Carnavalsoptocht trok duizenden naar Leidse binnenstad m mBBmSSmm m eren wijk bezorgt Interkrais veel werk Succesvolle Iris-avond in Vrijetijdscentrum lenefietvoorstelling )rengt vijftig mille op iiS Sieraden gestolen SFEERVOLLE CLOWNERIE LEIDSE COURANT MAANDAG 26 FEBRUARIÏ979 PAGINA 3 IDEN De grootste car- /alsoptocht van boven de ieren, die van de Leidse tspotten, heeft zaterdag- p ddag duizenden belangstel- e den naar de binnenstad rokken. Ditmaal waren er derom meer mensen op de s^n dan in voorgaande ja- i Vooral in de Breestraat Haarlemmerstraat was de ikte enorm. „Een compleet [kenhuis, het was werke- fantastisch", zo noemde voorzitter van de optoch- immissie, Henny Kwik, de rnavaleske gebeurtenissen afloop. viel dan ook flink te ge- ten van wat de tien man ;ertyrke technische commissie de Leidse Hutspotten aan Tiuft in hun projecten had- gestopt Vanaf verleden r oktober hebben deze car- valknobbels bijna dagelijks 933 mutseld aan de metershoge ochtcreaties, die zaterdag ar het eerst de buitenlucht mochten. Schoonheidsprijs mogen deze jongens zeker t verwachten voor hun leppingen, maar qua mallo- leid hebben ze onovertrof- hun best gedaan. Indivi- eel sprongen er buiten de Dte kijkversnaperingen een 8 0!ntal vreemd uitgedoste figu- i in het oog, zoals het man- s?' je, dat met een douche-hok zijn lijf plein publiek een ,e''' i nam; of het wapperende stic gordijntje hierbij vol- :nde bescherming tegen de Ook het bal masqué dat de Hutspotten zaterdagavond in het Antonius Clubhuis h kou bood is niet bekend, maar het was in ieder geval erg grappig. Een aantal projecten dat door de stad trok had eveneens de nodige sleutelgat-verlokkingen te bieden. Zo was er een bruidssuite te zien, waarin op niet mis te verstane wijze een tweepersoonsbed met echtelie den was ondergebracht, die het naar het scheen, het bij zonder goed met elkaar kon den vinden. Na het rijdende bed kwam het slaapkamer- centrum aan de beurt met een stel jonge meisjes zittend op kermispaarden, maar daar was overigens, na enig naden ken, toch niets dubbelzinnigs in te ontdekken. Halverwege de optocht, bij het Leidse stadhuis, hield de stoet stil, om een groet uit te brengen aan burgemeester Vis. Prins Carnaval Hendrik I mocht uit de handen van de burgervader de sleutels van de stad Leiden ontvangen, een privilege dat deze vorst via het betreden van een hoogwerker met ware doods verachting op zijn gedecoreer de schouders nam. Het was wel even lachen geblazen toen hij bijna een misstap beging en naar beneden dreigde te vallen. Een soort humor die het in deze dagen weer goed lijkt te doen. Leiden lijkt er zowaar aan toe om zich op een wat breder front in de gedachten van het carnaval te verdiepen. iEIDEN Een belangrijk deel de activiteiten van de Stich- Interkruis in Leiden wordt in •slag genomen door de Meren- dat blijkt uit het jaarverslag ijver 1977. toename van het aantal geboor- i in Leiden (1225 in 1977, 1169 in manifesteerde zich met name i de Merenwijk, die dan ook een terk afwijkende leeftijdsopbouw ;eft. Ruim 12 procent van de Me- inwijkbevolking is niet ouder dan 6 jaar. In de andere stadsdelen ligt dat percentage op ruim 4 procent. De laatste jaren vestigen zich ook veel ouderen in de Merenwijk. De groei van de werkzaamheden van de wijkverpleegkundigen hield over igens wel gelijke tred met de groei van de bevolking in de Merenwijk. ,Het accent ligt nog altijd op de moeder- en kindzorg. Het aantal consultatiebureaus moest sterk wor den uitgebreid. Het aantal zittingen nam toe. De Stichting Interkruis neemt deel in de financiering van het experiment consultatieteam peu terspeelzalen. Dit omdat het preven tiefonds de subsidiëring beëindigde. Het ledental van