Baby betaalt de rekening Lusteloosheid kenmerkt Spaanse verkiezingsstrijd KINDERARTS J.v.d. VLUGT: PANJE IN DE VERGANG (2) [TERE WERKELIJKHEID VRIJDAG 23 FEBRUAR11979 PAGINA 9 les die dronken ter lid komen omdat moe- niet van de fles af ien blijven.... Het lijkt [fabeltje, maar het is |re werkelijkheid. 4-senator Broeksz ves- i deze week de aan- |t van de minister Volksgezondheid op materie. Tot voor en kele jaren geleden was het verschijnsel voorna melijk bekend in oostelijk Europa, maar in toene mende mate krijgen ook in Nederland de kinde rartsen in hun pakket de taak, pas geboren babies van de alcohol af te hel pen. Niet alleen het over matig alcoholgebruik door steeds meer aanstaande moeders laat kinderen ter wereld komen die licha melijk en geestelijk niet geheel volwaardig door net leven moeten. Te veel roken en het gebruik van drugs blijken al even fu nest. In bijgaand inter view met de kinderarts JJ. van der Vlugt gaan we nader op deze zaak in. jeen onzer verslaggevers) HAAG „Of het nu gaat om het natig roken van sigaretten, het [en van te veel alcohol of het ge- ten van hard- of soft drugs door aande moeders, steeds heeft het Bder ernstige gevolgen voor het dat ze ter wereld brengen. Het pas jen kind heeft een grote kans op rstelbaar hersenletsel en behoeft jurig een intensieve bewaking en ideling. Het sterftegevaar bij deze ren is bijzonder groot. Zeker wan de moeder herolnespuitster is of [zins hard drugs gebruikt heeft een wanneer er niets aan zou worden in 90 procent kans dat het sterft". I taal is dit uit de mond van de kin- ts dr J.J. van der Vlugt, die zich in jpecialisme nog verder heeft gespe- gerd in het genezen van zieke, pas (en babies. De sigaret, de borrel en prdovende middel, de vrouw die een verwacht zou er af moeten blijven het eerste moment van de zwan- hap. Vooral voor de drugs geldt dat 6, meent dr van der Vlugt. En als jouw nu beslist niet van de sigaret, rank of beide af kan zien, zal ze maat moeten weten te houden. En aat is al heel gauw vol. hangt een beetje van de constitutie fle vrouw af waar de gevaarlijke van het roken en het drankgebruik zegt Van der Vlugt. „Maar boven |n sigaretten per dag en twee glaas- Jcoholhoudende drank en dan liog geen sterke drank ga je in jevallen het kind benadelen. Natuur- roken en drinken is voor iedereen jrlijk als het overmatig gebeurt, i als je in verwachting bent doe je üleen jezelf schade, maar ook je en dat voor zijn of haar hele le- joken is het langst bekend als slech- renschap voor aanstaande moeders, er door te weeg wordt gebracht? functie van de placenta dat is de erkoek waaruit het kind zijn voe- krijgt wordt er nadelig door be- |d. In verhouding tot vrouwen die foken, brengen fors rokende vrou- jte lichte kinderen ter wereld. Wij en die kinderen „small for date", ie moederkoek krijgt het kind te e voeding, met als gevolg dat het, 5 leven te blijven, zijn eigen reser- jaat aanspreken. De energie wordt II uit de aanwezige suiker gehaald, deze kinderen bij geboorte een i ernstig gestoorde suikerstofwisse- bebben. Een te laag bloedsuikerge- I werkt zeer nadelig op de hersen- je en kan zelfs onherstelbare her- pade veroorzaken. Dat uit zich later jterlijkheid". pt moment van de geboorte staan jnaecoloog en de kinderarts machte- .Zodra wij met zo'n kind worden tfronteerd, proberen we wel door ming van glucose zo snel mogelijk de suikerstofwisseling op peil te brengen, maar het is altijd maar afwachten wat het resultaat zal zijn. Vaak moeten we maar raden wat de oorzaak van het „small for date" is, omdat de moeder er niet voor uit durft te komen. En elke. oorzaak eist weer een aparte manier van behandeling. Als tijdens de zwanger schap wordt geconstateerd dat de moe der in ernstige mate rookt of drinkt of aan drugs verslaafd is, kunnen we nog proberen het kind acht weken te