T Bewoners Hoge Morsweg kunnen voorlopig blijven zitten Kraakbond verontwaardigd over toewijzingsbeleid LWS CDA verontwaardigd over negeren moties Leiden wil hogere ver- huisbijdrage Bedenkingen tegen „grondruil" met Kempeneers RAAD NEEMT BESTEMMINGSPLAN „HAAGSCHE SCHOUW" AAN PAH- c—3,^0 LEIDSE COURANT DINSDAG 20 FEBRUAR11979 PAGINA3 deugdelijke 10 "I h Dat de mens ver- oordrJS genoegzaam II ra zijn. Gemiddeld lopen jaar of zeventig op de lol rond. Met één van de jOW !airste verworvenheden ie mens, de auto is het stle tee^ beter gesteld: de mo- auto is zo mogelijk nog I Ir bereid om tot stof we- p keren dan zijn mense- jgebruiker. Wat niet weg- IqP dat er altijd mensen 130 ftie het aardse verblijf Fllmfun trouwe vierwieler zo lje J mogelijk proberen te (ontj MTS-scholier werd in dat door de P°htie ge- sboomd; De politie had, trokken door het histori- ïummerbord van de ver- een onderzoek inge- naar de toestand van de e8 fee onderdelen en had we|f jkt dat één van de ban- tijn beste tijd wel gehad ustr^n dat het vermogen om i) vs remmen door volledig psleten rempakkingen op de klinknagels) ook j -I |meer was wat het ooit test was. De scholier was brlijk beledigd dat hij l'a^oor nog een boete kreeg rh.). !„Ik heb mijn auto voor laten maken. Is voofl geen straf genoeg. Hij Anl| het nog best, ik had last van", vertelde de „Nee, U misschien ar wat dacht U van anderen als U eraan meende kantonrechter Dijke die onaangedaan ilden boete oplegde. >2 3oïr>l en czitomot chte k nabi; jullJelheid terec jnklaP ir"st maaht in de regel Solr. 'eel enthousiasme los bij mobilst. Een werkloze kwam op de Rijks- nabij Alkemade in een van die „dikke terecht en ergerde de >pa p rï°or tot twee keer toe Ten met zijn auto op de en steeds weer in een richting uit de mis- |en op te doemen. „Ik A wat borden gemist en ik {daardoor de kluts kwijt", Tde de verdachte. Ver- ichout Van Ham vond jllemaal maar hoogst on- 2.10 ptwoordelijk bij 75 meter ïssesj en eiste 175 gulden boe- 6.10 f even dagen cel. der Ij vachj d die kan ik niet betalen. Ik Wasijverkloos en mijn auto is taal. wrak, dus onbruikbaar. en i loet dus wel zeven dagen zitten", meende verdach- 16.3lpantonrechter Van Dijke erop dat de justitie zich altijd aan de goederen een veroordeelde ver- 'jt om aan haar geld te en, hetgeen wil zeggen alleen geheel berooiden ns maken om op den in het gevang te worden iten. Van Dijke was ech- :1 bereid om de boete te ideren en daarvoor in ilaats wat uit te halen og°o|fhet rijbewijs omdat de Schte toch had gezegd 'j voorlopig niet meer in was om te rijden. Dat 18fde uiteindelijk 75 gulden en twee maanden on- ontzegging (S) Ie rijbevoegdheid op. -draai) T ruck Frank Buurman LEIDEN De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad toon de zich gisteravond uitermate verontwaardigd over wat zij bij monde van de heer Vink noemde „het van tafel vegen van door de raad tijdens de begrotingsbehandeling aangeno men moties. Aan de orde was een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1979. De heer Vink riep in herinnering dat de raad tijdens de begrotingsvergadering prioriteiten had gesteld ten aanzien van het aanstellingsbeleid. De voorliggende wijziging in de begro ting repte over geen van de gestelde prioriteiten, maar wel over de aanstelling van een keuringsarts voor de GG en GD. Het CDA-raadslid noemde het een staaltje van onbehoorlijk bestuur dat de raad, zonder in de vakcommissies hiervan in kennis te zijn gesteld met de wijziging werd geconfronteerd. Inderdaad moest wethouder H. van Dam van financiën toege ven dat de gevolgde procedure geen schoonheidsprijs verdien de. Zijn collega van volksgezondheid, P. Schoute, benadrukte evenwel de urgentie van het aannemen van een arts bij de GGD, omdat het huidige keuringsteam het werk niet aankan. Het D'66-raadslid H. Glaubtitz wees erop dat ook de situatie rond de brandpreventie nijpend is. Een brandpreventie-ambte naar was een van de drie ambtenaren, aan wiens aanstelling de gemeenteraad tijdens de begrotingsbehandeling prioriteit heeft gegeven. Wethouder Van Dam verzekerde hem dat de preventie-ambte naar ook een hoge prioriteit bij het