Record blijft buiten bereik Annelies Maas Van der Smissen herstelt zich Heren Starlift bijna kampioen Jumpers sterkste in enerverende topper Belgen zien af van boycot dopingcontrole Afgelastingen Sportwereld Nederlands zaalhandbalteam maakt iets goed met zevende plaats Dierenhulpdienst krijgt 500 gulden Acht dagen Guernsey SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 MAART 1979 PAGINA 11 AMSTERDAM Het heeft nog even van weggehad dat Annelies Maas op haar traditionele alleengang ter opening van de elfde winterkampioen- schappen zwemmen het nationale record van de 800 meter vrije slag wat op zou poetsen. Dat staat sinds het historisch gevecht tegen Petra Thümer tijdens de Europese titelstrijd van 1977 in Joenkoe- ping op 8.39,33. Ondanks de extra afzet mogelijkheid, die de zestien keerpunten extra bieden heeft Annelies Maas die tijd op de 25 meterbaan nooit kunnen verbeteren. Ook niet bij de winterkam pioenschappen van vorig jaar in Scha- gen toen ze op 8,40,53 uitkwam. Gisteren in het Amsterdamse Sportfond- senbad leek het er even op. Halverwege de race was ze een seconde sneller dan een jaar geleden in Schagen. Maar hon derd meter verder was dat verschil al weggesmolten en op het laatste stuk gin gen er nog een seconde of drie verloren. Op de 1500 meter vrije slag heren vocht Richard Broer zestig banen lang een schaduwgevecht tegen de tijden die Henk Elzerman in de eerste serie had neergezet. De 19-jarige zwemmer uit Zoe- termeer poogde met een snelle start zijn eeuwige rivalen Gerard Smit en Edwin Kooiman van zich af te schudden. Hij slaagde daarin zo zeer dat hij nauwelijks iets prijs behoefde te geven op de tijd van Henk Elzerman. Het verschil be droeg uiteindelijk een denkbeeldige handslag: 15.58,57 voor Elzerman, 15,59,07 voor Broer. Deze doorbrak daar mee als tweede zwemmer de grens van zestien minuten en realiseerde zich on middellijk dat hij daarmee Olympische perspectieven had verworven. Al zal de richttijd voor dat evenement wel ergens in de buurt van de 15,35,0 komen te lig gen. Frank Drost evenaarde met een tijd van 16,12,53 het op naam van Richard van Klooster staande aspirantenrecord. De 4 x 200 meter vrije slag dames gaf de terugkeer te zien van Monique Bosga. Zij legde haar banen af in 2,11,6, een op merkelijke prestatie voor iemand die vier maanden geleden betrokken was bij een ernstig verkeersongeluk en veertien da gen in coma lag. Als startzwemmer van de 4 x 200 meter vrije slag clubestafette heeft Fred Eef- ting de opening van de nationale win- terzwemkampioenschappen luister bijge zet. De Utrechtse zwaargewicht, norma liter het sterkst op de rugslag, maakte juist op de borstcrawl een buitengewoon sterke indruk. Hij zwom zijn acht banen in 1.52,16 en was daarmee 0,54 seconde sneller dan André in 't Veld op 23 juni 1976 in Al melo. Zijn clubgenoten Marco van de Brink, Jan Braams en Gerard Smit slo ten goed aan. De eindtijd van Zwem- lust/H van 7.46,53 was een verbetering van het nationale clubrecord met bijna zeven volle seconden. Het stond op naam van ZIAN/VC met 7.53,15 dat gevestigd werd op 12 maart 1978 in Schagen. Uitslagen: 4 x 200 meter vrije slag est. dames: 1. Dinkel 8.40.78, 2. Otters 8.45,62, 3. Zwem- lust/H 8.47,73. 4 x 200 meter vrije slag est. heren: 1. Zwemlust/H 7.46,53 (Ned. record), 2. HPC 7.58.25.3. AZPC 7.59,17. 200 meter vrije slag heren: Fred Eefting (Zwemlust/H) 1.52,16 (Ned. record). 800 meter vrije slag dames: 1. Annelies Maas (De Rijn) 8.44,23, 2. Ineke Ran (DJK) 9.00.82, 3. Agnes Jansen (ZPA) 9.03.94.4. Reggie de Jong (Otters) 9.05.49. 