Leger blijft achter Bakhtiar staan Zeven doden bij incident tussen VN-macht en PLO Man doodt vrouw en twee kinderen Bisdom l'Haarlem bang voor jkoers-Gijsen O, 5 J BU INGRIJPEN jDOOR ROME Auto ramt rijtuig POGING KHOMEINI TWEEDRACHT TE ZAAIEN MISLUKT V Ceicktó 0omo/ntia Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 43,05; jaar 160,70; losse nummers: 55 cent. Maandag 5 februari 1979,69e jaargang no. 21265 Geheim Commando „Geheim commando", serie over het verzet in België tij dens de Tweede Wereldoorlog op Ned.II om 20.27 uur. Om 21.45 uur „Showroom". Ned.II om 19.30 uur „Verke ren in het verkeer" en om 21.55 uur „De Saint". Rustig weer Droog weer met mistgebieden, maar ook enkele opklaringen. Matige noorden wind. Mini mumtemperaturen rond min drie graden. Middagtempera- turen iets boven het vries punt Morgen zon op; 08.13, zon on der: 17.36 Hoogwater: 10.35 en 23.21 Laagwater: 6.02 en 18.49 (Van een onzer verslaggevers) J HAARLEM Pastores en leden van parochiebesturen in het bisdom Haarlem maken zich bezorgd over de toekomst wan- Jneer Rome zou ingrijpen in de Nederlandse kerkprovincie. Die zorg spruit voort uit het feit, dat Rome tot dusver duide- I lijk de bisschoppen Gijsen en Simonis steunt. In een week- I j bladinterview pleitte bisschop Gijsen van Roermond onlangs A 'f voor ingrijpen door de paus. Het wel en wee van de kerk zijn zaken die de hele kerkge meenschap aangaan en niet alleen de bisschoppen en de paus, zo werd zaterdag tijdens een bijeenkomst in Haarlem gezegd. In het bisdom Haarlem is onder priesters en leken een actie op gang gekomen, met als doel bisschop Zwartkruis te steu nen in zijn beleid dat zoals hijzelf heeft verklaard in dialoog en collegialiteit wordt uitgeoefend. De actie wordt voortgezet totdat bisschop Zwartkruis naar Rome gaat. Hij moet daar kunnen zeggen, dat hij namens velen spreekt als hij bij de paus pleit voor collegialiteit en dialoog, aldus de initiatiefnemers van de actie. De vergadering nam drie moties aan, waarin erop aangedron gen werd dat er in de kerkgemeenschap volop plaats is voor homofielen en andere minderheidsgroepen, dat bij de opvol ging van bisschop Zwartkruis (hij is 70 jaar) de hele kerkge meenschap op doorslaggevende wijze wordt betrokken en ten- i slotte dat gezagsuitoefening in de kerk gekenmerkt wordt door I ruimte, vertrouwen en begrip jEen enquête in de drie zuidelijke bisdommen Breda, Roer mond en Den Bosch heeft uitgewezen dat het beleid van bisschop Gijsen van Roermond het meest aanslaat bij mensen ouder dan 55 jaar. De minste steun heeft hij van jongeren tot 35 jaar. De meeste aanhangers (26 procent) heeft bisschop Gijsen in zijn eigen bisdom, de minste in Breda (19) en in Den Bosch 22 procent. Amsterdammer doodgeslagen AMSTERDAM (ANP) Een 36-jarige Westduitser heeft bekend zaterdagochtend de 50-jarige P.H. de Wit op diens zolderkamer in de Am sterdamse Sumatrastraat te hebben doodgeslagen. Het stoffelijk overschot werd gisteravond gevonden nadat de verdachte zich uit eigen beweging met zijn verhaal bij de politie had gemeld. Hij is wegens doodslag gearresteerd. De twee mannen waren zater dagavond op het Centraal Station met elkaar in contact gekomen. De verdachte was daarna met het slachtoffer mee naar huis gegaan, 's A- vonds ontstond er volgens de Duitser ruzie, waarbij hij de heer De Wit met de vuist heeft neergeslagen. KATWIJK Een aanrijding tussen een rijtuig en een auto is zaterdagmiddag aan de Katwijkse Zwarte Weg wonderwel goed afgelopen. Een 40-jarige Katwijkse raak te verblind door de zon en reed bovenop het rijtuig met twee paarden ervoor. De schade aan beide voertuigen is aanzienlijk. De 49-jarige koetsier en de paarden kwa-' men met de schrik vrij. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Hobby Londense brievenbesteller hield er een merkwaardige \obby op na. Maar omdat hij het gemaskerd en gewapend deed. moet hij nu wel naar de psychiater. (Van onze speciale verslaggever) BEIROET Zes militairen van de Uni- fil-troepen en een Palestijn zijn dit week einde om het leven gekomen in Libanon. Twee Fiji-soldaten werden gedood bij een treffen met Palestijnen in de omge ving van Tyrus. Hierbij werd ook een guerrilla van de PLO gedood. De Pales tijnen trachtten in het Unifilgebied te in filtreren. Toen een helicopter van het Noorse detachement van de VN-troepen een gewonde Fiji-soldaat wilde ophalen raakte het toestel een hoogspanningska bel en stortte neer. Vier Noorse officie ren kwamen daarbij om het leven. Er is ook een treffen gemeld van Noorse Uni- fil-troepen met Israëliërs. Daarbij vielen geen doden of gewonden. De Palestijnen beweren dat de soldaten uit Fiji het vuren hebben geopend. Maar volgens betrouwbare ooggetuigen zijn de eerste schoten gelost door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP). De moeilijkheden ontstonden volgens deze zegslieden toen twee PFLP-guerril- leros vanuit hun naburige basis naar de plaats Qana kwamen. Een Fiji-schild- wacht bij een controlepost waarschuwde hem dat ze niet met hun wapens het dorp konden binnengaan. Toen de man zich afwendde, werd hij tweemaal in de benen geschoten, en nog eens in de zij terwijl hij viel. De soldaaat zocht dek king, maar werd nog driemaal in zijn linkerarm getroffen. Enkele minuten later schoten de Palestij nen een andere Fiji-soldaat, die honderd meter verder in een jeep zat buiten de VN-bevelpost, in het hoofd. De Palestijn die had gevuurd werd onmiddellijk doodgeschoten door een wachtlopende VN-militair. Het incident in Zuid- Libanon, dat aan zes VN-militairen en aan een Palestijn het le ven heeft gekost, brengt de moeilijke situatie in het Liba- nees-lsraëlisch grens gebied nadrukkelijk onder de aandacht. Het is geen gemak kelijke taak voor de VN-troepen, waaron der straks Nederland se militairen, om de rust aldaar te hand haven. Hierover schrijft onze speciale verslaggever Sjoerd Post, die ter plaatse de toestand heeft waargenomen, waar mee het Nederlandse bataljon geconfron teerd wordt. Zie pag. 7 Daarop openden guerrillastrijders in de omringende heuvels het vuur met auto matische wapens en anti-tankgeschut. Van VN-zijde is geen commentaar gege ven op het incident, maar volgens de ooggetuigen sloegen vijf granaten in in het gebouw van de VN-post van Qana en in de naburige kliniek van de eenheid uit Fiji. Bij het incident in Qana viel een dode en een gewonde. Een raketbeschie ting op een Unifilpost twee kilometer verder kostte het leven aan nog een mili tair, terwijl hier drie gewonden vielen, alle van de Fiji-eilanden. Volgens de zeg- Geen vorst verlet (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het sectiebestuur be taald voetbal voelt er niets voor om de clubs een fi nanciële tege moetkoming te geven nu de in komsten van de verenigingen door de winterse om standigheden al geruime tijd stil staan. De FBO (werkgevers) had de clubs in een schrijven geadvi seerd om hetzij geld hetzij werktijdverkorting aan te vragen bij de KNVB. Ook op dat laatste heeft het sectiebestuur in eer ste instantie negatief gereageerd. slieden is er geen sprake geweest van een langdurig vuurgevecht tussen de Pa lestijnen en de VN-macht, zoals eerder was gemeld. De VN-militairen hebben slechts twee schoten gelost, waarmee de Palestijn in Qana werd gedood. De VN-helicopter met Noorse militairen naderde Qana langs een ongebruikelijke route, om buiten het schootsveld te blij ven, en stortte neer toen het toestel te gen een hoogspanningsleiding vloog. De inzittenden, een arts, een verpleger, een piloot en een boordwerktuigkundige wa ren onmiddellijk dood. Speelse opening expositie Samen met kin deren van vijfen twintig nationali teiten uit Den Haag heeft prin ses Beatrix zater dag in het win kel- en kantoren complex Babyion de Unesco-ten- toonstelling „Spel en Speelgoed uit de hele wereld" officieel geopend. Als voorzitter van de nationale commissie „Jaar van het Kind- 1979" was zij voor deze ope ning uitgenodigd. Na het officiële gedeelte maakte zij met haar oud ste zoon Willem Alexander een rondgang door de tentoonstel lingsruimte, waar bij de prinses duidelijk liet blij ken dat zij het spelen nog niet was verleerd. De expositie die dui zend stuks tradi tioneel speelgoed