Politiearts heeft bedenkingen tegen 1 alcoholcontrole KNMGwil acupunctuur nog niet legaliseren £eidóe Qowuvnt ,,VVD kan niet meewerken aan PvdA-abortusvoorstel" S Politie vindt auto vol bont Urenco-troef uit handen gegeven Zonaanbidders niet bang voor stakingen BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUAR11979 PAGINA 9 BLAASPIJPJE ONBETROUWBAAR (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse politiearts H. Cremers heeft ernstige bedenkingen tegen de gang van zaken rond de alcoholcontrole bij automobilisten. Hij vindt het onrechtvaar dig dat —zoals de praktijk vaak is een au tomobilist een rijverbod wegens alcoholge bruik wordt opgelegd zonder dat door een bloedproef is aangetoond dat hij niet in staat is tot chaufferen. De toestand van de auto mobilist wordt dan voornamelijk beoordeeld door degene die hem het verbod oplegt, ter wijl het juist de bedoeling van de wetgever is een dergelijke willekeur uit te sluiten. Bo vendien geschiedt deze beoordeling mede aan de hand van blaaspijpjes, waarvan aange- toond is dat ze onbetrouwbaar zijn,_ aldus Een politieman die aan de hand van het blaaspijpje een alcoholpromillage van boven 0,5 constateert heeft de keuze uit twee moge- jlijkheden: een rijverbod opleggen (artikel 28) of een proces verbaal geven wegens overtre ding van artikel 26 (niet in staat tot chauffe uren). Dit laatste houdt tevens in, dat het rijbe- wijs wordt ingenomen. Bij toepassing van ar tikel 26 is de politieman wel verplicht de au tomobilist een bloedproef te laten afnemen. Bij een rijverbod hoeft dit niet. Volgens dr Cremers kiest de politieman, om administratieve rompslomp te voorkomen, bij randgevallen vaak voor het rijverbod. De au tomobilist mag dan na enige uren weer achter het stuur plaats nemen, maar ziet zijn naam en overtreding wel opgenomen in de centrale registratie. Dr Cremers heeft ook met deze gang van za ken grote moeite. De ervaring heeft immers geleerd, dat verkleuring van het blaaspijpje bij een laag bloedalcoholgehalte sterk mislei dend kan zijn. In vijf tot negen procent van de bloedproeven blijkt het blaaspijpje een foute raadgever te zijn geweest. De uitslag van het gerechtelijk laboratorium was toen namelijk 0,5 pro mille of minder, terwijl het blaaspijpje hoger aangaf, aldus de politiearts. Hij dringt dan ook aan, op het niet te licht vaardig toepassen van een rijverbod. Met re gistratie moet zijns inziens worden gewacht tot de uitslag van het gerechtelijk laboratori um bevestiging ge^ft van verdenking van overtreding. Dr Cremers meent ook, dat de duur van het rijverbod elke wetenschappelijke fundering mist. Iemand die bijvoorbeeld 2,6 pro mille heeft, mag na acht uur „weer gaan rijden. Dat betekent dan wel, met nog 1,4 pro mille in zijn bloed, aangezien de lever maar 0,15 pro mille alcohol per uur afbreekt. De politiearts vindt dat het hoog tijd is, de procedure rond de alcoholcontrole aan te pas sen aan de opgedane ervaringen. In dit ver band pleit hij ervoor de blaaspijpjes van 0,5 pro mille op straat te vervangen door die van 0,8 of 0,7 of door andere objectieve blaasme- thoden. Indien er twijfel bestaat, behoort een modem ademtestapparaat op het bureau de richtlijn te geven voor verder handelen. Zo' n appa raat kan ook in bepaalde omstandigheden (bijvoorbeeld wanneer een arts niet bereik baar is) de nodige steun geven. Mensen mo gen niet de dupe worden van de voor een laag bloedalcoholgehalte onvoldoende betrouw bare blaaspijpjes, aldus de Rotterdamse poli tiearts. TWEEDAAGS BEZOEK Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft gisteren op Schiphol de minister van Finan ciën van Saoedie Arabië. sjeik Aba-AI-Khail (rechts) begroet, die een tweedaags bezoek aan Nederland brengt om zich te oriënteren over de sociaal-economische situatie. VAN