Temperament legt het af tegen koele zelfbeheersing HANS VAN HELDEN TERUCAANDETOP 'A11 "S-rsK Ia de winkel vol winkeltjes vaa AH Ria Visser sluif doorbraak af met bronzen medaille Begin de week vers bil AH! TITEL EN WERELDRECORD KUNSTSTOTEN VOOR RAYMOND STEIJLAERTS WÊÊÊÊ Gebruikelijke vier overwinningen Heiden in Alkmaar Hattrick van Kruithof (42) in Finse elfstedentocht LEIDSE COURANT MAANDAG 25 FEBRUAR11979 PAGINA 18 DEN HAAG Het felle Spaanse tempe rament legde het tenslotte toch af tegen de koele Belgische zelfbeheersing. Rl- cardo Fernandez, lange tijd trots aan de leiding bij het wereldkampioenschap kunststoten, moest gistermiddag in de eindrangschikking alsnog met een twee de plaats genoegen nemen achter de Vlaamse routinier Raymond Steijlaerts, die met 311 punten uit 163 pogingen te vens een schitterend wereldrecord op zijn naam schreef. Het oude record stond met 304 punten reeds sinds 1963 op naam van de Spanjaard Joaquin Do mingo. Tevens evenaarde StelJIaerts In het Haagse Congresgebouw met vijftig stuks het wereldrecord geslaagde figu ren. Een geweldig succes voor de vijfenveer- tigjarige diamanthandelaar uit Antwerpen, ApOtnGOSG die hiermee zijn tweede wereldtitel - na Buenos Aires 1970 - in de wacht sleepte. op moeten offeren, maar dit is een heer lijkevoldoening". Toch zag het er de afgelopen dagen geenszins naar uit, dat Raymond Steijla- erts met de hoogste eer zou gaan strij ken. Ricardo Fernandez spreidde aanvan kelijk een zo duidelijke suprematie ten toon, dat eigenlijk niemand meer iets voor de kansen van de overige deelne mers gaf. Zaterdagavond laat echter ging de sympathieke speler uit Barcelona en kele malen behoorlijk in de fout, waar door Raymond Steijlaerts de leiding over kon nemen, om deze tenslotte niet moer af te staan. Want na een formidabele fi nale - waarin ook de technisch zeer be gaafde Leo Corin moest afhaken - mocht Steijlaerts zich volkomen verdiend wereld kampioen noemen. Gevoegd bij maar liefst twaalf Europese kampioenschappen een zeer benijdens waardig totaal. „Beide resultaten - zowel de titel als dat record - hebben mij erg veel plezier gedaan", aldus de vriendelij ke Steijlaerts kort na de prijsuitreiking. „Ik heb me tenminste op dit toernooi eindelijk goed voor kunnen bereiden. Voor het Europees kampioenschap in Barcelona - waar ik met 245 punten der de werd - kon ik nauwelijks trainen door de slechte weersomstandigheden. Hier voelde ik mij echt in topconditie. De in tensieve voorbereiding heeft duidelijk vruchten afgeworpen. Ik heb er veel voor Het publiek, alle zes seances In zeer grote hoeveelheden opgekomen, voelde de enorme apotheose van dit bijzonder goed geslaagde wereldkampioenschap' gistermiddag volledig aan. De spanning was dan ook werkelijk te snijden. Het heroïsche gevecht tussen Steijlaerts, die als enige deelnemer met een wonderwel geslaagde zweepslagtrekstoot al een prima uitgangspositie had verworven, en Fernandez werd pas beslist in de aller laatste groep, toen de hypernerveuze Spanjaard geen raad wist met een ver raderlijke massé waarmee zijn achter stand op concurrent Steijlaerts prompt onoverbrugbaar was geworden. Het ty peerde de hele sfeer van dit kunststoot- spektakel, dat Fernandez onmiddellijk zijn tegenstander de hand ging drukken, terwijl hij zelf nog één stootbeeld moest maken. In deze spelsoort Is van vijand schap totaal geen sprake. Alleen