In Bangladesj moet blijken of ontwikkelingshulp slaaf VN-leger moet rust in Libanon brengef| UNICEF-DIRECTEUR MICHAEL IRWIN: - Materieel voor kwartiermakers in Libanon ingescheept TOLHANSSE Seersucker stofje van Enig zomerjurkje met 100% Katoenen jurkje Katoen/polyester. lief smocklijfje. met lief bloemetje. Met gesmocked lijfje: Katoen/viscose: 86 116,122-146,152-170, 86-116,122-146, 86-116,122-146,152-170, OG 16; 18; 20; 22; 25; Superaanbieding: 100% Katoenen jeans. 86-116,1fi_ BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUAR11979 PAG^ w BEIROET „De oorlog: in Libanon zal eens moeten eindigen. Zeker is dat het zo niet err veel langer door kan blijven gaan. Hoewel het err moeilijk is, geloof ik dat er een oplossing is. Dan moeten de rechtse christen-mili ties de grensstrook met Israël aan de Verenigde Naties overdragen. De PLO moet ae vergeldingsacties beëindigen en de Arabische vredesmacht moet Li banon verlaten". Aan het woord is Amin Gemayel, leider van een van de gematigde christelijke partijen in Li banon. Hij woont in Oost-Beiroe t, maar het steeds weer oplevende ge vecht van scherpschutters op de grens van West- en Oost-Beiroet maakt het mij vrijwel onmogelijk die kant van de stad te bezoeken. Daarom maar in uiterste nood de telefoon gepakt en op deze wijze een gesprek tot stand ge bracht met Gemayel. Voorop in de visie van deze christen-leider staat het dogma, dat de christenen in Liba non nog steeds een meerderheid vormen en dat dat ook tot uiting moet komen in het parlement De christenen baseren dit op een volkstelling van 1943, maar vergeten dat sinds die tijd de toename van het islamiti sche volksdeel zeer sterk is toegenomen, vooral ook door de vele binnengekomen Pa lestij nen. Het aantal parlementszetels is daarom steeds in het voordeel van de chris tenen gebleven, de groep die ook de presi dent levert, alsmede de opperbevelhebber van het leger. Volgens Gemayel worden de problemen in Libanon niet veroorzaakt door tegenstellin gen tussen christenen en moslems, maar veeleer door buitenlandse inmenging. „Wat denkt u van de 450.000 Palestijnen, die in dit land wonen", zegt hij. „Hun acties tegen Israël hebben in wezen de problemen ver oorzaakt. En toen wij na de invasie van Is raël vorig jaar maart ook nog eens het Syri sche bezettingsleger in Libanon kregen, werd het er niet beter op". Gemayel haat de vertegenwoordigers van de Arabische flees Syrische) vredesmacht die overigens zoek van de christenen zelf naar kwamen. Maar sinds hun het midden van Libanon hebben zich niet geliefd gemaakt bij de christenen. Dit komt vooral doe leden van het bezettingsleger en daarom een beter contact moslim-bevolking en ook met de in levende Palestijnen. Verder vindt dat de westerse mogendheden met Libanon bemoeien. Het bleem is daarom veelomvattender lijkt zegt hij. Het is de schuld van terse landen dat hier grote problemen sen en ik vind dat wij betalen voor buiten ónze schuld ligt Geloof me, het nese volk wil vrede en niets voor de burgeroorlog van 1975-1976 hier christenen en moslems naast elkaar ik ben ervan overtuigd dat dit nog Amin Gemayel zegt dat er van geen militie in het zuiden ligt een waardevolle bijdrage troepen in zuid-Li banon, maar, mayel, dan moeten alle partijen in het belang van de vrede en vooral een nieuwe bloei van dit op land. UNIFEL-persofficier Samir derschrijft dit voor een wijst op het goede contact pen met de plaatselijke bevolking de humanitaire hulp die verleend hulp aan Libanon heeft de Verenigde tot nu tot ca. 100 miljoen dollar gekc kosten van de vredesoperatie wordt nu geschat op 11 miljoen dollar per Ook Sanbar onderstreept het feit dat werk in Libanon van de militairen geen vechtstaak maar een vredestaak is. „De soldaat mag pas in allerlaatste instantie bruik maken van zijn wapen om zich verdedigen", zegt Sanbar, die gels door laat blijken dat het jon niet zo'n beste indruk heeft ten in Libanon. CHRISTELIJKE LEIDER AMIN GEMAYEL: Behalve met de Palestijnen zal het Nederlandse VN-detachement voor Zuid-Libanon ook te maken krijgen met de Christelijke parti culiere legertjes dit gebied willen afgrendelen voor moslims en Pa lestijnen. Onze speciale verslagge ver in Libanon, SJOERD POST, sprak met Amin Gemayel, een ge matigde