Gedeelde eerste plaats Van der Wiel in LSG's Noteboon» toernooi Parker mist vechtlust tegen Rotterdam Zuid: 101-93 VTL bevestigt reputatie NOVO in de lift 3PORTTRIBUIME ONBEKENDE LIMONEST BLEEK KAMPIOEN MACLES.. ZESDE NEDERLAAG VAN LEIDENAARS: Standen: Programma zaa^ voetbal „GR0EN00RDHAL EIGENLIJK TE KLEIN" Van onze schaakmedewerker LEIDEN Inzet wordt niet altijd beloond. Dat bleek weer eens in de laatste ronde van het bijzonder geslaagde weekendtoer^ nooi van LSG. De spelers, die schijnbaar niet gehandicapt door de grote vermoeid heid, nog een laatste poging waagden om een van de vette geldprijzen !n de wacht te slepen, kregen allen een nederlaag te verwerken. Sterke spelers als De Bruycker, Sharif en Agur zagen Limonest, Cariler, Van der Wiel en Böhm al of niet verdiend met 5 1/2 punt uit zes partijen op een ge deelde eerste plaats eindigen. De geldprij zen werden door deze heren gedeeld, de beker ging naar de Franse kampioen Llmo nest, die de meeste weerstandspunten ver zamelde. ledereen wist het, een nederlaag in een zes- rondig weekendtoernooi is fataal. Minstens 5 1/2 en misschien 6 punten zouden er no dig zijn voor het veroveren van de eerste plaats. Voor sommige enigszins onervaren spelers een reden om angstig, verkrampt, te gaan spelen. De ware topspelers daarente gen namen veelal gedurfde beslissingen, die soms afgestraft, maar meestal beloond wer den. Alleen in de slotronde bleek het geluk de waaghalzen niet best gezind. De Belg De Bruycker ondervond dat aan den lijve. Te gen Bruno Carlier vocht hij voor zijn laatste kansen. „Ik had er echt zin in. Er werd zeer tactisch gespeeld maar mijn manoeuvre met de koning bleek toch te veel van het goede te zijn. Ik dacht toen nog gewonnen te staan maar Bruno strafte het toch af". De Bruycker ws niet de enige die vlak voor het einde op een derge'-'jke manier terugge wezen werd. Charles Kuijpers was een ron de daarvoor in totaal gewonnen stelling plotseling in de fout gegaan tegen Hans Böhm. Milo Scheeren had het John van der Wiel ruim drie uur lastig gemaakt om uitein delijk toch verslagen te worden, en daar door zelfs geheel buiten de prijzen te val len. Vaak was de nederlaag het gevolg van vermoeidheid, vrijwel altijd had het een gro te teleurstelling tot gevolg. Het gebruikelijke napraten was ook nu weer niet van de lucht. Sommige schakers relati veerden de zaak daarbij goed. Charles Kuij pers bijvoorbeeld zei: „Ik had moeiteloos van Böhm kunnen winnen, maar ja. wie weet wie ik dan tegenover mij geplaatst had gekregen. Nu kwam ik tegen Frits Fitschy, die ik toch nog vrij gemakkelijk heb kunnen verslaan, waardoor ik in de prijzen ben ge vallen". Minder tevreden was Hans Böhm, die zijn verdiensten, toch nog ruim zeven honderd gulden, wat tegen vond vallen. Hans Böhm was wel een van de smaakma kers van dit toernooi dat vrijwel zeker vol gend jaar, hopelijk weer met 3M als spon sor, opnieuw verspeeld zal worden. Samen met de Limonest handhaafde hij zich vijf ronden lang zonder puntenverlies op de eerste plaats. Tot aan de laatste minuut vocht hij door. Tegen Limonest probeerde hij zelfs uit een remisestaand pionneneind- spel een overwinning te halen. Limonest was trouwens een verhaal apart. Als tegen het einde van het toernooi bleek, dat hij niet onder zijn echte naam gespeeld had. In werkelijkheid bleek hij Macles, de Franse kampioen met een rating van 2350 punten, e zijn. Een duidelijke reden voor dit pseu doniem was er niet, zelf had hij het over privacy, maar het leek meer op een van de gebruikelijke grappen van de altijd weer vreemde schakers. Vreemde handelingen en opmerkingen kon den er trouwens volop geregistreerd wor den. Zo was Agur voortdurend met een donkere zonnebril achter de stukken terug te vinden en beweerde Sharif bang te zijn voor Khomeiny, die vermoedelijk het schaak spel in Iran, zijn thuisland, in de ban zal gaan stoppen. Voor het in groten getale op gekomen publiek was er dus genoeg te be leven: Spanning, fratsen, blunders, maar ook schitterende partijen. Het