"Deze abortuswet zal worden nageleefd r Tevredenheid bij regeringsfracties Dialoog verloopt met horten en stoten Een week Schotland INENLAND L. Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 FEBRUAR11979 PAGINA9 jEGERING OELICHTING HAAG De regering meent erop te len rekenen, dat haar abortuswetsont- als dit tot wet wordt verheven, zal len nageleefd. Zij stoelt deze overtui- op het feit, dat er in haar voorstel zijcis mogelijkheden worden geboden legale zwangerschapsonderbreking, anderzijds strenge eisen worden ge- aan de arts, die de ingreep verricht, blijkt uit de Memorie van Toelichting et wetsontwerp. t „go m ts de >m I tus£l jal 01 inen. eisen behelzen onder meer, dat de arts licht is een vrouw „verantwoorde" voor- ing te geven over andere oplossingen abortus provocatus (bijv. de mogelijk- om afstand te doen van het kind). Ook hij zich ervan vergewissen, „dat de Isituatie van de vrouw niet op andere kan worden beëindigd, alsmede dat de i haar verzoek heeft gedaan in vrijwil- id, na zorgvuldige overweging en in het van haar verantwoordelijkheid voor boren menselijk leven". Een waarborg dat laatste is dat een abortus pas op ;sde dag, nadat de vrouw voor het eerst Is heeft bezocht, mag worden gepleegd, ontrole op deze zaken is mogelijk, door- pbortus alleen in klinieken of ziekenhui- tag worden verricht, die daarvoor ver ding hebben. De minister van Volksge- heid kan die vergunning intrekken, als enoemde voorschriften worden overtre- Bovendien wordt een arts, die deze re- overtreedt, bedreigd met een geldboete ten hoogste tienduizend gulden en een esheer-directeur, die zoiets toelaat, met loete van zelfs vijfentwintigduizend gul- Het onderbreken van eén zwanger- p buiten kliniek of ziekenhuis is in het 'erp een misdrijf, dat kan worden be- met een langdurige gevangenisstraf, e- ls het aborteren van een vrucht, die le- vatbaar zou kunnen zijn. en effect middel van deze regels meent de rege- haar eigen uitgangspunt te kunnen ver- nlijken namelijk dat „aan vrouwen, die gevolge van een ongewenste zwan- :hap in een noodsituatie bevinden, hulp worden verleend", maar dat tegelijk ik herming moet worden geboden aan „on- ren menselijk leven". Dat laatste kan andere wijze worden bereikt, aldus regering, omdat „de wetgever niet bij "ite is die zorgvuldigheid af te dwingen een algemene normstelling te formule- en deze zo nodig in concrete gevallen strafsancties te handhaven". Er wordt 'ewezen, dat de noodsituaties zo uitëen- ïd zijn, dat een dergelijkealgemene „indien zij al reële inhoud zou heb niet het beoogde effect zou hebben", ierig wordt er in de toelichting op inge- waarom er een nieuwe abortuswet komen. „Bij velen is twijfel ontstaan de juistheid van een strafbepaling, die abortus provocatus met toestemming le vrouw door een geneeskundige ver biedt. Deze twijfel heeft in veel gevallen ge leid tot een volstrekte afwijzing van die strafbepaling". Daarnaast kreeg het begrip „medische indicatie", op grond waarvan nu reeds mag worden geaborteerd, een steeds ruimere inhoud. Zo wordt er nu ook reke ning gehouden met geestelijke en sociale factoren. Dit alles leidde ertoe, aldus de regering, dat handhaving van de strafwet „in haar volle scherpte" niet mogelijk was. Daarbij komt dan nog, dat veel artsen zich beroepen op hun wettelijke geheimhoudingsplicht, op grond waarvan zij menen geen mededelin gen te hoeven doen over een abortus. Moord? Sommige groepen mensen vinden dat abor tus niet mag worden gelegaliseerd, omdat