V erpleegkundigen demonstreren voor meer personeel in ziekenhuizen Wetsontwerp bortus moet fgewezen Lerarenopleidingen in actie tegen minister van Onderwijs Ê4ïidóC Sou/UMlt ouwbonden FNV houden tast aan cao-eisenpakket Ziekte in gezin kan ook gezond maken ^JN EN LAND JR. GIJSEN: nbtenaren verduisteren izenden liters benzine Kwaliteit gezonheids- zorg wordt aangetast Anders bezuinigen in gezondheidszorg Met het plan van het kabinet-Van Agt voor de invoe ring van een eigen bijdrage van fondspatiënten bij zie kenhuisopname lijkt te gaan gebeuren wat. ermee ge beuren moet: het lijkt te worden afgevoerd van het lijs tje met daadwerkelijk uit te voeren maatregelen, en te worden bijgezet in de rij van ombuigings-voornemens die door gebrek aan doordachtheid nooit tot werkelij- keid werden. ANDPUNTEN IN OVERLEG VERHARD PROMOTIESTUDIE NIJMEEGSE ARTS Gladheid geeft openbaar vervoer sehade en winst Eerstkomende jaren geen samenwerking VVD—PvdA weer LEIDSE COURANT dinsdag 13 februar11979 pagina 9 (MOND (ANP) Bis- J. Gijsen van Roer- heeft nadrukkelijk ont- dat katholieke politici r mogen streven een ;r vergaande tolerantie iet moedwillig afbreken iwangerschap te wetti- Er is volgens de bis- geen sprake van, dat lus hoe dan ook een le- itie van de abortus zou teren. thrijft dit in het „Infor- Bulletin" van zijn bis- Op basis van de toe- je van paus Johannes s II op 31 december in de Gesu-kerk in verklaart bisschop Gij- lat ook het „toelatende" ntwerp De Ruiter-Gin- jioor de Paus wordt af- omdat het feitelijk, toden van menselijk le- toelaatbaar voorstelt jrammeert Bisschop Gijsen meent dat ook de verschillende argu menten, die voor het wetsont werp De Ruiter-Ginjaar wor den aangevoerd, moeten wor den afgewezen. Hij doelt met name op argumenten als „De bestaande wet wordt niet na geleefd" en „We leven in een pluriform denkende maat schappij". Hij verwijt aan het wetsontwerp De Ruiter-Gin jaar, dat het abortus niet lan ger als een misdrijf tegen het leven beschouwt. In een korte reactie noemde CDA-fractieleider Lubbers „Het weinig zinvol om op de zich alsmaar herhalende argu menten van mgr. Gijsen in te gaan. Onze politieke verant woordelijkheid is er een, die toch te maken heeft met de publieke rechtsbescherming van het leven in wording. Op deze invalshoek zullen wij het wetsontwerp toetsen", aldus Lubbers. ■Ébbers vindt snelle behandeling Artuswetsontwerp noodzakelijk I Het parlement dient het abortuswetsontwerp snel idelen, wil men voorkomen dat de fundamentele keus i wettelijke regeling als nu voorgesteld weer onderge- wd raakt in onontwarbare alternatieven. Dit zei de Jfractieleider Ruud Lubbers gisteravond op een partij-' komst in het Drentse Aalden. >orspelde dat de parlementaire behandeling van het wets- lel voor abortus de democratie zwaar op de proef zal a, gezien de sterk uiteenlopende opvattingen in de samen- jrband met de toestand in Iran drong hij aan op een I afhandeling van de crisiswetgeving in ons land. Verder itte hij een beperking van het consumptief krediet om- nee de beheersing van de consumptie in de hand te |)SKANAAL (ANP) Twee ambtenaren van gemeente- i in het Groningse Stadskanaal hebben, zo blijkt uit ikentenis, tussen 1973 (de oliecrisis) en nu zeker driedui- §liter benzine van de gemeente gestolen. Het zijn de chef de gemeente-werkplaats en de hoofdopzichter wegenon- aud, die bij hun verduistering hebben gebruik gemaakt jefingeerde en vervalste benzinebonnen, pnderzoek naar deze verduistering is enige weken geleden gekomen na geruchten, die in Stadskanaal al enige de ronde deden. Tijdens het onderzoek werden veer- "hwoners van deze gemeente verhoord. Uitreden sterdamse afdinspecteur irleden DAM De 46-jarige hoof dinspecteur Hoegee is gisteren in mplaats Lisse plotse- overleden. De voormali- van het Bureau Bij- Zaken op het Am- Hoofdbureau van ie werd getroffen door ival op korte af- van zijn woning. 