'T ZUID BertKienjetin Academiegebouw Film International: ideaal podium voor [maatschappelijk [engagement Marjol en Robertsamen Ebskamp en Boeren in foyer LAK café van de lach 3INi LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 FEBRUAR11979 PAGINA 7 LEIDEN Fors gepropor tioneerde etsen sieren gedu rende de maand februari het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. De in 1952 geboren Bert Kienjet is hiervoor verantwoorde lijk. Bert Kienjet heeft zich tij dens zijn opleiding en erna voornamelijk georiënteerd op het gebied van de ver schillende technieken die februikt worden in de beel- ende kunst. Naast het ei gen beeldende werk, dat de laatste twee jaar hoofdzake lijk bestond uit potloodteke ningen, zeefdrukken en olie verfschilderijen geeft hij ook lessen in tekenen, schil deren en etsen. Zijn defini tieve keuze lijkt te worden bepaald door de etslessen die hij geeft. Door het wer ken met onervaren cursis ten werd hij gedwongen zich bezig te houden met de kleinste details van de et stechniek. Vanuit dit inten sieve werken is bij Bert Kienjet de vraag in hoever re een door de etser te be palen gebruik van materiaal en techniek bepalend is voor het eindresultaat. Hier bij constateerde hij bij zich zelf een verschuiving van opvatting: niet de voltooide ets is het kunstwerk, maar het tot stand komen ervan. Om deze gedachtengang overzichtelijk in beeld te kunnen brengen, ontwierp hij een systeem. Kienjet sig naleert bij het etsen facto ren die van invloed zijn op het maken van de ets (et ser, drukplaat, inkt etc.) en onderzoekt die factoren in hun eigen waarde en onder ling verband, telkens kleine veranderingen aanbrengend om de nadruk van elk stuk je etstechniek zichtbaar te maken. Bij het in de Academie ge ëxposeerde werk is slechts het topje van de ijsberg zichtbaar. Er zijn wijzigin gen aangebracht in het ge bruik van de inkt (wel, ge deeltelijk of niet afgesla gen), het gebruik van de drukpers en de ligging van het papier ten opzichte van de etsplaat tijdens het druk ken. Bert Kienjet heeft de ets plaat, de drukinkt, het zuur, het papier en nog wat klei nere factoren onveranderd gelaten. Kienjet heeft zich bij het ontwerp van zijn et sen niet beperkt tot de rechte lijn. Het leek hem meer in de lijn van de et sen te liggen om als onder werp de kleine krabbeltjes te nemen die hij tijdens het geven van zijn etslessen tal loze malen getekend heeft om de etstechniek te ver duidelijken. Daarnaast heeft hij ook de mondelinge in formatie die hij gedurende zijn lessen geeft in de etsen verwerkt. Omdat de etsen in het Academiegebouw het drukken en ininkten tot on derwerp hebben bleek het noodzakelijk om, vanwege het onderlinge verschil in druk of inkt, een complete oplage van prenten te laten zien, wat ook de reden is dat het formaat nogal ruim is uitgevallen. Het werk op deze expositie staat door zijn abstracte ka rakter in tegenstelling tot de rest van Kienjets werk, dat figuratief is en voorna melijk uit fors geschilderde vrouwentorso's bestaat. De expositie in het Academie gebouw is van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur te bezichtigen. Werk van Bert Kienjet De zangeres/cabaretière Marjol Flore en de Haagse cabaretier Robert Kreis brengen op zaterdag 10 februari een nieuw pro gramma in de Leidse Schouwburg. De twee staan garant voor een avond amusement op hoog niveau. De muzikale begelei ding is in handen van Peter Stoops en zijn combo. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN Kees Ebskamp (28) en Ad Boeren (27) hou den in de foyer van het LAK-theater aan het Leven dal 150 in februari hun eer ste expositie. listisch. De twee kunste naars baseren zich op foto grafische voorstudies. Kees Ebskamp registreert mensen of delen van mensen „sec". Ad Boeren legt de nadruk op „moment-opnames" en de hoeken van waaruit situ aties worden waargenomen. NetVlies Toneelgroep De Appel brengt op zaterdag 10 februari het stuk „Net Vlies" in het LAK-thea- ter aan het Levendaal 150. Peter van der Lin den, Hubert Fermin en Katrien Vansteenkiste hebben een voorstel ling gemaakt rond tek sten van Julio Cortazar en