Administrateur laat 2,5 miljoen in eigen zak glijden PvdA verwerpt hele begroting volkshuisvesting Feestneuzen, pretpetten, meezingers en heerlijkTnelder Helneken. ÜNOV: Wanneer wordt eunhazerij aangepakt? fieidóc Qo binnenlandLEIDSECOURANT VRIJDAG 23 FEBRUAR11979 PAGINA 13 ans op ieuw verleg ouw- io Chinese aandacht jremers voorzitter CDA- rogramcommissie AMER BEZORGD VER ANTILLEN Aanleg tweede nationale lucht haven overbodig Kamerdebat als steunbetuiging Natuurlijke" karnemelk is schadelijk voor volksgezondheid lamer stemt iet op dinsdag tan carnaval (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG In afwezig- i voorzitter Vondeling, met een parlementaire de- itie naar Griekenland is, ift het presidium van de reede Kamer besloten op dinsdag van carnaval (27 iruari) geen stemmingen te den. Vondeling hads voor vertrek laten weten niet 'oelen voor speciale maat- ;len omdat hij carnaval particulier feestje" vindt, ral de uit Bergen op m afkomstige WD-er Nij- had aangedrongen op vrije dinsdag met carna- Nu er niet gestemd be ft te worden en kamerle- dus niet strikt noodzake- in de kamer moeten zijn, pt de PvdA straks op m de WD voor een rstel om van 1 mei een dag voor kamerleden te n. dominee uit Wierden ft geprotersteerd tegen het t de burgemeester os Carnaval op het stad- ontvangt, omdat „carna- van oorsprong een hei- feest is" De burgemees- vindt dat de dominee zich met de burgerlijke ge- nte moet bemoeien. ;ECHT De kans is dat het overleg tussen inden en werkgevers n nieuwe cao voor de binnenkort weer op komt. De werkgevers :n zich bereid verklaard te praten over het tientje de vakbonden extra per uitgekeerd willen zien bouwvakkers, die door vorstverlet niet aan de kunnen en daardoor in- :n derven. en reactie op die toezeg zeggen de bonden, dat eis los staat van het ge- cao-overleg,,, maar dat :ientje een goede kapstok n een nieuwe gespreks- ete beginnen". WERKGEVER NEEMT BELEGGINGEN OVER ROTTERDAM De officier van justitie in Rotterdam, Mr. D. J. Copper, heeft gis teren tweeeneenhalf jaar ge- vangennisstraf geëist tegen de 36-jarige hoofdadmini strateur Jan L. die ervan wordt beschuldigd bijna tweeeneenhalf miljoen gul den te hebben verduisterd. L. pleegde de malversaties door giro-overschrijving- skaarten op zijn naam in te vullen als cheque en deze op het postkantoor te innen. Dit ging vaak met tiendui zenden guldens tegelijk, zo verklaarde Jan voor de rechtbank. Meestal waren de kaarten getekend door de heer Van Eijk, soms verval ste Jan de handtekening. De miljoenen, die op deze ma nier in Jan's zak gleden be legde hij in antiekzaken, een horecabedrijf, onroerend goed en een boerderij in Middelharnis die hij tot sex- boerderij wilde laten verbou wen. Jan, die al eerder was ver oordeeld wegens oplichting, begon de zaak vrijwel on- middelijk na zijn indiensttre ding bij Van Eijk, medio 1976, te tillen. Deze man is zeer doortrapt te werk ge gaan. Om de zaak te camou fleren voedde hij de compu ter met valse gegevens, al dus de officier. Aan de an dere kant vond Mr. Copper, jat Jan zo grof te werk was gegaan, dat ieder bedrijf de verdwijning van het geld had moeten merken. Volgens de verdachte werd er bij Van Eijk erg soepel met geld omgesprongen. Boven dien had de accountant, die hem moest controleren de fraude ook nooit opgemerkt.' Die was zo dom. Hij zag het gewoon niet, aldus Jan. Volgens Mr. Copper was Jan ervan uitgegaan, dat als de fraude aan het licht zou komen, Van Eijk wel bereid zou zijn een regeling met hem te treffen. Hij wilde de beschikking over veel geld krijgen. Hij belegde het geld goed om later een deal te kunnen maken met Van Eijk. Hi had Van Eijk een bepaald percentage van het gestolen geld willen terug geven, zonder dat justitie erin gemengd zou worden, aldus de theorie van de offi cier, die door Jan werd be streden. In september vorig jaar werd Jan ziek. „Ik kon de spanningen niet meer aan", zo verklaarde hij. Tijdens zijn ziekte kwam de zaak uit. Inmiddels heeft Van Eijk aan Jan finale kwijting van zijn schulden gegeven. Vol gens Jan's raadsman, Mr. S Ivens heeft het Goudse be drijf genoegen genomen met een aantal beleggingen, waarin Jan het geld had ge stoken. Deze vertegenwoordi gen een waarde van onge veer 1,7 miljoen gulden. We hebben op 5 december op- der het genot van een boter letter die mijnheer Van Eijk meebracht, de zaken defini tief geregeld, aldus Ivens. De