Werkwee^van3^uurin metaalmag ookhi^ta|3|3es Staatssecretaris wil concessie doen Becanson verdacht van nnemen steekpenningen Kleinmetaal wil bij 62 jaar met pensioen Troepenconcentraties aan grens tussen China en Vietnam Auto's rijden in op verongelukte vrachtwagen 2eidóe Sou/tont papenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Jdacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 oer mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) ementen: kwartaal 43,05; jaar 160,70; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 9 februari 1979,69e jaargang no. 21269 Centennial „Centennial", nieuwe serie over de verovering van het Westen van Amerika op Ne- d.II om 20.27 uur. Om 18.59 uur „De wonderlijke avontu ren van Herman van Veen". Ned.I om 19.25 uur „Kwistig met muziek" en om 21.55 uur „Tussen toen en toekomst" met Johan van Bodegraven. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond. Wol kenvelden. Wolkenvelden en middagtemperaturen enkele graden boven nul. Weinig wind. Zon op 8.06 uur. Zon onder 17.43 uur. Hoogwater 2.26-14.40, laagwater 10.17- 22.35. (twarm genoeg te Baker vindt de temperatuur in haar kantoor Ie Waterloo school in Iowa (V.S.), ruim twintig fen, blijkbaar veel te laag. Daarom heeft ze niet i extra dik ondergoed aangetrokken, maar ook leuswarmeren handschoenen. MRECTEUR KLM (Van een onzer verslaggevers) ["ERDAM De Amsterdamse officier van justitie Behling heeft vanmorgen een gerechtelijk vooronderzoek derd tegen ir.Frits Becanson, die in 1971 als directeur Ie KLM met pensioen is gegaan. Hij wordt ervan ver in het verleden steekpenningen te hebben aangenomen Ie Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnell Douglas. In I zou het om een bedrag van achtmaal 25.000 dollar - tegen de koers van die tijd ruim 740.000 gulden, fanson heeft dit tegenover de KLM verzwegen. Daarom it de officier van justitie hem ook van kwade trouw, s wordt de voormalige KLM-topman verdacht van onjuis- l onvolledige belastingaangiften. De vordering tot een ge- dijk vooronderzoek geschiedt op grond van de gegevens ïjn voortgekomen uit een klacht van de Amerikaanse lie beurscommissie tegen Douglas. «secretaris Kroes heeft de informatie ter beschikking ge- h en doorgespeeld aan de officier van justitie te Amster- die er aanleiding tot vervolging in ziet. aalf (van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de kleine metaalnijverheid zijn het deze week eens geworden over een gezamenlijk te verrichten studie naar de mogelijkheid om op 62-jarige leeftijd met vervroegd pen sioen te gaan. Met ingang van dit jaar is het voor werknemers in de kleinmetaal al mogelijk geworden, met 63 of 64 jaar vrij willig met pensioen te gaan. Secretaris Vonk van de Federatie van Werkgevers in de metaalnijverheid deelde vanmorgen mee, dat werkgevers en werkne mers tijdens de CAO-onderhandelingen een commissie hebben ingesteld die de verdere verlaging van de pensioenleeftijd moet gaan onderzoeken. De commissie zal op zeer korte termijn aan haar studie begin nen. Volgens de heer Vonk hebben de werknemers in de kleinmetaal gevraagd, pensionering al op 60-jarige leeftijd moge lijk te maken, maar volgens hem is dat nu nog geen haalbare kaart. Hij zei dat de werkgevers zich verzet heb ben tegen het plan van de werknemers om ook de werkweek in de kleinmetaalsector te bekorten. „Daarmee lossen we het pro bleem van de enorme hoeveelheid vacatu res in de metaalnijverheid niet op. „Er is volop werkgelegenheid en de behoefte aan nieuwe krachten is groot. Daarom richten we ons alleen op vervroegde uittreding", aldus de Federatie-secretaris. INDUSTRIEBONDEN FNV WORDEN SOEPELER (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De industriebonden FNV gaan zich soepeler opstellen teneinde her vatting van de vorige week vastgelopen onderhandelingen voor een nieuwe cao in de (groot) metaal mogelijk te maken. Zij hebben de werkgevers aangebonden, de door de vakbqnden geëiste 35-urige werk week niet ineens maar in stappen in te voeren. De metaalwerkgevers lieten vorige week weten, dat er nu over werktijdverkorting helemaal niet te praten valt. De industrie bonden willen, dat de werkgevers dat cre do laten vallen. Hoe groot de stappen van werktijdverkor ting moeten worden, moet volgens de in dustriebonden FNV in de onderhandelin gen worden vastgesteld. Het resultaat zal in ieder geval de 35-urige werkweek moe ten zijn, die de industriebonden vergeleken met de andere FNV-bonden het hoogsdt in het vaandel voeren. De industriebonden