•Opvallende presentatie rWestduitse orchideeën Valentijnhulde voor openbaar vervoer AND EN TUINBOUW Landbouwcomité tegen prijsvoorstellen Europese commissie EINDELIJK WEER ZON OPTIMISME TULPENTELERS ONVERWOESTBAAR LA EIVIEIM B#LLEI\I -fcpfp8aIocn LEIDSE COURANT/ MAANDAG 12 FEBRUAR11979 PAGINA 11 Aalsmeer in navolging 5an Engeland en de Vere- Sgde Staten wordt de 14e ebruari ook in Nederland leeds meer een dag der riendschap. De Valentijn- iering is al eeuwen oud. ■jflie overlevering vertelt ons 1 at broeder Vaientijn in de uddeleeuwen veel om raad verd gevraagd. ja Js blijk van begrip voor laun problemen gaf hij deze p] ïensen een bloemetje mee aardoor een vriendschaps- n and ontstond. Traditiege- n ouw geven velen dan ook p de 14e februari een bloe- ietje aan kennissen als lijk van waardering en '0 -iendschap. heeft Bureau Voorlich ting Bloemen en Planten g|an de Vereniging „De Ne- derlandse Bloemisterij" er een gewoonte van gemaakt jaarlijks een groep mensen in de bloemen te zetten die vrijwel geruisloos onder zware omstandigheden hun plicht doen. Dit jaar is de keus gevallen op het open baar vervoer. Vooral deze winter heeft weer eens dui delijk gemaakt hoe belang rijk het is dat dit blijft functioneren. Vooral het stads- en streekvervoer heeft het in zo'n winterse periode zwaar te verduren. Daarom, zal deze sektor als symbool voor alle werkers in het openbaar vervoer, worden gehuldigd. Dat ge beurt morgen dinsdag 13 fe bruari om twaalf uur in de' Veiling V.B.A. te Aalsmeer. Vertegenwoordigers van de openbaarvervoer bedrijven zullen daar de bloemen in ontvangst nemen van „Broe der Vaientijn". Wij hopen dat deze voorjaarsbloemen de lente dichterbij halen. Tevens nemen zij rozen mee die op 14 februari aan bus passagiers zullen worden uit gedeeld. Deze Valentijnvie- ring, die met medewerking van de Internationale Bloembollenraad uit Hille- gom en de veiling VJB.A. uit Aalsmeer tot stand kwam, wordt dus een echt „bloem- busfestijn". djADDINXVEEN Het aofdbestuur van het konink- l]k Nederlands landbouwco- j lite (KNLC) vindt de land ouwprijsvoorstellen van de 5 UROPESE COMMISSIE 0 NAANVAARDBAAB. et niet verhogen van de indbouwprijzen, de manier n an afbraak van de monetair u >mpenserende bedragen en li e variabele melkheffing ver- n orzaken grote onzekerheid tl ider de boeren. Dit heeft u et hoofdbestuur dinsdag na i( in vergadering over het EG- h indbouwbeleid bekend ge- r laakt. cl e voorstellen betekenen, vol- ens de KNLC, een forse an tas ting van de inkomens- de agrarische sector. Deze - jn toch al achtergebleven in ergelijking met andere secto- in onze maatschappij, al- dus het hoofdbestuur. Het KNLC acht het onjuist om via een aantasting van het boeren-inkomen een gezonde re marktsituatie voor melk en suiker te bewerkstelligen. Het KNLC zal zich met hand en tand verzetten tegen een vari abele melkheffing die gekop peld wordt aan de omvang van de melkproduktie. Het KNLC is het niet eens met landbouwminister Van der Stee, dat de kostenont wikkeling geen aanleiding geeft tot prijsverhoging. Met name akker- en tuinbouw zijn het afgelopen jaar met aan zienlijke kostenverhogingen geconfronteerd, aldus het KNLC, dat een prijsverhoging van gemiddeld twee tot vier procent nodig vindt. Tenslotte wijst het KNLC erop, dat een evenwichtige afbraak van de monetair compenserende be dragen niet mogelijk is zon der verhoging van de land bouwprijzen. Het KNLC dringt erop aan dat het Land bouwschap op korte termijn een onderhoud met de minis ter van landbouw zal hebben. Na al het winterweer in de eerste maand van het jaar, valt het op dat het een ui terst donkere maand geweest is. Er werd hard gestookt en er was weinig licht. In de eerste week van februari heeft de zon zich eindelijk