het in feite zou gaan om moord. De rege ring spreekt zich daarover niet rechtstreeks uit, maar wel langs een omweg. Zij heeft zich afgevraagd of haar wetsontwerp vere nigbaar is met het Verdrag tot bescherming van de Rechten van de Mens en de Funda mentele Vrijheden, beter bekend als het Verdrag van Rome (1950), dat Nederland heeft geratificeerd. Artikel 2 daarvan zegt, dat het recht van een ieder op leven wordt beschermd door de wet en dat niemand op zettelijk van het leven mag worden beroofd. Het Verdrag wordt echter, aldus de rege ring, door de daartoe bevoegde organen in elk geval niet zo uitgelegd, dat abortus te allen tijde verboden is. De Europese Com missie voor de rechten van de mens achtte zich niet bevoegd, toen haar een klacht werd voorgelegd over een Noorse wet, die abortus legaliseerde, deze wetgeving te toe tsen. Wat de nationale rechter betreft is alleen de Oostenrijkse ingegaan op artikel 2. Hij bleek echter van mening, dat dit geen be trekking had op het „ontkiemende leven". Niettemin meent de regering ook wel enigs zins rekening te hebben gehouden met de mensen, die abortus onder alle omstandighe den afwijzen. In het ontwerp wordt bepaald, dat niemand verplicht is „in strijd met zijn geweten", in een individueel geval een zwan gerschapsafbreking te verrichten, dan wel daaraan medewerking te verlenen". Deze be paling is ook van belang, zo zegt de rege ring, voor niet-medisch personeel in klinie ken of ziekenhuizen, dat op grond van een arbeidsovereenkomst gehouden is bepaalde diensten te verrichten. Een arts, die bij een vrouw geen abortus wil plegen, mag echter geen medische inlichtingen weigeren aan een collega, die daartoe wel bereid is. De regering zegt zich te hebben gereali seerd, dat veel aankomt op de inhoud van de Algemene Maatregel van Bestuur, waarin wordt aangegeven hoe de controle op de ge noemde voorschriften voor artsen, klinieken en ziekenhuizen moet worden uitgeoefend., In verband daarmee is bepaald dat deze maatregel niet eerder in werking treedt dan drie maanden na het afkondigen van de wet. Dat biedt de Tweede en Eerste Kamer alle gelegenheid er uitvoerig met de betrok ken minister over van gedachten te wisse len, aldus de regering. OPPOSITIE: ONTWERP HALFSLACHTIG BEVOOGDEND. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de regeringspar tijen was gisteren over het algemeen sprake van tevre denheid over het ontwerp van de nieuwe abortus wet. CDA-fractie- leider Lubbers leg de er in een ver klaring de nadruk op dat de vrijheid van de vrouw om zelf over abortus te beslissen maar beperkt is: de arts heeft een geheel eigen verantwoor delijkheid en moet zelf de overtuiging hebben dat de noodsituatie van de vrouw geen an dere middelen meer overlaat dan abortus, aldus Lubbers. Volgens de fractievoorzit ter van het CDA valt de abortus nog altijd onder het regime van het wetboek van straf recht, zoals door het CDA wordt voorgestaan. WD-fractievoorzitter Koos Rietkerk is een heel andere mening toegedaan. Volgens hem valt de abortus, nu zij in belangrijke mate het ka rakter van een overtreding heeft gekregen, niet langer onder het wetboek van strafrecht. Rietkerk meent ook dat de vrouw zelf de bepalende factor is bij de beslissing over abortus, zij het dat de arts een eigen verantwoordelijkheid heeft. De leus „de vrouw beslist" is volgens Rietkerk op dit ontwerp zeker van toepas sing. „Bevoogdend, halfhartig en betuttelend". Dat zijn de kwalificaties die doorklinken