college houdt. Hij zegde het D'66-raadslid toe dat deze niet tot de volgende begrotings vergadering hoefde te wachten totdat deze ambtenaar zou worden aangesteld. Leiden De gemeente Lei den wil een ernstig beroep op het rijk doen de geldelijke bijdrage aan bejaarden bij verhuizing en aan bewoners bij woningverbetering en kro topruiming op te trekken. Al' enige jaren bedraagt deze steun drieduizend gulden. Uit een onderzoek van de wel- zijnsraad is gebleken dat deze bijdrage lang niet meer toereikend is. De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond unaniem een mo tie aangenomen waarin wordt gepleit de bijdrage in alle in terim-saldo-gemeenten op te trekken tot tenminste het ni veau dat nu in de vier groot ste steden geldt. Wethouder C. Waal van stadsontwikke ling wilde de motie van harte overnemen en er bij het rijk nogmaals op aandringen de bijdrage in de verhuis- en in richtingskosten te verhogen. LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft ernstige bedenkin gen tegen de grondtransactie die het college wil aangaan met het garagebedrijf A. Kempeneers. Dit viel gisteravond te be luisteren tijdens de behandeling in eerste instantie van het college-voorstel om aan de heer A. Kempeneers grond in de Merenwijk te verkopen en een terrein aan de Langestraat te kopen. Zowel het PPR-raadslid L. Beijen als het PvdA-raadslid A. Ranner verwezen naar een brief van de Bovag waarin deze bond van garagehouders de bonafide bedrijfsvoering van Kempeneers in twijfel trekt. Beide raadsleden vonden dat de verkoop van grond in de Merenwijk (circa 8350 m2) in geen verhouding stond met de koop (circa 875 m2). Beijen vroeg zich dan ook af of het niet beter zou zijn de grond in erf pacht aan Kempeneers uit te geven. De gemeente heeft het terrein aan de Langestraat nodig voor de realisering van het bestemmingsplan Herengracht/Zijlsingel. Al jaren wordt er tussen het gemeentebestuur en Kempeneers trouw getrokken om het terrein. Er ligt nu nog een eis tot schadevergoeding van Kempeneers bij de Kroon. Het PPR- raadslid miste in de overeenkomst de toezegging dat deze vordering bij de rechtbank na de „ruil" zal worden ingetrok ken. Tijdens de volgende gemeenteraadsvergadering zal het college zijn visie op de zaak-Kempeneers geven. De Juwelenwijk met op de voorgrond een stukje van Koppelstein. Geheel rechtsonder de woningen die voor de aanleg van een brug zullen moeten wijken (L.C.-luchtfoto Frans Rombout.). LEIDEN De bewoners van de acht huizen aan de Hoge Morsweg kunnen voor lopig blijven zitten. De ge meenteraad heeft gistera vond een motie van het CDA-raadslid J. van Zijp aangenomen waarin wordt gesteld dat het college niet eerder tot onteigening van de acht woningen en be drijfsruimten aan de Hoge Morsweg zal overgaan, dan nadat de plannen tot aanleg van een openbaar vervoer- tracé vaste vorm hebben aangenomen via besluitvor ming in de raad. Het CDA-raadslid diende de motie in bij de behandeling van het bestemmingsplan Haagsche Schouw. Volgens het bestemmingsplan moeten de woningen worden afgebro ken teneinde een brug over de Rijn aan te leggen ten be hoeve van het openbaar ver voer, die in de toekomst een belangrijke verbinding moet vormen tussen de in aan bouw zijnde wijk „Koppel stein" en de nog te bebou wen Stevenshofjespolder. Te gen het bestemmingsplan hadden de bewoners een be zwaarschrift ingediend. Met zijn motie wilde de heer Van Zijp de bewoners wat meer zekerheid geven over hun si tuatie. Wethouder C. Waal van stadsontwikkeling zegde toe zeker terug te komen in de raad met een voorstel tot aanleg van een brug over de Rijn. Hij vond het onverant woord de brug uit het be stemmingsplan te schrappen. Met name het CPN-raadslid D. Hoeven drong erop aan het openbaar vervoerstracé over de Haagsche Schouw- weg te laten lopen. Volgens hem was dat veel efficiënter mogelijk omdat er dan te scherpe bochten in het tracé zouden ontstaan. Enkele raadsleden spraken hun twij fels uit over de haalbaarheid van de terugkeer van de tram in de Leidse regio. omdat aan deze weg sport velden liggen en omdat hier in de toekomst' ook volkstui nen en een zwembad komen. Een