Hongerige meeuwen vallen mensen aan9 deTijd Snnenland A vriendelijk,VVD afhoudend beleid Van der Klaauw I krijgt wellicht railverbinding HP d0ENE GRAP GROEIDE UIT TOT HORRORSCENES la THE BIRDS iTDA WIL DAT VAN DER KLAAUW AFTREEDT 9Verkeersbord' voor vliegtuigen van rijkspolitie if LEIOSE COURAMT DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 PAGINA 9 (Tan een onzer verslaggevers) I^WOLLE „Ik kan er Hog steeds om lachen". Zo (^ageert de 23-jarige Zwol- enaar Jelle Sterken op de maaPaP» <üe hij bijna twee irtikreken geleden uithaalde lenipet het grootste dagblad i ;)an Nederland, de Tele- *Jraaf, en die vorige week "e'JJBeIfs breeduit het grootste vanlagblad van West-Duits- egenjind, Bildzeitung, haalde. 'Ik Sta het kader van een wed- pvelenscliap met een vriend eteflde hij de Telegraafre- eigelactie met de mededeling emivat hij getuige was ge- loenfeest van een aanval van 88" (eeuwen op mensen. De gevolgen van dat telefoon tje had hij niet voorzien. Weddenschap In tal van kranten had Jelle gele zen dat de dieren het door de aanhoudende vorst moeilijk had den. Pratend over de onzin die in enkele kranten te lezen zou zijn, was in zijn vriendenkring het idee ontstaan om de proef op de som te nemen. Er werd een wed denschap gesloten en Jelle belde woensdagmiddag 24 januari vanaf zijn werk Amsterdam. De redac tie reageerde naar zijn zeggen en thousiast. „Voor mezelf", zegt Jelle, „had ik al wat namen bedacht van men sen die gebeten waren door meeuwen. Ik noemde de namen Pekel, Bach en Mulder. Diezelfde avond werd ik gebeld door twee personen van de Telegraaf. Zij wilden de gewonden opzoeken en vroegen naar de voornamen. Die wist ik uiteraard niet, omdat ze niet bestonden. Ik zei dus, dat ik de adressen en voornamen niet kende. Men wilde daarop mij thuis opzoeken, maar dat weiger de ik. Het was immers al half elf'. „Ik dacht dat ik de weddenschap verloren had, want de volgende dag stond er geen letter over de zogenaamde agressieve meeuwen in de krant. Maar een dag later schrok ik wel, want toen stonden mijn opmerkingen op de voorpa gina van de Tëlegraaf. En niet al leen mijn opmerkingen, maar ook liet men de door mij uit de lucht gegrepen „gewonden" aan het woord en men had ze zelfs van geslacht en voorletters voorzien: mevrouw G Pegel, de heer M. Bach en Johannes Mulder". Niet alleen dit verbaasde Jelle in hoge mate. Er stond die vrijdag ook een föto bij het artikel. „Het was net echt", zegt Jelle. „Alleen die door meeuwen aangevallen vrouw was wel duidelijk zicht baar in de foto gemonteerd. Ik veronderstel, dat die foto donder dag bij de door mij genoemde Wavin-vijver, waar ik in geen ja ren geweest ben, gemaakt is. Dat mijn grapje zo'n omvang zou aan nemen, had ik nooit verwacht". Bildzeitung Het verzinsel bleef in de media niet beperkt tot de Telegraaf. In het grootste boulevardblad van West-Europa, Bildzeitung, werd onder een kop over vijf kolom („Vemickt für hunger: riesige Möwe greifen menschen an" gek van honger, meeuwen vallen mensen aan het bericht uit „Der Angefehene Telegraaf" over genomen. En dat niet alleen. In het artikel, dat voorzien was van dezelfde, reeds eerder genoemde •foto, schreef journalist N. Lewan- dowski over „horrorscènes als in de Hitchcockfilm The Birds en de Zwollenaren, die verminkt wer den". Men deed er duidelijk nog een schepje bovenop. De vrouw op de foto moest volgens Bildzeitung met opengebeten polsader naar het ziekenhuis. Bij