3 Noodtoestand in Noord-Nederland schept grote problemen fieidoc OowuMit - Ambtenarenbonden weer constructief NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 PAGINA y ,awine doodt (ree soldaten li Oostenrijk «NSBRUCK (Rtr) Bij Innsbruck in Dstenrijk is giste- •n een deel van ;d oefenende com- ignie soldaten be- jlven door een ieeuwlawine. ivee soldaten wer- ;n gedood en een ordt nog vermist, groep bestond 120 gram, van e er 30 werden dolven. De mees slaagden erin :h uit te graven. lï" vol Een gestrande passagiere in de wachtruimte van de luchtha ven Schiphol. In Purmerend stond het autobuspark leeg en triest te wachten op betere tijden EEUW ARDEN/GRONINGEN In de °°rjie noordelijke provincies, in de kop i erjn Noord-Holland en in de Noordoost- Dlder heeft gisteren een winterse Dodtoestand geheerst, die haar weerga ■Met heeft. Tal van dorpen en zelfs ste- *2n werden geïsoleerd, noch de medi- JJhc diensten, noch de politiekorpsen Dnden wat uitrrichten, het vervoer as er lamgelegd, zieken konden niet I enkelen met zeer grote moeite ver- ■terd worden. Ook vandaag is de situ- ;ie in deze gebieden nog zeer ernstig, let leven is er practisch ontregeld, al ls verschillende woordvoerders. In de lop van de dag strandden honderden ito's in de sneeuw. Zij werden achter- ukJlaten, terwijl de inzittenden zo goed huist kwaad dat ging te voet een goed tienfenkomen probeerden te zoeken, naai] 3rgd|t werd in de teravond bleek, dat van de dag zo de lijn waarboven stig, dat het niet sneeuw en ijzel de r mogelijk was wegen bijna on be- ingesneeuwde gaanbaar maakten, imobilisten te lag van Amsterdam ijden. Later via Harderwijk d dit weer mo- naar Zwolle. Tal ijk, maar niet van .wegen boven li nadat militai- deze lijn werden I met doeltref- toen afgesloten van- eek)id materiaal te wege het grote ge- Ip geroepen wa- vaar, dat zij ople- I. In verschillen- verden. De PTT 3 gebieden waren had het al even siscentra inge- moeilijk als andere i-ht, van waaruit diensten. Buiten de hulpverlening zo- steden kon in het zijn!' mogelijk werd noorden geen post aie.toordineerd. Via worden bezorgd. se centra konden Verschillende PTT- n is6n de avond vele wagens strandden cen!>tallen automobi- onderweg. Vandaag nre-en uit hun inge- zou buiten de <*'-euwde poisitie Randstad Holland ,00r,ed worden. maar weinig post situatie werd op worden rondge- fl plaatsen in bracht. deprd-Nederland De NS heeft het e erger, omdat gisteren eveneens soo) voedselvoorzie- zeer moeilijk gehad. ofjg stagneerde en Draadbreuken, be en daar ook vroren leidingen, de stroom uit- vastgevroren wissels Bovendien wa- en grote vertragin- tal van alarm- gen bezorgden een trales zo overbe- zeer groot deel van dat vandaar uit de reizigers grote iwelijks hulp ge- problemen. Een en kon worden. aantal treinen viel wegen in zelfs geheel uit. ord- en Noord- st-Nederland fden op een ge ren moment afge- ten. De politie Öen de wegge- likers.die toch !e wegen op wil- f, niets in de g. „Hun eigen 'antwoording", al- 5 de politie. Gis- Bvond laat zaten de provincie pningen nog eds een kleine pderd automobi- ien ingesneeuwd hun wagen. Wind sneeuw maakten 1 de reddingsploe- i bijzonder moei- f om bij deze ge- anden te kunnen pen. i de verkeerrsin- tmatie van de [keerscentrrale r\^.