J eel geruzie om zwarte ziekte" in Napels T Moeilijk vervulbare plaatsen staan 15 weken open 'hina protesteert ►ij Hanoi tegen grensincidenten „Hetgros van de ondernemers is apathisch geworden Draait Amerika straks op huisvuil? binHNNENLANP/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 12 FEBRUAR11979 PAGINA 7 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Moeilijk vervulbare va catures staan gemiddeld ruim 15 we- ken open, de andere plaatsen 5 weken. Het grootste deel van de moeilijke va- j catures geeft 7 8 maanden later geen j problemen meer. Bij bedrijven die pro- j blemen hebben met de personeelsvoor- ziening is ongeveer 77 procent van de vacatures moeilijk vervulbaar. In de nedische sector is dit percentage lager (63 procent), in de bouwnijverheid ho- ger (85 procent). De moeilijkheden zi- ten niet steeds bij dezelfde bedrijven: er is een zekere doorstroming van de j problemen bij het bezetten van vacatu- 1 res. Dit is gebleken uit een onderzoek, inge- steld in opdracht van het ministerie S van Sociale Zaken, naar de achtergron- I den en gevolgen van moeilijk vervulba- I re vacatures in het bedrijfsleven. Voor dat onderzoek werden 361 bedrijven on dervraagd in de metaal, de bouw, de medische dienstverlening en de maat schappelijke dienstverlening en dan slechts in Zuid-Holland en in Brabant- Limburg, zodat aan de uitkomsten geen algemeen geldende betekenis kan wor den toegekend. Werkgevers in de bouw en de metaal schrijven de moeilijkheden bij het ver vullen van vacatures in algemene zin toe aan de hoogte van de werkloos heidsuitkeringen en de negatieve hou ding van werknemers tegenover werk. Gaat het echter om de eigen vacatures dan spreken die werkgevers over een •.absoluut tekort aan geschikte werkne mers in de eigen regio en over een te kort aan vakbekwame mensen met spe cifieke opleiding en ervaring. De rapporteurs stellen, dat naarmate de arbeidsmarktsituatie meer gespannen is, bedrijven in sterkere mate de invloed van wervingsacties van andere bedrij ven ondervinden. Dat geldt vooral voor bedrijven met personeelsproblemen, met name in Zuid-Holland. Als één van de factoren ter verklaring van personeel sproblemen komt het proces van tech nologische vernieuwingen naar voren: verandering van soort produkten of diensten en wijziging van de werkme thoden komen meer voor bij bedrijven mét dan bij ondernemingen zonder per- soneelsmoeüi j kheden. Technologische vernieuwingen vergen een grotere erva ring, meer theoretische kennis en ver antwoordelijkheid en een langere in- werktijd. Bedrijven met personeelsproblemen trachten de greep op het personeel te versterken door allerlei voorzieningen. Dit geldt vooral in de bouw (uitbetaling 13e maand, winstdeling in geld, bemid deling bij het verkrijgen van een wo ning e.d.). Bijna de helft van de bedrijven over weegt maatregelen om de personeel sproblemen op te lossen. Het zelf oplei den van werknemers en verandering in de wervingsmethoden zijn de belang rijkste. Bedrijven, die al eerder proble men hadden met het bezetten van func ties, hebben in 70 procent der gevallen al niaatregelen genomen. In de metaal zijn overwerk, uitbesteding en het ge ven van een hogere beloning de meest genoemde maatregelen. In de medische dienstverlening: het in dienst nemen van uitzendkrachten en part-timers, in terne reorganisaties en het zelf opleiden van werknemers. In de maatschappelij ke dienstverlening lost men de proble men vooral op door mensen aan te ne men, die niet geheel aan de selectienor men voldoen. In het algemeen verwach ten de bedrijven niet veel van de maat regelen. In hun evaluatie van het onderzoek zeg gen de onderzoekers, dat een evenwich tige spreiding van de werkgelegenheid