Britse pensioenen en kinderbijslagen door stakingen in de war Gevangenisbouwer in Turijn kapt er mee Iran gaat weer olie uitvoeren Helmut Kohlgeoordeeld' in Haagse uitzending ZDF Afkeuring en bijval voor prins Charles Carter: Egypte is stabiliserende macht in het Midden Oosten La Malfa staat voor onmogelijke opgave Kritiek Van Agt op liberalen en socialisten 3UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUAR11979 PAGINA 11 GEZWICHT VOOR BEDREIGINGEN (Van onze correspondent Piet Tummers) TURIJN Aannemer Giuseppe Navone uit Turijn beeft de bouw van de nieuwe gevangenis in zijn stad stopgezet. Deze week heeft bij tweehonderd bouwvakkers ontslagen en hij treft voorbereidingen om te emigreren naar Canada Dit alles onder de druk van anonieme telefonische bedreigingen, waarvan moeilijk is vast te stellen of ze afkomstig zijn van terroristen, van criminelen of van beiden. Enkele jaren geleden werd de aannemer ontvoerd en weer vrijgelaten nadat zijn familie een losprijs van honderdduizenden guldens bij elkaar had geschraapt Navone is thans in opdracht van de overheid bezig met de bouw van een nieuwe supergevangenis in een buitenwijk van Turijn, de Noordi taliaanse metropool die behalve een centrum van de auto-industrie ook een centrum is van terroristische en criminele activiteiten. Uit de nieuwe gevangenis zou het vrijwel onmogelijk zijn om te vluchten. De laatste tijd ontvangt Navone dag en nacht anonieme telefoon tjes vol bedreigingen om de bouw van de gevangenis stop te zetten. Enkele dagen geleden brandden de directieketen af door onbekende oorzaak. Een neef van Navone liep ernstige brandwonden op en ligt thans in het ziekenhuis. Dat heeft Navone tot het besluit gebracht toe te geven aan de eisen van zijn anonieme belagers. Daarmee is hij tussen wal en schip terecht gekomen. Niet alleen herinnert de overheid, die de opdracht tot de bouw verstrekte, hem aan zijn contractuele verplichtingen, maar ook de vakbonden eisen dat hij zijn ontslagen werknemers weer zo gauw mogelijk aan het werk zet. tetie tegen "ranse tv het noordoosten i Frankrijk hebben takende staalarbei- lers deze week de rogramma's van ra- lio en televisie on- lerbroken door de lezetting van een itation in Longwy, licht bij de grens net Luxemburg. De irbeiders protesteren egen het plan van Ie regering de staal- ndustrie in Lotharin- )en te verminderen net 20.000 arbeids- ilaatsen. PLAN TOT ONTVOERING VAN DE SJAH TEHERAN (Rtr/UPI) Iran zal binnen enkele dagen weer ruwe olie gaan uitvoeren, zo heeft vice-premier Yazdi giste ren bekend gemaakt. Yazdi baseert deze verwachting op zijn oevindingen in Ahvaz in het zuidwesten van Iran, het cen- rum van de Iraanse olieproducerende gebieden. Sinds decem ber heeft de olie-aanvoer uit Iran stilgelegen. Of de verwach ting reëel is, valt te betwijfelen. In de olie-industrie zijn veel linkse elementen actief, die de regering van Khomeini niet steunen. Vandaag wordt de regering uitgedaagd door een enorme demonstratie op het universiteitsterrein van Teheran. Yazdi verklaarde ook dat elk land' dat de sjah asiel verleent rekening moet houden met de ontvoering van de sjah. Minister van justitie Assadollah Mobasheri heeft Zwitserland verzocht geen asiel aan de verdreven vorst te verlenen. Ook is Zwitser land verzocht de zuster van de sjah, prinses Ashraf, en zijn vroegere schoonzoon Ardeshir Zahedi uit te wijzen.'Zwitser land reageerde vrijwel direct met de verklaring dat de sjah geen asiel in Zwitserland heeft gevraagd. De sjah verblijft in Marokko, waar hij volgens berichten uit zijn omgeving in een toestand van shock verkeert. Deze is ondermeer veroorzaakt door de executies van hoge officieren Iran, die allen oude