Arbeidsbureaus aedeplichtig aan iscrxmmatie OPENBAAR VERVOER EXTRA BEVEILIGEN QtiddaQowtant Rij nmond-Metaal eist nu directe invoering 35 uur 99 Protest De CDA-fusie LANGSTELLING OOR RIJBEWIJS LIJFT STIJGEN Ambassades Derde Wereld krijgen versterking Lrts geschorst wegens mtieve operatie Minder buitenlanders in Nederlandse hotels Arrestatieteams vergroten kans op gewelddaden JNENLAND LEIDSE COURANT dinsdag 20 februar11979 pagina 9 DANKS VERBOD MINISTER ALBEDA O O O O ïan onze sociaal-economische redactie) HAAG Hoewel dit door minister Al- (Sociale Zaken) verboden is, maken Ge lijke Arbeidsbureaus zich nog steeds dig aan „medeplichtigheid" bij het dis neren van Surinamers (en Antillianen) werkgevers. Dit doordat zij doorgaan, it in andere vorm, met het registreren ledrijven, die geen Surinamers in dienst nemen, met de bedoeling die bedrijven ille te zijn. Aldus het voormalige Twee- merlid Dilia van der Heem (PPR), die itting heeft in de commissie van advies et GAB-Rotterdam. twijfelachtig of die „medeplichtigheid" onder het verbod om te discrimineren ras, geloof e.d., zoals vastgelegd in arti- 29 quater naar het Wetboek van Straf maximum straf: één maand of duizend n boete). Zeker is echter wel, aldus een Ivoerder van het ministerie van Justitie, en ambtenaar van een GAB, die stuit op 'eval van discriminatie door een werkge- de wet overtreedt als hij dat niet aange- de Officier van Justitie. Als ambtenaar, lat er in het Wetboek van Strafvordering, dat verplicht. Tot dusver is er echter looit een dergelijke klacht door een GAB joneerd bij het Openbaar Ministerie, het Tweede-Kamerlid Leo Jansen van de is het een en en ander aanleiding ge- om schriftelijke vragen te stellen aan ter Albeda. Hij spreekt daarin zijn ver ering erover uit, dat de bewindsman in circulaire aan de GAB's (waarin hij de tratie verbiedt) te kennen geeft geen elijke middelen" te hebben om deze van discriminatie te verbieden. Jansen nert eraan, dat Nederland een internatio- verdrag heeft geratificeerd inzake de uit- ig van alle vormen 'van rassendiscrimi- Dit verdrag heeft geleid tot het opne- van het genoemde artikel in het Wetboek trafrécht. ;ns Dilia van der Heem wordt de circu- van Albeda op grootscheepse wijze ont- „Ieder GAB vindt wel weer een eigen sing om toch te discrimineren". Zo stond Rotterdam tot voor kort op bepaalde va- emeldingen „geen Surinamers". Na het ld van Albeda werd dit, „creatief als het inarenapparaat is", aldus mevrouw Van leem, „overleg gewenst, indien aanbod irinamers of buitenlanders", aakt volgens mevrouw Van der Heem in raktijk niets uit, omdat de bemiddelaar, de werkgever bij zijn vooroordeel blijft, daarbij zal neerleggen, en alleen nog. ke Nederlanders zal sturen". In de com- ie van advies heeft het ex-Kamerlid zich deze gang van zaken verzet, maar zon- succes. De directie zou gezegd hebben: icipieel heeft u gelijk, maar we zijn toch van plan in zo'n geval de bemiddeling te 'in. Anders moeten we onze tachtig pro ingeschreven Nederlanders de dupe laten len van twintig procent Surinamers en urinamer krijgt die baan toch niet", cteur J. de Lange van het GAB-Amster- is, voorzovèr bekend, de enige arbeidsbe- lelaar, die zich verzet tegen discriminatie werkgevers. Hij heeft aan dertien bedrij- waarvan hij wist dat ze onderscheid kten naar ras, een felle brief gestuurd. Daarin zegt hij onder meer: „Ik vind het on juist dat bedrijven bij voorbaat sollicitanten met een ander geloof, cultuur of huidskleur uitsluiten voor vacante functies. Ik kan ten enenmale niet inzien dat de andere culturele achtergrond van een werknemer een hinder paal vormt voor het op bevredigende wijzë uitoefenen van een bepaald beroep". De Lange zegt verontrust te zijn over het „toenemend" aantal keren, dat werkgevers voor een bepaalde functie geen Surinamers, Antillianen of buitenlandse werknemers willen hebben. Zijn brief aan de „dertien" is opge steld in samenwerking met de Surinaamse welzijnsstichting Welsuria. Deze vindt het schrijven een stap in de goede richting, maar wil verder gaan door discriminerende werk gevers gerechtelijk te laten