vroeg te laten komen. Dat geeft weer andere problemen, maar de kans dat zo'n kind een kwalitatief goed leven gaat leiden is dan toch vaak groter". Overmatig drankgebruik leidt in het al gemeen eveneens tot te snelle veroude ring van de placenta en dus tot wat Van der Vlugt noemt „van die Bergen-Belsen- kindjes". „Er valt hier een onderscheid te maken tussen kinderen van moeders die ver slaafd zijn aan de alcohol en van moe ders die vlak voor de bevalling een flin ke borrel drinken. Het eerste gaat overi gens heel vaak gepaard met het laatste. Het teveel drinken kort voor de beval ling levert acuut levensgevaar op voor het pasgeboren kind. Het kind is sterk overprikkelbaar, met een neiging tot ademstilstand en stuipen. De alcohol in zo'n baby kunnen we niet wegnemen, maar wel de verschijnselen die er door worden opgeroepen. We dienen dan mid delen toe als valium en librium. Zo'n 48 uur moet zo'n baby constant worden be waakt en behandeld en de sterftekans is groot". Bij chronisch alcoholgebruik door de moeder is het directe levensgevaar welis waar niet zo groot, maar het betreffende kind wordt er wel voor de rest van zijn leven door getekend. „We zien hier be halve dezelfde verschijnselen als na het teveel roken, zoals de onherstelbare her senbeschadiging, afwijkingen in het ge zicht. De wenkbrauwen zijn vergroeid, e- venals de kin en de bovenlip. We noe men dat een vieze mond. Er is niets meer aan te doen". Babies van drankzuchtige moeders tonen vaak net als de moeder zelf verslavings verschijnselen en meestal is aan de kin- campagne voor de parlementsver- ingen van 1 maart in Spanje [it gekenmerkt door een stevige van lusteloosheid. Onze speciale laggever Anton Theunissen Ikt er vandaag melding van in de ede aflevering van zijn serie over \land waar ruim honderd partijen 6000 kandidaten hebben gesteld 350 parlementszetels, maar geen sprake is van publieke \gstelhng voor wat volgende k te gebeuren staat IRID „No gusta a Ia cam- I electoral" vrij vertaald: de bse verkiezingscampagne wordt Unerkt door lusteloosheid. Een dagen geleden de openingskop het levendige Madnleens lldblad Informaciones. Het dag- n dt„El Periodico" maakte melding endeeen nieuw record: drie spre- taan maar geen enkele kiezer op - "bijeenkomst op Ibiza. Enige op- ig tijdens de eerste campag- ontstond over een brief van anse bisschoppen, waarin werd gewaarschuwd voor leteifustische ideologieën". Hierinee :n de linkse partijen zich aan- iken en veroordeeld. De bis- »en trokken tevens van leer partijen, die voor echtschei- DausjCn voor abortus zijn. De linkse /ordfen spraken afkeurend over is tej.schandelijke" brief, die zij als t La inmenging in de politiek be- Deterfwden. Het stormpje woei snel want geen enkele partij wil IJik discussiëren over zeer tere als abortus (volgens schattin- >0.000 tot 500.000 per jaar) en iheidingen. uitbundige fiesta komt de kater, s zo in Portugal, het is zo in Toch zijn de verkiezingen van 1 in Spanje veel belangrijker dan ste van juni 1977. Het gaat nu om 's eerste constitutionele regering, tas met de uitslag van 1 maart zal kabinet worden gevormd dat de- WÏ"Htisch benoemd en aan parlementai- echt-ftrole onderworpen is. lieuwe kabinet moet bovendien de ciale^ grondwet, in december vorig jaar ïdereblk^temming aanvaard, gaan invul- weldjet nieuwe wetten. De grondwet, die s* voor Spanje's doen verbluffende Oo%sus en met een bijna on-Spaans nsenn voor dialoog tot stand is geko- cle is een gaaf democratisch stuk, .