ustitie en Belasting treden vaak iet op tegen koppelbazen Kabinet-Van Agt kampt met presen ta tieprobleem BON Tweetj e en drietje" kunnen eind maken aan sehaarste cent VV-BESTUURDER COMMANDEUR: MWBBB ÜHsü Ingrijpen overheid bij vestiging artsen niet uitgesloten Recrea tievaarwegen Noord-Holland zo druk als Kalverstraat Paas cruise tpRijn en Moezel D I NA NNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 FEBRUAR11979 PAGINA 9 9 9 )EN HAAG (ANP) - Ver- anging van cent en stuiver oor nieuwe munten met -en waarde van twee en irie cent kan een eind ma- ,en aan de schaarste en de ioge aanmaakkosten van de midige koperen spie. Qua ikbaarheid in het beta- 99 9 9 lingsverkeer zouden zo'n „tweetje" en „drietje" zeker zo goed zijn als de cent en de stuiver. Wat de aan maakkosten betreft verdient invoering van de nieuwe munten de voorkeur. een onderzoek van de Leid- se wetenschappers ir. F. G. van Herwaarden en mr. C. A. de Kam. Zij publiceren hun bevinden in het blad „Economisch Statistische Be richten" van deze week. Dat zijn de conclusies van Zoals bekend is de cent op het ogenblik een schaars en duur muntstuk. Dat komt volgens De Kam en Van Herwaarden, doordat velen hem oppotten of weggooien. Daar staat tegenover dat het aanbod van de cent is ge daald vanwege de hoge aan maakkosten. In 1977 kostte de aanmaak van één cent in werkelijkheid 2,1 cent. De Kam en Van Herwaar den wijzen er in hun artikel op, dat de verhouding in de aanmunting van stuiver en cent de laatste jaren sterk is verstoord. Die verhouding was traditioneel 1 stuiver op vier cent, maar begin jaren zeventig daalde zij spectacu lair. In 1977 werd tegenover elke stuiver slechts 0,3 cent aangemunt Afschaffing van de cent als wettig betaalmiddel geeft - zo blijkt uit eerdere onder zoeken - een te verwaarlozen directe prijsstijging van 0,25 procent. Die wordt veroor zaakt door de afronding van de prijzen op nul en vijf. Er is echter een ingrijpender effect: elke volgende prijs stijging zal minimaal vijf cent moeten bedragen. De Kam en Van Herwaar den doen in hun artikel nog twee suggesties cm de pro blemen rond de cent op te lossen: vervaardiging uit een goedkopere grondstof (zoals plastic) en aanmaak van munten met een gat een onzer verslaggevers) TERSWUK Volgens het FNV komt ïerhaaldelijk voor dat het Openbaar Mi ne weigert om een vervolging in te stel egen illegale koppelbaaspraktijken. Ook elastingdienst is volgens het FNV vaak e hoogte van duistere praktijken in de rwereld, zonder dat daar tegen opgetre- 'ordt. •bestuurder C. Commandeur verklaarde >p een bijeenkomst van deze vakbondsfe- ie in Winterswijk. tond uitvoerig stil bij alle mogelijke over- instanties die op een of andere wijze zijn betrokken bij de arbeidsmarkt, maar die vaak volkomen langs elkaar heen werken. „Dit is zeer zeker ook het geval als het gaat om de bestrijding van koppelbazen, en in een aantal gevallen is er duidelijk sprake van onwil, om op dit gebied samen te werken", zo stelde Commandeur, die dit met name de belasting dienst verweet. Commandeur gaf ook te ken nen weinig heil te zien in de drie door de re gering aangekondigde wettelijke regelingen ter bestrijding van koppelbaasaktiviteiten. „Na tuurlijk is het een goede zaak als in principe de hoofdaannemer aansprakelijk wordt ge steld voor het hele bouwwerk, dus ook voor het werk van de onderaannemers en voor de afdracht van alle sociale lasten voor al het op de bouwplaatsen aanwezige personeel, maar ik moet nog zien wat er van die regeling te rechtkomt." De andere maatregelen die tot doel hebben de kwalijke praktijken van allerlei bv's in te per ken, (o.a. door het persoonlijk aansprakelijk stellen van de bestuurders en een grotere in vloed voor de curator) zullen volgens Com mandeur waarschijnlijk toch niet kunnen voorkomen dat koppelbazen „mazen in de