KV S promoveert Biaar hoofdklasse ^Bisschoppenconferentie praat later Ppver uitspraken van mgr. Gijsen - ;es maanden geeist voor gijzeling m bchevenmgen kerk wereld Nieuw mandaat voor SODEPAX -pisschoppen Reubla solidair met mensen m kerk van Nicaragua en El Salvador >ORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 PAGINA 7 ICROKORFBALDUEL LEVERT KAMPIOEN EN DEGRADANT OP 1 n 1 'N (EVENINGEN Zes nden gevangenisstraf |t de officier van justitie de Haagse rechtbank St tegen de 25-jarige Ha- lar, die op 1 augustus in iveningen iemand in gij- ig heeft gehouden. Dat furde na een schietpartij 8e dancing Belle Amie, e rbij een bezoeker zwaar 1 gewond. De gegijzelde iemand, die vermoedelijk I" aam en het adres van de irwist. Deze jongeman werd een nacht lang in een woning aan de Pompstraat, onder bedrei ging van vuurwapens door drie mannen vastgehouden. Hij werd ook geslagen en ge schopt. De officier van justi tie baseerde zijn eis op ge pleegde wederrechtelijke vrij heidsberoving. De strafzaak tegen twee mededaders van wie intussen een naar Curasao is vertrok ken, werd aangehouden, om dat zij niet ter zitting waren verschenen. De bewuste avond ontstonden moeilijkhe den in genoemde dancing, omdat iemand zich al te vriendelijk gedroeg jegens een meisje. Haar vriend dwong haar daarna degene aan te wijzen, die haar had lastig ge vallen. Toen ze dat niet snel deed werd zij door hem mis handeld, waarna zij de broer van de nu terechtstaande Ha genaar aanwees, die echter onschuldig zou zijn. Daarop volgde weer een gevecht, waarbij enkele schoten wer den gelost. Hierbij viel ook de gewonde. Later ging de Hagenaar met zijn vrienden op zoek naar de dader. Gevechten De president constateerde, dat zich in genoemde dancing herhaaldelijk gevechten voor deden. „Daar kunt u beter wegblij ven", adviseerde hij de ver dachte, die zich in het dage lijkse leven bezig houdt met schilderen, beeldhouwen en amateur-boksen. Vermoed werd indertijd, dat de gegijzelde wist wie de da der van de schietpartij was en waar hij zich bevond. Dat was ook de reden dat hij door de drie mannen werd meegenomen naar de woning in de Pompstraat, waar hij met vuurwapens zou zijn be dreigd, geschopt en geslagen. Voor de rechtbank verklaarde de dader echter, dat de gegij zelde vrijwillig was meege gaan en in de woning was ge bleven, omdat hij net als vele anderen bang was voor de schutter uit de dancing. Toen men diens adres uiteindelijk te weten was gekomen, verliet de gegijzelde de woning. Wel gaf verdachte toe dat de ge gijzelde was bevolen zich bij na geheel te ontkleden, zodat hij het koud zou krijgen en daardoor de gewenste infor maties zou verstrekken. De politie zou aan verdachte me dewerking hebben gevraagd om de schutter op te sporen. Dat is uiteindelijk gelukt en hij is ook veroordeeld. „Hier is duidelijk sprake van geweld", aldus de officier van justitie, mr. Blok, die vooral het gebruik van vuurwapens bekriti teerde. Haatverhoudingen De verdediger mr. Kamminga, betoogde, dat hier haatver houdingen tussen Surinamers en Antillianen een belangrijke rol speelden. Als gevolg hier van zijn tegenstrijdige verkla ringen afgelegd en pleiter was van oordeel, dat hier geen sprake is van wederrechtelij ke vrijheidsberoving, maar dat het slachtoffer vrijwillig in de woning bleef. Hij con cludeerde tot vrijspraak. Von nis op 27 februari. DEN HAAG In de overgangsklasse D microkorfbal is sinds gisteravond, met nog één competitiedag voor de boeg, de strijd gestreden. Trainer Johan Sander- sen zag met voldoening hoe zijn ploeg KVS zichzelf in sporthal Overbosch tot kampioen kroonde door in een zeer aan trekkelijke wedstrijd met 17-13 te win nen van De Algemene uit Leiden. Pro motie naar de hoofdklasse was daarmee een feit Tegenstander De Algemene ver laat de overgangsklasse als degradant. DEVD was al gedegradeerd. Uitblinker Piet Alblas van KVS zorgde voor veel sensatie door maar liefst tienmaal te scoren en aan de andere kant zesmaal een tegendoelpunt toe te staan. Met KVS krijgt de hoogste afdeling van het microkorfbal er een jonge bruisende club bij. De vereniging van de Cremer- weg heeft de laatste jaren door het aan trekken van kundige trainers