^ rijkspolitie Sneeuwruimers zijn op Schiophol bij voortduring actief om het vliegverkeer nog enigszins op gang te Driebergen gis- houden. Stroomloos en afgesloten Groningen (ANP) Meer dan twintig gehuchten en dorpjes in de provincie Groningen zijn verstoken van electriciteit. Het be treft buurtschappen tussen Aduard en Hoogkerk, een paar gehuchtjes in noord- oost-Groningen en verder plaatsjes rond Delfzijl en Stedum. Storingsploegen van het electriciteitsbedrijf voor Groningen en Drenthe (EGD) zijn vanmorgen weer begonnen om te pro beren de dorpjes te berei ken en de storing op te heffen. Vrijwel alle storin gen in de provincie Gro ningen zijn te wijten aan de stuifsneeuw, die de transformatorhuisjes is bin nengedrongen. De nachtploeg van de Eemscentrale aan de Eeemshaven in noordoost- Groningen zit sinds dins dagavond geïsoleerd. De zeven werktuigkundigen en enkele portiers draaien nu afwisselend diensten om de centrale draaiende te hou den. Volgens een woord voerder van het EGD is er voldoende eten in de cen trale aanwezig, maar er wordt wel met man en macht geprobeerd de cen trale te bevrijden, omdat de vermoeidheid de perso neelsleden parten gaat spe len. Het waterpeil in de Rijn is als gevolg van de regenval en de dooi in de afge lopen dagen zo sterk gestegen, dat hier en daar wa'eroverlast is ontstaan, zoals hier op de Rijnkade in Arnhem, die blank stuat. Rijkswaterstaat verwacht de komende dagen een nog hogere waterstand. Vrachtvervoer in problemen (Van een onzer verslagge vers) RIJSWIJK Het vracht vervoer kampt in Neder land sinds gistermorgen met grote problemen. In Noord-Nederland rijdt niet meer dan vijf procent van het wagenpark aldaar. In dit gebied staan zeker 7000 wagens in de garage zon der iets te kunnen doen. De schade wordt door de organisaties op 3,5 miljoen gulden per dag geschat. Verwerking melk in gevaar ASEN (ANP) Doordat de melk bij de boerderijen niet met tankwagens kan worden opgehaald, dreigt de melkverwerking in Gro ningen en Drenthe in ge vaar te komen. Volgens een woordvoerder van een grote coöperatie in het noorden zullen de ge volgen zeer nadelig zijn als dit barre weer nog 24 uur aanhoudt. Voorlopig gaat het volgens hem nog om incidentele gevallen. Het blijkt dat de opslagmoge lijkheden in de melkkoel- tanks op de boerderijen met dit weer onvoldoende zijn om de stagnerende af voer op te vangen. Een an dere moeilijkheid is dat in sommige Groningse dorpen de stroomtoevoer is uitge vallen, waardoor melken met de machines onmoge lijk is. Utrechtse politie voert vogels in nood UTRECHT (ANP) - In de stad Utrecht kan iedereen brood, zaden en dergelijke afleveren bij de politiebu reaus. De politie zorgt er dan voor dat het voer te recht komt bij de hongeri ge vogels. Want behalve de mensen zijn ook de vogels gisteren weer in moeilijkheden ge raakt. Vandaar dat de Utrechtse politie de provin ciale vogelwacht weer een handje zal helpen. Het Amsterdamse Damrak, een van de drukste pun ten van de hoofdstad, lag er gisteren door het bar re weer nogal eenzaam bij Na elf uur gered uit ingesneeuwd benzinestation GRONINGEN (ANP) Na een ruim drie uur durende red dingsactie is de Groningse politie er gisteravond in geslaagd 37 mensen te bevrijden uit een ingesneeuwd benzinestation aan de weg Groningen Assen. Het betrof automobilisten met passagiers die al 's morgens om negen uur waren vastgelopen en in het pompstation hun toevlucht hadden genomen. Nadat al eerder op de dag met buldozers tientallen vastgelopen automobilisten waren ontzet, kwam de noodkreet uit het benzinestation. De ge strande automobilisten hebben elf uur in het pompstation doorgebracht De grootste ambtenarenbonden blijken zich nu defini tief te hebben neergelegd bij het uit Bestek '81 voort vloeiende plan van het kabinet