Eric Vilé kent geen nuances Voortijdig einde korfbalcarrière Regeer Bi VOORZITTER Bli IR NUT IN SLAAGT Bi JUISTE WOORDEN TE VINDEN KORFBALDUEL MET BILGIE: LIEP VOOR ELKAAR Bettine Vriesekooj achtste DEN HAAG Voor vootbalmln- nend Nederland was de man, die op 18 november 1978 volop in het nieuws kwam doordat zijn woorden door de radio klonken en zijn gezicht in close-up op het televisiescherm verschoen, een onbekende. De man in de straat hoeft nauwelijks weet van de functie van voorzitter van de FBO, de Federatie Betaald Voet balorganisaties of de-werkgevers In het geheel of gedeeltelijk pro fessionele voetbal. Eric Vlló was slechts bekend in en om Utrecht omdat hij voorzitter is van FC Utrecht Luttele weken later was hl] van voorzitter FBO getrans formeerd tot praeses van het betaald voetbal, een Jongeman van even In do dertig, die er prijs op stelt er gesoigneerd uit te zien, vlot praat, zich in opval lend korte tijd Inwerkte In de materie die hot betaald voetbal betreft maar door „het voetbal volk" word ervaren als een ei genwijze, zijn elgon zin doordrij vende bestuurder, als een „broekje" dat zich moest laten gelden en binnen do kortste ke ren een puinhoop voroorzaakte. De rustige meester in de rech ten, die velen verbaasdo door In de eerste vorgadering die hij voorzat op Iedere vraag zelf een antwoord te govon, waar zijn voorganger nog wel eens achter de hand om Inlichtingen moest vragen of de vraag toespeelde aan een medebestuurslid, wordt door Karei Jansen, de voorzitter van de WCS (Vorenlglng van Contractspelers, dus de werkne mers), die menige discussie met hom aanging op avonden dat de shirtreclame het onderwerp van gesprek was, gekenschetst met de onthutsende woorden: „Vlló slaagt er niet in de Juiste woor den te vinden en daardoor komt hij vorkeerd over". Achter de baby-face van de man die woordvoerder van de FBO was op de memorabele vergadering betaald voet bal van 18 november 1978 waar vijf bestuursleden aftraden, gaat een kei harde onderhandelaar schuil, die van water in de wijn nooit blijkt te heb ben gehoord. De jongensachtige in druk is schijn. Het strottehoofd achter de onberispelijke boord met de altijd feilloos bijpassende stropdas produ ceerde weliswaar kalme, maar geen tegenspraak duldende woorden. Zoals op die achttiende november, toen voorzitter mr. Jacques Hogewoning met zijn confrater Eric Vilé in debat wilde gaan, maar de Utrechtse advo caat enige malen achtereen herhaalde en met steeds meer klem: „Wij hou den vast aan shirtreclame per 1 juli 1979".„Wij" stond voor de FBO, voor welke organisatie de heren Van Zand- Mr. Eric Vilé wekt de indruk dat hij opposanten nors benadert en met een vastberaden trek op het gezicht zijn eigen mening door dik en dun en wellicht tegen beter weten in doordrukt. vliet (Feyenoord), Groeneveld (PSV), Nijland (Veendam) en Van Rijn (Spar ta) het onzalige, want ongenuanceer de, idee hadden uitgedokterd dat Vilé als woordvoerder naar voren moest brengen. Men kent de geschiedenis. Hogewoning stond niet afkerig tegen over het voorstel, maar wilde de weg der geleidelijkheid bewandelen. Vilé namens de werkgevers, wie het water tot de lippen was gestegen, drukte door. ook al werd later ontkend dat het zo was. Niettemin was hij, steeds als Hogewoning zijn gehoor wilde overtuigen van de onhaalbaarheid van het definitieve standpunt van de FBO, achter de microfoon in het KNVB-cen- trum In Zeist gesprongen om nog maals de zes woorden te spreken: „Definitief en per 1 juli 1979". Het merkwaardige feit deed zich voor dat zijn eigen achterban bij monde van Van Zandvliet, nota bene één van de initiatiefnemers, hem langzaam maar zeker liet vallen. Op de vergade ring van 9 december werd het voor stel teruggenomen om in een andere, zachtere, redactie weer te worden op gevoerd. En op zaterdag 20 januari, ais altijd weer in Zeist, werd Vilé's hardnekkige standpunt geheel onder graven toen met algemene stemmerl een nog zwakkere versie werd goed gekeurd, luidende: shirtreclame even tueel en zo mogelijk per 1 juli 1979 invoeren. Geen spier Eric Vilé vertrok geen spier. De meester In de rechten, die te vuur en te zwaard het standpunt van zijn eigen organisatie had voorgedragen en gekoesterd, werd - zo beleefde „het voetbalvolk" het