Eeidae @ouAO/rti Mist oorzaak van veel ongelukken China doet in Vietnam Veel baby's worden dronken geboren Nog geen extraatje voor uitgevroren bouwvakkers PEGEL staji^erag VERBOD OP MILIEU- VUANDIG PRODUKT Wilde staking van Brits ambulancepersoneel ft Rapenburg 2. 2311 GO Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur-J J Hallewas el-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lonnementen: kwartaal 43,05; jaar 160,70; losse nummers: 55 cent. Woensdag 21 februari 1979,69e jaargang no. 21279 Gemma „Gemma", Nederlands televi siespel van Charlien van der Stoep op Ned.I om 20.00 uur. Ned.n om 18.59 uur „Molukse kinderen" om 19.25 uur Ken merk met een reportage over de kerk in Angola en om 20.32 uur de Engelse speelfilm .Monty's dubbelganger". (Van een onzer verslaggevers) wijderd van de gevel van C en A aan bet Damrak. Het gevaarte was 13 meter lang en woog 1.000 kilo. Ook elders in bet land hebben brand weerkorpsen de banden vol aan bet verwijderen van ijspegels van gebouwen. PvdA-SENA TOR BROEKSZ: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Voor aan staande moeders is alcoholge bruik een vergif". Dat zou op elke fles sterke drank ge drukt staan, als het PvdA- Eerste Kamerlid Broeksz z'n zin zou krijgen. De socialisti sche senator beklaagde zich gisteren tijdens de behande ling van de begroting van Volksgezondheid in de Eerste Kamer over de schadelijke gevolgen van het gebruik van alcoholica, waaraan naar zijn „In het Oostblok wordt 40 procent van de baby's dron ken geboren", merkte Broeksz óp, die de verwachting uit sprak dat ook in het westen tal van zuigelingen onder in vloed gebaard moeten wor den. Wat nog erger is, aldus de senator, is dat baby's nau welijks de kans krijgen hun roes uit te slapen omdat de moeder doorgaat met drin ken. Staatssecretaris Veder-Smit kon de wensen van het Ka merlid niet meteen inwilli gen. Wel zegde zij toe de mo gelijkheden van een strenger beleid inzake het alcoholge bruik te bezien. De werk groep die zich thans bezig houdt met de gevolgen en de bestrijding van het drugge bruik zou mogeliujk in de toekomst ook op het terrein van het alcoholgebruik actief kunnen zijn, aldus de be windsvrouwe. ZWARE GEVECHTEN EN ZWARE VERLIEZEN PEKING-HANOI (REL'TER-UPI- AP) De strijd aan het 400 km lange front in het grensgebied tussen China en Vietnam gaat onverminderd door. China is nog niet bereid zijn troepen uit het grensgebied terug te trek ken. Althans niet voor .de ge stelde doelen bereikt zijn. De verliezen zowel bij de Vietna- mezen als bij de Chinezen zijn aanzienlijk. Volgens betrouwba re bronnen zou Vietnam 10.000 man aan doden en gewonden verloren hebben en de Chinezen 2000 tot 3000 man. Vietnam spreekt evenwel van 5000 man Chinese verliezen. Er zijn aan- tingen dat Vietnam een OFFIE winkeldief in Amerika ging Jpend met een thermosfles koffie op pad. De Vietnemese ambassadeur bij de Verenig de Naties, Ha Van Lau, heeft gisteren op een persconferentie met behulp van een kaart een uiteenzetting gegeven over de Chinese inval in zijn land. groot tegenoffensief aan het voorbereiden is. Een Japanse waarnemer in Lan Son meldt de aankomst van duizenden zwaar gewapende Vietnamese soldaten. Chinese artillerie zou raketbases van de Vietnamezen aangevallen en vernield hebben. Vietnam maakt melding van het bombarderen en vernielen van een aan tal pontonbruggen, als gevolg waarvan veel Chinezen zouden zijn verdronken. Hanoi meldde gisteren voorts dat langs de gehele frontlijn nieuwe zware gevech ten waren uitgebroken. De Chinezen hadden veel districten met inbegrip van de provinciehoofdstad Lao Kay bezet. De Chinese militaire eenheden in Langts- jou, Sjenjang en Sinkiang zijn in staat van paraatheid gebracht ingeval de Sov jet-Unie zou willen ingrijpen. De Sovjet-Unie heeft opnieuw de VS ver weten met China samen te spannen. Vol- - gens de Russen had vice-premier Deng de Amerikanen van de komende aarival op Vietnam op de hoogte gesteld. De Pravda heeft de eerdere waarschuwing, dat China moet stoppen „voor het te laat is" herhaald. Cuba is bereid om troepen naar Vietnam te sturen als Hanoi daarom vraagt. De Cubaanse pers noemt het regiem in Pe king de „nieuwe mandarijnen" en „neo fascisten". In New York waren er gisteren nog geen duidelijke aanwijzingen voor een eventu ele bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de situatie in Zuidoost-Azië. Wel hebben er op alle niveaus gesprekken plaats hoe zo'n bijeenkomst kan worden georganiseerd. China wil niet praten over het conflict met Vietnam, maar wel over de aanwezigheid van Vietnamese troepen in Cambodja. Ook de Russen zouden niet erg voor een bijeenkomst van de Veiligheidsraad zijn. \P'R 2IT6EEM SU/KERI gooide zijn slachtoffers een feleut in het gezicht.... (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Milieu-vijandige produkten, zoals wasmidde len met fosfaten en spuitbussen met drijfgassen, worden met een verbod bedreigd. Minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieu) kondigde gisteren bij de behandeling van zijn begro ting in de Eerste Kamer aan, dat de ontwikkeling van mi lieuvriendelijke produkten zal worden bevorderd en dat de vervaardiging van