Italiaanse coach gelooft iet in fabelt j es' Pim Doesburg geblesseerd Der Bomber kan en wil niet meer n Milaan het binnenkomert je voor begeleider van Zanten Hoogtepunten uit fonkerende carriere .SPORT LEIDSE COURAN" VRIJDAG 23 FEBRUAR11979 PAGINA 15 xi Ook de Italiaanse selectie Is, aan het Comomeer. volop in de weer Coach Enzo Bearzot gelooft niet dat Zwartkruis in de moeilijkheden zit. V.l n.r. Graziani, Bearzot, Antognoni en Giordano. (Van onze verslaggever) MILAAN Lichte paniek gisteren in het Nederlandse kamp. Tijdens een onderlinge oefenpartij op het gras veldje bij het Leonard da Vincihotel in Milaan, raakte Pim Doesburg geblesseerd. Vlak voordat bondscoach Jan Zwartkruis zijn manschap pen naar de douche wilde dirigeren ging de doelman van Sparta door zijn rechterenkeL De reservedoelman van het Nederlands elftal kreunend: „Ik verga van de pijn. Volgens mij komt dat niet meer goed voor zaterdag". Dat zei bondsarts Frits Kessel ook. „Het ziet er niet best uit", zei hij. „We zullen even af moeten wachten. Best mogelijk dat die enkel snel herstelt, maar zeker weten doe ik dat niet". Indien vandaag zou blijken dat njpt langer op Pim Does burg gerekend kan worden roept Jan Zwartkruis in alle rijl nog iemand uit Nederland op om zich bij de selectie te voegen. Dat zal dan vermoedelijk Hans Galje van FC den Haag zijn. Het tweede trainingspartijtje van de selectie, aangevuld met spelers van Jong Oranje was uiterst nuttig. Er werd beter gespeeld dan de dag ervoor toen nog duidelijk bleek, dat de meest spelers helemaal geen ritme hadden. Jan Zwartkruis koos voor het tweede duel voor een enigszins gewijzigde opzet. Hij liet niet het basisteam te gen de reserves spelen, maar hutselde de groep door el kaar. Er werd driemaal gescoord. Kees Kist maakte twee doelpunten (een uit een strafschop) en Willy van de Kerkhof een. (van onze verslaggever) OMO Enzo Bearzot denkt dat aïij om de tuin wordt geleid. De Tefenmeester van het Italiaanse jjftal wil nauwelijks geloven dat collega Jan Zwartkruis met i vrijwel onvoorbereide selectie - Milaan is gekomen. De Itali- i beschouwt alle verhalen over jbrek aan wedstrijdritme als fa- ieltjes, alleen bedoeld om de Ita- zand in de ogen te ooien. Bearzot m het fraaie Italiaanse trainingskamp aan het Comomeer: „Ik weet dat er veel sneeuw geval len is bij jullie en dat de competi tie al een tijdje stil staat, maar ga me nou alsjeblieft niet vertellen dat jullie het voetballen weer hele maal van voren af aan moeten le ren. Wij lezen hier ook kranten. Ik weet dus ook dat bijna alle Ne derlandse clubs naar Spanje zijn geweest om daar oefenduels te spelen. We trappen er dan ook met in. Dat geintje van Zwart kruis is mislukt. We rekenen ge woon op een sterk Nederlands elf tal". Ook de wetenschap dat Neeskens, Krol en de Nederlandse spelers van Anderlecht er niet bij zijn in het San Sirostadion wuift Bearzot achteloos weg. „Nederland kan drie elftallen van gelijke kracht opstellen", beweert de 50-jarige bondscoach. „Dat is in Argentinië weer eens bewezen Ook toen riep de hele voetbalwereld dat Holland na het vertrek van Johan Cruijff niet. meer mee zou tellen, maar jullie hadden wel de finale, ten koste van ons nog wel. En dat zit me nog steeds dwars. Vandaar dat we er nu wel tegenaan willen gaan,,. Kracht "Nederland