en beroepsbevolking een essentiële voorwaarde is om de problemen bij de personeelsvoorziening te voorkomen. Maatregelen in die richting moeten wor den getroffen of uitgebreid (wet investe ringsrekening, bevordering mobiliteit). Ook moet het scholings- en opleiding sbeleid opnieuw bekeken worden. Ge bleken is, dat het aantal jaren vereiste ervaring voor moeilijk vervulbare func ties gemiddeld drie jaren is. Maar be drijven met moeilijkheden eisen in het algemeen een hogere opleiding en lan gere ervaring voor een open vacature dan de ondernemingen zonder, ook als het om eenzelfde functie gaat. Door die hogere eisen komen jonge en oudere werknemers vaak niet ïn aanmerking. In de metaal zouden de werkgevers vol gens de onderzoekers meer aandacht moeten besteden aan de inhoud van het werk. Verbetering van de werkomstan digheden kan het ontstaan van moeilijk vervulbare vacatures voorkomen. Tenslotte wordt in het rapport van de onderzoekers nog vermeld, dat in de metaal en de bouw overwerk, uitbeste ding van werk en lange levertijden het gevolg zijn van vacatures. In deze sec toren moeten ook nogal eens orders worden afgewezen of moet een voorge nomen uitbreiding worden uitgesteld. In de medische en maatschappelijke dienstverlening zijn de gevolgen van va catures vaak overwerk, afwijzen van cliënten of vermindering van diensten. Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek te Tilburg en het Econo misch Instituut te Tilburg. ei ;je aNGKONG (AFP) Bij twee grensincidenten rijn zaterdag uitef Chinese en een Vietnamese militair gedood. Het Chinese sbureau Nieuw-China, dat dit bekendmaakte, zei dat drie et jnese militairen het leven hadden verloren toen zij tijdens g patrouille op een door Vietnamezen geplaatste landmijn eenien. et ei leden van de patrouille werden gewond. Onmiddellijk na- om! de mijn was ontploft openden Vietnamezen die zich in de Ikjvels hadden verschanst het vuur. Hierbij vielen aan Chine- ndeiant nog eens twee doden. lijn Japanse persbureau Kyodo meldde dat China een nieuwe mjèhtige protestnota naar Hanoi heeft gestuurd. Vietnamese minister van buitenlandse zaken Nguyen Duy bejih heeft de veiligheidsraad der Verenigde Naties en secre- n s-generaal Kurt Waldheim dit weekeinde brieven gezonden irin hij hun aandacht vestigt op „de ernstige situatie die er. {s de gehele Chinees-Vietnamese grens heerst". 1 Sneeuwstorm jaagt over Noord-Duitsland Dit waarschuwing sbord voor een spoor wegovergang is bijna geheel verdwenen on der een geweldige massa sneeuw. Een geweldige sneeuw storm joeg vrijdag door Noord-Duitsland met het gevolg, dat er urenlang geen verkeer meer mogelijk was. i. ty Tan onze sociaal-economi- sche redactie) hetfOETINCHEM „Het rordt je toch onmogelijk 'maakt in Nederland te vfggpdernemen. Anderen be- lissen voor je in hoofdza- Ga maar na: de over- stelt de prijzen vast, werkgevers-organisaties de vakbeweging bepa- de lonen en andere ar- idsvoorwaarden. Dat is ;h geen vrije economie dat is tripartite eco- KNO-voorzitter Hoegen Dijkhof, di- ur van onder meer net van garagebedrij- een machinefabriek een handelsmaatschap- met als hoofdzetel tinchem, heeft niet >1 aanmoediging nodig zijn onvrede met de van zaken in Neder- te etaleren. fu zult u natuurlijk zeg- v. die werkgevers-organi- les, dat zijn jullie, on- 'rnemers, toch zelf? Maar t is niet zo. De besturen indelen niet conform de vattingen van de leden, s dat wel gebeurde zou KNO (Kritische Neder- ïdse Ondernemers) over- dig zijn. Neen, vele leden iden in het optreden van n bestuur niet terug wat zouden wensen. Kijk, hier in deze brochure is het zó geformuleerd: De besturen van de werk gevers-organisaties hebben zich schuldig gemaakt aan