verdergaande motie van Van Zijp waarin het college wordt verzocht niet eerder tot onteigening van de wo ningen over te gaan dan na dat de plannen tot aanleg van een trambaan vaste vorm hebben aangenomen, kon de goedkeuring van de meerderheid van de raad niet krijgen. Weliswaar be toogde wethouder Waal dat het van goede politiek betuig de wanneer er rekening wordt gehouden met de even tuele aanleg van een tram baan, maar hij vond het wat riskant om zich alleen op een trambaan vast te leggen. Er zou Onverhoopt toch besloten kunnen worden tot de aanleg van een brug voor bussen en taxi's. Overigens zullen de bewoners waarschijnlijk al leen wanneer er een tram baan over de Rijn wordt aangelegd, moeten wijken. Tijdens de behandeling van het bestemmingsplan in een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke ordening verklaarde een van de ontwerpers van het plan dat wanneer er een busroute wordt aangelegd de brug iets naar noord-westelijke rich ting kan worden verschoven. Bij een trambaan is dat niet Winkels De heer Van Zijp ging bo vendien in op het ontbreken van winkels in de in aan bouw zijnde wijken „Koppel stein" en „Boekhorst". Wet houder Waal deelde de raad mee dat uit een onderzoek is gebleken dat vestiging van winkeltjes in deze nieuwe wijken niet noodzakelijk is. Dé toekomstige bewoner zijn aangewezen op het winkel centrum aan het Diamant plein dat waarschijnlijk iets zal worden uitgebreid. Het PPR-raadslid L. Beijen vond de parkeervorm van 1.3 per huis in „Koppelstein" te hoog. Bovendien vroeg hij het college de toezegging te doen dat bewoners die auto loos zijn van B. en W. een ontheffing krijgen van de in het bestemmingsplan vastge legde verplichting grond uit te sparen voor het parkeren van een auto. Dit werd hem door wethouder Waal toege zegd. Het is niet zeker of er in dit nieuwe gedeelte van het Morskwartier een zwembad zal worden aangelegd. Wet houder Waal deelde op vra gen van het CPN-raadslid Hoeven mee dat er een on derzoek zal worden verricht naar de vraag of een zwem bad, in deze uithoek van Lei den, kan rekenen op een toe reikend bezoekersaantal. De grond wordt wel in het be stemmingsplan gereserveerd. De poppenkeet Het poppentheater „De Poppenkeet" geeft morgenmid dag, 21 februari, een voorstelling in de aula van het rijksmuseum voor Volkenkunde, aan de Steenstraat. Deze voorstelling werd vorige week van wege de weers omstandigheden uitgesteld. De voorstelling begint om twee uur. De toegangsprijs is 75 cent voor kinderen en twee gulden per persoon voor volwassenen. Flavium De bekende bluesgroep Flavium treedt vrijdagavond 23 februari op in het Leidse Vrijetijdscentrum. De groep brengt zowel Chicago blues als Santana-achtige num mers. Flavium bestaat uit Hans Driesten, vocals; Anne Gaert Bonder, gitaar; Nico Groen, drums; Erik Bagchus, basgitaar en Peter Dijksterhuis, hammondorgel. Het op treden begint om acht uur. De toegangsprijs is vijf gul den voor niet-Ieden, vier gulden voor CJP-houders en driegulden voorleden van bet Vrijetijdscentrum. Benoemingen Dr. L. Leertouwer is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon lector in de geschiedenis van de godsdiensten in het algemeen en de vergelijkende godsdienstweten schap. De heer Leertouwer is wetenschappelijk hoofdme dewerker bij de vakgroep godsdienstwetenschap van de Groningse Universiteit. Dr. R. Diekstra is benoemd tot gewoon lector in de klinische psychologie aan de Leidse Universiteit. De heer Diekstra is thans docent klinische psychologie en inleiding in de psychotherapie en gedrags verandering bij de vakgroep klinische psychologie aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Vrouwencafé Het Vrouwencafé houdt vanavond wederom een thema bijeenkomst over de anti-conceptie-pil. Vorige maand werd er eveneens een bijeenkomst over dit thema gehou den. Hiervoor bleek zoveel belangstelling te bestaan, dat het Vrouwencafé het nuttig vond deze bijeenkomst te herhalen. Er zal weer een arts aanwezig zijn om informa tie te geven. Voorts wordt in kleine groepjes gepraat over het onderwerp. De bijeenkomst begint om acht uur. Het Vrouwencafé is gevestigd aan de Nieuwe Rijn 