Amerikanen leven met een creditcard- j schuld van 100 miljard gld Ontvoeringsindustrie' in Italië bloeit als nooit tevoren liilS' Permanente honger doet geen pijn, maar is fnuikend voor zowel geest als lichaam fVmerika wil aan Bonn Nazidocumen ten overdragen hongersnoodrampen slechts het topje van een ijsberg 3UITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 PAGINA Sal consultatiebureaus VOOR schuldverslaafden loor onze correspondent Dick Toet) ^VSHINGTON Walter Cavanagh (33), n beginnend apotheker in Los Altos alifornié), spaart „creditcards". Hij eft er al meer dan 85 en heeft nog een jar honderd aanvragen lopen, Cava- »gh. die een inkomen geniet van ca. 1.000 gulden, is verstandig en gebruikt meestal maar twee. Als hij echter zou illen en zijn hele batterij „creditcards" stelling zou brengen, zou hij in eén jaand bijna 20 miljoen gulden kunnen isteden zonder eéri contante dollar te Kalen. r zijn meer dan 600 miljoen „credit- u-ds" in de Verenigde Staten in om- pp, d.w.z. dat elke volwassen Ameri- in er gemiddeld minstens vier heeft, totale uitstaande schuld ligt boven de i0 miljard gulden. Tel daarbij dat de lerikanen meer dan het dubbele van al gigantische bedrag schuldig zijn hypotheken en je komt aan een be- ig, waarmee je elke Nederlander een ke twee ton ter beschikking zou kun- 1 stellen. Je zou er mee, bij gebruik 1 dollarbiljetten, een afstand kunnen lekken van zo'n 4500 kilometer (Los geles-New York). Die strook wordt 5,5 kilometer breed. Het drukken 1 die biljetten zou 600 jaar vergen en zou gedurende 50 jaar elke minuut )ee ton kunnen uitgeven. Amerikaanse consument leeft van ge ïnd geld. Van elke dollar die een Ame- lan verdient, besteedt hij of zij bijna kwart om schuld af te betalen. Het ital Amerikanen, dat de „weelde" van „koop nu, betaal later" niet meer dragen, neemt snel toe. Waarschijn- 15 miljoen zitten er op dit moment over hun nek in. Het is erger dan de igverslaving, menen sommige experts, leien veel „schuldverslaafden" tot voor irt in handen van nogal eens geweten- :e „schuldverzamelaars", sinds enige d rijzen in snel tempo bonafide en van rerheidswege gecontroleerde consultatie- iireaus uit de grond. Zij stellen zonder winstbejag en tegen een redelijke vergoe ding een therapie ter beschikking. Ana loog aan soortgelijke bureaus voor alco holisten dragen deze instellingen soms namen als „Anonieme schuldenaren". Volgens de in Washington gevestigde overkoepelende organisatie maakten vo rig jaar meer dan 100.000 families ge bruik van de diensten van deze bureaus. Het gemiddelde inkomen van deze fami lies bedroeg circa 30.000 gulden, de ge middelde schuld lag tussen de 12.000 en 14.000. Er bestaat volgens een woordvoerder van de overkoepelende organisatie nog een enorme drempelvrees: „Mensen lij ken eerder bereid openlijk te praten over hun sexleven dan over hun finan ciën". Tot de therapie behoort het ten overstaan van het slachtoffer vernietigen van alle in diens bezit zijnde „credit cards". De klant wordt voorzien van be- stedingstips en er wordt een bedrag af gesproken, dat maandelijks zal worden afgedragen en dat door het bureau on der de gemiddeld negen schuldeisers wordt verdeeld. Werk zal er voor de consultatiebureaus voldoende blijven, want niets wijst er op dat de hausse zal afnemen. Integendeel, het aantal „creditcards", dat via banken, financieringsfirma's, benzinemaatschap pijen, winkelbedrijven e.d. wordt ver strekt, groeit nog steeds explosief. VISA (de vroegere BankAmericard) bijvoor beeld zag het aantal kaarthouders vorig •jaar met 40 procent toenemen. VISA (60 miljoen) is Mastercharge (50 miljoen) in middels ruim gepasseerd. Beide worden verstrekt door banken, kennen een limiet van 1600 tot 2000 gulden en hebben een systeem van maandelijkse aflossing. Financiële maatschappijen als American Express, Diner's Club en Carte Blanche kennen in principe geen limiet, hebben een strikter toekenningsbeleid en verlan gen