weer eens een paar dagen laten zien. Dit was beslist geen overbodi ge luxe, want veel gewassen stonden zo gezegd om licht te schreeuwen. Bij de tomaat leidt het tot een betere trosont- wikkeling en een makkelijker zetting. Komkommers zullen zonder groeistagna- ties beter uitgroeien. Behalve van het licht profiteert men ook nog van de ex tra warmte, die grond- en luchttempera tuur verhoogt, hetgeen de totale groei van alle gewassen ten goede komt. De natuur buiten laat dit onder andere dui delijk zien, want van onder de ijsvlakte van een goede week geleden valt er thans al een duidelijke activiteit van bol gewassen te bespeuren, die het naderend voorjaar aankondigen. Sla De aanvoer van sla is inmiddels boven die van vorig jaar uitgegroeid. Het grote re aanbod heeft ertoe geleid, dat de prij zen iets lager uitvielen. De gemiddelde prijs voor alle sorteringen zakte terug naar 0,35 per krop. De export van Frankrijk naar West-Duitsland bleef bin nen de perken omdat het slechte weer er voor de nodige groeistagnaties heeft ge zorgd. In de tweede helft van februari wordt er op toenemende activiteit van Franse zijde gerekend. De sla die op de Nederlandse veilingen wordt aangevoerd vertoont nog al eens een toprandje (ver droogde bladrand). Hier viel in de mees te gevallen niet aan te ontkomen, omdat er flink gestookt moest worden tijdens de teelt. Voor de komende week ziet het er naar uit dat het aanbod verder toe zal nemen, als gevolg hiervan moet men met lagere prijzen rekening houden. Komkommers Sinds half januari worden er weer kom kommers aangevoerd op de Nederlandse veilingen. De vruchten lieten nog al eens afwijkingen zien, die een gevolg waren van groeiremmingen. Over het algemeen is in dit nog prille seizoen wel gebleken dat planten die tijdens de opkweek tot aan het poten belicht zijn, letterlijk met kop en schouders uitsteken boven de planten die niet of gedeeltelijk belicht zijn. Uit de aanvoercijfers blijkt, dat het aanbod in de periode van 29 januari tot en met 3 februari 36.000 stuks groter uit viel dan vorig jaar. De gemiddelde prijs stak de afgelopen week gunstig af bij die van vorig seizoen. Per stuk werd er gemiddeld 1,02 betaald (vorig jaar 0,85). Op de Westduitse markt is vooral Griekenland actief, dit is wel elk jaar het geval, maar de export is thans dui delijk groter dan vorig jaar. Verder heb ben Bulgarije, de Canarische Eilanden en Spanje een aandeel. Van de Canari sche concurrentie lijkt er weinig hinder te worden ondervonden, omdat de op brengst en kwaliteit door het slechte weer tegenvallen. Van Spaanse zijde wordt er op een groter aanbod gerekend. De Nederlandse aanvoer kan snel groter worden, gezien ook het betere weer van de afgelopen week, waardoor het gewas en de vruchten vlotter zullen groeien. Prijsdaling zal hier het gevolg van zijn. Overige gewassen Door een tijdelijke terugval in het radij saanbod liep de gemiddelde prijs op naar 1,44 per bosje. Deze prijs bleek eind vorige week niet meer haalbaar. Dit werd veroorzaakt door het weer toegeno men aanbod, de gemiddelde prijs daalde met een dubbeltje per bos. Het ligt voor de hand dat het aanbod verder zal groeien, de prijsdruk zal aanwezig blij ven. Spruiten blijven onveranderd duur, on danks de import uit Engeland. De ge middelde prijs per kilo lag op 3,45. Het witlof-aanbod zal geleidelijk kleiner worden, hierdoor zal de prijs vast blij- Groene kool wordt prima betaald, te we ten 1,37 per kilo (vorig jaar 0,28). Hetzelfde kan van gele kool gezegd wor den, thans 0,72 per kilo (vorig jaar 0,22). Prei zal schaars blijven, door aanhou dende vorst wordt de oogst nog steeds bemoeilijkt De prijs zal rond de 3,50 per kilo blijven schommelen. Ondanks het groeiende aanbod van was- peen, worden er goede