om de stijging van de ambtenarensalarissen in te dammen. Na een half jaar van verzet, waarbij het in december zelfs tot stakingen kwam, zijn de ambtenaren constructief gaan meeden ken over de wijze waarop er op hun salarissen moet worden gekort. De deze week gelanceerde voorstellen van de bij het NW aangesloten bonden (ACOP) voor een sterk gedifferentieerde korting, duiden daarop. Het pleit voor het democratisch gehalte van de amb tenarenbonden, dat zij zich nu kennelijk bij het princi pe van de kortingsplannen van het kabinet hebben neergelegd, nadat de Tweede Kamer daar in december een uitspraak over had gedaan. Terecht blijkt de Twee de Kamer als laatste beroepsinstantie te zijn gezien. Dat de uitspraak van de kamermeerderheid tegen de ambtenarenbonden inging, heeft daar gelukkig niet aan afgedaan. De voorstellen, die de ACOP deze week over de kor ting publiceerde, wijken eigenlijk nog maar weinig af van de tgegemoetkoming, waar minister Wiegel van Binnenlandse Zaken enkele weken geleden mee kwam. De genoemde bonden willen naar inkomen een grotere differentiatie van de korting dan Wiegel had voorge steld. Maar de verschillen zijn zo gering, dat die kloof overbrugd moet kunnen worden, zeker nu de op één na grootste ambtenarencentrale, die van de christelijke ambtenaren, ongeveer tussen Wiegel en de ACOP in blijkt te zitten. ANDERS ligt het met de voorstellen van de meerder heid van de ambtenarencentrales over de aftopping van de prijscompensatie. De grootste bonden willen die compensatie beperken tot maximaal 400 tot 500 gulden per procent prijsstijging. Wiegel wil daar echter (nog) niet aan. Wat dit betreft is het goed om nog eens de uitspraak van de Tweede Kamer van het afgelopen najaar (op CD A-initiatief) in herinnering te brengen, dat gestreefd moet worden naar een aftopping van de prijscompensatie bij 45.000 gulden jaarinkomen. Dan blijkt dat minister Wiegel zich vrij geïsoleerd opstelt, en eigenlijk alleen de bonden van hogere ambtenaren aan zijn zijde vindt. Enige bezinning van de minister van Binnenlandse Zaken over de houdbaarheid van zijn standpunt is daarom op zijn plaats. Scheiden doet lijden Om vier uur zou het gezamenlijke personeel in de fabriekskantine afscheid nemen van-mijnheer Herwaaien van de afdeling Debiteuren en hem een cadeau en de fraaie oorkonde aanbieden. ,,Dat cadeau moet minstens tweehonderd gulden waard zijn", dacht hij bitter, „anders leg ik er toch mooi op toe". Achter zijn bureau bij het raam had Herwaaien veertig jaar minitieus bijgehouden, wat zijn bijdrage aan het jubileumfonds was geweest. Het stond allemaal op een staatje, dat onder zijn vloeiblad lag. Bijna vijfhonderd gulden was het. Driehonderd had hij erbij zijn zilveren jubileum al teruggekregen; daar had hij tenminste die crapeaud met rookstandaard op getaxeerd. Ofschoon je daar noo't helemaal zeker van kon zijn, want de fabriek gaf iedere jubilaris een crapeaud met rookstandaard. En het zat er dus dik in, dat ze er een forse korting op kregen. Herwaaien legde voor de vierde maal zijn briefopener en zijn aansteker op gelijke hoogte met het vloeiblad. Het was tien vóór vier. Hij zou dat bureau nog missen, als hij straks voorgoed thuis was. Het was een groot bureau met diepe laden, die in de loop der jaren waren dichtgeslibt met mappen, waarop ..belangrijk" stond. Hij had ze nimmer ingekeken, want hij had geleerd, dat je nooit slapende honden moest wakker maken. Het was nu op slag van vieren. Er speelde wat nerveus zonlicht op de vloer en de deur naar de