vervolgen. Voor zo'n harde aanpak voelt echter ook directeur De Lange niet. Bij de GAB's heeft men niet het gevoel in overtreding te zijn, als gevallen van discrimi natie niet bij de Officier van Justitie worden gerapporteerd. Men beroept zich op de circu laire van minister Albeda, waarin gezegd wordt: „De weg naar de Officier van Justitie staat open voor hen die overtuigd zijn dat zij (-) gediscrimineerd worden". De GAB's trek ken daaruit de conclusie dat alleen de gedis- crimineerden zelf zoiets moeten en kunnen melden.'Een woordvoerder van Sociale Zaken bevestigde, dat de minister de GAB's wat dit punt betreft niet heeft geïnstrueerd. Hoewel de Tweede Kamer onlangs een motie aannam, waarin uitdrukkelijk gevraagd werd discriminerende werkgevers te vervolgen, zou Albeda niet van plan zijn de instructies aan de GAB's te wijzigen. Op het ministerie van Justitie zegt men „van harte bereid" te zijn de motie van de Kamer uit te voeren. „Het be wijs is echter meestal ontzettend moeilijk te leveren. Een officier kan pas in actie komen als hij een klacht krijgt, en dan is het vaak het woord van de klager tegen dat van de aangeklaagde", aldus een woordvoerder van het departement. Hij verklaarde dat het werk van de Openbare Ministeries heel wat gemak kelijker zou worden als de GAB's medewer king zouden verlenen bij het opsporen van discriminerende werkgevers. Volgens de Justitie-woordvoerder is het welis waar een wetsovertreding als een ambtenaar geen melding maakt van iets dat niet door de beugel kan, maar staat er geen gerechtelijke straf op. Het is echter wel gebruikelijk, dat zo'n ambtenaar disciplinair gestraft wordt, door middel van een berisping, schorsing of zelfs ontslag, aldus de woordvoerder. Volgens de Surinaamse socioloog Frank Bo venkerk is er sinds 1971, toen artikel 429 in het Wetboek van Strafrecht kwam, pas tien keer een strafvervolging ingesteld. En dan steeds in het kanton Amsterdam en alleen in het jaar 1974. Dit leverde vier gevallen van sepot op en zes veroordelingen en daarvan bleven er weer twee zonder straf. Het ging hier om tamelijk onschuldige vergrijpen: hote liers en caféhouders weigerden de toegang aan kleurlingen. Volgens Bovenkerk is discri minatie door werkgevers vele malen ernstiger, omdat de maatschappelijke kansen van Suri namers en andere etnische minderheden daar door „direct en aantoonbaar" worden ge schaad. Tewerkgestelde dienstweigeraars hebben giste- een verbetering van de regeling voor tewerk- ren op het ministerie van Sociale Zaken in Den. stelling en verkorting ervan tot veertien maan- Haag een protestbrief aan minister Albeda den. Naast de minister de plaatsvervangend (links) overhandigd, waarin gevraagd wordt om secr-generaal J. Verheul. Minister Tuijnman DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en wa- terstaat wil doorgaan met het plaatsen van mobilofoons in bussen en trams, zodat de politie sneller kan worden in geschakeld bij ordeverstorin gen bij het openbaar vervoer. De minister heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Een inventarisatie van de on regelmatigheden in bussen en trams in de eerste negen maanden van 1978 heeft over igens uitgewezen dat het nog al meevalt met verstoringen van de orde en veiligheid. De j situatie bij het streek- en stadsvervoer vormt geen uit zondering, maar wel vormen toenemende vernielingen een algemeen maatschappelijk probleem. Deze conclusie komt van een werkgroep, waarin vertegen woordigers van het ministerie en van het stads- en streek vervoer zitting hadden. De werkgroep heeft een rapport gemaakt dat de minister gis teren heeft overhandigd aan de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Hij stelde daarbij dat hij ook( streeft naar een verhoging' van de boete op rijden zonder een geldig kaartje. Die boete zou volgens de werkgroep moeten worden verhoogd tot vijftien gulden. Uit het rap port van de werkgroep blijkt dat het stadsvervoer het meest wordt geplaagd door zwartrijden. In bussen voor het streekvervoer komt dit bijna niet voor, omdat de passagiers doorgaans hun kaartje moeten kopen bij de chauffeur. De