'erledene een van de ionarissen die in ver met de problemen in terdams politiekorps 5 februari een andere kregen was belast de leiding van het dis- Ibureau Lodewijk van' A.C.H. Hoegee Deysselstraat. Tot zijn over plaatsing was zijn directe chef de narcotica-expert com missaris G. Toorenaar, die op 'dezelfde datum van zijn func tie werd ontheven en tegen wie nog steeds een corruptie onderzoek loopt. Met grote spandoeken stonden verplegers en verpleegsters gisteren voor het kantoor van het Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven om kracht bij te zetten aan het voorstel tot uitbreiding van het zieken fondspersoneel. UTRECHT Verpleegkundigen hebben gisteren voor het kan toor van Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven (COZ) in Utrecht gedemonstreerd voor meer personeel in de ziekenhui zen. Bij het COZ boog men zich op dat moment over het voor stel van de Nationale Zieken huisraad (de werkgevers) om het personeel in dé ziekenhuizen met ongeveer dertig procent uit te breiden. Die uitbreiding zou 700 miljoen gulden kosten. Het urenlange beraad van het COZ waarin behalve de ziekenhuisraad ook de ziekenfondsen, ziektekostenverzeke raars en instellingen van gezinsvervan gende tehuizen zijn vertegenwoordigd heeft gisteren echter niets opgeleverd. In maart zal men er opnieuw over vergade- Al herhaaldelijk heeft de Ziekenhuisraad op uitbreiding van het personeelsbestand aangedrongen. Volgens de raad wordt de kwaliteit van de gezondheidszorg nu al aangetast door een nijpend gebrek aan verpleegkundigen. „Spanningen en over werktheid is bij verpleegsters en verple gers tegenwoordig heel normaal". Verwe zenlijking van de NZR-verlangens wordt echter een moeilijke zaak omdat het zo veel geld kost Naar verluidt wil staatsse cretaris Veder-Smit van volksgezondheid, die uiteindelijk het laatste woord heeft, voor de personeelsuitbreiding niet meer dan 50 miljoen gulden op tafel leggen. Dat men er gisteren bij het COZ niet uitgekomen is, komt doordat de Zieken huisraad volgens de ziekenfondsen niet voldoende heeft duidelijk gemaakt dat er inderdaad dertig procent meer personeel 'moet komen. Maar, zo is gisteren gezegd, als de Ziekenhuisraad volgende maand dat aantal met een duidelijke berekening kan aantonen, dan zullen de ziekenfond sen niet dwars gaan liggen. Zij zullen dan proberen de plannen er bij de rege ring door te krijgen. Dat neemt echter niet weg dat de ziekenfondsen zich af vragen hoe de ziekenhuizen aan de nodi ge mensen denken te komen als de per soneelsuitbreiding zou worden goedge keurd. De Ziekenhuisraad geeft toe dat dat in derdaad een probleem zal zijn. Maar een enquête bij de ziekenhuizen heeft aange toond dat een uitbreiding van 13 a 14 procent in elk geval op korte termijn kan worden verwezenlijkt. Overigens betreffen de ziekenhuisplan nen maar een deel van de NZR-wensen. Wanneer ook in de psychiatrische zieken huizen, verpleegtehuizen, zwakzinnigenin richtingen enz. het personeel naar wens zou worden uitgebreid, zou daar onge veer 1,8 miljard gulden mee gemoeid zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/GRONINGEN Het beleid van minister Pais van onderwijs heeft grote onvrede verwekt onder de studen ten van de zg. nieuwe lerarenopleidin gen (NLO's). De studenten van „Ubbo Emmius" in Groningen en Leeuwarden bezetten gisteren al de beide gebouwen van deze NLO-instelling en besloten la ter daarmee in elk geval tot morgen door te gaan. Op de overige zes NLO's in het land bleef het gisteren rustig, maar de kans is groot, dat ook op deze instituten acties gevoerd zullen