in de eerste commentaren van de oppositiepartijen PvdA, D'66 en PPR. Opposi tieleider Den Uyl (PvdA) ziet in het ontwerp een „karika tuur van de eigen verant woordelijkheid van de vrouw". Hij vindt het niet acceptabel dat abortus nog steeds deel uitmaakt van het wetboek van strafrecht. PvdA-woordvoerder Roethof ziet in het ontwerp nog steeds „een betutteling van de vrouw, die ook nog eens door de arts aan het lijntje gehouden kan worden. De PvdA wilde vrijdag nog niet zeggen of zij nu samen met andere oppositiepartijen met een eigen abortuswetsont werp zal komen. D'66-woordvoerdster me vrouw Wessel-Tuinstra pleit te daar nadrukkelijk voor. De eigen verantwoordelijk heid van de vrouw klinkt naar haar mening nergens in het kabinetsvoorstel door. Zij wijst erop dat de rege ring grote delen van het ad vies van de Raad van State naast zich neer heeft gelegd en dat het nauwelijks moge lijk zal zijn dit ontwerp in de Kamer aanvaardbaar te amenderen. Het wetsontwerp draagt volgens D'66 een „be voogdend" karakter. Volgens de PPR toont het abortusontwerp te veel de sporen van een compromis en de camouflage naar de eigen achterban. De radika- len pleiten voor abortus uit het wetboek van strafrecht en voor het zelfbeslissing- srecht van de vrouw. De vijf dagen bedenktijd noemt de fractie in dit verband „ver nederend voor de vrouw". Grote vrijheid In een eerste reactie zegt mr. M. van der Mijn, secre taris van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevordering van de Genees kunst, dat de zware strafbe palingen de indruk wekken dat het om hoge uitzonderin gen moet gaan, maar dat het er in de praktijk waar schijnlijk op zal neerkomen dat het wetsontwerp in feite een grote vrijheid laat De NVSH zegt dat het wet- sopntwerp voorbij gaat aan de rechten van de vrouw en van de mensen die hulp wil len verlenen. „Het kwalijke is dat er nu een situatie is ontstaan waarin de vrouw in feite onder curatele staat". De NVSH noemt het inge diende wetsontwerp een ach teruitgang in vergelijking met het eerste ontwerp, ook waar het gaat om de beslis sing die in Nederland wordt genomen voor buitenlandse vrouwen. Stimezo voorziet dat het aanzienlijk moeilij ker wordt om abortus te krijgen, nu het wetsontwerp de mogelijkheid biedt het aantal abortusklinieken zo klein mogelijk te houden, terwijl in de praktijk is ge bleken dat de ziekenhuizen over het algemeen geen abortus willen. Eveneeens afwijzend reageren het comi té Wij Vrouwen Eisen en de landelijke werkgroep van de Rode Vrouwen. Het Nederlands Artsenver bond, principieel tegenstan der van abortus, geeft zon dermeer de voorkeur aan het ontwerp van SGP en GPV, al twijfelt men aan de haalbaarheid daarvan. Men zou van de bdenktijd ge bruik willen maken voor voorlichting door een „cura tor voor het ongeboren kind", die zich speciaal op het standpunt van het kind stelt Namens de Gereformeerde Kerk is verklaard dat in een democratische samenleving als de onze het recht op abortus niet meer ontkend kan worden. De beslissing over wel of geen abortus moet steeds bij de vrouw blijven en de begeleiding mag niet bevoogdend zijn, maar moet voorkomen dat de vrouw een overijlde be slissing neemt waarvan zij later spijt krijgt Van de zij de van de Katholieke en de Nederlandse Hervormde Kerk is geen commentaar gegeven. De bisschoppen hebben zich, zoals bekend, al op 12 december j.l. in een gezamenlijke verklaring te gen abortus gekeerd en ver klaard dat de strafwetgeving de bescherming van het on geboren leven niet mag uit zonderen van de verplichting het menselijk leven te be schermen. Ten aanzien van de verantwoordelijkheid van politici hebben de bisschop pen zich verschillend uitgela ten, waarbij kardinaal Wille- brands stelde dat het haal bare geen norm mag zijn voor het geweten, maar dat men politiek het best moge lijke moet zien te bereiken. 