1500 meter vrije slag heren: 1. Henk El zerman (Zian/Vitesse) 15.58.57, 2. Richard Broer (WVZ) 15.59.07, 3. Gerard Smit (Zwemlust/H) 16.09.15, 4. Cees-Jan Winkel (RZV) 16.12.46. Annelies Maas, record net niet gepakt. Willy Steures speelde tegen een onverslaanbare Van der Smissen. AIX-LES-BAINS Christ van der Smissen heeft zich gister middag in Aix-les-Beains in de derde ronde van de Europese titelstrijd anker kader 47/1, krachtig hersteld van zijn matig optreden op de eerste dag. Het duel tegen Willy Steures greep hij aan voor een gave demonstratie van zijn unieke veelzij digheid. Het resultaat loog er niet om: in vijf beurten (de beste partij van het toernooi tot nu toe) tikte hij de 300 caramboles bijeen. Willy Steures bleef kansloos achter op 117. Door deze overwinning schroefde Van der Smissen zijn alge meen gemiddelde op tot 22.50 en neemt hij nu de vierde plaats in met geringe moyenne-achterstand op de eveneens nog ongeslagen Dielis, Hose en Connesson. De uitslagen: Couespel—Hose 131—300 (9), Aguilera—Connes son 133300 (12), ScherzDielis 134300 (7), SteuresVan der Smissen 117300 (5), Couespel—Connesson 231—300 (9), Aguile ra—Hose 212300 (14). De stand na drie ronden was: 1. Dielis 6 30,00, 2. Hose 6, 29,03, 3. Connesson 6, 23,68, 4. Van der Smissen 6. 22,30, 5. Scherz 0, 14,81, 6. Steures 1, 1312 7 Aguilera 0,11,72,8. Couespel 0,11,28. ZEIST De KNVB en alle afdelingen hebben de wed strijden voor de zaterdag amateurcompetitie in ver band met de slechte gesteld heid van de terreinen afge last. Ook de wedstrijden voor de betaalde jeugdcompetitie gaan zaterdag niet door. De KNVB en de afdelingen hebben alle wedstrijden voor de zondag amateurcompetitie afgelast met uitzondering van die in de hoofdklasse en de wedstrijden in de districten west 1, zuid 1 en zuid 2 en de afdelingen Noordbrabant en Limburg. In het betaalde voetbal zijn voor het komende weekeinde de volgende wedstrijden reeds afgelast: Eredivisie: Volen- damMVV, VitesseFC Den Haag, PSV—Haarlem. Eerste Divisie HeerenveenDe Graafschap, FC Dordrecht SW, FC GroningenVeen- dam, Wageningen—Willem II, Vlaardingen—FC Den Bosch, Telstar—FC Amsterdam. Voor de overige wedstrijden in het betaalde voetbal wordt de keuring van de terreinen overgelaten aan de consuls. DEN HAAG Starlift staat op het punt de vorig jaar veroverde nationale volleybaltitel te gaan prolongeren. Doordat de enig overgebleven concurrent in de eredivisiei, Interlance Zaan, gisteravond de inhaalwedstrijd tegen Gemen- service WC te Vught met 3-1 verloor, kurmen de Voorburgse heren vanmiddag door een overwinning in de thuiswedstrijd tegen Quick Orion de kampioensvlag definitief in top hijsen. En dat iets dergelijks inderdaad zal gaan gebeuren, lijdt haast geen twijfel meer. De wedstrijd tussen Interlance Zaan en Starlift, die voor zaterdag 10 maart op het programma staat, wordt dan alleen nog maar van statistisch belang. (Van onze basketbalmedewerker) DEN HAAG Negenentachtig minuten lang hebben ruim driehonderd toeschouwers gis teravond in sporthal „Overbosch" in span ning gezeten over de vraag wie als winnaar uit het basketbalduel de Tekkels/Jumpers LISC tevoorschijn zou komen. De strijd tus sen de nummer twee en drie van de eerste divisie heren (uitslag 87—81) boeide de gehele wedstrijd. Beide ploegen waren volkomen te gen elkaar opgewassen, waarbij zenuwen bei de teams danig parten speelden. Dat was in het begin van de wedstrijd voor namelijk te merken bij Jumpers, dat na tien minuten spelen tegen een achterstand van 120 aankeek. De Haagse ploeg schoot werke lijk alles mis en LISC profiteerde daar dank baar van. Pas nadat Sasa Nicolic een tiental treffers op rij scoorde was er pas echt sprake van een wedstrijd. Jumpers liep langzaam maar zeker