20a. Moeder en kind De Nederlandse vereniging van huisvrouwen houdt don derdag 22 februari een middagbijeenkomst in haar vere nigingsgebouw aan het Noordeinde naar aanleiding van het „Jaar van het kind". Karin Schaedtler, die vele ma len als gastvrouw reizen maakte op bekende passagiers schepen zal vanaf twee uur een lezing met lichtbeelden houden, die de titel draagt „Moeder en kind, een wereld in de wereld". Nadere inlichtingen over de bijeenkomst zijn te krijgen via tel. 13.46.56 en 15.07.10. Fassbinder De filmcyclus rond de Duitse regisseur Fassbinder wordt maandag 26 februari ia het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 besloten met de vertoning van de film „Die Bitteren Tranen der Petra von Kant" uit 1972. De film handelt over relaties tussen vrouwen. De voorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig en twee gulden vijftig voor leden van het Kijkhuis. Tartot Mia Leene houdt dinsdag 27 februari weer een lezing over de symbolische en sectarische betekenis van de Ta rot van Memphis met dia's. De lezing wordt gegeven in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Leden van het Gesprekscentrum hebben gra tis toegang. Klassieke films Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vertoont in maart een serie klassieke films uit Hollywood. De cy clus wordt donderdag 1 maart geopend met de vertoning van de film „Hoorey for Hollywood". De film laat aan de hand van beroemde filmfragmenten de geschiedenis en ontwikkeling van het filmbedrijf zien. De voorstelling be gint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. ectieEndegeest" dit kr nog uitgebreid JiPEN Dc directie van het gemeentelijk psychiatrisch, „Endegecst" zal halverwege dit jaar kunnen wor- 3n de[uitgebreid. De definitieve beslissing hierover neemt de stownteraad rond april op basis van een onderzoek dat door Ixtern bureau wordt verricht. gemeenteraad stelde gisteravond vijftigduizend gulden be- Preiuk aar voor de uitvoering van de eerste fase van het on- srcet>k. Wethouder P. Schoute van gezondheidszorg benadruk- 0 (S)£steravond in zijn hoedanigheid van voorzitter van de com- werkfiie voor het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" c.a. de 'ano l 8 van 6611 herstructurering van de directie. Hij deelde periu at het externe bureau na een maand van voorbereiding jen dertig dagen aan de raad over de uitkomsten van het ferzoek in de eerste fase kan rapporteren. LEIDEN De Leidse kraak- bond is hevig verontwaar digd over het woningtoewij zingsbeleid van de Leidse Woningstichting (LWS). Direc te aanleiding voor hun ver ontwaardiging is de toewij zing van een woning in het gebied Herengracht-Zijlsingel aan een vrouw van 82. De woning was kort voor de toe wijzing door de Kraakbond gekraakt voor een gezin met een baby. De bejaarde dame heeft een hartinfarct gehad en de haar toegewezen wo ning heeft een trap en de w.c. op de bovenverdieping. „Bovendien", zo zegt de kraakbond, „staan in het He- rengracht-Zijlsingelgebied nog tientallen woningen leeg. Maar als wanhopige mensen, die geen huis hebben erin trekken, wor.den er opeens door de LWS mensen op af gestuurd". De kraakbond verwijt de LWS, de afdeling Huisvesting van de gemeente en het colle ge van b en w van Leiden, dat zij zich niet hebben ge houden aan afspraken: „De huurprijzen in dit gebied zijn veel hoger uitgevallen dan oorspronkelijk beloofd was. Deze nieuwbouwwijk zou be taalbaar worden voor woning zoekenden met lage inko mens". Voorts wijst de bond er op dat bewoning van de leegstaande huizen door kra kers alleen maar voordelig is voor de LWS: „De krakers zijn niet te beroerd om huur te betalen en zelf verbeterin gen aan te brengen als dat nodig is. Leegstand kost al- deen maar geld, vooral als in de niet bewoonde huizen de verwarming brandt" De Leidse Kraakbond eist daarom van de LWS, Huisves ting en de gemeente dat zij leegstand voorkomen en er rekening mee houden dat ook krakers urgente woningzoe kenden zijn. Zij eist verder de nakoming van gedane be loften „een betaalbare nieuw bouwwijk voor woningzoeken den met een laag inkomen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3