RESERVE-POUTIE DOET VEEL ONEIGENLIJK WERK Honderden uit bisdom bezonnen zich op „katechese met volwassenen" Altaarmissaal voor Nederland aan kardinaal aangeboden Kabinet bijeen over financiële problematiek alstublieft gehandicapten hebben echt op aanpassing an woningen Cleijn Duin pakt laatste kans Narcissen TH-Twente wil drie nieuwe studierichtingen ÏNISTER ERKENT TEN VOLLE: ZUIDERKWARTIER OPDERDEPLAATS LEIDSE COURANT DINSDAG 20 FEBRUAR11979 PAGINA 7 In het hart van de oude bollenstreek, In het Treslongcomplex in Hillegom, is een tentoonstelling ingericht van vierduizend narcissen uit Engeland. Groot Brittanië is op het ogenblik 's werelds grootste narcissenkweker en Nederland de groot ste klant. Vorig jaar ging voor zes mil joen gulden aan narcissenbollen en - bloemen naar ons land. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Een uitgroei van 2500 naar 4000 studenten en het instellen van nieuwe studierichtingen informatica, civiele techniek en rechten. Dat is ontdaan van alle fran je de kern van een rapport over „de volgende tien jaar van de Technische Hoge school Twente". In de com missie die zich met deze lan ge termijnontwikkeling van de THT bezig hield, had on der andere de oud-staatsse cretaris van Onderwijs dr. G. Klein zitting. Dé commissie pleit voor een evenwichtige opbouw van de hogeschool waarbij de techni sche- en maatschappijweten- schappelijke studierichtingen even sterk vertegenwoordigd zijn. Daarbij wordt aangete kend dat juist door de voor Nederland unieke samenwo ning, van technologie en maat schappijwetenschappen voor de THT goede ontwikkeling smogelijkheden bestaan. „Koningin oneens met abortusoverleg tijdens mislukte kabinetsformatie" DEN HAAG Volgens ka- mervoorzitter Vondeling heeft koninging Juliana zich tijdens de mislukte formatie van het tweede kabinet Den Uyl tegen hem laatdunkend uitgelaten over de pogingen van Den Uyl en Van Agt om een oplossing te vinden voor de abortuskwestie. Zij zou in een gesprek met Vondeling doelend op de bei de politici hebben gesproken over „de heren gynaecolo gen", daarmee suggererend dat zij zich niet met deze „vrouwenzaken" moesten be zighouden. De kamervoorzitter zei dit gisteravond in een program ma van de VARA-televisie. Hij was door de koningin, die moeite had met de langdurige onderhandelingen over abor tus, gevraagd te adviseren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad houdt vanavond een ex tra vergadering, waar zaken aan de orde zullen komen die afgelopen vrijdag als gevolg van de reis van pre mier Van Agt en de ministers Scholten en Tuijnman naar het ingevroren noorden niet behandeld konden worden. De ministerraad gaat een begin maken met de discussie over de financiële problemen waarmee op het ogenblik geborsteld wordt. Minister Andriessen (Financiën) moet voor dit jaar een „gat" vullen van omstreeks 270 miljoen gulden. Zoals al eerder gemeld vindt Andriessen dat de ontstane gaten in eerste instantie door het betrokken de partement gevuld moeten worden. Als ook het zieken huisvijfje niet doorgaat - daar ziet het wel naar uit - wordt het tekort nog groter. nie BLHP eist geen erktijdverkorting Philips an een onzer verslaggevers) "IDHOVEN De Unie HP (lager en hoger perso- 1) zal tijdens de komende j-onderhandelingen bij Phi- geen arbeidstijdverkor- eisen. De Industriebond nam reeds eerder een- ^de standpunt in, dit in te- ïstelling tot de industrie- iden FNV, die de werktijd ïlen zien teruggebracht tot Unie BLHP is het wel het CNV eens, dat werk- verkorting bespreekbaar worden gemaakt, maar vindt het weinig zinvol nu reeds met concrete voorstellen te komen. Eerst moet maar eens duidelijk worden onder zocht welke kosten een derge lijke maatregel voor Philips met zich meebrengt en welke effecten ervan verwacht kun nen worden. Tijdens een vorige ontmoeting met vakbondsbestuurders heeft Philips reeds laten we ten dat de onderneming best bereid is een arbeidstijdver korting ter discussie te stel-' len. Men hééft op dit moment echter geen aanwijzingen dat arbeidstijdverkorting een zin volle zaak is. Volgens Politiebond: JjFm giro 50500 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding D/a Koninklijk Instituut voor de Tfooen Mauritskade63. 