Begin naar Carter: „erop of eronder" WASHINGTON WERD STIL EN WIT BEGRAVEN i Strauss eist aftreden ZDF-redacteur na Haagse ondervraging' Veiligheidsraad komt niet uit probleem Indochina Anglicaanse bisschoppen niet blij met opslag Socialisten winnen, maar Centrum behoudt meerderheid ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 FEBRUAR11979 PAGINA 9 apers van ussisch jntoestel yermeesterd KHOLM (AP) Leden een religieuze sekte, die aandacht wilden vestigen de „onderdrukking in de rjet-Unie", hebben gisteren reigd een aantal zelfge- ikte molotov cocktails tot iloffing te brengen in een 'liegtuig van de Russi- lucbtvaartmaatschappii flot Zij werden echter ir het optreden van een ier en de bemanning het toestel overmeesterd, vier leden van de Indiase „Ananda Marga" (de van het geluk), die in aan boord waren gegaan de Tupolev-154 van de iflot, veroorzaakten een id je in het toestel met een hun met petroleum gevul- frisdrankflessen. Het vuur snel door de bemanning len geblust, hulp van een Noorse pas ier slaagde de bemanning het viertal te overmeeste- en toen het toestel enkele later op de luchtha- Arlanda bij Stockholm waren de vier in ver- bewaring in een achter de cockpit vier, een Indiër, een een Braziliaanse en Westduitse, werden zon- verdere incidenten aan de politie overgedragen. istorting ewind Amin erwacht IROBI (UPI) President Amin van Oeganda heeft i familieleden naar het genland gestuurd en de passades van de Sovjet- Ie en Irak zijn begonnen l diplomaten weg te zen- j, in de verwachting dat bewind spoedig ineen zal rten. Dit is door diploma te kringen in het buurland lia vanmorgen bekend ge- un heeft ongeveer tachtig wanten naar Libië ge ard, het land dat hem in verleden voortdurend met I heeft gesteund. De enige [kelijke steun die Amin schijnt te ontvangen, is pmstig van de 2500 Nu- •s, die als huurlingen in leger dienen. In het Oe- dese leger is het moreel, is de inval vanuit Tanza- bijzonder slecht. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Zondagmiddag 18 fe bruari begon het in Washington te sneeu wen. De volgende middag hield het op. Miljoenen mensen keken die maandag, George Washington's geboortedag, tegen een solide sneeuwlaag van op veel plaat sen meer dan een meter aan. Inmiddels is de dooi fors ingevallen. Drie dagen re gen hebben de sneeuwlaag gereduceerd tot minder dan twintig centimeter. De sneeuw zal snel helemaal verdwenen zijn maar de verwondering over de witte be grafenis van Washington zal nog geruime tijd blijven. Ik word ruw uit mijn slaap gewekt „Kom eens kijken", hoor ik mijn vrouw vagelijk roepen. Als een slaapwandelaar begeef ik mij in de richting van het stemgeluid. In de slaapkamer van onze oudste zoon staan ze met de neus tegen het raam gedrukt „Kijk eens". Ik kijk. Sneeuwvlokken. Wit Alles is wit, maar dat was het al tien dagen. „Het sneeuwt behoorlijk", zeg ik met slaapdronken stem. „Kijk eens naar onze bokaal", zegt mijn vrouw. In onze voortuin staat op een pilaar van ongeveer een meter een soort bokaal, waarin onze gevederde vrienden desgewenst kunnen baden. De bokaal is weg. „Hij is weg", zeg ik. Op de plaats waar hij ten naaste bij moet staan, ontwaar ik een dikke sneeuwhoop, want de sneeuw heeft zich natuurlijk ook op de bokaal genesteld. Langzaam dringt het tot me door. „Er ligt meer dan een meter sneeuw", zegt ik nog nauwelijks overtuigd. Dan begint een tocht langs alle ramen in het huis. Bij elk raam dezelfde verbijstering. De eetkamer aan de achterkant, waar het terras wordt omsloten door een robuust hek. Weg hek. De tuinstoelen. Weg. De woonkamer, waar de vensters zo'n 80 centimeter boven de grond beginnen. De sneeuw vlijt er zich wollig tegen de ra men. De auto. Weg. Een enorme berg sneeuw doet vermoeden, waar het ding stond. „We kunnen het huis niet eens uit", zeg ik bij de keukendeur, waar ik even de indruk krijg, dat het huis een meter de grond in is gezakt. Laarzen aan, skipak, we duwen