Engelse ziekte in Spanje: stakingskoorts Mgr. Lefebvre verwacht steun van nieuwe paus Honderd jaar kerk in Oeganda ondanks alles breed gevierd Duitse jongeren nemen deel aan p „Jeugdkruisweg'Èf KORTE METTEN kerk wereld jerc Lourdes trok vorig jaar 4,25 miljoen pelgrims BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 FEBRUAR11979 PAGINj J|- MADRID Spanje lijdt aan een Engelse ziekte: de sta kingskoorts. Half februari: banken dicht, vliegtuigen aan de grond, textiel- en metaal bonden plat. Eerder: geen eten en schone lakens in ho tels, telefoons dood, de trei nen stil. De stakingen en langzaam-aan-acties veroorza ken veel ongemak en irrita tie. Ze zijn over het alge meen van korte duur, één tot twee etmalen. Waarom zoveel sociale onrust midden in de verkiezingscampagne? Om het antwoord op die vraag te krijgen, heb ik lange gesprek ken gevoerd met Julio san Pedro (54), directeur sociale zaken van Philips-Spanje (75.000 werknemers) met veel relaties in de Spaanse werk geverswereld en Manuel Si mon (41), internationaal se cretaris van de socialistische vakcentrale UGT (Union Ge neral de Trabaiadores). De sociale onrust, zo beklem tonen beiden, heeft (weer) al les van doen met de situatie waarin Spanje verkeert: in de overgang van dictatuur naar democratie. De sociale part ners, beslist niet op voet van oorlog met elkaar, zweven in een ontstellend wetsvacuüm. Gevolg: onzekerheid en on rust. In Spanje worden geen cao- besprekingen gevoerd op cen traal niveau. De meeste cao's worden per bedrijf afgesloten. Op 1 januari liepen de cao's af voor vier miljoen mensen. Op 1 maart moeten die ver nieuwd zijn. In vakbondsland tref je een bont panorama aan. Er zijn zo'n vierhonderd bonden. Twee zijn erg groot en heb ben 70% van de georganiseer- den: de UGT (1,21,3 miljoen leden) en de communistische CCOO (Comisiones Obreras), die 1,5 miljoen leden zou tel len. Spanje bevindt zich in een overgangstijd. Sinds eind de cember, toen de nieuwe grondwet van kracht werd, gelden de wetten uit de Fran co-tijd niet meer. De nieuwe wetten moeten uiteraard door regering en parlement worden gemaakt. Maar het parlemenl is ontbonden, omdat Suarez nieuwe verkiezingen heeft uit geschreven. Alles ligt in de ijskast Een wetsontwerp ter regeling van de cao's ging nog wel naar het parlement, maar moet op behandeling wachten tot na de verkiezin gen. Ook andere wetsontwer pen op sociaal-economisch ge bied blijven liggen. In dil Spanje in de overgang (4) Onze speciale verslaggever Anton Theunissen beëindigt van daag zijn reportageserie over het veranderende Spanje, waar deze week parlementsverkiezingen worden gehouden. Vandaag schetst hij de problemen bij de totstandkoming van arbeidso vereenkomsten en de economische vooruitzichten. wetsvacuüm speelt de (loon strijd zich af tussen werk gevers en werknemers. Werk gevers zeggen, dat de vakbon den misbruik maken van de onduidelijke toestand; de vak bonden zeggen, dat voor ge matigde looneisen een prijs (erkenning van de vakbonden als volwaardige sociale part ner) moet worden betaald. De regering, die zich tijdens de verkiezingscampagne zo veel mogelijk afzijdig houdt, had het anders gewild. Zij wilde het zogenaamde Pact van Moncloa, een overeen komst tussen regering, politie ke partijen en sociale part ners, ook voor 1979 laten gel den. Dat wilden de sociale partners niet. Bij dat pact waren alle betrokkenen eens gezind in hun mening, dat er Julio San Pedro: taktiek van de vakbonden was niet fair. fors gematigd zou moeten worden om de economie ge zond te maken. Dat lukte al een heel eind en het mirakel van de betrekkelijk vreedza me overgang in Spanje van dictatuur naar een democratie is vooral te danken, zo zeiden de heren Simon en San Pe dro, aan die verdragen van Moncloa. Onderhandelingen over een verlenging ervan mislukten echter. Andere ge sprekken tussen regering, werkgevers en vakbonden lie pen vast. Daarop kwam de regering met een decreet: de lonen mogen in 1979 met niet meer dan 1113 pet. omhoog. Werkgevers die meer geven, worden gestraft. Eisen De heer San Pedro komt er rond voor uit, dat de werk gevers echt in woede zijn uit gebarsten, tijdens het laatste gesprek tussen regering en sociale partners. San Pedro: „De taktiek van