Rijwielhandelaar Min Polanen redt jongen uit de Rijn Boer Van Vulpen moet binnen twee weken hoeve verlaten der wet KWJ schrapt in zwartboek DNA DREIGING MET ERECHTELIJKE STAPPEN WE HEBBEN DE DOOD IN DE OGEN SINAjS_ ÜNA6TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUAR11979 PAGINA 3 ,EIDEN Eén dezer dagen zal in deze nog een aantal andere kranten een Ivertentie verschijnen waarin de Beweging tn Werkende Jongeren (KWJ) zal vermelden it zij ten onrechte de zilverfabriek Van en Kon- Begeer BV uit Voorschoten haar zwartboek heeft opgenomen als werk er die onderbetaalt. De KWJ bleek bereid deze advertentie te plaatsen om een kort geding te voorkomen dat tegen haar zou worden aangespannen door Van Kempen en Begeer als de in het zwartboek geuite beschuldiging niet zou wor den gerectificeerd. Volgens de KWJ zou de zil verfabriek onterecht een zogenaamd zieken geld (150 gulden) hebben ingehouden op het loon van een werknemer. Na aangesproken te zijn door de advocaat van Van Kempen en Begeer bleek met het bewijs voor de gesigna leerde onderbetaling niet te kunnen leveren. Volgens de KWJ zou men het bewijs alleen niet kunnen leveren omdat de betrokken werknemer het salarisstrookje heeft weggegoo id. De heer Begeer van de firma Van Kempen en Begeer verklaarde gisteren te verwachten dat naar aanleiding van de rectificatie meer dere bedrijven gerechtelijke stappen tegen de KWJ zullen ondernemen omdat ze ten onrech- te in het zwartboek genoemd zouden zijn. 05 Sé Opei lankei Jour Directeur snelde over y rijksweg -serie yJ^LEIDEN Met ware 5 ^doodsverachting slingerde louwaeen aut°m<>bilist zich on- yalangs door de verkeers- op de Rijksweg 4 nabij Alkemade. 150 kilometer per uur, terwijl 100 juist zo wordt aanbe volen, en enige tijd met een snelheid van 110 kilo meter per uur, op zich geen verwerpelijke snel heid, ware het niet dat de man zich op luttele Ifroeters van een voor hem iclaleirjj(]en(]e auto bevond het- oramigeen geheel onge- ^^vaarlijk mag heten, rt B»,.. bemanning van een Surveillerende politieauto swam na rijp beraad tot "™^e conclusie dat hier G sprake was van een aan- lasting van de verkeers- veiligheid, zette de achter- - /olging in en haalde be- 17_Aniste auto uit de ver- iceerscirculatie. In de auto troffen zij een directeur fan een handelsonderne- rning en zijn 94-jarige moeder aan. De verdachte sreeg een proces-verbaal fe.aan zijn broek en werd /oor eventuele toelichting doorverwezen naar het yye£antongerecht. jlk wilde mijn 94-jarige noeder snel naar Apel- 2 ïoorn rijden. Er was nog- tl wat haast bij omdat ze irnstige moeilijkheden Pieeft met haar spijsverte ring en niet te lang in _>en auto kan zitten", ver- 2n 2eide de directeur het cantongerecht gisteren, vert kantonrechter Van Dijke rond het allemaal wat té jnbesuisd. „U hebt al eer- "^er snelheidsovertredin gen begaan. Wat voor luto heeft u eigenlijk?", j/ilde hij van de directeur veten. „Een Citroën, ede- efk achtbare", antwoordde de muzielf'recteur- »Dat zaI dan 20.0{een Eend geweest zijn", edererferonderstelde de rechter. r' wrif'erdachte gaf toe zich mokat betreft de snelheid iiet direct te hebben inge- ïouden. Voor het „scha- luwen" van een andere Veggebruiker had hij een „Ik wilde die man Elpefasseren> maar toen zag 2.3(k de politieauto en die vilde ik voor mij laten -lasseren en toen ben ik ml^jr weer achter gaan zit- en", aldus de directeur. 7.0(n S) Pefaa: ^^^Het was een omstandig- leid, ik rij 90.000 kilome- 160pr per jaar en dan is de ieiseri2?ns dat je een overtre- muzieHing begaat vrij groot". Van Dijke v zond dat eerder een re ien om helemaal nooit overtredingen te maken ook de officier zag laar geen vrijbrief in. op veri okkinrtHet lijkt me niet raad- laam om met iemand van (4 jaar oud dat soort din- |en uit te halen in het irkeer", meende officier, een boete van 265 gul- ÖndJen eiste. Van Dijke voeg- istpalele daar in zijn vonnis ontzeg- ig van de rijbevoegd- iid voor de duur van piandrie maanden aan toe. Org<' MEERDERHEID RAAD WIL GERECHTELIJKE UITSPRAAK UITVOEREN LEIDEN Boer Van Vulpen moet voor 15 februari de boerderij „Wassenaerhoeve" in de Merenwijk ontruimen. In meerderheid besloot de ge meenteraad gisteravond niet in