ferm te gen de deur, die net genoeg wijkt om me door te laten. Dan sta ik in de sneeuw. Niks opgewaaid, overal waar je kijkt een solide laag die minstens zestig zeventig centrimeter dik is en op plaat sen, waar we de laag van de vorige twee sneeuwbuien niet is geruimd, meer dan een meter boven de aarde uitsteekt. Over de wallen van sneeuw, die zijn op geworpen bij het ruimen van de vorige sneeuw kun je nauwelijks nog heenkij- Ik waad moeizaam door de sneeuw. On gelooflijk. Het sneeuwt nog steeds. De stilte is intens. Het is opwindend. Hoe vaak hoop je niet eens een keer echt in gesneeuwd te raken. Nu ben ik het. Niet in de Alpen, niet in Lapland, niet aan de oevers van Lake Michigan. Maar in een „suburb" van Washington, aan de rand van een miljoenenstad, waar het demo cratische hart van het machtigste land van de wereld klopt. Washington is begraven. Er klopt niets meer. Ik besef, dat onder deze last elke beweging, in ieder geval de eerste uren, onmogelijk is. Het is een ongekende sen satie. Maar het is ook angstwekkend. De macht van de natuur heb ik nog nooit zo lijfelijk gevoeld. Twee dagen later be reikt een sneeuwploeg onze buurt. Bijna iedereen heeft zijn oprit dan al schoon gemaakt. Maar het blijft nog enkele da gen een hachelijke onderneming via het smalle spoor tussen muren van sneeuw een keurig geruimde verkeersslagader te bereiken. Washington is niet ingesteld op zware sneeuwval. Ondanks drie achter eenvolgende winters met vee) kou en nog veel meer sneeuw blijven bewoners van deze „laaggelegen noordelijke" of „hoog gelegen zuidelijke" stad beweren, dat forse sneeuwval tot de uitzonderingen behoort. Ook na wat genoemd wordt „de blizzard van 1979", bleven de statistieken ontkennen. Die statistieken wijzen op een naar Europese begrippen ideaal klimaat: hete zomers, ruige winters en fabelachtig mooie voor- en najaren. Ik heb altijd ge dacht dat Nederland aan de top stond waar het gaat om gejammer over het weer. Het is kennelijk toch meer een al gemeen menselijke onhebbelijkheid. Het weer is dan nog zo ongeveer het enige wat we niet geheel zelf in de hand heb ben. Wat een zegen. NA WEIGERING DEELNAME AAN TOPO VERLEG WASHINGTON (UPI/ANP) - Premier Begin van Israël gaat morgen naar Washington om met president Carter een gesprek te hebben dat door waarnemers gekarakteriseerd wordt als „erop of eronder". President Carter heeft Begin uitgenodigd na Begins weige ring deel te nemen aan een topgesprek in Camp David met president Carter en de Egyptische premier Chalil. Carter liet doorschemeren dat de vooruitzichten op een vredesregeling voor het Mid den-Oosten nu klein zijn, en dat hij Begin en zijn aan hang verantwoordelijk zou stellen voor een eventuele mislukking. Als in de bespre kingen met Begin vooruit gang wordt geboekt zij du ren in elk geval tot het begin van de sabbat op vrijdaga vond is Carter van plan Sadat of Chaliluit te nodi gen. Later in een tafelrede tijdens een diner voor de gouver neurs van de verschillende staten, zei Carter dat „vol strekt onbetekenende verschil- Premier Begin bij zijn bekendmaking van het kabinetsbesluit niet in Camp David deel te nemen aan een topgesprek nmet zijn Egypti sche collega Chalil. len van mening" de vredesbe sprekingen hinderden. Hij noemde zijn pogingen om de vrede te bewerkstelligen „frustrerend, ontmoedigend en walgelijk". De Israëlische regering had gisteren in een langdurige ka binetszitting besloten premier Begin niet naar Camp David af te vaardigen, deels om wat onaanvaardbare eisen van Egypte worden genoemd, deels omdat niet president Sadat aan de besprekingen zou deelnemen en daardoor de beslissingsbevoegdheid aan Egyptische zijde niet van ge lijk niveau zou zijn. Daardoor zou Israël in een positie ge drongen kunnen worden om concessies te doen en niet Egypte. Overigens waren de oppositie in Israël en ook de ministers Dajan en Weizman het oneens met het kabinets besluit. Dajan had trouwens in