Kopenhagen in de winter En berg, eens residentie, Is nu ingericht als museum, gewijd aan de koninklijke familie. Ook de kroonjuwelen kunnen er Voor het paleis Amalienborg lijkt het uitgestorven, tot 's middags klok slag twaalf uur de plechtige aflossing van de wacht zich voltrekt, m bezichtigd Europese pofdsteden tonen tweede gezicht Een nieuwe (tussen)vorm van e r4°er'sme in Europees ]erband grijpt snel om zich heen: de edenreizen, city-trips of hoe ze dan ook genoemd mogen worden. Ze hebben imameliik ten doel, om de lange periode tussen „officiële vakanties" te overbruggen, duren twee dagen tot een week en worden bij rkeur doorgebracht de hoofdsteden van Europa. Het klassieke reisje \ar Parijs kreeg eerst concurrentie van Londen, waar zo Ielig gewinkeld kon \rden. Nu zijn tal van ndere metropolen het doelwit van deze reisjes, of ze nu Warschau heten, oweioedapest, Stockholm of Wenen. Het risico van minder prettige il ièeersomstandigheden of zelfs een bar tempeest ten spijt, neemt dit* stedentoerisme in de tinter" sterk toe. In dit r seizoen kunnen de oa" grootste kortingen worden bedongen op het vliegen en de overnachting in orgaans vrij luxueuze hotels. °9e| et verkennen van een stad in de winter is !Ct0J een bijzondere vorm recreatie, met vóór- en nadelen in vergelijking met een korte zomervakantie. ver, Zo'n driedaagse reis Jer lijndienst van KLM ^|W of SAS kost inclusief transfer en stadstour plus twee overnachtingen met ontbijt m het moderne totel Pert ta f 425,-per ersoon bij gebruik van tweepersoonskamer (met luxe badkamer). De deelnemers esc :hrev cjes ontvangen een couponboekje voor iratis museumbezoek, nzienlijke reducties in restaurants, voor autohuur, nachtclubs .d. Dit door Scanialux v angeboden Weekend 8 openhagen" trekt veel ddelbare echtelieden, die er een tweede huwelijksreis" van naken en het geboden comfort dankbaar benutten. Stadsrondritten, een dagtrip naar Zweden (Malmo), het bezoek jtL aan kerken, musea, laleizen en vermaarde [eense brouwerijen zijn 's winters zeer in trek. Verder valt de nadruk h op de vele culinaire 3 geneugten en het winkelen. Wie Kopenhagen in de zomer heeft bezocht en er dan voor het eerst 's winters op verken ning gaat, voelt zich opnieuw een vreemdeling aan de Sont. Alles is anders. Misschien heb ben alle Europese hoofdsteden twee of meer gezichten, afhankelijk van de wisseling der seizoenen. Maar nergens voltrekt deze ge daantewisseling zich zo opvallend als in het Kopenhagen, dat majestueus ontstijgt aan de frivoliteiten van het toeristenseizoen. Als in het Genève van Calvijn doorwaait plotseling een zuiverende noordenwind de lusthoven van deze stad, die toch zo van ganser harte de Lutherse beginselen is toegedaan. Ruiterstandbeelden die eindelijk de ruimte hebben gekregen maken zich gereed voor de beslissende sprong, als wilden zij het aards gewoel ontvlieden. De pleinvreesverwekkende vlakte tussen vier segmenten van het Amalien- borgpaleis is vrij van toeristenmassa's, tot 's middags klokslag twaalf de plechtige aflos sing van de wacht zich opnieuw zal voltrek ken, ten bewijze dat hare majesteit koningin Margerethe de wjnterresidentie heeft betrok ken. En hoewel-Hans Christaan Andersen de pas santen voorleest uit hetzelfde sprookjesboek dat hij al jaren op schoot heeft, is hij een an der mens geworden. Tartte hij voor kort de hitte van de dag met zijn cilinderhoed en een duffelse jas, thans zit hij op zijn sokkel in een opeens functionele, winterse dracht, waar zich sneeuwvlokken op genesteld hebben. En als hij nog altijd groen