Voor Wales lijkt autonomie onbereikbaa Premier Suarez wacht op beloning uit de stembus REFERENDUM OP 1 MAART BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 26 FEBRUAR11979 PAGItJ SPANJE INDE OVERGANG3 „Bravo Adolfo", juichte een Spaanse krant, toen premier Suarez in december na aanvaarding per referendum van de nieuwe grondwet algemene verkiezingen uitschreef. Die goede Adolfo, hij zette de macht op het spel, terwijl hij tot 1982 had kunnen blijven zitten! Zo nobel waren Suarez' overwegingen om naar de stembus te gaan ook weer niet. Zijn besluit had iets van een nood sprong, iets van een gok en heel veel van opportunisme. Spanjes nieuwe grondwet, die eind december 'van kracht werd, gaf Suarez één maand de tijd om zijn regering op echt democratische leest te schoeien. Twee wegen stonden hem open: de vertrouwenskwestie stel len in het parlement of nieuwe verkie zingen. Ofschoon hij de vertrouwens kwestie had kunnen overleven, koos hij de tweede weg. De reden: Suarez heeft met zijn UCD geen meerderheid in het huidige parlement en zou tot 1982 af hankelijk blijven van de socialisten, die in het zicht van verkiezingen steeds har dere oppositie zouden gaan voeren. Sua rez wilde de langdurige verkiezing skoorts niet. Suarez was sowieso (uitvloeisel van de nieuwe grondwet) gedwongen geweest over één maand gemeentelijke verkiezin gen uit te schrijven. Met de keuze van algemene verkiezingen koh hij die enke le maanden opschorten. De gemeentelij ke verkiezingen zijn zo van belang, om dat links die gaat winnen, waardoor veel nog door Franco benoemde burge meesters en gemeenteraden zullen ver dwijnen. Suarez kan nu nog profiteren van de plaatselijke steun (de oude macht) bij de huidige campagne voor het parlement. Met het uitschrijven van nieuwe verkie zingen kon Suarez het parlement onmid dellijk ontbinden. Daarmee verhinderde de premier de socialisten een aantal wetten door te drijven (ook al weer een uitvloeisel van de grondwet), die de hui dige macht van het regeringsapparaat zou beperken. Suarez kon nog één keer profiteren van de oude privileges (voor deel o.a.: grotere tv-aandacht voor Sua rez). Camacho, de leider van de communisti sche vakbond CCOO zei: „Deze onnodige verkiezingen worden gehouden omdat Suarez voor altijd in het Moncloa-paleis (de regeringszetel) wil blijven zitten en omdat de socialisten staan te trappelen om hun kont te draaien in het Mon- cloa". Doorgestoken kaart dus van de UCD en de socialisten, de Grote Twee in Span je? Dat zou te ver gaan, maar de par tijen zijn in deze campagne wel erg lief voor elkaar. Toch zijn ze gewikkeld in een spannende nek-aan-nek-race. In on derstaand artikel van onze speciale ver slaggever Anton Theunissen meer infor matie over Spanjes Grote Twee. (De eerste afleveringen in deze serie zijn verschenen in onze edities van 23 en 24 februari). Premier Adolfo Suarez. MADRID Voor het hoofdkwartier, van de Spaanse socialistische partij (PSOE) in de Madrileense werk- en win kelwijk Sol staat sinds 9 februari het standbeeld van Pablo Iglesias, de op richter van de honderd jaar oude partij. Het beeld, de dag ervoor opgegraven, was 38 jaar geleden verstopt voordat Franco het kon laten vernietigen. Rond de sokkel een rode doek. Ernaast: rode rozen. Het eerbetoon aan de op richter, midden in de verkiezingscam pagne, moet de roemrijke traditie van Spanjes oudste partij levendig houden en haar betrouwbaarheid en standvas tigheid onderstrepen. Felipe (speedy) Gonzalez, de 36-jarige lei der van de socialisten doet zijn uiterste best het imago van betrouwbaarheid en gematigdheid te versterken. Op enkele