be ver Chinese inv i Vietnam gypte: geen ncessies meer n Israel >ese v< erin grote mate voor coup Iran TENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 19 FEBRUAR11979 PAGINA 7 n onze correspondent Dick Toet) NGTON De Amerikaanse rege- eschouwt de Chinese invasie in n als „een belangrijke internatio- •isis". Bij de Chinese regering is rk protest ingediend. „Wij hebben ezelfde kracht geprotesteerd als laan hebben tegen de Vietnamese in Cambodja", aldus een woord van het ministerie van buiten- taken. kertijd wordt van Amerikaanse e zwaarst mogelijke druk uitgeoe- de Sovjet-Unie om openlijke in de Russen aan hun Vietnamese noten te voorkomen. De in allerijl ekomen „crisisstaf, bestaande uit ïsident Mondale, minister van bui- se zaken Vance, de veiligheidsad- Brzezinski en staatssecretaris van ie Duncan, maakt zich ernstig zor- een mogelijke Russische inmen- )e afgelopen week werd geken- door een uiterst korzelige ver- >uding met de Sovjet-Unie naar ing van de aanval op de Ameri- ambassade in Teheran en de Jneke Grönloh tolen Djakarta moord op de Amerikaanse ambassadeur in de hoofstad van Afghanistan. Ameri ka reageerde uiterst scherp op de Russi sche beschuldiging, dat de aanval op de ambassade in Teheran door de CIA was uitgelokt om een excuus te geven voor Amerikaanse militaire inmenging. De Russen reageerden op hun beurt zeer verontwaardigd op de beschuldiging, dat Russische militaire adviseurs betrokken waren bij de als „klunzig" bestempelde poging de Amerikaanse ambassadeur in Afghanistan uit handen van rebellen te bevrijden. Het karakter van de Chinese invasie in Vietnam is nog onduidelijk. Volgens Amerikaanse intelligentie-rapporten wordt er door 150.000 Chinese militairen aan deel genomen, hetzelfde aantal waar mee de Vietnamezen onlangs de Cam bodjaanse grens zijn overgetrokken. Amerikaanse deskundigen achten het het meest waarschijnlijk dat het gaat om een „strafexpeditie". Wellicht zullen de Chinezen eisen, dat ze hun troepen pas terugtrekken als de Vietnamezen Cam bodja verlaten. De Amerikaanse regering heeft er bij China steeds sterk op aange drongen geen aanval op Vietnam te on dernemen, maar een duidelijke belofte is nooit verkregen, ook niet van de Chinese vice-premier Deng tijdens zijn recente bezoek aan Amerika. De Chinese invasie wordt gezien als een flinke tegenslag voor president Carter in zijn pogingen het Amerikaanse congres te krijgen ach ter maatregelen, die de nieuwe relatie met communistisch China moet bekrach tigen. \RTA (ap) De Nederlandse zangeres Anneke Grön- mecr dan achtduizend dollar kwijtgeraakt uit een kluis hotel in Djakarta, zo heeft een zegsman van de Indo- epolitie zaterdag meegedeeld. Grönloh, kwam in december naar Djakarta om een concerten in verscheidene delen van het land te geven, oorlichter Ari Tonang- verklaarde dat er een onderzoek ïgesteld naar het verlies. Men vermoedt diefstal die dan de woordvoerder „zeer netjes" is uitgevoerd. De echt- van Anneke Grönloh, van der Land, heeft tegenover de verklaard dat de promotor van de zangeres nog steeds ollar moet betalen van een beloofd bedrag van 7.000 voor haar Indonesische toernee van een volle maand, iressario is voortvluchtig, zo is van officiële zijde verno- TT U JA (Rtr) President ran Egypte heeft ver- dat zijn land geen ies meer zal doen op ïistersconferentie die ag in Camp David ge- zal worden over het en vredesverdrag tus- pte en Israël. Amerikaanse functio- had Sadat bij zijn ingen met de Ameri- minister van defensie, Brown, die op het in Egypte is, gezegd ypte al genoeg conces sit gedaan bij de vre- irhandelingen die het iver met Israël heeft en dat nu het woord ïël is. neende verder dat de enissen in Iran de sta- het Midden-Oosten lar brengen en dat hij de V.S. om wapens zal vra gen om inmenging van vreemde staten in dit gebied tegen te gaan. Hij voegde daaraan toe dat de wapen- voorraad in zijn land gelijk zal moeten zijn aan die in Is raël. In het afgelopen week einde kwamen ook de proble- men aangaande de levering van Amerikaanse gevechts vliegtuigen aan Egypte rond. Saoedi-Arabië stemde ermee in 525 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden) te betalen zo dat Egypte vijftig Amerikaan se gevechtsvliegtuigen van het type f-5 geleverd kan krijgen.. Oorspronkelijk zou Egypte de toestellen al afgelopen okto ber