willen de rest van hun cao-eisenpakket on gewijzigd terugbrengen in de volgende on derhandelingsronde, die in ieder geval niet eerder dan 20 februari kan beginnen. De industriebonden lieten de metaalwerk gevers vorige week per brief weten, dat zij hun eisenpakket bij de afzonderlijke on dernemingen op tafel zullen leggen als de werkgevers bij het centrale overleg nee zouden blijven zeggen. Philips bereid tot overleg over arbeidstijdverkorting (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Philips, de grootste particuliere werkgever in Nederland, is bereid tijdens de ko mende cao-onderhandel lingen arbeidstijdverkor ting ter discussie te stellen. Volgens de Philips-direc- teur van Sociale Zaken, drs F, v.d. Brand, gaat de onderneming deze discussie aan omdat de industriebonden van de FNV daar zo nadrukke lijk op aandringen. „Uit alles blijkt echter, dat wij bij de cao-onderhan delingen 1978 terecht zeer voorzichtig zijn ge weest waar het ging om arbeidstijdverkorting. Dit is een proces dat niet omkeerbaar is en zeer ingrijpende gevolgen heeft". Over de verantwoorde lijkheid die Philips vol gens de vakbonden heeft voor het wegvallen van 20.000 arbeidsplaatsen in de komende jaren zei Van den Brand: „wij willen niet van mensen af, wij willen goede om zetten maken. Wij heb ben nooit gezegd dat er de komende jaren perse zoveel arbeidsplaatsen zullen vervallen. Dat ge tal wordt steeds door de bonden opgevoerd als smaakmaker". Over de herverdeling van de arbeid staan de meningen van Philips en de vakbonden tegenover elkaar. Philips wijst on der meer op de hoge kosten die arbeidstijd verkorting met zich mee brengt en de organisato rische problemen die er door ontstaan. Boven dien trekt Philips het beoogde effect een bijdrage aan de oplos sing van het werklozen- probleem in twijfeL Door werktijdverkorting Eerste doden bij incidenten HONG KONG/TOKIO (UPI) - Een compagnie Chinese troepen is vanmorgen op Vietnamees gebied doorgedrongen en heeft daar drie Vietnamese militairen gedood, zo heeft het officiële Vietnamese persbureau vanmorgen gemeld. De Chinezen vielen een grenspost in de provincie Lai Chau aan. Daar bij vielen ook zes gewonden. Naar door Japanse kranten reeds eerder was gemeld heeft China honderden militaire vliegtuigen aan de grens met Vietnam neergezet, kennelijk met de bedoeling om Viëtnamese troepen te binden en hun te verhinderen de. verovering van Cambodja af te maken. Het Japanse blad Yomiuri Shimbun schreef dat de Chinese luchtmacht honderden Mig-17 en Mig-19 ge vechtsvliegtuigen hééft klaar staan bij de grens. De actie van Peking lijkt een antwoord te zijn op scher mutselingen met Vietnamese troe pen in twee Chinese grensprovin cies die drie dagen eerder plaats hadden. Daarbij zouden volgens Radio Peking minstens vier Chine se soldaten zijn gedood en vijf an deren gewond. De Chinese vice-premier Deng Xia- ping verklaarde woensdag in Tokio op zijn terugreis van de Verenigde Staen tegenover de Japanse oud premier Tanaka dat Vietnam ern stig moet worden gestraft voor de invasie in Cambodja en dat China overwoog een doeltreffende actie te ondernemen, zelfs als zo'n actie enig risico zou inhouden. De Sovjet-Unie heeft China ge waarschuwd dat dit land met vuur speelt door zijn troepenopbouw langs de grens met Vietnam. De Russen hebben inmiddels een klei ne vloot geïnstalleerd in de strate gisch belangrijk geachte Golf van Tonkin. China heeft inmiddels voor zijn troepenopbouw aan de Vietna mese grens gevraagd om versnelde levering van honderden Britse tanks. Waarnemers geloven dat door dit grensconflict de Russen rechtstreeks tegenover China kun nen komen te staan. kan de afzet in gevaar komen en daarmee de werkgelegenheid, waar mee het paard achter de wagen gespannen zou den worden, aldus Phi lips. De vakbonden daarente gen stellen, dat de on derneming verantwoor delijk is voor het be houd van de werkgele genheid. Het eigenlijke cao-over leg bij Philips start 22 februari. Virusziekte in Napels foutief behandeld NAPELS Onder de artsen van Napels is een controver se ontstaan over de behande ling van de slachtoffers van de „zwarte ziekte", die al aan ruim zestig kinderen het le ven heeft gekost De virus-ex pert dr. Giulio Tarro heeft de behandelende artsen ervan beschuldigd niet op de juiste manier de diagnose te heb ben gesteld en te lang te hebben gewacht met het in roepen van hulp van buiten. Volgens de virusdeskundige is de doodsoorzaak een bepald virus, dat het eerst door een Amerikaan is ontdekt en dat