Rijkspolitie heeft specialist voor regionale misdaadpreventie Leiderdorpse middenstand optimistisch over winkelconcentratie in raadhuis Vogelasiel in Leiderdorp dringend noodzakelijk' Jubilarissen gehuldigd Hoofdstraat wordt duur SGP-er wil huurders uit Boorsmaschool hebben REGIO LEIDSE COURANT AÏ WOENSDAG 14 FEBRUAR11979 PA)™ LEIDERDORP In het dis trict Den Haag van het Korps Rijkspolitie (Zuid-Hol land boven de grote rivieren) werkt sinds enige tijd een „crime preventor" in de regi onale misdaadbestrijding. En dan niet met de traditionele pet, pijp en vergrootglas, maar als ambtenaar van het bureau voorkoming misdrij ven. In elk rijkspolitiedistrict in Nederland is zo'n preven tieve dienst opgezet door het ministerie van justitie. In het pasgeopende districtsbureau in Leiderdorp is de 29-jarige Alphons Olthof „crime pre ventor". Zijn specialiteit is de niet-gepleegde misdaad. Achterliggende filosofie voor de i l de baan is de wetenschap dat het grootste gedeelte van het aantal misdrijven in Neder land had kunnen worden voorkomen. Gebleken is dat burgers en bedrijven niet we ten welke beveiligingsmoge lijkheden er zijn tegen inbre kers en dieven. Inbraakpre ventie neemt dan ook een aanzienlijk deel van de tijd van de misdaadpreventor in beslag. Voorlichting aan colle ga's en publiek wordt geacht op lange termijn daadwerke lijk effect te sorteren. „Het is een bewustwording sproces", vindt Alphons Ol thof. „Als mensen met vragen op het politiebureau in hun gemeente komen, kunnen ze behoorlijk wat informatie krijgen over wat er zoal is op het gebied van inbraakpre ventie. Ik hou mijn collega's dan ook op de hoogte van nieuwe ontwikkelingen en technieken. Als er om specia listische informatie wordt ge vraagd, worden de mensen meestal naar mij doorverwe zen. In voorlichtingscampag nes in de media proberen we de mensen ook te wijzen op de onverstandige dingen die ze doen. Je moet eens om je heen kijken in hoeveel huizen je gewoon binnen kunt stap pen of hoeveel auto's en brommers gewoon voor het grijpen staan. Maar we doen veel meer; contact onderhou den met de overheid, make laars, aannemers, architecten en beveiligingsbedrijven. We zijn nu op de goede weg, het moet natuurlijk wel een blij vend effect hebben", vindt de voormalige groepsrechercheur van de Rijkspolitie in Lisse. Bouw De contacten met aannemers en architecten zijn voor Al phons Olthof heel belangrijk. Bij de bouw van een woning of bedrijf kan namelijk al aan inbraakpreventie worden gedacht „Het zogenaamde hang- en sluitwerk is vaak de sluitpost van het budget van de aannemer. In dat opzicht spant Nederland absoluut de kroon. Een beetje handige in breker komt overal met een schroevedraaier binnen. Neem bijvoorbeeld onze achterdeu ren. In een huizenblok in een gewone woonwijk in Neder land vind je nooit meer dan 25 of 40 verschillende achter deursloten. Al die dunne deurtjes gaan naar buiten open. Dat betekent dat de scharnieren aan de buiten kant zitten. Voor een spot goedkoop veiligheidsscharnier- tje is kennelijk geen moeite gedaan. Het is dan ook niet verwonderlijk dat 62% van de inbraken door de achterdeur gepleegd wordt. En dat ter wijl je voor vier gulden een dievenklauw koopt. Je kunt in de achterdeur ook net zo'n cilinderslot als op de voor deur aanbrengen. Ook ramen kunnen heel eenvoudig bevei ligd worden. Een algemeen aanvaard prin cipe is „dat je een inbreker toch niet tegen kunt houden". Dat is wel zo, maar ik zou het hem toch maar zo moei lijk mogelijk maken. Inbre kers hebben een hekel aan la waai en hebben uiteraard bij zonder weinig tijd. Juist op deze punten kun je hem door inbraakpreventie een slag voor zijn". Plan Het beveiligingsplan van de „crime preventor" heeft drie onderdelen; naast mechani sche en elektronische beveili ging maakt het organisatori sche gedeelte een belangrijk deel