DER KLAAUW: Meer eenheid in buitenlands beleid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In politie ke kringen wordt ver wacht dat minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) in het deze week te houden Tweede-Kamer debat over de begroting van zijn departement zal betogen dat hij in zijn „befaamde" rede op de partijraadsvergadering van de WD in Zwolle géén aanval heeft willen doen op zijn voorganger Van der Stoel en diens beleid. Hij zou de nadruk hebben willen leggen op het gebrek aan eenheid in beleid tussen Van der Stoel enerzijds en oud-minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) ander zijds. Van der Klaauw zal be klemtonen dat hij het beleid van Van der Stoel, die hij persoonlijk zeer hoog acht, voortzet en wil blijven voort zetten. RIDDERKERK De politie van Ridderkerk is op zoek naar de inzittenden van een auto vol bontjassen, die zaterdagnacht na een aan rijding met een andere wagen in een sloot te rechtkwam en daarna is achtergelaten. De bontjassen, ongeveer honderd stuks, vertegen woordigen een waarde van honderdzestigdui zend gulden. Volgens de politie zijn deze jas sen afkomstig van diefstallen, die eind de cember in Baara en Enschede zijn gepleegd. In de auto, vorig jaar november in Etten-Leur ARP viert eeuwfeest groots (Van onze parlementaire •redactie) DEN HAAG De Anti-Re volutionaire Partij houdt za terdag 7 april in de grote zaal van De Doelen in Rot terdam een bijzondere partij raadsvergadering ter gelegen heid van haar honderdjarig bestaan. Het partijbureau in Den Haag verwacht ongeveer tweeduizend mensen op deze manifestatie. Het eeuwfeest van de ARP krijgt een zeer bijzonder ka rakter, omdat het de bedoe ling is de partij volgend jaar op te heffen bij de fusie met KVP en CHU in het CDA. Dinsdag 3 april wordt in het gebouw van de Tweede Ka mer een plastiek van Abra ham Kuyper, oprichter van de ARP, onthuld. UTRECHT (ANP) Het hoofd bestuur van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst staat niet ach ter de aanbevelingen van de Commissie Alternatieve Genees wijzen inzake Acupunctuur. Zij wil eerst een nader onderzoek naar het effect van acupunctuur als geneeswijze, voordat deze methode wordt gelegaliseerd. De genoemde commissie, onder leiding van prof. dr. P. Muntendam, kwam in haar in oktober uitgebrachte interim-ad vies tot ondermeer de volgende aanbeve lingen: acupunctuur moet een plaats krij gen in de Nederlandse wetgeving, er moet een opleidingscentrum komen voor acupuncturisten en acupunctuur moet in het ziekenfondspakket worden opgeno men. Ook de commissie vond nader on derzoek nodig, maar wilde niet op de re sultaten ervan wachten alvorens de aan bevolen maatregelen te treffen. Eén commissielid, drs. F. van Dam, was het hiermee niet eens. Hij stelde een minderheidsrapport op, waarin hij stelt dat ondeizoek vooraf moet gaan aan wettelijke maatregelen. De KNMG heeft zich achter dit standpunt geschaard. Drs. Van Dam erkent dat onderzoeksre sultaat nog wel een paar jaar op zich kan laten wachten, maar hij betwijfelt of dat een nadeel is. „De tijd kan mede le ren wat modieus is aan acupunctuur en wat niet". De commissie Muntendam werd in 1977 ingesteld door de toenmali ge staatssecretaris van volksgezondheid. OPDRACHT MINISTER Maak trein geschikt voor rolstoel DEN HAAG Ook rolstoel gebruikers moeten straks ge bruik kunnen maken van de reizigersafdelingen in de nieuwe intercitytreinen. De treinstellen moeten daarvoor aangepast wordedn. Dit geldt voor de nieuw te bouwen treinstellen, maar ook voor die stellen, die al in aan bouw zijn. Minister Tuinman, die dit de Nederlandse Spoorwegen heeft laten weten, verwacht van de NS voorstellen voor de aanpassing van de trein stellen voor bedoelde rolstoel gebruikers. Illlllllllllllllllllll gestolen, zat