Holland Festival 1979in het teken van werk vernieuwers Barre winter maakt Boek van de Maand ijzig actueel 7 H Kardinaal Hume bespreekt met paus anglicaanse priesterwijding vrouwen DE MENS EN HET WEER Korte metten Kerken West-Duitsland willen van UNCTAD-5 rechtvaardiger verdeling van welvaart H BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 PAGINl LGI (door Theo Leone) Plotseling, winter 1979, tobt de zo perfect georganiseerde samenleving. Hier en daar worden dorpen eventjes heel alleen op de wereld gexet De banen asfalt waarover normaal automobilisten ge haast hun weg zoeken, zijn onbegaanbaar, bet trein- en luchtverkeer is ontwricht. Een gebrek aan leerlingen en docenten houdt deuren van scholen gesloten, werkne mers zien geen kans tijdig de bedrijven te bereiken. Zulke omstandigheden ma ken bet nieuwe Boek van de Maand 'De mens en het weer' van Chriet Titulaer ij zig actueeL Het weer, in rustiger tijden een fantasieloos onderwerp om een gesprek aan te kno pen, is ineens geworden tot een heerser die, zonder weer woord te dulden, grillig dic teert Een situatie die we se dert Reinier Paping in 1963 de ijzers onderbond om langs elf Friese steden te schaat sen, niet meer gekend heb ben. De witte brij op de weg voor de deur, de vrees voor een bevroren waterleiding en televisiebeelden van inge sneeuwde automobilisten wij zen ons even op de kwets baarheid van een verblijf op deze aardbol. Maken duide lijk dat onze wereld van ver nuft eigenlijk altijd is overge leverd aan de nukken van het weer. Op vrijwel alle activiteiten heeft het weer een invloed. Soms met nauwelijks te be speuren consequenties, dan weer met katastrofale gevol gen. Het verkeer is een van die terreinen waar het weer af en toe meedogenloos zijn tol eist Op de morgen van de 22ste maart 1978 bijvoor beeld. Het tijdsbestek waar binnen de Nederlandse rijks politie op autowegen 250 bot singen registreerde. Sedert 11 uur de vorige avond waren via de radio waarschuwingen uitgezonden. Maar de wegge bruikers namen de raadge vingen om langzamer te rij den en meer afstand te be waren niet ter harte. Het rij gedrag werd niet aangepast aan de weersituatie: de ijzel sloeg toe. Kan een automobilist wellicht met een weerbericht paraat onheil voorkomen, vliegtui gen, schepen en booreilanden zijn kwetsbaarder op hun reizen. Ondanks de circa 100.000 weersverwachtingen die in Nederland aan piloten worden gegeven en soms de aanwezigheid van boordradar (om buien vroegtijdig op te sporen) wordt de luchtvaart nog steeds onthaald op ver rassingen waarvoor geen pasklare oplossing voor han den is. Grote weerproblemen voor het verkeer door de lucht zijn nog steeds de lage temperaturen op grote hoogte (waardoor ijsvorming aan de vleugels optreedt), mist en het onbereikbare fenomeen met de naam turbulentie. Schepen en booreilanden moeten altijd bedacht zijn op door de wind tot woede ge dreven watermassa's. Kol kend water, dat in staat is het verzet van dijken en dui nen te breken teneinde land in bezit te nemen. Tornado's en cyclonen Razende stormen hebben als venijnigste wapen de wind hoos, de tornado en de cy cloon. Windhozen komen in ons land, pak weg, een keer of 25 per jaar voor, de veel krachtiger tornado's zijn ge lukkig heel wat zeldzamer. Borculo maakte ongeveer vijftig jaar geleden pijnlijk kennis met de krachtiger broer van de windhoos. Het Gelderse stadje heeft om de herinnering aan de tornado levend te houden een storm rampmuseum ingericht. Utrecht heeft een heel ander aandenken aan een bezoek van een tornado. Sedert 1674 staat de Domtoren te Utrecht los van het schip van de kerk. De tornado ruineerde het centrale gedeelte van de Domkerk en liet de hoogste kerktoren van Nederland en het priesterkoor onbescha digd. Cyclonen, veel fataler vernie lers dan windhozen en torna do's, hebben hun werkterrein in tropische streken. De doorsnede van een cycloon is veelal meer