uit van de preventie. Dat varieert dan van: weten wie er allemaal een sleutel van het bedrijf heeft tot het touwtje uit de brievenbus en de sleutel onder de mat. Ad viezen en informatie worden van het kleinste huis tot het grootste bedrijf in Zuid-Hol land gratis, maar vooral ob jectief gegeven. Op elk poli tiebureau zijn folders en lijs ten van betrouwbare beveili gingsbedrijven en kaarten voor de registratie van prive- bezittingen. Die laatste regis- tratiekaart maakt het opspo ren en terugbezorgen van ge stolen goederen een stuk een voudiger. Het probleem van misdaad preventie is dat het voorlich tende mes van Alphons Ol thof aan twee kanten snijdt Informatie is er voor ieder een, dus ook voor misdadi gers tegen wie de informatie juist bestemd is. „Ja, dat is wel eens lastig", geeft de regionale specialist toe. „Ik geef bijvoorbeeld wel eens lezingen over winkeldief stallen aan middenstanders en winkelpersoneel. Omdat daar natuurlijk ook werkmethodes aan de orde komen, loop je altijd het risico dat jè een cursus winkeldiefstal aan po tentiële kandidaten staat te geven. Daar komt nog eens bij dat 65 procent van de winkeldief stallen in Nederland door het personeel zelf gepleegd wordt. Maar nevenverschijnselen hou je natuurlijk altijd. Inbre kers kunnen ook gebruik ma ken van onze informatie over nieuwe ontwikkelingen. Bij het beveiligen van een huis moet je ook zorgen dat de be woners er bij brand nog uit kunnen komen". Toekomst Vooralsnog lijkt het nieuwe bureau misdaadpreventie goed aan te slaan bij politie en publiek. In de toekomst zullen politiemensen zich meer bezig moeten houden met „crime-prevention". Schoorvoetend begint het ef fect van de veiligheidscam pagne zich af te tekenen te gen uit de hand gelopen mis- voor iedereen toegankelijk daadcijfers. Elke burger kan er tussen de 1.50 gulden zijn woning voor ongeveer 40.000 gulden voor uit kan 250 gulden behoorlijk beveili- ven. gen. De beveiligingsmarkt is EdOlh De Industriebond NW heeft gis teravond in ,,'t Bruine Paard" in Sassenheim vier leden gehul digd. die een kwart eeuw lid zijn van deze organisatie. Dis- trictsbestuurder N. de Jong (ge heel rechts op de foto) speldde de jubilarissen de heren J.van Duyvenboden, R. van der Zaal. A. Roodenburg en R. Brouwer, de zilveren jubileum-insigne op. RENOVATIEKOSTEN: 180.000,- KlclkcrSpHlld NOORDWIJK Het pand Hoofdstraat 1 blijft woning, maar de huurders behoeven er niet op te rekenen, dat ze voor een zacht prijsje op de eerste rang komen te zitten. Het riant gelegen pand aan de kop van de Hoofdstraat kwam in het begin van dit jaar in het nieuws toen het door een stel jongelui werd gekraakt De tegen leegstand opponeren de krakers werden toen uit het gebouw ver wijderd op grond van het feit dat het (tijde lijk) als opslagplaats in gebruik was bij de dienst van gemeentewerken. Over de toekomst van het pand werd gistera vond uitvoerig van gedachten gewisseld in de commissie van openbare werken. Wethouder Van Duyn deelde mede, dat de gedachten van het college gaan in de richting van het behou den van het pand als woning. De gemeente raad had destijds de wens uitgesproken om deze mogelijkheid te bekijken. Met de renova tie is een bedrag gemoeid van zo'n 180.000,-, waarbij nog eens de koopsom komt van 80.000,-. Men denkt erover de woning in tweeën te splitsen, teneinde bij het herstel de participa tie van het rijk te verkrijgen. Elk gedeelte zou dan gaan bestaan uit een kamer, keuken, twee slaapkamers en een badkamer. Eventueel zouden het drie slaapkamers en een douche kamer kunnen worden (suggstie van CDA-er Alkemade). Gerekend moet worden op een huurprijs per woning van plm. 490,- per maand. Leiderdorp De commissie van drie, bestaande uit de middenstanders De Lange, Manshande en Schouten, die de mogelijkheid voor een vestiging van een middenstandswarenhuis in