vertegenwoordiger van de Christenen in Libanon. DEN H^AG Zon men de totale wereldbevolking (ongeveer vier mil jard mensen) samenbrengen op het vasteland van de Verenigde Staten, dan resulteerde dat in een bevolking sdichtheid als in Bangladesj. „Dat voorbeeld gebruik ik altijd om duide lijk te maken over wat voor pro bleem we eigenlijk praten", zegt Mi chael Irwin, de Britse directeur van Unicef in Bangladesj. Irwin is in Nederland om, zoals hij dat zelf uitdrukt, „het contact met één van de belangrijkste geldbronnen té onderhouden". Vorig jaar stelde het kabinet-Van Agt een bedrag van bijna zeven miljoen dollar (veertien miljoen gulden) ter beschikking van Unicef- Bangladesj. Van particuliere zijde kwam daar nog eens 2,5 miljoen dol lar bij, bestemd voor speciale projec ten. Daarmee is Nederland na de Ver enigde Staten de grootste weldoener van dit ontwikkelingsland. Unicef is een organisatie van de Vere nigde Naties, die zich speciaal om kin- deren bekommert Wat dat betreft ligt er in Bangladesj een gigantische hoe veelheid werk te wachten, want bijna de helft van de 85 miljoen mensen is onder de 15 jaar. Zelf voldoende zorg geven aan hun kinderen is voor de grote massa van Bangladesji's vrijwel niet mogelijk, aangezien zij omgere kend nog geen 220 gulden per jaar verdienen. Zelfs als men rekening houdt met de lage levensstandaard in het land voor een Europeaan is het leven in de hoofdstad Dacca ongeveer drie keer zo goedkoop als thuis is dat nu niet bepaald riant te noemen. De gevolgen zijn er dan ook naar. On danks alle buitenlandse hulp, gegeven door zo'n 140 organisaties, is de toe stand in Bangladesj nog altijd hartver scheurend. Eén op de vier kinderen sterft nog voor zijn vijfde verjaardag, met als voornaamste oorzaak de voe ding, die onvoldoende of slecht is of allebei Driekwart van de kinderen verkeert permanent in staat van on dervoeding, wat ook een gevolg is van de eenzijdigheid van het voedsel: rijst, rijst en nog eens rijst en heel af en toe een beetje vis. Het mag dan ook geen verbazing wek ken, dat blindheid als gevolg van een tekort aan vitamine A veel voorkomt Er zijn nu tweehonderdduizend kinde ren aan ten prooi gevallen en elk jaar komen er nog zo'n zeventienduizend bij. Daarnaast maken de infectieziek ten, die alle kans krijgen door die on dervoeding en een vaak ontstellend gebrek aan hygiëne, vrijwel net zoveel slachtoffers. Betrekkelijk onschuldige aandoeningen als diarrhee en longont steking, die in de ontwikkelde landen hooguit een aantal dagen bed rust be tekenen, zaaien in Bangladesj dood en verderf. Tel daar nu nog even het probleem van de razendsnelle bevolkingsaanwas bij op rond het jaar 2000 zal het land ongeveer 140 miljoen inwoners hebben en de vicieuze cirkel van de wanhoop is rond. Dus ligt de vraag aan Irwin voor de hand: „Waar doen jullie het voor? Maak je het probleem niet groter in plaats van kleiner? Elk kind immers, dat dankzij Unicef blijft leven, betekent zelf weer een belasting voor het land en zal op zijn/haar beurt de situatie alleen nog maar moeilijker maken door ook voor nako melingschap te zorgen!?" Irwin, een dokter van origine, die oogt (Van een onzer verslagge vers) ZUIDLAREN Gis termorgen rijn in alle vroegte uit de Adolf van Nassau-kazerne te Zuidlaren de eerste voertuigen bestemd voor het Nederlandse VN-detachement naar Libanon vertrokken. De trucks en jeeps werden gistermiddag in de Lekhaven in Rotterdam ingescheept naar Haifa. Het eerste transport wordt bege leid door een onderof ficier en vier soldaten. Zij arriveren 4 maart in Israël en zullen zich daar drie dagen later voegen bij de 70 kwartiermakers» die per vliegtuig de reis naar het Midden-Oos tenmaken. In de kazerne in Zuidlaren zijn gisteren de eerste VN- uniformen uitgedeeld. Ook hebben de militairen hun paspoorten gekregen en de chauffeurs een internatio naal rijbewijs. De voertui gen van de hoofdmacht worden op 26 en 27 febru ari in Rotterdam ingeladen en het schip vertrekt de achtentwintigste. De hoofften macht zelf (rond de 7.00. man) vertrekt op 10 maafeen met twee grote Boeinfi28 vanaf Schiphol naar B&er: roet Trucks van het hoof rer kwartier te Naqoura zullqrt, hen daar opwachten <77-2 naar het zuiden vervoerd- Tussen 11 en 13 maat moeten de soldaten zil voegen bij de kwartierrato kers in het gebied wa»H het Nederlandse detachO ment gelegerd wordt, 14 maart zullen de Fransi^ het gebied verlaten en de ochtend van de 1- maart moet het Nederland se bataljon operation^ zijn. Poloshirt met leuk borduursel, polyester/katoen. 