Ontdek't verrassend lekkere verschil tussen gisteren en vandaag. Verrassend vernieuwd. Een nieuwe uitdaging uit het Oosten Nieuw billy joël and bis band mara, fem, has en pink het don kozakkenkoor BrTi 'iiI5fcii Nescafé Extra.' offsboet ippq dpef status quo the jacksons 1111111» J|pr U proeft 't meteen MSj»*bijuw eerste slokje. «yyg»»*' wat 'n heerlijk volle smaak. ||||5SJÏ®?? Wat een rijk aroma. Verrassend |r lekkere koffie, die nieuwe Nescafé Extra. DIREKTE KAARTVERKOOP Afc BESPREEKBURO'S HAAGSCHE COURANT HET BINNENHOF CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN THEATER CARRÉ AMSTERDAM volledig concert di. 13febr. - 20.15 uur 30,- - 25,- - 20,- pam gem's verrassend blijspel. met o.a. Willeke van Ammelrooy van 16/2t/m 2/3 behalve maandag 20.15 uur 19,50-/ 17,50 14 febr. 20.15 uur 22--f 18 ,--ƒ 15;- Nieuwe Nescafé Extra f| zit voortaan ook in de vierkante pot. Methetsmaak- bewakende klikdeksel. M Uw nieuwe Nescafé Extra blijft lekker, tot't laatste schepje. V u verrastHé.is dat j wij, een beetje trots: k. ZT Ja, dat is onze nieuwe Die hebben we extra lekker weten te maken. U proeft 't meteen bij uw eerste slokje. Dat is lekkere koffie. Met 'n verruk kelijk vollere smaak. Met'n rijker aroma Nieuwe Nescafé Extra zit voortaan ook u - in onze vierkante pot. De pot met het smaak- bewakende klikdeksel Alles bij elkaar 'n heel verschil met gisteren. Een verrassend lekkerder verschil. LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 FEBRUAR11979 PAGINA$|f AMERIKANEN MOETEN NOG BEKOMEN VAN BEZOEK SUPERSTAR DENG (Van onze correspondent Roderick MacFarquhar) WASHINGTON „Deng, dat Is de John Travolta van do internationale diplomatie", grapte een Amerikaanse regeringsfunctio naris onlangs. De negendaagse Amerikaan se rondreis van de Chinese vice-premier leek inderdaad meer op de toemee van een gevierde filmster dan op het staatsbe zoek van een bezadigde politicus. In het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken is men, nog enigszins bijko mend van de feestvreugde, druk bezig te berekenen hoe er in de Sovjet-Unie gerea geerd wordt op het bezoek van superster Deng. En als ze toch bezig zijn met het op lossen van moeilijke problemen, dan zijn er nog wel meer vragen die de Amerikaanse diplomaten zichzelf kunnen stellen. Bijvoor beeld: wat vindt Japan ervan dat er zich, na een winterslaap van dertig jaar, zo dicht bij huis een nieuwe supermacht heeft geves tigd? Voor het eerst in de geschiedenis verschijnt een sterk, verenigd China, een kwart van de wereldbevolking, op het internationale to neel. Maar niemand weet welke rol Deng aan China heeft toebedacht. Niemand weet zelfs of hij wel in hetzelfde stuk als de rest van de wereld wil spelen. Bovendien komt de opkomst van China nu juist op het moment dat zich een kloof be gint af te tekenen tussen de Atlantische cul tuur (Amerika en West-Europa) enerzijds ert de oosterse geïndustrialiseerde landen (Ja pan, Zuid-Korea, Taiwan, Singapore en Hong Kong) anderszijds. Amerikaanse functionarissen vinden dat er van een kloof geen sprake hoeft te zijn. Toen de topconferentie van Guadeloupe werd belegd, zeggen de Amerikanen, was het niet te voorspellen dat Dengs bezoek op zo'n korte termijn zou volgen. Maar daar gaat het ook niet om. Japan is een bondge noot van het Westen, met op wereldniveau dezelfde belangen, en daarom is het onge looflijk dat Carter, zeker met zijn ideeën over de „drie werelden", er niet op gestaan heeft ook Japan uit te nodigen, wat er ook besproken zou worden. NaarJapan Deng moet ook gedacht hebben dat de af wezigheid van Japan een belangrijk feit was. Ongetwijfeld was dat de reden waarom hij na zijn bezoek aan Amerika nog naar Tokio is gevlogen. Voor het eerst waren het de Chinezen, en niet de Amerikanen, die aan de Japanners doorgaven wat er bij hun topgesprekken allemaal op tafel was ge bracht. Dengs reis naar Japan is een aan wijzing dat zijn regering van plan is zich helemaal volgens de gewoonten van de in ternationale diplomatie te gedragen. Bijna hun hele geschiedenis lang hebben de Chinezen hun land gezien als de enige ont wikkelde wereld. Büu. landen, zoals "Japan, Korea en Vietnam, hadden dan wel iets dat op een menselijke samenleving leek, maar het kon toch niet vergeleken worden met China zelf, letterlijk het „centrale land", „het Rijk van het Midden", vanwaar alle ci vilisatie uitstraalde. Barbaren die hst land binnen kwamen vallen werden in de samen leving opgenomen of verworpen. Traditiege trouw was het beeld dat de Chinezen van zichzelf hadden dus narcistisch, d.w.z. ui terst zelfvoldaan, of om hun huidige termi nologie te gebruiken Sinocentrisch. Vandaag de dag erkennen de Chinezen dat ze in een veelvormige wereld leven. Onder bewust dromen ze misschien nog van een