Sassenheimse middenstanders willen „winkelerf in Hoofdstraat Financiële positie Alphens ziekenhuis minder zorgelijk HnrïÖHfjmfi Ü000 Zoeterwoude maakt van illegale vuilstortplaats recreatieterrein Honderd jaar bollencultuur Ton vol za kgeldR voor vogels Schaatsen op voetbalveld Wassenaarse raad stemt in met verhuizing Time Out h REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 20 FEBRUAR11979 PA,AC «AT AAL De Hoofdstraat, nu nog een „verkeersader' Sassenheim De Ondernemersvereniging Sas- senheim heeft in een rapport onder de "«a»» „Hoofdstraat, verkeersader of winkeleiT' op nieuw gewezen op de benarde positie van de winkeliers in de Hoofdstraat door de toene mende verkeerschaos. Als de situatie in de Hoofdstraat zich niet wijzigt, zullen andere winkelconcentraties in onder andere Lisse en Noordwijk zich verder kunnen ontplooien ten koste van de Sassenheimse winkelier. In het rapport wordt sterk aangedrongen op de realisatie van een zogenaamd „winkelerf. In zo'n winkelerf heeft de voetganger voor rang op alle overige verkeersdeelnemers. Daarnaast heeft alle verkeer dat van rechts komt voorrang. Het rijdend verkeer is „te gast" in het voetgangersgebied en mag zich' slechts stapvoets voortbewegen. Aangebrachte obstakels maken een snelle doorstroming van het autoverkeer onmogelijk. Parkeren is slechts voor een korte periode op speciale plaatsen toegestaan. Om dat te realiseren moet de verkeersafwikkeling in Sassenheim een structurele wijziging ondergaan. Het op de lange baan schuiven van de voorgenomen wijziging tast volgens de winkeliers de distri butieve voorzieningen in Sassenheim verder aan. Een behoorlijk gedeelte van het doorgaande verkeer tussen Leiden en Haarlem wordt in Sassenheim al verwerkt via de Parklaan. Deze straat zou volgens de Ondernemersvere niging ook het noord-zuid verkeer op kunnen vangen. „Geen ideale situatie, maar toch al tijd nog beter dan de verkeersafwikkeling via de Hoofdstraat", zo luidt een stelling uit het rapport Vanuit de gemeenteraad zijn plannen opgeworpen om de aansluiting vanuit Sassen- heim-Noord via de Van Pallandtlaan op rijks weg 44 te verbeteren. Met name de aanslui ting richting Leiden/Den Haag voldoet niet aan de gestelde eisen. Bij een verbetering van deze verkeersaansluiting op de snelweg zou de „gevaarlijke" aansluiting Klinkenberg kunnen vervallen. Uit de voorgeschiedenis blijkt evenwel dat het gemeentebestuur van Sassenheim niet af wijzend staat tegenover de winkeliersplannen. De Hoofdstraat maakt echter deel uit van de rijksweg Haarlem-Leiden en is dan ook in be heer bij Rijkswaterstaat. Ook het gemeente bestuur van Sassenheim is aangewezen op de wensen en (financiële) mogelijkheden van de rijksoverheid. Noordwijk Het Noordwijkse vo gelasiel kreeg gis teren een „ton" vol geld, bijeenge bracht door de jongens en meisjes van de openbare school, 't Waren de zakcentjes van de leerlingen, die ze spontaan af stonden om de hongerende vogels te helpen. Een deputatie uit de jeugd onder aanvoering van waarnemend schoolhoofd Frij- link kwam de for midabele houten spaarpot met dub beltjes, kwartjes, guldens en rijks daalders aanbie den. Bij elkaar was het zeker vijf honderd gulden en er komt nog meer, vertelde Sabine (8), een tweede klas- sertje. Vorige week zag Sabine het trieste beeld van dode vo gels in de sneeuw en toen 's avonds, onder het eten, kwam zij met een idee. „Als we nu allemaal eens wat geld gaven. Dan kan daar eten van gekocht worden en de vogels in leven blijven". Die alle maal waren de kinderen van haar school, waar haar plannetje van alle kanten bijval vond. Ieder deed van z'n zakgeld wat in de ton en het resultaat werd gisteren aan voor zitter Willem van der Niet en secre taris Arno Bos van de Stichting Vogelasiel over handigd. De jongens en meisjes kregen ge legenheid in het asiel rond te kij ken en zagen hoe de