ene Jan van der Poll „klauwden de meeuwen zich vast in het haar". De 41-jari- ge sterke ambachtsman Johannes Mulder kwam er af met vlees wonden aan het hoofd en de 17- jarige Jelle Sterken overleefde een aanval van vier meeuwen, omdat hij zich op de grond wierp en al kruipend in een portiek vei ligheid vond". Aldus Bildzeitung, dat nog een extra dimensie aan het verhaal gaf door mee te delen dat het gemeentebestuur van Zwolle besloten had gif te ver spreiden in de strijd tegen de meeuwen. Verder zou Zwolle voor iedere gedode meeuw twee gulden betalen. Prins Bernhard De „practical joke" van Jelle Sterken had nog meer gevolgen, want Duitserfe, die het woeste ver haal in hun Bildzeitung lazen, grepen verontwaardigd de tele foon of stuurden telegrammen. Vanuit Berlijn en Hamburg kwa men telegrammen van milieu-or ganisaties. Telefonisch liet iemand anders weten prins Bernhard over de meeuwenvernietiging te zullen inlichten. De gemeente Zwolle kon hen echter gerust stel len. Enkele Duitsers hadden het arti kel overigens al merkwaardig ge vonden, omdat het sprak over meeuwen met tien centimeter lan ge snavels. En dat was volgens het Internationales Anti Jagt Ko- mitee „een boosaardig journalis tiek uitbroedsel". Toen Jelle Sterken gisteravond in de Zwolse Courant kennis nam van al deze reacties besloot hij terstond contact op te nemen met de redactie om te vertellen, dat zijn grap wat uit de hand dreigde te lopen. In Zwolle zelf heeft hij inmiddels een zekere reputatie opgebouwd als praktisch grappen maker. Zo nam hij in de winter 1977-1978 de politie bij de neus, toen hij op de wal van de stads gracht een fiets, kleren en een handdoek deponeerde. De politie ging prompt op zoek naar de en thousiaste zwemmer, die bij die kou in de gracht was gaan zwem men. Tijdens die speuractie kwam Jelle zelf voor de draad met zijn grap. \JVan onze parlementaire redactie) ^HAAG Is er sinds het optreden minister Van der Klaauw sprake een ommekeer of een accentver- iving in het buitenlands beleid van (ederlandse regering? Deze (politie- rraag stond gisteren centraal in het ide-Kamerdebat over de begroting buitenlandse Zaken. L-kamerlid Ter Beek sprak vin een Ikend beleid" van Van der Klaauw. wordt gejaagd door de wind van partijgenoot Bolkestein (WD) ener- en zijn coalitiegenoot Jan Nico Iten (loyalist CDA) anderzijds", al- e PvdA-er. CDA-kamerlid concludeerde na een ver gelijking van het buitenlands beleid van het vorige kabinet met dat van Van der Klaauw dat er sprake is van „accentver schuivingen". Naar zijn mening is er wel degelijk sprake van continüiteit in het beleid, „al is dit beleid niet altijd even duidelijk, zoals onder meer blijkt uit het stemgedrag in de VN". In het algemeen zeiden de CDA-woordvoerders Mommer- steeg en Van der Linden zich wel te kunnen vinden in het beleid van Van der Klaauw. De woordvoerders van de WD-fractie, Van der Klaauws partijgenoten dus, ga ven in hun betogen in feite geen beoor deling van het beleid van Van der Klaauw. Ze hielden zich wat dit betreft opvallend op de vlakte. Bolkestein sprak slechts de hoop uit dat de minister de begrippen doelmatigheid en geloofwaar digheid als zijn leidsnoer zal beschou wen. Opmerkelijk was dat Bolkestein namens de meerderheid in de WD-fractie af stand nam van het Zuid-Afrikabeleid van het kabinet". De meerderheid in mijn fractie is geen voorstander van een olie-embargo tegen Zuid-Afrika", aldus de WD-er, zich daarmee