het oude raadhuis zou onderzoeken zal buiten veranwoordelijkheid van de Middenstandsvereniging Leider dorp haar werkzaamheden voort zet ten. Tot dit besluit kwam gisteravond de algemene ledenvergadering in het Dorpshuis op grond van de door de commissie afgelegde verantwoording. „Leiderdorpse winkels in de toekomst" in oktober vorig jaar een aanzet tot deze ontwikkeling gegeven, teneinde aan de gevolgen van het nieuwe win kelcentrum in Winkelhof het hoofd te kunnen bieden. De commissie, die zich intussen van de nodige deskundige hulp heeft weten te verzekeren, is zeer optimistisch over de plannen voor de totstandkoming van een winkelconcen tratie in het oude raadhuis. Men wil vóór de fatale datum van 1 maart een stichting in het leven hebben geroepen die dan als rechtspersoon met het ge meentebestuur over de aankoop van het raadhuis zal onderhandelen. Middenstandsvoorzitter Minnee toonde zich verbolgen over het ter visie leg gen van het bestemmingsplan „Cen trum" door het college van B en W. „Waar Matser tien jaar over doet, moeten wij in twee maanden doen, zo bracht hij zijn ongenoegen onder woorden. K.N.O.V.-consulent Blom viel hem bij: „Het riekt naar onbehoorlijk bestuur. Het is geen manier om de middenstand zo onder druk te zetten". Hij hoopte dat de winkeliers van het gemeentebestuur de tijd zouden krij gen hun plannen definitief te ontwik kelen tot de selectie voor een vestiging in Winkelhof rond is. Verwacht wordt dat dit het eind van dit jaar het zal zijn. De heer Blom toonde zich erg kig over een uitspraak van wet* J. Bezemer, dat een vestiging v. Digros Multimarkt van Dirk—- Broek niet past in de bestemmiij het oude raadhuis (zie L.C. vaii bruari). Hij maakte er wel de kening bij, dat er in het koopet een kettingbeding behoort te opgenomen en dat in het mingsplan de maximumgrootl een winkeleenheid moet wordi Bridgedrive voor bouwfonds LEIDSCHENDAM Het Bouwfonds Gedachteniskerk Paus Johannes XXIII gaat naast de al jarenlang gehou den klaverjasdrives op I maart ook een bridgedrive organiseren waarvoor de heer J. Verhoeff, wedstrijdleider van de Bridgeclub Leidsen- hage, medewerking zal verle- De inschrijving staat open voor huis- en clubdrivers die afzonderlijk zullen worden in gedeeld. Men kan voor 4 gul den per persoon zowel als paar als individueel worden ingeschreven, liefst tevoren bij de heer H. H. Wasserman, Prins Joh. Willem Frisolaan 105, Leidschendam, tel. 278279, of aan de zaal vanaf kwart voor 8. De bridgedrive wordt gehouden in het Paus Johannes Centrum in Prin senhof en begint om 8 uur. KATWIJK Het raadslid C. Oskam (SGP) heeft in de commissievergadering van jeugd-, sport- en culturele zaken verzocht dwang te gebruiken om huurders uit de Openbare Boorsmaschool naar Tripodia te laten verhui zen. De verhuizing van de huurders zou moe ten plaatsvinden om het begrotingstekort van de Stichting Centrale Accommodatie Katwijk te verkleinen. De achterliggende gedachte vond C. Oskam belangrijker, maar dat hoorde in deze com missievergadering niet thuis. Het raadslid stel de dat, door het verhuren, een gedeelte van de exploitatiekosten van de openbare school gedekt worden. De consequentie daarvan is dat de bijzondere scholen, die t.a.v. hun subsi die afhankelijk zijn van het toegekende be drag aan de openbare school, minder toebe deeld kunnen krijgen dan waar zij recht op hebben. Wethouder J. J. van Oosten (PvdA/PPR) ant woordde hierop, dat volgens hem, het verhu ren buiten de schooltijden nauwelijks plaats vindt. Wel is het hem bekend dat de Zonne- bloemschool, voor het geven van extra techni sche lessen aan haar leerlingen, ruimte huurt. Ook sprak de wethouder tegen, dat de Cen trale Accommodatie Tripodia voor een gedeel te van de ruimte niet verhuurd was. Hij stel de dat het begrotingstekort 40.000,—) hoofd zakelijk bepaald wordt door andere