achter de zitplaats van de be stuurder een gepanserde plaat. Naast deze zit plaats was een schietklare stengun aange bracht. Uit het ontbreken van bloedsporen conclu deert de politie dat de inzittenden bij de aan rijding in ieder geval niet ernstig gewond zijn geraak. Nasporingen In Ridderkerk hebben tot de aanhouding van een man geleid, die er van wordt verdacht iets met de bontdiefstal len te maken te hebben NEDERLAND is altijd zeer geïnteresseerd geweest in de samenwerking binnen Urenco, het Nederlands-En gels-Westduits concern dat uranium verrijkt als brand stof voor kerncentrales. Die interesse was er natuurlijk vanwege de eruit voortvloeiende werkgelegenheid, en vanwege het feit dat Nederland ermee bijblijft in de in ternationale technologische ontwikkeling. Maar vooral was. die interesse altijd ingegeven doordat Nederland er invloed mee zou kunnen krijgen én houden op de inter nationale kernpolitiek, met name op het tegengaan van verspreiding van kernwapens over de wereld. Dit laatste, zeer belangrijke punt dreigt nu langzaa maan de mist in te gaan. De Westduitse invloed binnen Urenco blijkt steeds groter te worden. Een nieuwe, gro te stap in die te betreuren ontwikkeling werd eind vori ge week gezet, toen het Nederlandse kabinet akkoord ging met het Westduitse plan om naast de fabriek voor uranium-verrijking in Almelo, ook in Gronau op West duitse bodem een dergelijke fabriek te bouwen. Tegelij kertijd vermeldde minister Van Aardenne in een wat lakoniek gestelde brief aan de Tweede Kamer dat er over de verlenging van het Urenco-contract, dat in 1981 afloopt, dit jaar nog verder onderhandeld moet worden. Dat betekent dat er over voortzetting van het veto recht over voorgenomen leveranties van verrijkt urani um, waarover alle drie deelnemende landen nu beschik ken, nog niets vaststaat. Het is algemeen bekend dat West-Duitsland van dat veto-recht afwil, terwijl ook dui delijk is geworden (door onder meer de levering van een complete kern-cyclus aan het dictatoriaal geregeer de Brazilië) dat West-Duitsland het niet zo nauw neemt met de non-proliferatie, het streven om de verspreiding van kerntechnologie en dus kernwapens over de wereld tegen te gaan. Het vorige kabinet toonde aanmerkelijk meer vas thoudendheid in internationale onderhandelingen dan het huidige kabinet-Van Agt. Vaak moet dat indertijd voor partners tot op het irritante af zijn geweest, maar het resultaat was in elk geval meestal beter. De gang van zaken van nu is te betreuren. Nederland heeft met het goedkeuren van de bouw van een fabriek in Gro nau een belangrijke troef uit handen gegeven, die had kunnen worden uitgespeeld in de nog komende onder handelingen over de verlenging van het veto-recht Politiemannen voor rechter LEEUWARDEN Tegen de 24-jarige agent van de gemeente politie J.H.S. en zijn 21- jarige collega is gisteren voor de politierechter te Leeuwarden een boete geëist van 250 gulden, vanwege het van de vrijheid beroven en mishandelen van een 17-jarige jongen. De twee agenten hadden in oktober van het vorig jaar de door hen gearresteerde Wietse Smit naar het recreatiegebied „de Groene Ster" gebracht in plaats van naar het politiebu reau. Bij het recreatiegebied lieten de beide agenten hun ar restant achter. Op de weg ernaartoe was er in de auto gevoch ten, waarbij de jongen een gescheurde lip, een gebroken tand en een gezwollen gezicht opliep. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Nederlandse zonaanbidders blijken zich niet af te laten' schrikken door de stakingen en stiptheidsacties die de Spaanse vakantieoorden opnieuw teisteren. Hoewel momenteel de luchtver keersleiders in het betrokken gebied hun langzaa maan actie voeren die tot grote vertragingen leidt, zijn er bij Holland International (onze grootste reisorganisatie) tot nu toe geen afboekin gen binnen gekomen. „Integendeel", aldus een woordvoerder, „de belangstelling voor Spanje is sinds begin december met 50 procent gestegen ten opzichte van de vergelijkbare voorafgaande perio de. Het land is met 33,1 procent van ons totaal vakantievervoer nog steeds de grootste trekpleis ter. Alleen wij al zullen er dit jaar bijna 100.000 mensen heenbrengen. Onze klanten willen nu een maal gegarandeerde zonneschijn en die vinden ze daar. Het ongemak van vertragingen nemen ze blijkbaar op de koop toe". De stiptheidsactie van de Spaanse luchtverkeerleiders, be doeld om de overheid modernisering van hun apparatuur en betere werkomstandigheden af te dwingen, is op 27 januari weer begonnen en zal voor onbeperkte tijd door blijven gèan zolang tot de eisen zijn ingewilligd. De gevolgen zijn duidelijk merkbaar, vooral in het weekein de en met name op de lijnen naar Tenerife en Las Pal- mas. Zo vertrok een DC 10 van Martin Air met twee uur vertraging van Schiphol, een vertraging die tijdens de vlucht opliep tot vier uur. Een DC 9 van dezelfde maat schappij kwam, na een omweg via Agadir, zelfs met meer dan zes uur vertraging op Las Palmas aan. De KLM meldt vertragingen van een half tot 2,5 uur. Ze werken uiteraard allemaal door op de terugvluchten, hoe wel de problemen dan minder zijn omdat men „de goede kant opvliegt". De reisorganisaties en luchtvaartmaatschappijen ontken nen dat ze de vertragingen voor het publiek verborgen proberen te houden. „Maar, we kunnen vanwege het wis selende karakter ervan de passagiers niet vooraf waar schuwen; we kunnen ze niet thuis laten blijven met het risico dat hun vlucht toch volgens schema vertrekt. Bo vendien komt het veel voor, dat de vliegtuigen op tijd uitgaan, maar dat de vertragingen zich beginnen voor te doen in de lucht, met name in het grensgebied tussen Spanje en Portugal. Daar kan niemand zich tegen wape nen. Natuurlijk proberen we de ongemakken zoveel mo gelijk te verlichten. Afgelopen zondag b.v. hebben we de supermarkten op de Canarische eilanden weten te bewe gen open te blijven, zodat vertraagde passagiers de tijd konden doden met winkelen". Weigeraars Libanon voor commissie NIEUWERSLUIS De twee Libanon-weigeraars Harmen Baljet en Tjeerd de Jonge, die vanwege hun weigering aan een kaartleesoefening voor het Libanon-detache- ment mee te doen in de strafgevangenis Nieuwersluis terecht waren gekomen, zijn gisteren uit hun voorlopige hechtenis ontslagen. De twee beriepen zich ten aanzien van de weigering op de wet gewetensbezwaren. Volgens die nieuwe wet is het tweetal, nadat de stukken bij de commissie van onderzoek waren gearriveerd, rond het middaguur vrijgelaten. De twee moeten wel in Nieuwer sluis blijven maar kunnen zich na diensttijd vrij bewe gen. De derde weigeraar, is op grond van een psychiatrisch onderzoek uit de militiare diens ontslagen. VONDELING: Europees program PvdA rammelt" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. A. Vonde ling, onlangs gekozen als lijstaanvoerder van de PvdA voor de Europese verkiezin gen van 7 juni, vindt het PvdA-programma voor deze verkiezingen .rammelig en onevenwichtig". Hij zegt dit in een interview met het blad Links-af van de Jonge Socialisten, de jongere norganisatie van de PvdA. Hij vindt ook dat in de Euro pese Gemeenschap een „libe raal-kapitalistische economie" de boventoon voert. Volgens Vondeling moet het Europese Parlement over het enquêterecht kunnen beschik ken en daarnaast de moge lijkheid krijgen slechte leden van de Europese Commissie weg te sturen. CD A-KAMERLEDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de CDA-fractie in de Tweede Kamer wordt erop gerekend dat de WD-fractie niet zal ingaan op een eventueel verzoek van de fracties van PvdA en D'66 