gevormd wordt door samens melting van eencellige kernen. Volgens behandelende artsen in het kinderziekenhuis van Napels zijn er echter ver scheidene doodsoorzaken. Tarro kritiseert het nemen van weefselmonsters bij al overleden kinderen, waardoor het virus niet meer kan wor den aangetoond, en het in vriezen van op de juiste ma nier genomen weefselmonsters die door het invriezen weer onbruikbaar werden. eftijd EEW BEETJES/ROOT VOOR' voor de Ombudsman voor pren. die de Verenigde Na trillen benoemen? ADVERTENTIE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Wereldombuds man voorkinderen KOPENHAGEN (AFP) - Ter gelegenheid van het jaar van het kind zal er volgens het Deense blad Aktuelt door de Verenigde Naties een om budsman voor alle kinderen in de wereld worden inge steld. Waarschijnlijk zal dit een Zweed worden en vol gens Aktuelt zal de instelling door de VN in Genève offi cieel worden bekendgemaakt. Extra olie wordt duurder TOKIO Saoedi Arabië heeft de prijs van de extra geproduceerde olie verhoogd met 14,5%. Die extra olie is nodig om de weggevallen export van Iraan- se olie op te vangen. De prijs stijging is gisteravond door het Japanse ministerie van handel en industrie bekendge maakt. Omstreden vijf gulden maatregel wellicht afgezwakt DEN HAAG Staatssecretaris mevrouw Ve der-Smit van Volksgezondheid is bereid om de omstreden maatregel van vijf gulden ei gen bijdrage bij vepleging in ziekenhuizen, iets af te zwakken. Belangrijkste wijziging zou zijn dat de eigen bijdrage slechts geldt voor de eerste zestien verpleegdagen, waar door de eigen bijdrage per opname wordt be perkt tot maximaal tachtig gulden. De gemiddelde verpleegduur in ziekenhuizen is zestien dagen. De staatssecretaris vindt wel, dat de ziekenfondsraad eerst moet aantonen, dat een grotere bijdrage dan tachtig gulden de betrokken ziekenfondsverzekerden werke lijk in financiële moeilijkheden brengt Volgens de staatssecretaris kan ook worden overwogen om het aantal groepen, dat niet voor betaling van de eigen bijdrage in aan merking komt, te vergroten. Nu zal de maat regel, die volgens regeringsplan op 1 april moet ingaan, niet gelden voor ongehuwden onder de achtien jaar, gehuwden boven de achttien jaar zonder inkomen, en mensen die kinderbijslag krijgen. Of er wijzigingen in het plan zullen worden aangebracht, hangt af van het advies van de ziekenfondsraad, dat eind deze maand zal worden uitgebracht. Van dat advies hangt ook in belangrijke mate de opstelling van de Tweede Kamer af, die nog over het omstre den bezuinigingsplan moet discussiëren. Op rijksweg bij Roelofarendsveen Alkemade Bij een ketting botsing op de rijksweg 4 ter hoogte van afslag Roelofa rendsveen zijn gisteravond 4 automobilisten gewond ge raakt. Vanmorgen om acht uur was er op dezelfde plaats een kettingbotsing waarbij twee vrachtwagens en drie personenauto's betrokken wa ren. De kettingbotsing van gistera vond ontstond nadat een vrachtwagenchauffeur een po ging deed om 'een personen auto in te halen. De automo bilist kwam ook naar links. In een poging om de botsing te vermijden sloeg de vracht auto enkele malen over de kop en belandde op de ande-, re rijbaan. De vrachtwagen chauffeur wist zich uit het wrak van zijn combinatie te bevrijden en rende-tegen de richting van het verkeer in om automobilisten te waar schuwen voor het gevaar. Hij kon niet verhinderen dat vier automobilisterlCop het autow rak inreden en daarbij ernsti ge verwondingen opliepen. Zij werden verveord naar het Academisch Ziekenhuis. Bij de kettingbotsing van van morgen, eveneens ter hoogte van het aquaduct in de rijks weg was geen mensen ge wond. De materieële schade echter aanzienlijk. Levensmoe RAF-lid vrij HAMBURG De 30-jarige Werner Hoppe, die als lid van de Baader-Meinhofbende in 1972 voor drie pogingen tot moord tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, zal worden vrijgelaten omdat het gevangenisleven hem zijn wil tot leven ontneemt, zo heeft de Hamburgse justitie gisteren meege deeld. De gevangenbewaarders zullen hem niet langer bewaken in het ziekenhuis waar hij wordt verpleegd. Twee medische speci alisten zeiden dat Hoppe aan een psychosomatische ziekte lijdt „die kan leiden tot verlies van de wil tot leven". Fietser onder auto LISSE Een 14-jarige fietser kenhuis in Heemstede na een uit Lisse is gistermiddag met aanrijding op de kruising onbekend hoofdletsel opgeno- Heereweg-Achterweg in zijn men in het Diaconnessenzie- woonplaats.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1