distantiërend van de steun die de Nederlandse verte genwoordiger in de VN-Assemblée on langs aan een resolutie over een olie-em bargo verleende. Minister van der Klaauw en staatssecretaris Van der Mei (beiden Buitenlandse Za ken) tijdens het kamerdebat van gisteren. Aan de interruptie-microfoon ex-minister Van der Stoel, nu PvdA-kamerlid. WD-leider ontkent koerswijziging DEN HAAG Er is geen sprake van dat de WD-frac tie zou hebben besloten tot een koerswijziging. Dat schrijft de WD-fractievoor- zitter in de Tweede Kamer mr. Koos Rietkerk deze week in het partijblad "Vrijheid en Democratie". Hij reageert hiermee op be richten als zou de WD tij dens een fractieberaad twee weken geleden in Wolfheze het roer hebben omgegooid. Volgens Rietkerk is in dit fractieberaad over onderwer pen gesproken als de proble matiek van de arbeidsmarkt, democratisering en decentrali satie, die de laatste maanden door Bestek él onvoldoende naar voren zijn gekomen. "Van koerswijziging is dus geen sprake, eerder van een koersversterking", meent de fractievoorzitter van de WD. prdam „Wellicht is het moge- len aansluiting van de Schiphol- »p het RAI-tentoonstellingscom-, IJ te realiseren, waarbij een ver- ïlog tot stand komt tussen station erdam-Zuid en het Europaplein, aalbaarheid van dit plan wordt Cl op het ministerie van Verkeer Oerstaat bestudeerd." I ii gisteren minister Tuijnman van i^er en Waterstaat in zijn toe- Ie bij de opening van Nederlands ondergrondse parkeergarage RAI in Amsterdam. Volgens 'ordt het onderscheid tussen au- en autogebruik vaak over het hoofd gezien. „We moeten het elkaar gunnen dat we van onze auto een ver standig gebruik maken. Met degelijke middelen moet het verkeersbeleid han den en voeten worden gegeven. Een daarvan is een uitgekiende samenhan gende aanpak van het parkeerpro bleem", aldus de-bewindsman. Met name moeten zijns inziens de ge meenten de koers van zo'n verkeersbe leid uitzetten omdat zij juist veel in vloed hebben op het parkeergebeuren. Maar men moet wel beslissingen dur ven nemen. „Het lijkt er vaak op of de grootste activiteiten bestaan uit het oplossingen blijven zoeken", zo zei hij. Hij onderstreepte dat het parkeerbe leid ver strekkende consequenties heeft op het maatschappelijk en eco nomisch leven. Over zijn knelpuntenbeleid merkte de minister op, dat Nederland er niet in mag berusten dat de autosnelwegen op een aantal plaatsen chronisch ver stopt zitten. „Aan die knelpunten moe ten we extra aandacht schenken", zo zei hij. Naar zijn overtuiging zou voor het verkeer in de stedelijke agglome raties een aanvaardbare verhouding tussen bereikbaarheid en leefbaarheid moeten ontstaan. Het parkeerbeleid neemt daarbij volgens hem een sleu telpositie in. De nieuwe ondergrondse parkeergara ge (ongeveer 1500 auto's) zal met al leen de bereikbaarheid van dit ten toonstellingscomplex vergroten, maar ook voor de buurtbewoners ontlasting geven van de grote parkeeroverlast. Direct rond het tentoonstellingscom plex zijn nu 3600 parkeerplaatsen be schikbaar. Na de officiële opening van dit par- keercomplex maakte de minister nog een rondgang door de tentoonstelling shallen van de Personenauto-RAI. Deze tweejaarlijkse personenauto-ten toonstelling en tevens de grootste pu- blieksexpositie van Nederland, opende vandaag haar poorten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijkswaterstaat gaat langs een aantal druk bereden autosnelwegen in ons land borden