schijnoppositie tegen over heid en vakbeweging. En de invloed van de leden in de werkgevers-organisaties is miniem. De besluitvor ming dient van de besturen naar de leden te worden verlegd". Het zat verschillende on dernemers al lang niet lek ker, dat in hun ogen eigen gereide optreden van wat hun voorlieden zouden moeten zijn. Maar toen die voormannen enkele jaren geleden zich bereid ver klaarden om geld af te dragen voor de vakbond skassen het befaamde vakbondstientje was de maat vol. De KNO werd geboren op 28 oktober 1975 op initiatief van Henk Hoe gen Dijkhof. „Aanvankelijk waren het 65 automobiel mensen, BOVAG-leden, verontruste garagehouders, die zich bij de oprichting aanmeldden als lid Nu hebben we ruim 350 leden en niet alleen meer auto mensen, maar ook dokto ren, tandartsen, scheeps werven, een bonte menge ling van ondernemers en vrije beroepen. En dit jaar gaan we er flink tegenaan met ledenwerving. Het moeten er voor januari duizend worden". Want de grieven zijn zich blijven opstapelen, ook na dat de KNO tot stand kwam. Hoegen Dijkhof wijst nog even naar de toe stand van begin 1977, naar het arbeidsconflict over de volledige prijscompensatie Op dezelfde dag dat de achterban besloot de poot stijf te houden en stakin gen te riskeren werd door de heer Van Veen (voorzit ter van de werkgeversorga nisatie VNO) voor de tele visie de volledige prijscom pensatie aangeboden". En dat aan een vakbeweging die volgens de KNO-voor- zitter de macht wil hebben en de vloer wil aanvegen met politieke partijen die niet naar haar pijpen danst. Volgens Hoegen Dijkhof moet er nu einde lijk eens een halt worden toegeroepen aan de bestu ren die de belangenbeharti ging van de individuele le den hebben verwisseld met de uitlevering aan de col lectieve tripartite maat schappij, waarin alle indi viduen monddood zijn ge maakt. En dat moet gebeu ren door oppositie te voe ren in de bestaande onder nemersorganisaties. „Voordat je met een flinke KNO: ACTIEGROEP BINNEN DE ONDERNEMERSORGANISATIES Als rond de Jaarwisseling het geweid van centraal overleg over de arbeids voorwaarden en van de cao-onderhandelingen los breekt zal men in de ver slagen over de strijdende partijen aan werkgever skant vergeefs zoeken naar de naam van een ondernemersclub, die zicb de ELN.O., de Kritische Nederlandse Ondernemers noemt. Een echte werkge- versbond is de ELN.O. dan ook niet De leden, nu nog tamelijk gering in getal maar van plan dit Jaar nog geweldig uit te breiden, vormen meer een actiegroep, die bet beleid van de grote werkgever sorganisaties, die de la kens uitdelen, om wil turnen. Ook wil de ELN.O. een waakhond functie vervullen. Want bet gaat helemaal fout in Nederland, zeker als de ondernemers zo aan ban den en voeten worden ge bonden door de overheid, door de vakbeweging en- ...door bun eigen organi saties, menen de KN.O.- ers. oppositie kunt beginnen moet je wel eerst duidelijk vastleggen wat je opvattin gen zijn. Maar nu hebben we een tot 1981 geldende beleidsnota. Daaraan heb ben verschillende weten schapsmensen meegewerkt Het is een uitvoerig stuk. Uitgangspunt is, dat de KNO een sociale, een vrije markteconomie propageert en de strijd wil aanbinden tegen de steeds verder gaande overheidsbemoeiing met het economische leven. En onder sociale markteco nomie moet worden ver staan, dat de beslissingen met betrekking tot de pro- duktie en de consumptie door vrije burgers worden genomen. Je kunt natuur lijk niet zonder een over heid, maar die moet alleen maar kaders scheppen en pas dan optreden, als het particulier initiatief duide lijk in gebreke blijft of als ieders rechten en plichten beschermd moeten wor den". Hoegen Dijkhof doceert: „De sociale markteconomie is