kostte de or ganisatoren dan ook moeite om te beslissen wie de schoonheidsprijs in ontvangst mocht nemen. Uiteindelijk werd de partij Balk-Hom- meles als mooiste bestempeld. De eindstand: 1. Limonest 5 1/2 (24 i 2. Carlier (Utrecht) 5 1/2 (23 1/2 w.p Van der Wiel (Volmac/Rotterdam) 5 1/2 w.p.); 4. Böhm (Volmac/Rotterdam) (22 w.p.); 5. Van der Sterren (Desisc tergraafsmeer), Kuijpers (LSG), Joop bJ (LSG) en Agur (Israël) 5. De beste jeuga Iers waren Michiel Wind (Volmac/Rotterf en Milo Scheeren (Eindhoven). De Leidse afgevaardigde bij de voorre van het Nederlandse kampioenschap, Konings, is er niet in geslaagd zie plaatsen. In de laatste twee partijen zuimde hij te winnen. Zowel tegen Vf als Nijmeijer speelde hij remise, waarJ hij op een puntentotaal van 4 kwam,| te weinig voor plaatsing voor Leeuwarc Basketbat (Van onze basketbal-medewerker) Rotterdam Zo langzamerhand kan men zich gaan afvragen hoe Parker van plan Is de landstitel te prolongeren. De play-offkwallficatie Is behaald, maar zoals de zaken er nu voorstaan, lijkt het uitgesloten dat Leiden in die play-offs iets waar zal kunnen maken. De uitwedstrijd tegen Radio Musette RZ le verde de zesde competitienederlaag op (101—93) en toonde andermaal, dat Leiden momenteel nergens zin in heeft Coach Blom kon dan enige tijd aan voeren, dat bepaalde spelers uit vorm waren, tegen Flamingo's leek het herstel er aan te komen, maar in Rotterdam kwam andermaal naar bulten, dat Par ker op dood spoor zit. Bijna niemand speelt op ni veau, er Is geen enkele speler, die er tegenaan gaat, laat staan, dat er iemand echt voor de over winning wil vechten. Dat deze instelling tegen Musette fataal was, laat zich raden. De Rotterdammers kunnen vrijuit spelen. ze hebben immers niets te verliezen. Parker daarente gen speelde verkrampt en imponeerde geen seconde. Een beangstigende gedachte, zeker omdat door de geleden nederlaag Musette wel eens de eerste play- off-kandidaat van Leiden kan gaan worden. Voor een levendig en fel aanmoedigend publiek bleek Musette er duidelijk zin in te hebben. Freeman kwam voor het eerst in een wedstrijd tegen Parker goed los en met 19—15 kreeg RZ de leiding. Parker kwam nauwelijks los. De ploeg grossierde in balverlies (22x), hetgeen weer kwam doordat coach Blom wilde jagen. Het Leidse spel was te star gewor den de laatste weken. Dat daarnaast de scheidsrech ters met gulle hand fouten uitstrooiden, mag zo lang zamerhand bekend zijn. 5245 was het met rust en even leek het er op dat Parker dan toch terug zou komen. De arbeid van Plaat en Collins wierp vruch ten af en Parker kon het verloren terrein langzaa maan heroveren. Dat kostte wel moeite. Gerrit van Buren speelde erg goed, terwijl aan Leidse zijde het centerduo Kip-Washington geheel faalde. Desondanks kwam de score steeds meer in even wicht. Bij 81—79 leek het dan te gaan gebeuren, maar Sid Bruinsma bracht twee simpele kansen om zeep, zodat Musette weer lucht kreeg. Kruidhof en Mallory kregen greep op het tempo en verdedigdend had Musette een gemakkelijke avond: Parker schoot slechts 66 keer en had maar acht aanvalsrebounds. Te weinig voor een topploeg. Musette wandelde dan ook fluitend met 101—93 naar de eindstreep. Voor het Leidse team valt te hopen, dat men eens minder naar alle spelerswisseling-geruchten luistert en nu eens gaat proberen te basketballen. Op deze wijze loopt Den Bosch straks lachend (net de titel weg. Scouting Parker: Plaat 25 pt. 77% 3x balverlies; Col lins 28 63% 4; Woudstra 16 54% 3; Bruinsma 14 50% 2; Washington 6 43% 1; Kip 2 50% 4; Van Rooden 50% 1. De dames van Parker beleefden weinig plezier aan hun wedstrijd. De thuiswedstrijd tegen Blue Stars werd met niet minder dan 41—103 verloren. Ook Lisc leed een nederlaag. De Katwijkse ploeg kan nu een plaats bij de eerste twee wel vergeten. Mede koploper Hoofddorp bleef met 10587 eenvoudig de meerdere. Het enige lichtpuntje in het Leidse basketbalgebeuren kwam uiteraard van Nijssen Trotters. Opponent Ar- noutse Binnenland imponeerde slechts in