de Stichting neemt nog altijd toe. De 15.000 is inmid dels ruim gepasseerd. De contribu tie vein de leden levert een redelijke bijdrage tot de kosten. De gemeente Leiden, die een belangrijke subsidie aan de Stichting Interkruis ver strekt, heeft de oude tekorten over de jaren 1973-1976 verrekend. Op de toegekende extra subsidie werd echter door de gemeente een be drag van 40.000 gulden eigen ver mogen in vermindering gebracht, eigen vermogen dat was verkregen uit schenkingen en door de fusie met het Groene Kruis. Het bestuur van de Stichting heeft daar bij de gemeente ernstige bezwaren tegen ingebracht. Het aantal patiënten dat na het ont slag uit het ziekenhuis voor nazorg in aanmerking kwam. verminderde niet onbelangrijk. De Stichting zegt daarvan de oorzaak niet te weten, maar heeft wel geconstateerd dat de samenwerking tussen ziekenhui zen en kruiswerk nog altijd niet op timaal is. „Blijkbaar is het binnen de organisatie van het ziekenhuis moeilijk om afdoende oplossingen te vinden om de gewenste continuï teit in de zorgverlening te waarbor gen", aldus het stichtingsbestuur in het jaarverslag. aagse Hooglanders in actie. ay kan nieuwe complete set kostuums komen LEIDEN Het Leidse Vrije tijdscentrum aan de Brees traat heeft zaterdagavond in het teken gestaan van allerlei culturele evenementen, die door de stichting Iris, organi satie voor het helpen opzet ten van toneelvoorstellingen, films en festivals, in huis waren gehaald. Hans Beek man en Ariejan Korteweg van Iris hebben met hun pro gramma aangetoond, dat zij voor hun vak uitermate ge knipt zijn en zo spoedig mo gelijk een CRM-subsidie moe ten krijgen. Iets wat zij voor een aantal door hun begelei de groepen wel gedaan heb ben gekregen, maar voor zichzelf als stichting nog steeds niet. Het avondvullen de programma van Iris is bij het publiek wederom bijzon der in de smaak gevallen. Dit dankzij het optreden van de bijzonder op dreef zijnde artiesten. Grote waardering genoten za terdagavond onder meer het poppenkastgezelschap „De Poppenkeet", dat met zijn be kende kinderprogramma ook bij de al wat ouderen steeds weer enthousiasme weet op te wekken. Nard Boer met een dertiger jaren-revue van lied jes, sketches en conférences maakte op de benedenzaal I van het LVC uitstekend Leids cabaret. De revue is een Iris- Sharon Landau gaf een perfecte show project en oogst veel succes in bejaardentehuizen en in stedelijke cafés. Absolute top per was zaterdag de Engelse kunstenares Sharon Landau, die met haar waanzinnige mi miek (bekend van het Foois festival) en kraakheldere stem vanachter de piano een per fecte show op de bühne bracht. „De Vlek", eveneens een groep die uit de Iris-samen- werking tot stand is gekomen leverde onder doodse stilte van het geboeide publiek een staaltje van theatervakman schap met het improvisaties tuk „Het Web", een voorstel ling die inmiddels aan zijn derde versie toe is. De groep is eveneens bezig met een le vensgroot stripverhaal, „Ri- cardo en de melodie", dat op 18 en 19 mei in het Lakthea- ter in première gaat. De avond werd in het leids Vrije tijdscentrum afgesloten met een optreden van de Haagse popgroep „The Charms", een groep die op verfrissende wij ze met rock en roll anno 1979 uit de voeten kan. astefDEN „Een nieuwe complete set kos- heeft de benefietvoorstelling zaterdag voor Achalay opgeleverd. Ik kan wel dat het eerste deel van de actie Achalay uit de brand" een grandioos is gebleken". Voor Evert Elsenaar, de staris van het folkloristisch dansensem- dat in de nacht van 3 februari bij een d in de ZMOK-schooI aan de Leidse 'rderK Morsweg zijn volledige collectie van sni J kostuums in vlammen zag opgaan (waar- 3) r 50.000), was de benefietvoorstelling