Restauratie boerderij Meren wijl mat meer dan negen ton kosten m Onhoudbare situatie op Willem Alexander Mavo 'RBIJ VOQRQEEL GEMEENTEWERKEN STERK VOOR NIEUWBOUW chterban kritiseert )llicitaties van VdA-raadsleden Sleets Kozakkenkoor in Stadsgehoorzaal lezers FAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUAR11979 PAGINA 3 ÏECTEUR DOET DRINGEND BEROEP OP GEMEENTEBESTUUR afl.fif )leitx WeÉDEN De Prins Willem Alexander Mavo jmmei de Diepenbrocklaan verkeert in ernstige erenttilijkheden. Tijdens een vergadering van raadscommissie onderwijs deed de direc- van de school G. Jansen een ernstig be- op het gemeentebestuur hem aan een iwe dependance te helpen. [bijna acht jaar heeft de Mavo een depen- met acht lokalen ingericht in de voor- je Berlageschool. „Die toestand is on- Ibaar", aldus directeur Jansen, omdat de jen vaak twee tot drie keer per dag op ikenfiljBets tussen de twee gebouwen moeten pen- i,TVfn- Dit leidt volgens hem tot onverantwoor delijke toestanden. „Vooral met de laatste vorstperiode zijn we het meeste dicht geweest in heel Leiden. Het was gewoon onverant woordelijk om de jongens en meisjes met die gladheid de straat op te sturen". Anderhalf jaar geleden leek de oplossing van de nijpende situatie van de Prins Willem Ale xander Mavo gevonden te zijn. Met de ge meente werd overeengekomen dat de mavo de bovenetage van de Hammerskjöldschool dicht bij de mavo ligt, in gebruik zou nemen. Hier tegen kwam evenwel de oudercommissie van de Hammerskjöldschool in opstand. Zij vond het onjuist om mavo-leerlingen bij basis school-leerlingen te plaatsen. Per 1 augustus komt er nu weer een mogelijkheid om de de pendance van de mavo dichter bij het hoofd gebouw te plaatsen. Dan wordt de protestant- christelijke basisschool aan de Obrechtstraat, „De Wegwijzer" opgeheven. De school gaat sa men met „Het Carillon" aan de Kennedylaan. Nog één hindernis staat de fusie in de weg: het bestuur voor protestants-christelijk onder wijs moet nog toestemming geven om een lo kaal aan „Het Carillon" te bouwen. Wethouder D. Tesselaar toonde zich niet onge negen rekening te houden met de wensen van de directie van de Prins Willem Alexander Mavo, maar hij wees er wel op dat de ge meente in het geheel geen verantwoordelijk heid voor lokalennood van bijzonder voortge zet onderwijs draagt. „In de eerste plaats is het onze taak om het basisonderwijs goed te huisvesten. Als er dan nog ruimte overblijft, kunnen wij zien wat er voor het voortgezet onderwijs gedaan kan worden". Wethouder Tesselaar zegde de directeur van de mavo toe dat er op het stadhuis gestudeerd zal worden op mogelijkheden om met de scholen zo te schuiven, dat er voor alle scholen een zo gun stig mogelijke oplossing wordt verkregen. Cas 51 s 3eorg! Charl l IS1 Iprog 19.31? IDEN De restauratie n de boerderij „Wassenaer- eve" in de Merenwijk gaat 150.000,- kosten. Wanneer gemeenteraad besluit dat restauratie van de boer- 40 flrij moet worden overgege- n, zal tevens 100.00 gulden jra (schikbaar moeten worden ^steld voor het plaatsen gin een noodwoning, die in toekomst als onderkomen or de gemeentelijk Plant- idstre enendienst zal dienen, euwbouw zal de gemeente totaal naar schatting 700.000,- kosten. raadscommissie onder- Ijs, recreatie, sport en sa- "/'aUt( ailevingsopbouw bleek gis- Vavond in meerderheid or restauratie van de boer- rij te zijn. Dit ondanks dat dienst gemeentewerken stauratie niet onmogelijk, ,.aar ten sterkste af te raden pdt. Wanneer tot restaura- zal worden overgegaan is nog maar de