Autogordel wordt minder gedragen Terreinauto Daimler-Benz is antwoord op concurrentie Koude motor niet warm laten draaien 'olkswagen komt met nieuwe cabriolet FIESTA ALS PO Renault 18 als stationcar ZWEEDSE BLIJHEID Onder de duizend RR IN TREK LUTONIEUWS LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 FEBRUAR11979 PAGINA 25 >gr< de hele wereld worden arlijks ruim een half mil- en, »en terreinauto's geprodu- zij ierd en verkocht. De groot- e producenten komen uit de erenigde Staten en Japan nali i de Duitse autofabrikant aimler-Bemz poogt hierop lans met een zelf ontwikkei- terreinwagen een ant- oord te geven. De onderne- m Jfcing gaat daarnaast ook gro- a an dacht besteden aan de inzake de milieube- jcherming van personenauto's het zuinig rijden in het Igemeen. paa aar het oordeel van Daim- :om r,-Benz zal de Westeuropese utomobielindustrie in de n,naaste toekomst steeds meer oncurrentie ondervinden uit Verenigde Staten en Ja- lgei an. In deze landen gelden strenge bepalingen ten loo anzien van de milieu- en randstofaspecten en de fa- rikant meent dat er dan ook eel hard in de Westeuropese ito-industrie zal moeten wor- aangepakt om toekomsti- produktiebeperkingen als evolg van een verminderde ew raag te voorkomen. )ok verwacht de onderne- ling over een jaar of vijf >p linke concurrentie uit Zuid- .orea, Taiwan en ook China. Deze zich snel ontwikkelende inden zullen we steeds goed de gaten moeten houden", u erklaarde ing. Arthur Mis- ontwikkelingsleider van rac e bedrijfswagenafdeling van )aimler-Benz. rei Ie grootste producenten van •rreinwagens zijn American lotors (met 130.000 jeeps per iar) en Toyota (120.000 Land- ruisers). Flinke aantallen le-- negeren ook Chevrolet met de llazer (86.000), British Ley- and met de Land- en Range- (70.000) en de Sowjet- Jnie met de Uaz en Lada fiva (10.000). De produktie ran Daimler-Benz bedraagt De vier typen van de terreinwagen van Daimler-Benz. Ze krijgen een tijdloze carosserie, waarbij op basis van een open of gesloten terreinwagen of stationcar een keuze mogelijk is uit veertig varian ten. dit jaar ruim 3.000 terrein- voertuigen en volgend jaar 1100 eenheden. In diverse Europese landen heeft de legerleiding reeds be langstelling voor de nieuwe terreinwagen van Daimler- Benz getoond. Er zijn in dit verband reeds contacten ge legd met Frankrijk en Zwit serland, enkele landen in het Midden-Oosten (zoals Saoedi- Arabié) en Afrikaanse ontwik kelingslanden. De Westduitse Bundeswehr is nog weinig be langstellend vanwege de al getoonde belangstelling voor het nieuwe VW-terreinvoertuig litis. Daimler-Benz verwacht ook weinig interesse uit Ne derland, omdat de landmacht vorig jaar enkele duizenden landrovers heeft gekregen. De prijs in Nederland staat nog niet vast, maar de Utrechtse importeur Agam rekent op circa 40.000 gulden per voer tuig. Ons land krijgt dit jaar bij mondjesmaat van deze nieuwe auto's geleverd, name lijk enkele tientallen. De nieuwe terreinwagen werd door Daimler-Benz en de Oos tenrijkse fabriek van industri ële motoren (Steyr-Daimler- Puch), gezamenlijk ontwik keld. In het project werd cir ca honderd miljoen mark ge ïnvesteerd en de produktie geschiedt thans in de fabriek bij Graz met ruim 800 werk nemers. Het voertuig wordt vervaardigd volgens het zoge naamde bouwdoos-principe en kreeg talrijke gebruiksmoge lijkheden, waarbij het accent lag op een zo hoog mogelijke rijkwaliteit, zowel in het ter rein als op de weg. De