en door het tijdig verjongen van de hoogste teams de basis gelegd voor het succes dat gisteravond zijn beslag kreeg. De voorzitter van KVS, de pas dertigjarige Cas van Dijk, hierover: „We zijn een vriendenvereniging die al tweeënvijftig jaar bestaat. Het beleid van de laatste negen jaar is bepalend geweest voor het huidige succes. In 1971 kwamen we met het microkorfbal voor het eerst uit in de overgangsklasse en dat geldt dit jaar voor het veldkorfbal. Wij geven graag jonge spelers de kans zich waar te ma ken. Een mooi voorbeeld is Jenny Taal, nu éénendertig jaar oud, die al vanaf haar dertiende in het eerste speelt Zij staat nu reserve hoewel ze nog voor nie mand onder doet. Zij vindt dit zelf ook beter". „Verder hebben wij er altijd naar ge streefd kosten noch moeite te sparen om de voor KVS meest geschikte trainer te vinden. De grote impuls kwam toen Ruud Emmerik van Ons Eibernest het eerste team trainde. Dat was ongeveer zes zeven jaar geleden toen Ruud nog furore maakte in het Nederlands team. We hebben ook veel te danken aan de trainers die daarna kwamen: Cort van Dijk, zoon van de bondsvoorzitter en Eric Merx van VEO. De huidige trainer Johan Sandersen is speler van HKV, ook een hoofdklasser. Mochten wij volgend jaar in de poule met HKV worden inge deeld, dan levert dat geen problemen op. KVS is kampioen geworden van de overgangsklasse microkorfbal en promoveert automatisch naar de hoofdklasse. De kampioensploeg bestaat uit: boven v.l.n.r. Piet Alblas, Dick van Arkel, Klaas Alblas. Hans Dijkhuizen en trainer Johan Sandersen. Onder v.l.n.r. Adrie van Arkel, Tineke Bron, Atie de Jager en Jacqueline van der Stelt. Tweemaal per competitie tegen je eigen trainer spelen is eigenlijk wel leuk". Degradatie Een duel tussen een kampioenskandi daat en een gegagdigde voor degradatie lijkt voorbestemd met verhitte gemoede ren uitgevochten te moeten worden. Niets bleek gisteravond minder waar. Bart Lambooij, trainer van De Algeme ne merkte terecht op: „Wij bezitten een vrij oud team, de meesten zitten er al tien jaar in, zodat je bijna kunt stellen dat degraderen voor ons noodzakelijk was. Wij zullen nu ook naar een verjon ging toe moeten". Er waren ook complimenten van Bart Lambooij voor het spel van de jongere ploeg van KVS, waarin de gemiddelde leeftijd 22,5 jaar is. Dick van Arkel speelt al negen jaar mee en Klaas Alblas maakte deze competitie zijn debuut in het eerste van KVS. Geen felle strijd dus tussen twee ploegen die toch veel te win nen of te verliezen hadden. De enige on enigheid ontstond in wezen voor de wed strijd. De club uit Leiden meende, dat het geen weer was om naar Den Haag af te reizen. Pikant detail hierbij is, dat deze inhaalwedstrijd noodzakelijk was geworden doordat Leiden de vorige keer, ook als gevolg van de gladheid, verhin derd was. De wedstrijd kende alleen aan het begin en aan het eind een vreemd scorever loop, niet in het minst veroorzaakt door het voor de paar honderd supporters zeer attractieve duel, dat werd uitge vochten tussen de tegenover elkaar ge plaatste aanvallers Piet Alblas en Ruud van Vliet, die samen zestien doelpunten maakten of juist doorlieten. De Algemene speelde erg beweeglijk en nam al snel een voorsprong van 2-0. Pas vlak voor de rust nam KVS de leiding over toen Piet Alblas, die erg veel ballen kreeg aangespeeld, met een vijfde doel punt de stand op 6-5 bracht. Na de rust liep KVS via veel doelpunten van de broers Klaas en Piet Alblas uit naar 15- 8. Niet onvermeld mag blijven dat van de tien doelpunten die Piet Alblas maak- te er diverse helemaal vanaf de midden lijn vlekkeloos in de korf verdwenen. Maar er kwam een ommekeer. De Leide- naren scoorden vijfmaal op rij zodat de stand 15-13 werd, nog wel in het voor deel van KVS. Toen waren er nog maar twee minuten te spelen. Bij 16-13 stond voorzitter Cas van Dijk van KVS echter al op om de bloemen te gaan halen en na nog een doelpunt van Dick van Arkel floot scheidsrechter Koèrten uit Rotter dam af en was KSV kampioen en degra deerde De Algemene. Met nog één wed strijd te spelen is KSV niet meer in te halen door de nummers twee, Trekvogels en HKC. KVS is een waardig kampioen en zal het, gezien