de vakbon den was niet fair. Ze wilden op de nullijn gaan zitten handhaving van de koop kracht— maar er moest wel iets tegenover staan: toezeg gingen in de legislatieve sfeer. Wij zeiden: regering en parle ment maken de wetten in dit land, niet de vakbonden. De bonden probeerden misbruik te maken van het legale va cuüm". De vakbondsman Manuel Si mon ziet dat anders: „Deze rechtse regering heeft de'vak bonden nog niet zien staan. Samen met de communisten manipuleerde zij vorig jaar de vakbondsverkiezingen om de groeiende invloed van de UGT, de oudste vakbond in dit land, in te dammen. Dit keer wilde ze niet, dat de vakbonden zouden gaan on derhandelen met de werk gevers, die zich op hun beurt verscholen achter de regering. Eerst een wet op de cao's, dan een akkoord". „Wij waren ook niet tevreden met die 11—13%. Vorig jaar stegen de prijzen bijvoorbeeld ruim 16%. Wij moesten in de slag. Toen de werkgevers za gen dat het ons ernst was, gingen de meesten door de knieën". Simon voegt er aan toe: „Dankzij onze inspanningen en onze matige eisen is in 1978 de inflatie teruggedron gen van 26,4 tot zo'n 17 18% en dit jaar zal het infla tiecijfer verder zakken tot 12 1/2%. Wij vinden dat onze mensen voor deze inspanning best beloond mogen worden". Zijn er echt boetes gegeven aan werkgevers die meer dan 1113% toestonden? San Pedro: „Ik ken wel ge vallen. Zij zijn beboet, maar je kunt met fiscale trucs zo wel de boete, als het te veel betaalde, terugvorderen. Weer zo'n zweverige toestand". Intussen zijn noch de werk gevers noch de vakbonden somber over de (economische) toekomst van Spanje. San Pedro: „De werkgevers zijn in Spanje verre van pes simistisch. De regering heeft nog verzuimd een duidelijke economische politiek uit te stippelen, er zijn veel onze kerheden, maar Spanje, met een grote markt in zijn nabij heid, is voor ondernemers en investeerders een veelbelo vend land. Het buitenland ziet de mogelijkheden beter dan de lokale investeerders". Heeft het buitenland meer vertrouwen in de toekomst van Spanje dan de Spanjaar den zelf? San Pedro: „Dat kan zijn. Maar vergeet met, wij indus triëlen worden hier erg gehin derd door oude wetten. Je kunt hier bijvoorbeeld heel moeilijk mensen ontslaan, ook al heb je die over. Maar de meeste werkgevers beginnen niet eens aan de procedure voor ontslagaanvrage, want dat duurt en duurt. Papier bergen en nog eens papier bergen". San Pedro meent dat de „stomme stakingen" snel be ëindigd. moet worden „wij verliezen meer werkuren door stakingen dan Engeland" ook de produktiviteit in Span je moet omhoog en de onder nemers moeten flexibeler worden. San Pedro meent, dat Spanje nog wel even kwetsbaar zal blijven, maar dat Spanje, eenmaal in de EG en eenmaal behorend tot een dollar- of „Arabisch" gebied, zijn vleugels ver kan uitslaan. „Spanje", zegt hij, „kan niet verwaarloosd worden. Wij zijn gewend onze eigen boontjes te doppen. Wij willen een bij drage leveren aan Europa. Niet omdat ons dat opgelegd wordt, maar uit overtuiging". Manuel Simon is met minder optimistisch. Hij zegt: „Wij i willen werken aan een socia listische maatschappij in vrij heid. Wij zijn er niet geheel van overtuigd, dat onze com munistische collega's, die te veel fungeren als een door geefluik van de communisti sche partij, dezelfde idealen hebben. Daarom zie ik ons nog niet onder één dak met de CCOO. Wij werken wel op veel gebieden samen. Wij vin den het verheugend dat het verticale vakbondssysteem uit Franco's tijd ontmanteld is. Wij hopen ook de in 1939 ge- confiskeerde bezittingen (waarde: 100125 miljoen dol lar) terug te krijgen". Zware druk Evenals San Pedro zegt Si mon, dat de „veertig jaar dic tatuur nog erg zwaar drukken op het land. Die last zal heel langzaam minder worden. De oude garde wordt langzaam vervangen. Wij zullen ons ma tigen. Tot nu toe is nergens iets uit de hand gelopen. Wij waren bovendien de eersten, die ons duidelijk uitspraken tegen het terrorisme". Het is bijna zes uur, als ik het gebouw van de UGT aan de Joaquin Garcia Morato- straat verlaat. Even verderop fabrieken en banken.