Punch bijna een verloren zaak Weggestuurde Willie Johnston veroordeeld tot bankzitter Zeven spelers zonder salaris Veel publieke be langstelling in 1976 bij de wedstrijd Pio neer -Buitoni. Deze twee sponsors zijn verdwenen in het Nederlandse basket bal en publiek komt er bij Punch(Delft) en Flamingo's( Haar lem) bijna niet meer kijken. DELFT Zes, soms zeven, spelers trai nen enkele keren in de week en doen po gingen om het Delftse Punch voor de er edivisie basketbal te behouden. Hoewel nog enkele wedstrijden gewonnen moeten worden zit het er dik in dat Punch in de eredivisie blijft. Maar wat dan? Heeft het voor het kleine groepje spelers een verzorger en een handje vol bestuur nog wel zin om op deze manier topsport te blijven bedrijven. Voorzitter Jan Valstar is erg duidelijk:„Zo gaat het niet langer meer. Als er geen sponsor komt voor 1 mei, dan is het gedaan met Punch. Het is toch onbegrijpelijk dat de stichting Punch nog bestaat Punch heeft ais bron van inkomsten de reclameborden rondom het speelveld in de Delftse sporthal en de entreegelden. En omdat de prestaties dit seizoen slecht zijn, blijven de bezoekers bij de meeste wedstrijden weg en zijn ze soms zelfs te tellen. In Delft topsport op een erg smal le basis. Per jaar moet de stichting, die alles bij elkaar zo'n vijftien man groot is aan zaalhuur betalen aan de gemeente Delft van tienduizend gulden. Rond de kerstdagen was er bij de gemeente een behoorlijke schuld. De sporthal Buiten hof zou voor Punch gesloten blijven. Er volgde een regeling met de gemeente. Punch zou van de entreegelden 35% af staan. Jan Valstar:„De gemeente geeft in Delft geen enkele cent uit aan topsport. Dat is een besluit dat al jaren geleden genomen is. Eens was er betaald voetbal in Delft, het ging kapot omdat er geen steun was van de gemeente. Bovendien is het be drijfsleven in Delft, ondanks vele grote bedrijven, niet warm te krijgen voor top sport Maar vergeet niet dat we altijd wel een groot stuk recreatie in Delft brengen. Er was dan wel geen vermake lijkheidsbelasting, maar we moesten vo rig seizoen behalve de zaalhuur toch al tijd nog vijftien procent van de entree gelden aan de gemeente afstaan. En dat was niet weinig in de weken dat de Delftse sporthal week in week uit bijna was uitverkocht". Woning In de „vette" jaren deed het afstaan van de vijftien procent de stichting Punch geen pijn. Nu de vereniging op het rand je van de afgrond staat is de gemeente Delft echter niet thuis.In Punch spelen nog drie Amerikanen. Spelers die geen cent betaald krijgen omdat er eenvoudig geen geld is bij Punch. Taylor, Jackson en Zeilstra hebben alle drie werk, vol gens Jan Valstar. Hij gaat verder Ze »nen allen in een flat van de stichting. ik t veel pijn en moeite kunnen" we de oning van de spelers betalen. Hier en daar hebben we wel schuld, maar de huur van de woning voor de jongens staat natuurlijk voorop. De jongens die bij ons spelen .kosten eigelijk geld. We hebben natuurlijk voor de start afgespro ken dat we ze zouden betalen. Maar daar is het niet van gekomen. Niettemin blijven ze bij ons spelen. Voor een jon gens als Jan Sikking neem ik diep mijn petje af. Als hij er niet was geweest, was er niets meer van Punch over. Onze coach, Gerrit Zwezerijnen, kreeg tot overmaat van ramp rugklachten en toen kon Jan Sikking zijn ook werk nog over nemen. Hij kan de jongens toch steeds weer motiveren". Werkvergunning Punch,zonder sponsor,komt zeker in aan merking voor de pechvogelprijs. De Amerikaan Liftwich mocht bij de Delftse ploeg niet blijven spelen omdat hij geen werkvergunning kreeg. Punch had een baan voor deze speler in de metaal. Maar de werkvergunning bleef uit omdat er wel een Nederlander bij de firma kon gaan werken. Er volgde een kort geding dat door Punch werd verloren. De vaca ture bij het bedrijf is er nog steeds. Vol gens Jan Valstar werkt de Amerikaan thans in Enschede en is het niet onmoge lijk dat hij daar ook gaat spelen. Tijdens de competitie vertrok Geert Rijks naar -Amstelveen en was Weijs de mening toegedaan dat