gemeenteraad van Den Haag besloot gisteravond de boete voor „zwartrijders" te verhogen van vijf naar vijf tien gulden. Kamervoorzitter Vondeling, Ka merlid Lubbers en senator mevr. Van den Heuvel dronken gisteren op Schiphol nog even gezellig een kopje koffie, alvo rens als leden van een parle mentaire delega tie te vertrekken naar Griekenland. De vijfdaagse reis wordt gemaakt op uitnodiging van de voorzitter van de Griekse Kamer van Afge vaardigden. In 1976 bracht een Griekse parle mentaire delega tie een bezoek aan Nederland. HeT CDA dreigt weer eens in de knoop te geraken op de lange en moeizame weg naar de eenwording. Op drie maart moeten de partijraden zich uitspreken over de fusiebepalingen, en net zoals bij andere beslissing smomenten uit het verleden, dient zich ook nu weer een stroming aan die aan de rem gaat hangen- Enkele prominente CDA-leden, onder wie de maker van het CDA-program prof. Goudzwaard, hebben gisteren ge pleit voor uitstel van de voor volgend jaar voorziene definitieve fusie van de oorspronkelijke groeperingen KVP, ARP en CHU. De brief, die Goudzwaard het CDA heeft ingestuurd, getuigt van een gewetensvolle, zorgvuldige afweging, en beroept zich op het CDA-program, de gemotiveerde keuze voor het actief meewerken aan een rechtvaardi ger maatschappij met optimale ruimte voor ieders eigen verantwoordelijkheid. Het is niet helemaal ten onrechte, dat de briefschrijvers zich teleurgesteld tonen in het tot nu toe gevoerde kabinetsbeleid, gezien in het licht van de geest van het CDA-program. Als verzachtende om standigheid geldt dat het kabinet voor impopulaire be zuinigingsmaatregelen kwam te staan. Maar niettemin kunnen diegenen die nu zeggen dat echte bezieling in het beleid ontbreekt, er niet van beticht worden de werkelijkheid te vertekenen. Enkele sprekende voorbeel den: de vijf gulden eigen risico die de laagstbetaalden op tafel moeten leggen, het kinderbijslagplan, het wei nig inspirerende non-proliferatiebeleid. MaAR belangrijker dan het (tijdelijke) kabinetsbeleid Goudzwaard schrijft het zelf al in zijn brief is de koers die de CDA-fractie in de Tweede Kamer vaart Na zorgvuldige lezing van de brief is het moeilijk de indruk te vermijden dat de schrijvers wat de fractie betreft het betreuren dat Aantjes de scepter niet meer zwaait, en dat Lubbers hem heeft opgevolgd. Aantjes voerde inderdaad een beleid waarbij de kamerfractie zich naar buiten toe duidelijk anders liet herkennen dan het kabinet. Maar of de werkelijkheid ook anders was, is op enkele hoofdpunten de vraag. Er behoeft wat dat betreft slechts gekeken te worden naar de wij ze waarop de CDA-fractie de hele Urenco-zaak uitein delijk góeddeels heeft moeten laten lopen. Nu Lubbers fractievoorzitter is, lijkt met woorden veel meer openlij ke steun aan het kabinet te worden gegeven, maar toch zijn er in de daden hoopvolle tekenen voor wie het fractiebeleid aan de geest van het CDA-program wil toetsen. Uit de laatste twee weken bijvoorbeeld: het verhogen van het sociale woningbouwporgramma, en het tegenhouden van het regeringsplan om de 155 mm houwitsers nucleair te maken. Het is de vraag of de inderdaad soms verontrustende ontwikkeling van het politieke profiel van het CDA re den moet zijn om de fusie uit te stellen. Nog los van de vraag of dat wel praktisch mogelijk zou zijn (plaat selijk hunkeren veel afdelingsbesturen en kieskringen naar de definitieve fusie) uitstel zou een gevoelige in greep betekenen in de broze ontwikkeling van de nieu we politieke partij. Een ingreep die naar het zich laat aanzien kwadere gevolgen zal hebben dan het kwaad dat de briefschrijvers gisteren signaleerden. Het sein van de briefschrijvers moet wel andermaal een aanspo ring zijn (vooral ook voor het CDA-deel van het kabi net) om de geest van het CDA-program nog meer op te pakken dan nu gebeurt. Geval van open tbc in Bussum BUSSUM (ANP) In Bussum is dezer dagen bij een 20-jarige jongen open tuberculose gecon stateerd. Aangezien hij met nogal veel mensen in aanraking kwam, heeft het consulta tiebureau een onderzoek ingesteld naar eventuele besmetting. Daarbij