^(artikelen erin zijn voor zoveel uit- "usc||atbaar, dat de nieuwe regering een )emdfVetgevende arbeid te wachten staat, nieuwe grondwet staat bijvoor- dat abortus gelegaliseerd moet Het aanplakbiljet waarmee de Carlisten van Carlos Hugo hopen stemmen te trekken: „Solidariteit met alle volken die de vrede liefhebben". worden, maar hoe moeten regering en parlement uitmaken. Van het grootste belang is dus hoe de regering na 1 maart eruit zal komen te zien en welke partij of partijen haar gaa(t)n vormen. Maar daarover later. Politiek oerwoud „No gusto" in de campagne, in ieder ge val wel „gusto" in het Spaanse politieke oerwoud, waarin je met 208 verschillende partijen door de bomen het bos niet meer kan zien. Ruim honderd van deze hebben zich in de stembusstrijd .gewaagd. Zij leverden 5991 kandidaten voor 350 plaatsen in het parlement (Tweede Kamer) en 1340 kan didaten voor 207 plaatsen in de senaat (Eerste Kamer). Veel partijen zijn regionale groeperingen en andere gaan lijstverbindingen aan. De meeste partijen maken geen enkele kans om in het parlement te komen. Ook de kansen van de Partido Carlista, aange voerd door prins Carlos Hugo en ener giek geholpen door zijn vrouw prinses Irene, worden in Madrid niet hoog aan geslagen. De grootste partij is tot nu toe die van de „Indecivos" (30-35 procent), mensen die niet gaan stemmen en mensen, die nog niet weten hoe ze zullen stemmen. Zeker in het nieuwe parlement komen: de huidige regeringspartij Unie Democra tisch Centrum (UCD, nu 165 zetels), de socialisten (PSOE, nu 118 zetels), de communisten (PCE, nu 20 zetels), de afkomstig uit de rechtervleugel van de uit elkaar gespatte christen-democrati sche partij. Iets meer over Munoz: hij stemde in het parlement tegen de nieuwe grondwet, maar het wordt in Madrid onbegrijpelijk genoemd, dat hij samen met Pin ar de democratie wil bevechten, desnoods met knokploegen. Opmerkelijk verschijnsel wat deze partij betreft is, dat zij een vrij sterke aantrekkingskracht schijnt uit te oefenen op jongeren. Doelman Iribar In Baskenland staan kandidaten op lijs ten, die, als zij gekozen worden, weige ren naar Madrid te gaan en ook hun ze tel in het parlement niet zullen bezetten. Dat zijn bijvoorbeeld de kandidaten van de linkse afscheidingsbeweging „Henri Batasuna", mensen die er openlijk voor uit komen sympathiek te staan tegenover de terroristenorganisatie Eta-Militar. Op de lijst van Henri Batasuna staat de in heel Spanje bekendste man: Iribar, de doelman van de voetbalclub Atletico Bil bao en een vroeger doelman van het Spaanse nationale elftal. Waar zijn de christen-democraten? In Spanje, zoals iemand me zei „een ver spreide en verdeelde kudde, een beetje tragisch allemaal". Bij de vorige verkiezingen, in juni 1977, haalde de federatie van christen-demo craten van Ruiz Gimenez en Gil Robles maar anderhalf procent van de stemmen, ronduit een enorme afgang. De federatie viel vervolgens uit elkaar en de leden hebben, verdeeld als zij waren, links en rechts onderdak gevonden. Velen vonden onderdak in de UCD, maar zij hebben in die partij zware nederlagen moeten slik ken. Silva Munoz, eerder al lid van Fra- ga's Alianza Popular, brak uit naar ex treem-rechts. In de UCD speelt het chris ten-democratische centrum niet die rol, die men ervan verwacht had en de fede ratie van de christen-democraten onder aanvoering van de sympathieke Gimezez, die zich tijdens de dictatuur moedig ge droeg, is aan liquidatie toe. Zijn achter ban zal waarschijnlijk over de UCD en de PSOE uitzwermen. Zowel de UCD en UC claimen veel christen-democraten in hun gelederen te hebben. Minister Leopoldo Calvo Sotelo (UCD) zei me: „Ik ontken dat de chris ten-democraten weinig invloed hebben in onze partij. De ministeries van justitie en onderwijs worden bemand door christen democraten. Noem dat in een verande rend Spanje maar geen belangrijke pos ten". Osorio van de CD: „De christen-de mocraten vormen in onze partij geen aparte vleugel. Dat is ook niet nodig om invloed uit te oefenen". Ruiz Giminez, vlak voor de officiële li quidatie van zijn Izquierda Democratia (linkse christen-democraten): „Wij waren er niet om de democratie te hinderen. We