daar opgeno men winterslach- toffers weer op verhaal worden gebracht Ook zat daar het toren- valkje, dat vorige week op het schoolplein was neergestreken. Alphense stadsbus ALPHEN AAN DEN RIJN De dienst Openbare Werken van de gemeente Alphen aan den Rijn gaat vanaf morgen tot en met zaterdag een enqu ête houden onder de buspas sagiers die gebruik maken van de lijnen 75, 76 en 7 van West-Nederland. Het doel van de enquête is om meer gege vens te verkrijgen van het reisgedrag van de passagiers. Deze gegevens zullen dan ge bruikt worden om de stads bus te optimaliseren. De pas sagiers zullen bij het instap pen een kaart ontvangen die zij gedurende de rit moeten invullen. Bij het uitstappen wordt de kaart weer ingeno men. Aansluitend aan deze mobiele enquête wordt ook nog een huis-aan-huis enquêtë gehouden ter ondersteuning van het onderzoek. ALPHEN AAN DEN RUN De finan ciële positie van het Alphense zieken huis Rijnoord is minder zorgelijk ge worden. Dat is het gevolg van het kun nen verhogen van de tarieven die door het COZ (Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven) worden vastgesteld. Omdat deze verhoging ook nog eens met te rugwerkende kracht mag worden toege past zal „een niet onaanzienlijk deel" van de geleden verliezen van de af ge- Deze verliezen bedragen tot en met het jaar 1977 totaal bijna drie miljoen. Om dat de gemeente Alphen op moet draaien voor de ziekenhuisverliezen zal het terug te vorderen bedrag dan ook in de gemeentelijke kas vloeien. Naar verwachting zal rond de 1 1/2 miljoen middels de verhoging met terugwerken de kracht, hoogstwaarschijnlijk vanaf 1972, alsnog binnenrollen. Het tekort van Rijnoord nam tot voor kort onge kende vormen aan. Voor 1977 kwam men uit op een negatief saldo van 1.6 miljoen gulden. Voor 1978 is het tekort vooralsnog geraamd op 779.000.-. Vol gens de wethouder voor Financiën, J. Goedhart zal Alphen met „een tekort van enkele tonnen" van Rijnoord moe ten leren leven, gezien „een aantal structurele zaken" die niet gecompen seerd kunnen worden. De gemeente Alphen had overigens nog een financiële meevaller. Rijnoord werd namelijk door de Ziekenfondsraad in het gelijk gesteld over een vordering van drie ton die men jaren geleden al had ingediend bij het COZ maar die daar niet mee akkoord ging. Nu is Rij noord evenwel in het gelijk gesteld en moet de drie ton alsnog door het COZ uitgekeerd worden. Verlichting op kruising Heerenweg WOUBRUGGE Het be schikbaar stellen van een kre diet voor de verlichting van het kruispunt Heerenweg/aan- sluiting Rijsaterwoude staat op de agenda van de Wou- brugse raadsvergadering. De aansluiting van Rijnsaterwou- de op de Heerenweg wordt sterk verbeterd. In het kader van die verbetering denkt de provincie aan het aanbrengen van openbare verlichting. Om dat het kruispunt op Wou- brugs grondgebied ligt, zou den de kosten van aanleg en onderhoud 88.000,-) voor re kening van deze gemeente ko men. iet Provinciale Waterstaabngs echter wel in, dat de lordi gen van Woubrugge ber project nihil zijn. Gede&n c de Staten zal dan ook \(chz< voorgesteld de kostenb pi hun rekening te nem^es vertrouwen dat de kostborr len worden terug ont\at e adviseren B en W vanb gr brugge de raad het beniju bedrag beschikbaar te s Zoeterwoude - In plaats van als illegale vuil stortplaats te dienen zal een aan de gemeente toebehorend terrein nabij de Lagerbergbrug tot recreatief terrein worden herschapen. In de zestiger jaren was het bedrijf Latexfalt nog in Zoeterwoude gevestigd. Dit bedrijf ge bruikte het terrein als brandplaats voor het schoonstoken van asfaltvaten. Na opheffing van de vestiging in Zoeterwoude is er regel matig -zonder toestemming van de gemeente - puin en ander afval gestort. De afdeling ge- meentwerken vlakte dit puin dan steeds af en bedekte het met zand en grond. Om een eind aan deze situatie te