Nieu wbou wplann en de Kooi Speurtocht naar moordenaars van Leidse juwelier zonder resultaat afgesloten m CIRCA 150 WONINGEN kamer van Koophandel wringt aan op fasering "'innenstadswerken Beatrix en Claus openen Taffeh- tempel NA$- TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 FEBRUAR11979 PAGINA 3 LEIDEN De gemeente Leiden heeft in dm'! het stadsgebied de Kooi een aantal nieuw- bouwplannen gelanceerd voor circa 150 wo ningen. Om dit bouwprogramma te kunnen yyijj realiseren is het nodig dat naar schatting ent» 162 woningen van de woningbouwvereni- gin? Werksmanswoningen worden gesloopt, atio» toelcoras^fe bouw zal in het begin van 1 de tachtiger jaren kunnen verrijzen ip drie aangrenzende gebieden in de Kooi, te we ten: in het woonblok tussen Ringkade en de Kooihof (110 panden), Javastraat, Timor- straat en Sumastrastraat (22 panden) en in het Kooi park (16 panden). mrnr llng; I2.oor De nieuwbouwplannen voor de Kooi verke ren nog in een pril stadium. De met de uit werking van het bouwprogramma belaste projectgroep Kooipark, waarin zowel de burgerij als vertegenwoordigers van het stadhuis zitting in hebben, gaf gisteravond tijdens de commissievergadering van volks huisvesting te kennen, dat men er behoefte aan had om tussentijds om de mening van de commissieleden over dit plan te vragen. Van de zijde van de Leidse politiek werd er bijzonder gunstig over de tekeningen van de projectgroep geoordeeld. De sloop van de 162 woningen heeft als ge volg dat op de plaats waar de huizen weg zullen vallen geen evengrote hoeveelheid nieuwe huizen gebouwd kunnen worden. Compensatie moet in dit geval worden ge zocht in onder meer het thans braakliggen de terrein aan de Javastraat (12 panden) en op de hoek van de Timorstraat/Sumatras- traat (10 panden), en waar de oude techni sche school was gevestigd. Behalve de bouw in het Kooipark, waar het zelfde aantal te slopen huizen door nieuw bouw zal worden vervangen, gaat het voor namelijk om vrij riante gezinswoningen. De meeste benedenwoningen worden voorzien van een tuin, terwijl de bovenste verdiepin gen (tot, in sommige gevallen, vier verdie pingen) een balkon krijgen. In het nieuw- bouwplan is voorts rekening gehouden met de huisvesting van bejaarden en kleine ge zinnen. De wederopbouw van het Kooipark betreft 16 luxe woningen, gebouwd in twee blokken met in het midden een binnenter rein. De te slopen woningen hebben een mo numentaal karakter, maar kunnen vanwege de hoge kosten niet meer gerestaureerd worden. weiier L. van Ameron- Kn m. iat EIDEN De Leidse holitie heeft de speur- cht naar de daders in de moord op juwe- :r L. van Amerongen Pn inder resultaat afge- oten. „We zijn aan ït eind gekomen. We !?«tbben geen enkel lopgevend aankno- ngspunt meer. We /erkfbben er alles aan ge- Ban wat volgens ons stul ogelijk was. Het is u een kwestie van af- m'i achten geworden, achten op nieuwe in- izini rmatie of het opdui- en van delen van de lit." Dit zei gister- sriki jddag hoofdinspecteur A. Scheers in het Bofdbureau van de :idse politie. totaal hebben Leidse re- ïrcheurs ruim 7.500 manu- k gestopt in de jacht op de a, lordenaars van de bejaarde jvelier. Men heeft meer dan tips nauwgezet nagetrok- De meeste tips kwamen de eerste dagen na de lord binnenstromen (185 in eerste week); de overige ïppelden langzamer binnen, ilsle t onderzoek strekte zich uit' ver buiten de gemeenteg- izen van Leiden. Leidse re- i ïrcheurs trokken zelfs naar itwerpen om een spoor te trafelen. Ook onderhield IS.CKpn contacten met de