speelt nog altijd fas- tastisch voetbal. In Argentinië hebben we dat weer kunnen zien. Wat ik vooral zo geweldig vind, is die fusieke kracht. Dat missen we nog in Italië." „Ik denk dat we in Argentinië de eerste ronde het beste voetbal van het toernooi hebben gespeeld. Maar de ploeg had de mogelijkhe den niet om twee weken achteren op dat niveau te blijven. Daarom werken we nu hard aan de li chaamskracht en de conditie van de huidige selectie. Werkvoetbal heeft de toekomst De artisticiteit gaat er steeds meer uit". „Er werd na Argentinië van mij geëist dat ik zou verjongen. De el lende alleen is dat je zoiets ge makkelijker kunt eisen dan uitvoe ren. Ik weet echt niet waar ik jon ge spelers vandaan moet halen". Dat is er de oorzaak van dat het Italiaanse elftal in vergelijking met het team dat in Argentinië speelde nauwelijks gewijzigd is. „De harde kern is overeind geble ven", bevestigt Bearzot. „Mannen als Bettega, Rossi en Causio zijn nog niet vervangen. Daar zijn ze te goed voor. Dit team vormt de basis van het elftal dat volgend jaar deelneemt aan de eindronde van het Europees landenkampi- oenschap. Misschien dat op een of twee plaatsen vervangingen moge lijk zijn, maar daar blijft het wel bij". SfC Den Haag 6-2; O ÜuM) Schot Dole f Wap^EN HAAG Het eerste mn van FC Den Haag heeft woiisteravond in een vriend- nu bhappelijke wedstrijd met lageif—0 gewonnen van de ama- 't Voorselectie van ADO. De opst in het Zuiderpark werd bij de stand van 7—0. je doelpunten kwamen op ;n. Üam van Roger Albertsen echtë, Fred Goemans (4), Henk Istrijln Leeuwen (4) en Aad ichtansveld en John Lorié (elk jnegjn). Wackterdag 24 februari speelt Den Haag een oefenwed- 2-6;Kjd op de velden van het RijÓS-sportcentrum te Sittard. rambgenstander zal zijn SVK uit UVjrkrade en de aanvang is fde half drie. Du ^egeFeyenoord FC Antwerp ERPEN - In Antwer- won Feyenoord gistera nd met 3-1 van FC Ant- |rp na een ruststand van 1- voor de Rotterdammers, itursson scoorde eenmaal, ftten twee keer. Voor Ant- p trof Vliegen doel. Er ren 1000 toeschouwers. Susteren won Roda JC 6-1 van de gelijknamige ede klasser. Ruststand 2-1. jelpunten Roda JC: De Tig 3, Degens 2 en Vermeu- Bohnen scoorde tegen. I WV versloeg de amateur- Haelen met 9-1. Pala topscorer met drie doel- hten, Bish en Jansen scoor- h tweemaal, Schreurs en jvocaat (strafschop) een- Tegendoelpunt van Ca- i Sittard verloor NEC van ^eerste divisieclub Fortuna Rust- en eindstand 2-1. re: 2. Zuidersma 1-0, 25. «Is 2-0, 40. Ronaid Hen- s2-l. T E|)anje positiever Een landen in w.k. DRID In Spaanse voet- igen staat men steeds ttiever tegenover het rstel om het toernooi om [wereldkampioenschap in door 24 landen te laten ije was eerst tegen omdat veel oninteressante duels len verwacht, die de pu belangstelling zouden len afremmen. Die me- verandert langzaam zeker. Spanje is zich dat de spreiding van toernooi over veel steden groter speelschema ver- Er behoeven geen nieuwe ions te worden gebouwd, zullen enige verbeterd ;n worden. Koning Juan heeft erin toegestemd lermheer van het toer- te zijn. Door ingelaste be- en competitiewedstrijden i Engelse clubs is de selec- Jong Engeland, dat op _ag 28 februari in ..richt tegen Jong Oranje Jt, op 13 plaatsen (van de [gewijzigd. Alleen Hazel 'es), Blissett (Watford) en )utt (Bristol) bleven over. compensatie werd een a- ritional, Ray Wilkins 2a), opgeroepen, naast 'debutanten. 