Washington ingestemd met de uitnodiging aan Begin. De oppositie verklaarde dat de tijd nu tegen Israël werkt. Dajan bevestigde gisteren de Israëlische mening dat aan Egyptische zijde een verhar ding van de standpunten was opgetreden tijdens diens be sprekingen met premier Cha lil, met name inzake het ver binden van een vredesverdrag met zelfbestuur aan de Pales tij nen. Ook zou Egypte te kennen hebben gegeven dat het de verplichtingen tegen over de Arabische landen wil de nakomen, zelfs als dit ten koste zou gaan van een vre desverdrag met Israël. Pre mier Chalil van Egypte had vorige week gesproken van „werkelijke vooruitgang" bij zijn besprekingen met Dajan. Dat het er bij de campagnes voor de Spaanse verkiezingen ook hard aan toe kan gaan, be wijzen deze foto's van de 25-ja- rige Pina Lopez Gay, leidster van de Jonge Rode Gardes die door drie jongeren met een mes in het gezicht werd bewerkt. Voorspelling aan vooravond Spaanse verkiezingen: MADRID (UPI) Het gezaghebbende Spaanse bureau voor opiniepeilingen, Sofemasa heeft dinsdag, de laatste dag van de Spaanse verkiezingscampagne, voorspeld dat de socialisten onder leiding van Gonzalez het grootste aantal steramen zul len behalen, maar dat de Unie van centrum-democraten (UCD) van premier Suarez de meerderheid in de Cortes (het Spaanse parlement) zullen behouden. Na een dag van „bezinning" zullen morgen ongeveer 26 mil joen kiezers naar de stembus gaan voor de tweede algemene verkiezingen in het land sinds de dood van dictator Franco. Suarez heeft de verkiezingen twee jaar te vroeg uitgeschreven na het referendum op 6 december 1978 waarbij een democrati sche grondwet werd goedgekeurd. Volgens de Sofemasa, die in 1977 de juiste uitslag van de verkiezingen gaf, zal de socialistische partij 29,5 pet van de stemmen krijgen en de regerende UCD 27,7 pet. Maar omdat Spanje een kiessysteem kent dat gunstig uitwerkt voor de kleine steden waar de UCD het sterkst vertegenwoordigd is bij de zetelverdeling, zou de UCD 153 zetels tegenover de socialisten 140 zetels krijgen in het parlement. De UCD zou dan 23 zetels tekort komen om de absolute meerderheid van 176 van de 350 zetels in de kamer van afgevaardigden (de Spaanse tweede kamer) te behalen. Saoedi-Arabfè gereed om in Jemen in te grijpen RIAD (AFP.Rtr) In Saoedi-Arabië heeft de militaire overheid gisteren de verloven van alle militairen ingetrokken. De maatregel houdt naar alle waarschijnlijkheid verband met de voortdurende gevechten tussen het door Saoedi-Arabië gesteunde Noord-Jemen en zijn linkse buurland Zuid-Jemen. Saoedi- Arabië deed gisteren een voorstel tot beëindi ging van de strijd. Het grensgeschil tussen de .twee staten duurt nu' al vijf dagen. Zij beschuldigen elkaar er van oproepen tot een staakt-het-vuren te nege ren en troepen langs de grens samen te stel len. Niettemin heeft Zuid-Jemen zich bereid verklaard aan een bemiddelingspoging van de Arabische Liga mee te werken, na op zondag een Noordjemenitische stad veroverd te heb ben. MS AGT: „KOHL UITTE BEKENDE SLOGAN" ""VN In verband mét de iitzending van vorige waarin CDU-voorzitter mut KohJ in Den Haag d ondervraagd door een tal Nederlanders heeft oz Jozef Strauss, leider i de CSU, het aftreden 1st van de' verantwoorde- e eindredacteur Reinhard fel die een hoge functie I leedt bij het ZDF, het I ede Westduitse televisie- De agressieve manier vragen stellen had in de republiek groot opzien ird. Appel heeft echter Iddels laten weten geen •or te geven aan de eis opl de leider van de Chris- iciale Unie van Beieren. Strauss noemde het hoogst ei genaardig dat de ervaren po litieke redacteur Appel bij deze uitzending van Bürger fragen, Politiker antworten zo,n blunder heeft kunnen maken. Vertegenwoordigers van de sociaal-liberale regeringscoali tie in Bonn namen het voor Appel op. Premier Van Agt heeft zich ook uitgelaten over de uitzen ding. Het verwijt van Kohl dat hij „uitsluitend met socia listen