Peter van der Lin den, met als resultaat een zeer samenhan gend geheel. Aanvang 20.30 uur. DEZË WEEK IN DE BIOSCOPEN LUXOR Force 10 from Navarone (12) Aantrekkelijk filmavontuur boordevol ac tie, min of meer vervolg op de film „Kanonnen van Na varone", spelend in het Joe goslavië van de Tweede We reldoorlog. (tweede week) CAMERA De klompen boom (16) Verrassend goede film van de Italiaan Erman- no Olmi, in Cannes beloond met de Gouden Palm over het Italiaanse platteland rond de eeuwwisseling (tweede week). LIDO 1 Een vrouw als Eva (16) Volwassen poging van regisseuze Nouchka van Brakel om mee te helpen aan de emancipatie van de Nederlandse speelfilm. De relaties tussen Monique van der Ven, Maria Schneider 'en Peter Faber als echtge noot worden emotievol in beeld gebracht (derde week). LIDO II The Buddy Holly Story (a.1.) Een onder houdende film met goede muziek over het kortstondi ge leven van de popster van het eerste uur Buddy Holly, die in 1959 bij een vliegtuigongeluk om het le ven kwam. (tweede week). LIDO III An unmarried woman (16) Jill Clayburgh als de tegen de veertig lo pende vrouw die voor de grootste teleurstelling in haar leven komt te staan, wanneer haar man bekent dat hij een verhouding met een andere vrouw heeft (ne gende week). STUDIO Waterschaps heuvel (a.l.) Een voortreffe lijke animatiefilm van Mar tin Rosen naar de gelijkna mige bestseller van Richard Adams. Een stel konijnen vertrekt uit de vertrouwde omgeving naar een betere plaats om te leven. Op hun tocht worden de konijnen door vele gevaren bedreigd (vierde week) TRIANON Herfstsonate (16) Ingmar Bergman terug op Scandinavische bodem. De relatie moeder-dochter wordt op een meer dan vakkundige manier uitge- peld. Een voortreffelijke film (derde week). REX Deep throat (16) Pornofilm die thuishoort in een bioscoop je met niet meer dan yijftig stoelen (tweede week). EUROCINEMA I (Al phen) The revenge of the pink panter (a.l.) Peter Sel lers als inspecteur Clouse- au. Vol visuele grappen. EUROCINEMA II (Alphen) Jaws II (12) Het tweede deel kan niet meer de visu ele verrassingseffecten bie den van voorganger Jaws. EUROCINEMA III (Alphen) Voor een handvol dollars (16) Spaghetti - western vol humor. EUROCINEMA TV (Alphen) Veel liefs uit Moskou (12) James Bond film. üWftfSQMAÏ HINlAfc» ROTTERDAM „Er moet een luikje worden geopend op die filmproductie die om welke reden dan ook niet gedistribueerd wordt", zei drs. A. van der Staay, directeur van de Rotter damse kunststichting in een toelichting vijf jaar ge leden aan de vooravond van de tweede Film Inter national. Die uitspraak wordt van stal gehaald in de terugblik die in de cata logus van het festival van dit jaar is opgenomen. In die terugblik wordt gecon stateerd dat Film Internati onaal inmiddels niet meer het door Van der Staay be doelde luikje, maar een luik is. Een gevestigd insti tuut, waar films, die in het commerciële circuit geen plaats worden gegund, toch een Nederlandse première beleven en op die manier bijvoorbeeld onder de aan dacht komen van Neder landse filmhuizen, die wel mogelijkheden tot verto ning hebben. De term gevestigd instituut dient overigens voor niet meer gehanteerd te worden, dan om duidelijk te maken, dat Film Internationaal een vaste plaats als filmfestival heeft ingenmomen en wil zeker niet' suggereren dat voorspelbaarheid in deze Rotterdamse tiendaagse de toonaangeeft. Nog een paar dagen en het achtste festival zit er op en wie er zijn voordeel heeft gedaan, zal met me eens zijn dat de organisatie voor treffelijk werk heeft ge daan. Meer films, meer dis cussie, zowel kwantitatief als kwalitatief, meer bezoe kers en dat alles in een op geknapt zalencomplex aan de Gouvemestraat, dat als geen ander bioscoopcom plex geschikt is voor onder dak aan een festival als dit. Een festival, waarvan de „Chronik" formule voor de toekomst nog tal van mogelijkheden tot expansie in zich draagt, zowel in Rotterdam zelf als daarbuiten. Dit jaar werden een deel van de Rotter- damnse films voor het eerst ook in eden festivalformule Amsterdam binnen gehaald en was er ook een beschei den aantal dat nu al een tour