vier typen, 23 G, 28 GE, 240 GD en 300 GD, (met diesel- en be nzinemotoren en variefend van 72 tot 150 pk) kregen een tijdloze carrosserie, waarbij op basis van een open of ge sloten terreinwagen of station car een keuze mogelijk is uit veertig varianten. De vierwielaandrijving wordt gecompleteerd met de onder het rijden in en uit te schake len differentieelsloten in voor- en achteras, indien zeer dras sig terrein moet worden over wonnen. Enkele andere gege vens: draaicirkel ongeveer elf meter, in totaal kunnen tien passagiers in de gesloten uit voering én het maximaal toe laatbare totaalgewicht is 2.500 kg voor de korte wielbasis en 2.800 kg voor de lange wiel- Deze op bestelling gemaakte Ford Fiësta bestelwagen is zodanig beschilderd, dat hij een postkoets uit het Wilde Westen moet voorstellen- De „postkoets" is ontworpen door Al Llewellyn, een 36-ja- rige decoratie-specialist uit Londen. Naast een in het oog lopende buitenbeschildering is deze Fiësta ook uitgerust met een 1.3 liter motor, spaakwielen van namaakhout, stoelen en bekleding van de Fiësta Ghia. Op het portier van de be stuurder is een koetsier ge schilderd, die traditiegetrouw een zes-schots revolver draagt en het portier aan de andere zijde is opgesierd met een kaartspelende bar-dame. Van buitenaf lijkt het alsof het laadgedeelte van de Fiës ta bestelwagen is volgestouwd met bagage, maar in werke lijkheid is hij van binnen vol ledig bekleed met het luxueu ze, chocolade-bruine velour van de Fiësta Chia. Wie zijn auto op een dergelij ke manier wil beschilderen kan meedoen aan een prijs vraag van Ford Nederland N.V. Het is een sprookje dat het voor de au tomotor in deze koude dagen goed is eerst 's morgens rustig stationair te la ten draaien. Vele automobilisten doen dat, om dan op hun gemak de sneeuw van hun auto te halen, de ruiten schoon te krabben of eerst thuis nog een kopje thee te drinken. De enige juiste methode is echter, na het starten een moment te wachten en dan weg te rijden. Men moet de motor dan niet te veel toeren laten maken Waarom? Wel, laat men de motor zoge naamd warm draaien dan vindt een con stante produktie van water plaats en dat condenseert in de uitlaat. Aangezien er zure bestanddelen in het water zitten heeft het condens een verwoestende uit werking op dit onderdeel van de auto dat toch al niet zo'n lang leven is be schoren. Dat men toch tussen starten en wegrijden een kort ogenblik moet wach ten (hoogstens enkele seconden) heeft als reden dat de olie zich in de motor kan verdelen en zo de te smeren plaatsen be reikt Volkswagenonderzoekers hebben nage gaan wat er gebeurt als men een Pas saat-motor van 55 pk „warm" laat lopen. Dat gebeurde na een nacht met twintig graden vorst. Na zeven minuten bedroeg de olietemperatuur (waar het allemaal om gaat) 25 graden Celsius. Zeven minu ten later was die temperatuur niet hoger gekomen dan 52 graden. Stationair lopen levert véél water. Een liter brandstof geeft maar liefst 0,9 liter water als ver- brandingsprodukt Dat is een goede zaak want de chemische reactie van waterstof (H) uit de benzine met zuurstof (O) uit de lucht naar water (H20) schenkt de kracht om de motor te laten functione ren. Dat water ontstaat op de plaats van de verbranding, in de cilinderruimten dus. Daar heerst een hoge temperatuur, het water wordt damp en die verlaat de auto via de uitlaat. Als de motor echter koud is ontstaat wa terdamp die, omdat zuigers en cilinders ijskoud