vrienden van hem waren. Of de sjah Marokko, dat het nieuwe regiem in Iran erkend heeft, kan blijven, is de vraag. Amnesty International heeft de nieuwe Iraanse leiders ge vraagd een einde te maken aan de executies. In een bood schap aan Khomeini en premierBazargan zegt Amnesty, dat processen waarbij de doodstraf wordt uitgesproken, openbaar moeten zijn, en dat beklaagden in hoger beroepen moeten kunnen gaan. In Iran is na een ballingschap van 21 jaar dr. Ali Sjajegan teruggekeerd. Deze 76-jarige tegenstander van de sjah, tevens een van de oprichters van het Nationale Front, wordt be schouwd als kandidaat voor het presidentschap van een nieu we Iraanse republiek. Spoorwegstaking in Frankrijk aan gekondigd PARUS (REUTER) Franse spoorwegvakbonden hebben gisteren bekendgemaakt dat op 6 maart een nationale sta king van 36 uur gehouden zal worden. De actie is bedoeld als protest tegen regerings plannen die volgens de bon den zouden leiden tot een verslechtering van de dienst verlening. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Vandaag staken in Groot- Brittannië zowat 300.000 ambtenaren, die ontevreden zijn omdat ze minder verdienen dan mensen die in de privé- sector hetzelfde werk doen. De staking eindigt te middernacht. Na het weekein de worden echter allerlei selectieve ac ties van onbepaalde duur gepland, in ongeveer twintig vitale regeringscentra. Tweeduizend ambtenaren zullen daar een complete administratieve chaos ver oorzaken, door computers en transmis siediensten plat te leggen. De gevolgen ervan zijn nog niet helemaal te over zien, maar men mag aannemen dat alle officiële uitbetalingen, onder meer van pensioenen en kinderbijslagen, in de war gestuurd zullen worden. Labour-premier Callaghan heeft gistera vond in het Lagerhuis de actie van de ambtenaren aan de kaak gesteld. Hij zei, dat de stakingen onnodig en niet te ver antwoorden waren. In het concordaat van afgelopen week, ondertekend door regering en vakbondsleiders, werd ge zegd dat het stakingswapen alleen ge bruikt mag worden wanneer geen andere middelen meer baten. Ook de conservatieve oppositieleidster Margaret Thatcher heeft in het Lager huis haar afschuw uitgesproken over de één-dags-staking van de Britse staat sambtenaren, gesteund door acht vak bonden. De daarop volgende selectieve actie geniet de steun van slechts twee vakverenigingen, maar dat zijn dan ook de meest militante. De staking van 24 uur kan onder meer ernstige gevolgen hebben voor het lucht verkeer. Passagiers met bestemming Heathrow, Gatwick of een andere Britse vlieghaven, moeten rekening houden met mogelijke vertragingen, die volgens som mige verwachtingen zes tot zeven uur kunnen bedragen, wanneer alle verkeers leiders het werk neerleggen. Er wordt ook gestaakt door de Britse douaniers en migratie-ambtenaren, met het gevolg dat het een goede dag zal zijn voor smokkelaars en gevaarlijke indivi duen, die ongezien in Groot-B rittannië willen komen. De regering Callaghan heeft de raad van de vakbonden om alle zee- en luchthavens een dagje te sluiten, van de hand gewezen. Inmiddels is nu ook een mogelijke oplos singgevonden voor het conflict met de niet-medische werknemers van de Britse ziekenhuizen, onder wie de brancardiers, dat al vier weken slepende is. Hun vak bondsleiders hebben voorstellen aan vaard, die sterk gelijken op wat men de gemeentelijke arbeiders aanbiedt, name lijk een verhoging van ongeveer 11 pro cent en een speciaal onderzoek, waarvan de uitslag over ongeveer één jaar kan leiden tot het basisloon van 65 pond per week, dat nu de algemene eis van deze werknemers is. Voor de aanvang van het conflict bedroeg hun basisloon 42.50 pond per week. Aan de stakingen