langs een aantal grote steden kon maken. Of beide expreimenten succesvol zijn geweest is nog niet te zeg gen, daar wordt na afloop van het festival zeker over doorgepraat met' de vraag centraal of er op dat vlak in komende jaren meer te doen is. Als er van ontdekkingen in het festival gesproken moet worden, dan neig ik per soonlijk heel sterk naar het werk van de Bulgaar Geor- gui Dyulgerov en kan toch ook niet aan „Chronik von Prugiasco,, van de Zwitser Remco Legnazzi voorbij worden gegaan. Natuurlijk is er „Messer im kopf" van Hauff, „In einem Jarhr mit 13 monden" van Fassbinder en '„Matemale" van Gagli- ardo, maar dat zijn films waar van met enige zeker heid verwacht kan worden dat ze binnen afzienbare tijd tot het normale bios coopcircuit zullen doordrin gen en op die manier nog aandacht genoeg zullen krij gen. Georgi Dyjulgerov was met drie films vertegenwoordigt: „Examen" „Voordeel" en „de ruil". Nog maar 24 jaar is deze Bulgaar, die met name bezig is met de span ningsvelden tussen genera ties en de manier waarop iedere generatie met eigen verweachtingspatronen om springt. Treffend in die films is zijn siganleren van tal van verborgen motieven die de confrontatie van twee opeenvolgende genera ties domineren. In „Exa men" gaat daarbij om een jongen die als kuiper de meestertitel verwerft door de fabricage van een nieuw soort ton, een vinding die hem met zijn leermeesters in conflict brengt. In „de Ruil" staat het principe cen traal dat de ruilende par tijen nooit allebei een even groot voordeel aan de tra- nactie kunnen beleven, een lijn die doorgetrokken wordt naar de vraag in hoevere geschipperd (ge ruild om er beter van te worden) kan worden met zaken als eerlijkheid en principes). Een film die het in de bi- ooscoop helaas nooit zal ha len is de al genoemde „Chronik". Legnazzi ver bleef met zijn cameraploeg een jaar in dit van de bui tenwereld afgesloten be rgdorpje in Zwitserland. De boerengemeenschap daar is vergrijsd, jongeren zijn door gebrek aan toekomst perspectief weggetrokken, terwijl landbouw als middel van bestaan voor de oude ren bedreigd wordt door de toenemende industrialisatie in de buitenwereld. Verzor ging voor de bejaarde be volking is er niet. Zonder hulp van buitenaf is het einde van de eigen cultuur in Prugiasco naderbij. De paralel naar een breder ka der is voor iedere bij de zaak betrokken kijker te trekken, zonder dat de ma kers dat er duimendik bo- Door op een internationale cocktail een glas melk te drinken heeft Mendes-France heel Frankrijk een klap midden in het gezicht gegeven. Jan Brusse, 22 april 1978. We beginnen steeds meer het besef te krijgen, dat we met deze rubriek in de anatomie van de horeca aan het doorsto ten zijn naar de dieperliggende oorzaak van het alcoholverbruik. Met de vinger op de pols tellen we het aantal tikken van de hartader, die per aangebroken biervat harder begint te kloppen. Tante Wies van café ,,'t Zuid" is hierbij telkens weer op medicinale manier aanwezig en verleent door nog maar eens in te schenken of door te zeggen „nou is het wel weer mooi geweest voor vandaag" op gezette tijden geestelijke bijstand. Met aandoenlijke ernst vertelt de appel ronde Wies, dat ze afgelopen dagen weer zo venijnig heeft moeten lachen, dat haar kaken er 's avonds zeer van deden. „La chen, lachen dat we hier doen, het is ge woon niet meer normaal", probeert Wies eventjes serieus, maar dan weer gewoon, dus zoals iedereen haar kent, met een niet te stuiten lachkanonnade, een eigenschap waar haar zonder mankeren patent op verleend zou worden voor een herziene versie van de bekende lachzak. De klan ten komen er voor de gezelligheid bijzit ten. Met z'n allen rond de tafel, alsof dat wat zou helpen. Want nou lijkt het de ker mis wel met zijn kakofonie van schateren de en bulderende metallieke achtergrond muziek. Zo, die zin is er uit, maar Wies heeft tot nog toe niks gezegd, maar als ze wat zegt is dat altijd erg zinnig, ook al plaatst ze bij wijze van komma achter ie der zinnetje een hartverwarmende lach. „Foto" Wies: „We hebben één grote familiezaak, die voornamelijk uit alleen maar stamgas ten