Vliegen op Iran niet veilig In de vuurlinie actief zijn voor lot miljoenen Laat misdaden uit oorlog niet verjaren ftzidócSou/umt Toenemende chaos in ziekenhuizen RIJKSLUCHTVAARTDIENST: IN ENGELAND Dissidenten willen in Rus sisch lands - bestuur r>r> Hoe weinig betekent zelfs 85 procent? Binnenland/buitenland LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 FEBRUAR11979 PAGINA 7 ERDOSIS HEROïNE bassist lex Pistols iverleden WW YORK - Sid Vicious, voormalige bassist van de lnkgroep Sex Pistols, is gis- Ten in New York overleden tn een overdosis heroïne. Ijn stoffelijk overschot jerd in de slaapkamer van i woning van een vriendin ingetroffen. p 21-jarige musicus was porwaardelijk op vrije voe- n gesteld, hangende zijn be- fchting in verband met de joord op een vriendin van pm. Dat meisje werd in ok- [ber vorig jaar vermoord ingetroffen in een hotelka- (er, die zij met Vicious deel- I jbanon- leigeraar lit dienst BEUWERSLUIS Eén van e drie Libanonweigeraars, Ie sinds vorige week in de Slitaire strafgevangenis ir» euwersluis zit is vrijdag it zijn voorlopig arrest ont jagen. De psychiater achtte l een onderzoek deze week jrmen aanwezig de soldaat (titengewoon dienstplichtig i maken. je betrokkene heeft daarop nn request tegen uitzending par Libanon op grond van k wet gewetensbezwaren in getrokken, waarna hij is ont jagen uit militaire dienst en v p vrije voeten is gesteld. Winstgevende ,geur van eiligheid i bon Rosalina, een irtugese van 19 jaar die be tekend is als de „verlam- kleine heilige", blijkt plot- ig genoeg te hebben van publieke verering en is :h bij de politie gaan bekla- n over de winstrijke liefde iarmee zij sinds zeven jaar tor haar ouders wordt om- igd. ;t meisje was op elfjarige iftijd verlamd geraakt aan ide benen. Munt slaande uit ar toestand, begonnen de iders de mare te versprei- in dat hun dochtertje „in ur van heiligheid" was ko en te verkeren. Daarbij idden de ouders van de ka- er van Rosalina een ware ipel gemaakt. Al gauw wa rt de mensen van heinde en irre naar haar dorpje geko- en om de „verlamde kleine ilige" te zien en om haar torspraak te vragen. De ou rs zagen erop toe dat het n en ander aan aalmoezen nnenkwam. aar er voltrok zich aan Ro- lina een wonder: zij kreeg 't gebruik van haar benen rug en wilde ze wel gebrui- i ook. Deze week vluchtte geholpen door de pastoor, n aan de politie haar „heilig ven" van zeven jaar te ver- Uen. Paus kreeg handenvol cadeaus VATICAANSTAD (UPI) Tijdens zijn zesdaags bezoek aan Mexico kreeg paus Johannes Paulus II veel cadeaus, vooral hoofddeksels. Daaronder bevonden zich een india nentooi, een sombrero en een arbeidershoed. Behalve hoofddeksels kreeg de paus o.a. een paar ski's, dozen met si naasappels en een 17de eeuws schilderij van de maagd van Guadaloupe. De twee Zwitserse bege leiders van Johannes Pau lus II hadden hun handen vol aan het inpakken van alle geschenken. SCHIPHOL In luchtvaartkringen is de onenigheid over de vraag of het vliegverkeer naar Teheran te riskant is of niet, gegroeid. De Rijkslucht vaartdienst schaarde zich gisteren aan de zijde van de organisatie van piloten met de conclusie dat de „vei ligheidsmarges van de vluchten op Teheran te klein zijn". De KLM, en één van de gezagvoerders die gisteren een vlucht op- Teheran uitvoerde, vinden echter dat vluchten in het al gemeen verantwoord zijn. Vluchtinspecteur Bierdrager van de Rijksluchtvaartdienst zei gisteravond dat de vlucht die gisteren door de KLM op Teheran gemaakt was, eigen lijk te gevaarlijk was geweest. Alleen doordat de weersomstandigheden ide aal waren, was de vlucht al met al toch nog wel veilig te noemen. Als er echter niets verandert aan de situatie op de luchthaven van Teheran, moet er vandaag en morgen niet gevlogen worden, vindt de heer Bierdrager. Morgen gaat er volgens schema op nieuw een KLM-toestel naar Teheran. De Rijksluchtvaartdienst heeft de mo gelijkheid om het toestel tegen te hou den. Gisteren vloog in opdracht van een Westduitse firma ook een Martin air-vliegtuig naar Teheran. De gezagvoerder van het gisteren naar Teheran