hebben ontvangen, maar een geschil tussen Saoedi-Ara bië en de V.S. over de prijs, heeft uitstel van de levering veroorzaakt. dbeving in Chili en Peru 1PA (AP) Een ebied in het zuiden u en het noorden van in het weekeinde aardbeving getrof- larbij zijn zeker vijf omgekomen en meer gewond geraakt in Arequipa in de An- eeld werd dat er ook 22 mensen gewond zijn ge raakt in Cam ana aan de kust van de Stille Oceaan, 160 kilometer ten westen van Are quipa. Hulpverleningsdiensten heb ben meegèdeeld dat er nog geen bericht is ontvangen van een aantal afgelegen dorpen waar wellicht ook slachtoffers zijn gevallen. ee harten in een lichaam >TAD (Reuter) De harttransplantatie-pionier Christi- mard heeft vrijdagavond een tweede hart geplaatst in stkas van de 2&-jarige Amerikaan Rick Anderson. De geschiedde in het Kaapse ziekenhuis „Groote en duurde vijf uur. p >n heeft sinds oktober in Kaapstad gewacht op een gjs ingeschikt „tweede hart". laiinard die in 1967 de eerste hartoverplan ting bij mensen Ne, specialiseert zich nu op het plaatsen van een twee- iju Waarbij het eigen hart van de patient intact gelaten een donor-hart ernaast geplaatst wordt S -militair smokkelt Lej 'Üosieven naar El Fatah :Ch (AFP) De Israëlische veiligheidstroepen hebben Senegalese militair van de vredesmacht van de de Naties in Zuid-Libanon aangehouden, toen hij juist grveband met explosieven en ontstckingsapparaten r a.an ,id van de Palestijnse guerrillabewe- iêi heeft de Israëlische radio bekendgemaakt. Egalees was met een jeep van de VN via de grensover- pik "*os^ Hanikra Israël binnengekomen. Bij Acre ont leen lid van El Fatah, afkomstig uit het bezette deel rdanië. In de band die hij hem gaf zaten30 pakjes rwT en ontstekingsapparaten. Beide mannen zijn 'Uden. Hun namen werden niet genoemd. Amerikaanse adviseur Ball: 9 9 Londen (AP) Ilenry Kissinger is in grote mate verantwoor delijk voor de machtswisseling in Iran. Dit schrijft de vroe gere Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Ge orge W. Ball, die in december vorig jaar door de regering Carter werd aangesteld ais adviseur voor Iran, deze week in het onafhankelijke weekblad The Economist. Volgens Ball was het Richard Nixon, onder wie Kissinger minister van buitenlandse zaken was, die de inmiddels afgezet te sjah aanmoedigde buitensporig veel dure, moderne wapens te kopen. „Deze zware last had niet alleen een financiële aderlating tot gevolg die leidde tot beperking van de ontwikkeling met daar uit voortvloeiende werkloosheid en ontevredenheid, maar voer de de sjah ook tot een grootheidswaan, die hem afsneed van ieder contact met de werkelijkheid en het Iraanse volk", aldus Ball. De consequenties van de wapenaankopen en de corruptie van de sjah en de hem omringende kringen waren de "twee meest in het oog lopende oorzaken van de instorting van de sjah", schreeef hij vanuit New York. Hij leverde commentaar op uitlatingen van Kissinger over Iran, die eerder verschenen. Kissingers uitspraken waren vol feitelijke onjuistheden en zwakke analyses", aldus Ball, die onderminister van buiten landse zaken was onder John F. Kennedy en Lyndon B. Joh nson. In tegenstelling tot Kissingers beweringen, schreef hij, „heeft de Amerikaanse regering nooit gepropageerd dat de sjah een coalitieregering moest scheppen". Geen enkele Ameri kaanse afgezant heeft hem ooit in het openbaar of onder vier ogen, zichtbaar of onzichtbaar, voorgesteld op te stappen en president Carter heeft hem tot het einde toe onvoorwaardelijk gesteund." Ball schreef dat de Verenigde Staten voor de „daad van dwaasheid" van Nixon en Kissinger in 1972 na de oliecrisis, hebben moeten boeten, door de sjah zoveel en welke moderne wapens hij maar wilde te laten kopen" omzichtig, men zou „de obsessie van de sjah voor wapens streng in toom hebben moeten houden". „In de 22 jaar van 1950 tot en met 1971 hielden wij onze totale wapenverkopen aan Iran beperkt tot slechts 1,2 miljard dollar, maar in het korte tijdsbestek van zeven jaar na Nixons zorgeloze besluit, sprongen onze geza menlijke militaire verkopen omhoog tot ongeveer 16 keer die hoeveelheid, ofwel 19,5 miljard dollar. Ball noemde het „onzin" dat Kissinger meende dat de sjah getwijfeld moet hebben aan de werkelijke Amerikaanse bedoelingen, toen hij besloot de hem ter beschikking staande macht niet te gebruiken