- Ervoor politiemannen, automatische wapens schietklaar. Het tv-journaal meldt de bij na dagelijkse dodelijke aan slag. Vandaag heet het slacht offer Sergio Borrajo Paracin (67), infanteriekolonel. Neerge knald in Vittoria in Basken land. Zinloze terreur, die som migen kan inspireren tot nieuwe, boze dromen van dis cipline, orde en eenheid. „Als de vrees muziek was, welk een concert zou Spanje ten gehore brengen", zegt een oud Spaans spreekwoord. Hoe waar ook in het Spanje van de overgang. Anton Theunissen In het Madrileense dagblad „El Pais" heeft de gesuspen deerde Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre verklaard van ppus Johannes Paulus II steun te verwachten tegen de aanvallen van „vrijmetse laars" als de kardinalen Wil- lebrands, Villot en Garrone. Deze curie-kardinalen zijn volgens hem verantwoorde lijk voor het beleid van het Vaticaan tijdens het bewind van Paulus. Over Paulus Johannes II ver klaarde Lefebvre in „El Pais": „Bevriende kardinalen hebben mij gezegd, dat kort na zijn keuze in de Sixtijnse kapel zijn eerste gedachte naar ons uitging, naar de traditionalisten. Toen hij mij ontving, omarmde hij mij. Hij prees het apostolaat in mijn seminaries". Volgens Lefebvre wil de hui dige paus het probleem tot een oplossing brengen. „Maar hij is niet zoals Montini een aanhanger van valse ideeën als democratie, vrijheid en gelijkheid. Wojtyla is een paus zonder modernistische verzoekingen. Hij neigt niet tot het afschuwelijke compro mis met de moderne wereld". Volgens Lefebvre zijn er kar dinalen, die hem en de tradi tionalisten helpen. Een van die kardinalen noemt Lefeb vre bij naam: „Kardinaal Siri, naar wie de paus veel luistert, heeft mijn verdedi ging op zich genomen". Marcel Lefebvre, die door paus Paulus gesuspendeerd is, hetgeen betekent dat hij zijn bisschoppelijke functies niet mag uitoefenen, is afge lopen maanden twee maal bij de congregatie voor de ge loofsleer geweest. Het resul taat ervan is niet bekend. Hij weigert het tweede Vati caanse concilie te aanvaar den. Vooral verzet hij zich tegen de liturgiehervorming. Hij heeft verschillende semi naries opgericht, waar pries ters volgens voor-conciliaire opvattingen worden opgeleid. Ondanks het pauselijk ver bod heeft hij herhaaldelijk priesters gewijd. Marcel Le febvre verklaart in „El Pais": „Wij wijzen het leergezag af van pausen als Johannus XXIII en Paulus VI. Zij heb ben het geloof vernietigd". "De hele viering heeft ons met grote bewondering, maar ook met verbazing vervuld. Hoe heeft men na acht jaar van latente en openlijte vervolging de moed gevonden dit herdenkingsfeest zo uitgebreid op te zetten?" Aldus Jos A. A. Schoenmakers, directeur van de Pauselijke Missiewerken Nederland na terugkeer uit Oeganda, waar hij de viering van het honderjarig bestaan van de katholieke kerk daar had mee gemaakt. Op 17 februari van dit jaar was het een eeuw geleden dat de eerste katho lieke missionarissen in Oeganda aan kwamen. De vier miljoen katholieken, die Oeganda nu telt, hebben het eeuw feest, ondanks de moeilijke omstandig heden waarin Oeganda momenteel ver keert, uitgebreid gevierd. Dat stuitte geenszins op weerstand van de regering van president Amin. Tij dens de viering werd een boodschap van hern voorgelezen, waarin hij de Oe- gandezen opriep om de vrede te dienen en de wetten van het land te eerbiedi gen. „alleen door liefde, verzoening en vrede kan ons volk, dat uit zoveel stammen en religieuze groepen bestaat, tot eenheid en gemeenschappelijke dienst aan het vaderland komen. Haat, jaloezie en verdeeldheid op grond van ras, godsdienst of sexe moeten afgewe zen worden, omdat wij allen kinderen zijn van God", aldus Amin. Hoge kerkelijke anglicaanse functiona rissen verdenken deze zelfde Amin er van, twee jaar geleden de anglicaanse aartsbisschop Janani Loewoem te heb ben laten vermoorden. In dat jaar vier de de Anglikaase kerk in Oeganda haar eeuwfeest. Amin zou Loewoem uit de weg hebben geruimd in het kader van een stelselmatige uitroeiingsactie tegen vooraanstaande christenen in Oeganda. De Oegandese regering verklaarde des tijds dat Loewoem door een auto-onge luk om het leven was gekomen. Uit Nederland was behalve rector Schoenmakers de heer N. Wesselingh bij de viering aanwezig. Hij is familie van een van die eerste Nederlandse missionarissen die de vorige eeuw in Oeganda aan het werk gingen. Paus Jo hannes Paulus II had kardinaal James Robert Knox als zijn bijzondere verte genwoordiger gestuurd. In Oeganda hebben altijd veel Nederlandse missio narissen gewerkt. Veertien leden van de her vormde synode hebben ge vraagd het vraagstuk van de abortus op de agenda van de komende synode te plaatsen, die van 5 tot 7 maart te Driebergen bijeenkomt. Zij zouden een uitspraak van de generale synode op prijs stellen. Het is nog niet dui delijk of dit verzoek zal worden gehonoreerd. Wel heeft het moderamen de sy node geadviseerd om een eventuele uitspraak zo te formuleren, dat deze een stemmig of nagenoeg een stemmig kan worden gedaan. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Joseph Höffner, heeft een herderlijk schrijven samengesteld, dat speciaal voor de kinderen is bedoeld. De brief zal op de eerste zondag van de vasten (4 maart) worden voorgelezen in de kinderdiensten. Indertijd hadden kinderen de kardi naal gevraagd waarom hij al leen maar brieven aan de volwassenen schreef. Ze be grepen er lang niet alles van en hadden hem om een eigen brief gevraagd. Dat voorstel had hem wel aangesproken, zo schrijft de kardinaal. De „conferentie voor de vrouw in het priesterambt" in de Verenigde Staten ver zamelt handtekeningen voor een petitie, waarin de Ame- rikaanse bisschoppen wordt gevraagd er bij de congrega tie voor de geloofsleer in Rome op aan te dringen, haar uitspraak tegen het toe laten van de vrouw tot het priesterambt te herroepen. Men stoot zich eraan, dat de congregatie heeft gesteld, dat het moeilijk is om in een vrouwelijke priester „het beeld van Christus" te zien. De bisschoppen zuilen in mei vergaderen. In de petitie wordt hen gevraagd om de priesterwijding van vrouwen te bespreken en meer moge lijkheden voor vrouwen te scheppen om op beleidsnive au mee te praten in de kerk. Op 10 en 11 maart wordt in Krasnapolsky in Amsterdam het vierentwintigste Geeste lijk Reveil gehouden. Het wordt georganiseerd met me dewerking van een groot aantal verenigingen. De spre kers komen uit verschillende kringen van de samenleving (opvoeding, wetenschap, soci aal, cultureel en ander op bouwend werk), alsmede uit gevarieerde levensbeschouwe lijke groeperingen. Behalve bezinning op de problemen rond het huidige leefklimaat stoffelijk, ethisch, sociaal en geestelijk is er muziek, declamatie en beweging skunst. Meer dan vijftig be wegingen zullen met een in formatiestand aanwezig zijn. vraj dsrej lard. „Ziet de mens" is het thema, dat is gegeven aan de „kratfddel weg voor de jeugd", die dit jaar weer door vele duizend K>r i jonge christenen in de Bondsrepubliek en in de DDR op de april gezamenlijk wordt gebeden. Sinds 1958 bidden jeugdip>cia katholieken in West- en Oost-Duitsland deze jeugdkru weg", welk gebruik teruggaat op een belofte, gedaan tijd? de laatste gemeenschappelijke Katholiekendag in Berlijn. Daarbij wordt teruggegrepen op een oudere vorm van kruisweg, die geen veertien maar zeven staties telt. Toen 11 1972 ook protestantse jongeren zich aansloten kreeg jeugdkruisweg" door beider medewerking een nieuwe vort die de oude kruisweg en een passieviering in zich verenigt. In eigentijdse taal wordt geprobeerd het leven en sterven vl Christus te maken tot een element in de oecumene. De té sten, in gemeenschappelijke arbeid van protestanten en I6KOI tholieken tot stand gekomen, hebben ten doel de jongeren Énger de beschouwing van het leven en sterven van Christus1 Def brengen tot het overdenken van de noden in het eigen leven. wn e Itueh De „kruisweg van de jeugd" ondervindt steeds grotffT~ weerklank bij de jonge christenen, zowel in de Bondsrefv bliek als in de DDR. Vorig jaar namen er meer dan ho derdduizend jongeren uit oost en west aan deel. Lourdes trok vorig jaar 4.259.000 bedevaartgangers, ongeveer 200.000 meer dan in 1977. Het record aantal be zoekers werd in 1958 geno teerd. 4.812.000. In dat jaar was het honderd jaar gele den dat de Heilige Maagd Maria verscheen aan Berna- dette Soubirous. Voor 1979 zijn reeds l devaarten aangekondi waarvan veertig uit No< en Zuid-Amerika. De deelt me uit de Oosteuropese I den belooft groot te wort Dit jaar wordt de - hondd ste - sterfdag van Bernadef herdacht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8