waren er om de democratie te die nen. Hei ging er om haar te versterken, dat hebben wij gedaan. Wij kunnen het blijven doen in de UCD of PSOE". ANTON THEUNISSEN GIMJNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT; nieuwe formatie van rechts, de democra tische coalitie (CD, nu 16 zetels), een co alitie van Manuel Fraga's Alianza Popu lar met een kleine politieke groep rond de bekende politici Areilza, Osorio en Lasuen, en mogelijk de extreem-rechtse partij nationale unie (UN), waarin we be halve Fraga's voormalige politieke vrien den rond Silva Munoz, de resten van Franco's voormalige Falange en de open lijk fascistische Fuerza Nueva (de oud strijders van de Madrileense notaris Bias Pin ar) vinden. Van de regionale partijen zullen in ieder geval de Baskische nationalistische partij (gematigde autonomisten) en het demo cratisch pact Catalonië (liberale autono misten) weer in het parlement komen. Kanshebbers zijn ook enkele communisti sche splinters, zoals MC-OIC, een links communistische partij in het noorden, en de PTE, de partij van de arbeid in An- dalusië. De echte stembusuitslag speelt zich ech ter af tussen het UCD van Suarez en de PSOE van Gonzalez. Op deze grote twee Komen we een volgend artikel terug. Verschuivingen In het rechtse kamp, bij de vorige ver kiezingen nog een front in de Alianza Popular van Fraga, hebben zich opmer kelijke splitsingen en verschuivingen voorgedaan. Dat blijkt uit de bemanning van de democratische coalitie (CD: Coali- cion Democratica). José Marie Areilza, de eerste minister van Buitenlandse Za ken na Franco's dood en in de laatste jaren van de dictatuur in de oppositie, sloot zich in 1977 in tegenstelling tot de meeste politici van centrum-rechts niet aan bij de UCD van Suarez, maar was toen in de links liberale hoek te vinden. Nu staat hij als tweede op de lijst van Fraga die met zijn CD duidelijk rechts van de UCD staat. Verrassend mag ook de ommezwaai van Lasuen genoemd worden. Hij verliet de ICD als linkse rebel, maar duikt nu eveneens op in de CD. Zelfbewuste poli tici en wat solistische mannen als Lasu en en Areilza hadden, toen Suarez met zijn UCD het centrum bezet had, geen politiek speelveld meer. Daarom vorm den zij de nieuwe coalitie met Fraga's Alianza Popular onder de naam CD (Co- alicion Democratica). Het CD kan door de nieuwe bemanning haar zeer rechtse karakter verliezen. Dat is ook de wens van enkele partijleiders, die niet, zoals de mensen uit de Alianza Popular, met een Frankistisch verleden belast zijn. De derde man op de lijst, eerder de rechterhand van Franco, Alfonso Osorio, zei me: „Wij zijn heus niet het duivelse rechts. Wij zijn fatsoenlijk en gematigd rechts. Als je ons in een politiek spec trum zou willen plaatsen, zou je ons moeten vergelijken met een partij als de Westduitse CDU". „Eeuwig Spanje" Ik maakte in Madrid een verkiezing sbijeenkomst van de UC mee. De zaal in hotel Gran Atlanta in de Commandante Zoritastraat puilde uit. Veel vijftigers en opmerkelijk veel jongeren. Krachtige kreten tegen het terrorisme („Onze partij zal er elke dag, elk uur, elke minuut te gen strijden"), worden beloond met ap plaus. Het gezin, het huwelijk en de ka tholieke kerk moeten heilig blijven. Het applaus wordt echt overdonderd als Oso rio te spreken komt over het „eeuwige Spanje". Toen er wat vragen uit de zaal kwamen, bleek Osorio niet in staat tot een gewoon gesprek. Dat was ook niet wat hij zoekt Hij heeft nauwelijks behoefte aan een luisterend oor. Het is alsof hij in de loop der jaren een procédé heeft ontwikkeld om in korte lijnen zichzelf aan zichzelf toe te lichten met behulp van een rijtje namen en getallen. Toen hij het hele rij tje had afgedraaid was hij uitgepraat, stond op en verliet (onder applaus, dat wel) de zaal. Maar de partij presenteert zich niet meer als het tehuis van