tenminste In het hemd gezet. Toen hlf nog streef de naar wat al onmogelijk was ge worden gezien de houding van het merendeel van de Kamerleden, zwaaide de FBO om. Zelfs op die vergadering van 20 janu ari riep Vilé-nog uit: „Ik streef niet naar óf shirtreclame óf overheidssub sidie. maar naar èn reclame én subsi die". Heeft die jeugdige praeses van het betaald voetbal dan zo'n bord voor het hoofd? Zelfs vóór de Kamei had uitgesproken dat subsidie van de baan zou zijn als shirtreclame zou worden ingevoerd, riep hij nog uit dal zulk een optreden van de Kamer on gepast was. Pas toen dat standpunt vorige week definitief ^erd, leek hi. het hoofd in de schoot te leggen met te verklaren: „Voorlopig rest ons eer pas op de plaats" en hij moest 'toe geven dat er sinds 18 november 197E niets was veranderd, dat er alleen veel woorden en vergaderingen aan waren gespendeerd. Hogewoning c.s. hadden gelijk gehad. Op de voorjaarsvergadering zal de keus vallen: het betaald voetbal gaat over tot shirtreclame en laat de subsi die (rijks-, in verscheidene gevallen ook gemeentelijke subsidie en wel licht een deel van de toto-lottogelden) vallen of pakt de overheidssteun. Dal laatste zal naar alle waarschijnlijkheid gebeuren, want WCS en spelersraden zijn tegen, WON eveneens en zij be schikken over een voldoende aantal stemmen. Waarom riep Vilé dan toch nog na de afwijzing van shirtreclame door de Kamer uit: „Het hele betaal de voetbal was voorstander, ook spe lers en trainers". Is dat omdat hij ad vocaat is, die de franje weglaat die hij niet kan gebruiken? Want WCS en spelers zijn inderdaad voorstander, „maar de subsidie mag niet in gevaar worden gebracht", en dat is toch wel even iets anders. De WON (oefen- meesters) is niet tegen, maar met de restrictie dat er eerst overleg moet zijn met het Budget Bewakings Insti tuut, externe geldgevers, andere be langhebbende organisaties en de NOS, die de reclame zal moeten uit zenden wil de sponsor er voldoende profijt van hebben. Gediscrimineerd Karei Jansen, die Eric Vilé in be scherming neemt met „als jurist denkt hij te rechtlijnig en hij heeft te weinig ervaring in voetbalzaken", velt intussen wel dit oordeel over de voor zitter betaald voetbal: „Hij komt in derdaad drammerig over, een gevolg van het feit dat hij niet onder woor den brengt, of kan brengen, wat hij werkelijk wil. Vilé wil een einde ma ken aan het hypocritische gedoe van de ene sport wel shirtreclame, de an dere niet. Hij vindt dat het betaald voetbal wordt gediscrimineerd". „In de topsport is geen sprake meer van amateurisme, al is dat was onge nuanceerd gezegd. De hele amateur- top steunt op subsidie, op externe geldgevers. Als die wegvallen is er geen topamateurisme meer. De zoge naamde amateurs in de topsport wor den gesubsidieerd door externe ge ldgevers die wel shirtreclame mogen voeren, die ongebreideld op de televi sie komt. Dat mag wel, bij voetbal niet. Er wordt dus met twee maten gemeten. Ook in het topamateurisme wordt gewerkt met contracten, over schrijvingen, transfersystemen, er wor den buitenlanders aangetrokken. Wat is het verschil met betaald voetbal? Alleen dat de ene groep shirtreclame mag uitdragen, de andere niet, tenzij die groep de subsidie opgeeft. Vilé bedoelt te zeggen: kan dat dan alle maal maar, dat willen wij wel eens weten". „Staatssecretaris Wallis de Vries heeft "gezegd: als jullie wilt praten over die schijnvertoning van de shirtreclame, ga ik met u mee. Maar Vilé heeft dat niet gedaan. Hij heeft zijn standpunt - en dat van de FBO - zonder meer naar buiten gebracht. Hij slaagt er kennelijk niet in de juiste woorden te vinden en daardoor komt hij verkeerd over". Het betaald voetbal zit ermee. Eric Vilé trouwens ook, want als hij zo rechtlijnig denkt, zal hij moeten toe geven dat hij een nederlaag heeft ge leden. Maar Eric Vilé zal geen spier van zijn gelaat vertrekken. Misschien dat hij inwendig wat voelt. Dat is te hopen voor het betaald voetbal. HERMAN VAN BERGEM ROTTERDAM - Niet de felheid van de spelers, want die ont brak zaterdagavond, maar de stroevo vloer van het Sportpa leis „Ahoy" en het vaak onno dig fluiten van de Belgische scheidsrechter Stessens, maak ten regelmatig een einde aan de vele aanvalscomblnatles die