het aanwezige talent en de jonge leeftijd van de meeste spe lers, nog ver kunnen brengen in de hoofdklasse. HERMAN JANSEN Piet Alblas maakt hier zijn tiende doelpunt in de inhaalwed- I tegen De Algemene. •e bisschop van Haarlem, igr. drs. Th. Zwartkruis, aat 21 februari naar Rome. bisschoppen- van Den osch, mgr. drs. J. Bluys- in, en van Groningen, mgr. J. Möller gaan op nader bepalen dagen in de laat- e week van deze maand, it is medegedeeld na de laandelijkse bijeenkomst an de bisschoppenconferen- e deze week in Den Bosch. oals bekend heeft de paus bisschoppen van Neder- md uitgenodigd voor over leg over de toestand in de rk kerkprovincie en over meningsverschillen binnen de bisschoppenconferentie. De paus heeft een dergelijk onderhoud al gehad met de bisschoppen Willebrands, Ernst, Simonis en Gijsen. De bisschoppenconferentie heeft kennis genomen van een reeks openbare uitspra ken van de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gij sen, en de reacties van an dere bisschoppen daarop. Een en ander heeft niet al leen de bisschoppen maar ook hun medewerkers, de katholieken van Nederland en talloze andere mensen beziggehouden. Een uitgebreide gedachten- wisseling daarover op de vergadering van deze week had voor de hand gelegen. De bisschoppenconferentie 'vond het echter niet nuttig dit nu op de agenda te zet ten, omdat Paus Joannes Paulus II zijn raadpleging van de Nederlandse bis schoppen nog niet heeft af gerond en omdat de voorzit ter van de conferentie, kar dinaal Willebrands, wegens verblijf in Suriname de ver gadering niet kon bijwonen. In een later stadium kunnen afspraken over een discussie worden gemaakt. De bisschoppenconferentie heeft voorts een diepgaande bespreking gewijd aan het eerste uitgeschreven ontwerp voor een herderlijke brief over de arbeid. De werktitel luidt: „Arbeid in onze we reld". De verschijning is voorzien voor de vasten van volgend jaar. Verder ging men in beginsel akkoord met het voorstel van de Raad van Kerken het gesprek van de leden- kerken over „intercommunie en ambt" vanuit een nieuwe gezichtshoek voort te zetten. Een nieuwe commissie zou enkele geestelijke onderwer pen kunnen behandelen die in de kerken de achtergrond vormen van hun standpunt inzake de Maaltijd des He ren en het ambt. De bis schoppenconferentie zal af gevaardigden voor het ge sprek benoemen, nadat de taak van de nieuwe commis- Verder verrichtte de bis schoppenconferentie voorbe reidend werk voor haar ex tra vergaderingen met het Kontakt Katholieken Eduka- tief Werk, het college van bisschoppelijk gedelegeerden voor het onderwjs (beide op 21 februari), de conferentie van Nederlandse religieuzen op 28 februari, de vereni ging van katechese-docenten en Justitia et pau, beide op 7 maart. 'p de sluitingsdag van de erde algemene vergadering 'an Zuidamerikaanse bis hoppen in Puebla hebben ijftig van de ruim twee- •nderd bisschoppen in 'ieven hun solidariteit be- iigd met de vervolgde :nsen en kerk in Nicara- a en El Salvador, een brief aan aartsbis- 'hop Oscar Romero van <an Salvador verklaren de ■treffende bisschoppen uit Puebla, dat zij op de loogte zijn van de „recht- 'reekse vervolging in El •alvador van de gehele ienst der kerk voor de christelijke bevrijding van 'ele verarmde en onder drukte Salvadonanen". In de brief aan bisschop Salazar, voorzitter van de bisschoppenconferentie van Nicaragua, schrijven de bis schoppen, dat zij „met die pe treurnis en in heilige toorn aanzien, hoe vele mannen, vrouwen, jongeren en kinderen als onschuldige slachtoffers voor de gerech tigheid en vrijheid van al len, worden vermoord, hoe er geleden wordt onder ge weld". Zij noemen de situatie in Nicaragua „een voorbeeld van martelaarschap door ty- rannie". De bisschoppen constateren, dat de kerk van Nicaragua solidair is met het volk en de ver schrikkingen, waaronder dit volk lijdt, met profetische kracht aanklaagt. De vijftig bisschoppen ver klaren in hun brief aan aartsbisschop Romero van San Salvador, dat zij zich geheel en al echter bisschop Romero plaatsen achter diens engagement met de armen en met de strijd der bezitloze boeren tegen de rijke grootgrondbezitters, die niet bereid zijn te delen. De