bestaat. De sfeer onderling is gewel dig. Het café heeft zich de laatste tien jaar wel wat verjongd. Ik zit nu al vanaf 1964 in deze zaak en heb al heel wat oud jes zien gaan. Maar opa Staffeleu (86) is van de oudere klanten gewoon niet klein te krijgen. Hij komt hier nog elke dag zijn pikketanis op zijn vaste borreluurtje halen. Hij is zo verknocht aan deze zaak, dat hij om helemaal in de sfeer te blijven bij hem thuis op zijn schoorsteenmantel mijn foto heeft staan. Hij neemt mij en het café als het ware gewoon mee naar huis als hij hier weggaat". Wies is de verpersoonlijking van de echte en joviale kasteleines, zoals deze volgens het mannenideaal verheerlijkt wordt. Rond, rondborstig, altijd goedgeluimd, ge- .voelig en met immer een aandachtig oor voor de problemen en nukken van haar klanten. Toch heeft ze iets gedistingeerds, iets afstandelijks, eigenschappen aldus, die bij elkaar de juiste componenten vormen voor het uitoefenen van het kasteleinsvak, dat waarachtig niet een van de makkelijk ste banen is. En alsof de duvel ermee heeft gespeeld, heeft Wies dan ook nog een familienaam, die geknipt lijkt te zijn om tot in lengte van dagen niets anders te doen dan in de horeca je vlag met vaan tje te (ver)dienen, want Wies heet wel heel toepasselijk Wies Cavé. Wat voor haar in de uitspraak geen beletsel mag zijn, on danks een verschillende schrijfwijze, om haar naam met een fluitende „F" uit te spreken. „Zingen" De klanten vertellen over haar, dat ze mensen van de drank heeft afgeholpen, waaronder een notoire verbruiker van twee liter cognac per dag. „Iets wat mijn eigen vrouw niet gelukt is", biecht de man in kwestie later op. Ook als er iemand ziek is, of een van de klanten zit in finan ciële nood, dan is het altijd Wies, die als eerste met raad en daad te hulp schiet en „nooit een van de klanten laat zakken". Ook zou Wies buiten haar entertainende talenten op het gebied van de lach ook nog beschikken over vocalistische kwalitei ten met betrekking tot het Vaderlandse Lied, die de zwarte Zangeres Zonder Naam van jaloezie lichtelijk zouden doen vergrijzen als zij er iets van zou horen. „Zingen dat dit meisje kan, je zou het bij na niet geloven", zegt een fan van haar. Wies lacht wat verlegen om dit compli ment èn als haar gevraagd wordt om voor deze rubriek een van haar mooie liedjes te zingen, dan krabbelt ze terug en zegt met een Christine Deutekom-achtige stem, dat'ze zoiets op commando beslist niet wil doen. Café ,,'t Zuid" met zijn sjoelclub, zijn kaartavondjes, zijn biljart- en binnenkort ook visvereniging leidt een florissant be staan. Een café waar Wein, Weib en Ge- sang nu eens niet een loze verlokkerij vor men, maar die hier werkelijk bestaan. Met Wies, die door al haar klanten (de vrou wen niet uitgezonderd) op haar verjaardag altijd weer in de bloemetjes wordt gezet, omdat ze zo mooi kan zingen, „zo'n mach tige vrouw is" en zo aanstekelijk kan la chen... ven op hebben gelegd. Maar ook zonder die paralel, die bij wijze van spreken voor de makers niet eens een vooropgezet doel hoeft te zijn geweest, is Chronik een uiterst boeiende documena- tire film, waarvoor geen be tere acteurs te vinden zou den zijn geweest, dan de bevolking zelf. De in Rotterdam vertoonde films vormden als vanouds weer een bonte reeks van uiteenlopende vormen van maatschappelijk engage ment. En dat sluit dan ook prachtig aan bij een van de conclusies van het door de stichting Burgerschapskun de georganiseerde forum, waarin werd geconstateerd dat elke filmkritiek als uit- gangspount moet hebben dat films waar ook ter we reld gemaakt direct samen hangen met onze maat schappelijke en individuele problemen. Wie die conclu sie overneemt komt na een gemiddeld bioscoopbezoek van een koude kermis thuis, maar mag Film Internatio nal als een abosluut hoogte punt ervaren. TON VAN BRUSSEL Café ,,'t Zuid" Herenstraat 43, Leiden Open: alle dagen van de week, be halve op dinsdag, van 's middags twaalf uur tot de gebruikelijke slui tingstijden van één of twee uur na middernacht. Zaterdagochtend gaat het café om half elf open.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7