is tot nog toe aan tachtig men sen een zogenaamde Man- toux-injectie toegediend. In totaal bleken zestien mensen een positieve re actie te hebben. Ze heb ben preventief werkende tabletten voorgeschreven gekregen. SWIJK De belangstel- voor het verkrijgen van rijbewijs vorig jaar weer roeid, in de eerste elf anden waren onder de 1.402 aanvragen voor een examen 302.966 nieuwe ididaten. Dit betekent een iname van vier procent ten uchte van dezelfde periode 1977, toen zich 291.273 ge- iigden voor het eerst ildden. De vrouwen eisten 52 procent van het to- jfrl aantal aanvragen het ^erderheidsbelang voor zich percentage goedgekeur- nam met ongeveer drie focent toe. In de groep per- penauto's werden in totaal i een kwart miljoen eerste mens afgenomen. Bij de vrouwen slaagde bijna 20 procent meer dan in 1977, de mannen verbeterden hun jaarresultaat met ruim 10 procent. In totaal werden 719.362 exa mens voor de personenauto's afgenomen. Hiervan slaagde bij de mannen 38.6 procent (was 35.7 procent) en bij de vrouwen 30.2 procent. Door1 het groter geworden korps examinatoren is de tijd tussen aanvraag van het exa men en het afleggen van dit examen teruggelopen. Wel zijn in het begin van dit jaar door de barre weersom standigheden de mogelijkhe den voor het afleggen van een examen vrijwel nihil ge weest. De gevolgen hiervan zijn nog niet te overzien HAAG (anp) In een de hoge raad verwezen heeft het Haagse ge- :htshof gisteren een Am- -frdamse keel-, neus- en oor- fs wegens een onoordeel- kdig uitgevoerde borstope- die in de uitoefening van ELSI geneeskunst geschorst de tijd van een week. Di] eerste aanleg had het me- tuchtcollege in Amster- Rol m deze ar*s op oktober 76 een schorsing van vier "zaarken0pïeIeSd- arts ging van die beslis- ig in hoger beroep bij het aatsi *n Amsterdam, dat op 8 EDEI ')ruari van bet vorig jaar de pgj, bokken patiënte in haar ,aielsacht niet ontvankelijk ver- anvC aar<ie en appellant geen en- pend®'e maatregel oplegde. Daar- »n ging de Inspecteur van de volksgezondheid in Noord- Holland bij de Hoge Raad in cassatie. Dit college vernietig de op 10 november van het vorig jaar de beslissing van het Amsterdamse Hof en ver wees de zaak voor een nieu we behandeling naar het ge rechtshof in Den Haag. In de uitspraak van gisteren staat dat appellant de opera tie niet in een goed geoutil leerde kliniek had verricht, doch thuis, dat hij voor de o- peratie niet de vereiste oplei ding had genoten en deze op onoordeelkundige en onaan vaardbare wijze had uitge voerd. Om de mislukte in» greep te corrigeren was aan beide zijden een tweede ope ratie nodig, die door een an dere arts werd uitgevoerd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De ministers Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) en De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) hebben besloten in de loop van dit jaar de Nederlandse ambassades in een aantal ontwikkelingslanden uit te breiden met mensen die zich specifiek met ontwikkelings samenwerking gaan bezighou den. ontwikkelingsspecialisten. Dit proces zal in de komende ja ren voortgezet worden. Het is de bedoeling dat het echte „dieptewerk" op de ambassa des, was betreft het ontwikke lingsbeleid, wordt versterkt. Zowel het beleid als de be schikbare middelen zijn sterk gegroeid, maar de ambassa des zijn niet op vergelijkbare wijze meegegroeid. De eerste ambassades die ver sterking zullen krijgen zijn die in Dar es Salaam, Lusa ka, Jakarta, Lima, Luanda, Kairo en Sana'a. FIKSE DALING IN 1978 erslaggevers) IAAG Volgens voor de Statistiek is het aantal geregistreer de hotelovernachtingen van buitenlanders gedu rende de eerste 9 maan den van 1978 ten op zichte van dezelfde pe riode in het iaar daar-, voor met 5,9 procent gedaald, van 5.040.000 naar 4.745.000. In dezelf de periode nam het aantal buitenlandse ho telgasten met 4,8 pro cent af, van 2.292.000 naar 2.183.000. De daling van het aantal overnachtingen van buiten landers met 295.000 komt voor een belangrijk deel voor rekening van gasten uit de bondrepubliek Duits land, met 142.000 overnach tingen minder, en uit de