maandelijks de betaling van de com plete rekening (vliegtickets op verzoek uitgezonderd). De meeste warenhuizen. grootwinkelbedrijven, winkelcentra, be nzinemaatschappijen of amusementsin stellingen die hun eigen „creditcard" uit geven, en dat doen de meeste, hebben bijna allemaal een limiet en de mogelijk heid van een maandelijkse aflossing in termijnen. Het rentepercentage ligt door gaans tussen de 9 en 18 procent. De hegemonie van het plastic kaartje is zo groot, dat er plaatsen zijn waar je met contant geld niet terecht kunt. Zeker bij contante betaling van grotere bedra gen loop je grote kans als een uiterst verdacht individu te worden beschouwd en behandeld. Met de persoonlijke bank cheques, waarover de meeste Amerika nen beschikken en die leverbaar zijn in alle mogelijke kleuren en met de meest fantastische illustraties, kan het beroeren van een stukje „echt" geld bijna onbe perkt worden uitgesteld. Wil je toch we ten hoe contant geld er uit ziet, dan hoef je niet per se riaar de bank. Veel super markten staan het uitschrijven van een persoonlijke cheque toe tot een hoger be drag dan het totaal van de boodschap pen. De rest (tot 200 gulden) krijg je dan in contanten uitgekeerd. De concurrentie tussen de "creditcard"- maatschappijen is hevig. Het ongevraagd toesturen van „creditcards" is enkele ja ren geleden wettelijk verboden, maar daarbuiten worden alle mogelijke wegen bewandeld om de klantenkring uit te breiden. Hoewel de aantallen al bijna on voorstelbaar zijn, biedt de markt nog ruimte genoeg. Uit een recent onderzoek is gebleken, dat een gemiddeld Ameri kaans gezin ca. 50 betalingen per maand doet. Daarvan worden er gemiddeld 2 tot 3 via een „creditcard" gedaan. Het gebruik van een kaart is vrijwel on beperkt. De betere bordelen in New York bijvoorbeeld maken, om compro mitterende situaties voor hun klanten te voorkomen, op de „betaalslip" gebruik van de adressen van nabijgelegen restau rants. Zo voorziet de „creditcard" in vrij wel elke denkbare behoefte, behalve die van soberheid. Uitgezonderd degenen, die de schuld bo ven het hoofd is gegroeid, liggen er wei nig Amerikanen wakker bij het idee, dat alle inkomsten van het land voor de eerstkomende zes jaar op dit moment al zijn uitgegeven. Minister van Financiën, Michael Blumenthal, vindt het „geen overweldigend probleem". Toch maakt het de poten onder de Amerikaanse eco nomie enigszins wankel, wordt de hoge inflatie een probleem dat voor de „koop- nu-betaal-later-massa" ook z'n aantrekke lijke kanten heeft en maakt het de belas tingopbrengst aanzienlijk lager, omdat rente van schulden ook in de Verenigde Staten fiscaal aftrekbaar is. Maar de „creditcard" en het massaal af sluiten van tweede hypotheken heeft Amerika ook sneller dan welk ander land uit de economische recessie van 1975 gehaald, zo luidt een vrijwel alge meen aanvaarde analyse. Diezelfde opge zweepte economie is nu echter voor een belangrijk deel de motor van een inflatie van tegen de 9 procent. Van alle mogelij ke middelen om de economie wat tot rust te brengen, is volgens veel deskun digen het beteugelen van de consumptie drift het moeilijkst. Hogere rentepercen tages en sombere economische voorspel lingen lijken in ieder geval niet meer in staat de Amerikaanse consument van zijn „schuldcomplex" af te helpen. (Van onze correspon dent Piet Tummers) ROME Terwijl het bedrijfsleven in Italië, het zevende industrie land ter wereld, met ernstige moeilijkheden kampt, is er één „be drijfstak" die bloeit als nooit tevoren: de ont voeringsindustrie. Voor 1978 kwam het aantal „rapimoneto" zeker op 35 stuks. Dat is 10 pro cent van het aantal sinds juni 1960 gepleeg de ontvoeringen. Uit de cijfers blijkt dat hel aantal ontvoeringen toeneemt. Brandpunten zijn de grote steden zoals Milaan, TÓnjn en Rome. Napels en Padua delen iets minder in de twij felachtige eer, terwijl Vene tië met zijn autoloze straten en talrijke kanalen er zich niet zo goed