en communisten" zou zijn geconfronteerd, noemde Van Agt tegenover de corres pondent van de Frankfurter Rundschau „een oude beken de slogan". Volgens de krant zou Van Agt hebben opge merkt dat men deze reacties toch had kunnen voorspellen wanneer men het opneen. voor dé verjaring van oor logsmisdaden en de Berufs- verbote. Kohl zou volgens de krant zijn bezwaren tegen de vra genstellers rechtsstreeks heb ben geuit aan Van Agt tij dens een etentje na de uitzen ding. De betrekkingen tussen beide landen zijn er overigens niet beter op geworden. De Neder landse ambassade kreeg giste ren nog vele telefoontjes en brieven binnen over de zaak. Reinhard Appel heeft in reac tie op het tumult verklaard dat hij als vervolg op de uit zending met Kohl een pro gramma wil maken met de Nederlandse premier Van Agt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Per auto door de metro Een Belgische automobilist kreeg schoon genoeg van de Brusselse ochtendspits en besloot een vluggere weg te nemen: de tunnel van de onder grondse, die op bepaalde plaatsen een directe verbinding heeft met de openbare weg. Hij hield het twee kilometer voor vol, voordat hij de hob belige rit opgaf. Ambtenaren dirigeerden de auto naar een perron alvorens te besluiten wat met de indringer aan te vangen. erdediging olie- rjlangen Amerika lit slecht ;n «KOU-KOEWEIT (AFP) De ver en ringen van de Amerikaanse ministers tus! Defensie en van Energie, Harold Wn en James Schlesinger, over het tfuele gebruik van geweld ter be- Jnnlng van „de vitale Amerikaanse Jpelangen" zijn in Moskou en Koe- slecht gevallen. het Sovjet-partijblad Pravda dins- schrijft, kan versterking van de ïrikaanse militaire aanwezigheid in Midden-Oosten „slechts leiden tot een ïechtering van de toestand en desta ging in dat gebied van onze pla- persbureau Tass spreekt van „ge- Hijke projecten" en „provocerende pigingen". 'Jster van buitenlandse zaken Sjeik El Ahmed van Koeweit heeft te- een krant gezegd „verbaasd te Wat een redelijk en aterk land derge- jvoorstellen doet". ■J heeft het plan om op maandag zijn e»rt van olie te hervatten en aldus ad- binnen te krijgen. Naar verluidt ie de deur uitgaan tegen een prijs Ie hoogste bieder er voor wil gevfen. CHINA SLAAT VIETNAMEES OFFENSIEF AF NEW YORK/HANOI/PEKING (REUTE- R/UPI/AP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond opnieuw het debat over de kwestie In dochina tot vanavond verdaagd. Een meerderheid van de leden is voor een resolutie waarin aangedrongen wordt op het terugtrekken van de Chinese troepen uit Vietnam en van de Vietna mese troepen uit Cambodja, maar de Sovjet-Unie wil alleen de aanwezigheid van Chinese troepen in Vietnam be handelen en dreigt met een veto. Wat betreft het strijdtoneel in Noord-Viet nam meldt China de val van de Viet namese stad Phuc Hoa, 65 km ten noorden van Lang Son en zegt voorts een Vietnamees tegenoffensief, dat vier dagen geleden begonnen was, te heb ben afgeslagen na zware gevechten. Inmiddels begint Amerika zich steeds meer zorgen te maken over de strijd tussen China en Vietnam. Carter heeft via zijn minister van financiën, Blumen- thal, die in Peking is, China gevraagd zijn troepen uit Vietnam terug te trek ken. „Ik heb duidelijk gemaakt", aldus Blumenthal, „dat een snelle ontwikke ling van de betrekkingen tussen China en de VS afhankelijk is van de beëindi ging van de gevechten". Vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) van China heeft Vietnam opnieuw „het Cuba van het Oosten" ge noemd. „Het gaat niet aan dat Vietnam zomaar zijn gang kan gaan. Vietnam, heeft een lesje verdiend en het is niet zo onoverwinnelijk als het denkt. Viet nam en Cuba lijken aangemoedigd door de enorme macht, die achter hen staan". China zegt, dat het tegenoffensief, dat Vietnam vier dagen geleden heeft inge zet, bij Can Duong begonnen is. De Vietnamese troepen drongen enkele kilometers over de Chinese grens en deden een aanval op een