tijdens de twintigste mlcrokorf- balontmoeting tussen Neder land en België een zege van 11-7 oplovorden voor Oranjo. De vloer was oorzaak van veel krampaanvallen bij de spelers en was voor de toch al gebles seerde Ron Regeer reden om zijn allerlaatste interland drie minuten voor tijd te beëindigen. Nederland behaalde zijn zestien de overwinning op België, maar de wijze waarop dat gebeurde kon de drieduizend bezoekers niet bijster boeien. De Belgen waren voorbereid op een kleine nederlaag en hun „lieve instel ling" werd eigenlijk het best vertolkt door Monique Vle- minckx, die zes minuten voor tijd. moest invallen voor haar clubgenote Linda Hermans. „Voor die paar minuten spelen heb ik toch een bos bloemen gekregen en daar ben ik zeer content mee", aldus de Vlaamse speelster, aan wie het niet te zien was, dat haar ploeg verlo ren 'had. De Belgische trainer Jacky van der Velden: „We heb ben een jong'team met veel de butanten, dus ik mag niet eens mopperen over die 11-7. Over het spel van Mark van Leuven ben ik zeer tevreden." Ben Crum, trainer-coach van het Nederlandse achttal, liet wel merken verheugd te zijn met de zege. „België is nog steeds de enige tegenstander van formaat in het kleine korfbalwereldje en dus is het fijn als je wint. Het is alleen jammer, dat er vooral in de eerste helft zoveel af standsschoten werden gemist." Het aanvalskwartet Loek Boog, Joost Leonhard, Majke Duivenvoorden 'en Rini Keere- weer begon de wedstrijd goed. Een afstandsschot en een straf- worp zorgden voor 2-0. Bij het aanbreken van de rust verdwe nen de zuiderburen echter ver heugd naar de kleedkamers, daar ze de schade hadden kun nen beperken tot één punt ver schil, 4-3. Resultaat In de tweede helft speelden de Nederlanders wat dieper en sneller, en de schoten van ver hadden meer resultaat dan de Belgische pogingen om vla doortoopballon oen schietposi tie onder de korf In te nemen. Henny Bruyntjes en de uitste kend spelende Corrle Euser stelden het duo Ron Regeer en John Boogers vaak In staat om rustig op de korf te mikken. Uit het feit, dat bijna de helft, van de in totaal achttien treffers uit een strafworp werd gemaakt, mag niet geconcludeerd worden, dat er ruw gespeeld werd. Inte gendeel. er viel slechts één dui delijk ruw spelbeeld te constate ren: toen Henny Bruyntjes en haar Belgische tegenstandster Magda Welvis tijdens het afdek ken onder de korf, ongestraft een fel duel aangingen. Junioren Er was eergisteren in Ahoy ook een juniorenwedstrijd microkorf bal Nederland-België en een vergelijking met de senioren is gauw gemaakt. Na een wel zeer flitsende start - na tien minuten leidde Nederland met 5-0 - ver vielen de Nederlandse junioren in een matheid, die ook de se nioren in de wedstrijd daarna niet ontzegd kon worden. Opvallend was de felle inzet van Ron Regeer kon de gehe le interland niet afmaken en moest dus voortijdig zijn internationale carrière afsluiten. de Belgen die wel degelijk in winst wilden geloven. Ondanks vier doelpunten van Frank de Waele werd het uiteindelijk 6-5 voor Nederland, met Bram van de Zee (Allen Weerbaar) als topscorer (3). Trainer Wim Wink zag tot zijn opluchting hoe de Belgen in de laatste minuut een makkelijke kans op een gelijk spel lieten liggen. Afscheid In Ahoy werd ook afscheid ge nomen van Ron Regeer, die ja renlang een vaste keus is ge weest voor het Nederlandse team. Het was een waardig af scheid, want ondanks zijn dertig jaar en een blessure aan het been, wist Ron Regeer zich als één van de beweeglijkste spe lers te manifesteren in deze tiende zaaleditie van Nederland één keer van grote afstand. Run Regeer vóór de wedstrijd: „De vloer is hier erg stroef en daar om zijn er bij de junioren, die nog niet veel gewend zijn, ver scheidene met knieblessures en kramp naar de kant gekropen." Ron Regeer zag zijn afscheids- duel met drie minuten ingekort, toen een tweede krampaanval hem kermend achterover deed vallen. Invaller Aart Schalk wist zich die laatste minuten ge steund door de aanmoedigings- kreten van Ron Regeer, die zich pas na de wedstrijd wenste te laten behandelen. Ron Regeer verklaarde na afloop: „Ik ben blij dat het nu voorbij is. Na zo veel jaren korfbal is de zin een beetje verdwenen. In de compe titie ga ik volgend seizoen