toe leent en vrijwel gespeend blijft van deze vorm van misdaad. Het eiland Sardinië geeft echter een vrij sterke toeneming van het aantal ontvoeringen te zien. Op dit steeds meer als rustoord voor vermogen de pensioentrekkers en rust behoevende beleggers in trek komende vakantie-ei land werden de laatste acht maanden van dit jaar tien mensen ontvoerd. Van hen zijn er nog zes in handen van onbekende bandieten. De maand november spande met vijf ontvoeringen de kroon. Milaan De werkplaats van Italië, het industriegebied van Lombardije met Milaan als hoofdstad, is een andere haard van ontvoeringen. Uit de relatief weinige arresta ties die er werden verricht, kan de voorzichtige conclu sie worden getrokken, dal Marcella Boroli die vorig najaar werd ontvoerd. de meeste bandieten niet tot de autochtonen behoren. Hel zijn meest migranten, mee gesleurd met de golf van 10 miljoen Zuiditaliaanse land verhuizers binnen de eigen grenzen, die soms met geen andere bagage dan een kar tonnen doos met een touw er omheen tijdens het „mira- colo economico" hun geluk zijn gaan zoeken in het om arbeidskrachten schreeuwen de Noorditaliaanse industrie gebied. Het overgrote gedeel te van deze mensen uit de zuidelijke „Mezzogiomo" be staat uit behoorlijke, hard werkende mensen die in en rond de metropolen Milaan en Turijn een redelijk nieuw bestaan hebben gevonden, maar er is onmiskenbaar ook een stukje maffia mee gekomen. Achter minstens een stuk of zes ontvoeringen van de laatste tijd wordt de hand en het brein van een en dezelfde maffia-peetvader vermoed. Sinds 1960 zijn alleen in de provincie Lombardije 85 mensen ontvoerd. Daarvan zijn er 58 vrijgelaten nadat familie, bekenden of bedrij ven een fikse losprijs had den betaald. Acht ontvoer den werden door de politie opgespoord en bevrijd. Van enkele anderen staat vast dat ze zijn vermoord. Van een stuk of tien ontvoerden heeft men nooit meer iets vernomen. Losprijzen De gevraagde en vaak ook betaalde losprijzen lopen, in guldens omgerekend, in de honderdduizenden en soms in de miljoenen. De justitie heeft de bevoegdheid alle geldmiddelen van de naaste familie van een ontvoerde te blokkeren, zodat ze niet in staat is een losprijs te ver garen. Als regel wordt dat via de pers bekend gemaakt als een soort beroep op de ontvoerders om hun slacht offer maar te laten lopen. Met dit paardemiddel hoopt de justitie het ontvoeren van mensen, wanneer dit althans niet om politieke maar om criminele redenen gebeurt, minder aantrekkelijk te ma ken. Op de lange duur zal moeten blijken of dit middel effect sorteert. Soms komt het voor dat de familie van een ontvoerde lak heeft aan deze maatregel en in arren moede toch probeert te on derhandelen met de ontvoer ders. Dat was bijvoorbeeld het geval met de bioscopen- koning Giovanni Amati in Rome, die, tegen het na drukkelijk verbod van de opsporingsautoriteiten in, toch meer dan een miljoen gulden buiten zijn geblok keerde bezit om wist te ver garen om zijn ontvoerde 21- jarige dochter Giovanna vrij te kopen. Zwangere vrouw Ook in het geval Marcella Boroli zijn alle gelden die door de vermogende familie als losgeld zouden kunnen worden vrijgemaakt, door de justitie geblokkeerd. Marcel la Boroli was twee maanden geleden, toen ze werd ont voerd, zeven maanden in verwachting. Noch het dra matische beroep van haar echtgenoot op de ontvoer ders via de televisie, noch het beroep op hun menselij ke gevoelens door paus Jo hannes Paulus II, heeft enig resultaat gehad. Als Marcel la Boroli nog in leven is be staat er alle kans, dat zij de eerste is die een baby ter wereld brengt in de gevan genis van haar ontvoerders. Dit voorbeeld vormt eens te meer een aanwijzing voor het niets ontziende optreden van de gangsterbenden die zich bezig houden met deze weliswaar lucratieve maar uiterst gemene vorm van criminaliteit. ERLIJN (AFP) De Verenigde Staten willen binnenkort Igenoeg alle vertrouwelijke documenten over