ziet, moet dit aan de kou de worden toegeschreven. Kopenhagen is in de winter een stad zonder hart. Het is een fascinerende ervaring, om er juist dan een „stedenbezoek" te brengen en de metamorfose te ondergaan. Op de door akvavit aangewakkerde uitbundigheid in de va kantiemaanden volgt de bezinning op het ware karakter van deze hoofdstad. Tivoli Het fameuze vermaakscentrum „Tivoli" vijf miljoen bezoekers in vier maanden ligt bin nen zijn ommuring als een rommelzolder, die het dak aan een orkaan heeft moeten prijsge ven. Dit stadshart van Kopenhagen overleeft echter elke winter. Tussen leeggewaaide bomen door zijn vaag de contouren te zien van staketsels, grillige daklijsten, van hun glitter beroofde kermisat tracties, palen ontheven van hun functie om iets te ondersteunen. IJdelheid der ijdelheden; de op een hoop geveegde overblijfselen van een groots en schitterend vuurwerk, door mu ren en gesloten toegangspoorten aan het oog onttrokken. Bij één van die poorten ontkent de stichter Georg Carstenses krachtig de vergankelijkheid, door met een hoge hoed in de hand als standbeeld het barste weer te trotseren. Met instemming van Christiaan VIII bouwde deze officier-architect reeds in 1848 voor Jan Mo daal deze superkermis, die later zo wereldbe roemd zou worden. Tivoli hoort er 's winters niet bij. Het is geslo ten van half september tot begin mei en ont leent dan nog slechts een zekere charme aan de bizarre spookachtige verlatenheid. Maar wonderful, wunderful blijft het veelbezongen Kopenhagen, meer dan ooit een monumentale stad als de barometer daalt en een loodgrijze hemel sneeuw voorspelt. De toerist is er dan plotseling weer een indivi du, dat aan de beperkingen van het wintersei zoen een zeker meesterschap kan ontlenen. Hoe rustgevend is het niet, om vanuit een ka mer op de 17e verdieping van het Penta-hotel neer te blikken op al die daken, zonder ge kweld te worden door het verlangen naar een hoogzomerdag en de wens om neer te strij ken op de beste terrasjes van de stad. Ontspannen De zo in trek komende „tussen"-vakanties in de winter zijn vol ontspannenheid. De koffer heeft gewonnen aan overzichtelijkheid. De dubbele garderobe die 's zomers moet wor den meegesjouwd om op alles voorbereid te zijn, kan tot enkelvoudige proporties worden teruggebracht. Overschoenen, winterjas, hoofd deksels en een paraplu. Elke zonnestraal valt als een kruimel van de meteorologische dis en vervult het hart met dankbaarheid. Voor Nederlanders, die de rillingen over hun rug voelen lopen als ze na september over Scandinavië praten, kan het weer overigens alleen maar meevallen. Zij kunnen zich in het stadsdeel Amager laven aan bronnen van een vaderlandse cultuur, door boerderijen, kerkjes en grafstenen te bekijken die aan Nederlan ders herinneren. Eeuwen geleden kwamen en kele honderden gezinnen uit Waterland en West-Friesland naar deze gewesten, om voor, het hofgroenten en fruit te kweken. Van over het graf berichten deze landgenoten nog, hoe kundig zij zich van hun taak hebben gekweten. Maar ook zonder hun inmenging kan zo'n lang weekeinde in Kopenhagen aan alle verwachtingen voldoen. Boulevards door kruisen de stad met een herwonnenallure die Europa's oudste koninkrijk Denemarken alle eer aandoet. Als het sneeuwt wordt het ge makkelijker, om platgetreden paden te vermij den, zoals de circuits die onverbiddelijk leiden naar het kleine zeemeerminnetje (Den Lille Havfrue). Zij zit huiverend op haar rots aan de zeeboulevard Langelinie, tussen sneeuw en ijs. Aan de uitzinnige toeloop naar dit „handels merk" van