zal evenwel pas een einde komen, wanneer alle arbeiders het voorgestelde accoord accepteren. GLASGOW (Reuter) Met zijn opmerking dat velen van hen die het Britse bedrijfsle ven leiden het belang van de menselijke fac tor niet schijnen te begrijpen heeft prins Charles van Engeland woensdag voor een storm in het Britse bedrijfsleven gezorgd. Luide bijval van de machtige vakbondsorga nisatie TUC „dit zeggen wij al jaren" en van het grootste deel van de pers, die hier in niet mis teverstane bewoordingen uit heeft afge leid, dat de prins in het bittere arbeidscom- flict in Engeland de kant van de werknemers heeft gekozen. Gisteren verweet de prins tijdens een bezoek aan en fabriek in Glasgow de pers echter zijn opmerkingen in een toespraak op een lunchbijeenkomst de vorige dag uit hun ver band te hebben gerukt. „Wat ik poogde te zeggen is dat er goede en slechte managers zijn en dat wij meer goede willen hebben", zo zei hij. De centrale Britse werkgeversorganisatie raadde de prins aan zelf eens een paar jaar in het bedrijfsleven te gaan werken vooraleer zich over dergelijke zaken uit te spreken. PROGRAMMA BESCHAMEND GENOEMD (Van een onzer verslaggevers; DEN HAAG, MAINZ Een rechtsstreekse uitzen ding van de Westduitse televisie vanuit het Haagse Pulchri Studio gisteravond, waarin de Westduitse op positieleider, de CDU-politicus Helmut Kohl, politie ke vragen zou beantwoorden van een uit acht Neder landers bestaand panel, is op een soort volkstribu naal voor deze behoudende politicus uitgelopen. Hon derden Duitse televisiekijkers probeerden tijdens de uitzending, waarin de emoties hoog oplaaiden en die bijna een half uur uitliep, vergeefs hun ontstemming over het gebeuren kenbaar te maken, terwijl Pulchri Studio tientallen afkeurende reacties ontving van Ne derlandse kijkers. De vragen concentreerden zich op de zogenaamde Be- rufsverbote (waarbij mensen met bepaalde, lees: link se opvattingen worden uitgesloten van functies in Westduitse overheidsdienst), de verjaring van oorlogs misdaden, het abortusvraagstuk en de Westduitse de fensieuitgaven. Direct na het begin van de uitzending was de toon ervan al gezet. Op uitnodiging van de presentator mocht een aantal mensen in de zaal onder woorden brengen wat zij van Duitsland dachten. De reacties varieerden van: „Mijn vader is in Duitsland ver moord", „gevangenen leven in een isolatiefolter tot „de Schweinerei rond de zogenaamde zelfmoord van (het RAF-lid) Ulrike Meinhof". Na deze ontvangst die voor Kohl duidelijk maakte dat hij in een soort leeuwenkuil terecht Was gekomen en voor de onthut ste samenstellers dat zij een paard van Troje in huis hadden gehaald.konden noch de woorden van Kohl noch die van programmamaker Apel nog een andere wending geven aan de uitzending. Een sympathisant van een van de panelleden, een parlementaire assis tente, gaf dat na afloop van de uitzending op verras sende wijze toe: „Het ging er ons om Kohl hoe dan ook eronder te krijgen. Die discussie zou voor hem geen „thuiswedstrijd" mogen worden". De CDU-politicus slaagde er desondanks in na ver loop van tijd enige greep te krijgen op het gebeuren, vooral ook door programmaleider Apel die steeds meer vragen uit het publiek afwees om Kohl aan het woord te laten. Na de uitzending zijn vragen gerezen over de wijze van totstandkoming van het Nederlandse panel. Het ZDF had hiervoor aanvankelijk een beroep gedaan op de Westduitse ambassade in Den Haag. Die klopte vervolgens aan bij de ambtenaren van de afdeling Jeugd, Sport en Recreatie van de gemeente Den Haag waar de heer Bielenfeld zich zou belasten met het sa menstellen van het team. Deze verzamelde een aantal mensen om zich heen, voornamelijk