P V „Hoe schreif ik dat nau?" film over analfabetisme TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG TELEVISIE VANAVOND Al meer dan 120 jaar zijn mensen bezig met het ver vaardigen van het "woordenr boek der Nederlandsche taal" en nog is het eind niet in zicht. Erik van Zuylen maak te over dat op het eerste ge zicht weinig spectaculaire maar in waarheid adembene mende karwei een film die de VPRO gisteravond vertoonde: „De taal is gansch het volk".' Ik moet zeggen, dat ik er mij uitstekend mee heb vermaakt. En zelden heb ik zulk een stel aardige, betrouwbare, rustige en uiteraard wei-for mulerende mensen in een do cumentaire bij elkaar gezien als dat het in deze het geval was. Zij hadden allen boven dien met elkaar gemeen, dat zij iets van de verstorvenheid en van de eeuwigheid in hun oogopslag hadden, zoals je dat vroeger ook wel bij wijze monniken mocht aantreffen. En een van hen had zelfs nog iemand gekend, die op zijn beurt weer de heer De Vries die van Te Winkel naar ik mag aannemen - had gekend. Naar ik tenslotte moest verne men is er nu door een of an dere directie het besluit geno men dat het werk binnen twintig jaar voltooid moet zijn. Maar het is mij tot mijn diepe vreugde wel duidelijk geworden dat daar niets van terecht zal komen. En de zaak zonder meer stopzetten kan natuurlijk nooit Dat zou neerkomen op een onvoltooi de toren van Babel, zei een van de redacteuren en zo is het precies. In zekere zin sloot een Ameri kaanse documentaire over het dorp Cape Canaveral uitste kend op de film van Van Zuylen aan, al was het maar vanwege de schokkende con trastwerking. Want trotseert dat bouwen aan die kathe draal van letters de eeuwen, op die rakletbasis in de wijde omgeving is het nu al een puinhoop.., Het Pompei van de twintigste eeuw", zoals het door een VPRO-stem zo ker nachtig werd uitgedrukt. En zoveel en zo snel vervallen glorie als men in deze fasci nerende film kon waarnemen, treft men dan ook weer zel den aan. Bij de TROS maakte men aan het begin van het seizoen met enige ophef bekend, dat men op de zaterdagavond een Nederlandse „dramatische produktie" - hetzij toneelstuk, hetzij film - zou brengen. Een aardig idee op zich (als het „Theater van de Lach" ten minste even vermeden kan worden), maar ook dat is nu kennelijk geruisloos van tafel geschoven. En je hoort niet van enig hoe of waarom, wel werd eergisteren het mes ge zet in „Het Aspen mysterie", een nieuwe, natuurlijk weer Amerikaanse serie die wel voor „keihard" zal worden aangezien. In ieder geval was de eerste aflevering meteen al volgestouwd met allerlei ont zettend doortastende types, die elkaar in het meest af schuwelijks slang toe- en af snauwen. Ik moet eerlijk be kennen, dat ik onderhand een grondige hekel krijg aan al die ongelikte dames en heren, die elkaar bij voorkeur aan spreken in handtastelijke ter men als „man", „babe" of zelfs „body". En als het nou nog maar echt spannend was, maar ach, het ging natuurlijk weer om dat breedgeschou derde geschreeuw en om dat hitserige gehijg, dan om het verhaal. )tA hell of a movie", dat wil zeggen een voze dries tuiversroman.' HERMAN HOFHUIZEN RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT/ MAANDAG 12 FEBRUAR11979 PAGINA' NEDERLAND 1 10.00 School TV 14.00 School TV DUITSLAND 1 9.30 Sesamstrasse. 10 Jour naal. 10.25 Die Cain war ihr Schicksal (The Caine Mutiny), Amerikaanse speelfilm (1954) van Ed ward Dmytryk. 12.25 Urn- schau. 12.55 Presse- schau. 13 Journaal. 16.10 Journaal. 16.15 Wohnen muss ieder. 17 Der Wolf ziek in vrije tijd. 19.45 (S) Psalm v de week. 20.00 Nws. siek in NCRV Studio terama. 22.19 (S) Poerama. Waar haal je het recht hoorspelserie. NOS: 23.00 het oog op morgen. 23.55 Nws Hilversum 3 12.55(S) Lichte orgelmuz. 13.11 Eurc pa van morgen. 13.25 Beursplein 5. 13.30 (S) 'n Middagje AVRO. (15.30 Nws. 15.33 Radiojourn.). 16.00 Her- sengymn. 16.30 De zandbakshow. 16.40 (S) De AVRO diligence. 