hij te weinig speelde. Hij stopte met basketbal. Als je alles nu op een rijtje zet heeft Punch nog zeven spelers voor het team. Er moet niets gebeuren, want anders kan men de competitie niet uitspelen. Toen Liftwich weg moest, haalde Punch on danks het feit dat er geen geld was, Jackson.Het geld daarvoor is op tafel ge bracht door sporthuis Hans Dorjee en DELFTSE BASKETBALLERS KUNNEN NIET ZONDER SPONSOR Voorzitter Jan Valstar:,,Er moet een sponsor komen" door bloemenman Hogervorst uit Delft. Jan Valstar:,, Daar waren we erg blij mee, maar het is ook de enige steun van buitenaf dit seizoen. En we hadden weer op de steun van een nieuwe sponsor ge rekend. Feitelijk zijn wij maanden aan het lijntje gehouden. We waren er vast van overtuigd, dat we dit seizoen weer met een nieuwe sponsor in zee zouden gaan. We hebben natuurlijk een slechte naam gekregen. Als er een sponsor bij ons opstapte, ging het meestal met een kort geding. De zaak met onze laatste sponsor, Tripper Jeans,is nog niet achter de rug. We verloren het eerste kort ge ding, maar 8 maart komt de zaak op nieuw voor en we hebben goede hoop dat het allemaal goed afloopt voor Punch. Er was geen contract, maar wel een mondelinge overeenkomst dat de fir ma ons voor drie ton zou sponsoren Ze liet het echter snel afweten omdat hun naam minder op televisie en in de kran ten kwam. We hebben zelfs een brief Competitie De stemming is er ondanks alles nog. Voor 3 mei moet Punch bij de Neder landse basketbalbond inschrijven voor de nieuwe competitie. Daarvoor is ruim drieduizend gulden nodig. Dat geld is er op het ogenblik niet. Als er begin mei geen sponsor is,kan Punch het wel ver geten. De Nederlandse Basketbalbond ziet het belang van topbasketbal in Delft echter wel in. De Delftse vereni ging heeft schulden bij de bond. Nor maal gesproken had men met deze schuld aan de bond al niet meer kunnen spelen, maar de NBB doet tegenover Punch een oogje toe. Dat doet niet al leen de NBB, maar ook een plaatselijke bank, waar Punch al geruime tijd in het rood staat,en de drukker van de raam biljetten voor de thuiswedstrijden. Punch moest voor de laatste vier wed strijden nog biljetten laten drukken. Maar de drukker was dit seizoen nog niet eerder betaald. Hij zou de nieuwe drukopdracht gratis uitvoeren als de op enstaande drukkosten betaald zouden worden. Hetgeen ook gebeurde. Topsport anno 1979 in Delft Fusie Geen sponsor, geen Punch meer. Jan Valstar:,, Daar houden we het op. We denken echter ook aan een samenwer king met de vereniging DAS. Ik wil het woord fusie niet laten vallen omdat de leden van deze vereniging van niets we ten. Maar ook dan moet je een sponsor achter je hebben. Het bedrijfsleven heeft de afgelopen tijd van ons weer een schrijven gehad. Wij zouden met een sponsor van anderhalve ton al tevreden zijn. Parker doet het met vijf of zes ton, EBBC Den Bosch heeft Rinus de Jong die er enkele tonnen in stopt BOB in Oud Beyerland heeft geen sponsor, maar dat is een grote vereniging met erg veel leden en daardoor een behoorlijke op brengst uit de kantine. Zoiets missen wij natuurlijk". Voorzitter Jan Valstar vraagt zich zo nu en dan nog wel eens af waarom hij voor zijn Punch vecht als maar een hele klei ne groep in Delft zich er iets aan gele gen laat liggen. „Ik speelde zelf bij die club. Er is nog steeds een band, ondanks het feit dat er in 1974 een splitsing tus sen het eerste team kwam en de overige leden die nu onder de naam Punch'74 in de competitie spelen. Er zijn betere tij den geweest en als je daar weer niet in gelooft kan je het wel vergeten Advocaat Hamburger is al vele keren voor de Delftse vereniging in actie ge weest, tegen een sponsor die zijn ver plichtingen niet nakwam. In de meeste gevallen kon Punch hem niet betalen. Punch werd landskampioen met de fris- drankenfabriek Raak in 1974. Raak kwam zijn verplichtingen niet na Met Pioneer kwam de Delftse vereniging een contract overeen van drie seizoenen. On danks het feit dat de naambekendheid van Pioneer in Nederland van tien tot 36 procent