raadsman vond het niet billijk, dat Jan, nu het grootste deel van het geld is terugbetaald, nog een lange gevangenisstraf uit zou moe ten zitten. Hij vroeg een aanzienlijk lichtere straf voor zijn cliënt. Uitspraak 8 Vol interesse voor de nieuwste druktechnie ken in Nederland liet de leider van een Chi nese handelsdelegatie Wang Yl zich bij de bekende Amsterdamse drukkerij Tetterode uitvoerig inlichten over deze technieken. Van onze sociaal-economische redactie) HAAG Het KNOV, organisatie ondernemers in het midden- en ibedrijf, maakt zich grote zorgen het uitblijven van concrete maatre- ter bestrijding van de beunhazerij, en brief aan de Tweede Kamer zegt KNOV, dat het bedrijfsleven staat pringen om een fundamentele aan- die dit probleem uit de wereld t. Staatssecretaris Hazekamp is te ief en laat teveel over aan het be sleven, aldus de organisatie. KNOV kan bijvoorbeeld ook volstrekt begrip opbrengen voor de argumenten en bezwaren van de heer Hazekamp tegen controle op naleving van de Vestigingswet in de avonduren en de weekeinden. „Juist dèn slaan de notoire beunhazen hun slag. De over heid moet zelf actief worden door de Econo mische Controle Dienst (E.C.D.) ook in de avonduren en weekeinden in te schakelen en niet alleen passief de klachten, die hierover uit het bedrijfsleven komen, af te wachten". Op het ogenblik zijn nog geen 40 controleurs belast met de naleving van de vestigingswet geving. Het KNOV dringt in haar brief aan de Kamer erop aan dit aantal minstens te verdubbelen. Daarnaast pleit het KNOV voor de instelling van een Sociale Zekerheid Con trole Dienst (S.C.D.) naast de bestaande E.C.D. k Pelil loeds ran onze parlementaire redactie) HAAG De Limburgse lissaris van de Konin- dr. J. Kremers wordt itter van de CDA-com- die voor de op 1 juni plande fusie van ARP, en KVP een CDA-begin- igramma moet gaan op- i. Wie de andere leden de programcommissie n, is nog niet bekend, de bedoeling, dat voor- jongere generatie van )A in de commissie aan [J comt. Verder zullen er vertegenwoordigers KVP en CHU ook treekse CDA-leden in issie worden opgeno- Volgens uitspraken van lijraden van de drie partners moet dit pro van politieke uitgangs- iesliAR- punten gebaseerd zij op de grondslag van het CDA: de Heilige Schrift. Ieder CDA-lid zal persoonlijk op dit pro gram aanspreekbaar moeten zijn. Mr. J.L.Janssen van Kaay, één der vice-voorzitters van het CDA, schrijft deze week in de partijbladen van ARP, CHU en KVP, dat het CDA- verkiezingsprogramma „Niet bij brood alleen", dat geschre ven werd voor de periode 1977-1981, niet geheel voldoet aan de eisen voor een pro gram van politieke uitgangs punten. „De politieke overtui- ging, gebaseerd op de Heilige Schrift, is het belangrijkste bindende element voor het. CDA als samenhangende poli tieke partij. Dat element ver andert niet elke vier jaar", al dus Janssen van Raay. (Van onze parlementaire redactie) ÏAAG De Tweede-Kamercommissie voor Nederlands- (I iaanse Zaken maakt zich bezorgd over de financiële tj e op de Antillen. eek gisteren tijdens een vergadering van de Kamercom- Een van de problemen is - net als in Suriname - het grote ambtelijke apparaat dat over te weinig gekwalifi- krachten beschikt. De grootste eilanden, Curacao en geven teveel geld uit en kunnen daardoor onvoldoende in verplichtingen aan de centrale regering in Willemstad Kabinet houdt vast aan huurstijging zes procent (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Tegen de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer in houdt het kabinet vast aan zijn voorstel om de huren dit jaar met zes procent te ver hogen. De stelling van oppo sitiepartijen en VVD, dat dit jaar met een stijgingspercen tage van vijf kan worden volstaan, wordt met kracht bestreden. Dit blijkt uit het schriftelijke antwoord van staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) op de reacties van de Kamer naar aanleiding van het voor stel om dit jaar niet lager te gaan dan zes procent huur verhoging. Het debat over deze kwestie zal woensdag aanstaande beginnen. ADVERTENTIE (Morgen barst carnaval los) (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Er moet geen tweede nationale luchthaven in de Markerwaard komen, en Schiphol dient te blijven liggen waar het ligt, want het huidige banenstelsel heeft een capaciteit die toereikend is tot ver na het jaar 2000. Met de aanleg van een lucht haven