Kunststoten: een fascinerend schouwspel Fernandez leidt met hoog puntentotaal Ruime zege Spaanse handbalploeg DE DUURSTE Between onttroont Caramb<j Schaatskalender SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUAR11979 PAG III Dit is de duurste doelman van Groot Brittannië. Phil Parkes werd gisteren voor twee miljoen door Queens Park Rangers verkocht aan West Ham United dat pogingen doet naar de eerste divisie te promoveren. Twee jaar geleden werd de ver overtroffen toptransfer geboekt: Peter Shilton voor een miljoen van Stoke City naar Nottingham Forest. LEIDEN Verrat de ontwikkelingen de competitie van Leidse biljartbond] het viertal van tween, Carambole i leider in de eerste se onttroond heeft Carambole werd m 8 verslagen door j' streek, Between ij seerde met 't Zuid tween kwam door resultaten op een van 78 uit 15 uit,! wijl Carambole (ook uit 15) bleef si Landzicht had maar heeft met 6( 14 nog een klein 1 je. De resultaten ij eerste klasse: Carai 1-Rijnstreek 1 0-8;- twcen l-'t Zuid 1* ÜVS 1-Vriendschap 4. In de tweede klasse vj buiten de normale ron<J paar inhaalwedstrijden speeld, waarin de Caral 2 nogal sensationeel op p( 8 nederlaag werd getrali; door de Morspoort. Ie TOP 1 werd het een Hl spel, zodat het Wapepj Voorschoten alle kansei om steviger in het lei^a del te komen. Die kaniai met beide handen aaijel pen, want tegen Moijel werd het 0-8. Met 90 uifai gen 85 uit 18 voor de (Jr bole 2 zitten de Voorsclr i nu behoorlijk safe. sultaten in de 2e klasi 7 ram bole 2-Morspoort TOP 1-De Waag 1 6-2; gom 1-TOG 1 4-4; De V TOG 1 4-4; De Heul l) gom 1 2-6; Carambole J 1 4-4; Morspoort 1-WaptE! V. 1 0-8. tot In de derde klasse wofct knap spannend, nu fch; Duin met 6-2 verslageif— door plaatsgenoot 't Wtui Landzicht 3 rukte ons! een score van 81 puntfcn wijl Cleyn Duin met fe noegen moet nemen. Hai wij kers hebben echté, achterstallige wedstrijln resultaten: Landzicht &n tween 2 6-2; Rijnegti). Landzicht 2 6-2; Wacjte Cleyn Duin 1 6-2. Vierf se: VOP 1-UVS 2 2-6;hjc zicht 4-VOP 1 2-6; RijOf 3-DOB 1 4-4; Caramlge Vriendschap 2 8-0; UVwk Waag 2 0-8. Vijfde kb Spijker bak 1-Cleyn Du 2; De Waag 3-DOS.I -TOP 2-Carambole 4 0' Zuid 2-Witte Hen 1 8-0 klasse: Between 3-DOÏ De Waag 4-TOP 3 2-6n kwartier 1-Zwaantje 2 r vende klasse: Spoof Wachtje 2 4-4; De Hrri DOB 3 3-5; Wachtje 21 6-2; DOB 3-Wapen vanLj 4; Carambole 5-De Het— 6; DOB 3-Wapen van Carambole 5-De HeulJ Negende klasse: SpodjTl TOP 4 8-0; Spijkerba spoort 3 8-0; Mors] Morskwartier 2 4-4; 4-Morspoort 4 8-0; TOl kerk 16-2. Dé gelegen heic thuis te rak< reF DE WERE VAN HET GROOT (hen gebonden bod 180 schittert kleurenfoto en interessanti Nu slechts na 31-5-1070 WERELDKAMPIOENSCHAP VAN START IN CONGRESGEBOUW DEN HAAG Voor wie gewend is om min of meer regelmatig biljart wedstrijden te bezoeken, is en blijft het wereld kampioenschap kunststo ten - dat gisteravond offi cieel in de Sweelinckzaal van het Congresgebouw te Den Haag van start ging - bij de eerste directe con frontatie een werkelijk opzienbarende gewaarwor ding. Het gaat hier im mers om een bijzonder spectaculaire spelsoort, die weinig of liever ge zegd zelfs helemaal niets gemeen heeft met de nor maal gesproken wat gang baarder disciplines als bijvoorbeeld het libre, het kaderspel of het drieban den. Kunststoten, oftewel op zijn Frans het billard artistique, staat wat dit betreft volledig op eigen benen. Een