te gaan op de motie van mevrouw M. Kokxhoorn j (CDA), de heer L. Beijen (PPR), mevrouw H. Passchier (PSP) en de heer D. Hoeven I (CPN) om de heer Van Vul pen tot tenminste 1 mei de gelegenheid te geven een pas sende vervangende woon ruimte te zoeken- Ook een motie om de zorg van de die ren op de kinderboerderij in de Merenwijk in de toekomst weer aan een boer toe te ver trouwen, haalde het niet. Wel zegde het college van b en w de raad toe dat er binnen kort een rapport zal verschij nen op basis waarvan de ge meenteraad alsnog een beslis sing kan nemen over het al dan niet slopen van de boer derij. De 5090 handtekeningen van ■Meren wij k-bewoners en de warme pleidooien van de in dieners van de motie konden het college niet vermurwen van de uitspraak die de rechtbank in een kort geding op 5 januari heeft gedaan, af te wijken. Wethouder C. Waal van Stadsontwikkeling wees de raadsleden op de juridi sche consequenties van het geven van respijt aan de heer Van Vulpen. „Uitstel zou kun nen betekenen dat de advo caat van de heer Van Vulpen opnieuw een juridische proce dure tegen de gemeente aan spant. De taak kan zich dan jarenlang voortslepen. Dat is niet in belang van de kinder boerderij", aldus de heer Waal. Mevrouw Kokxhoorn wees er in haar betoog op dat toen de heer Van Vulpen in 1968 de De Merenwijk steunt boer Van Vulpen; gisteravond ontving burgemeester Vis ruim 5000 handtekeningen van sympatisanten. boerderij aan de gemeente had verkocht en hij op het punt stond een boerderij in Leersum te kopen, hem door ambtenaren was verzekerd dat de hoeve niet zou worden gesloopt. Volgens de heer Van Vulpen is hem toen door de ambtenaren verzocht voor de op de boerderij aanwezige dieren te blijven zorgen. Het CDA-raadslid nam het het college bijzonder kwalijk dat het zo gemakkelijk over de bezwaren van boer Van Vul pen tegen de hem aangebo den vervangende woonruimte in de Merenwijk was heenge stapt. Aanvankelijk werd Van Vulpen een flat op de achtste etage in de Merenwijk aange boden en later, een vöor het reeds bejaarde echtpaar veel te grote woning aan de Ei kenrode. „En dat terwijl de heer Van Vulpen al in een vroeg stadium had laten we ten niet in de Merenwijk te willen wonen", aldus me vrouw Kokxhoorn. Zij vond het schandelijk dat het colle ge geen oog bleek te hebben voor de problemen van het echtpaar als het tweemaal kort achtereen moet verhui zen. Boer Van Vulpen is na melijk thans druk doende een passende woonruimte elders in het land te vinden. Een en ander kan hij niet meer voor 15 februari rondkrijgen. Zou hij tot 1 mei kunnen blijven zitten, dan zou een en ander gemakkelijker zijn. Wethouder Waal was onver biddelijk: „Van Vulpen heeft bijna elf jaar de tijd gehad om andere woonruimte te zoeken. Hij heeft zelf het kort geding tegen ons aangespan nen. Dat heeft hij verloren. En hij moet daar nu de con sequenties van nemen. Hij had ook in hoger beroep kun nen gaan". Het PPR-raadslid L. Beijen I betoogde dat het toenmalige gemeentebestuur in 1968 mis-1 leidend te werk was gegaan, j De boerderij werd van Van Vulpen gekocht met het argu-1 ment dat de „Wassenaerhoe- j ve" zou moeten wijken voor j woningbouw. In het bestem- mingsplan, dat pas een jaar later werd aangenomen bleek dat dit in het geheel niet het geval was. Voorts verweet Beijen het college dat het de boerderij had laten verkrot ten. Tussen 1968 en nu is er niets aan de boerderij gebeurt en dat terwijl de gemeente raad in 1976 een krediet van 250.000,- beschikbaar stelde voor restauratie van de „Was senaerhoeve". Tot een week geleden leefde de gemeente raad in de veronderstelling dat die restauratie nog steeds zou worden uitgevoerd omdat dit raadsbesluit nooit was herroepen. Plotseling werd door het col lege een meuwbouwplan ge presenteerd. Gebleken was, volgens het college, dat res tauratie van de boerderij te kostbaar zou zijn. Vertegen woordigers van bijna alle fracties laakten de door het college gevolgde procedure. Wethouder Tesselaar was daarop bereid het boetekleed aan te trekken en hij zegde de raad toe op korte termijn in de raadscommissies te ko men met een voorstel, waarin voor- en nadelen van zowel restauratie als nieuwbouw van de boerderij