wet" zullen blijven vinden. Daarom riep de FNV-bestuurder de individue le vakbondsleden en de afdelingsbesturen op, om zelf meer opmerkzaam te zijn op koppel- FNV-bestuurder C. Commandeur. baaspraktijken en deze ook te melden en eventueel in de publiciteit te brengen. „Ik ben ervan overtuigd dat op die manier de vak bondsleden aktief mee kunnen helpen om dit kwaad te bestrijden", aldus Commandeur. Tenslotte hieldhij een pleidooi voor het aan stellen van meer werknemers bij de arbeidsin specties, zodat de dienst ook effectiever kan optreden tegen malafide onderaannemers. Vol gens het FNV is het de „nieuwste truc" dat in het buitenland loze bv's worden opgericht en dat via die buitenlandse maatschappijen dan in Nederland malafide onderaannemerspraktij ken worden uitgevoerd. DA EN VD ZITTEN IDE ZORGEN HAAG Het kabinet-Van Agt maakt moeilijke periode door. Niet alleen pt het met grote problemen, met name et terrein van het financieel-economisch- lal beleid, maar ook tteden er steeds spanningen op tussen de regeringsgezin- acties (CDA en WD) in de Tweede Ka- en verliezen de coalitiepartijen aan po- ■iteit. orige week zaterdag bekendgemaakte uit- van het laatste Rooie Haan-Nipo-onder- naar het stemgedrag was op zichzelf verrassing, maar wel - opnieuw - een te- lan de wand. Overduidelijk bleek daaruit -DA en WD als er nu verkiezingen ge en zouden worden geen meerderheid het parlement zouden verwerven. Het '1 erg goedkoop om daarop te reageren in ant van: „het gaat maar om een enquête, "chte verkiezingen zou er wellicht wat an- uit de bus komen". In het verleden is :rs gebleken dat het door Maurice de geleide onderzoek kwalitatief bijzonder is; de uitslag ervan ligt dichtbij de „ech te". Afgelopen donderdag kwam daar nog de uitslag van een Nipo-onderzoek met betrek king tot het vertrouwen in het kabinet bij; daaruit bleek dat dit sterk gedaald is. Voor het kabinet en de regeringspartijen is dit alles een teken aan de wand. Natuurlijk: het stemgedrag wordt be invloed door de om standigheid dat het kabinet - in Bestek'81 - zeer impopulaire maatregelen heeft moeten aankondigen, maar een van de oorzaken is ook dat de presentatie van het beleid heel veel te v/ensen overlaat. Van Agt en de zijnen zijn er niet in geslaagd hun „heilsplan" vol doende over het voetlicht te brengen. Een groot deel van de Nederlandse bevolking is er niet van overtuigd dat de door het kabinet ge kozen weg binnen enkele jaren zal leiden tot een aanzienlijke afneming van de werkloos heid. Er zijn daarbij ook nogal wat individue le bewindslieden die hun beleid niet goed kunnen verkopen. Het is begrijpelijk dat CDA en WD zich ner veus maken over de uitslagen van de opinie onderzoeken. Over ruim drie maanden worden immers de Europese verkiezingen gehouden, die, mede, een nationale graadmeter-functie zullen hebben. Als ook ddn de regeringspar tijen al dan niet aanzienlijke electorale verlie zen moeten boeken is dat psychologisch een klap voor het kabinet dat juist in die periode voor zeer moeilijke beslissingen staat (met het oog op de rijksbegroting voor 1980). De grootste twee oppositiepartijen hebben aanzienlijk minder reden tot klagen. De PvdA kan nog wel een paar spannende maanden te gemoet gaan met het oog op haar congres van eind april, maar D'66 heeft reden tot gro te opgewektheid. Uit de uitslagen van de ver- kiezingsonderzoeken blijkt een grote groei van deze partij, die ongetwijfeld voor een belang rijk deel te danken is aan de redelijke wijze van oppositie-voeren van Terlouw en zijn fractie. Interessant is de huidige positie van de WD. met name tijdens het Kamerdebat over de be groting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zaten de woordvoerders van CDA en WD elkaar nogal eens dwars. Er is onte genzeggelijk een stroming in de WD die hoopt op samenwerking met de PvdA na de volgende Kamerverkiezingen; in dit verband kan gedacht worden aan vooraanstaande libe ralen als mevrouw Kappeyne van de Coppello en de Utrechtse burgemeester Vonhoff, maar ook aan de (onafhankelijke) jongerenorganisa tie JOVD. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat top- WD-ers als Rietkerk, Wiegel en Korthals Al- tes spoedig openlijk met de PvdA zullen gaan flirten. Evenmin mag men verwachten dat de PvdA binnenkort een weg naar samenwerking met de WD zal zoeken. Wie probeert de politieke ontwikkelingen van de komende jaren realistisch onder ogen te zien moet tot de conclusie komen dat CDA en WD ernaar zullen streven met elkaar deze kabinetsperiode „uit te zitten". Maar wat er in 1981 gebeurt (gesteld dat het kabinet-Van Agt zijn periode vol maakt) ligt nog open. Veel zal afhangen van de houding van de PvdA ten opzichte van de WD; ook wat dat betreft wordt met grote belangstelling uitgekeken naar de uitspraken die op het eind april te houden PvdA-congres gedaan zullen worden. EVERT MATHIES Danny man, de uiterst ame, maar door vaak hakkelende den algemeen weinig inspire- aangeduide be- lisman van Ver- en Waterstaat, op vertederen r yijze in de fout. het Kamerde- over de aanleg de Almerespoor- (Amsterdam-Al- ■Lelystad) stond Jraag centraal of ijn al dan niet een natuur ge- grenzend aan Naardermeer t worden a an ge- Het Gooise e Weesp kwam )ij veelvuldig ter :e. Op de per stribune werd al ge fluisterd: „Wedden, dat Tuijnman straks Weeps gaat zeggen inplaats van Weesp? En ja hoor, vijf mi nuten later was het al zo ver. Tuijnman, zenuwachtig gewor den door de vele in terrupties vanuit de oppositie, zeitot groot plezier der toe hoorders: Meneer, de voorzitter, ten aanzien van het stati on in Weeps....nee.... eh... Weesp...wil ik het volgende opmer ken". Een paar zin nen later ging het weer mis, wat tot ge volg had dat de mi nister bij elke volgen de keer, als hij de bewuste plaatsnaam wilde uitspreken, even pauzeerde om vervolgens duidelijk aticulerend de goede versie over zijn Up- pen te persen. Dat klonk ongeveer zo: „Het gemeentebe stuur van.... Wee S P is van mening.... Overigens zij nog vermeld, dat de ver sprekingen niet in het stenografisch ver slag van het debat zijn opgenomen. De Weepsermoppen zijn voor het nageslacht alleen in dit stukje bewaard gëbleven. TK Vooral nog niet zo ervaren bewindslie den maken tijdens de behandeling van hun begroting in de Tweede Kamer gretig gebruik van de hulp van hun ambtenaren. Deze plegen zich massaal op te hou den in de loges recht tegenover de rege ringstafel. Alle vra- gen, die de Kamer in eerste termijn op de dienaren der Kroon afvuurt, worden door de ambtenaren ijve rig genoteerd en ver volgens van een ant woord voorzien. Bij hun eigen spreek beurt torsen de be windslieden dan ook meestal een lijvige papierbundel, waarin precies is voorge kookt wat ze moeten zeggen. Een bijko mend probleem is, dat een bewindsman vaak niet de tijd (of de moed) heeft gehad om te lezen, wat de ambtelijke staf heeft bedacht Staatssecretaris Gerrit Brokx, de se condant van minister Pieter Beelaerts van Blokland (Volkshuis vesting en Ruimtelij ke Ordening), werd daarvan deze week het slachtoffer. In ra zend tempo begon het ambtelijk brevier te prevelen en stuitte toen op de volgende zin: „....een tempori sering, waarover bo vendien de definitie ve beslissing nog niet is genomen. In de TK..." Hier stokte de staatssecretaris. Met de beste wil van de wereld kon hij niet bedenken, waar de afkorting voor ston- d.In de zaal ontstond een pijnlijke stilte, want het was toch wel erg duidelijk, wat dat „TK" bete kende. Minister Bee laerts besloot te hulp te komen. Duidelijk hoorbaar fluisterde hij: „TK is Tweede Kamer". De opluch ting stroomde over Brokx' gelaat. „In de Tweede Kamer.... hier dus", kreet hij verheugd. Een