de ope ningsminuten. Nijssen deed het rustig aan pn bij 38—32 leek de strijd gelijk op te gaan. Coach Keste- lo had echter een surprise voor Amoutse: een full- press. Nijssen voerde het tempo direct op en rustte met 54—38. In de tweede helft hetzelfde beeld: een pressend en doordravend Nijssen en een Binnenland, dat daar slechts improvisatiebasketball tegenover de. Met 106—76 bleef Nijssen ongeslagen. Het divisieschap komt in zicht. Dat zal dan mis: met Peter Paulides gaan gebeuren, maar zondei ter Kostelo, de Nijssen-coach die om studieredP er na dit seizoen een punt achter zet. Eredivisie: Den Bosch 29—54; Parker 2844; 29—42; Musette 29—40; Delta Lloyd 29—24; I 28—20; .Punch 2818; Flamingo's 30—16; Frisoll 16; Amstelveen 28—14. Rayon-hoofdklasse: Nijssen 1530; Anquilla 1 DAS 17—28; LUBA 14—14; Red Stars 15—14; kers 1614; SSTD 1612; Aamoutse 148; Mi< 168; Taveno 156; Argus 154. LEIDEN In de volleybalcom- petitie werd het afgelopen weekeinde een aantal Inhaal wedstrijden afgewerkt. Eerste divisionist Gemini Kangeroes moest in Castricum de 30 winst aan Smash laten. Bij de dames verging het Gemini Kan geroes aanzienlijk beter. De Voorschotense dames klopten het bezoekende SW met 3—1. Intermed/Novo verraste op nieuw, door Gemini Kangeroes 2 in eigen huis met 0—3 te verslaan. De heren van Gemini Kange roes moesten het in het duel tegen het Castricumse Smash stellen zonder de vaste spelver delers. De Voorschotenaren speelden nu een 5—1 systeem, waarin de enige spelverdeler in valler Simon Beurze was. Hoe wel Simon Beurze een uitste kende partij vertolkte, was hij niet ingespeeld in dit team, toch niet in staat de andere drie spelverdelers te doen vergeten. Gemini startte uiterst zwak en stond in de eerste set al snel met 13—2 achter. Gemini was echter niet bij machte door te drukken en moest daardoor deze set alsnog uit handen ge ven: 17—15. Gemini wist zich toen niet meer over deze tegen slag heen te zetten. Smash liet de Voorschotenaren volledig kansloos en bepaalde via 15—9 en 15—5 de eindstand op 30. Ook de dames van Gemini Kan geroes kwamen zwaar gehavend aan de start. Gemini speelde in de eerste twee sets met één spelverdeelster en dit resulteer de via 1512 en 315 in een 1—1 gelijke stand. In de derde set kon overgeschakeld worden op het meer gebruikelijke 42 systeem, hetgeen z'n uitwerking niet miste. Invalsters Cora Brus- see en Anneke Kras kweten zich uitstekend van de hen opgeleg de taak, wat mede de oorzaak van het feit was, dat Gemini het initiatief over nam en dit nie& Volleybal meer uit handen gaf. G^ kwam niet meer in gevaa stelde via 159 en 15—L 31 zege veilig. R Staartploeg tntermed/V M zorgde in de derde divisia mes opnieuw voor een davfl w de verrassing. Slachtoffer r ditmaal Gemini Kangeroe dat door de Noordwijkse ei volledig kansloos werd ge on; Gemini speelde nogal onge reerd en had vooral meHEN pass de grootste problefuel i Novo, daarentegen, kop watei een tomeloze inzet aan biJfUnlq gen aantrekkelijk volleybalt eei Gemini haalde alleen Cora|enar< see een ruime voldoende, Inlng ook zij kon niet voorkomengaan een dol enthousiast Intefltussi /Novo via 615 en tweéte ei 11—15 de 9—3 zege voorthte opeiste. rloop i ont e Rc ditn LEIDEN Sanitair Sjardin nog een punt nodig om kampioen te mogen no van de hoofdklasse zaalvo Vandaag kan de beslissini erjQj len. Sjardin speelt om i uur in de Katwijkse Cleijn hal tegen Van der Plas BMW. De Leidenaars mogen zei jj"L staat worden geacht om te Ve|e' ste een gelijkspel te beha! erde( gen de Katwijkse tegensti ge|d Daarvoor, om acht uur, (l het duel EKL Boys—Oegsl plaats. Programma voor woen THB hal Lisse, Godyla Cleijn Duin, aanvang Wasbeekhal Sassenheim, wer JMBVan Gerven de aanvang half negen. Groerl hal, Swift 't WinkeltjeGl gen de Best, aanvang acht ui^nter had a Di< LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) LEIDEN VTL heeft gisteren opnieuw aangetoond in de zaal uitstekend uit de voeten te kunnen. De Vlietbewoners, die in de eerste uitgave van het LFC-toernooi al