Kopenhagen is dan trouwens al een einde gekomen. Het is te koud geworden om, van steen tot steen springend, haar sere ne gestalte te benaderen. Toeristen slaan haar gade vanachter bewasem de ruiten in de bus. Samen met H.C. Ander sen in wiens sprookjesbundels de beeld houwer Edvard Eriksen de inspiratie vond voor dit wezentje zwaait de meermin haar scepter over de toeristenindustrie. Lang voor er sprake was van een geraffineerde verzake lijking werd ze reeds, eindeloos vermenigvul digd, de patrones van alle etalages; en hoe wel ze vorige zomer 65 jaar is geworden duurt dit proces voort. Zij is in alle denkbare vormen te koop. Zonder scrupules koestert zij in alle werelddelen mensen van beiderlei kun ne, via de badhanddoeken waarop ze is afge beeld. Sculptures Kopenhagen wemelt van de sculptures, varië rend van Degas' subtiele danseresjes tot het gigantische beeldhouwwerk van een vrouw met vier ossen, in de buurt van het Engelse kerkje. De meeste van deze kunstwerken in de open lucht leveren een bijdrage aan de fan tastische groensluier, waarmee Kopenhagen is bedekt. Als de vele parken en gaarden zijn ontbladerd en sneeuw op de gazons ligt, wordt pas goed duidelijk, hoezeer deze tint het stadsbeeld beheerst. Ontelbare koepels van kerken, paleizen en musea, standbeelden, fonteinen, hekken, to rens en balustrades vertonen dit patina van kopergroenveroorzaakt door chemische pro cessen. Deze eerbiedwaardige verschimmeling van brons, koper, enz. geeft kopenhagen het aanzien van een stad, die heel wat te bieden heeft op het gebied van geschiedenis, kunst en cultuur. Niet ten onrechte. Musea behoren juist in dit seizoen tot de bezienswaardigheden, die nie mand mag overslaan. Tezamen met meerdere paleizen en veel kerken openen zij deuren, die 's zomers maar al te vaak gesloten blij ven, omdat het zonnetje zo lekker schijnt. Vooral de beeldhouwkunst heeft hier geducht toegeslagen, zoals duidelijk blijkt in het Bertil Thorvaldsen museum. Ook de Ny Carlsberg Glyptotek is daar een voorbeeld van. Het kost enige strijd om hier binnen te tre den, voor wie zojuist de prijslijst van zijn mi nibar in de hotelkamer heeft geraadpleegd en terugdeinsde, toen hij op het punt stond een flesje Carlsberg Luxus te ontkurken (een ver spilling van 14 kronen, bijna zeven gulden). Een vreemdeling is geneigd om de Deense brouwerijpraktijken sceptisch gade te slaan. De reusachtige complexen waar Carlsberg en Tuborg vervaardigd worden, behoren tot de trekpleister voor het toerisme zeker de Carlsberg-brouwerij met zijn beroemde toren en olifantenpoort maar daar laten de fabri kanten het niet bij. Zij hebben schatten gelds besteed aan kunst en wetenschap, stadsver- fraaiïng en andere goede werken. Dat zij de bierprijs opschroeven om mooi weer te kun nen spelen van andermans geld. is een voor de hand liggende maar ongegronde conclusie. De staat is er verantwoordelijk voor, dat het goedkoopste flesje altijd nog acht kronen kost. Accijns. In de Glyptotek kom ik gratis onder invloed van Carlsberg, dank zij de schitterende collectie in dit geheel door de brouwersfamilie geschonken en in stand ge houden museum. Wie geniet hier niet met vol le teugen? Is de verzameling schilderijen met veel impressionisten en een indrukwek kende zaal Gauguins al boven alle lof ver heven, na door de wintertuin gedrenteld te hebben, verdwaal ik in een woud van beelden. Galerij na galerij begroet de argeloze bezoe ker met groepsvormingen van in elkaar ge strengelde reuzen, blank als albast 'of als brons verstard in de gietvorm. Dijen als