een zeer efficiënt stelsel. Het prikkelt tot het nemen van durf en vernieuwing. Het lokt concurrentie uit, tot uiteindelijk voordeel van alle consumenten, waarvan de werknemers de grootste groep vormen. En het leidt, meer dan bij welk ander systeem, tot rationele inves teringen, alleen al door de op grond van het winstmo tief ingestelde, scherpe ren dementscontrole. Ruim baan dus voor het particu lier initiatief in alle secto ren van de samenleving tot bevordering van de per soonlijkheidsontplooiing en zelfwerkzaamheid van de mens en met stimulering van zijn verantwoordelijk heidsbesef voor zichzelf en zijn medemens". „Wat zie je nu? Het gros van de ondernemers is apathisch geworden en laat alles maar over zich heen gaan. Maar geïnvesteerd wordt er niet. En via on dernemingsraden gaat men werknemers wel bevoegd heden maar geen verant woordelijkheden geven. Een onderneming behoort een vrijwillig samenwer kingsverband te zijn, maar de wet ondergraaft dat". Wat drijft een man als Hoegen Dijkhof, die on danks alle gebreken van onze maatschappij toch be paald niet slecht geboerd heeft? „Ik ben een zeer verontrust mens. Men zit ons een revolutie aan te praten. Ik wil het individu vooropgesteld zien, zijn prestaties eerbiedigen. Als christen voel ik me ver plicht me daarvoor in te zetten. Ze hebben me wel eens gezegd: Hou er toch mee op: ga genieten van je centen. Maar afgezien van het feit, dat die centen voornamelijk in de zaak zitten: Ik kan het niet!". Het tegendeel is eerder waar. Hoegen Dijkhof (57 jaar) trekt zich namelijk wel langzamerhand uit het zakenleven terug, maar dat geeft hem gelegenheid zich nog intensiever met de KNO bezig te houden al wijst hij heel nadrukkelijk de veronderstelling van de hand, dat hij de KNO is. Maar hij zal dit jaar, na een lange periode van ziek te, nog wel van zich laten horen. Door middel van een onthullend boek, bij voorbeeld. Van Veen zij al vast gewaarschuwd! MODERNE ALCHEMIE IN NEW YORK (Van onze correspondent Jane Rosen) NEW YORK Wie een kijkje komt nemen bij de nieuwe krachtcentrale in Hempstead in New York, zou niet ver moeden dat hij hier te maken heeft met een staaltje mo derne alchemie. Zoals elke krachtcentrale heeft die in Hempstead grote ketels die met behulp van de een of an dere brandstof stoom produceren, waarmee dan turbines worden aangedreven, die op hun beurt weer electriciteit produceren. Maar enig letterlijk speurneuswerk leert wat die een of andere brandstof in dit geval is: huisvuil, de gemakkelijkst verkrijgbare energiebron in Amerika. En dat is zeker te ruiken. In Hempstead wordt eerst uit het afval al het waardevol le metaal en glas gehaald. De rest wordt vervolgens verwerkt tot een soort lichte turf, die uitstekende brand stof blijkt te zijn voor krachtcentrales of fabrieken. Dit is ,,'s werelds eerste mogelijkheid voor de totale te rugwinning van bronnen en energieproductie", zegt men in Hempstead zelf. De krachtcentrale slokt per dag een slordige 800 ton huisvuil op, en levert daarvoor genoeg energie voor 14.500 woningen. Wanneer in april of mei de centrale op volle toeren draait zal dagelijks 2.000 ton huisvuil verwerkt worden. Dat is 600.000 ton per jaar, maar die is dan wel goed voor 250 miljoen kilowatt elec triciteit, genoeg voor 40.000 huizen. En tegen die tijd zal de centrale ook reukloos zijn. In augustus vorig jaar begon de eerste experimentele productie. Sedertdien heeft de centrale ongeveer 20 mil joen liter conventionele brandstof uitgespaard. Een ton huisvuil is het equivalent van ongeveer 280 liter olie. Vol gens woordvoerders van de centrale zal in Hempstead per jaar uiteindelijk ongeveer 450.000 vaten olie bespaard worden. Bovendien zal er per jaar ongeveer 