'SSEN ^GERING RLEMENT: akoelel (Van onze parlementaire redactie) ,G In de afgelopen week is in de gangen van het Tweede-Kamergebouw ens de prachtige slotpassage van de re- iverklaring van het kabinet-Van Agt in •ring gebracht: „Wij komen niet met ichei.^taat, maar met de uitnodiging tot een iiedigefi een dialoog met de bevolking, maar Tei.f met u, de volksvertegenwoordigers, le dialoog stellen wij ons open". lubeert de balans op te maken van wat inu laatste tijd allemaal in politiek Den ;ebeurd is moet helaas concluderen dat iloog, op z'n vriendelijkst gezegd, met en stoten verloopt. Het befaamde „ge- joverleg met de Staten Generaal" ver- larsten die voor een deel niet gemakke- jmen zullen zijn. de abortuswetgeving. In het regeerak- CDA-WD vari november 1977 werd, irtaald, afgesproken dat het kabinet zou (Limb.fen het vóór 1 januari 1979 eens te wor- een nieuwe wettelijke abortusrege- Welnu, in november werd het kabinet-Van Agt het eens over een wetsontwerp. Het werd voor advies naar de Raad van State gezonden en in hoofdlijnen gepubliceerd. Tegen kerst kwam het advies van de staatsraden; het was dermate veelomvattend dat de beide betrok ken ministers en hun ambtelijke staven er we ken voor nodig hadden om het te verwerken. Zo verstreek de datum van 1 januari 1979, de Kamer hoorde officieel niets. Pas na aan- drang van oppositieleider Den Uyl kwam pre mier Van Agt eind januari met een missive waarin de Kamer werd meegedeeld dat het wetontwerp haar uiterlijk half februari zou bereiken. Op 2 februari meldde Van Agt na afloop van de ministerraadsvergadering dat het kabinet „eruit" was. Nog een paar dagen, dan zou het ontwerp de Kamer bereiken. Vorige week bleken er nieuwe problemen te zijn en woensdag deelde Van Agt - wederom na aandrang van de oppositieleider - mee dat half februari niet haalbaar zou zijn. De pre mier vroeg opnieuw ongeveer een week uit stel. Nog geen dag nadat de week uitstel was aangekondigd schreef Van Agt een nieuwe brief aan de Kamer waarin meegedeeld werd dat het kabinet er (al wéér) uit was en het wetsontwerp de Kamer nog deze week zou be reiken. Tegenover de Kamer was deze gang van zaken allerminst elegant WONINGEN Een tweede voorbeeld: de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. In oktober 1978 werd tijdens de al gemene beschouwingen een „kamerbrede" mo tie - Den Uyl aangenomen waarin een duide lijke wens tot uitbreiding van de sociale wo ningbouw werd neergelegd. Pas vorige week vrijdag deelde Van Agt de pers mee dat het kabinet over zijn reactie op de motie-Den Uyl had gesproken en er (al weer) „uit" was. Wét die reactie was bleef raadselachtig. De fractievoorzitters van CDA en WD werden erover geïnformeerd, maar de Kamer als zodanig niet Terecht wond oppositieleider Den Uyl zich dinsdag vlak vóór de begrotingsbehandeling daarover op, zeker na een inderhaast door Van Agt gezonden, nietszeggend, briefje. For meel handelde de regering al fout, maar even later bleek ook dat Van Agts mededeling van vorige week vrijdag („we zijn er uit") voorba rig was geweest Pas woensdag werd in het kabinet overeenstemming