verkiezingsposters mag hij dan samen met Lenin prijken met daaronder de be lofte dat de „PSOE marxistisch zal blij ven", de waarheid is dat de socialisten het label „marxistisch" liever kwijt dan rijk zijn. Op de meeste posters straalt de PSOE haar gematigde karakter uit. De slogan: „Een krachtige regering voor een recht vaardige samenleving". De Spaanse soci alisten op de law-and-order toer. Nog sterker: de socialisten (en ook de com munisten) vinden dat deze regering klun gelig optreedt tegen de terroristen en de veiligheid verwaarloost. Over alternatie ven praten de socialisten niet. Hoewel zij tijdens de verkiezingscampag ne de rijen gedisciplineerd gesloten hou den, is het verre van rustig in de socia listische gelederen. Binnen de partij woedt een vinnig debat over de vraag of zij nu al klaar moet staan om een aan trekkelijk alternatief voor de macht te vormen met opoffering van bepaalde so cialistische doelstellingen of dat zij eerst het socialisme moet consolideren en pas later moet denken aan regeren. Het alou de debat in de socialistische partijen en kennelijk zo belangrijk in de PSOE, dat Gonzalez in elke verkiezingstoespraak re fereert aan de „ruptura" en het „refor- mismo". Achter deze woorden gaan twee kiftende groeperingen in Gonzalez' partij schuil: de linksen contra de reformisten, ofwel de „echte" socialisten contra de sociaal democraten. De linksen (ruptura) willen een totale breuk met het neo-frankisme en de monarchie en willen werken aan de opbouw van het socialisme in Spanje. De reformisten die nu onder leiding van Gonzalez de dienst uitmaken in de partij, willen hervormingen binnen de bestaan de orde. De linksen beschouwen deze po litiek als verraad aan de socialistische zaak. Gonzalez c.s. zeggen: onzin, binnen de „macht", al heeft die nog banden met het oude Spanje, kun je meer bereiken dan erbuiten, in het isolement. Gonzalez: „In de regering hoef ik mijn socialisti sche beginselen niet prijs te geven en op die plaats, alleen daar, kun je het tempo van de veranderingen opvoeren". De huidige pragmatische, gematigde lei ders willen niet te veel woorden aan deze kwestie spenderen, want zij zijn door het laatste congres op alle leidende posten in de partij gezet. Ook de kandi datenlijst voor deze verkiezingen is een afspiegeling van de congresbesluiten: de gematigden verre in de meerderheid, al behoort de nummer twee Alfonso Guerra tot de meer radicale vleugel. Nationalisaties Toch wel enkele socialistische punten in het verkiezingsprogram. De PSOE zegt te streven naar nationalisering van de banken, van de gezondheidszorg, van de gas- en electriciteitsdiensten, maar of achter dat streven haast gezet zal wor den is een grote vraag. Het is wel een punt, waarop de UCD haar kritiek op de socialisten concentreert, maar een cen trumpartij paradeert nu eenmaal graag als de kampioen van de ondernemingsge wijze productie. Van het partijbureau naar een grote zaal in Club Siglo XXI in de deftige wijk Chamartin. Een avondje met Felipe Gon zalez, ooit de pin-up democraat met ve dettekwaliteiten genoemd. Felipe draagt deze avond een stropdas, grijs pak, blauw overhemd. Een ongewone uitdos sing, want meestal zie je hem in infor- melere kleding. Je hebt niet het gevoel bij een meeting van de arbeidspartij te zijn, eerder in een club van managers. Mannen in donkere pakken, veel vrou wen in bontjas. Routinekussen. De kame raden kennen elkaar. Gonzalez krijgt niet het uitbundige welkom van een ma tador. Zijn lijfwacht begeleid hem naar het podium. Hij is niet groot, lijkt wat jongensachtig. Zwart haar, scheiding links. Felipe, de dag