01' boi en ifotl anl f2' Coach Jan Zwartkruis leek niet bijster ingenomen met de terugkeer van Jack van Zanten (rechts) maar in een paar dagen Milaan zijn ze geheel tot elkaar gekomen. „IK BEN OP EN TOP EEN VOETBALFAN" MILAAN Jack van Zanten is 53 jaar, ge boren en opgegroeid in de Betuwe maar ge vormd in Amsterdam waar hij nu woont. Maatschappelijk is hij meer dan geslaagd: eigenaar van Vastgoed BV, een firma die in Nederland en in Amerika actief is op het gebied van het bouwen en ontwikkelen van commeriële gebouwen. Voor Van Zan ten is voetbal een hobby. Meer dan dat zelfs, want hij steekt vrijwel al zijn vrije tijd in die bezigheid. Het florerende Am sterdam-toernooi is het sprekendst bewijs dat Van Zanten ook in voetbalkringen iets uit de grond kan stampen. De komst van Jack van Zanten is de voetbalbond als elf talbegeleider is eigenlijk een terugkeer. Al in 1964 kreeg hij zijn eerste functie in de KNVB, waar hij op voorspraak van Lo Brunt zitting nam in de technische commis sie. Vanuit die functie leerde hij de voet balwereld van binnen en van buiten ken nen. Na het wereldkampioenschap voetbal m West Duitsland keerde de voetbalwereld Jack van Zanten, lid van het WK-bestuur na eerst een tijd de post van chef d'équipe ver vuld te hebben, de rug toe. Een verregaand meningsverschil met Hoogewoning blokkeer de na Duitsland voor Van Zanten de weg in de KNVB. Pas na de slinkse machtsoverna me van Eric Vile kon Van Zanten weer bin nengeloodst worden, na vijf jaar absentie. Het onderwerp elftalbegeleider is erg teer. Dat is de figuur Jack van Zanten in relatie tot de voetbalbond ook. Bij de voetballers kan hij geen kwaad doen omdat hij hun taal spreekt, maar bij de bestuurders van de KNVB ligt hij een stuk slechter. „Van Zanten treedt teveel op de voorgrond en be weegt zich op ons terrein", is een veel ge hoorde opmerking. Daarom moest Ruud Krol een jaar lang bidden en smeken om de terugkeer van Jack van Zanten. Te veel om hooggevallen KNVB-autoriteiten waren bang voor de macht van Van Zanten die bulkt van de relaties in de nationale en internatio nale voetbalwereld. En juist daaraan ont breekt het in Zeist nogal eens. Die Jack van Zanten is nu terug, niet als chef d'equipe, wat hij ooit was, maar als elftalbegeleider. Een minder deftige functie, maar het betreft dan ook een minder om vattende taak dan in het verleden. Van Zan ten: „Rond Oranje moeten we als een hecht team gaan werken. Jan Zwartkruis is daar bij de spil waar alles om draait. Hij moet de impulsen geven naar zijn assistenten. Daar voel ik mij er een van. Tussen ons moet het tot een goed samenspel komen. Waarbij ik nooit of te nimmer zijn terrein betreedt. Heb ik ook geen behoefte aan. Zwartkruis moet op me terug kunnen vallen als dat nodig is". De nieuwe functie van Jack van Zanten bij Oranje oogt overigens nog enigszins schim mig. In Milaan wordt niet goed duidelijk wat nu precies van Van Zanteh verwacht wordt. „Ik vul hiatenop in de organisatie. Ik doe aan een stukje opvang, begeleiding, het regelen van bussen en dat soort zaken. Daar is behoefte aan." Een nogal mager werkterrein voor een man als Van Zanten, die de afgelopen dagen dan ook niet meer heeft gedaan dan