dan 500 km en dit type wervelstorm heeft al tijd meer dagen nodig om weer tot rust te komen. De harde klappen die het weer uit kan delen behoren in onze gematigde streken tot de uitzonderingen. We krij gen niet elke week, zelfs niet elk jaar, een tornado op be zoek. Maar, het weer drukt ook zonder in extremen te vervallen, een stempel op onze maatschappij. Winst of verlies De Frumonafabrieken lieten in 1975 en 1976 juichende ge luiden horen tengevolge van de goede zomers. Twee jaar geleden was het bedrijf ge dwongen werknemers te ont slaan. Oorzaak: het slechte weer. En niet alleen frisdran kenfabrikanten kijken met regelmaat naar barometer en het kwik dat de temperatuur aangeeft. Voor landbouwers, de bouwnijverheid en de ho- recasector - vul de rij maar aan - is het weer een belang rijke factor bij het bepalen van winst of verlies. Wel beschouwd heeft het weer invloed op zelfs de ge ringste activiteit die ontploo id wordt Wetenschappers stelden onweerlegbaar een -relatie vast tussen humeur en productiviteit. En onze lui men worden nu eenmaal heel anders beïnvloed door een speelse zon hoog boven de horizon dan door traag val lende regen uit een grauw wolkendek. Fotomateriaal heeft in „De mens en het weer", het boek van de maand maart, een bijzondere aandacht gekre gen. Chriet Titulaer is in het 154 pagina's tellende boek uitgegaan van voortreffelijk geselecteerde foto's en heeft de knappe staaltjes fotografie in een voor ieder verstaanba re taal van tekst voorzien. Het eindresultaat van de in spanningen van samensteller Chriet Titulaer en een redac tiecommissie, bestaande uit Jan Pelleboer, Armand Pien en Joop den Tonkelaar, ge lijkt een kaleidoscoop. Elke pagina die wordt omgeslagen brengt een nieuw afgerond onderwerp, verluchtigt met foto's. De ruim 70 uiteenzet tingen zijn in het boek ge rangschikt onder de noemers' veiligheid, economie, wonen, werken en recreatie, weer kunde, het weerbedrijf en de amateurweerkunde. Het Boek van de Maand is van 1 maart af verkrijgbaar. Drs. Chriet Titulaer: De mens en het weer. Ui tg. Else vier Focus. Prijs als Boek van de Maand tot 31 maart 22,50; daarna 37,50. Het meest betrouwbare element van een weerhuisje Het redactieteam dat Chriet Titulaer terzijde stond vij de samenstelling van het is de thermometer. Een van de vele foto's uit het Boek van de Maand v.l.n.r.: Joop den Tonkelaar (KNMI), Jan Pelleboer (weerkun- Boek van de Maand. dige), Armand Pien (KMI) en de auteur Chriet Titulaer. [AI I AMSTERDAM - Het pro gramma van het komende Holland Festival, als steeds van 1 - 23 juni, begint zijn definitieve vorm aan te ne men. Het is geïnspireerd door het werk van vernieu wers, die op een gepronon ceerde manier het gezicht van een tijd en de kunst hebben bepaald. Dit komt tot uitdrukking zowel door de presentatie van repertoire dat vroeger en/of nu als con troversieel werd/wordt erva ren, als door het tonen van een conflictueuze interpreta tie, enscenering of aankle ding. Hierbij aansluitend worden werken uitgevoerd, die te maken hebben met oorlog en vrede, strijd en be rusting, onderdrukking en re volutie. Er zijn zeer veel premières te ver wachten, waarbij een aantal projec ten die op speciaal verzoek, of ter gelegenheid van het Holland Festival worden gemaakt. Hierbij worden lij nen, die in het verleden zijn uitgezet, doorgetrokken. Zo schreef Steve Reich in opdracht van het Holland Festival 'Music for a large ensemble', een stuk voor 27 musici, hoofdzake lijk Nederlanders, dat onder leiding van Reinbert de Leeuw wordt uitge voerd. In dit programma, geprodu ceerd door het Nederlands Blazersen semble, zal ook het met steun van het Holland Festival, in opdracht van het Amsterdams Fonds voor de Kunst, door Louis Andriessen ge schreven werk 'Mausoleum' in we reldpremière gaan. Het ASKO-koor zal de eerste integrale uitvoering ge ven van Mauricio Kagel's 'Chorbuch. Het Radio Filharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor brengen de wereldpremière van een stuk voor koor en orkest van I. Xenakis, ge schreven in opdracht van de NOS en het Holland Festival. Meer opera en toneel De muzieksector concentreert zich vooral op oude muziek en 20ste- eeuws repertoire. De sector opera en muziektheater ondergaat een belang rijke uitbreiding. Voor het eerst sinds jaren komen er weer eigen Holland Festival-producties op het terrein van muziektheater. Ook het toneelprogramma is dit jaar zeer uit gebreid en gevarieerd. Opvallend zal verder zijn de ruime plaats van visu ele elementen bij de muziek(theater- jproducties. De overzichtelijkheid van het festival wordt vergroot door een verdere ver kleining van het aantal verschillende programma's. Hierdoor wordt het mogelijk van afzonderlijke producties meer uitvoeringen te geven, hetgeen de keuzemogelijkheden van het pu bhek vereenvoudigt. De activiteiten in de spreiding, hoewel niet te ver waarlozen, krijgen niet de omvang van vorig jaar. Hieraan hggen geen principiële overwegingen ten grond slag, maar het meer grootschahge karakter van dit Holland Festival. ■Buitenlandse producties Enkele hoogtepunten uit de reeks buitenlandse producties in het pro gramma zijn: 0De Opera van Frankfurt (bijna 300 medewerkenden) komt met Luigi No no's indrukwekkende en spectaculai re 'Al gr an sole carico d'amore'. 0Het Wiirtembergische Staatstheater uit Stuttgart (150 man, 7 verschillen de producties) brengt een uitvoerig overzicht van zijn repertoire, waarbij enkele geruchtmakende enscenerin gen van Claus Peymann. 0Uit New York komen drie dans groepen: Merce Cunningham and Dancers, waarbij John Cage en Da vid Tudor als musici optreden, Lau ra Dean Dancers and Musicians, en de verrassende Ballets Trockadero de Monte Carlo. Uit Engeland komt het London Contemporary Dance Theatre. 0Het grote succes vorig jaar van de voorstellingen in de sector niet-wes- terse klassieke en volkskunst heeft ertoe geleid dit jaar weer een aantal manifestaties in dit genre te pro grammeren. Het accent komt te lig gen op de groepen uit Afrika. Bij dit project wordt weer samengewerkt met het Koninklijk Instituur voor de Tropen en het Haags Gemeentemu seum. Nederlandse bijdragen Nederlandse instellingen die bijzon dere programma's zullen verzorgen of waarmee anderszins wordt samen gewerkt zijn: het Concertgebouwor kest (dirigenten: Carlo Maria Giulini, Antal Dorati, Danny Kaye, Ed Span jaard), de Nederlandse Operastich ting (Tristan en Isolde, Hans Vonk- IGötz Friedrich), het Residentie-Or kest (o.l.v. Gerd Albrecht, Michel Ta- bachnik, Hans Zender; in het kader van een groot Schönberg-project), het Radio Kamer Orkest, het Nederlands Kamerorkest (in twee eigen Holland Festival muziektheater-producties), het Rotterdams Philharmonisch Or kest, het Nederlands Kamerkoor, het Internationaal Koorfestival Den Haag, het Losse Snaren Ensemble en de Koninklijke Harmonie Oefening en Uitspanning Beek en Donk, de Rotterdamse Kunststichting (Poetry International), de Theaterunie, de Ne derlandse Bachvereniging, het RO- theater, René Solleveld Productions, BEWTH, Het Nationale Ballet (groot gezamenlijk Carré-project van de huischoreografen Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schaik), het Nederlands Dans Thea ter (o.a. Jiri Kyhan's Glagolitische Mis op muziek van Janacek) en het Gewestelijk Orkest. eei )n< tre tek BSEr rse ekm Bvil d on ïkerl ring' »emt Teil r le ore sche Hen lorde joen ei oo iel Voor vijftigste keer Wereld gebedsdag in Nederland Op vrijdag 2 maart zal voor de vijftigste maal in Nederland de Wereldge bedsdag worden gehou den. Dit jaar is het the ma „Groei in de geest". De liturgie is samenge steld door vrouwen uit verschillende Afrikaanse landen. Voor de'eerste maal zijn aan de Nederlandse litur gie handreikingen voor de bijbelstudies en gespreks- vragen toegevoegd. Er is een