in de Markerwaard zouden we 8 miljard gulden in het water gooien. Tot deze conclusie komt ir. W. Verha- ve in zijn gisteren publiek gemaakte rapport „Eén of twee nationale luchthavens?" Verhave stelt echter ook dat op korte termijn een aantal maatregelen moeten worden getroffen ter vermindering van de geluidsoverlast bij Schiphol. Maar deze maatre gelen zijn beter dan de bouw van een tweede nationale luchthaven, aldus het rapport. Tengevolge van het stiller worden van de vliegtuigen sorteren ze meer effect dan een drastische stap als de Markerwaard. Met grote spoed heeft de Tweede Kamer zich giste ren geworpen op de gevolgen van de barre weersom standigheden voor het noorden van het land. De finan ciële gevolgen stonden in de nota van het kabinet, en in het spoeddebat in de Kamer, centraal. De haastige activiteit van regering en volksvertegenwoordiging heb ben echter vooralsnog niet veel concreets opgeleverd. Dat was ook niet te verwachten. Het is nog veel te vroeg om de balans van de schade op te maken, en daarom ook nog veel te vroeg om een raming te maken voor eventuele steunmaatregelen. Omdat er ook niet of nauwelijks sprake behoefde te zijn van het lenigen van zeer acute nood, bleef er van het kamerdebat weinig anders over dan een opvoering voor de publieke tribu ne; een demonstratie van medeleven van „Den Haag" met diegenen die door de barre winterkou het ergst ge troffen zijn. En als zodanig hadden de regeringsnota en het kamerdebat ook veel nut. Maar over de inhoud kan dat niet gezegd worden. De regeringsnota was niet veel anders dan een opsom ming van de al bestaande mogelijkheden voor financië le bijstand, met een daaraan toegevoegde mogelijkheid om in individuele gevallen versneld bij te springen. Dat kon ook niet anders, want de ingrijpende kwestie kon in de korte tijd lang niet voldoende uitgewogen worden. Een belangrijke vraag wordt bijvoorbeeld waar de grens moet komen van de gebieden waaraan extra steun zou moeten worden gegeven. Sommige onderne mers in het midden en zuiden van het land zullen .im mers zonder veel moeite kunnen voorrekenen dat de langdurige vorstperiode ook hun omzetten danig heeft doen dalen. Het is juist dat de Kamer gisteren concludeerde dat er over enige tijd opnieuw over het getroffen noorden moet worden gediscussieerd. Dan pas kan op basis van een duidelijk inzicht worden bekeken of het rijk méér moet doen dan hetgeen gisteren aangekondigd is. In middels is het raadzaam het hoofd koel te houden, en niet lichtvaardig te spreken over een ramp vergelijk baar met de watersnoodramp van 1953, zoals senaats voorzitter Thurlings deze week deed. Dan handelt het provinciaal bestuur van Drente verstandiger door voor lopig geen schadeclaim bij het rijk te deponeren, omdat dat bij de bevolking teveel verwachtingen kan wekken. KAMER WIL OOK VOLGENDE JAREN MEER SOCIALE BOUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Gij bewindslieden van VRO, dit betekent een directe uitnodiging. Ga weg!! Bij u is het belang van de Volkshuis vesting niet veilig". Met deze uitroep moti veerde PvdA-leider Den Uyl gisteren het stemmen van zijn fractie tegen de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Van de overige linkse fracties volgde alleen de CPN dit voorbeeld. D'66, PPR en PSP deelden de kritiek, maar vonden dat niet voldoende reden om hun stem aan de begrotingswet te onthouden. Den Uyl verklaarde dat de PvdA tot deze in het parlement zeer ongebruikelijke stap was gekomen, „omdat mijn fractie in dit geval niet het minimum aan vertrouwen in de minister en de staatssecretaris heeft". De socialistische voorman had vooral kritiek op het feit, dat staatssecretaris Brokx pas op het allerlaatste moment het gat in de begroting had erkend en geen zekerheid had kunnen verschaffen over het dempen daarvan. Het excuus van Brokx, dat hij niet tijdig over de stijging van de stichtingskosten van woningwetwoningen had kunnen beschikken, werd door Den Uyl van de hand gewezen. „Dat was al bekend voordat de begroting werd uitgebracht". De aanval van Den Uyl noemde Beelaerts stijl loos. „Er zijn grenzen". CDA en WD spraken htm vertrouwen uit in het beleid van de be windslieden. Waarnemend fractievoorzitter Schakel van de christen-democraten verweet de PvdA, dat zij door tegen de begroting te stemmen blijkbaar ook geen cent beschikbaar wenst te stellen voor de sociale woningbouw. De Twqeede