worden. De bezwaren van de studenten richten zich tegen de weigering van minister Pais om meer docenten per groep toe te staan en tegen diens aangekondigde ver laging van de numerus fixus. De mede delingen van de bewindsman in de giste ren gehouden vergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie voor onderwijs maakten de stemming er niet beter op. Het betoog van Pais kwam erop neer, dat voor nog meer vakken, waaronder biologie, een numerus fixus van kracht zou worden. Wat betreft „Ubbo Emmius" wilde de minister geen uitzondering ma ken, ook niet al vroegen de regeringspar tijen CDA en WD hem uitdrukkelijk daarom. Wel is hij bereid de „pijn wat te verzachten". De minister wil de zeven bestaande en drie (in augustus) op te richten NLO's evenveel studenten laten tellen als de huidige zeven nu hebben. Zijn voorgan ger Van Kemenade (PvdA) had zich voorgenomen dan ook de part-time- op leidingen aan de NLO's te verbinden en de MO-opleidingen geleidelijk op te hef fen. Pais daarentegen wil de NLO's al leen integraal inschakelen in de bestaan de en nieuwe nascholingsactiviteiten. De In de laatste dagen kwamen zowel premier Van Agt atls de eerstverantwoordelijke bewindsvrouwe, staatsse cretaris mevrouw Veder van Volksgezondheid, naar bui ten met mededelingen die wezen op de bereidheid van het kabinet om de maatregel nog verder af te zwakken, ofwel deze geheel achterwege te laten. De opmerkingen waren met voorzichtige nuanceringen omgeven, maar in politiek jargon betekenen ze dat de bewindslieden in feite al gecapituleerd hebben; dat ze hebben geconclu deerd dat hun plan politiek niet haalbaar zal zijn. VANDAAR dat nu de nieuwe verdedigingslinie is ge kozen: er moet minstens voor een zelfde bedrag in de gezondheidszorg worden bezuinigd. Daarmee is het ka binet direct op een veel reëler en haalbaarder uitgangs punt terecht gekomen dan waar men met het eigen bij- drage-plan op zat. Daarvan leek van het begin af aan de politieke en maatschappelijke haalbaarheid twijfel achtig. Dat is niet het geval met de aankondiging dat er in de gezondheidszorg als geheel andere bezuinigin gen moeten worden gevonden. MOGELIJKHEDEN tot zo'n bezuiniging zijn in de af gelopen tijd al veelvuldig aangedragen. Zoals het uit kammen van het voorzieningenpakket van het zieken fonds (overbodig dure geneesmiddelen eruit), het einde lijk aanpakken van de top-honoraria van de mediche specialisten, en het beperken van de mogelijkheden van de ziekenfondswet voor diegenen die slechts enkele uren per week in loondienst zijn. Het is nu aan het ka binet om snel een samenhangend overzicht te geven van wat deze bezuinigingsmogelijkheden kunnen op brengen, om op basis daarvan met noodzakelijke spoed een keuze te maken. Geëmancipeerde vrouwen voelen zich onveiliger DEN HAAG (ANP) Geë- mancipeerde vrouwen hebben relatief het sterkst last van gevoelens van onveiligheid en onrust. Een onderzoek van de Rijksuniversiteit in Lei den heeft dat uitgewezen. Minister De Ruiter van justi tie heeft dit resultaat gisteren aan de Tweede Kamer meege deeld als aanvullende infor matie over een onderzoek van het ministerie naar de gevoe lens van onveiligheid van jon ge vrouwen in de grote ste den. Aanvankelijk werd ver ondersteld dat een angst voor vreemde mannen een onder- deel uitmaakte van de meer traditionele sexerol. De uit komsten van het Leidse on derzoek blijken evenwel aan deze veronderstelling geen steun te geven, aldus de be windsman. Het onderzoek zal worden voortgezet MO-opleidingen moeten zijns inziens blij ven bestaan, maar wel komen ze in aan merking om verbeterd te worden. De bewindsman meent dat de verlaging van de numerus fixus geen ernstige ge volgen zal hebben voor de werkgelegen heid. Hij