die dagavond in de Stadsgehoorzaal werd 1 uden een voldoende ruggesteun om ver te kunnen gaan met zijn uit nood gebo- actie. De medewerking van collega-orkes- uit de wijde omstreken zorgde ervoor, het folkloristisch vuur in de Stadsgehoor- kon oplaaien en dat de financiële situa- 's ^2ran Achalay er weer wat rooskleuriger is Wl aan zien. meerden benen en geefgrage handen heb- onder het constante ritme van bedreven sten een uitermate geslaagde happening 1 Achalay en natuurlijk ook voor zichzelf VARlri tot stand gebracht. Een avond waarop het pu bliek zijn eigen toeschouwer kon zijn, want er is volop gedanst en gelachen en zeker niet al leen door de in T-shirts gestoken Achalay- dansers, maar nagenoeg door iedereen, die van de partij was. Er waren veel orkesten en dansgroepen naar Leiden gekomen om tijdens de liefdadigheidsvoorstelling een duit in het muzikale zakje te doen, zoals: de doedelzakve reniging De Haagse Hooglanders, dansensem ble Baluta, Popoldancantoj, Paloina en de Roemeense zangeres Foricica Dóinas. Zigeune rorkest Czardas en de volksmuziekband Ranja slaagden erin om met luchtige overstapjes van de Russische poesta naar de Zuid-Amerikaan- se pampa een waaier van uitheemse folklore voor de belangstellenden te openen. Ook Hol landse volks wijsjes werden in de uitgebrachte (huts) potpourri op smakelijke wijze bereid. Het feest duurde tot na middernacht en ein digde met enthousiaste danspartijen. Zondag 7 april treedt dansensemble Achalay op in de Leidse Groenoordhallen ter gelegenheid van de grote „Zang en Show"-manifestatie voor Leidse orkesten. Politieke scholingscursus Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van zes vrouwenorganisaties houdt op de woensdagen 7, 14, 21 en 28 maart een cursus over .rechten in de samenle ving". De eerste bijeenkomst gaat over rechten van min derjarigen en recht op wonen, gevolgd door een politiek forum op de tweede bijeenkomst Inleider Is mr. J. Nota, lector aan de Rijksuniversi tei t van Leiden. De derde en vierde bijeenkomst zijn gewijd aan bet onder werp Buis in eigen huis". De inleidster is mevrouw M. Daamen-van Hou te, lid van de programmaraad radio. De cursus wordt gehouden in de zaal van de Petruskerk, Lammenscbansweg in Leiden. Voor inlichtingen tel. 071- 890812,154995,131335en 01711-10294 Belastingperikelen De Leidse rechtswinkel heeft voor deze periode waarin de belastingformulieren weer moeten worden ingevuld, een extra spreekuur ingelast. Voor problemen met het in vullen staan de mensen van de afdeling belastingen in de maand maart op alle vrijdagen van 9.00 tot 12.00 uur klaar om te helpen. Ook op de normale spreekuren is de rechtswinkel voor belastingperikelen open. Deze spreeku ren zijn op maandag- en woensdagochtend van 10.00 tot 12.30 uur en op dinsdag- en donderdagavond van 18.30 tot 20.30 uur. De rechtswinkel kan alleen iets doen wan neer zij de beschikking heeft over alle nodige gegevens, zoals een jaaropgaaf van het loon, de huursubsidie of re keningen. De Leidse rechtswinkel is gevestigd in het Ma rinecomplex, Noordeinde in Leiden. Poppenweek Boekhandel ,J>e Kier", Nieuwe Rijn 45 in Leiden, orga niseert vanaf morgen tot en met 3 maart een poppen- weekDeze poppenweek omvat demonstraties poppen en poppenkleding maken op woensdagmiddag van twee tot vijf uur door Ron van der Most en op zaterdag 3 maart van elf tot vijf uur door Jenny Schotman. Verder een expositie van 40 antieke poppen en een aantal zelfge maakte poppen. Fons Jansen De cabereüer Fons Jansen brengt vanavond, morgen avond en overmorgenavond zijn programma „Fons Jan sen 5" in de Leidse Schouwburg. Fons Jansen verschuift sterker dan in het voorgaande programma „Kwartetten" alle vroegere