gang. Vaag zag hij zichzelf terug in het vensterglas. Een kleine man met een kwabbig gezichten dun grijs haar. Hij keek weer naar zijn bureau en slikte. Waarom gaven ze zo n bureau nou niet mee. als je de eindstreep had gehaald? Wat kostte dat nou?. Nu hij op het punt stond om het achter te laten had hij het gevoel, dat hij een been moest missen. Hij had er toch maar veertig jaar aangezeten; hij had het met elke kleine promotie naar een andere kamer laten slepen en na veertien jaar had hij er zelfs een geheime afdeling in gebouwd, warin een roman lag voor de stille uren. Telkens een andere roman, want er waren alles bij elkaar toch vele stille uren geweest. In de hal hoorde hij de slagen van de Friese staartklok, die het gezamenlijk personeel ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de fabriek aan de oude meneer Jan had Hij telde met gesloten ogen mee en bleef bij vier steken. „Nu komen ze me halen", dacht hij, „als een ter dood veroordeelde, die naar de electrische stoel gaat". Straks over één minuut, hooguit twee zou het comité'van ontvangst op de drempel staan; Drukman, Brassers en Lebber. Hij stond op en liep naar de wand, waar hij het wandbord met het delftsblauwe gezicht op Zierikzee beheerst van zijn haakje tilde. Er bleef een lichte plek op het behang achter, die dezelfde ronde vorm had als het bord. „Gek", dacht hij, „de zon blijkt dus wel degelijk tijdens kantooruren te hebben geschenen. Dat ik dat nooit gemerkt heb". Onmiddellijk daarachter dacht hij: „Wat moet ik in hemelsnaam thuis doen, straks?". Toen het afscheid nog ver weg was had hij zichzelf beloofd, dat hij voortaan de boodschappen zou gaan doen. Hij had een veel betere neus voor koopjes dan zijn vrouw en het was alleen al daarom, dat hij die taak van haar wenste over te nemen. Maar mijn hemel, een dag duurde wel 24 uur en je kon al die tijd toch geen onsje plokworst en wat oude kaas blijven halen Hij hoorde nu kloppen en in trance zei hij „binnen". „Het is zover meneer Herwaaien". hoorde hij iemand zeggen. Doorzijn tranen kon hij helaas niet zien wie er sprak. In de gang voegde zich even later zijn vrouw bij hem. die hem zacht toefluisterde: „Fijn he, voor je, datje eindelijk van die rotzaak af bent". Eerlijk is eerlijk: ze hadden er alles aan gedaan om het afscheid feestelijk te houden. Hij werd eerst tweestemmig toegezongen op een tekst van Brassens en daarna wierp de jonge meneer Dirk een feestig licht opzijn verdiensten. Daarbij noemde hij zaken, waarvan Herwaaien niet eens het bestaan van wist. „Waarschijnlijk in de verkeerde map gekeken", dacht ie vertederd en voor het eerst die dag kwam er een dunne glimlach rond zijn lippen. Daarna werd onder driewerf „hoera" het laken van het gemeenschappelijk geschenk weggetrokken. Hij had al lang gezien, dat het een fiets was. Nu zag hij ook, dat het er één was met handremmen. Hij had liever een terugtraprem gehad. Om vijf uur liep hij met zijn vrouw naar de tramhalte. Toen hij aan de overkant van de Tramstraat achterom keek zag hij bij het raam van zijn kamer duidelijk Spittel staan, die hem had opgevolgd. Hij rekte zich net uit en hing toen een voorwerp aan de wand tegenover het bureau. Herwaaien kon niet zien of het een wandbord was of een schilderij. Hij voelde het bloed uit zijn hoofd wegtrekken en moest zich vasthouden aan zijn vrouw. „Wat is er, Herman", vroeg ze bezorgd. Maar hij schudde zijn hoofd en zei alleen: „Ik wil naar b■«.v.» aar huis". -•tv '"-n.t-'-t

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9