5000 ton alu minium teruggewonnen worden, 40.000 ton ijzer en staal, en 23.000 ton glas. Dat alles zou „normaliter" verloren zijn gegaan. Het belangrijkste is nog wel dat de centrale in Hempste ad de weg wijst naar een oplossing voor een van de meest nijpende problemen waarmee Amerika te kampen heeft: waar kan men vast afval kwijt? In het verleden werd het huisvuil door de gemeenten verbrand of ver voerd naar open of begroeide stortplaatsen. Land wordt echter schaars, en storten wordt peperduur. Meer en meer staten verbieden het Niet meer storten Vorig jaar droeg de federale regering haar steentje bij in de strijd tegen het vuilstorten. Tegen 1983 moeten alle staten middelen gevonden hebben om .milieu-onvriende lijke" wijzen van huisvuilverwerking tegen te gaan. Dat betekent dat tegen die tijd huisvuil gerecycled moet wor den. Tientallen steden zijn daar al mee begonnen, hoewel nog op betrekkelijke kleine schaal. In Chicago verwerkt een installatie van de stad ongeveer 100 ton per dag. Er wordt daar een brandbare stof geproduceerd, dat door een buis naar een nabijgelegen krachtcentrale wordt ge blazen. In Milwaukee wordt per dag 1200 ton huisvuil vermalen tot een lichte brandstof, die gebruikt wordt door de plaatselijke krachtcentrale. Een Boston staat een soortge lijke installatie. Deze zomer gaat er in Connecticut een installatie open, waar per dag 1800 ton huisvuil, afkom stig van negen gemeenten, verwerkt zal worden tot „Eco- Brandstofdat zijn kleine balletjes brandstof die door verkocht worden aan de plaatselijke electriciteitsmaat- schappij. De installatie in Hempstead is de eerste in de stad New York. Aangenomen wordt dat de omringende staten de zelfde techniek zullen overnemen. De installatie werkt volgens het zogenaamde matte pulpsysteem". De installatie werd gebouwd door een privé-onderneming, Parsons and Whittemore, die de zaak ook draaiende houdt De maatschappij berekent Hempstead 35 gulden per ton afval, en dat is meer dan het storten zou kosten. Maar Parsons and Whittemore maakt van de winst van de electriciteitslevering veertig procent, en van het her wonnen metaal en glas vijftien procent over aan de stad. Copyright The Guardian -S (Van onze correspondent George Armstrong) 'ELS Sedert ruim twee wordt het Santobono kin- iekenhuis in Napels he it door leden van de op- ilitie, gekleed in kleurrijke >rmen. De agenten zijn in lekenhuis om het personeel rerdedigen. In het kinderzie- stierven in één jaar tijd leren, waarvan 20 in de riivetlopen twee maanden, aan de doktoren aanvankelijk onbekende ziekte noemden. januari werd hiervan voor eerst melding gemaakt in de tonale pers, en op dat mo lt raakten de ouders van Na- i in paniek. 5P paar dagen later werd de suggestie „-pm dat de kinderen door slaap- ^troffen waren, en weer later 704^e het dat zij vergiftigd waren door bedorven partij vaccin. Als reactie op dat gerucht is nu de afgelopen maand geen enkele zuigeling meer inge ënt Napels heeft altijd bekend gestaan als een van de ongezondste steden van Ita lië. Het kindersterftecijfer van de stad is een van de hoogste van heel Europa: 36 per duizend voor de hele stad, en een af schrikwekkende 127 per duizend in som mige krottenwijken. De gezondheidsex perts houden hun hart vast, want als de ouders van Napels blijven weigeren hun kinderen te laten inenten, is de situatie volgend jaar wellicht helemaal niet meer te overzien. In Napels staat een onderzoekscentrum voor virusziekten, dat ten dele gefinan cierd wordt door particulieren, maar ge bruik maakt van openbare faciliteiten. De directeur van dit centrum, de veertig jarige dr. Giulio Tarro, maakte op 16 ja nuari bekend dat de kinderen wellicht besmet waren met het