1092 AD Amsterdam UTRECHT (ANP) - Veel Ne derlandse politiekorpsen la ten volgens de Nederlandse Politiebond leden van de re- serve-politie werk doen waar voor ze niet zijn opgeleid, zoals het deelnemen aan ver keerscontroles en „mee draaien" in de gewone sur veillancedienst Volgens voorzitter L. van der Linden van de politiebond worden de reservisten in de avonduren door vrijwilligers „bijgespijkerd". Toch gebeurt het volgens hem regelmatig dat deze mensen hetzelfde werk doen, waarvoor de ge wone politieman een complete opleiding op de politieschool heeft ontvangen. Zo kan het bijvoorbeeld gebeuren dat een reservist tijdens de surveillan ce plotseling wordt geconfron teerd met een echtelijke twist Zijn professionele collega heeft gedurende zijn opleiding aan de politieschool geleerd hoe in dit soort precaire situ aties te handelen. De reservist echter zal het moeten doen zonder de nodige ondergrond. De voorzitter van de Neder landse Politiebond spreekt van misbruik van de reserve- politie. Zijn bond heeft geen bezwaar tegen de inzet van de reservisten, maar dat moet dan wel gebeuren in die poli tietaken waarvoor ze bedoeld zijn, zoals bewakingsdiensten, hulpverlening bij rampen en eventueel bij verkeerregeling. Volgens de voorzitter laten de korpsen de reservisten vaak onder het mom van een oefe ning vooral in de weekends meedraaien met de gewone politiediensten. Nieuwe bevelhebber zeestrijdkrachten DEN HAAG (ANP) De be velhebber der zeestrijdkrach ten tevens chef van de mari nestaf, vice-admiraal B. Veld kamp, zal op 1 maart beide functies overdragen aan schout-bij-nacht H. L. van Beek, die met ingang van diezelfde datum wordt bevor derd tot vice-admiraal. De overdracht van de functie van chef van de marinestaf zal 's morgens plaatsvinden, tijdens een bijzondere verga dering van de admiraliteits- raad aan boord van het gelei de wapenfregat „Tromp" te Den Helder. 3-1 ZEGE OPLANDWER (Van onze parlementaire redactie) JN HAAG Minister Beelaerts van Nikland (Volkshuisvesting) is het eens t de fracties van PvdA, CDA en D in de Tweede Kamer dat er het i en ander te verbeteren valt aan de Jeling voor het aanpassen van wonin- n van gehandicapten. Ook de bewinds an, zo zegt hij in antwoord op vragen n Dijkman (CDA) en De Beer (VVD), voorstander van een koppeling met regeling voor de verbetering van par- iuliere woningen. de minister is het echter niet zozeer iftaak een dergelijke koppeling tot stand te engen. Dat zou gedaan moeten worden door gemeenten, die belast zijn met de uitvoe- ng van beide regelingen. De bewindsman is wel bereid de gemeenten te wijzen op het nut van een dergelijke koppeling. CDA-woordvoer der Dijkman had vorige week tijdens de eer ste termijn van de behandeling van de begro ting van Volkshuisvesting geconstateerd dat invaliden bij het vragen van subsidie voor wo ningaanpassing „vaak van het kastje naar de muur worden gestuurd". Beelaerts erkent, dat het vaak te lang duurt, eer het advies van de gemeentelijke genees kundige dienst betreffende een aanvraag om woningaanpassing binnen is. Dit moet sneller, aldus de minister, en met de dienst wordt er doorlopend overleg gepleegd over de mogelijk heid tot „stroomlijnen" van de advisering. De minister is het oneens met Dijkman, dat bij het bekijken van een aanvraag alleen criteria van volkshuisvesting worden gehanteerd. De maatstaven zouden vooral ontleend worden aan „de doeleinden van het revalidatiebeleid". KATWIJK De wedstrijd tussen de nummers twee en drie van de ranglijst van de hoofdklasse zaalvoetbal, Glasbergen de Best en Gody- la VT, eindigde in een 3—3 gelijkspel. Door dit resultaat veranderde er weinig in de top drie. Koploper