zouden wor den aangegeven. Pottenbakken Het Leids Vrijetijdscentrum heeft een extra cursus pot tenbakken in het activiteitenprogramma opgenomen op de donderdagavond om acht uur, te beginnen op donder dag 8 februari. De cursus omvat vijftien avonden. De kosten zijn honderd gulden, inclusief materiaal. Cursu sleidster is Marian Monteba. Inlichtingen bij bet Vrije tijdscentrum aan de Breestraat 66, tel. 071-146449 op werkdagen tussen 12 en 5 uur. In de Vroolijcke Arke Het clubhuis „In de Vroolijcke Arke" aan de Pieterskerk- koorsteeg 15 houdt zaterdag 10 februari een rommel markt en bingo-avond. De rommelmarkt wordt gehouden van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. De bin go-avond vangt aan om acht uur. Voor inlichtingen: tel. 123271. Musical De Apostel Het Leger des Heils houdt 11 februari om half acht in de Leidse Vredeskerk een bijzondere evangelisatiedienst, waar de „Mamre Singers" uit Gorinchem de musical „De Apostel" ten tonele zullen brengen. De musical is gebaseerd op het leven van Paulus. Af delingsvergadering D'66 De Leidse afdeling van D'66 houdt 9 februari om acht uur een vergadering in het Pieterskerkzaaltje aan de Kloksteeg 16. Aan de orde komen onder meer mededelin gen van de fractie en een financieel overzicht van de penningmeester. Benoemingen Dr. J. Dickel is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de sterrenkunde op de wissel leer stoel. Dr. G. Rozenberg is benoemd tot gewoon hoogle raar in de theoretische informatica. Prof Rozenberg is thans hoogleraar in de mathematica aan de Universiteit van Antwerpen. Mr. T. Sterk, rechter in de arrondisse mentsrechtbank in Utrecht is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in het burgerlijk proces recht. Dr. E. Witzel is benoemd tot gewoon lector in het Sanskrit. Dr. Witzel is thans werkzaam aan de Leidse Universiteit als wetenschappelijk hoofdmedewerker eer ste klas bij het Indologisch Instituut Kern. LEIDEN Weggedoken in een dikke kamer jas met daaronder een flanellen pyama zit de 39-jarige J. van Polanen zich te warmen in het behaaglijkste plekje van zijn woning aan de Morsweg 36, in zijn stoel vlak bij de open haard. Met een cognacje in zijn hand en met de duidelijke schrik nog in zijn ogen vertelt hij wat hem een paar uur tevoren is overkomen, toen hij gistermiddag om half drie zijn plantjes in de kweekkast achter in zijn tuin aan het verzorgen was en op een bepaald moment een ijselijke schreeuw van uit een nog maar half ontdooide Rijn waar nam. „Die schreeuw ging door merg en been, ik keek door de ruiten van mijn kas over de ijsvlakte van de Rijn en zag in hét midden van de rivier, daar waar deze het breedst is, zo'n honderd meter schat ik, een hoofd in het ijs verdwijnen. Ik schrok enorm en ren de gelijk naar buiten. Direct heb ik zonder er nu echt bij na te denken, een houten plank gepakt en ben met mijn winterkleren nog aan het ijs opgestapt. Vijf meter van de kant af zakte ik door het ijs. Ik voelde het enorm koude water in mijn lichaam dringen, maar ik heb toch doorgezet, zwemmend en met mijn lichaam op de plank het ijs kapot- drukkend heb ik die jongen kunnen bereiken en hem meer dood dan levend naar de kant gesleept". „We hebben alle twee de dood in de ogen ge zien, die jongen en ik", vertelt de heer Van Polanen. Maandag is zijn vrije dag en dan is hij altijd in de tuin te vinden, bij zijn planten in zijn zelfgebouwde kweekkas, pal aan de Rijn. Doordeweeks werkt hij in zijn rijwiel handel aan de Haarlemmerstraat 201. „Wat een geluk voor die jongen, dat het uitgere kend mijn vrije dag was en ik in mijn tuin bezig was, het had er anders somber voor hem uitgezien. Ik ben beslist geen held en wacht liever veertien dagen voordat ik me op het ijs begeef, maar wat doe je als je iemand ziet verdrinken en in doodsangst hoort schreeuwen? Dan denk je nergens meer aan, man Weggedoken in een kamerjas warmt redder Van Polanen zich bij de open haard maar dan ga je instinctief te werk. Met een plank het ijs op, verdoofd door de kou en met alleen maar het redden van die jongen voor ogen breek je je een weg door het ijs heen. Ik weeg zelf 90 kilo en had dus nooit schuifelend over het ijs die knaap kunnen be reiken. Het