ervoor bijna gemolesteerd in Baskenland, spreekt voor eigen paro chie. Hij is een slow-starter. De rechter hand, duim en ringvinger tegen elkaar, gaat met de woordencadans op en neer. Hij komt pas op gang als hij zijn aanval op Suarez inzet. „Was hij geen zeer blau we?", vraagt hij sarcastisch een ver wijzing naar de blauwe overhemden die gedragen werden binnen de Beweging, de enige politieke die onder Franco werd toegestaan en waarin Suarez een hoge functie had. Meer vragen: „Waarom schrapte Suarez een belastingplan om de rijken aan te pakken? Durfde hij niet? Toch onderonsjes met oude reactionai ren?" Overigens weinig revolutionaire taal. De toon van redelijkheid en gematigdheid. Nog een oproep tot verdraagzaamheid en een beroep op allen om voorzichtig om te springen met de nieuwe vrijheid. De socialisten houden het zakelijk. Het woord solidariteit is in Gonzalez' toespraak van ruim een uur maar één keer gevallen. Ik vraag een oude man naast me: „Geen Internationale?" Hij schudt zijn hoofd en mompelt: „Deze mensen kennen de Internationale niet". Mission Impossible Op verkiezingsposters van de UCD, de Unie Democratisch Centrum, staat Adol fo Suarez (46) bijna afgebeeld als Spino- la op Velasquez' schilderij, „De Overgave van Breda". Evenals de Spaanse over winnaar kijkt Suarez minzaam, geïnteres seerd en met respect naar zijn tegenstan ders en supporters. Een beetje onbaat zuchtige dienaar van het Spaanse volk. De leider van de grootste (regeringspar tij in het land zal niets nalaten om dat beeld op te poetsen. Hij vindt eigenlijk, dat hij in het stemhokje best royaal be loond mag worden voor de manier waar op hijSpanje in de steigers van de de mocratie heeft gezet. Suarez paradeert graag als de man, die een mission im possible uitvoerde. De premier gaat weinig op campagne. Staatszaken houden hem aan het Mon cloa-paleis gekluisterd. Hij voelt zich daar als een vis in het water en blijkt volkomen opgewassen tegen de eenzaam heid van de macht. Hij is echter in staat zijn gezicht veelvul dig te laten zien op de televisie. Het is bekend, dat Suarez dit medium maxi maal uitbuit. Een slecht spreker in het o- penbaar, een spreker met overtuigings kracht op tv. Een vertrouwenwekkende zachte stem. En: hij is jong, knap, keurig gekleed en sexy. Op het partijbureau, dat volgens een woordvoerder 2 1/2 mil joen gulden ter beschikking heeft voor deze campagne, is men niet gelukkig met het tijdstip van de verkiezingen. Men vreest op 1 maart een geringe opkomst, wat vooral de grootste partij zal treffen. De UCD: een ratjetoe van liberalen, christendemocraten, sociaaldemocraten en „onafhankelijke" groepen. Leopoldo Calvo Sotelo, thans minister voor de be trekkingen met de EG, timmerde deze club in 1977 haastig in elkaar. Tegen standers zeggen: de UCD hangt als los zand aan elkaar. Zij zal bij tegenslagen, bijvoorbeeld verlies bij deze verkiezin gen, uit elkaar spatten. Zo'n vaart zal het niet lopen. De UCD heeft het cen trum stevig afgeschermd tegen „inbre kers" (bijvoorbeeld de nieuwe rechtse partij van Fraga). Het (rechtse) centrum- karakter wordt bevestigd in het verkie zingsprogramma. Daarin zegt de UCD op de bres te staan voor de christelijke, hu manistische waarden. Ze zegt nee tegen De socialistische leider Felipe Gonzalez. abortus, nee tegen een te liberale echt- scheidingswet en pleit voor vrijheid van godsdienstonderwij s. Lastige zaal Een avondje bij de UCD. Leopoldo Cal vo Sotelo is voornaamste spreker in ho tel Toledos vlakbij het koninklijk paleis. De zaal is slecht bezet. Veel jongeren. Veel ouderen. Informele kleding. Ont spannen sfeer. Een