be wust in een lager team van Ons Eibernest spelen en laat ik ein delijk andere zaken voorgaan. De degradatie van Ons Eiber nest heeft niets met deze belis- sing te maken. De wens om met topsport op te houden heb ik reeds eerder kenbaar - ge maakt. Over een opvolger wordt nog niets gezegd, noch door trainer- coach Ben Crum noch door Ron Regeer. De reserves van eergisteravond, Aart Schalk van DEETOS en Albert Lucas van DOS '46, wachten gelaten af. Aart Schalk kreeg in deze wed strijd te weinig tijd om te laten zien, dat hij de logische opvol ger van Ron Regeer is. Ben Crum hoeft zich echter voorlo pig geen grote zorgen te maken over het verlies van Ron Re geer. Het krachtsverschil met de Belgen is op het moment toch wel groot genoeg om in alle rust een keuze te maken uit het grote aanbod van Nederlandse talenten. HERMAN JANSEN Rini Keereweer is haar Belgische opponente Betty Dieltjens te vlug af. - BelU «ft In I 1 i r~ KRISTIANSTAD ne Vriesekoop heeft i Zweedse Kristlanstad n voor een verrassing nen zorgen. Na twee da|T£ Top-Twaal f wedstrijden nam Neerlands beste taf tennisspeelster met een sitieve score van zeslf®3 procent (drie om twee) cler aantrekkelijke posi1 b' (vierde) op de ranglijst Met nog vier duels teg speelsters uit de onden ®n regionen van de plaatstak slijst in het vooruitziecel leek een hoge klasseri voor haar weggelegd, laatste dag, gisteren, echter falikant af. drie nederlagen en overwinning belandde op de achtste plaats nj drie overwinningen. goed gezelschap van Eui pees Kampioen Judith 1 gos en het nieuwste H( gaarse talent Zsuzsa Ol; die op basis van hun winningen op de Hazek woudse een trapje hoj geklasseerd werden. Op grond van haar 1; plaatsing (twaalfde), f" haar ten deel viel omJ zij dit seizoen vanwege a die (eindexamen Havo) I internationale conti vermeden had, was Betq Vriesekoop zonder veel optimisme naar Z\ den afgereisd. Haar res taten op vrijdag en zat dag waren hoopgevei Overwinningen op Hammersley, Ann-Chri Hellman en Gabrielle 5 bo, nederlagen tegen dith Magos en Zsuzsa 01 leverden de Hazerswou* een score op, die uitzi< bood op een herhaling f haar voortreffelijke pres tie van een jaar eerder. In Praag debuteerde de jarige pupil van Gerj Bakker met een sensatif le tweede plaats met evf veel overwinningen als winnares, de Britse 4, Hammersley. Slechts d< C haar slechtere game-gem delde moest zij genoeg nemen met de twe< plaats. De krachtsverschillen in Europese damestop zijn ring. Dat bleek op de d de dag van het toemo n, Volkomen onverwa* werd Bettine Vriesekoii geconfronteerd met ned lagen tegen de puur a; vallend ingestelde Erzetx Palatinus en de 39-jari defensief spelende vetera (esj Maria Alexandru, die a e De nederlagen hadden regaande consequenties: vooruitzichten op een hc en klassering werden volle* kri weggevaagd. In de middle uren volgde de derde derlaag van de dag teitei de Russische nummer e ;d i: Valentina Popova, van t )ar zij eerder nog niet had loren. Licht herstel was zichtbi !in^ in de laatste partij, die 1 winnend afsloot tegen Li en: milla Baksjoetova. Het tekende tegelijkertijd revanche voor haar verify tegen de Russische spi ster in de eerste ronde het toernooi om de Euro se titel van vorig jaar, Duisburg. lap Overigens werd de scheiden klassering Bettine Vriesekoop in hand gewerkt door het nen' vallen van Jill Hamn sley, die met maagklacht eefl voortijdig het toern verliet. Bettine VriesekfljP' had van de Britse voor eerste keer in haar caréijbl te gewonnen. Dit win rui punt werd haar door I qjc vertrek van Hammersl ontnomen. Gabrielle Szabo werd rassend winnares van top-twaalf, eigenlijk tien omdat de Tsjechisf speelsters ontbraken. Gedevalueerd Bij de heren was de waf de van het toernooi vod on. al ernstig gedevalue door het ontbreken ifelef twee favorieten: Milan lowski en Tibor KI: Bij afwezigheid van d twee spelers, die de Ei pese Grand Prixrangl aanvoeren, rukte de erj ren rot Dragutin Surl J^.1 op naar de eerste pi» |sbl zijn tweede overwinn in de Top Twaalfgescl denis. Eerder won hij toernooi in 1976. Douglas en Secretin tigden hun verblijf in Europese top door op tweede en derde plaats slag te leggen. illiH'HIMi— ■Hom otc inb 1»

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16