volkscommu ne in de streek Ninming in de provin cie Guanxi (Kwangsi). Ook in de pro vincie Yunnan overschreden de Vietna- mezen de grens. In beide gevallen wer den zij teruggeworpen. Voorts gaat de strijd om de strategisch belangrijke stad Cao Bang door. Volgens berichten uit Japanse bron zouden de Chinezen niet verder dan tot 50 km in Vietnam mogen oprukken. Tot nu toe zouden de Chinezen 10.000 Vietnamezen gedood hebben en zeven raketinstallaties hebben vernietigd. Naar het schijnt verloopt de Chinese opmars aan het westelijke front veel gemakkelijker dan aan het oostelijke, waar de Vietnamezen in het berggebied veel troepen en verdedigingswerken hebben. Chinese pil voor mannen PEKING - (AFP- DPA) China heeft volgerns een bericht van zijn persbureau „Nieuw China" een anticonceptiepil voor mannen ontwikkeld en met succes be proefd. Hij werkte met eem zekerheid van 99,89 procent en er zijn geen nadelige bijwerkingen waar- genoemen. Als men met het gebruik op houdt, is men na twee tot drie maan den weer normaal vruchtbaar. De pil, „gossypol" genaamd, bevat extracten uit de katoenplant. Twee maanden lang moet 20 mg per dag worden ingenomen, waarna een dosis van 150 tot 220 mg per maand voldoen de is om onvruch tbaar te blijven (Vano e correspondent Roger Simons) LONDEN De Anglicaanse bisschoppen zijn niet blij met de opslag van achttien procent, die de kerkelijke commissarissen hen willen geven. Het is zo goed als ze ker dat de aartsbisschop van Canterbury, dr. Coggan, zijn loonsverhoging van 2000 pond (achtduizend gulden) per jaar zal afslaan. De bisschoppen vinden achttien procent extra veel te royaal. Het Britse Labourbewind zweert nog steeds bij loonsverhogingen van hooguit vijf procent, maar die li miet wordt door niemand meer gerespecteerd. De laagst betaalde arbeiders van Groot-Brittannië hebben afgelopen week een aanbod gekregen van iets minder dan tien pro cent extra, maar in de meeste gevallen vinden ze dat nog te weinig. Het onverwachte verzet tegen de loonsverhoging van achttien procent wordt geleid door bisschop David Shep- pard van Liverpool, een voormalige ster van het Engelse nationale cricket-team. Dr. Coggan heeft de kerkelijke commissarissen, die belast zijn met het financiële beleid van de Kerk van Engeland, al verzocht hun aanbod te herzien. De aartsbisschoppelijke jaarwedde zou van 10.590 pond op 12.555 pond gebracht worden. Diocesane bisschoppen zouden duizend pond meer krijgen, wat hun jaarlijkse bezoldiging op 6660 pond zou brengen. De kerkelijke commissarissen gaan uit van het stand punt, dat de bisschoppen vorige keer vier procent minder extra gekregen hebben dan de dominees. Dat verschil werd nu bij de veertien procent gevoegd, waarmee vanaf april de salarissen van alle Anglicaanse geestelijken ver hoogd zullen worden. Deze maatregel steunt op een alge meen besluit van de Generale Synode. De Anglicaanse geestelijkheid woont gratis. Aartsbisschop Coggan beschikt over twee paleizen (het kleinste in Can terbury en het mooiste in de Londense gemeente Lam beth). Hij mag gebruik maken van een dure slee-met chauffeur en wordt geholpen door talrijke secretarissen. Een legertje tuinmannen onderhoudt de fraaie tuinen van zijn paleizen. De Kerk van Engeland betaalt alles. Zij draagt ook de kosten van de wagen-met-chauffeur, de secretaris, het kantoor en bepaalde vaste uitgaven van de andere aartsbisschoppen en bisschoppen. Wanneer de An glicaanse geestelijken met pensioen gaan, moeten ze ech ter hun kosteloze woning ontruimen voor hun opvolger. Het pensioen bedraagt momenteel 2900 pond per jaar (maar het zal op 3370 pond gebracht worden) voor aart sbisschoppen en 2150 pond (dat wordt 2465 pond) voor bisschoppen. De laagste lonen van de Anglicaanse Kerk gaan naar hulppredikanten. Dank zij de verhoging van veertien pro cent zullen zij vanaf april ongeveer 3000 pond per jaar verdienen. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9