rondje van de partij. Calvo Sotelo, de Spaanse mister Europa, zegt Spanjes problemen af tegen de Eu ropese. Hij spuit zijn fabelachtige feiten kennis. Het lijkt op campagne voor Eu ropa. Spanje moet in de EG. Voordelen en nadelen, maar per saldo: meer voor delen. De lokale problemen komen er be kaaid af, alleen het terrorisme en de werkloosheid zijn verplichte nummers. Sotelo: „Ik houd van dit soort bijeen komsten. Er is veel kritiek op onze rege ring, maar dat vind ik niet erg. Ik leer PSOE en UCD, twee partijen, die vol gens de Spaanse pers „de campagne van de gematigdheid" voeren. Zij doen er ze ker alles aan om lief voor elkaar te blij ven en grote tegenstellingen te vermij den. Beide willen eigenlijk op de Grote Coalitie aansturen, maar ze willen daar over nu geen verregaande uitspraken doen. Eerst de verkiezingsuitslag maar eens afwachten, krijg je te horen. Wie wint de stembusstrijd: Suarez of Gonzalez? Volgens de laatste opiniepei lingen hebben de socialisten (na de fusie met de socialisten van prof. Tierno Gal- van) een lichte voorsprong op de UCD, maar peilingen, waarin een groep van 30-35% weet-niet zit, zijn geen betrouwba re graadmeter. In politiek Madrid wordt een nek-aan- nek-race verwacht zonder dramatische verschuivingen in het politieke land schap. Men betwijfelt daar overigens, of de PSOE in staat zal zijn boven de UCD uit te komen. Men acht het mogelijk dat de socialisten de meeste stemmen krij- Socialisten o van Felipe Gonzale)! houden het zakelijk gen, maar niet de meeste zetels. mogelijk in Spanje vanwege het 1 sel. Volgens dit systeem krijg! Spaanse provincie (ook de zeer j volkte) minimaal drie zetels in hi ment. Zo'n provincie wordt dan gedeeld in kiesdistricten, waar om een zetel geknokt moet worden. In 1977 kreeg de UCD 34% van d£ men, maar 47% van de zetels. PSOE waren die cijfrs 28,7 stemmen en 32% van de zetels. De; listen zijn sterk in de industriële^ den, maar staan zwak in de agi streken, waar de UCD sterk is. heeft dan ook gezegd, dat hij in 1 de gebieden zeker 15% n moet behalen om de grootste parf Spanje te worden. Of het hem lukt zullen we op 2P weten, als tenminste de uitslagen^ ter geen langdurige black out f zoals bij de laatste verkiezingen 1 val was. ANTON THEU flids] CARDIFF Wales is een mooi maar zonderling land. Je kunt het gemak kelijk in tweeën snijden. Het zuiden is het Engelse Wales, geïndustrialiseerd en sterk beïnvloed door het buurland dat Wales al 400 jaar onder zijn hoede heeft. Ongeveer de helft van de Welse bevolking woont binnen een straal van zestig kilometer van de zuidelijke hoofdstad Cardiff. In het noorden is de Engelse overheer sing minder sterk. Dat is het echte Wa les. De eigen Keltische taal wordt daar nog gesproken, maar de bevolking is er veel dunner. De kennis van het Wels de oudste le vende taal van Europa is trouwens bedroevend slecht. Slechts ongeveer 500.000 van de 2,6 miljoen inwoners van Wales spreekt het Wels vloeiend. Tachtig procent van de bevolking is die eigen taal dus niet machtig. Nauwelijks vijftien jaar geleden zag het er overigens naar uit, dat ze na de dood van nog enkele oude mensen volledig zou verdwijnen. Toch valt de laatste jaren een gestadige stijging waar te nemen van het aantal Wels sprekenden. Volgens verengelste Welse inwoners trachten zij een elite te vormen en sleutelposities te veroveren in het openbare leven. Officiéél is Wales al enkele jaren min of meer tweetalig. Dat betekent: verkeers borden in het Engels en het Wels en tweetalige officiële documenten. Rechts zaken mogen ook in het Wels afgehan deld worden. Zeven van de zestien hoge