Sanitair Sjardin heeft nu nog twee overwinningen nodig voor het kampioenschap. Degrada tiekandidaat Cleijn Duin vocht gisteravond voor één van de laatste kansen die be houd van het hoofdklasser- schap kunnen betekenen. De Katwijkers wonnen verras send van Landwer JMB, 3—1. De ploeg uit Sassenheim kan een plaats bij de eerste drie nu wel vergeten. Glasbergen de Best en Gody- la VT speelden gisteravond zaalvoetbal zoals het gespeeld dient te worden. Beide ploe gen hanteerden een aanvallen de tactiek en zo ontwikkelde zich een aantrekkelijke partij zaalvoetbal. Na nog geen twee minuten spelen was de stand al 1—1. Cor Vreugdenhil zette Glasbergen op voorsprong en meteen daarop scoorde Johan Elfering de gelijkmaker. Vijf minuten later volgden twee fraaie doelpunten. Pim van der Meer rondde een knappe combinatie met Frans van der Laan doeltreffend af. On middellijk daarna was het al weer gelijk. Wil Groenendijk passte op Piet Haasnoot die doelman Wim van Harskamp passeerde. In de slotfase lie ten Godyla en Glasbergen het tempo enigszins zakken. Doel- rijpe kansen ontstonden dan ook nauwelijks meer. Toch kwam Glasbergen nog op voorsprong. Op slag van rust schoot Piet Haasnoot de bal schitterend achter Van Hars kamp. Maar ook deze keer bleef een voorsprong niet lang behouden. Twee minuten na rust scoorde Frans van der Laan met een fraai schot de gelijkmaker. Ondanks ver woede pogingen van beide kanten bleef het bij die 3—3. Anne Ouwersloot was in de tweede helft nog het dichtst bij een doelpunt. Hij zag de bal echter tegen de paal be landen. Gezien de krachtsver houdingen was een gelijkspel de meest terechte uitslag. Cleijn Duinkeeper Huig van Velzen verkeerde in goede vorm in de wedstrijd tegen Landwer JMB. Ondanks de vele schoten die de Sassenhei- mers op zijn doel afvuurden bleef Van Velzen overeind. Slechts éénmaal was Landwer bij machte Van Velzen te pas seren. Hennie Zoet was de maker van dat doelpunt. Die treffer betekende tevens een 0—1 voorsprong voor Land wer. Nog voor rust scoorde Jan van der Plas de gelijkma ker. Ook in de tweede helft was Landwer de dominerende ploeg. Een overwicht dat ech ter niet in doelpunten werd uitgedrukt. En dat kwam om dat Landwer gisteravond niet tot accuraat combinatiespel kwam. Ontstond er dan af en toe wel een kansje dan was Van Velzen op zijn post. Hij reageerde goed op schoten van Peter van der Vlugt en Jan Boekei. Door het uitblij ven van doelpunten werden de Sassenheiiners onvoorzich tig en verwaarloosden de ver dediging. Slordigheden waar Cleijn Duin slim van profi teerde. Jan van der Plas scoorde in de elfde minuut 2—1 en vier minuten later maakte Jaap van Duin er met een prachtig schot 31 van. Door dit resultaat stelde Cleijn Duin de bijna zeker lij kende degradatie nog even uit Programma voor woensdag: Van Gerven de JongEKL" Boys, THB hal Lisse, aanvang 1 20.25, Groenoordhal: Swift/'t WinkeltjeVan der Plas BMW, acht uur. Sanitair Sjar din—Oegstgeest, negen uur. (Van onze korfbalmedewer ker) DEN HAAG Door de 14-7 nederlaag die Zuiderkwartier bij Ready leed is de ploeg van Wim Metselaar definitief naar de derde plaats verwe zen. Bij rust leidden de Ha genaars al met 6-4. „De competitie moet nu een maal uitgespeeld worden, ook al staat er niets meer op het spel". Wim Mestelaar formu leerde hiermee duidelijk de instelling waarmee Zuider kwartier het veld betrad. Daar vond de Leidse eerste klasser echter een uiterst ge motiveerd Ready, gebrand op een tweede plaats op de rang lijst. Binnen enkele minuten was het dan ook 4-0, een ach terstand die uitgroeide tot 6-0 eer Zuiderkwartier tot scoren kwam. Via de 6-4 ruststand kwam Zuiderkwartier nog te rug tot 6-6, waarna de Leide- naars het verder wel voor ge zien hielden. Zuiver schietend en zonder veel weerwerk won Ready dan ook ruim: 14-7. Dirk Jan de Kreek (4), Ineke de Hertog, Nico van Leeuwen en Wil de Wit scoorden voor Zuiderkwartier. In de jaarverslagen van onze