Britse choflliüe, die via Interpol van si moord en de diefstal van i kostbare collectie zilveren nia turen, de zogenaamde derein-doosjes, op de hoog- was gesteld. Enkele hon den mensen zijn tijdens onderzoek gehoord; een 7.500 MANUREN RECHERCHEWERK BLIJKEN TEVERGEEFS Een deel van de collectie Loderein-doosjes centimeters dik dossier is een stille getuige van dit tijdslo: pende karwei. Volgens hoofdinspecteur Scheers, die geassisteerd door inspectrice mevrouw mr. M. G. L. Brand als hoofd van de algemene recherche het on derzoek leidde, hebben de da nders van de roofmoord geen fouten gemaakt. „Al direct nadat de moord was ontdekt, beseften we dat het een ui terst moeilijke zaak zou wor den", zegt de heer Scheers. De enige sporen die de politie ontdekte, waren de met het oog zichtbare resultaten van de overval. Geen vingeraf drukken en geen achtergela ten voorwerpen, die naar de daders zouden leiden. Daarbij bleken er ook geen getuigen te zijn. Niemand heeft zich bij de politie gemeld die in de loop van de avond van de 18e oktober iemand de juwe lierswinkel in de Haarlemmer straat heeft zien in- of uitlo pen. Gruwelijk De roofmoord op de juwelier blijkt overigens een nog gru welijker verloop te hebben gehad, dan de Leidse politie tot op heden, voor publiciteit heeft vrijgegeven. De moord werd gepleegd op woensdag avond 18 oktober, vermoede lijk rond elf uur. De politie is ervan overtuigd dat de moord is gepleegd door tenminste twee daders. Direct na de binnenkomst heeft het tweetal de bejaarde juwelier met een stomp voorwerp de schedel ingeslagen. Vervolgens werd zowel de winkel als de erbo ven gelegen woning door zocht. Van de tableaus wer den sieraden weggegrist. Uit een kast op de bovenverdie ping wejrd de collectie Lode- rein-doosjes gestolen. Voor het verlaten van de winkel heeft het tweetal zich ervan verzekerd, dat de juwelier dood was. Zij deden dit door hem een messteek in de hart streek toe te brengen. Uit het sectierapport, opgemaakt door patholoog-anatoom dr. Zelden- rust in het gerechterlijk labo ratorium in Rijswijk is niet vast komen te staan, dat het slagwapen het moordwapen is geweest. Het is in principe mogelijk, dat de heer Van Amerongen werd vermoord door de messteek. De Leidse politie is er echter van over tuigd, dat de klap met het nog onbekende stompe voor werp de doodsoorzaak moet zijn geweest. Direct na het ontdekken van de moord door de melkboer, die zijn dagelijkse leverantie de winkel inbracht, is het on derzoek naar dé daders groot scheeps aangepakt. De eerste dagen werd het onderzoek uitgevoerd door 22 recher cheurs, gerecruteerd uit het Leidse korps en aangevuld door het recherchebijstandste am uit Den Haag. Na een week slonk dit aantal tot twaalf en rond de jaarwisse ling hadden nog steeds vijf rechercheurs een dagtaak aan het natrekken van de ingeko men informatie. Na de moord is in Leiden wel een ongekende geruchten stroom ontstaan. Hoofdinspec teur Scheers: „De geruchten stroom was erg groot. Veel groter dan dat ik ooit in an dere plaatsen heb meege maakt (onder meer Delft en Den Haag-red.). Ik veroordeel overigens die mensen die de geruchten in de wereld hiel pen niet. Het had ons weieens bij het onderzoek kunnen hel pen." Zo deden verhalen de ronde over twee bewoners van de Merenwijk die kort na de moord de gestolen siera den verhandeld zouden heb ben nabij een Leids motel. Een onderzoek toonde aan, dat de mannen nepgoud ver kochten. Pikant detail was overigens wel, dat het tweetal de goederen had gekocht op