ambtenaren, verbonden aan het ministe rie van Wales in Cardiff, beheersen het Wels. Zelfs in het zuiden zijn er nu ou-, ders, die hun kinderen de Welse taal la ten leren met het oog op een (mogelijke) betere toekomst. De officiële tweetaligheid is hoofdzake lijk het gevolg van jarenlange actie door de Cymdeithas, die Engelse verkeersbor den overschilderen of vernielen en wel eens aanslagen durven plegen op tv-zen- ders in Wales en Engeland. De laatste tien jaar werden ongeveer duizend Welse activisten gestraft. Hun belangrijkste eis van tegenwoordig is een eigen Wels tv- station, dat doorlopend zou uitzenden in het Wels. Wales krijgt al jaren tv- en radiopro gramma's in de eigen taal, maar die vor men nog steeds een minderheid. Toch worden daar nu ook films uitgezonden, nagesynchroniseerd in het Wels. In de Engelse grensstreek moeten de kijkers alle programma's die bestemd zijn voor Wales, delen met dat land. Die mensen hebben al vaak geprotesteerd tegen het feit, dat de cowboys op hun beeldscherm tegenwoordig zo vaak Wels spreken, wat, een beetje pijnlijk is voor him Engelse oren. Wales heeft één nationalistische partij, de Plaid Cymru, die al 34 jaar geleid wordt door de koppige maar overigens erg minzame hereboer Gwyiifor Evans. De partij beoogt separatisme, maar zal dit doel vermoedelijk nimmer bereiken, aangezien nooit meer dan 11 procent van de Welse bevolking voor de Plaid Cymru stemt. Wales is altijd een socialistisch bolwerk geweest. Het heeft momenteel slechts drie nationalistische Lagerhuisleden. Soc- cialistische afgevaardigden bezetten daar entegen niet minder dan 23 parlementai re zetels van Wales. De conservatieven hebben er maar acht veroverd. De overi ge twee zijn liberale zetels. De Britse conservatieven zijn er al sinds 1867 niet meer in geslaagd in Wales een meerderheid van zetels te halen. Momen teel zijn zij de enige partij, die daar op komt tegen de socialistische plannen voor meer Welse autonomie. Ze worden gesteund door zes rebellerende socialis ten. Hoewel het decentralisatie project ijverig geprcpageerd wordt door de regering in Londen, de Labourpartij, de Welse vak beweging, de Plaid Cymru en de liberale partij, verwacht men toch dat de conser vatieven het in de grond zullen boren, niet omdat zij zoveel aanhang hebben in Wales, maar wel omdat over de uitslag van het referendum van 1 maart beslist zal worden in het Engels sprekende zuid- Wales. En daar koestert men bitter wei nig belangstelling voor decentralisatie. Wales heeft al sinds 1964 een eigen Wels ministerie, dat in Cardiff geleid wordt door een minister uit het kabinet van de Britse premier. Alles wat te maken heeft met Welse wegen, onderwijs (behalve de universiteiten), de gezondheidsdienst, wo- ningpolitiek, landbouw, het milieu, kunst en industriële ontwikkeling, wordt in Cardiff geregeld. Tussen 1964 en 1979 is de door Londen vastgestelde begroting van dit departement gestegen van 48.000 pond tot meer dan 670 miljoen pond. In tegenstelling met wat Labour in petto heeft voor Schotland, wordt in de socia listische decentralisatieplannen voor Wa les alleen gewag gemaakt van een eigen parlement en niet van een eigen rege ring. Het is duidelijk, dat die eigen nati onale vergadering jarenlang gedomineerd zal worden door de Welse socialisten; een reden temeer voor de Britse conser vatieven om zich met hand en tand te verzetten tegen de hele opzet. Het Welse parlement zou nochtans alleen uitvoerende bevoegdheden hebben en dus zelf geen wetten mogen maken. Aan gezien dit laatste zoals voorheen overge laten wordt aan Londen, kunnen de te genstanders bezwaarlijk