Franco- getrouwen en verwacht wordt dat zij en kele zetels zal winnen. De overtuigde Franco-aanhangers en al len, die vol heimwee terug verlangen naar de oude tijd, zullen hun stem uit brengen op de nationale unie, waarin een fascist als Bias Pinar (in Madrid spottend de nieuwe Caudillo genoemd, maar intussen wel in staat om bij een betoging 200.000 mensen op de been te brengen) hand in hand gaat met de christen-democraat Silva Munoz. De laat ste noemt zich „geciviliseerd rechts" en wordt gesteund door de Westduitse CSU van Josef Strauss. Zijn aanhangers zijn derarts de taak om er maar achter te komen. „Het is van groot belang dat de gene die de bevalling begeleidt, ons, wanneer wij zo'n kind ter behandeling krijgen, zegt dat de moeder tijdens de bevalling naar alcohol rook. Dan kunnen wij het juiste tegengif toedienen". Tot nu toe kwamen de „alcohol-babies" vooral veel voor in Oost-Europa, waar het drankmisbruik onder vrouwen ken nelijk relatief groot is. „Maar in ons land worden we er in toenemende mate mee geconfronteerd, vooral in het wes ten. In oostelijk Nederland lopen we in dat soort zaken altijd iets achter, maar dat wil niet zeggen dat zulke babies hier niet worden geboren". In eveneens toenemende mate worden de kinderartsen in Nederland geconfron teerd met kinderen die afwijkingen ver tonen als gevolg van drugverbruik door de moeder. „Het vervelende is, dat de verschijnselen zich hier pas vier of vijf dagen na de geboorte kunnen openbaren, afgezien van het feit dat het om een small for date-kind gaat. Ook bij drugs vooral bij harddrugs, maar in minde Alleen door overmatig roken getekende babies waren een min of meer ver trouwd verschijnsel. Hoe zeer het roken wel van invloed is op de groei van het ongeboren kind mag blijken uit een on derzoek van de Amsterdamse professor Kloosterman. Die heeft dat geboortege wicht van vlak na de hongerwinter van 1944-'45, toen vrijwel geen Nederlandse vrouw iets te roken had, vergeleken met dat van de babies die omstreeks 1955 werden geboren. Het resultaat was ver rassend: de kinderen die vlak na de hon gerwinter ter wereld kwamen waren zwaarder dan die uit de jaren vijftig, toen er weer gerookt en gedronken werd. Van der Vlugt: „Daaruit blijkt temeer, dat de hoeveelheid voeding van de zwan gere vrouw op het gewicht van het kind nauwelijks invloed heeft. Het is een fa beltje dat de zwangere vrouw voor twee moet eten. Als ze normaal eet, zorgt dat het voedsel voldoende vitamine- en eiwit rijk is, niet of matig rookt, niet meer drinkt dan de gelegenheidsborrel en de drugs zonder meer laat staan, maakt het kind de beste groei door". MEER DAN HONDERD PARTIJEN TREKKEN OM DE STEMMEN elftal Iribar, wiens naam nu prijkt op de Baskische kandidatenlijst re mate ook wel degelijk bij soft drugs is er sprake van een overprikkelbaar- heid. Net als bij de moeder zien we bo vendien verslavingsverschijnselen, die net als bij volwassenen moeten worden be streden met een methadon-ontwenning- skuur. Tegenwoordig worden herolnever- slaafden gelukkig vaak opgenomen in af kickcentra, zodat we een aantal zwanger schappen al vrij vroeg kunnen begelei den. Abortus wordt in zulke gevallen vrij vaak toegepast". Normaal weegt een gezonde baby bij de geboorte ongeveer 3000 gram. Hoezeer de babies van aan drug verslaafde vrouwen hun eigen reserves verbruiken, blijkt wel uit hun gemiddelde gewicht: 2500 gram. „Het zijn echt uitgeteerde kindjes, zoals wij die kennen van foto's uit de concen tratiekampen. Om in leven te blijven hebben ze, hoe gek dat ook klinkt, een deel van zichzelf opgegeten". Vijf jaar geleden dacht de Nederlandse kinderarts er nauwelijks aan, dat hij ooit aan drugs verslaafde babies te behande len zou krijgen. Babies van drankzuchti ge moeders waren eveneens zeldzaam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9