deelde verder mede, dat hij met een aantal wetsvoorstellen zal ko men, waaruit zal blijken dat hij streeft naar een geintegreerd geheel van oplei dingen voor onderwijskrachten. De veertien werkgroepen „Open School" (volwassen-educatie) hebben de Kamer- i commissie voor onderwijs laten weten J dat zij het verlagen van hun begroting j met één miljoen gulden onaanvaardbaar 1 vinden. Donderdag komen de werkgroe pen naar Den Haag om aanwezig te zijn bij de interpellatie in de Tweede Kamer over de open school. Deze is aange vraagd door de PvdA'er en oud-bewinds man van onderwijs Van Kemenade. Sneeuwsporen noodlottig voor krakersgezin ROTTERDAM Hun voetsporen in de sneeuw zijn een Rotterdams ge zin, dat collectief op het inbrekerspad ging, nood lottig geworden. Voetafdrukken in de sneeuw rond de getroffen bedrijven in de Rotter damse Spaanse Polder leidden rechercheurs ten slotte naar de woonark van de verdachte familie B., waarvan zes gezinsle den werden aangehouden. Het gezin legde zich toe op brandkastkraken. Bij 31 inbraken werd 55.000 gulden buitgemaakt onze sociaal-economische redactie) ECHT De federatie- van de Bouw- en Hout- len FNV heeft gisteren ïeleid van zijn onderhan- igsdelegatie ten aanzien de bouw-cao 1979 goed- 1 lurd. De raad droeg de fatie daarbij op met tot te blijven streven realisering van het ei- jakket, dat in een eerder jam door de werkgevers afgewezen. hoofdpunten daarvan zijn: teiding van de mogelijk heid van vervroegde uittre ding met 62jarigen, verhoging van het vakantiegeld en van de vorstverletuitkering en ver werking van enkele toeslagen in de schaallonen. „De federatieraad was zeer nadrukkelijk in zijn stand punt. De onderhandelingsmar ge die wij normaal hebben is daardoor kleiner geworden. Je zou van verharding der standpunten kunnen spreken", aldus voorzitter Leo Brouwer. Woensdag komen de delega ties van werkgevers en bouw bonden opnieuw bijeen om over de cao te onderhandelen. Ook van de zijde van de bou wondernemers, die negatief hebben gereageerd op de ver langens van de werknemers, zijn tot dusver geen nieuwe voorstellen ingediend. De Unie BLHP voor leiding gevend en hoger personeel ziet voor wat de grootmetaal betreft nog mogelijkheden om tot een cao-vergelijk te ko men. De Unie is het met dq werkgevers eens, dat er een langlopend contract moet ko men voor vrijwillige vervroeg de uittreding. KRAAKACTIE Aan het gebouw van de Stadsdoelen aan de Kloveniersburgwal in Amsterdam is inmiddels duidelijk te zien wie er tegenwoordig in wonen: de zwerfgroep. Daarmee wordt de groep drugsverslaafden bedoeld die drie weken geleden uit hun vorige onderkomen, de Sosa in de Vijzelstraat, werden gezet omdat het gebouw brandge-. vaarlijk was en moest worden gesloten. Eind vorige week kraakten zij de Stadsdoelen. 1IJMEGEN Ziekte in een gezin jan ook leiden tot verbetering van e gezondheid van de gezinsleden, 'it concludeert dr. J.Th.M. van ck van het Nijmeegs Universitair luisartseninstituut (NUHI) in zijn "•juist gepubliceerde promotiestudie levensgebeurtenissen en ziekte", olgens dr. Van Eyck moeten vooral bij ernstige ziekten de taken in een. dersteunt de opvatting dat de traditi- kunnen verwerken worden onder gezin worden herverdeeld. In de door dr. Van Eyck bedoelde gevallen zal vaak een gezondmakend effect voor de overige gezinsleden optreden, omdat er een beroep ge daan wordt op onderlinge saamhorig heid. Daardoor kunnen ook andere kleine spanningen beter worden verwerkt, meent hij. Zijn studie on- onele kijk op hulpverlening aan revi- schat. Aan het slot van zijn studie sie toe is: men vertoont nu een ster- stelt hij dat niet alleen de ziekte zelf, ke neiging om mensen met klachten maar ook de manier waarop mensen in de "patiëntenrol" te