aanvoeren, dat een eigen assemblée onvermijdelijk Wel se afscheiding van Engeland een stap dichter zal brengen. Het eigen parlement, zoals het nu voor gesteld wordt, kan economische voorde len hebben. Het zou zich ondermeer kun nen bezighouden met een betere distribu tie van de door Londen beschikbaar ge stelde gelden. De openbare uitgaven van Wales zijn verhoudensgewijs hoger dan die van Engeland en Schotland. Een ander belangrijk werkje dat het Welse parlement zou kunnen opknappen is de dringend geworden hervorming van Welse gemeentebesturen en graafschaps raden. Ook wordt beweerd (maar waar nemers trekken dit ernstig in twijfel), dat een eigen parlement bevorderlijk zou zijn voor de eensgezindheid van de Wel- sen, die net zoals de Schotten een sterk gebrek hebben aan een eigen identiteit. Het is precies een gebrek aan roerende eensgezindheid, die het voor de Engelsen zo gemakkelijk maakt om de Welsen te overheersen. Een Welse minister heeft eens gezegd: „Wales is te ver verwijderd van God en te dicht bij Engeland". De eigen Welse identiteit werd de laatste ja ren nog meer ondermijnd door de mach tige invloed van de Anglo-Amerikaanse media, de achteruitgang van de traditio nele steenkool- en staalindustrie, de op komst van Engelse en multinationale be drijven en de ontvolking van het platte land. Londen heeft gedecreteerd, dat in het re-« ferendum van 1 maart ongeveer 815.000 van de ruim twee miljoen Welse kiezers ja moet stemmen; anders krijgt Wales geen eigen parlement. Waarnemers zijn echter van oordeel, dat het ja-kamp nau welijks een gewone meerderheid van stemmen tot stand zal brengen. Iedere onthouding kan trouwens als een nee- stem gerekend worden. Een jaar geleden liet minister van Welse aangelegenheden John Morris het voor- bereidingswerk beginnen in de oude steenkoolbeurs nabij de haven van Car diff, die omgebouwd moest worden tot het nieuwe eigen parlement van Wales. Korte tijd later werd dit werk stil gelegd tot na het referendum. De symboliek van die maatregel is aan geen enkele waar nemer ontsnapt. ROGER SIMONS Caernarvon in Noord-Wales, waar een trotse dertiende eeuwse burcht nog wijst naar de vroegere hankelijkheid van dit deel van Groot-Brittannië. Morgen zal er meer wind zijn en uit de bewolking die wordt aangevoerd kan, voornamelijk in het noorden van het land, wat regen vallen. Een hogedrukgebied, dat ge durende het afgelopen week-' einde voor rustig weer zorg de, verliest boven onze omge ving aan invloed, terwijl een vrij krachtige westelijke stro ming boven het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen zich langzaam naar onze om geving uitbreidt. Door deze ontwikkeling zullen de temperaturen geleidelijk op een hoger niveau komen. Morgen zal er meer wind zijn en uit de bewolking die wordt aangevoerd kan, voornamelijk in het noorden van het land, wat regen vallen. Een hogedrukgebied, dat ge durende het afgelopen week einde voor rustig weer zorg de, verliest boven onze omge ving aan invloed, terwijl een vrij krachtige westelijke stro ming boven het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen zich langzaam naar onze om geving uitbreidt. Door deze ontwikkeling zullen de temperaturen geleidelijk op een hoger niveau komen. Vooruitzichten: wisselvallig met nu en dan buien. Temperaturen meest tussen 3 en 6 graden. Weersvooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 6 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Ww Max Neer- tamp. «lag Luchth. R'dam geh.bew. feüs:3 Athene Barcelona BnjMof* Frankfort Helsinki pS&n igsH Kis sas

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6