bevat uit ruim vijftig landen is de gehele maand februari te be zichtigen. Hij is ingericht in de onderste parkeer- laag van Babyion. (Van een onzer verslaggevers) MOOK Een 38-jarige bankbediende uit het Limburgse Mook heeft in de nacht van zater dag op zondag in overspannen toestand zijn 32-jarige vrouw en zijn beide zoontjes van zes en negen jaar om het leven gebracht. De vrouw is vermoedelijk door een messteek in de hals gedood, de kinderen door wurging. Het gezinsdrama werd ontdekt door een buur man, die lawaai had gehoord. Toen hij een kijkje in de woning nam, sprong de volkomen overstuur zijnde man door het raam van de voordeur, nadat hij eerder door dat van de keuken was gegaan. De politie sluit niet uit, dat de man op deze manier de hand aan zich zelf heeft willen slaan. Zijn verwondingen ble ken uiteindelijk mee te vallen. De man had vroeger een eigen kruideniers zaak; toen deze niet meer liep, trad hij in dienst van een bank. Deze overgang schijnt hij maar moeilijk te hebben kunnen verwer ken. Kort voor zijn wanhoopsdaad kreeg de man nog te horen dat zijn moeder was overle den. Zijn vader had onlangs bij een operatie beide benen moeten mnissen. TEHERAN (AFP/Rtr/AP) - De legerleiding in Iran heeft gisteren een verklaring uitge geven waarin zij tegenspreekt dat generaals van het leger besprekingen hebben gevoerd met Khomeini. Deze had eer der verklaard dat er contac ten waren tussen hem en de legerleiding en dat deze con tacten zonodig voortgezet zul len worden. Volgens diplomatieke bronnen blijkt uit deze verklaring dat de ayatollah er niet in ge slaagd is een wig te drijven tussen het leger en Bakhtiar. De steun van het leger is van doorslaggevend belang in de machtsstrijd tussen Khomeei- ni en Bakhtiar. Khomeini zal vanmiddag naar alle waarschijnlijkheid bekend maken of hij een voorlopige regering ter vervan ging van die van Bakhtiar zal samen stellen. In een interview met het pfo- islamitische dagblad Ettelaat verklaar de premier Bakhtiar gisteren dat hij geen bezwaar had tegen het uitroepen van een schaduwkabinet door Khomei ni zolang het maar bij het uitroepen ervan blijft. Een groot aantal partijen in democratische landen stellen scha- duw-kabinetten samen en Khomeini kan dat ook doen. Als zijn ministers echter moeilijkheden veroorzaken, dan zal- ik ze laten arresteren, aldus Bakh tiar. Eerder had hij al verklaard in een reactie op Khomeini's oproep tot een heilige oorlog dat hij diegenen die „oproepen tot een burgeroorlog en het opnemen van de wapens" zou laten arresteren en eventueel terechtstellen. Hij zei ook dat hij niet zal toestaan dat Khomeini een voorlopige regering in Iran opricht. „Als hij de daad bij het woord voegt, komen er moeilijkhe den. Meer dan één regering is onaan vaardbaar zowel voor mij als voor U (Khomeini), aldus Bakhtiar. Bakhtiar bevestigde in het krantenin terview nog eens dat zijn regering achter de schermen met vertegenwoor digers van Khomeini praat. „Die con tacten zijn noodzakelijk en zijn al eni ge tijd gaande. Onder de naaste mede werkers van Khomeini heb ik vele goede vrienden". Inmiddels is gemeld dat een minister en twee voormalige hoge regering sfunctionarissen zijn gearresteerd we gens corruptie en ondermijning van de staatsveiligheid. De arrestanten zijn de voormalige kanselier van de uni versiteit van Teheran en een staatsse cretaris. Ook de burgemeester van Te heran, Jahvad Sjachrestani, wordt in het oog gehouden wegens een onder zoek naar financieel wanbeheer toen hij nog minister was. De burgemeester had zaterdag zijn ontslag ingediend om Khomeini te ontmoeten die hem vervolgens „opnieuw benoemde". Bakhtiar had beloofd alle voormalige regeringsfunctionarissen die van cor ruptie worden verdacht voor de rech ter te brengen. In Teheran was het gisteren na de massale demonstraties ten gunste van Khomeini betrekkelijk rustig. Er was geen demonstratieverbod, zolang de betogingen vreedzaam verliepen. Er werden betoogd voor en tegen de re gering Bakhtiar, maar het aantal deel nemers was beperkt. Beth Heiden was weekeinde ongenaakbaar tijdens het WK-schaatsen