zijn, druppelsgewijs neerslaan. Dat water wast de smerende olie weg. De zuigers worden dus slecht gesmeerd en de olie wordt met water verdund: twee slechte zaken voor een auto. Dus eerst auto schoonmaken, dan starten en na enkele seconden wegrijden. Renault introduceert op de komende autoshow te Genève (1 maart) de stationcar-versie van de Renault 18 in ver schillende uitvoeringen en hoopt daarmee tegemoet te komen aan de eisen van een groeiend aantal gezinnen en de toenemende recreatie be hoeften De versies zijn Renault 18 stationcar, TL, TS en TS au tomatic. De inhoud van de bagageruimte kan variëren van 475 tot 1.560 kubieke dm. bij neergeklapte achterbank. De naar boven schranierende achterdeur geeft toegang tot een vloeoppervlak van max 2.03 vierkante meter. Totale lengte 445 cm, breedte 168 cm, hoogte 140 cm, wielbasis 244 cm. De Renaults 18 heb ben een 4-versnellingsbak, voorwielaandrijving, tandheu gelbesturing, schijfremmen vóór en trommelremmen ach ter. Automatische transmissie is tegen meerprijs leverbaar op de TS stationcar. Begin mei zal de stationcar in Nederland leverbaar worden. In Zweden hebben ze dan nu ook een Blij dat ik rij-actie, maar dan wel gesteund door verkeersbonden en de vak bonden uit de auto-industrie. De stickers die niet het jui chende mannetje in het primi tieve autootje tonen, geven al leen een tekst. En die luidt: Wij houden (onze) auto! Traditiegetrouw delen we u even mee welke automerken in 1978 onder de duizend zijn gebleven. Achter de aantallen de cijfers over 1977: Dacia 67 (-); American Motors 276 (231); Amerikaanse Chrysler 391 (286); Triumph 901 (1.209); Jaguar-Daimler 744 (322); Landrover en Rangerover 332 (191); Polski Fiat 352 (405); Porsche 242 (186); Reliant 242 (271) en Zastava 480 (499). Het openen of sluiten van de kap van de Golf Cabriolet is een een- voudige handeling, dankzij de gasdempers die in het mechanisme zijn ingebouwd. et Open-wagen rijders krijgen er een nieuwe keuze bij. Volkswagen komt weer met een cabriolet. Na de Kever- nu de Golf-cabriolet, die gepresen teerd zal worden op de autosalon van Genève, die van 1 t/m 11 maart Wordt gehouden. In ons land zal de Inlevering medio dit jaar beginnen. De >e£] Prijzen zullen tegen die tijd bekend A worden gemaakt. rii» geopende toestand ligt de kap op de achterpartij van de carrosserie, waardoor ook achterin voor twee per- uiljsonen ruimte blijft. Daarnaast is er nog een bagageruimte, die niet door de opengeklapte kap nadelig wordt Zinvloed. Een krachtige verwarming zorgt er voor, dat men zelfs in de winter open kan rijden. Draairamen voor en achter houden het hinderlijke tochten binnen aanvaardbare grenzen. Het open en dichtmaken geschiedt via twee gasdempers, die het mechanisme van de kapconstructie helpen. De be kleding van de kap bestaat uit vijf la gen, waardoor deze bestand is tegen alle weersomstandigheden. De stabiele, beklede rolbeugel heeft drie functies: hij dient als sponning voor de ramen, hij heeft bovendien een bevestiging spunt voor de veiligheidsgordels en dient tevens ter bescherming van de inzittenden. De produktie van de CJolf-Cabriolet is opnieuwe toevertrouwd aan de firma Karmann (eerder Kever-Cabriolet, Karmann-Ghia en Scirocco-coupé). De Golf Cabriolet wordt voorzien van met kunststof overtrokken bumpers, extra sierlijsten rond de bumpers, langs de grill en de achterkant, blanke sierlijsten met stootprofiel langs de deuren en zijkanten en dito wieldop