om steun te verlenen aan een mogelijk initiatiefontwerp over abortus. PvdA-kamerlid Roethof heeft afgelopen weekeinde gezegd dat de PvdA nu over weegt om een initiatief-wetsontwerp in te dienen als alternatief voor het ontwerp dat het kabinet deze week indient. Dat initiatief zal gelijk zijn aan het WD- PvdA-wetsontwerp dat in 1976 op de val reep door WD-tegenstemmen in de Eer ste Kamer sneuvelde. In CDA-kring wordt er echter op gewe zen dat het wetsontwerp waarover vrij dag in het kabinet overeenstemming werd bereikt, mede-ondertekend wordt door WD-minister Ginjaar en de una nieme steun van het kabinet heeft. „Daarvan kan de WD zich niet losma ken", aldus CDA-kamerleden. Duidelijk is dat de marges om in de ka mer het wetsontwerp te wijzigen uiter mate smal zijn. Het zal, aldus politieke kringen, voor de fractievoorzitters van CDA en WD een hele toer zijn om hun fracties op één lijn te krijgen. Die ene lijn is nodig omdat, zoals bekend, CDA en WD samen over maar 77 zetels in de Tweede Kamer beschikken en zij ditmaal niet kunnen rekenen op de fracties van SGP en GPV die deze week het al aan gekondigde eigen abortusontwerp zullen indienen. Samen mei negen voornamelijk Surinaamse welzijnsstichtingen hebben ongeveer 350 drugverslaafden in Amsterdam gisteren een demonstratie gehou den tegen het gemeentelijk drugbeleid. De drugverslaafden hebben het Suri naams cultureel centrum bezet, sinds de gemeente het Sosa-gebouw, het op vangcentrum voor verslaafden, heeft gesloten. Het Sosa-gebouw zou volgens de gemeente een centrum van handel in verdovende middelen, terreur en inti midatie zijn geworden. VU-vereniging kan spanningen verdragen AMSTERDAM - De Vereni ging voor Wetenschappelijk onderwijs op gereformeerde grondslag vierde afgelopen zaterdag haar honderdjarig bestaan in het grote gebouw van de Vrije Universiteit De vereniging is de stichtster van de VU en nog steeds ver antwoordelijk voor de in standhouding van van de VU en het academisch zieken huis. In de loop der jaren heeft de vereniging tal van scherpe te genstellingen, spanningen en conflicten gekend: Bestuurs lid, mevrouw Hannie van Leeuwen, constateerde in haar toespraak dat "vereni ging en Vrije Universiteit sa men stormen kunnen door staan". Prof. Dr. Lever sprak met klem tegen dat het leven op de VU zou worden beheerst door opvattingen, die strijdig zijn met de grondslag: „Dat afbrekende nieuwlichterij, be zettingen en coromunistische infiltratie de sfeer binnen de universiteit zouden beheersen, is kletspraat". Een gebied met hoge barome terstanden, trok de afgelopen 24 uur van Schotland over de Noordzee naar ons land. Hier door was het bij ons vandaag rustig weer. De afgelopen nacht kwam in vrijwel het hele land lichte vorst voor, op enkele plaatsen vroor het zelfs matig. De vliegbasis Deelen was met min acht graden het koudste plekje. Gisteren vormde zich op uitgebreide schaal mist. Het ho- gedrukgebied trekt langzaam verder in de richting van Mid den-Europa. Morgen bevinden we ons op de westflank van dit hogedrukgebied, waardoor we in een zuidelijke stroming ko men. Een zone met bewolking en neerslag, die nu boven Zuid west-Frankrijk en de Golf van Biscaje ligt, zal door deze ont wikkeling weer noordwaarts gaan koersen, maar het ziet er naar ui(, dat het ons niet voor morgen zal bereiken. Voor mor gen worden dan ook opklarin gen verwacht met lichte vorst in de nacht en middagtempera- turen om het vriespunt. De kans op mist wordt geleidelijk klei- Vooruitzichten voor donderdag: Meer bewolking en enige stij ging van temperatuur. Vlissingen AbordoorT8 lllr Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga MG&S, IIlL 1st an boel New YortT* TelAviy geh.bew. onbew S8K. geh.bew. IJjr sür S7 18 8

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9