home- EZEL Ook CDA-woordvoer- der Pam Comelissen zal met gemengde ge voelens terugdenken aan het volkshuisves- tings-debat. Dinsdag nacht beklom hij het spreekgestoelte om zijn zegje te doen tij dens de derde ter mijn. Zoals verwacht werd hij om de tien seconden geïnterrum peerd door de specia listen van de PvdA, die inmiddels schuim bekten van woede over het in hun ogen „krankzinnige" beleid van de volkshuisve- sings-bewindslieden, dat ook nog eens ge steund werd door met name het CDA. Comelissen raakte hoe langer hoe meer geïrriteerd door de felle onderbrekingen en wendde zich ten slotte om hulp tot waarnemend voorzit ter Cor Kleisterlee, eveneens een chris ten-democraat. Daar mee maakte hij het voor zichzelf nog erger, want onmid dellijk brulde de so cialist Marcel van Dam vanuit zijn bankje: „Tja, Come lissen, als je van je zelf een ezel maakt, moet je niet raar kij ken, als ze op je rug klimmenOok deze opmerking haalde het stenogram niet DICK VAN RIET SCHOTEN RIK IN'T HO UT Medisch contact waarschuwt: Utrecht (ANP) - Als de Landelijke Huisartsen Vereniging niet snel met een aanvaardbaar plan voor een vestigingsbeleid komt zal de overheid wel moeten ingrijpen. En dan ligt het voor de hand dat er een praktijkverkleining zal worden door gevoerd zonder financiële compensatie en dat voor de zieken fondspraktijk een maximumaantal patiënten zal worden vast gesteld. Deze waarschuwing uit hoofdredacteur F. Bol van „Medisch Contact" deze week in zijn blad aan het adres van de huisart sen. Hij constateert, dat er op het ogenblik sprake is van een „overproduktie" van artsen. De jonge, pasgevestigde huisarts die in het huidige systeem door de overnamesom, huisvesting en pensioenpremie op zeer hoge lasten zit, zal eerder geneigd zijn om te streven naar praktijkvergroting dan naar praktijk- verkleining. Bovendien staan de al langer gevestigde huisart sen niet te trappelen om een deel van hun praktijk af te stoten ten behoeve van een jonge collega. Bol vindt het dan ook niet zo verwonderlijk, dat twee pogin gen van de LHV om een vestigingsbeleid te verwezenlijken zijn gestrand doordat de ledenvergadering de daartoe opgestel de „blauwdrukken" afwees. Hij stelt, dat die afwijzing nu ingrijpende gevolgen lijkt te krijgen. Bijna iedereen is ervan overtuigd, dat praktijkverkleining no dig is door de toegenomen hoeveelheid werk. De toenemende werkloosheid onder artsen komt niet doordat er een tekort aan werk is, maar doorat het werk ongelijk is verdeeld en doordat noodzakelijke zorg blijft liggen, aldus Bol. Dat laatste betekent volgens hem onherroepelijk dat de kwaliteit van de huisartsgeneeskunde achteruitgaat. Het lijkt hem uitgesloten dat de overheid deze gang van zaken op den duur zal accepte- „De investeringen in de medische studie zijn niet onaanzien lijk", aldus Bol. „Geen enkele overheid kan het zich permitte ren dergelijke investeringen ongebruikt te laten. Bovendien is de overheid uiteindelijk verantwoordelijk voor de kwaliteit van de zorg". HAARLEM (ANP) Sommige recreatievaarwegen in Noord- Holland zijn net zo druk als de Amsterdamse Kalverstraat. Dat geldt vooral voor de vaarwegen tussen Westeinde, Kaag en Braassem. Er is geen ander gebied in Nederland waar op een zomerse dag zoveel boten bij elkaar liggen. Dat staat in een gisteren verschenen studierapport van de Provinciale Pla nologische Dienst van Noord-Holland. Hoewel het Noordhollandse botenbestand voor ongeveer 60 procent uit zeilboten en voor 40 procent uit motorboten be staat, maken motorboten vierenhalf maal meer gebruik van vaarwegen dan zeilboten. De zeilers en de bestuurders van motorboten kiezen meestal dezelfde route. Het drukst is het op de vaarwegen die onderdeel uitmaken van een watersportgebied of op de routes tussen belangrijke jachthavencomplexen en watersportgebieden. In het algemeen