vraag of t bij die 950.000,- zal blij- De dienst gemeentewer- n acht het niet onmogelijk fièrub zoals zo vaak gebeurt, dens de werkzaamheden stuit wordt op thans nog zichtbare gebreken aan de erderij. Het belangrijkste gument van de voorstan- rs voor restauratie is dat en gloednieuwe wijk als Merenwijk een stukje l_a [ide Merenwijk het woonge- it zal vergroten. „De Wassenaerhoeve" in de Merenwijk Het rapport van dienst ge meentewerken is een logisch gevolg van de raadsvergade ring van 5 februari, waarin mevrouw M. Kokxhoom (CDA) en de heer L. Beijen (PPR) het college interpel leerden over de situatie rond de boerderij. Afgesproken werd toen dat de dienst Ge meentewerken een kostenbe rekening zou geven van res tauratie en Vein nieuwbouw van de boerderij. „U heeft de cijfers nu voor u en u kunt bekijken hoeveel u voor nos talgie moet betalen", aldus wethouder Tesselaar. Volgens het rapport van Ge meentewerken bevindt de boerderij zich in erbarmelij ke staat. De fundering is ver zakt. De balkcnlaag van de kap boven het woongedeelte steunt nog slechts op een stukje roestig anker. Volgens deskundigen is een duw te gen de muur voldoende om het dak te laten instorten. Met het dak op de stallen is het al niet beter gesteld. Volgens het nieuwbouwplan zal de boerderij naar het oude Zuidhollandse model worden opgetrokken. Het zal bestaan uit een stal met een hooizolder, instructielokalen met twee toiletten en een dienstwoning. In de instruc tielokalen zal biologieles wor den gegeven zowel aan kin deren uit de Merenwijk, als aan kinderen uit de rest van Leiden. ADVERTENTIE turebai O: 1! erionic L?ner°' WRÓ: 2.02 02 (s) emorgi ATERDAG VAN 09.00 TOT 11.00 UUR 1/1FV* EN NIET LATER. ZOLANG C£f#Cf DE VOORRAAD STREKT EUCOQUA^S^T) HORLOGES^ O KORTING. in Delft niet geldig yVROOM^DREESMANN Het besluit van drie raadsleden van de PvdA in len om in dienst te willen treden van de gemeente kan in eigen kring niet de welwillende goedkeuring van alle a wegdragen. In de Partij Genoot, het informatie- en tieblad van de partij in Leiden prijkt deze maand een itwaardigd artikel van een van de leden, Steven de ie. Hij noemt in zijn artikel de benoemingen of te ver- iten benoemingen van de heren Duivesteijn, als directeur de sportstichting, Meijer als waarnemend-chef buro Voor- van de gemeente Leiden en Mentzij, als coordinator itelijk woonwagencentrum „Een kwalijke zaak, zowel lover de partij als tegenover de Leidse kiezer". :n wijst zijn partijgenoten op de profielschets voor de L-raadsfractie periode 1978-1982. Daarin staat dat de kan- itenlijst voor de verkiezingen wordt samengesteld uit, men- die „de bereidheid hebben om tenminste een volle periode van de raad te zijn". De reactie van het afdelingsbestuur ide gang van zaken betreffende de benoemingen, noemt n „teleurstellend". Het afdelingsbestuur verklaarde dat er lat de hele fractie in gemeentelijke dienst zou treden, ire regels opgesteld zouden moeten worden. Steven meent die regels al aanwezig zijn via de profielschets. Het PvdA- ïaakt voor raadslid Mentzij een nadrukkelijk voorbehoud: itzij moet als oud-medewerker van de Grofsmederij deze lelijkheid natuurlijk met beide handen aangrijpen". Wijk- voorzieningen in gebouwen NDB niet nodig LEIDEN De Gebouwen van het Nederlands Drukke rij Bedrijf aan de O os ter- kerk, die sinds juni van het vorig jaar eigendom van de gemeente zijn, zullen vermoe delijk worden gesloopt. Van uit de sociaal-culturele sector bestaat er geen behoefte in de gebouwen verenigingen en dergelijke te huisvesten. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie onderwijs, recrea tie, sport' en samenlevingsop bouw. Het PvdA-raadslid L. Meijer behield zijn stem ten aanzien van het slopen van de gebou wen voor. Hij vond het nuttig over tenminste een gedeelte van het voormalig Nederlands Drukkerij Bedrijf te kunnen beschikken. „Voor de bewo ners in het Herengracht/Zijl- singelgebied en Pancras-Oost is nergens een ruimte om bij voorbeeld vergaderingen te beleggen. En juist in deze stads vernieuwingswij ken is een dergelijke ruimte belang rijk". Wethouder Tesselaar was het niet met hem eens dat er in de naaste omgeving geen ruimte aanwezig is; „In het kader van de regeling welzijnsbeleid krijgt de Zee- heldenwijk binnenkort een wijkgebouwtje. Bovendien staat er sinds kort een keet voor wijkactiviteiten aan de Ir. Driessenstraat. In totaal heeft de binnenstad vier wijk- gebouwen. Ik vind het wat overdreven daar nogeens een vijfde bij te zetten". De meeste commissieleden waren dat met hem eens. De vraag blijft thans of het ter rein na sloop van het NDB een woonbestemming of een gr oenbestemming moet krij gen. Deze vraag zal later in de raadscommissie voor ruim telijke ordening aan de orde komen. Zowel het PPR-raads- lid L. Beijen als het D'66 raadslid J. Hoekema verklaar den zich op voorhand voor het' plegen van sociale wo ningbouw op het terrein. LEIDEN Het Don Kozakkenkoor gaf gisteravond een voor stelling in een Stadsschouwburg die, ondanks de hoge toe gangsprijzen, geheel uitverkocht was. Dit was zonder twijfel te danken aan de bekendheid die dit koor nog steeds geniet. De zeer matige kwaliteit van hun optreden zal hopelijk voor een toepasselijker waardering zorgen. De matige kwaliteit uitte zich vooral in een gebrekkige sa menklank, stroefheid in wendingen en volstrekt ongelijke, soms zelfs valse inzetten. Van de mooie stemmen, met een voor de gezongen muziek zeer geschikt timbre, die er waren werd maar af en toe gebruik gemaakt, o.a. de prachtige eerste tenor uit Kalinka. Een groot gebrek aan zelfkennis bleek uit het gebruik van kopstemmen en een zeer diepe bas. Het koor kon dit duidelijk niet aan, getuige de benepen klank en zwe vingen van de stemmen. In de liederen was nauwelijks sprake van dictie. Het koor zwenkte van hard naar zacht en deed dat met opmerkelijke vaardigheid, maar bleek tot meer niet in staat. In de zachte gedeelten was het koor nog om aan te horen, maar helaas bleef de toehoorder niet gespaard voor harde stukken - die vaak criant vals klonken. De aangename muziek (volksliedjes, kerk- en soldatenliederen) kon deze tekortkomingen enigszins verdoezelen. Het is overi gens erg jammer dat er in het programma geen korte toelich ting bij de liederen was opgenomen. Het gemiddelde publiek kent geen Russisch en zal dus niet van de teksten kunnen genieten, terwijl ze toch vaak aardig zijn. Een melodie als die van Stenka Razin kent iedereen, maar met de inhoud ervan zullen er minder bekend rijn. De voorstelling won aan Schwung door het optreden van twee dansers die met veel elan kozakkendansen uitvoerden. Ook de verschijning van Serge Jaroff leek zowel koor als publiek te inspireren. Het koor leek wat enthousiaster en het publiek begroette de zeer oude dirigent op bijzonder warme wijze. Het publiek kreeg nog diverse toegiften los van het koor, o.a. Vetsjernie Zwon, een liedje dat gaat over avondlijk klokgelui en de gedachten die dat met zich brengt, ook werd Vesjie Aljeg ten gehore gebracht. Al met al een concert dat het meer moest hebben