plaatsen met daarop een kilometeraanduiding die uit de lucht zicht baar is. Dit gebeurt ten behoeve van de surveillance door vliegtuigen en helikopters van de rijks politie. Files, verkeersongevallen en andere ca lamiteiten kunnen zo door de politiemensen in de lucht beter en sneller gelokaliseerd wor den. Dit komt de coördinatie met de politie op de grond en de wegbeheerders ten goede. Het gaat in totaal om 199 borden. Ze zullen onder meer géinstalleerd worden langs sommi ge delen van de rijkswegen 2, 12, 13, 20 en 27. De kilometeraanduiding bestaat uit groene cij fers, gespoten op een gele ondergrond. Proe- ven hebben uitgewezen dat deze combinatie van kleuren onder verschillende weersomstan digheden goed zichtbaar blijft tot een hoogte van 300 meter. Het is de bedoeling dat alle borden in oktober van dit jaar zijn opgesteld. ;.9eroordeeld voor 'innemen giften erdam De Amsterdamse rechercheurs vreemdelingen- J Henk S. (48) en Johan B. (58), die betrokken zijn l Se* kü de corruptie-affaire Warmoesstraat, zijn gisteren "'wye rechtbank in de hoofdstad veroordeeld tot een boete 1500 gulden, wegens het aannemen van giften uit de se onderwereld. Er was 3000 gulden boete tegen hen chercheurs hebben sinds mei vorig jaar drie keer terecht n staan wegens hun aandeel in de corruptie-affaire, om- tegen hen uitgebrachte dagvaarding tot tweemaal toe 'erd verklaard. achtte de rechtbank de tenlastelegging bewezen. B. en iben ieder ongeveer 1000 gulden aan giften aangenomen m Chinese gokhuisbaas, terwijl zij wisten dat die giften id waren om hen te bewegen illegale Chinezen onge- te laten. De agenten ontkennen overigens dat zij ooit ferkelijk een tegenprestatie hebben geleverd. t vonnis wordt als verzachtende omstandigheid aange- dat B. en S. een uitstekende staat van dienst hebben, tt zij hun werk onder zeer moeilijke omstandigheden en verrichten. Ook het feit dat zij buiten hun schuld drie voor de rechtbank hebben moeten verschijnen is een geweest. |ete wordt verder verminderd met 100 gulden voor elke |ie de rechercheurs in voorarrest hebben doorgebracht, B. op 1200 gulden en S. op 800 gulden uitkomt. D krijgt beslissenderol bij icitaties bij overheid (Van onze parlementaire redactie) AG In de naaste toekomst zal de Binnenlandse beidsdienst (BVD) een beslissende stem krijgen bij sol- ies naar functies bij het Rijk. Dat is de inhoud van een jie ministeriële ontwerp-beschikking die Elseviers Maga- e week publiceert. tra moet feiten over de sollicitant gaan verzamelen en pan beoordelen of de kandidaat aanvaardbaar is. In de Jk worden die feiten nu ook al door de BVD verzameld wordt de beoordeling en het formuleren van bezwaren Slaten aan het betrokken departement, euwe beschikking heeft betrekking op ongeveer 65.000 ouwensfuncties" bij de overheid waarvoor een veiligheid- ?zoek noodzakelijk is. Het ligt ook in de bedoeling om •an een centraal antecedentenonderzoek te houden, waar- Jdere sollicitant, ongeacht de functie die hij wil krijgen, ^al moeten onderwerpen. Dit antecedentenonderzoek ~~hu nog door de departementen afzonderlijk uitgevoerd. NIEUWSNET, gisteren voor het eerst als weekblad op de markt, praat met minister De Koning over de taken van prins Claus. „Ik zou het bij zonder op prijs stellen, indien de prins ook gelegenheid zou vinden om dit adviseursschap te vervullen nadat Beatrix ko ningin geworden is. Ik denk dat het voor hem mogelijk zal zijn hierin bevredigend te