om de revolutie krachtiger het hoofd te bieden. „De reden dat de sjah de wapens niet opnam, was dat zijn hele land tegen hem was en dat zijn leger uiteen begon te vallen onder druk van twee tegenstrijdige loyaliteiten, zoals thans is geschied. Het is dwaas te denken dat wij een gehate, absolute vorst in het zadel zouden hebben kunnen houden door militaire onderdrukking aan te moedigen. Dit was uitein delijk een binnenlandse opstand, wat zou mijnheer Kissinger hebben gedaan? De zesde vloot laten opstomen naar de Perzi sche Golf? Aldus Ball. Een vermoeide Khomeini hij moet de komende dagen rust houden laat zich omhelzen door PLO-leider Jasser Arafat. ARAFAT DOOR KHOMEINI ONTVANGEN TEHERAN (Rtr/DPA/AP) De islamitische revolutionaire regering in Iran heeft gistera vond bekend gemaakt, dat zij de diplomatie ke betrekkingen met Iran verbroken heeft. De maatregel werd bekend gemaakt nadat premier Mehdi Barzagan in Teheran een ont moeting had gehad met de Palestijnse leider Jasser Arafat. Deze zei na afloop van het on derhoud dat de nieuwe Iraanse machthebbers hem hadden verzekerd dat de overwinning van htm revolutie niet volledig zou zijn zo lang ook de Palestijncn niet hun zin hebben gekregen. Arafat streeft er kennelijk naar een revolutio naire anti-Israëlisch verbond tot stand te brengen met het nieuwe bewind in Iran. Ara fat die zaterdag verwelkomd werd door de re ligieuze leider Khomeini, leek gisteravond op zijn wenken te worden bediend toen een radi ostation in Abadan in de Arabische taal aan kondigde dat het Iraanse leger zich zal voegen aan de kant van de Arabische legers en Pa lestijnse guerillastrijders in hun strijd om de zionistische staat te vernietigen. Tegenover verslaggevers zei Arafat op het de partement van Barzagan dat de „Iraanse revo lutie misschien zal overslaan naar Palestina". Israëlische functionarissen hebben zich eerder deze week al bezorgd uitgelaten over de mo gelijkheid dat een Islamitische regering in Iran troepen zou sturen ter versterking van de strijdmacht van de radicale Arabische lan den langs Israëls oostgrens. Koning Hassan II van Marokko heeft gezegd dat hij niet zal ingaan op het verzoek van Khomeini om sjah Reza Pahlavi uit te wijzen en over te dragen aan het gezag in Teheran. Khomeini liet in het afgelopen weekeinde we ten dat hij om uitlevering zou vragen van van de sjah. Deze zou terecht moeten staan voor een islamitisch revolutionair tribunaal „we gens misdaden, begaan tegen het Iraanse volk". Het mysterie rond het lot van de afgezette Iraanse premier Sjapoer Bakhtiar werd giste ren vergroot toen de staatsradio zijn eigen be richt ontkende als zou hij zijn gearresteerd en een gevangene zijn van de revolutie. De Iraanse radio meldde dat nog steeds pogingen worden ondernomen om Bakhtiar te vinden. Hij is 38 dagen lang minister-president ge weest alvorens hij werd weggevaagd. Kort na de machtsovername door Khomeini en het aantreden van de nieuwe premier Barzagan, een oude vriend van Bakhtiar beiden had den in de gevangenis gezeten wegens verzet tegen de sjah had de radio gemeld dat Bakhtiar zelfmoord had gepleegd. Daarna was gemeld dat dat hij vanuit zijn schuilplaats met Barzagan onderhandelde over voorwaar den voor zijn overgave en op 13 februari werd gemeld dat hij door revolutionaire troe pen was gearresteerd. De regering in Iran heeft nieuwe chefs be noemd voor de marine, de politie en de ge ndarmerie. De Keizerlijke Garde bekend om zijn trouw aan de sjah is gisteren ontbonden verklaard. Een inwoner van Teheran barst in tranen uit wanneer hij erachter komt dat een bekende van hem tijdens de gevechten van vorig week om het leven is gekomen. In de lijkenhuizen van Teheran kunnen nabestaanden met behulp van foto's nagaan wie bij de strijd is omgekomen. Brand in ijs gesmoord Brand weermannen in New York spuitenwater op de gevels vaneen flatgebouw waarin woensdagavond brand uitbrak. Ze namen het zekere voor het onzekere tegen het nasmeulende vuur en dat leverde dit ijzingwekkende t plaatje op. Napels wordt gedesinfecteerd NAPELS (ReuterUPI) - Italiaanse militairen zijn za terdag een desinfectie-cam pagne begonnen in de volk swijken van de Zuiditaliaan- se stad Napels, waar zeker 64 baby's het afgelopen jaar zijn overleden aan een virus-ziek te. Een team Italiaanse en bui tenlandse deskundigen rap