vastomlijnde thema's. Fons Jansen kan zich uitleven in zaken die hem emotioneel aan het hart hggen; ook nostalgisch getinte herinneringen spelen een belang rijke rol. Het muzikale aandeel, verzorgd door vaste be geleider Frans Oudgoff heeft een belangrijker aandeel in het programma gekregen. Aanvang op alle voorstellingen: kwart over acht. Vijf maal Fons Jansen Filmavond De vereniging Oud-Leiden herhaalt morgen de filma vond over Leiden van 21 november. Dit vanwege de overweldigende belangstelling die avond, waardoor men sen moesten worden teleurgesteld. De filmavond wordt gehouden in het stedelijk museum De Lakenhal en be gint om kwart over acht Gedraaid worden een film over het Bethlehemshofje van Hans Meesters, een film over de brand van het stadhuis in 1929 en twee films van Herman Kleibrink, getiteld „Filmbrief uit Leiden" en „Fragmenten van lente en herfst". Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt morgen een open bare lezingavond met als onderwerp „De komende nieu we mens". De bijenkomst wordt gehouden in zalencen trum 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Leiden en begint om achtuur. LEIDEN Twee video-recorders, een bedrag van driehonderd gulden, een gouden armband en een zilveren halsketting zijn zaterdagavond uit een flat aan de Apollolaan gestolen. De inbrekers zijn binnengekomen door forcering van de voor deur. De inbraak moet zijn gepleegd tussen half zes en twaalf uur tijdens afwezigheid van de bewoners. LEIDEN Wie zou dat in eerste in stantie niet voor onmogelijk houden: zeven clowns, die bijna twee uur lang een enthousiast publiek onder houden. In deze tijd, waarin rond trekkende kermisgasten en circusar tiesten wel zeer dun gezaaid zijn, staat door plots de kersverse Stich ting Clowns-Collectief De Lakoni- ni's. Onder de vleugels van het LAK-theater uitgebroed en daar za terdagavond weer onder gedoken om de nieuwste show „Keep trying!" uit te proberen. Een honderdtal geno digden en bijna evenveel andere be langstellenden wilden daarvan wel getuige zijn. Ze zullen van hun komst geen spijt hebben gehad. Na een periode van flink wat optre dens in het hele land en na een daarop volgende periode van bezin ning maakten de clowns een sfeer volle start Een grote voorraad acts toonde de veelzijdigheid van het col lectief, waarbinnen ieder zo zijn ei gen specialiteit(en) schijnt te hebben: acrobatiek, toneel, muziek, mime, de clamatie of combinaties daarvan. Sommige van die vaardigheden schij nen helaas niet zonder meer aange wend te kunnen worden voor clow nerie. Het stukje toneel van de moe der en de zwangere dochter bijvoor beeld, maar ook de voordracht van de domme dichter en de overigens mooie voetbalact dienen ofwel uit het programma geschrapt ofwel clowns-achtiger „herschreven" te worden. Een suggestie zou kunnen zijn de taal in dergelijke scènes te versoberen: van veel en opgewonden praten zijn goede clowns afkerig naar het mij voorkomt. Teveel taal doet al gauw vermoeden: achter al die schmink, en verscholen in dat rare pak, daar zit nog iemand: een student, een toneelrecensent of een ander „gewoon" persoon. Kleine oneffenheden horen natuurlijk bij zo'n try-out. De Lakonini's zullen in de toekomst hun improvisatieta lent nog beter moeten aanwenden om eventuele schoonheidsfoutjes weg te poetsen. Het gebeuren in het LAK-theater van zaterdagavond was eigenlijk uniek: in de toekomst zullen de Lakonini's wéér optreden op lokaties als scho len, bejaardencentra, buurthuizen en straathoeken. Op die plaatsen komt theater als dit het meest tot zijn recht en daar is het ook waar ik hen allen veel succes en spelplezier toe- wens- JOS NIJHOF

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3