aparte plaats overigens, die het spel wel degelijk in een posi tief daglicht stelt. Ere wie ere toekomt natuur lijk. De verschillen met de overige spelsoorten zijn inderdaad le gio. Het publiek komt in prin cipe bij het kunststoten veel nadrukkelijker aan zijn trek ken. Geen sprake ditmaal van soms ellenlange en snel ogen schijnlijk enigszins saai wor dende series, wel daarentegen van steeds opnieuw wisselen de stootbeelden die door iede re speler afzonderlijk vol bracht moeten worden. Kort om, een garantie voor vol doende variatie en in dit ge val ook beslist voor aangena me sensatie. Dat het spel bij de meeste toeschouwers bo vendien doorgaans in goede aarde valt, bleek reeds een voudig te constateren. Fana tiek meelevend met ieder van de tien spelers - al bleek men voor beide Nederlandse deel nemers Cees van Oosterhout en Hans de Jager toch niet helemaal van enig chauvinis me te zijn ontbloot - zorgde men voor een sfeervolle ambi ance. Al met al dan ook een redelijk geslaagde begina- vond, die voor de heren orga nisatoren het beste doet ho pen voor de nog volgende se ances. Voorschriften Dat het doorsnee publiek echter niet altijd even goed op de hoogte is met de bij zondere reglementen en voor schriften van het kunststoten, is eigenlijk ook weer geen wonder. Daarvoor wordt het spel nu eenmaal te weinig beoefend. Het blijkt in prin cipe maar al te vaak slechts een haalbare kaart voor en kele uitzonderingen, die teza men voor een toch wel soort circusachtige entourage borg staan. Vriendelijk naar el kaar knipogende en rustig converserende spelers, een steeds enthousiast bij elk ge slaagd punt opverend pu bliek, minstens even zo sterk meelevende scheidsrechters. Heel wat anders natuurlijk dan onder meer het kader- spel, waar het minste of ge ringste ongerief een speler volledig uit zijn concentratie kan halen. Een geheel ander spanningsveld. Hans de Ja ger, die met allerlei elektro den op zijn borst rond loopt, fungeert hierbij als een soort medisch proefkonijn omdat zodoende gaandeweg dit eve nement zijn hartslag bij wij ze van proef wordt gecontro leerd. Bij het kunststoten worden namelijk juist pas de beste prestaties geleverd, wanneer het publiek duide lijk laat blijken plezier in het gebeuren te hebben. Toen René Vingerhoedt gis-' teravond bijvoorbeeld vlak na een afstoot van de Spaanse kanshebber Ricardo Fernan dez het commando „ja" liet klinken, dacht het publiek de Antwerpse hoofdscheidsrech- ter reeds op een al te voorba rige conclusie te kunnen be trappen. Een flink lachsalvo was het gevolg. Men verkeer de unaniem in de veronder stelling dat Vingerhoedt de stoot reeds goedkeurde, voor dat het eigenlijke punt ge scoord was. De vriendelijke Belg greep echter bijtijds zelf in. „Dames en heren, het eer ste woordje ja of nee bete kent dat de afstoot al of niet correct is uitgevoerd, het tweede commando dat de bal len al of niet op de juiste plaats terecht kwamen". Waarmee weer een misver stand uit de wereld was ge holpen. Uitdaging Het is al vaker beweerd: waar ligt bij het kunststoten de grens tussen de elkaar sterk dwars zittende elemen ten van wedstrijd en/of show? Op zich lijkt het spel meer van het laatste weg te hebben, maar nader bekeken is er toch ook onmiskenbaar van een bikkelharde concur rentie sprake. Al gebeurt dat hierbij dan duidelijk op vriendschappelijke basis. Ie dere speler is echt blij, en