17.00 Kat in de zak. OVERHEIDSVOORL: 17.20 De Nederlandse Antillen. AVRO: 17.30 Nws. 17.32 Radiojourn. KRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtengymn. 7.20 Het levende woord. 7.27 Badine- rie: klass. kamermuz. 7.54 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.11 Echo. 8.30 Au bade: Omroeporkest en solisten: klass. muz. 9.30 Scheepspraat. 9.35 Waterst. 9.40 De letter M. 11.00 Nws. 11.03 Ik sta hier niet voor de banken te praten, schoolradio. 11.30 Ouder a LI NEDERLAND 1 NOS 18.30 18.45 18.55 KRO 18.59 19.15 19.55 NOS 21.37 KRO 21.55 22.30 Sesamstraat Kortweg (kunst) Journaal Tom ft Jerry, tekenfilm Daar vraag ja me wat The Comic, speelfilm (1989) Journaal Benny Hill Show Hoe schreif Ik dat nau?, documentaire over anal fabeten De Paus In Latl|ns-Ameri- ka 20.15 Gesundheitsmagazln xis 21.00 Journaal 21.20 Kotle, eine Berliner schichte 23.00 Steckbrief 23.15 Journaal DUITSLAND 3 ge 01 O] WDR OC 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Q (jg sus Duits, les 20. 19 H nr ter den Schlagzeil 19.45 Regionieuws. gC 20.00 Journaal 00 20.15 Schulen in der DDR, aj (Sozialistische Reifep tung) au 21.00 Journaal jj0 NEDERLAND 2 Teleac 18.25 Biologie, les 12 18.40 Aardrijkskunde, les 6 NOS 18.55 Journaal 18.59 Hsldi, leugdssrle 19.25 Van hot naar haar met Dik Voormekaar NOS 20.00 Journaal NCRV 20.27 Geheim commando, TV- serie, afl.2 21.20 Minivoetbalshow 22.10 Hier en Nu 22.50 Standpunt Socutera 23.00 Zapl In Kameroen NOS 23.15 Journaal ENGELAND BBC 1 18.05 John Craven' round. 18.10 Blue Pet 18.40 Journaal. 18.55 F porting England. 19! Nationwide. 19.50 A estion of Sport. 20.20 The Rockford Files, 1 serie 21.10 Panorama 22.00 Journaal 22.25 The last American He Amerikaanse speelfi (1973) van Lamont Jc 0.05 Tonight, actualiteiten DUITSLAND 1 BELGIENED. 1 en 2 14.00 School TV. BELGIE FRANS 1 „Ik ben helemaal geen mens voor carnaval. Je zal mij in deze da gen niet zien in het zuiden. Toch sta ik met een opgestoken haar- spin op mijn kop en in een knal gele jurk op de hoes van een car navalssingle. De eerste van mijn leven die ik zing. En misschien kom ik zo ook nog binnenkort op de tv, ofschoon ik daar voor mijn gevoel helemaal buiten sta". Het carnavalslied „Daar heb je haar weer" en aan de andere kant „Dat is echt weer iets voor mij" zijn min of meer toevallig de kant van Sylvia de Leur opgevallen. Zij wil er echt niet meer in zien dan een pro beersel. Het plaatje is trouwens een beetje laat op de markt gekomen, gevolg van het feit, dat Sylvia een druk leven leidt. Avond aan avtond staat zij in een tournee door het hele land van 196 voorstellingen in de musical „Swingpop" van Seth Gaai- kema en overdag zat zij in de studio voor de NCRV om de nieuwe tv-serie „Pomme- tje Horlepiep" op te nemen. Achter beide nieuwe carnavalsbijdragen staat Marijke Philips, sedert jaren schrijf ster van reclameteksten en ook bekend van het Amsterdamse vrouwencabaret Zij is een vrouw die vindt dat elke tekst waar over dan ook een zekere waarde moet be zitten voor de lezer en in het geval van een liedje voor de toehoorder. In het zui- den bestaan zinvolle carnavalsliedjes, waarin iets ligt weerspiegeld van de bedoe ling van dit feest. Dat vindt zij niet terug in alle krakers, die in deze dagen door de gramofoonplatenmaatschappijen de wereld worden ingeworpen. Marijke wilde daar iets goeds tegenover stellen. Eerder hielp zij Ria Valk aan de worstjes voor haar borstjes en aan prei op haar dij. Nu dan volgden deze twee gezongen carnavalsuit spattingen en zocht zij naar een actrice met kwaliteiten om die liedjes op gewenst niveau in het publiek te kunnen brengen. Via Guus Rombouts, die net als Marijke zijn brood in de schrijverij verdient en daaraan ook dezelfde hoge eisen stelt, be speelt zij de uitgelaten vierders om Sylvia de Leur te pousseren, Sylvia, die het best eens wilde proberen, ook geneigd is het te zien als een aardige afleiding, een doorbre king van de musicalroutine. Sylvia