scholieren, maar toen, aldus de heer Bielenfeld, daarin het linkse ele ment duidelijk begon te overheersen, trok hij zich te rug. De Duitse televisie koos drie weken voor de uit zending een groep uit van tien man onder leiding van de advocate Gerda M. Later. In een ontspannen sfeer bestuderen v.l.n.r. minister Dajan van Israël, premier Khalil van Egypte en minister Vance van de Verenigde Staten een stuk dat als leidraad kan dienen voor de onderhandelingen. WASHINGTON (AFP/AP) President Carter heeft gisteren verklaard dat Egypte met recht kan zeggen dat het een stabiliserende macht in het Mid den-Oosten is. Hij zei dit tot hoofdredacteuren van de Amerikaanse pers en radio. De president onderstreepte dat de vijf divisies die Egypte ten oosten van het Suezkanaal heeft en die volgens de akkoorden van Camp David zullen wor den teruggetrokken, „er toe kunnen bijdragen andere Arabische landen die vrijwel geen defensie hebben, te beschermen of de vrede in het Midden-Oos ten te bewaren". Volgens Carter is de economische en militaire macht van Egypte groot en deze maakt van dat land "een zeer machtig element van de Arabische we reld". De president wilde echter niet vooruitlopen op het besluit dat de V.S. zullen nemen over de verzoeken om wapenleveranties van president Sadat aan de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown. Egypte heeft bijna 7.000 man troepen naar het sultanaat Oman gestuurd. Dit is donderdag uit diplomatieke kringen vernomen. De zegslieden verklaarden dat de Egyptische president Sadat de troepen had gestuurd op verzoek van de vorst van het land, sultan Qaboos, één van de weinige Arabische leiders die de accoorden van Camp David steunt Onvoldoende gasmaskers Reddingsploegen, die op zoek zijn naar overlevenden van de vul kaanuitbarsting in Midden-Java, kampen met een tekort aan gas maskers. Bij de vulkaanuitbarsting zijn giftige gassen vrijgekomen, die aan zeker 180 bewoners in de omgeving van de vulkaan het leven hebben gekost. Sommige leden van de reddingsploegen moe ten het stellen met voor het gezicht gebonden doeken. ROME (UPI) De 75-jarige republikeinse leider Ugo La Malfa heeft de ondankbare taak op zich genomen een po ging te doen een kabinet te vormen in Italië. Het is de eerste niet-christendemocraat in 34 jaar die van de presi dent, in dit geval Sandro Pertini, deze opdracht krijgt. De meeste waarnemers geven hem echter zeer weinig kans van slagen. La Malfa moet na het misluk ken van de poging van de christendemocraat Andreotti proberen om een kabinet te vormen dat voldoende steun in het parlement kan vinden. Onherroepelijk komt daarbij de positie van de communisti sche partij op de proppen, met 34,5 procent de op een na grootste partij van het land, na de christen-democra ten met 38,8 procent. De com munisten die het vorige min derheidskabinet van Andreotti aanvankelijk hebben toege staan eisen nu regeringszetels. De christen-democraten zijn daar fel tegenstander van. Het is mogelijk dat er een formule uit de bus komt waarin de socialisten, sociaal democraten en republikeinen een minderheidskabinet vor men. De twee grote partijen, de christen-democraten en de communisten, blijven buiten de regering maar kunnen in het parlement wel hun steun betuigen. Het zou die partijen da n wel politiek gezien naar de zin moeten worden ge maakt en dat is niet zo ge makkelijk. Mocht La Malfa niet slagen, dan zijn vervroeg de verkiezingen onvermijde lijk. Niemand heeft daar, in feite trek in, maar een alter natief is er dan niet meer. Philips vreest economische gevolgen bij korter werken EINDHOVEN (ANP) Phi lips vreest dat een wekelijkse arbeidstijdverkorting in de industrie leidt tot een sterke daling van