prijzen betaald, 0,67 per kilo, dit valt onder andere toe te schrijven aan het feit dat dit gewas hier door tot de goedkopere groentesoorten behoort en daardoor een grotere belang stelling van de consument geniet. Van spinazie wordt er een wat groter aanbod verwacht in de komende week, hierdoor zal de prijs waarschijnlijk iets dalen. Het andijvie-aanbod is en blijft nog steeds klein en er worden daarom uitste kende prijzen betaald, namelijk 4,15 per kilo. Hier komt weinig verandering FLEURIGER SITUATIE IN DE BLOEMENHANDEL Er is weer reden tot optimisme op het terrein van de bloemenhandel. De afgelo pen week voerde het totale omzetbedrag aan de CCWS weer wat op. Hetgeen dus ook betekent dat bij de kwekers geld in het laadje kwam. Bovendien liet de zon zich zo nu en dan zien en kon het rusti ger aan worden gedaan met het stoken. En ook dèt gaf een opluchting. De ge middelde prijzen lagen veelal wat hoger, waarbij de tulpen een uitzondering maakten, evenals anthuriums en wat chrysantensoorten. Maar goed, na lange tijd ziet het er voor de bloemenkwekers wat fleuriger uit en is er alle kans dat in de maand februari de achterstand van januari wat zal wor den ingelopen. Ook de handel kan weer uit de voeten en dat is van invloed op de prijzen. De vrijwillige beperking in het kwantum van exporterende landen wordt langzamerhand opgevoerd en dat miste de uitwerking op de veilinghandel niet. De aangevoerde hoeveelheid bleef afgelo pen week toch nog beneden die van vo rig jaar. Er was een behoorlijk aanbod bloemen maar die stond de prijsvorming niet in de weg. De CCWS boekte afgelopen waak een to tale omzet van 10.723.299,31 bij een aanvoer van 22.143.843 bos of stuks te gen omzet van 8.528.234,20 en aanvoer van 20.705.993 bos of stuks in het vorig jaar. Er kwamen ongeveer een miljoen bos of stuks bloemen méér aan de markt dan vorig jaar, hetgeen een totaal betekent van ruim 21 miljoen. De aan voer van buitenlandse bloemen was vrij wel gelijk aan die van vorig jaar ook wat de opbrengst betreft. Het aanbod van potplanten was aanzienlijk groter, 590.684 stuks en opbrengst van 1.222.852 tegen 355.783 stuks voor 721.576 vorig jaar. Andere gemiddelde prijzen met tussen- haakjes die van vorig jaar zijn: Ameri kaanse anjers 39 (39) trosanjers 29 (28) anthuriums 1,51 (1,81) snijgroen 19 (20) jaarrond troschrysanten 68 (70) idem ge plozen 74 (89) freesia 33 (33) gerbera 89 (93) irissen 31 (21) leliekelken 1,10 (1,18) lelietakken 80 (80) grote rozen 85 (74) idem klein 48 (46) sonia 76 (68) red gar- nette 38 (34) tulpen 19 (22). In het algemeen zater er dus geen grote verschillen in, ook niet wat de aanvoer betreft, uitgezonderd irissen en freesia die ruimer werden aangevoerd. Maar als geheel opgewektere klanken aan de vei ling en betere toekomstverwachtingen. Met het oog op Valentijnsdag op woens dag 14 februari, trokken in het laatste van afgelopen week de prijzen weer wat aan en er is reden om te veronderstellen dat begin van deze week zich dat zal voortzetten. Wat daarna gebeurt moet worden afge wacht en hangt er mee van af in hoever re de exportmogelijkheden zich laten gel den. De aanvoer zal zich naar alle waar schijnlijkheid nog wel uitbreiden. Afgewacht moet ook worden wat het buitenland en meer in het bijzonder Isra ël zal doen met de aanvoeren, die al gauw van invloed zijn op de prijsbezet- ting. Alle bloemenveilingen hebben een stevige achterstand gekregen in het omzetcijfer. Er zal heel wat moeten gebeuren om het in de vele miljoenen lopende bedrag weer in te halen. Maar het nieuwe jaar is nog jong en er zijn nog vele mogelijk heden die benut kunnen worden. Er is in elk geval meer reden tot opti mistische verwachtingen deze week, dan afgelopen weken. Het optimisme van de tulpentelers