het voor proeven van de maaltijd in een restaurant, het posten van een ansichtkaartje naar de thuis gebleven Ruud Krol en het vriendelijk heen en weer lopen tussen de Oranjeselec tie. Van Zanten: „Ik begrip wat je bedoelt, het heeft weinig niveau. Toch vergis je je daar in. Voor voetballers, die met hun vak bezig zijn, moet alles tot in de puntjes gere geld zijn. Is belangrijk. Verder is het deze week vooral een kwestie van verkennen. We moeten allemaal naar elkaar toegroeien". In dat opzicht is Van Zanten goéd bezig ge weest in Milaan. Aanvankelijk bij Jan Huy- bregts maar toch ook wel een beetje bij Jan Zwartkruis valt te bespeuren dat Van Zan ten enigszins op afstand werd gehouden. Dat is inmiddels voorbij, want op de voor hem za bekende wijze heeft Van Zanten links en rechts vertrouwen gekweekt. „Dat moet ook" meent hij zelf. „Ik wil aan nie- mands terrein komen. De spelers zijn niet gebaat met spanningen in de begeleidings groep". Stempel Voor Jack van Zanten is Italië slechts een binnenkomertje. Zodra alles normaal func tioneert zal hij met zijn allure ongetwijfeld een wat zwaarder stempel op de groep gaan drukken dan nu in Milaan. Vooral zijn buitenlandse contacten zullen benut moeten worden. Zeker waar het gaat om het vrijmaken van Nederlandse voetballers in buitenlandse dienst. Tot voor kort werd dat steevast met een briefje of een telefoontje vanuit Zeist afge daan, maar het is duidelijk dat een persoon lijk bezoek, en dan vooral van Van Zanten, meer zoden aan de dijk zet. Hoewel zijn functie de komende tijd dan ook beslist meer gestalte zal krijgen, blijft toch vaag wat Van Zanten precies kan gaan betekenen voor het Nederlands Elftal. Gedu rende een WK of een Europees landenkam- pioenschap zijn er, als de ploeg weken van huis is, voldoende taken voor hem wegge legd, maar bij incidentele interlands kan hij alleen maar wat regelen in de marge. Bij dat alles dringt zich de vraag op wat ie mand van het kaliber van Van Zanten be weegt om min of meer de loopjongen van Jan Zwartkruis te worden. „IJdelheid is het niet", repliceert hij zelf. „Die tijd is voorbij. Ik ben gewoon bezeten op voetbal. Zonder die hobby zou ik niet meer kunnen leven. Ooit zijn me functies bij andere sportbon den aangeboden, maar die hen ik meteen afgewezen. Ik ben op en top voetbalfan. Dat is de drijfveer. Verder kost het me alleen maar tijd en geld". ROBHARTOG EINDE VAN ONGEËVENAARDE LOOPBAAN (Van onze correspondent) BONN „Muller stoppen is net zoiets als te proberen een autobus met je blote handen tegen te houden", schreef de Engelse „Daily Mirror" eens. Maar sinds gisteren staat hij uit zichzelf stil. Met de voortijdige beëindiging van zijn contract bij Bayern Mün- chen en het besluit niet meer in de Bundesliga uit te ko men, is definitief het doek gevallen over de glanzende carrière van Gerd Müller, „der Bomber der Nation". De succesvolste schutter aller tijden, die in 1974 in Mün- chen de Nederlandse droom in het toernooi om het we reldkampioenschap aan flar den schoot, kan zich eindelijk geheel wijden aan wat altijd belangrijker voor hem is ge weest dan doelpunten: zijn gezin. Het roemloos einde van Mul ler (33) zat al enige tijd in de lucht en werd eigenlijk inge leid met het vertrek van Be- ckenbauer naar Amerika. Toen dit duo de geniale aangever