maken is er nu een plan om het terrein gedeeltelijk te beplanten. Totale beplanting is veel te duur omdat door de vele stortingen een puinlaag van minimaal één meter is ontstaan. Voor èen bedrag van 9.500 zal het bedoelde gebied een veel beter aanzien bieden. Het terrein nabij de Lager bergbrug (de brug over de Weipoortse Vliet bij de Nieuweweg) krijgt dan het uiterlijk wat het in het polderlandschap verdient Beter trainings veld voor Meerburg ZOETERWOUDE Voetbal vereniging Meerburg krijgt op korte termijn een goed trainingsveld. Twee zaken belemmerden de aanleg van een in goede staat verkerend, goed verlicht trai ningsveld. Allereerst moest overeenstemming worden be reikt met Rijkswaterstaat over de plaats en de stand van de te maken verlichting rondom het trainingsveld. Rijkswaterstaat heeft zich in middels akkoord verklaard niet het aanbrengen van de verlichting, indien de verlich- tingsmasten worden aange bracht op de wijze zoals is aangegeven door Electromach b.v. te Hengelo. Bovendien moet de gemeente een krediet van 143.500,— beschikbaar stellen om aanleg mogelijk te maken. In de raadsvergadering van komende donderdag zal de raad zich buigen over een plan van de afdeling gemeen tewerken voor de aanleg van het trainingsveld in combina tie met te verrichten grond werkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een bo- mendepot en volkstuinencom plex. De kosten van de ver lichting zijn voor rekening van Meerburg. Na beschik baarstelling van bovenstaand bedrag zal in nauw overleg met het bestuur van Meer burg de aanleg van het gras- oefenveld en de verlichting zo snel mogelijk ter hand wor den genomen. In Lisse LISSE De plaatselijke af deling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur viert dinsdag 13 maart het 100-ja rig bestaan van de afdeling. Het jubileum wordt gevierd met een foto- en tekenwed strijd en een receptie in „Huys Dever" aan de Lissese Heereweg. In het monumen tale pand wordt dan tevens een tentoonstelling gehouden van foto's en voorwerpen uit 100 jaar bloembollencultuur. De Lissese afdeling van de Vereniging is een jaar later opgericht nadat in 1878 werd besloten om de bestaande „Algemeene" vereniging op te splitsen in plaatselijke afde lingen. Eerste voorzitter werd de heer C. Blokhuis. Het ge lijknamige winkelcentrum aan de Lissese Koninginneweg herinnert nog aan deze man en zijn broer die de voorzit tershamer later van hem overnam. Bloembollencultuur heeft in Lisse vele initiatieven ontplooid en baanbrekend werk verricht in de ontwikke ling van de bloembollencul tuur tot wat het anno 1979 is. Variërend van het organise ren van tentoonstellingen tot het aanvechten van exportbe lemmeringen. Het thema van de tekenwed strijd voor basisscholieren is: „Lisse, 100 jaar hart van bol lenland". Er zijn geldprijzen beschikbaar voor de winnen de scholen. Het motto van de georganiseerde fotowedstrijd is: „Bolbloemen, herauten van de lente". Voor 1 juni moeten de foto's worden ingeleverd bij het VW-kantoor aan de Lissese Grachtweg. Weer voorstel voor derde wet houder in Rijnsburg RIJNSBURG In Rijnsburg wordt donderdagavond tijdens de raadsvergadering opnieuw de komst van een derde wet houder besproken. Nu wet houder C. Leeuwenburg om gezondheidsredenen zijn werk neer moet leggen, meent de PvdA/Open Lijst dat de be noeming van een derde wet houder raadzaam is. Na de onlangs gehouden ver kiezingen wilden WD en PvdA eveneens een derde wethouder benoemen. Het CDA, met negen raadszetels verreweg de meerderheid, wees dit voorstel af en hield het bij de twee wethouders die Rijnsburg al zo lang heeft. Brand in ,,'t Stoof ie" NOORDWUK - In ,,'t Stoo- fie" aan de Kerkstraat ver oorzaakte een brand voor duizenden guldens schade. Een boven de bar wonende verpleegster ontdekte 's nachts dat de zaak vol rook stond en sloeg alarm. Men slaagde er in het vuur snel