ijs zat vol scheuren en wakken. Hoe lang het allemaal duurde voordat ik bij hem was, .weet ik niet, van tijd heb je op zo'n moment geen benul. Plotseling had ik hem in zijn kraag en schreeuwde hem toe, dat hij die plank moest grijpen, zodat we in de geul die ik met mijn lichaam had gemaakt drijvend en zwemmend naar de kant konden komen. Ik weet nog steeds niet hoe die jon gen heet en hoe oud hij was, wel weet ik dat hij op de fiets over Tiet ijs had gereden. En dat met alle gevolgen van dien. Bij navraag bij de politie bleek deze roekelo ze waaghals de 16-jarige J. D. uit Oegstgeest te zijn. De jongen is onmiddelijk nadat om wonenden en broeders van de G.G.D. zich over hem ontfermd hadden in allerijl naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar hij nu nog verblijft. Over zijn gezondheid stoestand is nog niets bekend. Aan de heldenmoed van de heer Van Pola nen is het te danken dat deze jongen nu nog leeft. Met gevaar voor eigen leven heeft hij een minutenlange strijd moeten voeren tegen het ongenadig koude ijswater, dat hem volle dig uitputte, zodat hij zelf door het moedig ingrijpen van een paar studenten nog maar net van de dood gered kon worden. Het zijn geen spelletjes die de jeugd deze dagen op het ijs denkt te kunnen spelen. Nog steeds ziet men op sommige plaatsen in de stad, dat kinderen over het vliesdunne ijs proberen te lopen. Dat zijn levensgevaarlijke grappen, die fatale gevolgen kunnen hebben. Rijwielhande laar Van Polanen heeft dat aan den lijve on dervonden. Ogenschijnlijk gaat het goed met hem, ook al produceert hij een niet geheel bonafide hoestgeluid als hij zijn verhaal ver telt. Van Polanen: „Toen ik op de kant werd ge trokken, hebben de omstanders me uitgekleed en direct in een heet bad gestopt. Mijn vrouw wist vlak hiervoor nog nergens van, want ze was met de was bezig in de keuken. Pas toen ik druipend van het water het huis in werd gedragen, kreeg zij het verhaal te horen", zo klinkt het uit de verkouden keel van de heer Van Polanen. Op de rand van de open haard heeft hij de inhoud van zijn portefeuille te drogen gelegd: vijf briefjes van 25,-, zijn rijbewijs en nog wat papieren. De beloning voor zijn dapperheid, omdat een jongen het zo leuk vond om met zijn fiets over het smel tende ijs te racen. Stadsbouwhuis officieel open Leiden - Wethouder EL van Dam opent maandagmiddag 12 februari om drie uur het nieuwe gemeentelijk gebouw aan de Langegracht. Het is dan precies vijftig jaar gele den dat het oude Leidse Stadhuis aan de Breestraat afbrandde. Aan dit gebeuren is van 9 februari tot 25 maart een tentoonstelling in I de Lakenhal gewijd. In het nieuwe gemeentelijke gebouw dat voorlopig nog de I naam „Stadsbouwhuis" heeft meegekregen is het volledige I werkverband „wonen" onder- j gebracht dat wil zeggen nage- i noeg de gehele dienst van ge- meentewerken alsook alle af- j delingen van de gemeentese- j cretarie, die met ruimtelijke I ordening, volkshuisvesting en i woonruimtezaken te maken hebben. Zoals bekend is er in het verleden bij de ambtena ren enig verzet geweest tegen de naam „Stadsbouwhuis" Het college van b en w over weegt nu het gebouw een an dere naam te geven. Pleidoor voor eenmalige subsidie LEIDEN Het CDA-raadslid mevrouw C. Kramp heeft bij het college gepleit voor het verlenen van een eenmalige subsidie aan de Dierenhulp- dienst. Het raadslid is ver ontrust over de berichten dat de dienst in ernstige finan ciële moeilijkheden is ge raakt als gevolg van het vele werk dat zij tijdens de barre koude in januari heeft ver richt. In vragen aan het college stelt mevrouw Kramp dat de Dierenhulpdienst, die uiterma te nuttig werk verricht geen enkele subsidie ontvangt. Te vens wijst zij op het feit dat een derde van het aantal mel dingen dat de Dierenhulp dienst dagelijks binnenkrijgt afkomstig is van de politie. Zij vraagt het college of het met haar van mening is dat het verdwijnen van de Die renhulpdienst een groot ver lies voor Leiden zou beteke nen en zij vraagt dan ook een onderzoek naar de mogelijk heid tot het verlenen van een eenmalige bijdrage zodat het werk van de Dierenhulpdienst voortgang kan vinden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3