slechts enkele tientallen me ters afstand van de juweliers winkel aan de Haarlemmer straat in een nabijgelegen pand. Ook deden verhalen de ronde over de vondst van de collectie zilveren miniaturen in een afgebrand horeca-eta- blissement. Ook dit bleek on waarheid. In het pand werd niets gevonden en de uitbater van het etablissement bleek overduidelijk niets met de moordzaak te maken te heb ben gehad. Ook de hem in het „indianenverhaal" in de schoenen geschoven brand stichting van het etablisse ment vanwege de verzekering spenningen, bleek pure non sens. „Zowel de plaats van de moord als de binnenstromen de tips hebben ons geen en kele houvast kunnen geven om de moordzaak op te los sen. Onze aanknopingspunten zijn nu helemaal op. We zijn daardoor overigens niet ge frustreerd. Maar het is wel ronduit jammer. De hoop om de moordzaak op te lossen hebben we nog steeds niet opgegeven. We houden moed. Wellicht komt een dezer da gen het „houvast" opdagen dat ons weer op het spoor zet," aldus hoofdinspecteur Scheers en inspectrice me vrouw Brand. Nieuwe Jazzclub Leiden zal vanaf zondag 11 maart in het gelukkige bezit zijn van een nieuwe jamclub. De initiatiefnemers, Henny Kwik en Frans Montanus liepen reeds lang rond met het plan om jazz-sessions te organiseren in een „on gedwongen sfeer". Zij hebben de beschikking gekregen over het verbouwde voormalige restaurant in de Groe- noordhal, wat zij een sfeervol ingerichte ruimte noemen, die geheel past bij datgene wat zij zich hadden voorge steld van de jazzclub. De club gaat Jazz on Sunday" heten, dus ziet het ernaar uit dat er op zondag jazz zal worden gespeeld. De club wordt 11 maart officieel door wethouder Dick Tesselaar geopend, om twee uur. Slechts genodigden zullen hierbij aanwezig kunnen zijn. Naast een aantal niet nader genoemde individuele jazz musici, zal er ook medewerking worden verleend door The Loek Schreider Mainstream Formation en jazz-gita- rist Hans van Leeuwen, die een aantal jaren geleden winnaar was van het Loosdrechts Jazz Festival. Het Leidse Volks huis Het Leidse Volkshuis houdt op iedere vrijdagochtend open huis. Vanaf vrijdag 2 maart staan van half tien 's morgens tot half één 's middags de deuren aan de Apo- thekersdijk 33 open voor belangstellenden. Op de eerste ochtend, 2 maart, wordt er een diaserie vertoond over Leiden zoals het vroeger was en nu is: Leiden als mu- seumstad, hofjesstad, universiteitsstad en industriestad. Het Volkshuis nodigt iedereen die nog plaatjes, oud foto's of ansichten van het Leiden van vroeger heeft uit deze mee te brengen. Samen met de bezoekers wordt er dan een tentoonstelling ingericht. Fritz Lang De cyclus „Films uit de jaren dertig" in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, wordt donderdag 1 maart afgesloten met een film van Fritz Lang. De film „Mein Stadt sucht ein Mörder" uit 1931, is een soort thriller met nog veel stijlelementen uit de expressionis tische film van de jaren dertig. Verder worden er op deze avond nog twee korte experimentele films ver toond. „In der Nacht" van W. Ruttmann en „Filmstudie no. 7" van O. Fischinger. De voorstelling begint om 21.15 uur en de toegangsprijs is 4,—, voor CJP-houders 3,50 en leden ƒ3,—. Het LVC is gevestigd aan de Breestraat 66 in Leiden. Gaf 'es Het kindertheater Gajes geeft op zondag 4 maart de pre mière van „Het sprookje van 1001 angst". De voorstelling begint om drie uur en vindt plaats in het LAK-theater, Levendaal 150, derde verdieping, Leiden. Voor kaarten tel. 071-133696. Werkloosheid