functioneren zonder dat daar door zijn positie als echtge noot van de koningin in het gedrang komt". Ook aandacht voor de abortuskwestie. Het blad heeft een mini-enquête laten houden. „Zevenenzeven tig procent van alle Nederlan ders en 71 procent van de ka tholieken vinden, dat katholie ke Kamerleden moeten beslis sen vanuit een eigen veranU woordelijkheid als politicus, en niet zonder meer het standpunt van hun kerkelijke leider, de paus, moeten inne men". In de rubriek „Buiten land" een gesprek met de verbannen sjah van Perzië. „Ook ik sta niet boven de kritiek. Maar gelooft U wer kelijk dat ik 37 jaar lang tien uur per dag heb gewerkt om op dit punt uit te komen en te zien hoe mijn volk achter uit wil, terug naar de bron van de islam? Hoe het van de weg vooruit van de hele mensheid af wil?" ELSEVIER onthult een gehei me beslissing van minister Wiegel om de BVD grotere bevoegdheid te geven bij de aanstelling van ambtenaren. Zie daarvoor het bericht el ders op deze pagina.Voorts een groot interview met de president van de Nederlandse Bank, dr. Jelle Zijlstra. „De regering heeft nog een spaar potje uit vroegere jaren, toen er van tijd tot tijd iets over bleef. De regering heeft op het ogenblik een saldo bij mij van iets in de orde van groot te van bijna vier miljard. Dat zou men dus kunnen opma ken". De HAAGSE POST praat met minister Van der Klaauw. „Ik zal niet ontken nen dat er een hoop kritiek op mij is, maar dat hoeft mij er niet van te weerhouden te denken: ik ga rustig door, ik vind dat ik het goed doe. An ders blijf je een soort kleurlo ze superambtenaar en dat ben je natuurlijk niet meer". Elders deze kanttekening bij de rol van Amerika in Iran: „Wanneer Carter zijn politiek van de mensenrechten in Te heran met dezelfde nadruk had verdedigd die hij er in Moskou aan geeft, zouden de VS vandaag tussen Baktiar en Khomeiny hebben kunnen bemiddelen en misschien een burgeroorlog hebben kunnen voorkomen".Een portret ten slotte van popzanger Herman Brood. „Hoe meer wijven je kunt versieren, hoe leuker het is, niet dan? Ik zou niet we ten waar ik anders rock en roll voor zou moeten maken. Het is allemaal een kwestie van: moeder, kijk eens wat ik VRIJ NEDERLAND schrijft over de gevolgen van de cri sis in Iran: „Door de distribu tiemaatregelen van de grote oliemaatschappijen merken we nu nog weinig van het wegvallen van de leveranties. De echte gevolgen van het stilvallen van de Iraanse olie- produktie zullen pas later dit jaar over de hele westerse wereld voelbaar worden. U hoort er in september meer over". Voorts een interview met Annemarie Gr e wel, be kend geworden door de Grand Gala's van de VPRO. „Luisteren hoef je niet. Wel nee, als ik altijd geluisterd zou hebben naar wat er in de universiteitsraad te berde ge bracht werd, dan was ik al lang gek geworden. Je merkt wel aan de intonatie wanneer het op zijn einde loopt. En bovendien zeggen ze meestal: dank u. Nou, dan kom ik weer in actie".De kleurbijlage schildert een portret van pre mier Van Agt. „Zelden is hij al voor tien uur op zijn post. De meest afwezige premier die Nederland in jaren gehad heeft". DE TIJD blikt terug op „de bedroevende uitwerking" van de aanwezigheid van de paus in Mexico. „De bedwelmende ervaring van het pauselijk be zoek, voor het goed verloop waarvan ook de zogeheten anticlericale regering kosten noch moeite heeft gespaard, blijkt gefunctioneerd te heb ben als een enorme bliksemafleider. In