de on derlinge vriendschap telt Raymond Steijlaerts kwam daarna als laatste nog eenmaal aan het biljart. De ti- tel was al binnen, het wereldrecord even wel nog niet. Hem wachtten namelijk nog twee kopstoten. Beide figuren, met de respectievelijke coëfficiënten vijf en elf/ volbracht Raymond Steijlaerts onder res pectabele stilte in de eerste de beste po ging. Waarmee hij zich voor alle duide lijkheid nog eens een waar wereldkampi-. oen toonde en dan ook zeer terecht een staande ovatie van het razend enthousi aste publiek in ontvangst mocht nemen. Hoofdscheidsrechter René Vingerhoedt, zoals bij vele kunststoters het geval is ook de leermeester van Raymond Steijla erts, feliciteerde zijn pupil zelfs met een stevige omhelzing. „Een grandioze pres tatie", zou Vingerhoedt later nog opmer ken. Laken Voor de eerste maal in de geschiedenis van de biljartsport werd dit wereldkam pioenschap op een zogenaamd 800-la- ken gespeeld. De ivoren ballen kunnen hierop aanzienlijk meer snelheid ontwik kelen. Over het in Den Haag gebruikte materiaal was iedereen buitengewoon tevreden. Zo ook Raymond StelJIaerts: „Ik zou niet weten of dit record op hot I ewone extra-roulant laken wel was ge lukt Het heeft inderdaad verschillende voordelen. Vooral bij lange ballen Is het scoringspercentage gewoon hoger. Dat blijkt ook wel enigszins uit de diverse scores". De beide Nederlandse deelnemers aan dit wereldkampioenschap billard artistique konden zich. zoals verwacht, niet tussen de allersterksten mengen. Nationaal kam pioen Cees van Oosterhout werd uitein delijk zesde, Hans de Jager tiende en laatste. Van Oosterhout: „Daar moeten we echt tevreden mee zijn Routine is bij dit spel heel erg belangrijk. Zelf heb ik diverse moeilijke figuren gemaakt, maar sommige makkelijke laten liggen. Zowel Hans als ikzelf hebben aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Immers, we zijn pas sinds een half jaar met deze spelsoort bezig. En dat terwijl al deze anderen al jarenlange ervaring bij het kunststoten hebben. Dan mag men een voudig niet op topprestaties rekenen". De eindstand van het wereldkampioen schap kunststoten luidde als volgt: 1. Raymond Steijlaerts (België) 311 punten uit 163 pogingen; 2. Ricardo Fernandez (Spanje) 292/169; 3. Leo Corin (België) 275/162; 4. Claudio Nadal (Spanje) 256/180; 5. Carlos Norberto Tosi (Argenti nië) 240/184 6. Cees van Oosterhout (Nederland) 203/184 7. Giuseppe Tom- sich (Italië) 193/194; 8. Gerard Mouradian- (Frankrijk) 192/193; 9. Gerdt Tiedtke (West Duitsland) 167/197; 10. Hans de Jager (Nederland) 156/200. DICK KIERS - IKHIil v a - - - IS Ricardo Fernandez aan stoot. Het mocht voor de clowneske Spanjaard tenslo| niet veel meer baten. Raymond Steijlaerts (rechts achter in beeld) kwam in bezit van de wereldtitel kunststoten. WIM POL TELEURSTELLEND BIJ WK JUNIOREN ALKMAAR Alkmaar heeft de terugkeer aan de top te zion gegeven van Hans van Hel den. Op de vierde plaats ach ter Eric Heiden en de Noren Stenshjemmet en Sjöbrend, maar toch vier plaatsen en twee volle punten voor op Piot Kleine, die als beste rijder van de kernploeg bij deze derde wedstrijd om de officieuze we reldcup beslag legde op de achtste plaats. Het begin van een nieuwe victorie? Niet als het aan Egbert van 't Oever ligt De kleine nationale schaatsco ach begon met zijn respect te betuigen voor de manier waar- *op Van Helden zich in