De Stichting Vormingswerk van de PvdA organiseert de komende maanden een discussieproject over werkloos heid. De titel van het project is ,,'t Is de zegen van het kapitaal". Ook niet-leden van de partij kunnen deelne men. Er worden vrij Kleine groepen gevormd (812 men sen), die acht maal bijeen komen. Op iedere bijeenkomst wordt het werkloosheidsvraagstuk vanuit een andere in valshoek bekeken en besproken. Het project begint in maart. De kosten zijn een tientje. Schriftelijke of telefoni sche opgaven bij Lenie van Rijn, Barkenwal 6 Leiden, tel. 210707. Een pittige Salsa De latingroep Los Mismos treedt vrijdag 2 maart op in het Leidse Vrijetijdscentrum. Zij spelen Salza, wat saus betekend, en wel een zeer pittige. Het is Afro Cubaanse en Puerto Ricaanse muziek met Amerikaanse invloeden. Deze dansmuziek bestaande uit manbo's, cha-cha-cha's en latin hustle is erg populair in Amerika en verovert nu Europa. Los Mismos is een internationaal samenges telde groep en bestaat uit: Fino Gomez - gitaar en zang uit Engeland, Wally Shortz - fluit, uit Suriname, Glenn Hahn - timbales en zang, uit Marokko, Aych Ahrif - con ga's en zang, uit Amerika Earl Cross - trompet en per cussie, uit Suriname, Glenn Stones - basgitaar, uit Ame rika Paul Stocker - saxofoon en uit Venezuela, Raul Mayora - percussie en zang. Het optreden begint om on geveer 21.30 uur en de zaal, Breestraat 66 in Leiden, is vanaf 20.00 uur open. Toegangsprijs 5,—, voor CJP 4,—en leden 3,—. 1IDEN De Kamer van Koophandel van Fabrieken voor iijnland heeft er bij het gemeentebestuur op aangedrongen •t binnenstads werken de komende jaren gefaseerd uit te voe- In een brief aan de dienst gemeentewerken stelt de toer bovendien dat aan de Valkbrug en de Churchillbrug ïoogste prioriteit moet worden gegeven. als de Valkbrug tweezijdig berijdbaar zal zijn, kan vol de Kamer worden begonnen met de verbetering van het fjjenbeloop om en nabij de molen „De Valk" met de aanleg riolering in de Lammermarkt, met het aanpassen van het ionsplein en met de werkzaamheden aan de walm uren gewater-Beestenmarkt. In verband met de laatstgenoemde ken wijst de Kamer op het onderzoek dat de stichting dse Binnenstad verricht naar de bouw van een parkeerga- e onder het Galgewater. De bouw van een dergelijke gara- zou kunnen worden gecombineerd met de reconstructie van mlmuren. uiting van de Herensingel en Maresingel is alleen aan- "dbaar wanneer de werkzaamheden aan de Valkbrug vol- zijn. Het openblijven van de Herensingel tussen Hijl- ftbrug en Medusastraat is bovendien noodzakelijk totdat de kzaamheden aan de Lage Rijndijk achter de rug zijn. „Het iitkeer kan dan tijdelijk gebruik maken van de Kooilaan als linding van en naar de Willem de Zwijgerlaan", aldus de ier. „In dit verband is het voorts van belang dat het :elte van de Lage Rijndijk tussen de Spanjaardsbrug en de latrastraat open blijft voor het verkeer, wanneer de Lage idijk tussen Sumatrastraat en Zijlbrug zal zijn afgesloten", en ander betekent dat de werkzaamheden aan zowel de e singels als de Lage Rijndijk gefaseerd en bovendien niet 5lezelfde periode worden uitgevoerd, voorgenomen werkzaamheden aan de Haagweg kunnen 'ens de Kamer pas in uitvoering worden genomen, wanneer Churchillbrug is aangelegd. Hierdoor kan dan een aan- hïdbare omleidingsroute naar de binnenstad worden ge- 9 erd voor de periode waarin het verkeer via het Noordein- I vordt belemmerd. De voltooiing van de Churchillbrug zal jns ten goede komen aan de afwikkeling van het doorgaan- ~S) 