volwassenenkatecheten zie je het gebeuren: mensen, die al jaren hadden afgehaakt en toch maar eens gingen mee doen met een reeks kateche- se-avonden, doen de ontdek king van> hun leven: een ge loof, dat het gezond verstand niet verduistert maar ver- licht. In veel katechetische groepen voor volwassenen blijkt, dat het christelijk ge loof niet alleen kan overle ven in de geindustrialiseerde Randstad, maar opnieuw een drijvende kracht is om per sonen en structuren te ver nieuwen, terwijl anderen voor het eerst worden aange sproken door de Boodschap, mede dankzij een nieuwe taal: toch weer Pinksteren! Dr. W. J. M. van Paassen, vi- 'Caris-generaal van het bis dom Rotterdam, zei dit gis teravond in een inleiding -over „Katechese met volwas senen" in het Congresgebouw in Den Haag. Honderden mensen uit alle delen van het bisdom, onder wie leden van parochiële, dekenale en dio cesane raden, van katecheti sche werkgroepen, pastores, .religieuzen en vrijgestelden voor de katechese waren daar, samen met de bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Si- monis, bijeengekomen om zich te oriënteren op het stuk van de katechese met vol wassenen, daarbij mede ge holpen door de inhoud van een aantal stands. Vicaris Van Paassen noemde het veelzijdig aanbod van ka- techetisch materiaal een te ken van vitaliteit. Hij achtte volwassenenkatechese juist in deze tijd bijzonder noodzake lijk en actueel, nu men voor een hernieuwde geloofskeuze wordt geplaatst en men op zichzelf is teruggeworpen. De katechese moet de geloofstra ditie helpen overbrengen als een lévende traditie, ver staanbaar voor de heden daagse mens. Deze taak rechtvaardigt volgens dr. Van Paassen het gebruik van ver schillende methodes. Volwas senenkatechese is een eerste noodzaak om de kloof te overbruggen tussen het lèer- stellig geformuleerde aanbod van de kerk en het levensge voel van goedwillende men sen, die eerlijk zoeken. Kate chese met volwassenen geeft de gelovigen de kans om vaak voor het eerst hun geloof te verwoorden. Er ont staat echte gemeenschapszin, waar in onze verzakelijkte en harde maatschappij kleine verbanden groeien, geken merkt door nabijheid en per soonlijke contacten. Deze katechese, aldus vicaris Van Paassen, krijgt echter bovendien een bijzondere be tekenis, wanneer gelovigen na een reeks geloofsgesprek ken zich aanmelden om als vrijwilligers met bepaalde ta ken belast te worden in de kerk, in nauwe samenwer king met de pastores. Voor hen, die meer gespecialiseer de toerustingscursussen gaan volgen blijft een voortgezette katechese onontbeerlijk. Voor de toekomst van het bisdom noemde dr. Van Paassen het wezenlijk van belang, dat de kadervorming van zowel vrij willigers als van professione le full-time pastores uitgaat van een gemeenschappelijke grondvisie op de kerk in de samenleving, zodat de onder linge samenwerking tussen de pastores en de andere ge lovigen gewaarborgd blijft. Hij pleitte voor een goede planning, opdat zoveel kate chetische bezieling geen stro- vuur zal blijken te zijn. Het bisdombestuur bevordert daarom de verwezenlijking van samenwerkingsverban den, vooral de uitbouw en versterking van de dekenale structuur, ten dienste van een nabije en slagvaardige pastorale actie in de regio. Waar initiatief en actie uit blijven, aldus dr. Van Paas sen wordt het weer eens dui delijk dat de voortgang in onze kerk niet alleen wordt gehinderd door bepaalde au toritaire ingrepen van boven af, maar ook door naïveteit hier en daar aan de basis. Eerder had dr. Van Paassen gesteld, dat de volwassenen katechese in het bisdom Rot terdam in hoge mate betrek king heeft op de sacramen ten. Dit kreeg een duidelijke illustratie in de uitreiking aan alle vijfhonderd aanwezi gen van een kleurige serie van acht boekjes over de sa cramenten, een uit het Duits vertaalde en bij Gottmer, Haarlem uitgegeven reeks on der de titel „Het geloof vie ren". Van deze Serie, die on der verantwoordelijkheid van