in, al bedroeg het verschil bij de rust nog vijf punten: 3641. Na de hervatting tapte de formatie van trai ner/coach Ruud de Lange uit een geheel an der vaatje. Rob van Eijkeren schoot Jumpers na vier minuten voor het eerst op voorsprong, 5251, en vanaf dat moment was het stuiver tje wisselen. Twee minuten voor tijd was het nog steeds gelijk, 79—79, maar daarna liep Jumpers, dat over een betere conditie beschik te, weg. Van Eijkeren en Nicolic schoten de Hagenaars naar 87—79, waarna LISC in de laatste tien seconden de eindstand 87—81 op het bord bracht. DEN HAAG In de strijd om de nationale ijshockeytitel versloeg Tilburg Amsterdam met 9-4 en verloor Groningen met 7-5 van Heerenveen. Hee renveen en Amsterdam heb ben nu vier punten uit drie duels. DEN HAAG Voor de bas ketbalcompetitie won Rotter dam met 121-100 van Dor drecht. Bij de dames won White Stars AMVJ met 60-49. ROTTERDAM Gaby Min- neboo, Ad van Peer en Jan Jonkers zijn de bekendste na men in de nieuwe wielerploeg van UNion voor het komende seizoen. DEVENTER Jan van Dijk van FC Groningen is overge gaan naar Go Ahead Eagles. LUIK De Spanjaard Evan- gelista behield zijn Europese titel zwaargewicht door de Fransman Rodriguez in de tweede ronde knock out te Blauw Zwart- Ajax op zondag (Van onze sportredactie) WASSENAAR In het geval dat de eredivisiewedstrijd Go Ahead EaglesAjax zondag wordt afgekeurd zal de Was- se naarse tweede klasser Blauw Zwart als gastheer voor Ajax fungeren. De wedstrijd begint in dit ge val om 14.00 uur. Zou Ajax wel moeten spelen tegen Go Ahead, dan krijgt Blauw Zwart Laakkwartier op be zoek. Zelfde aanvangstijd. PARIJS Straatsburg be hield de leiding in de Franse voetbalcompetitie door een zege van 1-2 bij Angers. Nan tes en St Etienne bleven vol gen door resp. Parijs FC en Laval me* 1-2 en 3-0 te ver slaan. GENT Aan de vooravond van de opening van het wie- Ierseizoen hebben ploeglei ders en sponsors van de twaalf Belgische ploegen af gezien van de geplande boy cot van de dopingcontroles. Zij waren daartoe in verga dering bijeen te Torhout. Aanleiding tot eventuele ac ties van de wielrenners, hun bazen en begeleiders, was het seponeren van de dopingaf- faire, waarbij voetballers van Anderlecht en FC Barcelona betrokken waren geweest. De voetballers weigerden urine monsters af te geven aan de leden van de Bijzondere Op- sporings Brigade (BOB). De procureur des konings leg de geen enkele straf op. In de wielerwereld waren eerder wielrenners wel zwaar ge straft voor dezelfde overtre ding van de Belgische wet. Georges van Cooningsloo en Willy Vanneste mochten we gens weigering van een do pingonderzoek een jaar lang niet meer op de Belgische we gen in wedstrijden uitkomen. Zij weken uit naar buiten landse ploegen en werden door BOB-leden aan de grens opgewacht toen zij in de Noord-Franse etappe wedstrijd vijfdaagse van Duinkerken drie kilometer over Belgisch grondgebied moesten fietsen. .ABCOUDE De vijfde par- ROTTERDAM Feyenoord tij uit de dam tweekamp tus- heeft op huurbasis doelman sen Iser Koeperman en Jan- Peter Eikelenboom van FC nes van der Wal is in remise Vlaardingen aangetrokken tot geëindigd. het eind van het seizoen. BARCELONA Vlak voor het einde van het wereldkampioenschap zaalhand bal in de b-groep heeft Nederland ge toond tot de middenstand te behoren van het internationale handbal. Een overwinning met 24—22 (13—12) op Bul garije heeft de Nederlandse ploeg op de zevende plaats in het klassement ge bracht. Een geladen team, waarin ook plaats was gemaakt voor de reserves Sondaar en Eilers, ten koste var. o.a. Mevis en Nieberg, speelde met een on-Nederlands fa ïatisme. Dat leidde tot vier