'erkeer, wanneer de Morssingel en de Rijnzichtbrug zullen afgesloten. „Indien in dit geval de Haagweg voor het ser beschikbaar blijft, dan is het tijdelijk gemis van de ^fssingel en van de Rijnzichtbrug aanvaardbaar", aldus de Ij De Taffeh-tempel, zoals hij in het rijksmuseum voor oudheden weer is opgebouwd MUSEUM VAN OUDHEDEN DRIE WEKEN DICHT LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 zal van 12 maart tot en met 4 april voor het publiek gesloten zijn. Dat gebeurt in verband met de werk zaamheden aan de Taffeh-tempel en aan nog drie andere zalen in het museum, die in het laatste stadium zijn gekomen. Zoals bekend wordt de Taffeh-tempel op donderdag 5 april door Prinses Beatrix en Prins Claus officieel geopend. De oude Egyptische tempel is ge plaatst in de zogenaamde Taffeh- zaal, die direct achter de ingang van het museum aan het Rapenburg ligt. Deze zaal zal ook worden gebruikt voor culturele activiteiten. In de af gelopen jaren is het museum, waarin het nationale bezit op het gebied van oude culturen rond de Middellandse Zee en van ons eigen land tentoon gesteld wordt, afdelingsgewijs ver nieuwd. De bezoekers kunnen vanaf 5 april behalve met de nieuwgebouw de Taffeh-zaal ook kennismaken met 'de totaal vernieuwde afdeling Griek se en Romeinse beeldhouwwerken, de heringerichte zaal met altaren voor de Nederlands-Romeinse godin Nehalennia en de zaal met Egypti sche kunst uit de Grieks/Romeinse periode. Na de opening op 5 april zal er een film worden vertoond over de Tem pel van Taffeh. Deze is speciaal voor de gelegenheid in opdracht van het ministerie van CRM vervaardigd door de Nederlandse cineast Wim van der Velde. Vervolgens zullen do cumentaires te zien zijn die gewijd Zijn aan de Nubische tempels en kunstschatten, die ten gevolge van de bouw van de Assoeandam gered moesten worden. Een fototentoonstel ling. samengesteld uit werk van de PTT-amateurfotograf envereniging AFMO toont de wederopbouw van de tempel en geeft tevens een beeld van de hoogtepunten uit de Egypti sche verzameling van het museum. Het Rijksmuseum van Oudheden zal van donderdag 5 tot en met zondag 8 april gratis toegankelijk zijn. Nieuwe woningen in Haver- en Gortbuurt LEIDEN De gemeen te Leiden is van plan om in de Haver-, Gor- te- en Rijnstraat drie huizenblokken te bou wen van in totaal 12 woningen. Het gaat hier om panden die ko men te liggen in de woningwetsfeer. De huur van de woningen wordt voorzichtig tus sen de 450 en 500 gul den geschat. Het gaat hier om een typisch voorbeeld van de zogenaamde gatenbouw, de bouw die no dig is om de uit sloop overge houden gaten in de oude stadsdelen van Leiden weer met nieuwbouw te vullen. De Haver- en Gortbuurt is zo'n oude wijk. Volgens wethouder C. Waal (op dit moment de zaakwaarnemer van volk shuisvestingswethouder Ver boom) moet de bouw in ge noemde buurt worden gezien als een richtsnoer voor de re alisatie van andere soortgelij ke projecten in de stad. De vraag is echter, volgens som mige raadsleden, waaronder Driessen van het CDA en Beijen van de PPR, of het bouwen in de Haver- en Gort buurt niet wat kleinschalig is uitgevallen. De woningen wor den door Driessen omschre ven als onaantrekkelijke pij penladen terwijl de heer Beijen het plan erg ongeluk kig vindt omdat de woningen in de Haverstraat te veel naar voren steken. Ook over de prijs van de woningen (ruim een ton per stuk) waren enke le raadsleden niet erg tevre den. De bouwkosten liggen nogal aan de hoge kant.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3