is kennelijk onverwoestbaar! Want nu de cijfers over het opgeplante areaal be kend zijn geworden, blijkt dat er 5% méér dan vorig jaar de grond is inge gaan. Op een areaal van 5800 ha bete kent dat nog altijd een groei van rond 300 bunder. Bepaald geen kleinigheid. Twee van de die grootste groeiers zitten waarachtig weer in de Apeldoorngroep. De „gewone" rode Apeldoorn nam toe met 22 ha en daarmee kwam de totaal oppervlakte van dit ras op 1207 ha. Té gek natuurlijk gezien in het beeld van de totale oppervlakte tulpen. Apeldoorn blijkt, om het zo maar eens te zeggen, één op vijf te lopen Veel leverbaren? Dit gevoegd bij het feit dat de bloemen van Apeldoorn deze winter maar matig zijn betaald, moet voor de tulpenbollen- producten toch wel een teken aan de wand zijn. Het areaal van Apeldoorn zal terug moéten. De komende zomer kan, onder normale omstandigheden, van deze tulp een groot aantal leverbaren worden verwacht. Niet alleen omdat er zo veel is opgeplant, maar ook omdat er van deze tulp geen fijn plantgoed is opgezet. Met kan rustig aannemen dat het overgrote deel achten en negens zijn geweest en die kunnen, als het een beetje méézit, in juli allemaal leverbaar zijn. De sprong van Golden Apeldoorn van 450 naar 500 ha was ook groot, maar levert toch minder risico's op. Want noem maar eens een tweede gele tulp, waarmee men zo veel kanten uitkan? Snelste sprinter De gewilde bloeitulp Lustige Witwe maakte ook een behoorlijke sprong voor uit en ging van 207 naar 232 ha. Pro- centsgewijze is de nieuwe oranje Orange Monarch de snelste sprinter in het tul penpeloton. Het is een mooie oranje tulp, die zich uitstekend leent voor de vijf-gra- denbehandeling en bovendien is de bloem goed houdbaar (wat helaas niet van alle tulpen kan worden gezegd). De bloemvorm is iets verfrommeld, maar dat blijkt geen hinderpaal te zijn. Regis treerde men vorig jaar van deze tulp een areaal van 17 bunder, nu kwam een op pervlakte van 32 ha uit de bus. 't Is we liswaar nog geen verdubbeling, maar veel scheelt dat ook weer niet. Hoe die snelle groei mogelijk is? Wel, dat is sim pel te verklaren. Er is wel een levendige handel is deze tulp geweest, maar het overgrote deel van de bollen kwam niet bij de export maar bij de kwekers te recht, die ze allemaal weer hebben opge plant. De leliebloemige Aladdin is de laatste jaren in trek als tulp voor de broei. De bladstand is niet om over naar huis te schrijven - en dat staat een vlotte gang van zaken bij het bossen in de weg - maar de bloem is sierlijk van vorm, goed van kleur en last but not least: de Folder doet 't goed in Duitsland De Schnittblumen/Topfp- fl&nzenfoldeï van de Vereniging „De Neder landse Bloemisterij" vond op de eind januari- begin februari gehouden Beriijnse Grüne Woche Qretig aftrek. Onder het motto: Herzliche Grüsse sus Holland-Blumenland, wordt hierin het belang van de Hollandse bloe menteelt aangegeven en verstrekt men enkele tips die de levensduur van de snijbloem of pot plant kunnen verlengen. Uitgevouwen is de bin nenzijde een poster met de ook voor Nederland bekende poster: Bloe men houden van men sen. De Westduitser geeft per jaar bijna honderd Mark uit aan bloemen. Bij de snijbloemen staan rozen,' anjers en tulpen op de voorgrond. De „Bunte bloem heeft een lang vaasleven. Het are aal van deze tulp ging van 140 naar 154 ha. Niet juichen Hoewel een groei van 300 ha van de tul pen niet moet worden toegejuicht, is er voor de kwekers geen reden om nu een nummertje paniekvoetbal te gaan wegge ven. Om te beginnen heeft de uitbreiding voor een deel plaatsgehad bij cultivars waarvan best wat meer mocht zijn, al willen we hier de rode Apeldoorn na drukkelijk buiten beschouwing laten. Daar komt nog bij dat de felle vorst, de vele