van sympathie van het publiek dan van kwali- teit' VERENAKOPERDRAAT. Gastouderproject vraagt subsidie aan gemeente LEIDEN De stichting Gas touderproject die nu meer dan een jaar werkzaam is in de Merenwijk, heeft de ge meente Leiden om een subsi die gevraagd. Tijdens de ver gadering van de raadscom missie samenlevingsopbouw deelde stichtingsbestuurslid mevrouw Dutman mee dat in principe door CRM subsidie voor dit experiment van kin deropvang is toegezegd. Het Gastouderproject tracht een bijdrage te leveren aan de kinderopvang door middel van het zoeken naar ouders die bereid rijn tegen een be paald bedrag kinderen van anderen gedurende enkele dagdelen op te vangen. Met name hetPSP-raadslid H. Passchier en het PPR-raadslid L. Beijen stonden nogal wat huiverig tegenover een toezeg ging van de gemeente Leiden in het verlenen van subsidie het is namelijk niet duidelijk tot welke categorie CRM het Gastouderproject wil rekenen. Wanneer dit de .categorie kin derdagverblijven is, zal CRM in de subsidiëring bijdragen, wanneer dit experiment onder peuterspeelzalen wordt gere kend, komt de subsidie geheel ten laste van de gemeente. Ook is niet duidelijk of CRM bereid is voor dit Gastouder project eventueel het plafond voor de verlening van subsi dies voor de kinderdagverblij ven wil optrekken of dat een eventuele subsidie voor het project ten koste van de kin derdagverblijven zal gaan. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Boer Van Vulpen Als geboren en getogen Lei- denaar geneer en schaam ik mij zeer voor de wijze waar op de bestuurders van de stad Leiden met de voormali ge verzetsman boer Van Vul pen rijn omgesprongen, deze op uiterst geraffineerde ma nier hebben uitgebuit en hem tijdens een periode van barre weersomstandigheden van huis, have en goed hebben verdreven. Deze stille held heeft onder zeer moeilijke omstandighe den en met uizet van eigen leven en dat rijn naaste verwanten destijds joden en geallieerde piloten geherbergd en hun levens gered. Hij werd hiervoor later beloond in de vorm van land en boer derij. De waardering en res pect voor hetgeen deze man tijdens de oorlogsjaren voor rijn medemens heeft opge bracht, blijkt echter met name in de kringen van een Leids gemeentebestuur anno 1979 geheel te rijn verbleekt en vervaagd. Wel heeft men het gepresteerd hem onder bedreiging rijn overgebleven boerderij via sluikse wegen en onder valse voorwendsels en tegen een sloopprijsje van 35 mille te ontfutselen. Een volkomen ontgoocheld en in elkaar geklapt mens heeft op 14 februari een heenko men gezocht. Slechts een massaal protest van de bevol king, maar dan ook en bloc, kan de toestand van boer Van Vulpen nog ten goede keren. Laat boer Van Vulpen terugkeren naar de plek waar logisch denkende mensen van toen hem uit dank hebben neergezet, „De Wassenaerhoe ve", en laat heel Leiden doen weten wat eer en geweten na 34 jaar vrijheid, mede dankzij de mens Van Vulpen, nog voor een Leidenaar betekent. J.'G. Hoogstraten De Sitterlaan Veldhoven (ingekort - red.) Als de dood Het Werktheater brengt vanavond het toneelstuk "Als de dood" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Steeds verder wordt het sterven uit onze wereld verdrongen. De dood wordt vertekend en we worden steeds banger. Het Werktheater houdt zich met de stervensbegeleiding bezig, door zich af te vragen wat het eigenlijk is, voor wie het is en hoe het moet worden toegepast. Aanvang 20.30 uur Paaltjes De Zandstraat krijgt paaltjes. De gemeente gaat tot deze maatregel over op