dat is heus geen voorgewen de reactie, voor zijn tegen stander wanneer deze een fraaie stoot aflevert. Het be tekent alleen maar een uitda ging voor die ander om het voorbeeld op te gaan volgen. Een greep in het uitgebreide programma van de in totaal zesenzeventig bestaande figu ren. Begonnen werd gistera vond met een tweetal zoge naamde bandstoten, daarna volgden twee al aanzienlijk ingewikkelder ogende door- schiettrekstoten, terwijl voor de pauze ook nog twee zweepslagdoorschietstoten de revue passeerden. De ivoren ballen - meer effect aanne mend dan de tegenwoordig nog alleen maar in de handel zijnde kunststofprodukten - beschrijven voor een lekenoog af en toe onverklaarbare krommingen op het groene la ken. De snelheid van de bal, het meegegeven effect, het ri sico op een klos. Een harte lust voor de toeschouwers, die zonder enige twijfel zo nu en dan voor grote raadsels heb ben gestaan. Want sommige Cees van Oosterhouts gezicht toont duidelijk hoe las tig dat biljart artistiek is. Na de eerste dag staat hij op een fraaie vijfde plaats in het gezelschap van de wereldcracks. figuren zijn met nuchter ver stand nauwelijks te beschrij ven. Dat het in verschillende gevallen toch lukt om de voorgeschreven koers vast te houden, mag een bewonde renswaardige prestatie heten. Het woord „duivelskunste naar" lijkt daarbij dan ook zeker op zijn plaats te zijn. Wedstrijd, maar tegelijkertijd een weergaloze show. En dan blijkt een combinatie van deze twee factoren heel goed mogelijk. DICKKIERS DEN HAAG Vrijdag en zaterdag worden onderstaande schaatsevenementen op natuurijs gehouden. Schoonhoven: drie aan stok, 20.00 uur. Inschrijven voor 19.30 uur. Streefkerk: heren lange baan, 1000 en 1500 meter, 19.30 uur. Aanmelden vanaf 18.30 uur aan de baan, tel. 01848-2045 of 1113. Nieuwpoort: heren senioren korte baan, 19.30 uur. Inschrijven vanaf 19.00 uur aan de baan, tel. 01843-1393 of 1542. Scheemda: lange baan afvalwedstrijd, 19.00 uur. Inschrijven in de kantine van de ijsbaan tot 18.30 uur of tel. 05979-1982. ZATERDAG: Ammerstol: kampioenschap Zuid-Holland pupillen lange baan, 12.30 uur, tel. 01825-1511 of 1754. Nieuw Lekkerland: koppelwedstrijd voor alle categorieën, 14.00 uur, teL 01848-1984 of 1212 en vanaf 13.00 uur aan de baan. Hoeksche Waard: wedstrijd op de Binnenmaas, 30 km, 14.00 uur. Inschrijven tot 13.30, tel. 01860-2128. Hoeksche Waard: toertocht op de Binnenmaas, 15 km, start van 11 tot 15.00 uur, tel. 01860-2118. Haarsteeg: wedstrijd op de Wiele, 120 km, 11 uur. Opgeven van 9.30 tot 10.30 uur café De Hut in Haarsteeg, tel. 04108-2521 of 2156, of 4160-35580. Aalsmeer: heren lange baan senioren en junioren a, 500, 1500 en 3000 meter, 11 uur. Inschrijven tot vrijdag 20.00 uur, teL 02977-25430. Waddinxveen: heren korte baan, 10.00 uur. Opgeven tot 9.30 uur, tel. 01828-7696 of 01829-2905. Numansdorp: heren korte baan, 14.00 uur. Opgeven 01865-1453 of 3159. Venhuizen: prestatietocht op Tuinsluisbaan, 10, 20 of 50 km, tel. 02284-2450 of 1790. Onderdijk: autotocht op IJsselmeer, aanvang 10 en 16 uur, tel. 02288-1242 of 2133. Paardencentrum nog niet actief DEN BOSCH De onlangs door het ministerie van Landbouw en Visserij opge richte Stichting Paardencen trum zal voorlopig geen acti viteiten ontplooien. Deze week liet minister Van der Stee de bestuursleden weten dat de plannen voorlopig in de ijskast gaan. Het doel van de stichting