bisschoppen verklaren, dat aartsbisschop Romero daarmee geheel gehandeld heeft volgend de richtlijnen van de vorige Zuidameri kaanse bisschoppenconfe rentie van 1968 in Medellin. In de brief aan de bis schoppenconferentie van Ni caragua danken de vijftig bisschoppen van Puebla voor „het getuigenis van een volk en een kerk, die de zonden van het vader land op zich nemen tenein de recht en gerechtigheid te vestigen". Zij beloven allen met de bisschoppen van Ni caragua samen te werken voor een betere toekomst van het volk. De brief be sluit met de wens, dat „de zon in Nicaragua weer moge schijnen en het oor- logslawaai moge veranderen in het' vredesgeluid van zin gende klokken en gitaren". Het enige gemeenschappe lijk beheerde samenwer kingsorgaan van de We reldraad van Kerken en het Vaticaan SODEPAX heeft opnieuw een man daat van drie jaar gekre gen. Eerder gebeurde dat in 1972 en 1976. SODEPAX, commissie voor samenleving, ontwikkeling en vrede, werd in 1968 op- De anglicaanse bisschop Festo Kivengere van Kigezi (Oeganda), schrijver van het boekje „I love Amin", is in Engeland om twee miljoen gulden in te zame len voor hulp aan de onge veer tweehonderdduizend vluchtelingen in de buur landen van Oeganda. Ki vengere, die twee jaar gele den, na de moord op de an glicaanse aartsbisschop Ja- nani Luwum, met zijn vrouw uit Oeganda vlucht te, verklaarde niet ver baasd te zullen zijn wan neer het bewind van Amin vandaag of morgen zou val len. Het Westduitse comité voor vrede, ontwapening en sa menwerking heeft in Bonn opgeroepen de uitgaven voor bewapening met tien procent te verlagen. Bij de ondertekenaars van de op roep zijn Martin Niemöller, Korte metten Helmut Gollwitzer, Kurt Scharff en Heinrich Al- bertz. De verklaring stelt dat dagelijks meer dan twee miljard gulden voor bewapening wordt uitgege ven, terwijl per uur vierdui zend mensen als gevolg van ondervoeding en epidemieën omkomen. In de derde we reld besteedt men dertig maal zo veel aan bewape ning als aan de bestrijding van het analfabetisme. „De Moluks Protestantse Kerk in Ambon" en „de kerken van de Mol ukkers in Nederland" vormen on derwerpen voor een infor matieve bijeenkomst in het zendingshuis te Oegstgeest. Uitgaande van de gedachte, dat er maar weinig mensen zijn, die iets over het ker kelijke leven van de Mo- Iukkers, dan wel over land en volk van de Molukken weten, wil men hen, die zich op de hoogte willen stellen, informatie uit de eerste hand geven via inlei dingen van drie deskundi gen. Na Indonesië, Pakistan, In dia en Bangladesh is de Sovjet Unie het land met de meeste moslims: tussen de veertig en vijftig miljoen op een totale bevolking van 140 miljoen. Volgens het blad van het bekende Kes- ton College, het engelse in stituut voor Oost-Europa, is de islam in de Sovjet-Unie de godsdienst, die het open- lijkst wordt beleden. De of ficiële houding van de Sov jet-autoriteiten ten opzichte van de isalm lijkt milder aan het worden, hetgeen zou kunnen samenhangen met de beter wordende ver houding van de Sovjet-Unie met de Arabische wereld. gericht ter bevordering van het oecumenisch handelen der christenen op het ter rein van de sociale en ont wikkelingsproblematiek. Tegelijk met de mandaats verlenging werden de twee leidende figuren herbe noemd pater John Lucal sj uit de Verenigde Staten als secretaris-generaal en dr. Theo Tschuy, pastor van de evangelisch-metho- distische kerk in Zwitser land, als toegevoegd secre taris-generaal. De verantwoordelijke in stanties voor het werk van SODEPAX, dat zijn kanto ren in Genève heeft, zijn de pauselijke commissie voor Justitia et Pax met aan het hoofd de Afrikaan se kardinaal Bemardin G an tin, alsmede de afde ling Gerechtigheid en Dienst van de Wereldraad van Kerken, waarvan C. Itty uit India coördinator SODEPAX fungeert als verbindende instantie voor sociale vraagstukken tussen de wereldraad en de Heili ge Stoel en is verplicht tot gemeenschappelijk overleg en optreden in zaken van gelijke interessen. Momen teel zijn dat vooral de ont wikkelingsproblematiek, rechten van de mens, een nieuwe levensstijl en bewa pening en militairisme.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7