jeugdliturgie beschik baar en een eenvoudig blad voor jongeren, die een eigen liturgie willen samenstellen. De gedachte voor de We reldgebedsdag is afkom stig uit Amerika. In 1887 hielden Amerikaanse vrouwen uit verschillende kerken voor het eerst een gemeenschappelijke gebe dsdienst. Tijdens de gebe dsdienst worden gelden ingezameld voor missio naire projecten, dit jaar onder meer in Zambia en Tanzania. Vorig jaar de den ruim 180 landen aan de Wereldgebedsdag mee. Kardinaal Basil Hume van Westmin ster zal binnenkort met de paus spreken over de priesterwijding van de vrouw in de anglicaanse kerk en de gevolgen hiervan voor de angli caans-katholieke betrekkingen. Dit beeft dr. Donald Coggan, aartsbis schop van Canterbury, meegedeeld tijdens de generale synode van de (anglicaanse) kerk van Engeland, die 'i in Londen wordt gehouden- Op de vorige synode, in november 1978, werd besloten de priesterwij ding van vrouwen nog niet in te voe ren. De bisschop van St. Albans, ro- bert Runde, stelde toen voor over dit probleem gesprekken met rooms- katholieken en orthodoxen te hou den. Ter voorbereiding daarvan heeft er vorige maand een gesprek plaats gevonden tussen kardinaal Hume, aartsbisschop Coggan en de bisschop van Londen, Gerald Ellison. Dr. Coggan heeft een jaar geleden de synode gewaarschuwd dat inzake de priesterwijding van vrouwen, vra gen van geloof en traditie er geen eenzijdige besluiten door de angli caanse kerk genomen moesten wor den. „Ik hoop", zei dr. Coggan, „dat de kardinaal ons binnenkort laat we ten op welke wijze de dialoog moet worden voortgezet". De bisschop van St. Albans zal spoe dig de orthodoxe kerken raadplegen, aldus dr. Coggan. De drie gezamen lijke verklaringen van de internatio nale anglicaans-katholieke commissie noemde de aartsbisschop „een vol doende overeenstemming die ons doet hopen dat de discussies over za ken als de plaats van de vrouw in de kerk en in het ambt met vrucht kunnen worden voortgezet". Jonge kapucijn in Columbia doodgeschoten Een jonge Columbiaanse pater-kapucijn is door een guerrilla-groep van het „gewapende revolutionaire front van Columbia" (FARC) doodgeschoten, omdat hij weigerde mede werking te verlenen aan de terroristische beweging. Het gaat om de 25-jarige Luis Valencia Rojas. Leden van de FARC had den geprobeerd om in de kleine stad Acevedo bij Huila het ^politiebureau te bezetten, een bank te bero ven en zich meester te ma- ken van de plaatselijke ra- al^ diozender. Toen deze po- ®nU ging mislukte, bezetten dej v guerrilla's de pastorie, P waar drie paters-kapucij- nen woonden. Onder hen *IC hem dat hij naar het poli- tiebureau zou gaan om de politie tot overgave op te CL roepen. Toen Rojas dat niet wilde doen, werd hij j doodgeschoten met een ma- chinegeweer. i Kardinaal Francois Marty, aartsbisschop van Parijs, heeft in een brief aan zijn gelovigen medegedeeld, dat zijn aanbod om af te tre den door de paus is afge wezen. De paus was van mening, dat de karHiwaai nog in goede gezondheid verkeert en had hem ge vraagd nog een jaar aan te blijven. Kardinaal Marty wordt op 18 mei vijfenze ventigjaar. Paus Johannes Paul us II heeft van de Vaticaanse boekhandel een bibliofiele uitgave gekregen van de Italiaanse vertaling van zijn toneelstuk „De Gouds mederij". Hij schreef dit toneelstuk in drie bedrij ven, toen hij nog Wojtyla heette en wijbisschop van Krakau was. Het stuk wordt op donderdag 1 maart door de Italiaanse radio als hoorspel uitgezon den. Er zullen nog drie an dere toneelstukken van de paus in het Italiaans wor den vertaald, alsmede een bundel gedichten, talrijke toespraken en verhandelin- gen van filosofische en the ologische aard. De honora ria waar de paus rechtens aanspraak op kan maken worden gestort in het „Hulpfonds voor arme lan den". Een delegatie van Poolse bisschoppen is deze week in Rome, vermoedelijk om de reis te bespreken, die de paus in mei naar Polen wil maken om daar de viering van de negenhon derdste sterfdag van de patroonheilige van Polen, Sint-Stanislaus, mee te ma ken. De delegatio staat on der leiding van de opvol ger van de paus als aart sbisschop van Krakau, Franciszek Macharski en van de secretaris van de Poolse bisschoppenconfe rentie, Stanislaus Da- browski. De bisschop van Rotter dam heeft aan pater drs. C. J. Spruit cp om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend als deken van het dekenaat Gouda en als de- servitor van de 'parochie St.