milieu-vijandige zaken zal worden tegenge gaan of zelfs verboden. Tegelijk wil de minister zich gaan inspannen om de prijzen van milieu-vriendelijke produkten te laten dalen. Ook milieu-vriendelijke bedrijven zullen door de regering ge steund worden. In april zal bij de Tweede Kamer een wetsont werp worden ingediend dat milieu-vriendelijke investeringen met een premie van 15 procent zal belonen. De bewindsman zei te verwachten dat deze maatregel, gecombineerd met een toeslag voor milieu-hinderlijke bedrijven en een subsidierege ling voor de verplaatsing hiervan, innoverend zal werken, waardoor de positie van het bedrijfsleven versterkt zal wor den. Verschillende rijbanen afgesloten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als gevolg van de hardnekkige mist heb ben zich vanmorgen op de wegen in het gehele land veel ongelukken voorgedaan. De algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Drie bergen had handen vol werk en sprak van „hopen onge lukken". Ondanks de mist werd er vaak onverantwoord hard gereden. De chaos was vaak zo groot, dat rijbanen moesten worden afgesloten. Dat was bijvoor beeld het geval op rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht), waar bij een serie kettingbotsingen een tankauto met benzine lek raakte. Alle verkeer in beide richtingen tussen Gouda en Woerden werd stilgelegd. Bij een botsing op rijksweg 2 (Vught-Utrecht), waarbij zeker dertig auto's waren betrok ken, werd een persoon ge dood. Een groot aantal men sen raakten hier gewond. Het baanvak Vught-Rosmalen moest worden afgesloten. Op rijksweg 27, ter hoogte van Lexmond, botsten vijftien auto's op elkaar, op rijksweg 2 ter hoogte van Nieuwegein twaalf. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Onder bouwvakkers heerst grote wrevel omdat hun werkgevers op puur formele gronden vooralsnog weigeren de vorstverletuitkering te verhogen. Veel bouwvak kers verkeren thans in financiële problemen omdat zij slechts een deel van het gemiste loon krijgen uitgekeerd en dan nog slechts op basis van de schaallonen en niet op grond van de feitelijke inkomsten. Tijdens de CAO-onderhandelingen hadden de bouwbonden al om een verhoging van de vorstverletuitkering met 7,50 per dag gevraagd. De werkgevers boden een verhoging met 10,- aan, maar dan pas na 14 dagen verlet. Omdat die onderhande lingen tot dusver geen enkel succes hebben gehad, stelden de bonden de zaak gisteren aan de orde tijdens een vergadering van het risicofonds en eisten een verhoging met 10,- per dag, maar dan wel vanaf de eerste verletdag, dus wat dit jaar betreft met terugwerkende kracht. De werkgeversvertegenwoordigers stelden zich op het formele standpunt, dat in het bestuur slechts onderwerpen kunnen worden besproken, die door beide partijen aan de orde zijn gesteld. Na zeven weken vorst komt het gevraagde extra tientje voor rond 200.000 werknemers in de bouw neer op een totaalbedrag van zeventig miljoen guldeh. Het risicofonds, dat door de werkgevers financieel wordt gevoed, heeft een reserve van 1,3 miljard gulden, omdat door de milde winters van vorige jaren vrij weining uitgekeerd behoefde te worden. Vrijdag komt de federatieraad van de bouwbonden FNV" bijeen om zich over deze kwestie en ook over het verloop van de CAO-onderhandelingen te beraden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Terug uit Iran Met een speciale vlucht van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zijn gisteren 25 Nederlanders uit Teheran naar Europa teruggekeerd. Eenm tiental van hen is gisteravond direct via Frankfurt door gevlogen naar Schiphol, de rest zou de laatste etappa vandaag maken. De Nederlanders hebben zich niet bedreigd gevoeld. Zij noemden de toestand in Teheran momenteel rustig, en volgens hun zeggen maken de ongeveer vijftig in Teheran achtergebleven Nederlanders het goed. V ulkaanuitbarsting op Java: 155 doden DJAKARTA (AP) In het Diengplateau in midden-Java is vandaag een vulkaan tot uitbarsting gekomen. Een woordvoerder van de politie heeft verklaard dat daarbij volgens de eerste berichten 155 mensen öm het leven zijn gekomen en ruim honderd ge wond. Veel dorpelingen zijn in hun slaap verrast door een stroom lava en giftige gaswol ken. (van onze correspondent Roger Simons) snel genoeg beantwoord worden. Hun voorbeeld wordt gevolgd door prak- LONDEN Ongeveer de helft van tisch de helft van de ambulance-be- het 17.000 man tellende Londense am- manningen van Groot-Manchester, bulancepersoneel heeft vannacht het Deze wilde staking zal tot midder- werk volledig neergelegd uit protest nacht duren. tegen het feit, dat hun looneisen niet De overblijvende manschappen be kommeren zich alleen om spoedgeval len. Net zoals tijdens de actie van een maand geleden, werden nu ook ambu lancewagens van het leger, politie- en arrestantenwagens en voertuigen van vrijwilligers ingezet. De stakers hebben geweigerd te ge hoorzamen aan de vakbondsleiders, die grondig gekant zijn tegen de wilde staking en gisteren ook betrokken wa ren in de onderhandelingen met de werkgevers. Deze laatste hebben nu een loonsverhoging van ongeveer ne gen procent beloofd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1