over het sociale-wo- ningbouwprogram bereikt. Al met al geen fraai voorbeeld van „gemeen overleg". Zo zijn er nog meer voorbeelden te noemen, zoals de Urenco-zaak: pas twee weken gelegen bleek dat al in 1974 op regeringsniveau een afspraak gemaakt is over de mogelijke bouw van een derde UC-fabriek, die in de Bondsre publiek zou moeten komen. Minister Van Aar- denne gaf in het debat van woensdagavond toe dat hij dit per ongeluk niet in het cruciale Urencodebat van januari 1978 (over de uit breiding van „Almelo") had vermeld. Ook de manier waarop het kabinet de „vijf gulden"- zaak (verpleeggeld voor ziekenfondsverzeker den) aanpakt en daarover met het parlement (niet) overlegt geeft aanleiding tot de uit spraak dat de regeerstijl van het kabinet niet best is. Over het parlement zou in dit verband even eens het nodige op te merken zijn. De wijze waarop de Tweede Kamer bijvoorbeeld de be groting asn CRM behandelde liet veel te wen sen over; op het laatste moment kwam de op positie met een nogal ingrijpend amendement, waarop de minister niet gerekend had, en dat een paar weken na het begin van de begro tingsbehandeling. EVERT MATHIES 1NENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFB )EBr )KEN schre| inmiddels wel it alle len hebben dat in de Tweede enigszins ru- toege- ijdens de eer- [de van het de- beter het ge- i om de begro- faa Volkshuis- d. Her? en Ruimtelij- pening. De be- fkste oorzaak opstelling van van de Ar- een com- :hema had op- voor het in- peren van de en WD-woord- ts. Zo van: bij alinea onder- Marcel (van 1367. Dam) en bij die Hans (Kombrink). Het spel gelukte ech ter niet helemaal door de houding van voorzitter Vondeling. Tot grote woede van de PvdA had meester Anne zich voorgeno men ter wille van de tijd zo weinig moge lijk interrupties toe te staan. Dit leidde tot de volgende af en toe zeer vinnige woorden wisselingen (tijdens de speech van de WD-er Pol de Beer) Vondeling: „Neen, ik sta geen interrupties toe, anders komen alle schema's in de war! Het woord is aan de heer De Beer!" Kombrink: „Be pro testeer daartegen!!!" V: „U hebt niet het woord". K: „Be protesteer daartegen". V: „Dat moet u niet doen. Be geef u daar toe geen gelegenheid. Het woord is aan de beer De Beer". Even later) De B.: „Ik herinner nij een maiden- tpeech van de heer Van Dam, waarbij bij ik weet niet wat ïitlokte, waarbij wij onze mond hebben moeten houden. Mis- ;chien voelt de heer Van Dam nu wat wij toen hebben erva ren". Van D.: „Ik vind het niet erg als u uw mond moet houden". V.: .Meneer Van Dam, ik vraag uw mond te houden" Van D.: „Maar als.... V: „Ik moet er wer kelijk de hand aan houden: ik kan niet meer toestaan dat er wordt geïnterrum peerd. De heer de Beer gaat ook niet meer in op de inter rupties van de heer Van Dam!". Kombrink: „Dat kunt u de heer De Beer niet voorschrijven. Dat is zijn goed recht!" De B.: „U weet ook niet wat er in mijn tekst staat, meneer de Voorzitter!" V: „Als de heer Kombrink zich niet houdt aan de voor schriften, die ik nu heb gesteld, dan ver zoek ik hem deze zaal nü te verlaten (Kombrink besluit zich, woedend, verder stil te houden) (Even later, na een opmerking van De B. aan het adres van VanD.) Van D.: „Ik kan mij niet verdedigen. Ik ben net het Konink lijk Huis...". STILLETJE Hebt u wel eens last van burengerucht, veroorzaakt door het doortrekken van een wc? Wij niet, maar aIs we het PvdA-Eer ste Kamerlid Co de Cloe i moeten geloven, ondervinden ontzet tend veel Nederlan