voor dames op de Uit hof. De Amrikaanse won maar liefst alle afstan den. Zelfs een val op de 3000 meter hield haar niet van de afstandso verwinning en de we reldtitel af. Beth Heiden, een fenomeen. Schaatsvierdaagse DEN HAAG In navolging van de wandel- en zwemvierdaagse kent de schaatssport nu ook een vierdaags evenement. Van 10 tot en met 18 februari wordt voor het eerst in Nederland een schaatsvier daagse gehouden. De plaatsen van handeling zijn de ijsbanen in Alkmaar, Amsterdam, Assen, Deventer. Dordrecht. Eindhoven, Enschede, Den Haag, Gronin gen, Haarlem, Heerenveen, Leiden, Rotterdam en Utrecht. De vier dagen behoeven niet aaneenslui tend te worden volbracht. Men mag ook in de twee weekeinden en doordeweeks de prestatie leveren. In de categorie onder of boven de twaalf jaar kan men starten op twee. vier of acht of vier, tien of veertig kilometer. Een deelnemer ontvangt een kaart, die voorzien van stempels kan worden inge ruild voor een medaille. CarrellboosopKeegan (Van onze sportredactie) HAMBURG Kevin Keegan heeft zich de woede van Rudi Carrell op de hals gehaald. Carrell had van Keegan de toezegging gekregen in zijn pro gramma „Aan de lopende band" te verschijnen, maar de voetballer gaf op het laatste moment de voorkeur aan een sportprogramma op het andere televisienet. Hij liet zich na afloop van de wedstrijd HSV—Stuttgart per vliegtuig naar Wiesbaden bren gen, waar hij Carrell in de kou liet staan. Kamer morgen contra CRMstaatssecretaris (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer vocht morgen het shir treclameconflict met staatssecretaris Wallis de Vries van CRM uit. Zoals bekend is de Kamer, op de VVD na, van mening dat het rijk geen cent subsidie meer aan het betaalde voetbal mag geven als de shirtreclame wordt ingevoerd. Wallis de Vries verzette zich heftig tegen deze opvatting, die is verwoord in een motie van de PvdA-er Worrell. Het is zeker dat de Kamer geen gehoor zal geven aan de oproep van de staatssecretaris de mo tie niet aan te nemen. Tennisser Janssen tekent contract bij Ajax AMSTERDAM De veelbelovende tennisser Frank Janssen heeft een contract getekend bij Ajax. De 17-jarige Beverwijken die halverwege vorig jaar overwoog zich definitief op tennis te werpen en er zijn schoolopleiding voor wilde opgeven, is daarmee op zijn eerdere keuze teruggekomen en maakt nu naast zijn voetbalactiviteiten zijn atheneum af. Frans Thijssen a. vertrekt deze week naar Enge- mOQtQIIQOn land om- alleen, met de mana ger van Ipswich Town, Bobby over van FC Twente naar Ipswich. Thijssen is genoodzaakt alléén de onderhandelingen te voeren daar Robson eerder deze week verklaarde niet met een afgezant van het bureau Inter Football te willen onderhandelen. Thijssen lijkt nu het slachtoffer te wor den van zijn contract bij IF. Ger Lagendijk van de VVCS: „Elke speler die een con tract heeft bij IF zal moeilijk een andere overeenkomst kunnen tekenen. Het hebben van een contract bij IF is in feite verboden. Dit geval is daarom erg interessant. Hoewel iedereen ontkent dat er werkelijke contracten bestaan bij IF blijkt nu dat dit bij bijvoorbeeld Thijssen f wel het geval is. We zullen afwachten of er een con tract bij Ipswich wordt getekend In dat geval zou de Stichting Arbeidszaken hiertegen in hot geweer kunnen komen. De WCS zal er in ieder geval bij de minister van Sociale Zaken op aandringen deze zaak goed te volgen". Veel belangstelling voor Michel Valke (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De geruchten als zou Michel Valke van Sparta een contract bij PSV hebben getekend voor een transferbedrag van 1,2 miljoen schijnen alsnog onwaar heid. Vast staat voor het bestuur van Sparta dat Valke nog een contract heeft uit te dienen tot het eind van het volgende seizoen. Zoals bekend wil Sparta Valke daaraan houden omdat men óf dit bf volgend seizoen hoopt aan een van de Europa Cuptoernooien te kunnen deelnemen. Michel Valke staat overigens niet alleen op het verlanglijstje van PSV, ook Ajax. Arsenal en Man chester United hebben belangstelling.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1