wordt er in het zuiden van de provincie meer gevaren dan in het noorden, ofschoon de procentuele groei in het aantal door vaarten in het noorden groter is. Zeilboten zijn in vergelijking met motorboten het sterkst vertegenwoordigd op de toegang svaarten naar groot zeilwater: Noordzee, Waddenzee, IJssel- meer en Randmeren. De toppiek op de recreatievaarwegen ligt tussen 20 juni en 15 augustus. In het voorseizoen wordt meer gebruik gemaakt van de boten dan in het naseizoen. Naar de mening van de Planologische Dienst is er een tekort aan jachthavens in de provincie. Bij de aanleg van nieuwe havens moet met het verschil in behoeften van de waterge bruikers rekening worden gehouden. Zo zullen de zeilers hun boten het liefst vlak bij open water willen laten liggen en de eigenaren van motorboten de voorkeur geven aan een jachtha ven in of bij stedelijke gebieden. Bepaalde gebieden zullen beter benut kunnen worden door de watersporters als de sluizen en bruggen vaker open gingen en de openingstijden onderling op elkaar worden afgestemd. Ver der wordt in het rapport betoogd dat bekeken moet worden hoe een snellere passage door de Oranjesluizen bij Amsterdam en de zeesluis bij Muiden mogelijk is. De trek van waterspor ters in de vakantie van het Noordhollandse plassengebied naar Friesland en Overijssel groeit namelijk nog steeds. De studie van de Planologische Dienst heeft zich geconcen treerd op de jaren 1975—1976, maar in het licht van de groei van de watersport valt aan te nemen dat de gesignaleerde problemen in de jaren daarna verder zijn toegenomen. Degenen, die rond de Paas dagen een weekje onbekom merd willen genieten van prachtig natuurschoon of zomaar heerlijk willen re laxen wordt deze unieke kans geboden tijdens een Rijn- en Moezelcruise aan boord van het m.s. „Aus tria", dat uw krant in sa menwerking met de KD Ge rman Line van vrijdag 13 april tot en met vrijdag 20 april 1979 organiseert. De „Austria" behoort tot de fraaiste schépen van de German Rhine Line, waar. het aan comfort niet zal ontbreken. Het verblijf is in. luxueuze cabins, alle voor zien van douche en toilet.- Alle maaltijden, inclusief, het kopje koffie 's morgen en de thee in de middagu ren, zijn bij de prijs inbe grepen, terwijl tijdens het topklassediner en in de avonduren het scheepsor- kest voor muziek zorgt. Het van-dag-tot-dag pro gramma biedt bovendien ruimschoots de gelegenheid zich aan de wal te verpo zen. En wie dit niet wenst? Wel, die blijft aan boord en stapt in de sauna of gaat lekker zitten lezen in de speciale leeskamer. De tocht gaat via de Rijn en de Moezel tot aan Trier. Onderweg wordt aangelegd in Emmerich, Dusseldorf, Keulen, Koriigswinter, An- demach, Beilstein en Bem- kastel om in de loop van dinsdag 17 april Trier te be reiken. Vandaar gaat het via Cochem en Keulen te rug naar Rotterdam. Het vertrek is op vrijdag 13 april 1979 's avonds om half zeven van de ligplaats aan de Maasboulevard te Rotterdam. Daar wordt het schip vrijdag 20 april 1979 omstreeks vijf uur in de middag terug verwacht. De prijs van dit geheel ver zorgde exclusieve arrange ment bedraag; 935,- p.p. (Loreley-dek) en 880,- p.p. (Rheinland dek) op basis van 2-persoons hutten (bedden naast el kaar). Kinderen tot en met 13 jaar ontvangen een korting van 75 procent, mits het bed staat in de hut van de ou ders. Wenst men een hut voor zich alleen, dan wordt de passageprijs met 25 pro cent verhoogd. Aanmeldingen (via bon, maar liefst telefonisch) bij: Sijthoff Pers, Bureau Reis- organisatie, Wagenstraat 37, Den Haag, tel. 070-624562 tst 257 en 370 Ik/Wij wens(en) deel te nemen aan de Paascruise op de Rijn en de Moezel van 13 tot en met 20 april 1979: Ik wens een één-persoons hut (toeslag 25 procent op passageprijs) I Jw krant met 10-Rhine Line

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9