Alkmaar manifesteerde. Hij knutselde vervolgens een regeling in el kaar waarbij Van Helden wel de afsluiting van de recordwedstrij den in Inzeil mag meemaken, als hij dat op eigen kosten doet buiten de kernploeg. Zelfs 'dat mag een concessie heten, want de Westduitsers willen naar verluidt maar vijf Neder landers aan de start laten ver schijnen en die neemt Van 't Oever zelf al mee. Alleen Yep Kramer kon zich in verband met naderende examens niet vrij maken. In dat opzicht wilde Van 't Oever niet kinderachtig lijken. „Wat er ook gebeurt. Van Helden rijdt in Inzeil, daar kan men van op aan. Ik heb destijds in Oslo al tegen hem Record 1500 meter Sijtjev.d. Lende MOSKOU Sijtje van der Len de heeft voor een lichtpuntje gezorgd In de dames schaats Interland tegen Rusland, die af- I elopen weekeinde in Alma Ata werd gehouden. De Nederland se rijdster reed op de 1500 meter een nationaal record door de afstand in 2.12,59 af te leggen. Het record was met 2.13,95 in haar handen, sinds 15 maart 1976 ook in Alma Ata. De Nederlandse rijdsters verlo ren de interland kansloos, de eindstand was 217—175. De prestaties van de equipe van Ab Krook werd nog verder bena deeld door de absentie van Haitske Valentijn, die niet aan de start kwam wegens ziekte op de 1000 en 1500 meter. Ook de overige Nederlandse rijdsters, Ina Steenbruggen, So phie Westenbroek, Joke van Rijssel en Annie Borckink, slaagden er niet in een af standszege te boeken. gezegd: Oké. jij wilt naar de Olympische Spelen, daar zullen wij aan meehelpen..." Die medewerking heeft dit sei zoen van KNS B-zijde bestaan uit het verstrekken van een vliegticket toen Van Helden de door Van 't Oever noodzakelijk geachte selectiewedstrijden in Groningen dreigde te missen, omdat hij met zijn auto in Zwe den stond en de pont niet ging. Geen wonder dat begelei der Jappie van Dijk in Alkmaar de goede daden van Van Hei dens privésponsor opsomde in de hoop van die kant nog wat los te krijgen. Intussen heeft de officiële KNSB-sponsor met redelijke te vredenheid de balans van deze derde wedstrijd om de officieu ze wereldbeker kunnen opma ken. Met 10.000 bezoekers over wee dagen bleef men slechts 2000 man onder het benodigde aantal om quitte te spelen. Eric Heiden boekte de gebruikelijke vier overwinningen en koos de 1500 meter, toen de vlaggen slap tegen de mast hingen, uit voor het betere stuntwerk. In de vijfde rit dook hij als eerste rijder op een Nederlandse baan onder de twee minuten: 1.58.58. Twee ritten eerder had Van Helden de beste tijd ooit in Nederland gereden op zijn naam gebracht met 2.01.13. Het was Heiden niet euvel te duiden dat hij het toen al voor gezien hield en zich in de af sluitende vijf kilometer wat Spielerei verloorloofde ten op zichte van Hilbert van der Duim. De Fries draafde als een hazewind achter de kunsthaas aan. Steeds als hij wilde bijten draaide de man aan het wiel een beetje harder en het ge volg was dat Van der Duim buiten adem op een voor hem nogal teleurstellende tijd be landde. Van 't Oever baarde dat nog de minste zorgen. Erger kwelde hem het pro bleem dat Van der Duim slechts bij uitzondering over eind blijft. Op de 500 meter maakte de Fries zijn vierde schuiver van het seizoen. De overige kemploegleden hebben geen val nodig om te worden afgeremd. Klaas Vriend legde voor eigen pu bliek een uiterst magere serie op het ijs en constateerde dat hij