oorzaken dan onderbezetting. Ondanks deze argumenten vroeg de heer Oskam, of het onderbrengen van huurders uit de openbare school naar Tripodia onderzocht kan worden. De s.c. Rijnsoever krijgt te zijner tijd een blij vende accommodatie op de nu door de v.v. Katwijk gebruikte velden. De voetbalvereni ging verhuist dan naar de velden die gepro jecteerd zijn in het tussengebied, op de plaats waar nu de Krom ligt. Het probleem is, stelde de wethouder, dat gedurende 1 jaar een sa menwerkingsverband tussen beide verenigin gen gevonden moet worden. Wat betreft de si tuatie nu wil de wethouder proberen of er een sintel- of grasbaan rondom het voorlopige hockey-veld aangelegd kan worden. Dit werd meegedeeld naar aanleiding van een brand brief, die .de sportclub naar het gemeentebe stuur heeft gestuurd. Jubileum van Gras WASSENAAR De G. A. Gras herdenkt n( het feit, dat hij 25 jaar den in dienst trad bij meente Wassenaar. Hij^ aangesteld diende in I de Centrale Boekhouding Er volgden in de loop ren enige promoties. Op nuari 1965 werd hij ben tot waarnemend mam meester en op 1 septe 1970 volgde de bevorc tot magazijnmeester. DeJ laris, die kort geleden I ham zag, was in zijn jaren een bekende figu het Wassenaarse atleti. reldje. Morgen is er nl huldiging in kleine krinj 16.30 tot 17.30 uur gé heid hem geluk te wens de kantine van de Tech) Diensten in de Havenstr MEVROUW BESJES GAAT MET DE EENDJES IN BAD LEIDERDORP Leiderdorp krijgt een vogelasiel. Tenminste als mevrouw J. E. Besjes uit Leiderdorp haar zin krijgt. Zij heeft arich reeds in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp beijverd voor de komst van een asiel voor vo gels. Mevrouw Besjes, secretaris van de Dierenbescherming afdeling Leiden, meent dat een vogelasiel in Leiderdorp een hoop nodeloos dierenleed zou kun nen verzachten. Zij heeft reeds contac ten gelegd met leden van de Vogelbe scherming die in Leiderdorp wonen en ook deze mensen menen dat een vogel- asiel geen overbodige luxe is. „Toen ik las dat de vijfde fase van het Houtkampproject gerealiseerd zou wor den, dacht ik gelijk: dat is een mooie plaats voor een vogelasiel. Daar zou met betrekkelijk weinig middelen een opvangcentrum gebouwd kunnen wor den. Vlak bij de kinderboerderij, mak kelijk te bereiken en aan het water ge legen. Het is wel een noodzaak dat zo'n opvangcentrum aan het water ligt om dat vooral de watervogels het meest in de winter en in de broedtijd te lijden hebben. Maai* Leiderdorp is een groen dorp met veel water; dus als een onder komen nou echt niet in de Houtkamp kan dan is er vast wel een ander plaatsje te vinden de Houtkamp is wel erg geschikt zo'n onderkomen. Gelukkig kunnen dit jaar de gewonde, hongerige en zieke eigenlijk op het ging werken en ze vanzelf boven bleven vogelasiel. Het is drijven. En dat zwemmen lukte dan al Bloemendaal zich het lot snel", zegt mevrouw Besies. van de vogels in dit koude weer heeft Mevrouw Besjes hoopt aangetrokken, maar was dit niet het ge- wat val dan zouden nu al veel m het begeven hebben", aldus Besjes, die zelf vier poezen it er snel de vogels gedaan kan worden. Het vogelasiel in Leiden van de heer Van Krieken zit al stampvol en een ge woon asiel is meestal maar beperkt in- hond in huis heeft. Maar behalve deze gericht voor vogels. De vogels kunnen huisdieren heeft zij ook regelmatig zie- nog wel tot het voorjaar bij de heer ke of gewonde vogels in huis t 1 het Bloemendaal blijven, i bij mij. Ze weten dat ik van de Dieren- zitter bescherming ben en dus vertrouwen ze tie a mij die donzen bolletjes wel toe. Vorig verdiept, gelooft dat jaar kreeg ik twee helemaal verkleum- fase van de Houtkamp wel de eendekuikentjes jonge eendjes die hun moeder zijn kan worden, is, gezien de bouwplannen kwijtgeraakt en anders zouden omko- men voor het kassengebied heeft, nog maar de vraag. •r M i de commissie