drukken. ermee omgaan, essentieel is in de Als voorbeeld noemt Van Eyck de hulpverlening. Daartoe zullen de ver- overdreven pogingen tot hulpverle- schillende onderdelen van de gezond- ning na de grote gijzelingsacties in heidszorg beter op elkaar moeten ons land, waarmee de eigen moge- worden afgestemd, aldus dr. Van lijkheden van mensen om emoties te Eyck. DEN HAAG De gladheid van de afgelopen weken heeft de openbaar vervoersbedrijven enerzijds extra inkomsten opgele verd doordat er aanzienlijk meer reizigers vervoerd werden, maar heeft anderzijds ook gezorgd voor grote schadeposten. Bij het gemeentelijk vervoerbedrijf van Amsterdam is die balans zeer negatief uitgevallen: daar ontstond een schade post van drie miljoen gulden, waar een bedrag aan extra inkomsten van drie ton tegenover stond. Het streekvervoer ging het in tegenstelling tot gemeentelijke vervoersbedrijven wel financieel voor de wind. Vorige maand had het streekvervoer 15 procent meer reizigers dan normaal, hetgeen een kleine vijf miljoen gulden aan extra inkomsten opleverde. Op enkele dagen kon de streekbus niet rijden, maar dat kostte de bedrijven niet veel, omdat veel van de klandizie met abonnementen reist die toch al betaald waren. RIETKERK (VVD): TILBURG Van regeringssamenwerking tussen PvdA en VVD kan de eerstkomende jaren geen sprake zijn, aldus de VVD-fractieleider Rietkerk gisteravond op een spreekbeurt Hij noemde het ideaal als drie grote partijen onderling voor kabinetssamenwerking in aanmerking zouden kunnen komen, maar zolang de PvdA haar dogmatische meerderheidsstrate gie blijft volgen zit dat er volgens hem niet in. Volgens Rietkerk koerst Den Uyl nog altijd af op een grauwe eenheidsmaatschappij, die op den duur de kern van de vrije westerse samenleving zal aantasten. Naar zijn mening zijn economie en werkgelegenheid gebaat bij een verantwoorde groei in plaats van afremming. Op een aantal gebieden zal de overheid volgens Rietkerk dan ook moeten terugtreden. Hij noemde daarbij met name de bemoeienis met de persoonlijke leefwijze van mensen. Ook het komende etmaal zal ons land zich in het over gangsgebied bevinden tussen zachtere oceaanlucht uit het zuidwesten en koude lucht in het noorden. Hierdoor zijn de verschillen in weer en vooral in temperatuur groot De af gelopen nacht liepen de mini mumtemperaturen uiteen van plus 6 graden in Zuid-Lim burg tot min 2 graden in het noorden van Nederland. Oce aanstoringen die via de Golf van Biscaje naar Frankrijk koersen, zullen geleidelijk een meer zuidelijke koers gaan volgen. Een storing, die van ochtend voor de ingang van het Kanaal aankwam, trekt het komende etmaal oost waarts, maar zal opnieuw weer zachte lucht in de rich ting van ons land voeren. Sinds gisteren is de luchtdruk boven Scandinavië regelmatig gestegen. Het brengt daar rustig maar zeer koud winter weer. In Finland vroor het vannacht zeer streng, waarbij de temperaturen varieerden van min 20 graden in het zui den tot min 40 graden plaat selijk in Noord-Finland. De koude lucht zal geleidelijk zuidwaarts gaan uitstromen, maar zal ons niet voor over morgen bereiken. Voor morgen wordt dan ook nog veel bewolking verwacht met nu en dan regen en in het noorden van het land mo gelijk ijzel. De temperaturen lopen uiteen van om het vriespunt in het noorden tot 5 9 graden in het zuiden van het land. Vooruitzichten voor woensdag: Droog weer met lichte tot mati ge vorst. Middagtemperaturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimumtemperatuur: om streeks min 5 graden. Maximumtemperatuur: om streeks min 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weer Max Naar lamp. aiag Luchth. FVdam Twente Aberdeen Athene óXw

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9