was de oprichting van een paar dencentrum voor alle onder delen van de paardensport en paardenfokkerij. Dit centrum zou zijn bestemming moeten vinden in de Flevopolder. Eerder deze week lieten de gezamenlijke organisaties in de paardensportwereld in een brief aan de minister weten in aanmerking te willen ko men voor inspraak en over leg. De bedoeling is nu dat er een overlegcommissie wordt ingesteld waarin alle betrok kenen zullen zijn vertegen woordigd. Veis tra ruiter van het jaar DEN BOSCH Een door het bestuur van de Stichting inter nationaal concours hippique Indoor Brabant benoemde com missie heeft Tjeerd Velstra gekozen tot ruiter van het jaar 1978. Velstra won vorig jaar een zware samengestelde wedstrijd voor vierspannen in Windsor (Eng) en eindigde als vierde in de strijd om de wereldtitel, waarom in de Hongaarse plaats Kecskemet werd gestreden. Leo Corin (foto) jaagt als tweede de oud-wereldkam pioen Fernandez op, zodat het verbeteren van het we reldrecord geen utopie lijkt. (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG In het wereldkampioenschap biljart artistiek heeft oud-wereldkampioen Rocardo Fernandez na twaalf figuren de lei ding in het algemeen klassement. Slechts de figuren 1, 7 en 9 resp. uit de groep bandsto ten, trekstoten en doorschietstoten bracht hij niet tot een goed eind in de beschikbare drie pogingen. De Europese kampioen Claudio Nadal viel na een zeer sterk begin zwaar terug. De eerste zes figuren sloot hij foutloos af, doch uit de volgende zes figuren scoorde de Spanjaard slechts tweemaal. Van de Nederlandse deelne mers is Cees van Oosterhout erin geslaagd zich in de kop van het klassement te handha ven. Met Raymond Steylaerts en Carlos Tosi deelt de Amsterdamse biljartfabrikant de der de plaats. Hij verbruikte iets meer beurten dan zijn beide concurrenten doch bleef in puntenaantal op gelijke hoogte. Vooral de bei de geslaagde stoten van Van Oosterhout in groep zes (bandstoten), dertien punten in to taal opleverend, spraken tot de verbeelding. Raymond Steylaerts, vrij zwak begonnen voor zijn doen, herstelde zich met name in de figu ren negen t/m twaalf, waaruit hij het maxima le aantal punten scoorde. Hans de Jager bezet in het veld van tien de achtste plaats. Hij had enige malerr buitengewoon veel pech met uit stekend uitgevoerde stoten die op een millime ter doel misten. De Jager scoorde zes van de twaalf figuren waarvan een figuur uit de zweepslagdoorschietstoten (nr. 5) en een figuur uit de doorschietstoten (nr. 9) reeds in de eer ste poging. Dit Haagse toernooi kan sportief gezien een zeer groot succes worden. Vergeleken met het Europees kanpioenschap van St. Meur (vorig seizoen) zijn de eerste 12 figuren in Den Haag over de gehele breedte sterker uit de verf gekomen. Toen had Corin de leiding met 42 punten voor Steylaerts met 41, Tomsich met 39 en Mouradian met 37 punten. Steylaerts werd in St. Maur uiteindelijk kampioen met 252 pun ten, voor Corin met 246 punten. Na dezelfde twaalf figuren in Den Haag liggen de totalen' van de leiders reeds hoger, hetgeen de ver wachting rechtvaardigt, dat het wereldrecord hier wel eens kan sneuvelen. Domingo heeft dat nog altijd op zijn naam met 304 punten. De stand na 12 figuren luidt: 1. Fernandez (Spanje) 56 punten/24 pogingen; 2. Corin (Bel gië) 51/23; 3. Steylaerts (België) 44/25; 4. Tosi (Argentinië) 44/28; 5. v. Oosterhout (Neder