de Leur: „Die routine bestaat er vooral in, dat je veel in de bus zit, dage lijks naar alle uithoeken van het land. Conny Stuart kocht aan het begin van een tournee altijd een meetlint en knipte daar elke dag een centimeter vanaf, zodat ze aan het slot nog een heel klein staartje overhield. Op zo'n bus knap je af. Daarna fleur je in de voorstelling weer een beetje op. Per seizoen reis je één keer om de we reld, zo iets is het wel ongeveer. Dat was vorig jaar met de musical „Hé, kijk mij nou", die ook nog op tv komt in de regie van Kees Brusse, en dan nu „Swingpop" van Seth Gaaikema, waarin ik minder te doen krijg dan mij door Seth was beloofd. De musical is mijn vak. Daarin gaat het om zingen, dansen en bewegen. Om lenig te blijven in stemband en lijf volg ik les: sen. Dat weet Seth, want dat heb ik henj verteld. Hij zou voor mij een rol schrijverij met veel dans erin. En dat heeft hij niet gedaan. Ik vind Seth een uitgesproken man om luchtkastelen voor je op te zetten, die hij vervolgens niet waar maakt. Met „Swingpop" zijn er trouwens meer proble men geweest. De Engelse regisseur Mauri ce Stewart had bij het instuderen meer aandacht voor de techniek dan voor de ka rakters, waarmee wij deze musical moes ten invullen. De spelers hebben toen geza menlijk besloten om zich aan Stewart niets meer gelegen te laten liggen. We hebben deze musical samen zelf op poten gezet, al hadden we Maria More voor de choreogra fie, maar ik heb toch niets te dansen". Toch schreef Seth voor haar in „Swing pop" enkele mooie liedjes, bijv. over teder heid in de huidige tijd: „Als je schopt, schop dan teder, met een laars van heel zacht leder. Je bent niet van staal, alle maal gebruik je wel eens bloemrijke taal, maar zeg het teder en niet banaal". En dit dan in duet gezongen als juffrouw Teunis- WDR 18.00 Ach du lleber Hlmmel (Wo 1st Jane?). 18.30 Gute Laune mlt Muslk (In tha Mood). 18.45 Tiere und Menschen (Uebe, Luxua und Labor). 19.15 Hier und Heute. 19.45 Splel um 4tel vor 8 (Was sich neckt das Hebt sich: Das Ferngesprich). 20.00 Journaal 20.15 Liebe zu Lydla, afl.12 21.05 Blldspaziergang (Nëchtli- che Skiabfahrt) 21.15 Die Frelen des Nordens (Kanadische Zivilisation für Eskimos) 22.00 So 'ne und so 'ne, TV-se- rie (Muttertag) 22.30 Tagesthemen 23.00 Der Dialog (The Conver sation), Amerikaanse speelfilm (1974) van Fran cis Ford Coppola 0.50 Journaal DUITSLAND 2 18.20 Die Protokolle des Herrn M., TV-serie (Mann ohne Nahmen), 19 Journaal. 19.30 Spass mit Muslk. DUITSLAND 2 17.10 Kinder rund um Welt (Drei Schwestern Nairobi). 17.40 Die scheibe. BELGIE NED. 1 en 2 KR O-radio besteedde eerder in de rubriek „De letter M" aandacht aan het analfabetis me in ons land. Die groep is vaak groter dan gedacht wordt. Het heeft vooral te maken met het feit, dat er nog steeds ouders zijn, die het nut van lezen en schrij ven niet inzien en daarom hun kinderen van school hou den. Het gevolg is, dat deze kinderen in een isolement ra ken en maatschappelijk wei nig weerbaar zijn. De Am sterdamse filmer Harry Hos- man maakte een film over twee analfabeten, een man en een vrouw, die beiden daar mee moeilijkheden ondervin den, thuis en op het werk. Voor zijn film kreeg Harry Hos man de publieke Cine-Q- prijs voor het beste eindexa menwerk van de Filmakade- Ned. 122.30 uur. Vraag wat Er liggen weer tal van inte ressante vragen te wachten in - Daar vraag je me wat?" Hoe Gestapomajoor Ludwig Kessler in de serie „Geheim, commando". komt een sidderaal aan elec- triciteit, waar is de stof geble ven als ik een gat in mijn sok heb, waarom rimpelen je vingers als je ermee in het water zit en wat gebeurt er als je been slaapt? Ned. 119.15 uur. De komiek Amerikaanse speelfilm over Billy Wright, die een groot man was in de stomme film, maar aan lager wal raakte toen het geluid zijn intrede deed. In de titelrol Dick van Dyke. Ned. 119.55 uur. Benny Hill Een nieuwe reeks grappen van de Britse komiek Benny Hill, die wat