de explo sieve situatie was de komst van de paus een perfect mid del om de aandacht van de economische crisis af te lei den". Met de verloskundige prof. G. Kloosterman wordt gepraat over abortus. „De in greep lijkt een pervertering van ons vak. Toch is dat niet zo. Wanneer je het moeder schap als iets heel bijzonders ziet, en dan niet alleen het baren, maar vooral ook het hebben van een kind, het be schermen, het opvoeden, kort om het ouderschap, dan komt daarbij de opdracht om kin deren geboren te laten wor den in een wereld waar ze welkom zijn". Het omslagarti kel gaat over adoptie van bui tenlandse kinderen. DE mum UNIE De NIEUWE LINIE noemt Li banon het raadsel van de Ne derlandse politiek. „We tasten in het duister over de duister nis waarin het ministerie van buitenlandse zaken zich blijkt ,te bewegen. Er is geen touw aan vast te knopen. Maar straks gaat dat een aantal Nederlandse soldaten het le ven kosten. En een parlement dat zulk een absurde politiek aanvaardt, zal mede schuldig zijn aan dit trieste avontuur". Een beschouwing over het handelen van de vakbeweging mondt uit in de conclusie: „Het is onbegrijpelijk dat de vakbeweging niet onderkent welke maatschappelijke en politieke potentie men onge bruikt laat liggen doordat men de problemen der jonge ren verwaarloost. Het unieke van de huidige situatie is im mers dat zij grote mogelijkhe den opent voor het verbinden van de algemene arbeiders- strijd met die van vrouwen en jongeren". De GROENE AMSTERDAM MER maakt deze balans op van de wereldpolitieke situa tie: „Het ziet er naar uit, dat de communistische groot machten en hun bondgenoten steeds meer verwikkeld raken in een pure machtstrijd in Azië. Waarbij de kansen op een grote oorlog groeien, en de vooruitzichten voor een werkelijke bevrijding van de Derde Wereld minder wor den". Ook een artikel over „de gevaarlijke vrijage" tus sen strafrecht en welzijns werk. „Wat stelt men zich voor dat gebeuren gaat indien personen, tot dwangdienst- plichtverlening veroordeeld, verkeren moeten temidden van anderen aan wie dat niet verborgen kan blijven? Het gevaar is levensgroot, dat de strafjustitie voortaan kan gaan kiezen tussen een ver borgen brandmerk (gevange nis) en een openbare (dwang- dienstverlening). Inderdaad: de mogelijkheden waarover justitie beschikken kan, wor den er mee uitgebreid". HERVORMD NEDERLAND verwijt de paus dat hij „de Poolse situatie getransplan teerd heeft op die van La tijns-Amerika, met voorbijzien van het totaal verschillende karakter van deze samenle vingen". De godsdienstsocio loog prof. W. Goddijn daaren tegen: „Ik vind het belangrijk dat de paus de eigenheid van de cultuur, waarin elke lokale kerk verkeert, respecteert. Po len is geen Mexico en Mexico is geen Nederland. Hij wordt hier wel geprezen als een ras- politicus. Ik denk dat hij ge prezen moet worden als man die elke lokale kerk in haar waarde laat". Voorts een in terview met de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties Andrew Young. „Tachtig procent van de be vrijdingsbewegingen in Afrika is tot stand gekomen met westelijke hulp. Vandaar onze zeer grote geloofwaardigheid in Afrika. Daar kunnen de Russen niet aan tippen. Die geven alleen wapens en zien niet dat hun mlvoed terug loopt Over het geheel geno men wenden zelfs de regerin gen die in naam communis tisch zijn, zich voor techni sche hulp tot het westen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9