sneeuw en het kwakkelende' weer van de laatste week hun sporen wel eens in het tulpengewas zouden kunnen nala ten. Vooral op minder goede gronden bleef dagenlang het water staan en dat kan funeste gevolgen hebben. In vakjar gon heet dat de bollen dan „verzuipen" maar het is gebrek aan lucht dat de bol len doet verstikken. Ook in polders met goede gronden waar ook vroeg werd ge malen, was men niet zonder zorg. Ook daar bleef water op het land staan om dat door het vele sneeuw en ijs in de sloten het water niet kon toeschieten. Bovendien: de kalender wijst vandaag pas 12 februari. We zitten nog middenin de winter en wie weet welke meteorolo gische surprises Koning Thialf nog meer in petto heeft! Strauss" is evenwel nog belangrijker. Aan bloeiende potplanten worden het meest ver kocht Cyclaam, Azalea en Poinsettia. De be-, langrijkste perk- en bal- konplanten zijn: Pelargo-' nium, Begonia, Petunia en Fuchsia. Uit een be trekkelijk recent mark tonderzoek bleek dat van alle Westduitse ge zinnen 81% snijbloem en 60% potplanten koopt. De tulpenkwekers hebben opnieuw meer bollen opgeplant. "ÉIERLIJN Hoe de Nederlandse voe- 1 ingstuinbouw het er op de recentelijk ri Berlijn gehouden Grüne Woche af bracht, heeft men vorige week op deze agina kunnen lezen. De prestaties van j b sierteeltsector komen nu aan de 1 rde. Eigenlijk hebben de „bloemenjon- n :ns" het gemakkelijker dan menig an- aere arrangeur, die zijn fantasie moet 'otvieren op kool, appelen, wijnflessen, 1 azen en dergelijke, minder tot de ver- *°eelding sprekende waar. De „Blumen- alle" is op deze internationale consu- :d len ten beurs dan ook een begrip. li irl p de Grüne Woche '79 kreeg de orchi- see enorm veel aandacht. Een van de lleinere hallen, toch nog een 2300 m2, jcwas namelijk volledig gewijd aan dit :e ïweel onder de bloemen. Een Schmuckstück" noemden de Duitsers et. Met behulp van houten constructies Ion men de planten, al naar gelang de s Dort, laten staan of hangen. Deze hal ïoet op de meeste bezoekers ongetwij- >ld de grootste indruk hebben ge laakt. Te meer, omdat het publiek zelf loeiende orchideeën kon kopen en aarbij een uitgebreide teeltinformatie reeg. Of dit „pronkstuk" ook een ex- a Beriijnse vraag naar orchideeën op- Dept, is moeilijk te voorspellen. Maar et zou niet te verwonderen zijn, want ïeer dan een kwart van de Westberlij- ieiers bezoekt ieder jaar de Grüne Wo lf. he en dat zal nu zeker niet minder ge- veest zijn. 1 lentelanden it In de grote bloemenhal presenteerden vijf landen hun creaties: België, Israël, i ^est-Duitsland, Nederland en voor de v jerste keer Thailand. Het systeem van le gouden en zilveren medailles was 'oor deze keer afgeschaft. Nu strooide "Hen kwistig met ereprijzen. De Neder- 1 indse inzending was verzorgd door de rrangeurs Chris Komen uit Warmond n Sjaak de Leeuw uit Voorburg. In te enstelling tot de meeste andere inzen- r( ingen kon men om „Holland" heen lo- len. Vanuit iedere gezichtshoek leverde e vrij open creatie een uniek vormen- n «lijnenspel op. Westduitse orchideéen-inzending De Westduitsers hadden het in de bloe menhal vooral gezocht in Anthuriums; Thailand bracht veel orchieeën en or- chidee-achtige bloemen; Israël symboli seerde de vrede met een overdaad aan Gypsophila en speelgoed duifjes. Deze laatste inzending viel eigenlijk tegen. Thailand, dat is ook interessant, ver kocht snijbloemen Een van de conclusies die aan de Grü ne Woche '79 verbonden kunnen wor den, is de toenemende belangstelling van de derde landen voor de Westeuro- pese bloemenmarkt. In de stand van het Zuidamerikaanse land stond zelfs, terzijde van de bananen, het resultaat van een proefzending anjers, rozen en chrysanten. jötalantl

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11