ders ernstige hinder van buurmans sani taire activiteiten. De waardige senaat keek afgelopen dinsdag even verwonderd op toen De Cloe tijdens een debat over de Wet Geluidshinder een pleidooi voerde voor geruis-arme stortbakken. Onze to iletten moeten de aloude aanduiding „stilletje" weer met ere kunnen dragen, vond De Cloe. Was dit pleidooi 'nu serieus bedoeld? „Ja hoor", deelde De Cloe ons telefonisch mee. „Vooral in flats is het geraas van toi letten vaak ontzet tend hinderlijk, met al die dunne wanden. Ik sta bijvoorbeeld 's nachts met enige schroom door te trekken. Ik woon na melijk zelf ook in een flat". De senator kon geen antwoord geven op de vraag of er in ons land wel geruis-arme toiletten zijn te krij gen. We hebben dat daarom maar even voor hem nagevraagd bij een bekende sani- tairfabriek in het ui terste zuiden van ons land. Woordvoerder Mommers reageerde bepaald niet als een sfinx. Enthousiast deelde hij mee, dat tegenwoordig alle clo setten van zijn be drijf geruis-arm zijn. „In Nederland be staan geen wettelijke bepalingen voor het geluid van stortbak ken, maar in West- Duitsland wel. Daar om laten wij sinds kort al onze door- spoelinstallaties in Duitsland keuren. En ook de laaggeplaatste stortbak is een hele verbetering. Dan hoeft het water niet zo'n eind te vallen, hè?" We wisten genoeg en we gingen daarom maar niet in op het gulle voorstel om ons een pak documenta tiemateriaal toe te sturen. Dit is tenslot te geen consumenten rubriek. RIK INT HOUT 'NENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFE Uw krant met North Sea Ferries: Dit is de haven van Oban. het einddoel van de ..Grand Highland Tour" waar rond de visserscheepjes de zee honden zwemmen. Uw krant biedt u wederom de mogelijkheid van een zesdaagse voorjaarsvakantie in Schot land. Niet alleen het land van whisky en kilts, maar ook van boeiend natuurschoon en fraaie historische monumenten. Een andere wereld binnen de EEG, nog niet overstroomd door toeristen. Een plek om op adem te komen. Bij na een week om helemaal tot rust te komen in een land dat - we geven het toe - niet uitblinkt door een zonnig klimaat. Maar de uitspraak „Schotland is zelfs mooi bij slecht weer" is een compliment op zich. Het is een ander land. Een reis die van alles biedt: stille natuur, le vendige steden, historische bezienswaardighe den en kennismaking met nationale produkten. In samenwerking met North Sea Ferries wordt deze reis georganiseerd van maandag 26 maart tot en met zondag 1 april 1979. Het programma: Vrijdag 30 maart: ,f Na het ontbijt in het hotel Maandag 2o maart: rijdt de touringcar via Om vijf uur inschepen op Glasgow in de richting een van de fraaie schepen Edinburgh. Na een korte van North Sea Ferries, sight-seeing door deze oude Aan boord is het diner en Schotse hoofdstad is men in de avonduren amuse- de dag verder vrij. Om zo- ment. veel mogelijk gelegenheid te geven tot musea-bezoek of winkelen in Prineess- Dinsdag 27 maart: street is de lunch niet in Na een Engels ontbijt aan J>et pakket opgenomen Na boord is omstreeks acht ïfI>lgJkeer m 1??uJ?ck. uur de ontscheping in Hnll. ket duler m het Gantock Vandaar vertrekken om half negen de luxe touring- 1 «i care naar Schotland. On- Zaterdag 31 maart: derweg is een koffiestop in Het ontbijt is in het hotel, het Three Arrows Hotel te Na het inladen van de ba- Boroughbridge. Verder gage gaat het via Paisley gaat het via Scotch Corner, en Hamilton naar Carlisle Brough en Penrith