en de genadeloze af maker eenmaal was ont bonden, wilde het met de doelpunten van Müller niet meer zo lukken. Hij kreeg ru zie met trainer Csernai, het contact met zijn medespelers liet te wensen over en het pu bliek liet hem in de steek. Drie weken geleden werd hij voor het eerst in zijn loop baan geconfronteerd met het feit dat hij uit een wedstrijd (tegen Eintracht Frankfurt) werd genomen. En de machti ge voorzitter van Bayern München, Wilhelm Neudecker, deed niets om de man die zijn club aan zovefel successen had geholpen in bescherming te nemen. Een afscheidswed- strijd krijgt hij nog wel, heeft men hem toegezegd; samen met zijn „slapie" Beckenbau- er. Plannen om naar Amerika te gaan schijnen op specula ties te berusten. Zijn vrouw Uschi zei: „We hebben geen aanbieding uit de Verenigde Staten. En zelfs als dat wel Een van de „gouden1' doelpunten van Gerd Müller. Ruud Krol doet een vergeefse poging het schot te blokkeren. Müller schiet West-Duitsland op 2-1 in de finale van hetwereldtoernooi 1974 en dringt Nederland naar de tweede plaats. het geval was, zouden we toch in München blijven. In Amerika zouden we toch niet kunnen aarden." Niet rijk Het klinkt onwaarschijnlijk. Müller die zich in iedere wedstrijd of training naar huis, naar zijn vrouw en dochtertje haastte, is nooit een echte ster geworden. Hij bleef de eenvoudige wever uit Nordlingen die van het „grote leven" niets moest hebben. Ondanks zijn fikse inkomen van 400.000 Mark per jaar is hij nooit echt rijk geworden, zoals Cruijff of Beckenbauer. Hij bleef ook in zijn betrek kelijk eenvoudige huis wonen. „Wat moet ik in een villa van vijftien kamers, die kun je toch niet allemaal tegelijk be wonen." Lucratieve aanbiedin gen uit het buitenland wees hij meestal (eenmaal werd het hem verboden) af. „Je kunt Gerd Müller maakte in officiële wedstrijden 628 doelpunten. Het aantal treffers was als volgt verdeeld: Bundesliga 365 Duits bekertoernooi 76 Nationaal elftal 68 Europese beker voor landskampioenen 36 Regionale liga zuid 33 Europese beker voor bekerwinnaars 20 Ligabekertoernooi 7 UEFA/Jaarbeursstedenbekertoernooi 6 Promotiecompetitie naar Bundesliga 6 Supercupwedstrijden 3 Wereldbekerwedstrijden (clubs) 1 Nationaal juniorenelftal De hoogtepunten in Müllers loopbaan waren: Wereldkampioen in 1974 (finale tegen Nederland 2—1) Europees kampioen met West-Duitsland in 1972 Wereldbeker voor clubs in 1976 Europese beker voor landskampioenen in 1974,1975 en 1976 Europese beker voor bekerwinnaars in 1967 Kampioen van Duitsland in 1969,1972,1973 en 1974 Westduitse beker in 1966,1967,1969 en 1971 Europees voetballer van het jaar in 1970 Westduits voetballer van het jaar in 1967 en 1969 Topscorer wereldkampioenschap (10 doelpunten) in 1970 Topscorer wereldkampioenschappen aller tijden: 14 doelpunten in 1970 en 1974 Topscorer Bundesliga m 1966/67 (gelijk met Lothar Emmerich(, 1968/69, 1969/70, 1971/72, 1972/73, 1973/74 (gelijk met Jupp Hey- nckes) en 1977/78 (gelijk met Dieter Müller). toch niet meer dan één Schnitzel eten", was zijn ge bruikelijke verweer. Ook pro beerde hij altijd zoveel moge lijk uit de publiciteit te blij ven. Bijna niemand kende hem en zijn privéleven goed en naar zijn gedachten liet hij meestal raden. In 1964 ontdekte Bayern de toen 18-jarige schutter die zijn