zogenaamde RSV, ook bekend onder de naam chimpanzee coriza. Dit virus, dat de ademhalingsor ganen aantast, werd twintig jaar geleden in Amerika geïsoleerd. Het plaatselijke departement van volksgezondheid was niet zo gelukkig met deze uitspraak van dr. Tarro. Zijn diagnose werd aanvanke-. lijk afgedaan als een slag in de lucht, en vervolgens helemaal genegeerd. De ouders zijn woedend op de staf van het Santobono kinderziekenhuis. Twee doktoren werden vorige maand mishan deld voor ze door de politie konden wor den ontzet De doktoren van het zieken huis wordt verweten dat ze nauwelijks bereid zijn geweest naar Tarro te luiste ren. Tarro behaalde weliswaar in Napels zijn graad, maar studeerde in Amerika onder Albert Sabbin, de uitvinder van het polio-vaccin. Tarro wordt daarom be schouwd als buitenstaander. Vorige week zei dr. Donato Greco, hoofd van het departement van volksgezonheid: „We hebben nu te kampen met een top in een epidemie, en voorzien nog 1000 patiënten plus een aantal doden. Maar we moeten het een griepepidemie noe men, en niet een fatale epidemie." Niemand weet hoeveel doden er moeten vallen voor een epidemie afgekondigd wordt, maar Greco lijkt zichzelf verschil lende malen te hebben tegengesproken. Zo had hij beweerd dat er voor dit spe cifieke virus geen vaccin bestond. Maar in Amerika is weldegelijk een vaccin uit gevonden tegen dit virus, dat alleen do delijk is voor kleine kinderen. Na de strengste winter in jaren is deze week in Napels voorzichtig de lente be gonnen. De autoriteiten denken, mis schien terecht, dat met het betere weer minder kleuters zullen sterven. De communistische burgemeester van Napels, Maurizio Valenzi, heeft inmiddels gezegd dat alle kinderziekenhuizen 24 uur per dag open moeten blijven. De ziekte kan namelijk 48 uur na het eerste kuchje van het kind de dood brengen. Toen het vorige weekeinde de centra van zaterdagmiddag tot maandagmorgen ge sloten bleven, belden 400 verontruste ou ders de ziekenhuizen op. Waar blijft geld? Een verpleegster met de negen maanden oude Pietro Saba die in een ziekenhuis in Napels herstellende is van de mysterieuze virusziekte, waarvan tot nu toe zestig kinde ren het dodelijke slachtoffer zijn geworden. Burgemeester Valenzi heeft de regering in Rome ook gevraagd de fondsen vrij te geven en te gebruiken die vijf jaar gele den gereserveerd waren om Napels „schoon te vegen", maar die toen in de ijskast gezet werden. Napels is de hoofdstad van Campania Na de cholera epidemie van 1974, waar bij 20 mensen het leven lieten, kreeg dit gebied ongeveer 1 miljard gulden toege wezen om de hygiënische voorzieningen van e stad te verbeteren. De regionale autoriteiten, die verantwoordelijk zijn voor de openbare gezondheid, praten nu nog over de vraag waaraan dat geld pre cies moet worden besteed. Twee jaar ge leden werd men het eindelijk eens over een project Om het water van de Golf van Napels minder te laten vervuilen, zouden rioolbuizen dieper in zee aange legd worden, zodat het vuil niet zo dicht bij de kust terecht zou komen. Met de aanleg van de buizen is op dit moment nog niet begonnen. Burgemeester Valenzi, die een voor afge lopen dinsdag gepland bezoek aan Rome afzegde, wil ook geld van de regering om 3.000 grote vuilniscontainers te ko pen. Die wil hij dan neerzetten in de arme wijken. Verder wil ook toestem ming hebben om de kleuterscholen tot 4 uur open te laten, en gratis melk te ver schaffen aan 45.000 Napelse baby's. Bo vendien wil hij gratis waterpompen laten neerzetten voor de 24.000 gezinnen die geen stromend water in huis hebben en toiletten laten bouwen in de 30.000 wo ningen die nog geen sanitair hebben. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7