porteerde onlangs dat de kin dersterfte onder meer te wij ten is aan de slechte sanitaire toestanden, waardoor de weerstand van de kinderen afneemt. De soldaten be sproeiden straten, klinieken, scholen en openbare gebou wen met een desinfecterend middel. Aanval van Rhodesië op vluchtelingen kampen LOESAKA (Reuter) Dc Rhodesische luchtaanval van zaterdag op Zambiaans grondgebied was gericht te gen twee vluchtelingenkam pen in de buurt van de Zuid- zambiaanse stad Livingstone zo is in Zambia bekend ge maakt. Bij de bombardementen zijn geen doden gevallen en zijn twee mensen licht gewond ge raakt. Op het moment van de aanval waren de vluchtelin gen niet in het kamp. De verklaring is in tegen spraak met een communiqué dat werd uitgegeven door de Rhodesische legerleiding. In dat communiqué werd ver klaard dat de aanval gericht was tegen guerrillatroepen die zich opmaakten uit Zambia Rhodesië binnen te trekken. Zwitsers krijgen geen bevoegdheid kerncentrales BERN (DPA) De Zwitserse kiezers hebben zondag bij re ferendum met een kleine meerderheid een voorstel ver worpen dat, indien aanvaard, in feite een eind zou hebben gemaakt aan het program tot uitbreiding van het aantal kerncentrales en de toekomst van de bestaande vier instal laties op losse schroeven zou hebben gezet. Met een meerderheid van slechts 45.348 stemmen werd in een referendum waaraan een betrekkelijk hoog percen tage van 49,2 van de stemge rechtigden deelnam, een voor stel van particulieren tot aan passing van de grondwet af gewezen, dat de bevolking meer zeggenschap zou hebben gegeven over de bouw van nieuwe centrales. De initiatief nemers wensten dat niet al leen het plaatselijke gemeen tebestuur, maar ook de inwo ners van de kantons binnen een straal van dertig km goedkeuring zouden moeten geven. Pas daarna zou het fe derale parlement zich over de zaak kunnen uitspreken. AMERIKAANS CONGRES: Washington - Het is zeer twijfelachtig of de NAVO in staat zal zijn Europa in een con ventionele oorlog te verdedigen tegen het Warschaupact, zo concluderen twee studies van het Amerikaanse congres. „Onze defensie lijkt meer gebaseerd op hoop en wensen", al dus een rapport van een subcommissie van het huis van afgevaardigden over de stan daardisering van de bewapening in de Navo- landen. Door een tekort aan munitie en uit rusting zal de NAVO het waarschijnlijk geen 30 dagen uithouden, aldus dit rapport. Deze militaire zwakte zal nadelig werken voor NAVO-landen in politieke confrontaties met leden van het Pact van Warschau. De drie procent stijging van de defensie-uitgaven (bui ten de inflatie), die de NAVO zich tot doel heeft gesteld, is een „politiek compromis". Zo lang de Sowjets hun uitgaven met jaarlijks vier procent verhogen, wordt alleen bereikt dat het overwicht van het Warschaupact wat langzamer toeneemt. „We strooien onszelf en de mensen die op ons vertrouwen, zand in de ogen als we niet ontwaken uit onze huidige droomwereld", zo meent de subcommissie. De subcommissie vraagt zich af of de Europe se bondgenoten wel hun deel bijdragen aan de gemeenschappelijke verdediging. „Zolang de Verenigde Staten het leeuwendeel léveren van de totale defensie-uitgaven, zijn de Ameri kanen gerechtigd zich zorgen te maken over de vraag of onze bondgenoten wel hun eerlijk deel dragen van de last". De subcommissie noemt het „ironisch dat de Amerkaanse rege ring meer schijnt te weten over de Russische begroting dan over de begrotingen van onze bondgenoten". Een studie van het begrotingsbureau van het congres concludeert eveneens dat de conventi onele defensie in Europa tekort schiet. Ameri kaanse plannen om tegen 1983 voor 2,5 mil jard aan militaire uitrusting in Europa te sta tioneren kunnen er toe leiden dat de bondge noten zich minder genoopt voelen zelf te voor zien in de grote tekortkomingen. De subcommissie van het huis meent dat hot defensieplan voor de lange termijn, waarover in mei overeenstemming werd bereikt, geen bruikbare blauwdruk is voor het toekomstige beleid. Plannen om de wapens te standaardi seren en gezamenlijk te produceren zullen nauwelijks een belangrijke besparing opleve ren. De drie miljard dollar die hierdoor jaar lijks kan worden uitgespaard is minder dan twee procent van de totale defensie-uitgaven van de bondgenoten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7