Verenigde Staten, met 74.000 overnachtingen min der. Duitsland blijft echter wel het voornaamste her komstland met 533.000 gas ten en 1.311.000 overnach tingen. Daarna volgen Groot-Brittannië (resp. 324.000 en 710.000), de Ver enigde Staten (285.000 en 596.000) en Frankrijk (173.000 en 300.000). Ook in de voor het toeris me belangrijke stad Am sterdam daalde het aantal overnachtingen. In Utrecht nam echter zowel het aan tal overnachtingen als het aantal gasten toe (resp. 2,6 en 7 procent). Rotterdam (ANP) De Industriebonden FNV in het Waterweggebied willen dat nog dit jaar een 35-urige werkweek wordt inge voerd. Om dit doel te bereiken zullen bij 26 metaalbedrijven in het Waterweggebied (on geveer 30.000 werknemers) actiecomite's wor den ingesteld, die in werking zullen treden als de werkgevers niet met de eis van een 35-urige werkweek akkoord willen gaan. Een woordvoerder achtte het niet uitgesloten dat bij metaalbedrijven in het Waterweggebied stakingen zullen uitbreken wanneer de werk gevers niet bereid zijn om serieus te praten over een snelle invoering van een 35-urige werkweek. De uitspraak van de Rijnmondka derleden wijkt af van het oordeel van de in dustriebondenleden in andere delen van het land. Deze spraken zich vorige week vrij alge meen uit over een gefaseerde invoering van een 35-urige werkweek. BURGEMEESTER ENSCHEDE: ENSCHEDE Hoewel burge meester C. Wicrenga van En schede niet twijfelt aan de functie van zogenoemde ar restatieteams, vraagt hij zich af of er in Nederland twaalf van die speciale eenheden moeten komen, zoals de rege ring wil. In een brief aan mi nister Wiegel van Binnen landse Zaken heeft Wierenga zijn bezorgdheid uitgesproken over het kabinetsplan. In een toelichting hierop ver telt Enschedees burgemeester dat enkele arrestatieteams hun nut kunnen hebben waar het gaat om de bestrijding van de harde criminaliteit: „het is nu eenmaal een gege ven dat er bij overvallen soms zulke zware wapens worden gebruikt dat de poli tie geen weerwoord heeft. Dat maakt de agenten kwètsbaar. Maar er is, naar mijn inzicht, onvoldoende zware criminali teit die de voortdurende pa raatheid van 168 man - twaalf teams van veertien personen - rechtvaardigt". Burgemeester Wierenga is be zorgd over een escalerende werking van een dergelijk machtsvertoon: „Het gevaar bestaat dat de politieagenten op een gegeven moment veel beter zijn uitgerust dan de criminelen. De reactie is dat die zich ook zwaarder gaan bewapenen en dan is er in feite niets opgelost, integen deel want de kans op meer gewapende confrontaties wordt groter", aldus Wieren- ADVERTENTIE Abva telt ruim 200.000 leden UTRECHT (ANP) Het le dental van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft half januari de grens van 200.000 overschre den, nadat in het afgelopen jaar de bond een winst van bijna 14.000 leden had ge boekt. De Abva ontstond op 1 janu ari 1947 door samenvoeging van de Centrale Nederlandse Ambtenarenbond, de Neder landse Bond van Overheid spersoneel en enkele andere kleine organisaies. De bond telde toen bijna 41.000 leden. Bij de Abva zijn niet alleen ambtenaren aangesloten, hij telt ook mensen uit sectoren, zoals gezondheidszorg, bejaar denzorg en welzijnswerk, on der zijn leden. 1 EBBBSS3Ü JROHHÏi1 /Setcdlxna, iroottrej^plijle /curcditait M Verkriigbaar fl 1 «O ;«j[ Rotterdam wil Fennis-panden bij gemeente en corporaties ROTTERDAM De gemeen te Rotterdam is met woning bouwverenigingen gesprekken begonnen over een eventuele gezamenlijke aankoop van alle 1150 Rotterdamse panden van „mammoethuisbaas" Fen- nis. Volgens de Rotterdamse wet houder Mentink (grondzaken) hebben de woningbouwcorpo raties in beginsel positief ge reageerd. Een moeilijkheid is dat de panden van Fennis slecht zijn onderhouden, wat de huisbaas de bijnaam „krottenkoning" heeft opgele verd. Met het totale achter stallig onderhoud is 3,5 mil joen gemoerd, schat de ge meente. Die is zelf nog steeds op de markt voor bijna vijf honderd panden in stadsver- nieuwingswijken, ook afkom stig uit het Fennis-faillisse- ment.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9