totaal versleten was. Plet Kleine beantwoordde alleen op de 5000 meter aan de golf van enthousiasme die zijn rijden nog steeds bij het publiek los maakt en bleef zodoende do met schoolwerk belaste Yop Kramer voor. Vriend gaat ook het volgend seizoen door en ieder die hem weg wil hebben, moet hem er bij het Nederlands kampioen schap maar zien af te rijden. Met deze uitspraak was Van 't Oever niet al te gelukkig, al wilde hij de diepere waarheid ervan niet betwisten. „Als je het Nederlands kampioenschap bekijkt, zie je dat er tussen de eerste zeven en de rest een groot gat gaapt. Ook de jeugd heeft niet de vorderingen ge maakt die ik had gehoopt. Je kunt stellen dat je maar zeven echte schaatsers hebt. Vallen er één of twee weg, dan kun je niet eens meer een volledig earn opstellen voor de landen ploeg." Eric Heiden behoefde slechts zijn veters vast te maken om de verzamelde concurrentie af te troe ven. Bij de zeven rekent Van't Oever' voor het gemak ook Hans van Helden, die met de hele kern ploeg niets van doen wil heb ben en in Alkmaar het verstan digst deed wat hij kon doen: zwijgen. Plannen om voor het volgend (olympisch) seizoen verbeteringen aan te brengen zullen wel leiden tot meer faci liteiten voor gewestelijke trai ningen. Het instituut kernploeg staat recht overeind in de ge- dachtengang van Van 't Oever en de als achterban dienende adviesraad top. GRENOBLE Tomas Gustaf- son heeft dit weekeinde In Grenoble de complete ontred dering van de Europese schaatselite voorkomen. De 19- jarige Zweed hield met zijn wereldtitel bij de junioren de Amerikanen af van een groot slam na twee gouden medail les van Eric Heiden, één van Beth Heiden en van Leah Mul- ler-Pouk>s. Bij de senioren bracht Beth het aantal op vijf door bij de meisjes met over macht te zegevieren. Het eni ge Nederlandse lichtpuntje in dit seizoen was Ria Visser, die beslag legde op de derde plaats en daarmede de eerste en enige medaille voor Neder land verdiende. In de strijd bij de meisjes heeft Ria Visser volwaardig meeges treden. De 17-jarige atheneum- scholiere uit Oud-Beijerland sloot haar doorbraak naar de Europese top af met de bron zen medaille. Meer was er voor haar niet weggelegd na het re sultaat van de seniorenstrijd in Den Haag, waar juniores Beth Heiden en Eva Jensen ruim schoots voor haar eindigden. De pupil van Wiebe Kort heeft zich in de Franse stad nadruk kelijk gemanifesteerd. Op alle afstanden kwam zij onder niet optimale omstandigheden (een harde, gure wind) door haar geweldige wedstrijdmentaliteit vrij dicht in de buurt van haar beste persoonlijke prestaties. Op de 1000 meter zelfs tot ver betering ervan: 1.28.73 om 1.29.57. Haar uitstekende pres taties staken desondanks schril af bij het imponerende rijden van Beth Heiden. De schriele 18-jarige Ameri kaanse copieerde in Grenoble haar formidabele optreden van Den Haag, waar zij de ver overing van de senioren-titel Di/Wo Ver. GtW°!g.I 'ÏJ* lardeerde met vier afstandsze ges. In de Franse stad voegde zij daar nog een element aan toe. Onverdroten ging zij op re- cordjacht en het succes bleef niet uit. Op alle afstanden ver pulverde zij de officiële junio ren-wereldrecords. Haar verrich tingen resulteerden in een voor junioren onwaarschijnlijk laag puntentotaal van 177.713, waar mee zij met ruim vier punten onder het oude record van Na talia Petroesjeva (181.765) dook. Bij de