uitsluitin gen en elf strafworpen tegen, maar de verdediging sloot. De Bulgaren, die, om dat Nederland aanvankelijk met te best schoot, een voorsprong van 7—3 namen, kregen de tegenstander weer naast zich op 9—9. Dat was vooral een verdienste van Bert Bouwer, die op de linkerhoek vaak zelf gaten maakte en nog afrondde ook. Bouwer kwam tot negen treffers. In de laatste minuten van de eerste periode gebruikte Nederland zijn overtal beter dan de Bulgaren eerder hadden gedaan. Van 1012 kwam de ploeg door de oude rotten Reijnders en Piet Kivit op 12—12 en door Peter Verjans zelf op 1312. Het was een luxe die de ploeg in het hele toernooi nog niet had gekend, een voorsprong. De voorsprong echter, die in de laatste seconden van de eerste helft was veroverd, werd niet meer uit handen ge geven nadat Beugel onmiddellijk na de hervatting de marge op twee treffers had gebracht. In de slotminuut weerhield de jonge Ni- kolov van de gelijkmaker en maakte Bob Sondaar, die alleen op de allerbe langrijkste momenten scoort, zijn eerste treffer in dit toernooi. Het was de laat ste van de wedstrijd en het betekende 24—22. De Amsterdamse leraar lichame lijke opvoeding kon zich geen mooier afscheid wensen van het internationale zaalhandbal. De wedstrijd om de derde plaats was een formaliteit. De uitgebluste IJslan- ders, die Nederland twee dagen eerder nog de zaal uitspeelden, kregen van Hon garije een vergelijkbaar pak aangemeten, 32—18(17—8). Ria Visser tweede INZELL Wereldkampioen Leah Müller-Poulos heeft gis teren tijdens de recordwed strijden op de kunstijsbaan in Inzeil de sprintvierkamp gewonnen. Zij zegevierde op de 500 meter in 42,54 secon den en eindigde op de 1000 meter achter haar landgenote Kim Kostron op de tweede plaats. Het verschil bedroeg slechts eenhonderdste seconde (1.28,15 tegen 1.28,16). De 1000 meter voor allround dames leverde een overwin ning op voor de Amerikaanse Beth Heiden. Haar tijd was 1.26,07. Ria Visser werd in 1.28,65 vierde en Sijtje van der Lende eindigde m 1.29,24 als vijfde. Beth Heiden won ook het af sluitende onderdeel, de drie kilometer. Haar tijd was 4.43,72. Ria Visser werd twee de op bijna zeven seconden (4.50,68). Ook in het eindklas sement bezette Ria Visser de tweede plaats achter Beth Heiden. De marge was bijna vier punten. STOCKHOLM - Björn Borg, die donderdag door de Itali aanse Rode Brigade per brief met de dood werd bedreigd, heeft besloten dit jaar niet meer in Zweden te zullen ten nissen. LEIDEN Het college van b en w wil de Dierenhulpdienst een eenmalige bijdrage van vijfhonderd gulden geven. Dit voornemen deelt het college mee naar aanleiding van vragen van de CDA-raadsleden C. Kamp en W. Bleijie over de nood situatie bij de Dierenhulpdienst. Vooral door het strenge winterweer in januari en februari is de dienst in financiële moeilijkheden geraakt. De dienst krijgt haar inkomsten uit de bijdragen van naar schatting 1550 dona teurs. Verhoging van de werkzaamheden - de dienst moest in deze maanden veelvuldig uitrukken om door kou bevangen dieren van de bevnezingsdood te redden - leidt dus niet tot vermeerdering van de inkomsten. In antwoord op vragen van de CDA-raadsleden stelt het colle ge dat het zich niet geroepen voelt de dierenhulpdienst jaar lijks financieel te steunen. In dit verband wijst het college er op dat er meer instanties in Leiden zijn die zich het lot van dieren in nood aantrekken en dat die ook niet door de ge meente financieel worden gesteund, behalve het Dierenasiel. Uw krant samen met METRO: Na het succes van de vorige trips naar Guernsey organiseert onze krant opnieuw in samenwerking met het reisbureau .Metro' in mei een