pen. Halogeen koplamp en achteruit- rij lampen behoren tot de standaarduit voeringen. Binnenin kent de Cabriolet alle details van de GL-Limousine: toerenteller, klokje, drietraps ventilator, van bin nenuit verstelbare buitenspiegel, be kleed stuurwiel, middenconsole, lig stoelen, tapijtbekleding en geheel be kleed interieur. Bij de Cabriolet ko men daar nog bij: bekleding van de middenbeugel en een weersbestendige stoelbekleding. Tegen meerprijs kan een radio worden ingebouwd. De kleur van de kap kan naar keuze licht of donker zijn. Een top van 150 km/u en een accele ratie van 0 - 100 km in 14,3 sec. zijn de kenmerken van de krachtige 51 kW (70 pk) motor. Wie dat nog niet vol doende vindt: er konmt ook een versie 81 kW (110 pk) inspuitmotor, bekend van de Golf GTI. De top hiervan is 172 km/uur, de acceleratie van 1 - 100 km/uur bedraagt hier 10,2 sec. De autogordel wordt momenteel minder ge dragen dan in 1975. Binnen de bebouwde kom heeft slechts 52 procent de gordel om en buiten de bebouwde kom maar 71 procent, zo is volgens Veilig Verkeer Nederland (WN) uit onderzoeken gebleken. In 1977 - toen de gordels verplicht werden - waren die percen tages nog respectievelijk 61 en 78 procent. WN start daarom met een herhalingscampag ne waarbij de inzittenden van auto's op het hart wordt gebonden overal en altijd de gor del op de juiste manier - dus zo strak moge lijk - om te doen. WN wijst erop dat bijvoor beeld uit onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) is gebleken, dat de kans op dodelijk letsel dankzij de gordel zestig procent kleiner wordt en de kans op ernstig letsel met ruim dertig procent afneemt, p WN zegt dat het wel degelijk zaak. is om ook in de bebouwde kom een gordel te dragen. De klap die inzittenden van twee met een snel heid van vijftig kilometer op elkaar botsende auto's moeten opvangen, is te vergelijken met de smak die iemand maakt als hij van een hoogte van tien meter valt. Ook bij een bot sing met „stadssnelheid" lopen de inzittenden van een auto wel degelijk kans gewond of ge dood te worden als ze geen gordel om heb ben. WN Neemt ook stelling tegen de redenering dat je je gordel beter kan losmaken als je langs het water rijdt De arguméntatie is dan dat een gordel je belet snel uit de auto te ont snappen als je in het water terecht bent geko men. De mensen die zo redeneren zien vol gens WN echter één belangrijke zaak over het hoofd: de klap waarmee een auto het wa teroppervlak raakt is te vergelijken met een middelzware botsing. Zonder gordel om kun nen de inzittenden ten gevolge van de klap bewusteloos en/of ernstig gewon raken en dan is ontsnappen er helemaal niet meer bij. Als men echter door de gordel op zijn plaats wordt gehouden, dan is men veel eerder in staat onmiddellijk na de duik in het water de gordel los te maken en de auto te verlaten. Nog nooit zijn er zoveel Rolls Royces en Bentley's (de goed kopere broertjes van RR) ver kocht als vorig jaar. Er wer den 3.347 van deze kostbare wagens afgeleverd. Het vorige 3.261 werden verkocht Slechts veertig procent rijdt in Engeland, de rest wordt geëxporteerd, vooral naar de Verenigde Staten. In ons land is de Rolls Royce de duurste jrekord stamde uit 1976 toen auto die te krijgen is. De „simpele,, Silver Shadow is evenhoog geprijsd als de Be- ntley namelijk 189.150,-, maar de luxueuzere Comiche en Camarque kosten resp. 253.880,-en 328.280,-.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 25