122-146,152-176, |g_ De échte zomerjeans, 100% ka toenen twill. 122-146,Jg. 152-176,20? University-sweatshirt, 100% katoen. 86-116, fZ .122-146 T. 152-176 g_ '9 100% Katoenen brushed denim jeans. 86-116.MJ22-146/M. 152-176Jg. I4# Verrassing van de maand: Vestpak van katoenen twill. 122-146,3g. 152-176,45. Heel leuk bijpassend ruitover- hemd. 122-146,10- 152-176,14- (dichter-zanger): Effen of gedessineerde jongenszwembroeken. 92-116,128-140,152-176, 5; 5.50 6; en praat als het prototype van de Britse koloniale' bestuursambtenaar (wellevend, deskundig, vol goede be doelingen, maar toch ook soms neer buigend), schrikt niet van dergelijke opmerkingen. Hij pareert ze met een gemak, dat een grote routine verraadt. „Natuurlijk, het is heel gemakkelijk om in Bangladesj gedeprimeerd te ra ken. Maar dan bega je de vergissing alleen naar het moment van nu te kij ken. Je moet de toestand vergelijken met die van acht jaar geleden, toen het land onafhankelijk werd". „De oorlog met Pakistan had een chaos veroorzaakt. Alles moest letter lijk van de grond af worden opge bouwd. Nu is er sprake van een rede lijk goed bestuurd land, met aan het hoofd een president (generaal Ziaur Rahmen), die het goede voorbeeld geeft Hij verplicht zijn ministers en hoge ambtenaren om net als hijzelf tenminste tien dagen per maand bui ten Dacca, waar de problemen het grootst zijn, te verblijven. Van groot belang is ook, dat de corruptie niet omvangrijker is dan in West-Europa. Ook de hoogstgeplaatsten leven be trekkelijk eenvoudig". Een stimulans voor Irwin en de ande re Unicef-medewerkers in Bangladesj is ook dat de regering het beperken van de bevolkingsgroei tot prioriteit nummer één van haar beleid heeft ge maakt Op grote schaal worden er voorbehoedmiddelen verstrekt (de „pil" en condooms), die als een vorm van ontwikkelingshulp door de Vere nigde Staten worden gegeven. Boven dien zijn er overal in het land sterili satiekampen ingericht waar volgens Irwin goede resultaten mee geboekt zijn. „Opvallend is vooral, dat veertig tot zestig procent van de sterilisaties worden uitgevoerd bij mannen. En dat in een islamitisch land..." De werkzaamheden van Unicef in Bangladesj liggen uiteraard in de eer ste plaats op het terrein van de hulp verschaffing aan kinderen. Zo impor teert de organisatie jaarlijks dertig miljoen capsules met vitamine A, te gen de eerder genoemde blindheid, en negen miljoen ampullen met BCG-se- rum tegen tuberculose. De boeken en schriften op de scholen zijn ook alle te danken aan Unicef, die er ander half miljoen kilo van per jaar het land binnen brengt. Desondanks ont vangt veertig procent van de kinderen, van wie de meesten meisjes zijn, nog in het geheel geen onderwijs. Dit laat ste hoopt Unicef te verbeteren door de opleiding van meer onderwijzeres sen mogelijk te maken. Drinkwater „Maar vaak kan het leven van de kin deren alleen verbeterd worden door hun ouders te helpen", aldus Irwin. Unicef zet zich daarom ook in voor allerlei „oneigenlijke" projecten. Het meest trots is Irwin op het resultaat van het drinkwaterprogramma. Elk van de 65.000 dorpen in Bangladesj heeft nu één of meer pompen, die zui ver drinkwater leveren. Sinds enige tijd moet de bevolking van een dorp tien dollar meebetalen aan zo'n instal latie „om hun gevoel voor verantwoor delijkheid daarvoor groter te maken". In de kantlijn vermeldt Irwin dat een groot deel van de Nederlandse hulp voor dit project wordt aangewend. Grote jongensmode: velours pullover met V-hals. 122-146, Jg.152-176,20? 100% Katoenen tinneroy jeans. 122-146,16?152-176,JQ. Vrolijke bikini's in diverse bloemetjes-prints. 92-116,128-140,152-170, 8; 9; 10; "De familie naar de bollen, Even uit de stadse geuren, Kijken naar de voorjaarskleuren, Kleine Jan klimt in de bomen, Kan niet naar beneden komen, Kleine Rietje die raakt zoek, in haar nieuwe spijkerbroek, maar ze vinden haar weerom, achter de rodondenderon."

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12