land) 44/30; 6. Nadal (Spanje) 43/28; 7. Tom sich (Italië) 29/32; 8. De Jager (Nederland) 28/30; 9. Mouradian (Frankrijk) 23/34; 10. Tiedtke (Duitsland) 18/31. Het toernooi wordt vanmiddag en vanavond, zaterdagmiddag en -avondvoortgezet, waarna zondagmiddag aanvang 13.00 uur de slotsean- ce wordt gespeeld. Z AR AGO Z A Oosten rijk vandaag de eerste tegenstander van Ne derland in het wereld kampioenschap hand bal, is gisteravond „af geschoten" door de Spanjaarden, 23—11 na een ruststand van 10 5. Een voorspelbare Spaanse overwinning, die echter tevens be vestigde dat Nederland zijn plaats in de b- groep ten koste van de Oostenrijkers waar schijnlijk zal kunnen behouden. Oostenrijk heeft de stap naar beter handbal nog niet voltoo id. Zijn drie boomlange op- bouwspelers Herbert Gru- bock, Adolf Lassner en Ri chard Guzik hebben een aan tal sjablonen geleerd, maar missen de lichamelijke en geestelijke mobiliteit om van de gebaande wegen af te stappen. De aanvalspatronen zijn te voorzien en de acties werden gisteravond zelden voltooid omdat de uiterst ag- gressieve Spanjaarden de Oostenrijkers geen seconde de tijd gaven. De verliezers, voor wie in feite alleen de wed strijd tegen Nederland telt twee ploegen, één gedachte hebben niet alles laten zien. Coach Harald Diettert zette bijvoorbeeld zijn veelbeloven de speler Wemer Freiss hele maal niet in en maakte maar spaarzaam gebruik van Dieter Zërzer. Daarom concludeerde de Nederlandse coach Guus Cantelberg dan ook: „Van Spanje heb ik gezien wat ik verwachtte, van Oostenrijk heb ik niet alles gezien wat ik wist Een zekerheid voor mij was natuurlijk wel dat Oos tenrijk niet bestand is tegen snel en aggressief handbal in zowel verdediging als aanval. Maar je moet het spel natuur lijk wel op die manier kun nen spelen. De Spanjaarden Coach Guus Cantelberg: „Oostenrijk kan niet te gen snel en agressief spel". in ieder geval hebben het in de vingers. Ze waren er steeds vlug bij en daardoor liepen zoveel Oostenrijkse aanvallen stuk". Tweede lijn Oostenrijk was niet bij machte snel om te schakelen van verdediging op aanval. Tegenover negen Spaanse treffers uit uitvallen stond slechts één Oostenrijks doel punt via een break. De rest van het verschil in produkti- viteit zat in het bewegen aan de cirkel, iets dat Spanjaar den ook veel beter beheer sten. Cantelberg was van mening dat twee oorzaken de Oosten rijkse a anvalskracht hebben ondermijnd. „Wanneer je voortdurend alles moet geven in de verdediging gaat dat ten koste van je aanvalsmoge- lijkheden en bovendien had Guzik, die licht geblesseerd is, weinig geluk met zijn schoten. Maar alles bij elkaar kwam het natuurlijk vooral omdat het krachtwerk van de Oos tenrijkers uit de tweede lijn moet komen en die linie werd mede door de geringe be weeglijkheid vastgepind door de Spanjaarden. Aan het be gin van het seizoen verloren (wij in Oostenrijk met 2317, vandaag zal in Zaragoza moe ten blijken of wij sterker zijn geworden". Overige uitslagen: In poule A won Zweden van Noorwegen met 2017. In poule B versloeg Zwitserland Hongarije met 19—17. In pou le C behaalde Tsjecho Slowa kije een zege van 2315 op Israël. Zorgvuldig samengestelde kollektie caravans. Uitsluitend lichtgewichten met veel komfort en ruimte. T.S. MODELLEN King, Büntnn MODELLEN Sprinter, Mailorca, Weltbummler. Vanai 545 kg.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14