oud-nazi's en ipfiguren uit het Derde Rijk, die nog in hun bezit zijn, verdragen aan de Westduitse overheid. Dat is in West-Ber- Jn uit welingelichte bron vernomen. Het gaat om zowat 25 iiljoen steekkaarten en gebundelde brieven. De dossiers we en verscheidene tonnen en dragen het stempel „Geheim". et Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bewaart documenten sedert 1952 in het „Documentation Center" in est-Berlijn, een streng bewaakte, met prikkeldraad omzoom villa in de wijk Zehlendorf, aan de Wasserkaïersteig (Wa- keversteeg). >lgens ingelichte kringen in West-Duitsland zijn de onderhan- ilingen tussen de Amerikaanse overheid, die de in ouderhoud duur geworden documentatie graag kwijt wil, en de West- litse autoriteiten bijna rond. documentatie bevat naar verluidt het volledige steekkaar- nsysteem van de 10,7 miljoen voormalige leden van de nazi- irtij, van de 800.000 leden van de „S.A." (Sturmabteilung") de „S.S" („Schützstaffel"), administratieve briefwisseling en dossiers van het sinistere „Volksgerecht", dat o.a. de deel- mers aan de mislukte samerlzwering tegen Hitier (20 juli 44) de dood inzond. larbij horen nog de dossiers van de „Rijkscentrale voor epatriëring", die de gevallen behandelde van de zowat 2,5 iljoen Duitstaligen in het buitenland die zich in Naziduits- nd wilden vestigen, evenals stukken van de overkoepelende 'ganen van onderwijs en cultuur, p )lgens de weinigen die iets van de zaak weten, staan op de iarten niet alleen biografische gegevens, maar ook heel luwkeurige details over het gedrag en het intiemste leven in de betrokkenen. nder de curiosa bevindt zich de huwelijksaanvraag van Karl och, concentratiekampkommandant in Buchenwald. De gede- irteerden noemden zijn vrouw Ilse om haar wreedheid „de ef'. Ook vindt men er het getuigschrift van arische afstam ing van kolonel Otto-Herman Fegelein, die op persoonlijk ïvel van Hitier werd gefusilleerd omwille van „lafheid voor vijand", toen de Russen voor de poorten van de Berlijnse mselarijbunker stonden in mei 1945. Fegelein was nochtans i zwager van Eva Braun, Hitiers minnares met wie hij vlak >or zijn dood nog is gehuwd. onisch genoeg stond in de kelders van de villa in Zehlendorf °eger de afluisterinstallatie van de Gestapo-SD waarmee een intal Berlijners werd afgeluisterd. Op basis hiervan werden in rapporten opgesteld, die in diezelfde kelders werden be- aard. De huidige directeur van het centrum, Daniel Simon, oeger majoor bij het Amerikaanse leger, beschikt over 33 edewerkers met wie hij, naar eigen woorden, in een uur tijd Ie gegevens over een bepaalde persoon kan verzamelen. e overdracht van de nazi-documenten krijgt in het licht van recente uitzending van „Holocaust" op het derde Duitse levisienet, en de nog aan de gang zijnde processen tegen irlogsmisdadigers (o.m. tegen de beulen van het kamp van aidanek), wel een bijzondere betekenis. Maar wie had ge- ïcht dat daarmee de laatste nazi-geheimen aan het licht zul- n komen heeft het mis: volgens de archiefwetgeving mogen e documenten pas in 1990 openbaar gemaakt worden, p Wat helpt aljaren b'J hoest? Schijnbaar niet dramatisch, maar toch een gedurige staat van ondervoeding. Er zijn op onze aarde ongeveer een miljard mensen, die onvoldoende te eten krijgen. Bij meer dan honderd miljoen kinderen beneden de zes jaar kon het permanente gebrek aan voedsel afgemeten worden aan hun lichame lijke toestand. Aanhoudende ondervoeding valt niet op, doet geen pijn en is, schijnbaar, niet dramatisch. De gevolgen zijn evenwel erger dan die van een lijnrechte hongersnoodramp, zo menen de Westduitse chemicus Ulrich Oltersdorf en de socioloog Peter Mettler in het blad „Bild der Wissenschaft". Alleen het uitgemergelde kind in Biafra, de stervende bedelaar in de straten van Calcutta of de doden in de Sahellanden halen de inter nationale persmedia. Maar die gevallen vor men slechts het topje van een reusachtige ijs berg. Bepaald alarmerend is