club TSV Nordlingen met 46 doelpunten in een seizoen naar de Landesliga bracht. Voor 160 Mark beloning in de maand en 5.000 Mark voor zijn moeder verhuisde Müller naar de Beierse hoofdstad. Met Sepp Maier en Becken bauer zorgde hij daar voor de weergaloze reeks successen van zijn club: viermaal beker winnaar, viermaal landskam pioen en vier keer winnaar van een Europa Cup. De doelpunten die Gerd Müller daarbij voor zijn rekening nam, waren voor die resulta ten doorslaggevend. Voor Bayern München schoot hij in 425 wedstrijden in de Bunde sliga 365 keer raak: een re cord waarbij nummer twee op de lijst, Jupp Heynckes met 220 doelpunten, ver acherblijft. Zesmaal mocht hij de trofee voor de voetballer van het jaar in ontvangst ne men, waarbij de oogst van het seizoen 1972-73 met 40 treffers nog altijd niet is geë venaard. Voor het nationale elftal van Helmut Schön maakte Müller zich ten minste zo onmisbaar. In 62 interlands was hij 68 keer zijn internationale te genstanders in het doel te vlug af. Ook hierin voert hij de Duitse ranglijst ongenaak baar aan. In Mexico maakte hij bij de WK van 1970, waar Duitsland derde werd, maar liefst tien doelpunten. Het winnende doelpunt tegen Nederland, waarmee hij in de zomer van 1974 voor zijn land de wereldbeker veilig stelde, was weliswaar het hoogtepunt van zijn carrière, maar bete kende tegelijkertijd zijn af scheid van het Duitse elftal. Voor Müller, die alles met Uschi overlegt en niet zonder haar kan, was het isolement waarin de spelers werden ge houden in een trainingskamp een kwelling. Toen bleek dat de echtgenotes van de spelers bovendien van het feestban ket werden geweerd, terwijl de arrogante voetbalfunctio narissen wel met hun rijk aangeklede dames aanwezig waren, was de lol als interna tionaal er voor hem af. Nu is dan ook de Bundesliga voor hem verleden tijd. „Hij gaat weg omdat hij niet kan verliezen", meent de een. „Hij had niet op tijd in de gaten dat hij over zijn hoogtepunt heen was", zegt de ander. Müller zelf zegt zonder nade re uitleg: „Ik kan en wil niet meer." Misschien is Gerd Müller gewoon gaan naden ken en is dat de oorzaak van zijn vertrek. Want was zijn voornaamste verdienste niet dat hij „schoot voor hijzelf of iemand anders de tijd had om na te denken?" Ami van Vree Real Madrid bi j laatste acht MADRID Real Madrid heeft zich geplaatst bij de laatste acht van het toernooi om de Spaanse beker. In de tweede wedstrijd van de laatste zestien speelden de Madrilenen in Las Palmas gelijk tegen de plaatselijke eerste divisieclub: 11. Uit een pass van Stielike zet te San till ana Real in de 55ste minuut op 1—0. In de 85ste minuut volgde de gelijkmaker van de Argentijn Minguel An gel Brindisi. Door dit gelijke spel plaatste Real, dat op ei gen terrein met 4—1 had ge wonnen, zich bij de laatste acht. Voorts plaatsten zich Racing Santander, Valladolid, Valen cia, Zaragoza en Osasuna. Deze laatste vereniging kwam zover door het beter nemen van strafschoppen tegen Al- meria. De uitslagen (tussen haakjes resultaten van eerste ontmoe ting) van gisteren: Cauta—Ra cing 02 (10), Valladolid Malaga 41 (1—2), Valencia- Real Sociedad 41 (0—1), Ca diz—Zaragoza 3—1 (2—5), Al- meria—Osasuna 1—0 (1—2), Las Palmas—Real Madrid 1— 1 (2-4).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15