vakantiereis naar het Engelse Kanaaleiland Guernsey. Acht da gen kunt u daar luieren op een van de vele be schutte stranden, prachtige wandelingen maken en genieten van het natuurschoon. Daarnaast biedt de reis ruimschoots de gelegenheid letterlijk te profi teren van dit goedkope eiland, waar btw nog altijd een onbekend verschijnsel is. Het reisprogramma omvat een eendaagse excursie per boot naar het op 20 minuten van Guernsey ge legen Herm. Een mini-eiland, waar de circa tachtig vaste bewoners het zonder fiets of auto moeten doen omdat deze vervoermiddelen er verboden zijn. Maar waardoor de rust er wel bijna weldadig aandoet. De deelnemers maken ook een eendaagse excursie naar een ander wonderlijk eiland: Sark. En ook daar - op tractoren na - geen gemotoriseer de vervoermiddelen. Wél op Sark eveneens een im mense stilte met prachtige rotsformaties en verge zichten, die slechts bereikbaar zijn per (gehuurde) fiets, per paard en wagen of lopend. Deze exclusie ve reis naar Guernsey begint op zaterdag 19 mei en eindigt zaterdag 12 mei 1979. PROGRAMMA: Zaterdag 12 mei 1979 Vertrek per NLM City Hopper van Amsterdam Schiphol rechtstreeks naar Guernsey. Per bus naar hotel. Rest van de middag is ter eigen beschikking. Lunch en diner in hotel. Zondag 13 mei 1979 Ontbijt. Ochtend vrij. Na de lunch vertrekt de bus om 14.30 voor rondrit over het eiland. Onderweg wordt een typisch Engelse cream-tea gebruikt. Di ner in hotel. De haven van St. Peter Port, vanwaar de excursies naar Sark en Herm vertrekken. Maandag 14 mei 1979 Ontbijt. Om 12.00 uur vertrekt de bus naar de ha venvan St. Peters Port en vandaar per boot naar het eiland Herm, dat op ongeveer 20 min. varen van Guernsey ligt. Na aankomst lunch in hotel White Horse. Daarna de gelegenheid het eiland te bezichtigen. Om 16.30 uur per boot terug naar Guernsey en per bus naar hotel. Diner. Dinsdag 15 mei 1979 Ontbijt. Om 10.00 uur per bus naar St Peters Port en vandaar per boot naar eiland Sark (ongeveer 40 minuten varen). Daar staan rijtuigjes klaar. De rest van de dag is ter beschikking voor verkenning van het eiland. Lunch in Stock's Hotel. Om 17.00 uur terug naar Guernsey. Diner in hotel. Woensdag 16 mei 1979 Ontbijt. Dag ter eigen beschikking. Diner in hotel. Donderdag 17 mei 1979 Ontbijt. Om 10.00 uur per bus naar St Peters Port. Bezoek aan Castle Cornet. Daarna vrij om te winkelen en op eigen gelegenheid te lunchen. Om 14.00 uur bezoek aan Hauteville House, het huis waar Victor Hugo heeft gewoond. Daarna terug naar hotel. Diner. Vriidag 18 mei 1979 Ontbijt. Dag ter eigen beschikking. Afscheidslunch in het hotel. Daarna vertrek van luchthaven Gu ernsey. Om ongeveer 17.00 uur aankomst Amster dam Schiphol. Gelogeerd wordt in het uitstekende Green Acres Hotel, waar alle kamers zijn voorzien van bad, toi let en televisie. De prijs van dit exclusieve arrangement bedraagt 864,-p.p. op basis van 2-persoonskamer. Toeslag voor een 1-persoonskamer 40,-. Ingebegrepen: - vliegreis per NLM van Amsterdam rechtstreeks naar Guernsey v.v.; transfer hotel; - accommodatie en maaltijden als aangegeven; - excursies en entreegelden als aangegeven; - luchthavenbelasting; - reisverzekering combinatie A; - Nederlands sprekende begeleiding gedurende de gehele reis. Inlichtingen en boekingen (ook telefonisch) uitslui tend bij reisbureau METRO, Driehoekjes 25 te Den Haag, tel. 070-92.44.01 BON Aan Reisbureau METRO, Driehoekjes 25, 2531 AZ Den Haag. Ik/wij ga(an) mee naar Gu ernsey van 12 t/m 19 mei 1979. Naam: Naam: Naam: Naam. Adres: Woonplaats Tel.: Ik wens een 1-persoonskamer (toeslag 40,-). Handtekening:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11