het, dat de volkeren in de derde wereld aan deze toestand van per manente ondervoeding gewend zijn geraakt. De bewoners leveren geringere arbeidspresta ties, zij zijn vaker en langer ziek en niet slechts volwassenen, maar ook kinderen zijn kleiner dan in landen waar de voeding beter is. Honger is niet alleen een symptoom, maar tevens de oorzaak van een algemene onde rontwikkeling in zowel geestelijke als lichame lijke zin. Bij gebrek aan voldoende voedsel kunnen mensen onvoldoende lichamelijke acti viteiten ontplooien om in hun levensonder houd te voorzien. Zij kunnen bijgevolg de si tuatie niet verbeteren en blijven dus onder voed. Maar al te vaak wordt aangenomen, dat ver schillen in lichaamsbouw, aanleg en mentali teit erfelijk bepaald zijn. Daarbij wordt de factor voeding over het hoofd gezien. Voedsel deskundigen weten al, dat een groot deel van die verschijnselen het gevolg zijn van een on dervoeding die doorgaans generaties lang ge duurd heeft. Een mens kan slechts gedurende zeer korte tijd meer energie verbruiken dan hij opneemt, door zijn reserves aan te boren. Eerst ver bruikt hij de voorraden in zijn vetweefsel; daarna wordt het spierweefsel aangetast. Ondervoede mensen zijn ook meer blootges teld aan de gevaren van ziektekiemen en pa rasieten, mede ook omdat de meest elementai- Deze moeder In India baadt voor de laatste maal haar van honger omgekomen kind voor het begraven wordt. re hygiëne ontbreekt. Zodoende bederven ook levensmiddelen erg snel. Ook al omdat gezondheidszorg vrijwel ont breekt kunnen tamelijk onschuldige kinder ziekten in de ontwikkelingslanden hoge sterf tecijfers veroorzaken, omdat de ondervoeding het afweermechanisme van het menselijk li chaam geheel ondergraaft. Voor ondervoede Een dramatische poging om nog iets te puren uit de natuurlijke voedingsbron. kinderen biedt bijvoorbeeld een normale inen ting bepaald geen voldoende bescherming. Iedere ziekte is een belasting voor het li chaam. Om haar te overwinnen is energie no- dig.Iedere ziekteaanval verhoogt de afschei ding van stikstof en dat betekent dat er meer eiwitten nodig zijn. Maar het voedsel van de armen is niet alleen ontoereikend; het is ook arm aan eiwitten. Het steeds maar bloot staan aan ziekten leidt tenslotte tot de dood van de ondervoede mens. In India waren dat vorig j aar een half milj oen. Hersenen beschadigd Ook de geestelijke vermogens en de algemene aanleg worden door ondervoeding geremd. De mogelijkheden van ons zenuwstelsel kunnen alleen met voldoende voedsel volledig worden worden uitgebuit. Het aantal hersencellen wordt betrekkelijk vroeg, in ieder geval bin nen het eerste levensjaar, vastgelegd. Even be langrijk zijn de zenuwcellen, die de verbindin gen leggen, want pas daarmee kan het gehele zenuwstelsel optimaal functioneren. Door on dervoeding blijven de hersenen voor de rest van het leven beschadigd. Verscheidene onder zoeken in de derde wereld hebben aangetoond dat blijvende beschadiging van het zenuwstel sel optreedt bij een ondervoedingspercentage van twintig pet. Ondervoeding kan dus de oorzaak zijn van beperkte geestelijke vermogens. Maar waar veel mensen honger lijden, wordt het door de ondervoeding ontstane gedragspatroon de norm. Gebrek aan lichamelijke en geestelijke bewegelijkheid en het beperkte prestatiever mogen worden beschouwd als erfelijk bepaald en kenmerkend geacht voor het betrokken volk. Maar ook na het wegnemen van de oor zaken komen de oude normen en de oude mentaliteit slechts moeizaam in beweging. De betrokkenen moeten eerst zelf ervaren dat zij en hun kinderen inderdaad meer en sneller kunnen werken en zij moeten leren dat als zij voldoende te eten krijgen ook meer kunnen doen. Alleen door voldoende voedsel kunnen de hongerende massa's op deze aarde de vicieuze cirkel van de onderontwikkeling doorbreken en die veranderen in een klimmende spiraal van een menswaardig bestaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7