verzoek van enkele bewoners, die hun beklag hebben gedaan over de parkeeroverlast, die zij ondervinden van de bezoekers van Albrechtmarkt, De auto's werden kris en kras voor de woningen gezet, waardoor de bewoners nauwelijks hun deur uit kunnen. Herbestrating De Haagweg tussen de Potgieterlaan en de Da Costas- traat krijgt een nieuwe riolering. Bovendien wordt de weg geasfalteerd. Hiervoor is door de gemeente een plan gemaakt dat dinsdag 27 februari in het Leonardushuis aan de Haagweg met de bewoners wordt besproken. De bewonersbijeenkomst begint om acht uur. Creatie en evolutie Onder de titel "Creatie en evolutie" gaat woensdag 28 februari een stadium generale in het Academiegebouw van start. De cursus omvat drie lezingen. De eerste wordt gegeven door prof. dr. P. Se venster en kreeg als onderwerp "evolutie als biologische werkhypothese mee". Woensdag 7 maart spreekt pater L. Grollenberg over "het scheppingsgeloof in de bijbel" en woensdag 14 maart is het de beurt aan prof. dr. M. Jeugen, die praat over "creatie en evolutie". De bijeenkomsten hebben alle drie in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 plaats en beginnen om acht uur. De toegang is voor ie dereen gratis. Benoeming Aan de Leidse universiteit is dr. L. T. F. L. Stubbé be noemd tot gewoon lector in de interne problematiek bij de heelkundige patiënt. De heer Stubbé werkt als inter nist bij de afdeling heelkunde van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Van de hand van dr. Stubbé, die in de Verenigde Staten als adviseur is opgetreden bij het sa menstellen van een boek over salicylaten en lid is van de commissie anesthesiologie van de gezondheid, zijn een aantal publicaties, waarvan enkele in samenwerking met anderen geschreven, verschenen. Lakonini9s De Lakonini's, de clowns-groep van het LAK-theater vieren morgen hun zelfstandigheid met een feestelijke introductie van hun nieuwste clownsprogramma in het LAK-theater. De Lakonini's maakten deel uit van de sectie NV-drama in het LAK en zijn nu de Stichting Clowns-Collectief de Lakonini's geworden. De voorstel ling op zaterdag is een try out. Aanvang 20.30 uur. Poppentheater Het rondreizend poppentheater Josef van den Berg geeft zondag 25 februari een voorstelling in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De titel is '"t wonderlijk leven van klein mannetje pluim". Aanvang 15.00 uur. Nacht van de Rattenkoning De Stichting Theaterunie brengt op zaterdag 24 februari "De nacht van de Rattenkoning" in de Leidse Schouw burg. Het stuk behandelt de belevenissen van 5 jonge verpleegkundigen, die clandestien een feestje vieren in de psychiatrische inrichting waar ze werken. Allen reageren echter verschillend op de psychische spanningen, waar aan ze overdag zijn blootgesteld en de feestelijke "nach twacht" escaleert tot een machtsstrijd, die het gevaar aantoont, waaraan zelfs de meest goedwillende verpleger blootstaat, die verantwoordelijk wordt gesteld voor totaal weerloze, afhankelijke patiënten. In de rollen onder meer Nettie Blanken en Peter Bolhuis. Aanvang 20.15 uur. Hay man en Kuiper Piers Hayman en John Kuiper geven op zondag 25 febru ari een fólkconcert in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Ze worden begeleid door Paul Millns (piano), Theo de Jong (Bas) en Tony Nahar (toetsen en percussie). Deze uit Haarlem afkomstige muzikanten bezoeken Leiden in het kader van een tournee, die het uitkomen van hun tweede LP begeleidt. Aanvang 20.30 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3