cultuur, sport in de Houtkampplannen 'de vijfde n plaatsje kinderen uit de ingeruimd zou kunnen worden voor een buurt. Mijn man heeft toen en verwar- vogelasiel. Hij staat positief tegenover mingselement gemaakt dat niet erg heet het plan van mevrouw Besjes en zal kon worden. Daar deden we dan een haar binnenkort uitnodigen voor een washandje omheen en de eendjes zaten gesprek waarin zij haar wensen verder lekker warm. Ik heb iemand opgebeld kenbaar kan maken, die veel van eenden weet en daarvan ..Het zou in dat gebied helemaal niet hoorde ik wat je zo'n beestje nou moet 6ek zijn zo'n opvangcentrum van vo- voeren, want dat is ook nog een heel gels. Het moet makkelijk in te passen probleem, 's Nachts gingen we vaak ons bed uit om even te kijken of ze het de gemeente. Maar maakten. Daarna hebben we de papier al bijna rond, maar financieel a*on xrnnr ggfjfjjgg zwemmen geleerd, want dat kleven er nog wat problemen aan het kunnen ze niet van nature. In een bad- geheel. Een vogelasiel maakt het na- je werd een eilandje gecreëerd, waar- tuurlijk_ nog duurder, maar misschien vogels nog terecht bij de heer Bloemen- vandaan de beestjes hun eerste zwem- kan wel een oplossing gezocht worden. aa 'ran im/vir, ,m aar. (Je nnuinoon nn Hom am on Ale TO in mnoi. We vinden het tenminste "geen gek idee", aldus wethouder Meerburg. SYLVIA VAN LEEUWEN daal van het Tuincentrum Hoogmadeseweg, die ruimd om onderdak ir v. f* pogingen ondernamen. Als u» uiuo- kas heeft ont- Hjkheden kwamen, visten wij ze weer deze vogels te Qp jang tot de vetklier goed Mevrouw Besjes met haar hond Basje WARMONDERS WILLEN GE DOORGAAND VERKEER WARMOND Het doorgaande verkeer moet zo veel mok. uit Warmond worden geweerd. Tot deze conclusie kwanf gisteravond tijdens een forum-bijeenkomst van Progrj^ Warmond. Centraal stond het fietsen in Warmond. s In het bijzonder kwam het al dan niet aanleggen vai fietspad langs de Oranje Nassaulaan ter sprake. De aaifc< gen bleken meer te voelen voor de aanleg van fietspad^ de twee woongebieden langs de Oranje Nassaulaan. Deb oplossing zou het reconstrueren van de Haarlemmertrelr zijn, waardoor het doorgaand verkeer Warmond in d£ komst zal mijden. je Bewoners Bixitensluis"" willen geen sanering l KATWIJK De bewonersvereniging „Buitensluis" heeft dringend beroep op het Katwijkse gemeentebestuur ger de wijk E. A Borgerstraat - Buitensluisstraat niet te sas Deze wijk heeft kort na de oorlog een saneringsbestemn Het is inmiddels enkele jaren geleden dat de bewoners v wijk E. A. Borgerstraat-Buitensluisstraat zich tot het gem< j bestuur richtten met een verzoek in hun wijkgebied iets a te creëren. In de tijd tussen dat verzoek en nu hebben samenwerking met de gemeente getracht een plan te n Over de vorm van inspraak daarbij hadden de buurtbew1 niet te klagen, althans bij de voorlopige plannen. In de praktijk veranderde er echter weinig, te weinig vo de voorzitter van de bewonersvereniging E. Pompe. Er enkele huizen leeggekomen die, voorzover ze niet weer tij< bewoond worden, door buurtbewoners voorzien werden gordijntjes. De huiseigenaren, waaronder ook de gemeente die zo'nr 50% van de huizen in de wijk in bezit heeft, zijn, nadi gesprek met de gemeente op gang gekomen was, gestop het plegen van groot onderhoud aan hun huizen. „Geen der, want wethouder Van Dijk (SGP) had ten overstaai tachtig wijkbewoners zelf gezegd dat er gesaneerd zou den", volgens de heer Pompe. Het probleem is dat de Provinciale Direktie van de Volks vesting van Zuid-Holland, die de minister moet adviseren saneringssubsidiezaken, heeft vastgesteld dat de huizen het merendeel te goed zijn onderhouden om sanering te l vaardigen. Het Katwijkse subsidieverzoek werd afgeweze eventuele sanering van de wijk zal de gemeente daar handen vol geld gaan kosten

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4