naar voor de koffie in het Carlisle waar wordt ge- Crown en Mitre Hotel. De luncht in het Crown en lunch is in het Clawthorpe Mitre Hotel. Na bezoek Hotel in Burton. Omstreeks aan de „huwelijks-smidse" vijf uur is de inscheping in Gretna Green gaat het op een van de North Sea via Dumfries en Ardrossan Ferries-schepen. Het diner naar Gourock. Daar ligt is wederom aan boord, aan de mond van de Clyde het moderne Gantock Ho- Zondag 1 april: tel. Hier zijn vier overnach tingen in kamers, diel»zijn Europoort wordt bereikt voorzien van bad/douche, Na het ontbijt volgt om- toilet, radio, telefoon en te- streeks acht uur de ont- levisie. Diner in het hotel. scheping. Dit betekent dan het einde van een weekje Schotland. Woensdag 28 maart: *r u De PnJs van deze unieke Na het ontbijt m het hotel tocht bedraagt wordt een bezoek gebracht 595,-per perëoon aan een whiskydistilleerde- op basis van een 2-per- nj. De lunch is in het soons standaard-hut aan Trossachs Hotel, waarna boord en een 2-persoons een prachtige tocht volgt kamer in het Gantock-ho- door de Trossachs. Deze tel. Voor een special-hut wordt onderbroken voor aan boord bedraagt de toe een bezoek aan het Stirling siag 40,. p.p. 0p basis Castle, s Avonds is er een Van 2-persoonshut Voor speciale Schotse avond in een één-persoonskamer het hotel. Het is een diner- (zeer beperkt aantal) geldt dansant met een specifiek een prijsverhoging van Schots menu, dat wordt af- 25,-. gewisseld door het optre- Gratis kan gebruik worden den van doedelzakspelers gemaakt van de speciale en een Schotse dansgroep. busdienst (op te geven bij de aanmelding), die op maandag 26 maart 1979 r* j j on njdt van Den Haag (ver- Donderdag maart: trek om 15.00 uur voor het Na het ontbijt in het hotel Centraal Station) en van volgt een van de hoogte- Rotterdam (vertrek 15.45 punten van deze reis, de uur voor het gebouw Rot- „Grand Highland Tour", terdamsch Nieuwsblad, Een tocht door het ruwe Coolsingel). Deze bussen berggebied en langs de rijden zondagochtend 1 wonderschone Schotse me- april 1979 terug naar resp. ren. Het doel is de vissers- Den Haag en Rotterdam, haven Oban aan de west- Wie op eigen gelegenheid kust, waar achter de bin- kómt, kan gebruik maken nenkomende vissersscheep- vari het NSF-parkeerterrein jes de zeehonden zwem- ui Europoort Men dient men. Aan deze haven dan uiterlijk om 16.30 uur wordt in een restaurant de in de vertrekhal van de lunch gebruikt. Na een be- Nort Sea Ferries-terminal zoek aan een glasblazerij aanwezig te zijn. en de Schotse weverij van Inlichtingen en boekingen MacDonald (waar de kant- (ook telefonisch) bij North en-klare producten als Sea Ferries, mej. Joke Kri- kilts, tartans, enz. te koop boo, tel. 01819-62077 of bij zijn) terug via Inverarey Sijthoff Pers, Bureau Reis- naar het Gantock hotel in organisatie, tel. 070-624562 Gourock. tst 257 en 370. BON Aan North Sea Ferries, t.a.v. mej. Joke Kriboo, Postbus 1123, Rozenburg (Z-H) of Sijthoff Pers Reisorganisatie, Wagenstraat 37, Den Haag. Ik/Wij wens(en) deel te nemen aan de reis naar Schotland van 26 maart tot en met 1 april 1979. Naam:..... Naam: Naam: Adres: Woonplaats:Tel.: Er zal wel/geen gebruik worden gemaakt van de special- hut (toeslag f 40,- p.p.). Er zal wel/geen gebruik worden gemaakt van de bus Den Haag/Rotterdam. Ik wens een één-persoons kamer in het Gantock Hotel (toeslag f 25,- p.p.). Doorhalen wat niet wordt verlangd. Handtekening:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9