op onze André lijkt Ned. 121.55 uur. Pausbezoek Samenvatting van de reis van de paus naar Zuid-Amerika. Ned. 122.55 uur. Heidi Opa gaat in zijn mooie pak met Heidi naar de kerk. Heel het dorp kijkt zijn ogen uit Ned. 1118.59 uur. Dik Voormekaar Dik opnieuw op stap achter de avonturen aan met rijn vaste gezelschap. Ned. II19.25 uur. Geheim commando Tweede aflevering van de se rie over de hulp aan Britse piloten in bezet gebied tijdens WOU. Ned. 1120.27 uur. Minivoetbal Noord-Nederland treedt met minivoetbal in het krijt tegen Amsterdam, waarin o.a. Sjaak Swart. Ned. II 21.20 uur. Standpunt Waar staat de christen in de huidige samenleving, aldus vraagt Ype Schaaf zich af. Ned. II 22.50 uur. Ontwikkelingwerk Film over het vrijwilligers werk in de ontwikkelingslan den. Ned. II 23.00 uur. 18.00 De Tovermolen. 18 Open school. 19 D Gj mee. 19.30 Kijk uitl 19 Morgen. 19.45 Journaal. 20.15 Dubbel dobbel, spelp gramma 20.55 Llllle, TV-serie, af 1.11 21.45 Europa binnenskameStet afl.3 Ouc 22.35 Journaal, Wetstraat c"1( pos BELGIE FRANS 1 18.00 Le jeune Fabre, afl.4. 18.30 Zlgzagh, programma. 18.45 uitzending. 19.15 19.30 Journaal. 19.55 dische adviezen. 20.00 Holocaust, TV-serie, (slot) 22.02 Journal 22.15 Discussie over BELGIE FRANS 2 Met opgestoken haar en in een knal gele jurk staat Sylvia achter haar ge zongen carnavalsuitspatting. sen, de secretaresse van mijnheer Emiel (Lex Goudsmit), die in deze musical de wenselijkheid van meer menselijkheid naar voren brengt. In „Hé, kijk mij nou" krijgt men nogal wat facetten te zien van het ta lent van Sylvia, omdat zij daarin verschil lende rollen moet spelen, van een fee van een soubrette tot een parmantige dame op stand die weet wat ze wil. Als vrouw van een eeuwig op zee verblijvende kapitein zien we haar binnenkort op de tv in "Pommetje Horlepiep" tegenover Henk Mo lenberg die de baron uithangt. Voor twaalf afleveringen kwam zij zojuist de studio uit en binnenkort moet zij er weer in om er nog eens twaalf op te nemen voor uitzen ding in het najaar. Sylvia: „Dat is mijn vak en daarin ben ik erg kritisch, op de teksten als die me niet liggen, op mezelf en op de regisseur. Seth kan heel goed werk maken, maar nu ben ik gewaarschuwd, dat hij vooraf de zaken mooier voorstelt dan ze achteraf blijken te zijn. Als ik ooit weer in zee ga met Seth, dan wil ik eerst met hem waterdichte af spraken maken. Anders spant hij je voor zijn karretje. Dat zeg ik niet alleen nu. Dat heb ik hem al veel eerder verteld. Dus dat weet-ie nou. Gelukkig kom ik in „Pom metje" weer een beetje in beweging. Daar in dans ik bijv. de charleston. Alleen voor reclamespotjes leen ik me niet meer, ook al hebben ze de mooiste rolletjes. Ik heb eens een keer iets voor wasmiddelen ge daan. Daar heb ik nu nog spijt van. Dat vergeet ik maar liever. Dat heeft ook hele maal niets met je vak te maken, omdat je in elke rol iets van iezelf stopt en dat is in reclamewerk niet mogelijk. Een rol wordt nooit routine. Daar groei je in. Elke avond leer je weer wat bij. Je bent er ook elke dag mee bezig. In de reclame wordt echter alleen een beroep gedaan op je routine". Momenteel is Sylvia wat haar carnavals plaatje betreft wel een beetje afhankelijk van de reclame. Want nu die single er een maal is, is het ook leuk als die verkocht wordt. Klaas Vaak, Willem Duys, Ad Vis ser, Chiel Montagne en dat soort mensen hebben het plaatje al in de studio gekre gen met het verzoek er iets mee te doen. Misschien dat het lukt. Bond hun oren spoelt Sylvia's carnavalszang: ^„Daar heb je haar 'weer, zit niet zo te zeuren, jij zit op fluweel, wat kan je gebeuren, ieder krijgt zijn deel, daar heb je haar weer". Sylvia: „Hier zit niets van mezelf in, maar ik sta er wel achter met mijn gele jurk en mijn opgestoken haar. Anders zc niet zingen". Sylvia de Leur: „Zonder waterdichte afspraken ga ik niet meer met Seth in zee". (Foto Bert Nienhuis).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 2