het Diocesaan Pastoraal Cen trum van het bisdom Rotter dam is uitgegeven, heeft het bisdom een groot aantal af genomen, een kostbare aan gelegenheid, mogelijk ge maakt, dankzij de financiële medewerking van een con gregatie. Mgr. Simonis noemde de bij eenkomst, waarvoor nog eens 250 mensen wegens plaatsge brek moesten worden afge wezen, een geweldig bemoe digende avond. „Ik ben een man, die nogal gauw bezorgd is en dat toon ik nogal eens in mijn woorden. Ik waar schuw nogal veel, zeggen ze. Maar er zijn ook mooie din gen". En daaronder rekende hij ook de katechese, die overal groeiende is, een be moedigende zaak, omdat zo veel bewuste christenen daar aan meewerken. In zijn dankwoord betrok hij in het bijzonder oud-aalmoezenier P. Schoonebeek, die vooral de zaak van de volwassenen katechese in het bisdom heeft „aangezwengeld". In aanwezigheid van alle bisschoppen, mét uitzondering van mgr. Ernst van Breda en mgr. Gijsen van Roermond, die verhinderd waren, heeft de voorzitter van de Nationale Raad voor de Liturgie, drs. R. BSr osb, gis termiddag tijdens een plechtige bijeen komst in Het Slot van Zeist het eerste exemplaar van het „Altaarmissaal voor de Nederlandse Kerkprovincie" aangeboden aan kardinaal Willebrands, voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie. Het nieuwe missaal, dat de officiële verta ling is van het „Missale Romanum", resul taat van het tweede Vaticaans concilie, wordt ingevoerd met ingang van Aswoens dag, 28 februari. Dan zal het voorgeschre ven zijn voor de viering van de eucharistie in de Nederlandse bisdommen. Men mag aannemen, dat alle parochies, kloosters en dergelijke reeds in het bezit zijn van een exemplaar, want van de totale oplage van drieduizend exemplaren, zijn er reeds 2300 afgenomen. Drs.' BSr merkte bij de presentatie op, dat Nederland, van al de omringende landen en taalgebieden, het laatst is met het gereedko men van de volledige vertaling van het nieuwe Missale Romanum, dat inmiddels al aan de vierde editie toe is. Het vertalen is een moeizame weg geweest. Uiteindelijk bracht de Nationale Raad voor de Liturgie een tekst, die zo goed mogelijk het latijn volgt, maar waarin goed gelet is op de „zeg baarheid". Met Vlaanderen kon men het uit eindelijk niet eens worden. Daarom bestaan er nu ook twee volledige altaarmissaais, één voor Vlaanderen en één voor Nederland. Maar wellicht komt men bij de vertaling van het brevier weer bij elkaar. Het Neder landse altaarmissaal noemde dr. Bör voor ons land „een waardig en geheel eigen litur gisch boek". Dr. L. Brinkhoff ofm, oud-secretaris van de Nederlandse Commissie voor Liturgie, nu bibliothecaris op het Liturgisch Instituut te Trier, bekeek de historische ontwikkeling van het missaal en de betekenis van het Ro meinse missaal voor de liturgie. Jos Vran- ken, algemeen voorzitter van de Nederland se Sint-Gregoriusvereniging, was er bijzon der over verheugd, dat in het nieuwe altaar missaal aandacht is besteed aan de priester lijke gezangen. Maar de muziek moet ook op grote schaal worden gebruikt. Daarom heeft de Sint-Gregoriusvereniging cassette bandjes laten maken, waarop de gezangen worde"n gedemonstreerd. Hij bood alle bis schoppen een exemplaar van de cassette Kardinaal Willebrands zei desgevraagd na afloop van de plechtigheid, dat met de in voering van het nieuwe missaal „in zekere zin" een einde is gekomen aan de liturgi sche experimenten. „Dat is al zoveel jaren gedaan". Hij wees echter op de grote moge lijkheden tot variatie. Er zijn bijvoorbeeld vele momenten, die aan de inspiratie van de priester gelaten zijn. Mgr. Bluyssen zei, dat het nieuwe missaal niet alleen dijor Romei nen is gefabriceerd. Het is geen produkt van een klein groepje. Mensen uit de gehele wereld hebben eraan medegewerkt Hij noemde het moment van verschijning geen eindpunt, maar een mijlpaal. De liturgie moet levend blijven en blijven groeien.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7