van zich deden spreken door als eerste afde lingsvereniging te finishen (een derde plaats achter Lugdunum en Foreholte) waren ook giste ren tijdens het door Unitas Lei den speciaal voor de Leidse afdelingsclubs georganiseerde toernooi nadrukkelijk In de Groenoordhal aanwezig. Niet qlleen werd het eerste de ster ke winnaar van de A-groep, maar ook het tweede team plaatste zich voor de finale- groep van drie ploegen. Een prestatie die overigens ook door SJZ werd geleverd. De re-, serves van de Zoeterwoudse dub wonnen de B-groep, het eerste eindigde op de eervolle tweede plek. „Opvallend", wist ook Peter Oo- mes van het organiserende Uni tas. Leiden, „de betere ploegen op het veld komen er duidelijk ook in de zaal goed uit". Dat gebeurde dan in een toer nooi dat zowel organisatorisch (het strakke schema werd rede lijk aangehouden) als sportief een succes kon worden ge noemd. Oomes: „Mede door de medewerking van de zaalcom missie overigens. Van der Klugl, Rijsdam en Ladan nemen je dermate veel werk uit handen, dat zo'n toernooi eigenlijk sim pel te organiseren is en ook bij na niet fout kan gaan". De idee een dergelijke wedstrij denreeks te organiseren kwam bij Unitas Leiden op direct na het LFC-toernooi in de Groe noordhal. „Dat was een gigan tisch succes", herinnert Oomes zich, „reden voor ons ook di rect in die richting te gaan den ken. En dan speciaal voor de afdelingsverenigingen, omdat die met name bij dat LFC-toernooi niet allemaal aan bod waren ge komen". Enige probleem met die organi satie was voor Unitas Leiden overigens de grootte van de Groenoordhal. „Eigenlijk is die hal nog wat te klein", Oomes zegt het lachend. „De ideale vorm van een dergelijk toernooi is om elke vereniging met drie achttallen te laten spelen, per slot van rekening is een selectie al vaak zo'n vijfentwintig man sterk. Maar dat viel duidelijk niette realiseren". De vele toeschouwers (in totaal werden elfhonderd kaarten ver kocht) zagen dus „slechts" der tig zaalteams in actie komen. Van die teams zorgde ZLC één in de voorrondes voor de groot ste verrassing. Latere kampioen VTL werd al counterend naar een 31 nederlaag gespeeld. Wiebe Wiebes, voorzitter van de organiserende vereniging LSG, staat toe te kijken hoe (van links naar rechts) John van der Wiel, Bruno Carlier en Hans Böhm nog wat analysewerk verrichten. Het eerste VTL-doelpunt in verlaten doel oaan deooneren Aangezien ZLC zelf echter weer in de fout sprong tegen Kickers '69 en VTL uiteindelijk een be ter doelgemiddelde had dan medekoploper Alphia, plaatsten de Vlietbewoners zich toch nog voor de finalepoule. Ook SJZ en WOA (dat de strafschoppen be ter nam dan Alkmania) klasseer den zich voor die eindstrijd. SJZ begon sterk door WOA met 2— 1 terug te wijzen. De tweede wedstrijd werd evenwel fataal het duel met SJZ in de voor de Zoeterwoudse formatie. Het beter zaalvoetballende VTL (veel spelers van deze vereni ging draaien al jaren in deze tak van sport mee) nam al spoedig een voorsprong, en bouwde die marge uit naar een 30 overwinning. Fred van Haarlem, Steef Patiapon en Jan Heshusius tekenden voor de Leidse goals, Wim Kamping stopte bij die 3—0 stand nog een Zoeterwoudse strafschop. maak. Fred van Haarlem In de finale tegen WOA bleek VTL duidelijk minder op schot. Het bleef uiteindelijk 0—0, ook al omdat doelverdedigers Joop Straver en Kamping de dag uit stekend besloten. Bij de B-teams waren de reser ves van SJZ oppermachtig. Zo wel VTL 2 als Oranje Groen 2 werden verslagen. De sportivi- teitsprijs was uiteindelijk gere serveerd voor Stompwijkse Bovs. Vijfenvijftig punten verza- zal de bal in het melden de Stompwijkers, vol doende voor de Groenoordres- taurant-bokaal. Belangrijkste uitslagen: Finale poule eerste teams: SJZ—WOA 2—1. VTLSJZ 3-0, VTL— WOA 0—0. Eindstand: 1. VTL 3. 2. SJZ 2, 3. WOA 1. Finale poule tweede teams: VTL—Oran je Groen 0—0, SJZ—VTL 1—0, SJZ—Oranje Groen 31. Eind stand: 1. SJZ 4, 2. VTL 1 (-1). 3. Oranje Groen 1 (-2).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14