boomstammen, geweldige spierbundels en hoog in de ruimte schouderpartijen van klas sieke bodybuilders. Onvergetelijk is ook de aanblik van de op een stoel zittende man met een uniformpet op het hoofd, als een wonder aan de verstening ont komen en gezeten tussen de knieën van de oppergod Zeus. Een bewaker. De Glyptotek eert ook het kleine, met vitrines vol ontroerend mooie beeldjes. Het moge bui ten sneeuwen of stormen, hier in de winter tuin heerst een milde temperatuur en geen kwaad zal u geschieden. Wie dat wil kan da gen binnenshuis blijven: in al die musea, in de voor bezichtiging opengestelde zalen van paleizen, in bedehuizen als de verbazingwek kende Grundtvigkerk, die als een reusachtig pijporgel in zijn stadsdeel staat. Niemand die authentieke vroomheid wil zien ontbloeien aan de opperste nostalgie, mag verzuimen op zondagmorgen een dienst bij te wonen in de Alexander Newskykerk, trefpunt voor de Russen in Kopenhagen die trouw zijn gebleven aan hun orthodoxe geloof. Onverge telijk blijft de herinnering aan de 88-jarige col lectant Myschetzky, prins van den bloede, die als door een mechaniek voortbewogen met de schaal rondgaat. Winkelen Maar al deze speurtochten zouden er toe kun nen leiden, dat andere aspecten van het win- tertoerisme in de grote stad niet tot hun recht komen. Het recreatieve winkelen bijvoorbeeld in een grandioos voetgangersdomein als de eindeloze Ströget, waar je 's winters over de bontmutsen kunt lopen. Deense pijpen, Deens porcelain, exclusieve mode in de etalages. Bezienswaardigheden in de open lucht schui ven tweeëneenhalf uur voorbij voor deelne mers aan de stadsrondritten per bus. Ze voe ren langs wonderbaarlijke bouwwerken als de ronde toren, een soort parkeergarage uit vroe ger eeuwen met een spiralende oprit van bak stenen, breed genoeg voor twee auto's naast elkaar en zich voortzettend tot 30 meter bo ven het maaiveld. De door Nederlandse bouw meesters ontworpen Borsen met opzienbaren de dakkapellen en een drakentoren, het exquise Hotel d'Angleterre, kunstcentrum Den Permanente, paleizen, kerken, grachten als in Amsterdam, beroemde warenhuizen, de bus passagier krijgt het allemaal te zien. Geneugten Toch is zijn geluk nog niet compleet. Even onvermijdelijk als de zeemeermin wacht het obligate smorrebrod op een nadere kennisma king, rijk belegd met voortbrengselen van de zeevisserij en een eindeloze variatie aan pitti ge smeersels, schijfjes, plakjes en hompjes. Wintertoeristen houden zich uitvoeriger bezig met culinaire geneugten, omdat ze er na het vroege invallen van de duisternis volop de tijd voor hebben. Het enige wat hem in Kopenha gen zal kunnen weerhouden van overdaad, zijn de over het algemeen gepeperde prijzen in de restaurants die enige faam genieten, zoals Krogs Fiska Restaurant aan Gammel- strand en de sjieke eetgelegenheid in het voormalige St.-Gertrudeklooster, met gewelven waarin 200 kaarsen branden en waar de kost bare bibliotheek is ingericht als bar en wach truimte, tot het moment dat men aan tafel wordt geleid. Zo'n diner met aperitieven en wijnen komt al gauw op 100 gulden per persoon. Treurnis over gemiste kansen mag echter als voorbarig worden beschouwd, want naar in volle ernst beweerd wordt biedt Kopenhagen keuze uit 1800 restaurants. En daar is allicht iets goed kopers bij. Typisch Deens is alleen de akvavit, als champagne in koelers onder handbereik op de tafels geplaatst. Wie daar te veel van drinkt, kan de nieuwe dag niet met een opge wekt „God Morgen" begroeten. LEOJ. LEEUWIS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21