- Johannes' Onthoofding te Moordrecht. Tot zijn op volger werd benoemd pater drs. H. H. M Thijssen cp. Wegens emeritaat werd eervol ontslag verleend aan A. A. M. Wentholt als pas toor van de St.- Willibrord- parochie te Wassenaar. Hij zal namens de bisschop rustende en zieke priesters gaan bezoeken. Zijn opvol ger werd M F. P. M. Oo- mens. Eervol ontslag werd ook verleend aan J. 'C. v. d. Helm als pastoor van de parochie H. Johannes de Doper te Boskoop. Zijn op volger werd W. J. de Jon ge. In Beiroet is een vertal mg van het Nieuwe Testament in modern arabisch ver schenen. Aan de vertaling hebben katholieke, protes tantse en koptisch-orthodo- xe deskundigen uit ver scheidene arabische landen meegewerkt De vertaling, waaraan tien jaar is gewerkt, moet de mensen in de arabische wereld het contact met het christen dom vergemakkelijken. Met als thema „Proefwerk voor '80" wordt van 24 tot 26 mei in Twente de twin tigste algemene Pax Chris- ti-voettocht gehouden voor iedereen van zeventien jaar af. De voettocht Den Bosch wordt gehouden van 18 tot 21 oktober voor leerlingen vwo, havo, mts en meao. Het thema hiervan is „Te gen de stroom in". Abdij dagen zijn er bij de trap pisten in Achel van 11 tot 15 juni en Tegelen van 30 juli tot 3 augustus, alsmede bij de benedictijnen in Oosterhout van 1 tot 5 au gustus. Internationale ont moetingen zijn er in Be lfast (volgeboekt), Taizé, Andalusië en Polen. Hel adres van het secretariaal van de Pax Christivoet- tochten is postbus 444 te Den Bosch. Een rechtvaardiger verdeling van de wel vaart moet in de internationale economi sche orde meer aandacht krijgen. Het hoog ste doel mag niet langer economische groei zijn. Dit is de kern van een verklaring, die gisteren in Bonn namens de evangelische en de katholieke kerken in West-Duitsland is afgelegd met het oog op UNCTAD-5, de conferentie voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties. Deze conferentie wordt in mei in de Fhilippijnse hoofdstad Manilla gehouden. In de afgelopen jaren, aldus de verklaring, is de hoop niet in vervulling gegaan dat de stijgende welvaart in de landen van de der de wereld ten goede zou komen aan brede lagen van de bevolking. Deze mensen leven nog steeds in „mensonwaardige omstandig heden: honger, ondervoeding, ziekte, onvoor stelbaar slechte behuizing en analfabetisme". De opdracht van de ontwikkelingspolitiek is voor de gehele mensheid een weg naar een leefbare toekomst te vinden. De Duitse kerken zeggen in de verklaring dat de meeste aanbevelingen van UNCTAD- 4 niet zijn uitgevoerd. Daaruit moeten, aldus de kerken, „politieke consequenties worden getrokken". Zij dringen er bij de regering van de Duitse Bondsrepubliek op aan 0,7 procent van het nationaal inkomen beschik baar te stellen voor ontwikkelingssamenwer king. Verder roepen zij de regering op de beperkingen in de wapenverkoop niet weer te verruimen. Ook moet de economische macht van de transnationale ondernemingen verminderd worden, aldus de verklaring. Problemen inzake grondstoffenvoorziening, industrialisatie en werkgelegenheid moeten in overleg met de landen van de derde we reld worden opgelost. Samenvattend heet het dat ook in de Bondsrepubliek het feit onder ogen moet worden gezien dat „onze toekomst onlosmakelijk verbonden is met de mensen in de derde wereld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4