Kamer nam gisteren een WD- motie aan, volgens welke de regering ervoor moet zorgen dat de bouw van woningen in de lagere prijsklassen, (onder meer woningwetwo ningen en premiekoopwoningen) niet alleen dit jaar, maar ook volgend jaar wordt uitgebreid. Over enkele maanden al moet er een plan voor de opvoering van de sociale woningbouw aan de Tweede Kamer worden gepresenteerd. De motie werd gisteren ondersteund door de overgrote meerderheid van de Kamer, tegen de zin van staatssecretaris Brokx (Volkshuis vesting) in. Het CDA verbaasde de Kamer door als enige fractie tegen de WD-motie te stemmen, terwijl de fractie in wezen niet af wijzend staat tegen opvoering van de sociale woningbouw in de komende jaren. VERTROUWEN IN KABINET IS DALEND AMSTERDAM Het ver trouwen van de bevolking in het kabinet Van Agt is fors gedaald. Uit een onderzoek van het Nipo in januari komt naar voren dat 31 procent veel vertrouwen in het kabi net had. In augustus vorig jaar was dat nog 42 procent. In januari zei 40 procent (was 38) weinig vertrouwen in het kabinet te hebben, en 25 pro cent (was 13) helemaal geen vertrouwen. Van de CDA-aan- hangers had 76 procent veel vertouwen in het kabinet, en van de WD-aanhang 56 pro cent. 49 procent van de PvdA-stemmers had helemaal geen vertrouwen in het kabi net, 45 procent weinig ver trouwen. Meerderheid ambtenaren vóór aftopping van prijscompensatie DEN BLAAG (ANP) De katholieke centrale van overheids- en semi-overheidspersoneel is vóór het aftoppen van de prijs compensatie. Daarmee stelt deze centrale zich op practisch dezelfde lijn als de algemene centrale van ambtenaren. De christelijke centrale zal haar standpunt maqnHqg aanstaande definitief bepalen. Maar het is al bijna zeker, dat ook deze centrale vóór aftopping is. Als gevolg daarvan zal minister Wiegel van binnenlandse za ken op 1 maart bij het hervat ambtenarenoverleg drie van de vijf centrales -de meerderheid- tegenover zich vinden, die af topping van de prijscomensatie boven 45.000 of tussen 40.000 en 45.000 gulden willen. De drie centrales tellen bij elkaar 590.000 leden van de in totaal 720.000 georganiseerden onder het overheids- en semi-overheidspersoneel. In een eerder overleg heeft minister Wiegel van zijn kant wel voorstellen gedaan over de ambtenarensalarissen, maar daarbij de aftopping van de prijscompensatie niet aangeroerd. ENSCHEDE Uit een onderzoek van de Keuringsdienst van Waren in En schede is gebleken dat op natuurlijke wijze en zonder pas- teurisatie bereide karnemelk - zoals die door steeds meer boeren wordt ver kocht - schadelijk is voor de volksge zondheid. Deze kar nemelk bevat teveel bacteriën die wette lijk niet zijn toege staan. De opleving van de interesse voor na tuurlijke" karnemelk houdt verband met het zogenoemde dr. Moerman-dieetbe stemd voor kanker patiënten. Deze heb ben volgens de sa menstellers van dat dieet baat bij de melkzuurbacteriën in karnemelk. Tegen deze bacteriën heeft de keuringsdienst overigens geen be zwaar, maar wel te gen andere soorten die zich in de niet- gepasteuriseerde kar nemelk bevinden. Rond een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven de Golf van Biscaje ligt, is zachtere oceaanlucht via de Britse eilanden naar ons land gestroomd. De scheidingslijn tussen deze lucht en de koude lucht boven het Europese continent, bereikte donderdag avond onze kust en kwam vrijdagochtend boven West- Duitsland aan. Het passeren ervan ging in ons land verge zeld van ijzel, sneeuw en re gen. De temperaturen kwa men in het gehele land boven het vriespunt. Het eerder ge noemde hogedrukgebied breidt haar invloed nog naar het noorden toe uit, zodat ge bieden met slecht weer boven de oceaan niet tot ons land kunnen doordringen. Boven de Noordzee en onze omge ving handhaaft zich een noordelijke stroming, waarin wolkenvelden maar ook op klaringen voorkomen. Hier door zullen de temperaturen vannacht tot om het vriespunt zakken, Morgen overdag zal het licht dooien. De kans op een bui blijft klein. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: overdag lichte dooi, maar 's nachts nog temperaturen om het vriespunt Overwegend droog. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks min 1 graad. Max. temp.: omstreeks plus 4 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks plus 1 graad. Max. temp.: omstreeks plus 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13