te doven, maar aan het interieur bleek inmiddels flinke schade te zijn ont staan. Waarschijnlijk is de brand veroorzaakt door een smeu lende sigarettepeuk in de prullenmand. In een woning aan de Johan na van Hoorn ontstond veel roet- en rookschade, toen een gasfornuis, waarin een diep vriesmaaltijd verwarmd werd, defect raakte. Daar de situa tie zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, rukte de brand weer onder leiding van com mandant Koelen met groot materieel uit. Het vuur kon snel worden gedoofd, maar het fornuis was total-loss. Diefstal uit Boddaertcentr LEIDEN Uit het Boi centrum, een moeilijk opvoedbare 1 aan het Terweepark, isjnwc rende het weekeinde drag van 2000 gulden fezei len. je is taak lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllje Het ontbreken van een echte ijsbaan in Wassenaar is voor de plaatselijke voetbal vereniging Blauw Zwart aanleiding ge weest een eigen ijspiste te vervaardigen op het trainingsveld. Gedurende de afgelo pen dagen werd van de ijsbaan een druk gebruik gemaakt, vooral tijdens het week einde. WASSENAAR De gemeenteraad van Was senaar stemt in met de verhuizing van de jeugdsociëteit Time Out naar de boerderij „Bos" in het plan Ter Weer. Het gemeentebe stuur zal zich nog nader beraden op diverse aspecten die kleven aan de verhuizing, zoals de mogelijke geluidsoverlast voor toekomsti ge buren De raad had heel wat meer moeite met de be stemming van de aan te leggen sportvelden in het plan Ter Weer. Het college had voorge steld de sportvelden toe te wijzen aan de handbalvereniging Olympia en de American Baseball Foundation. De toewijzing aan Olym pia werd met instemming begroet Veel moeite hadden de raadsleden met de toewijzing aan de Amerikaanse honkbalvereniging, die een besloten club is waarvan de meeste leden niet in Wassenaar wonen. In totaal zou voor deze vereniging een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden worden besteed en dat vond de raad rijkelijk veel. Het collegevoorstel haalde het toch, hoewel men zich in de diver se commissies nog eens nader zal buigen over de indeling van de velden en zal bezien of de Amerikaanse vereniging niet met een kleiner veld genoegen kan nemen, zodat nog een an dere vereniging met ruimtenood geholpen kan worden. Woningproblee| Voorschoten groeit sterk VOORSCHOTEN - HB kort aan woningen in I schoten groeit jaarlijks bleek gisteravond tijdel gecombineerde commissi gadering voor welzijn, bare werken en financiën Op 1 januari vorig jaat den bij de gemeente 38| ninzoekenden geregis Op 1 januari van dit ja; dit aantal met honderd nomen. Onder de woni kenden bevonden zich leenstaanden. De prob waar Voorschoten mee z staan vooral uit het aantal echtscheidingen, door voor een van de pa voor nieuwe huisvesting worden gezorgd en het aantal woningzoekende digen. De commissies n(j, zich gisteravond over d rj- ningnood onder de jonj 'j,' Men kwam niet tot een,r sluidend oordeel over rj vorm waarin de oplc ei) moet worden gezocht. Ee der onderzoek moet een£ woord geven op de over in Voorschoten naamde „studentenka1C moeten worden gebouw dat de jonge alleenstaifus verspreid over het wonijfrie; senaal dienen te wordejedr huisvest leC pp< Auto brandt uit eigd LEIDERDORP Een prat nenauto, die stond gfhefc keerd aan de Laan vawn- i derzorg in Leiderdorp isht i nacht door brand venfnet De politie vermoedt, lijk kortsluiting oorzaak vagebl brand is geweest. hel De inbraak in de woningbei; de Rhijngeesterstraatweft t Oegstgeest die werd gepfcani in de nacht van zonda doe maandag, blijkt 'slechts'agr buit van 3,5 mille te he^in opgebracht. In de L.C.klai gisteren werd abusievelij^nie bedrag van 35 mille gemeld^le ADVERTENTIE Een van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland. Haarlemmerstraat 42 LEIDEN (071) 131204

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4