steeg, stopte het bedrijf met het pompen van geld in de stichting Punch. Voorzitter Jan Valstar:,, Pioneer bereikte in twee jaar, waar men drie jaar voor uitgetrokken had". Tripper kreeg in een jaar 57 minuten op de televisie, maar stapte toch op. De kleine smalle basis van de stichting Punch, een groepje van pakweg vijftien basketballiefhebbers, wacht op een nieu we sponsor. Voor 1 mei moet die er zijn, anders is het in Delft afgelopen. De ge meente zal er niet wakker van liggen. De Nederlandse Basketbalbond echter wel. Immers,Punch is niet de eerste, en zal ook niet de laatste club zijn die af moet haken. ARTHUR VAN RIJSWIJK SPORT LEIDSE COURAN ZATERDAG 3 MAART 1979 PAGINA 12 f" WEST BROMWICH Willie Johnston, spitsspeler van West Bromwich Albion komt zelden meer binnen de lijnen. Dat is geen gevolg van de negatieve publiciteit die de Scbot in Ar gentinië kreeg na zijn gebruik van verboden stimulerende mid delen, maar van bet feit dat West Bromwich teveel goede voetballers heeft. Na de neder laag tegen Peru (1-3) en de uit slag van de controle op doping stuurde de Schotse voetbalbond hem onmiddellijk weg uit Cor doba. De 32-jarige speler werd bovendien voor het leven ge schorst voor het nationale elf tal, maar Johnson bleef rustig spelen in de Engelse competitie. West Bromwich Albion en trai ner Ron Atkinson hadden hele maal geen problemen met het gebeurde in Argentinië en kort nadat hij weer terug was, kreeg hij een nieuw contract aangebo den voor vier jaar. Alles leek bij het oude te blijven, maar er veranderde toch veel. West Bromwich heeft zo'n groot reservoir aan jong talent achter de hand dat er voor de oude Johnston geen plaats meer was. Daar door zit hij meer langs het veld dan hij erop staat. Slechts vier keer dit seizoen heeft hij een volledige wedstrijd ge speeld, hij werd herhaaldelijk als wissel speler gebruikt en zes keer kreeg hij een kans in het reserve-elftal. Nieuwelingen Johnston bevindt zich in goed gezel schap, want ook David Mills, voor wie West Bromwich twee miljoen gulden be taalde en doelman David Stewart (400.000 gulden transferprijs) komen zel den in actie. Niet voetballers, met een gevestigde reputatie „dragen" West Bromwich, maar nieuwelingen als Lau rie Cunningham, Cyrille Regis en Bren dan Batson. „Niet spelen", zegt Johnson, „heeft niets te maken met wat in Argentinië is ge beurd. Dat is allemaal voorbij. „Johnston kijkt niet graag terug, want dan komt hij niet alleen hoogtepunten tegen. Zijn loopbaan van zestien jaar bij Glasgow Rangers en West Bromwich Albion is „gesierd" met een dopingschandaal, ne gen schorsingen en elf voortijdige gan gen richting kleedkamer op last van de scheidsrechter. Hij lacht erom, „In drie jaar ben ik niet meer van het veld ge stuurd, alleen een keer naar huis". Hij heeft nooit ontkend doping te hebben ge bruikt, altijd bij hoog en bij laag volge houden niet geweten te hebben dat het middel dat hij nam op de lijst van ver boden stoffen stond. „Ik heb de straf die volgde aanvaard. Ik heb het eigenlijk minder erg gevonden dan de veroordeling tot de reservebank, die ik nu heb. Argentinië is niet verge ten, dat heb ik het duidelijkst gemerkt toen ik terugkwam. Eerr vriend had mij uitgenodigd voor een borrel in een pub. Ik kwam binnen en zag hem aan het eind van de bar staan. Op het moment dat ik de deur open deed, „viel" ieder een stil. Voor mijzelf heb ik toen beslist dat ik het moest aanvaarden dat zulke dingen kunnen gebeuren. Dan kun je vergeten dat iedereen je aangaapt. Ook na Argentinië ben ik nog een voetballer, die graag wil spelen. Daardoor heb ik het nu nóg moeilijker". I h Willie Johnston arriveerde op 7 juni 1976 op het vliegveld Heath- F row nadat hij uit J Argentinië was b weggestuurd. n Links manager u Ron Atkinson e van West Brom- JJ wich Albion. Ze tillen er beiden tl niet zwaar aan a dat Johnston w nooit meer voor h Schotland mag k uitkomen. John ston vindt het C erger dat Atkin- v son hem tot de I reservebank s heeft veroor- v deeld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12