jongens heeft Wim Pol niet die rol gespeeld die vooraf van hem verwacht werd. Op grond van zijn eerdere presta ties in dit seizoen was de 20- jarige pupil van Van 't Oever een favoriete rol toebedacht. Pol heeft echter zijn niveau van rond de jaarwisseling (Oslo en Inzeil) geen. moment kunnen evenaren in Grenoble. Dat werd nog eens extra onderstreept op de slotafstand. Op de 5000 me ter zette Pol alles op een kaart in een vertwijfelde poging zich alsnog bij de laatste drie te scharen. Rondenlang handhaaf de hij zich keurig op het sche ma van de Japanner Shimizu, die voor hem een nieuw junio ren-wereldrecord had verwezen lijkt met 7.21.10 (het oude re cord stond op naam van Eric Heiden mét 7.23.54). Twee ron den voor het einde klapte Pol volledig in. Met rondentijden van rond de veertig seconden ..I Ria Visser ...medaille... kwam hij uit op 7.29.07, verregaande consequenties het algemeen klassement Van de vierde plaats na drie standen duikelde hij naar achtste, slechts éèn trapje ger dan in Montreal. De zege bij de jongens naar Tomas Gustafsson. Zweed, die zich individi bh heeft voorbereid op dit seize fc werd de kampioen van de gelmaat. Zonder een onden^di te winnen eindigde hij op afstanden bij de eerste vijf, voldoende bleek voor de titel. gTKSi itn li RAVITAILLERING OVERGESLAGEN OULU De vierde alternatieve Elfstedentocht In Rnland hi zaterdag een sterke winnaar opgeleverd: Jan Roelof Kruithof De architect uit Havelte, die reeds twee keer deze schaatst* over 200 km, op zijn naam bracht (1976 In Lathl en 1977 In 0 demarreerde zestig kilometers voor de eindstreep toen zijn tv medevluchters, Herman Fokker en Egbert Vossebelt, de ver j gingspost aandeden. Kruithof liet de ravltalllering voor wat d was en had aan de eindstreep een voorsprong van ruim tien nuten op dit tweetal. Nooit is een afstand van 200 km sneller gereden dan het afgelo weekeinde in Oulu. Het record stond met 7.04.12 reeds op n v van Kruithof (Oulu 1977). Kruithof klokte dit keer op 6.05.17, neerkomt op een gemiddelde snelheid van 36.4 km per uur. werd mogelijk door een uiterst gave ijsvloer en ideale weers standigheden. De temperatuur schommelde de gehele dag rond vier graden celcius en er was geen wind. Direct na de start, om zeven uur 's morgens, vormde zich een I groep van elf man, bij wie Jeen Wester na zeven kilometer keil'ëNi vechten (hij verscheen te laat aan de start, waardoor hij als lat van de 111 deelnemers vertrok), zich aansloot. Naarmate de v strijd vorderde (er dienden vijf ronden van veertig kilometer te den afgelegd) moest de een na de ander lossen. Kruithof, Fo en Vossebelt hadden de langste adem. En van hen was Krui( weer een klasse apart. Vossebelt probeerde drie kilometer bij aan te sluiten, vergeefs. In de bijna een kilometer lange eindsi tussen Vossebelt en Fokker wist Fokker, veehouder uit Koeken aan de finish met enkele schaatslengten verschil de Ermelose warmingsmonteur achter zich te houden. De snelste dame was Jannie Nijkamp-Rjnderink, die met 8.0 veertigste werd. De uitslag: 1. Jan Roelof Kruithof 6.05.17; 2. Herman Fo 6.15.42; 3. Egbert Vossebelt z.t.; 4. Jaap Jonkman 6.26.49; 5. wig Meyering z.t.; 6. Peter van Savoyen 6.28.13; 7. Jeen Wf 6.38.11; 8. Hans Bouma 6.38.28; 9. Jan Oord z.t.; 10. Jan Tilt 7.02.49; 11Hilke Boersma z.t.; 12. Kees van de Broek 7.05.00.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18