wereldheerschappij, maar dat geven ze dan zelfs aan zichzelf niet toe. Bekend is dat Mao voorspeld had dat China de grootste natie ter wereld zou worden, en daar ook naar streefde. Zijn opvolgers kunnen zich misschien voorstellen dat in de 21-ste eeuw een gemoderniseerd China de goedwillende raadgever van de rest van de gecivilseerde wereld wordt. De eerste taak die de Amerikanen in hun betrekkingen met China zich dan ook moe ten stellen is vast te houden aan de pluri formiteit en de gelijkheid van alle landen. China zal zich moeten aanpassen aan een wereld die anders is dan zij ooit gekend heeft. Dit is een wereld waarin China an ders is en apart zal staan van anderen, maar toch een gelijke zal zijp. In de woor den van Orwell mag China dan „meer ge lijk" zijn dan andere landen, toch blijft het een gelijke. Helaas zal de toekomst misschien anders le ren. Dat zal dan een gevolg zijn van de Amerikaanse handelsproblemen met Japan en, in zijn algemeenheid, de ongerustheid in Europa en Amerika over de concurrentie van de geïndustrialiseerde landen in hel Verre Oosten. De Chinezen zijn zeer geschiedenisbewust. Zij moeten ook wel begrijpen dat alleen de post-confuciaanse landen, fakkeldragers van de oude Chinese civilisatie, in staat zijn ge bleken het hoofd te bieden aan de Westerse overheersing, of het nu „jongere broertjes" zijn. zoals Japan, Korea of Vietnam, of le den van de „oudere generatie", zoals Tai wan, Singapore en Hong Kong. Tegenwicht Politiek gezien was de Maoïstische versie van het Marxisme-Leninisme de enige „alter natieve strategie" die kans heeft gezien een tegenwicht te vormen voor de gevarieerde maar altijd overheersende Westerse patro nen. Tegenwoordig is dat Maoisme in het eigen land, althans in zijn meer extreme vorm, wat minder populair aan het worden. Toch biedt die levensopvatting nog steeds samenhangende geheel van ideeën over de wereld waarin wij leven, en Deng ging zeker met deze wereldvisie op reis. Recentelijk hebben kleinere post-confuciaanse landen zich bij Japan aangesloten om het geïndus trialiseerde Westen concurrentie te bieden. Militair, politiek, economisch, op elk gebied wordt Amerika uitgedaagd. Het kan geen toeval zijn dat dit alllemaal gebeurt in lan den die dezelfde culturele oorsprong heb ben. Post-confuciaanse landen hebben zeker meer samenhang en discipline getoond dan andere in de Derde Wereld (om het voor het gemak zo maar aan te duiden), en, on danks het feit dat ze trots zijn op hun ge schiedenis, hebben ze zich ook gemakkelij ker kunnen aanpassen. Maar even belangrijk als triest is het feit dat Amerika en West- Europa steeds weer op dezelfde manier rea geerden wanneer zo'n land zich ontplooide. Die reactie bestond uit een poging het be trokken land te isoleren. Japan werd eens buiten de club. van grote zeevarende naties gehouden, China werd buiten de VN gehou den. en moedwillig afgesloten van het Com munistische blok. Natuurlijk werden er altijd van twee kanten fouten gemaakt, maar de Westerse oplossing bleek altijd weer geen echte oplossing te zijn. En we dreigen nu op economisch terrein weer in dezelfde fou ten tovervallen. Handelsoorlog Weinig mensen weten dat Amerika in feite op voet van een handelsoorlog leeft met Ja pan. Het is mogelijk dat Carter, zo hij da al zou willen, de beschermende maatregelen van het Congres niet kan tegenhouden. De Amerikanen en Westeuropeanen zouden, in een economische oorlog tegen de post- confuciaanse landen, alleen bij de eersl gevechten op een overwinning kunnen reki nen. Bovendien zou zo'n „oorlog" bijna ze>?s'' ker leiden tot een wederopleving van het idee van een „gezamenlijke Oostaziatischi»e&, welvaartssfeer". epal Zeker is dat de Chinese leiders op de lange termijn grote kansen te wachten staan. Zouji®^ een gemoderniseerd China, politiek volwas- sen en vol zelfvertrouwen, zijn traditionele rol als het centrale land van Oost-Azië wi kunnen opnemen, en de oude cultuur- „familie"-banden kunnen aanwenden ome alle tegenstrijdigheden om te vormei een nieuw machtsblok? Een dergelijke ver-C wijdering van Oost-Azië zou, op de lange "1 duur, gevaarlijker kunnen zijn dan het con flict tussen Oost en West of tussen Noord en Zuid, omdat de twee partijen na verloop, van tijd meer en meer eikaars gelijke zou- w den worden. Alleen als Amerika en West-Europa bereid •zijn hun overheersende rol op te geven en inderdaad de post-confuciaanse landen als hun gelijke te aanvaarden zal China zich bereid tonen zijn op zichzelf gerichte hou ding en Sinocentrische wereldvisie op te ge-| Copyright The Guardian (neerlands hoop code) zo. 11/2 di. 13/2 t/m zo. 18/2 /20,716,12,/8, 65+ en c.j.p. 12,50 en 10, ma. 19 febr. 25,- ma. 26 febr. - 22.00 uur 35,--ƒ 30,--ƒ 25,-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8