de totale hoeveel heid beschikbaar werk.Deson danks wil het concern hiero ver met de vakbonden de discussie openen, in de hoop, aldus de directiemededeling het inzicht van de vakbond sbestuurders in de gevolgen van de arbeidstijdverkorting voor een bedrijf te kunnen vergroten. Philips meent dat over deze problematiek een landelijke discussie op gang moet ko men, omdat er teveel gevaren dreigen voor de werkgelegen heid. „Op de arbeidsmarkt is er nu al een duidelijk tekort aan mensen, die bereid zijn eenvoudige functies te ver richten. Reeds op grond van die situatie moeten wij vast stellen dat maatregelen die beogen het werk over meer mensen te verdelen nu niet verantwoord zijn. Veeleer dient prioriteit gegeven te worden aan maatregelen die ertoe kunnen leiden dat vraag en aanbod beter op elkaar af gestemd raken", aldus een nota van de Philips- directie over de arbeidstijdverkorting. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten hebben be sloten hun economische hulp aan Afghanistan met meer dan de helft te verminderen. Zij doen dit uit protest tegen de omstandigheden waaron der op 24 februari de Ameri kaanse ambassadeur in Ka boel, Adolph Dubs, is ver moord, zo is op het Witte Huis vernomen. De Amerikaanse steun die 14,8 miljoen dollar (ruim 29 VS-hulp aan Afghanistan ge halveerd miljoen gulden) bedraagt had toch verlaagd moeten worden naar aanleiding van de „ver schrikkelijke verkrachtingen van de rechten van de mens in Afghanistan", aldus een bron uit regeringskringen. CONGRES EUROPESE VOLKSPARTIJ Lauwerkrans Met een gouden lauwerkrans om het hoofd neemt de Japanner Naomi Uemura de gelukwensen In ontvangst voor zijn prestatie als eerste mens van land af via de bevroren Poolzee de Noordpool te hebben bereikt. Hij werd om zijn prestatie geëerd in de Londense Guildhall. De 37-jarige Japanner heeft voor zijn barre tocht over 800 kilometer poolijs alleen de hulp gehad van een hondenslee. Hij moest zich eens verweren tegen een ijs beer. en overleefde de tocht op een ijsschots na een breuk in het ijs. BRUSSEL (ANP) De Nederlandse minister president Van Agt, heeft gisteren in Brussel socialisten een „vaak bijna blind vertrouwen in de collectiviteit" verweten. Maar ook aan het adres van liberalen had hij een kritische opmerking. De warmte van christelijke soli dariteit en de inspiratie die uitgaat van ge deelde verantwoordelijkheid met de sociale partner, „missen we vaak in de rationele schema's der liberalen", zo zei hij. Van Agt voerde het woord op het cpngres van de Europese Volkspartij, dat gewijd was aan de Europese verkiezingen, die in juni van dit jaar in de negen EG-lidstaten gehouden zullen worden. Van Agt, die er aan herinnerde dat er \%n de zes zeven miljoen werklozen in Europa er twee miljoen jongeren zijn, noemde die jeugd werkloosheid heel zorgwekkend. Hij zei, dat er „een ontwrichting van onze samenleving" het gevolg van kan zijn. Wanhoop en frustra tie bij jonge mensen die nog aan het begin van hun maatschappelijke weg staan, kunnen, aldus Van Agt, aangrijpingspunten worden voor „negativisme of zelfs nihilisme','. De Belgische oud-premier, Leo Tindemans, kandidaat voor de Europese verkiezingen, ging nog verder. Hij constateerde reeds op dit moment een „tijd van anarchie en nihilisme". Tindemans zei ook dat „de verwarring in de geesten over wat goed en kwaad is, over wat waardevol en kitsch is, over wat betekenis heeft en wat zinloos is, over wat heilig en le vensontluisterend is, nooit zo groot was als vandaag". Daarom moeten christen-democraten een we reldbeeld verdedigen waarin nog plaats is voor een geestelijke dimensie, aldus Tinde mans.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11