en terug gevlogen KLM-toe stel, J. De Haas, zei gisteravond na aankomst op Schiphol dat zijn vlucht wèl veilig was geweest. In het luch truim boven Teheran moeten vliegers de laatste tijd alleen op zicht vliegen. Bierdrager, die gisteren medevloog naar Teheran, had onder meer grote kritjek op de wijze waarop de piloten informatie over navigatiemiddelen en weersomstandigfheden krijgen. Die in formatie is volgens hem niet recent. Inmiddels zijn de opstoppingen van vrachtwagens aan de Iranese grens langzaamaan opgeheven. Sinds giste ren is er weer verkeer mogelijk. In de lange files zaten ook veel Nederlandse chauffeurs. Briefactie" FNV bij werkgevers in metaal UTRECHT Als de Centrale Metaalwerkgeversorganisatie FME tegen alle vakbond- svoorstellen voor een nieuwe metaal-cao „nee" blijft zeg gen, dan overwegen de Indus triebonden van NVV en NKV om hun eisenpakket bij de afzonderlijke ondernemingen in de metaal op tafel te leg gen. Dat blijkt uit een brief van de Industriebonden van de FNV die aan alle 1400 metaa londernemingen die bij de Centrale Werkgeversorganisa tie FME zijn aangesloten, is gestuurd. De brief ging vrij dag bij de bonden de deur uit nadat eerder deze week de cao-onderhandelingen met de FME nergens toe hadden geleid. Vakbondsonderhandelaar W. Wamsteeker van de Industrie bonden FNV zei gisteravond dat de „briefactie" in eerste instantie tot doel heeft de „achterban" van de FME er toe te bewegen de FME-on- derhandelingsdelegatie een andere opdracht te geven. Op de luchthaven van Teheran is het een complete chaos, door de vele wachten den die uit angst voor gewelddaden het land uit willen. RAAD VAN EUROPA: STRAATSBURG De assemblee van de Raad van Europa heeft gisteren in Straatsburg de 21 bij de raad aangeslo ten landen gevraagd oorlogsmisdaden niet te laten verjaren, en de minstens 3.000 tot 10.000 zware oorlogsmisdadi gers die nog vrij rond lopen op te spo ren en te bestraffen. Het verzoek was in het bijzonder gericht aan West-Duitsland, waar de verjaring stermijn 31 december a.s. afloopt. Maar de bondsrepubliek werd niet met name genoemd in de op initiatief van het Ne derlandse Tweede Kamerlid Stoffelen (PvdA) gedane uitspraak. Tot nu toe heeft slechts één land, Frank rijk, de conventie tegen het verjaren van misdaden tegen de menselijkheid gete kend. Nederland zal binnenkort tekenen. De conventie kan pas in werking treden als zij door drie landen is getekend en bekrachtigd. Luxemburg zou nu ook hebben besloten de conventie te aanvaar den. In West-Duitsland overweegt de socialisti sche SPD een initiatief-wetsontwerp in te dienen om hetzij verjaring onmogelijk te maken, hetzij de termijn waarbinnen oorlogsmisdadigers kunnen worden ver volgd opnieuw te verlengen. Het is echter zeer de vraag of een derge lijk wetsontwerp de vereiste meerderheid krijgt. DEN HAAG De situatie in de Engelse ziekenhuizen dreigt uit te lopen op een complete chaos, nu de vakbonden hebben gedreigd om de ingangen van de ziekenhuizen volledig door postende stakers te laten afsluiten, en toevoer van medicijnen en brandstof onmogelijk te maken. De helft van de Britse ziekenhuizen is nu door de stakingen verplicht alleen noodgevallen op te nemen. De verbittering onder de bevolking neemt toe. Grote aantallen vrijwilligers melden zich aan bij de ziekenhuizen om het werk over te nemen van de stakende chauffeurs, schoonmakers, portiers en wasvrouwen. De stakers ontkennen dat zij levensgevaar ver oorzaken, en zeggen aan het werk te gaan zodra blijkt dat mensenlevens in het geding komen. Ministers van de Britse Labour Party, die normaal op goede voet met de vakbeweging staan, hebben zich gisteren zeer scherp over de acties in de ziekenhuizen uitgelaten. De bonden hebben een aanbod de salarissen met 8,8 procent te verhogen drastisch van de hand gewezen. LEFEBVRE WEER VOOR GESPREK IN ROME ROME (KNA) De van zijn bisschoppelijke bevoegdheden ontheven aartsbisschop Le- febvre is weer in Rome. Hij houdt zich daar gereed voor een nieuw gesprek met de prefect van de congregatie Volgens de gemeenschap in Albano van de „priesterbroe derschap Pius X", een der stichtingen van Lefebvre, zal de bisschop bij zijn nieuwe ontmoeting met kardinaal Se- per enkele verklaringen on dertekenen, die naar de paus zullen gaan. De gesuspendeerde bisschop zelf ontkende, dat de paus hem tijdens zijn laatste on derhoud op 18 november van het vorige jaar een ultimatum zou hebben gesteld. Volgens Lefebvre is er geen sprake van een „volledige onderwer ping of anders de kerk uit". MOSKOU Een groepje Russische dissidenten heeft twee tegenstanders van het huidige bewind in de Sowjet- Unie kandidaat gesteld voor de komende verkiezingen voor de Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet- Unie. De kandidaten zijn de mar xistische historicus Roy Med- vedev en mevrouw Loudmila Agapova, een dissidente die al jaren tevergeefs een uit reisvisum probeert te krijgen om zich bij haar man in Zwe den te kunnen voegen. Het groepje dat de kandidatu ren heeft gesteld telt 28 men sen, zo werd op een pers bijeenkomst meegedeeld. De groep zegt dat haar actie vol komen in overeenstemming is met de grondwet van de Sow- jet-Unie, omdat het alle bur gers vrij staat kandidaten te stellen. (In de praktijk is er slechts een kandidaat per ze tel). Kofferdieven op Schiphol aangehouden rijkspolitie twee man- Columbia- die ervan de afgelo- luchthaven koffers te SCHIPHOL De heeft op Schiphol nen, vermoedelijk nen, aangehouden, worden verdacht pen weken op de een groot aantal hebben gestolen. Eén van de twee mannen heeft inmiddels bekend dat hij op Schiphol zeven koffers heeft gestolen. Volgens een woordvoerder van de rijkspo litie zetten de dieven een leeg koffertje naast de koffer waarop zij het hadden ge munt. In de drukte viel de wisseltruc die daarop volgde niet op. Bij de rijkspolitie zijn de afgelopen weken vele aan giften van vermissing van koffers binnengekomen. DE,,ZWARTE PAUS" IN PUEBLA: Als er ooit een overweldigende meerderheidsuit spraak zonder veel betekenis is geweest, was het wel die van de 85 procent ja-stemmers voor een zwarte meerderheidsregering onder de blanke Rhodesiërs. Toch was die uitslag opmerkelijk: de overgrote meerderheid van de overgebleven blanken in het land is onder druk van een gevaarlijke guerrilla en van een verstikkende boycot tot de conclusie gekomen dat alleen een over dracht van de macht nog kan redden wat er te redden valt. He realiteit is hard aangekomen. Niet lang geleden verklaarde premier Smith dat hij in geen duizend jaar de macht aan de zwarte meerderheid zou overdragen. Maar Smith ontkwam niet aan de noodzaak steun te zoeken bij gematigde zwarte groeperingen, die bereid waren met hem een „interne regeling" aan te gaan om de guerrilla van Nkomo en Mugabe de wind uit de zei len te nemen. Sinds maart van het vorig jaar zit Smith met drie zwarte leiders in een voor hem ongemakkelijk viermanschap dat moest proberen de overdracht van de macht voor te bereiden. In feite zal volgens Smith' plannen niet veel macht worden overgedragen. De nu door de blanken goedgekeurde grondwet (aan de zwar te bevolking is niet om haar mening gevraagd) voorziet in een enorme blanke invloed in wetgeving, rechterlijke macht en veiligheid. Ondanks de uitslag is de toekomst van Rhodesie- /Zimbabwe erg onzeker gebleven. Smith mag dan te kennen hebben gegeven zijn functie neer te leggen, in de hoop op internationale erkenning voor zijn regeling, toch is het hoogst twijfelachtig dat de Afrikaanse buur landen, de z.g. Fronthjnstaten, nu een andere houding zullen aannemen dan de leiders van het Patriottisch Front die de uitslag van deze week zonder meer ver worpen hebben. En ook Groot-Brittannië en de Verenig de Staten hebben zich weinig waarderend uitgelaten over de algemene verkiezingen van april a.s., waarin zonder internationaal toezicht de blanke bevolking zich uit mag spreken. LONDEN hoopt nog steeds Smith aan eën tafel te krijgen met zijn tegenstanders. Het is de vraag of de uitslag van deze week de blanke Rhodesiërs daartoe zal stimuleren. Toch is het de enige oplossing. Want Smith heeft al openlijk erkend dat een oorlog niet te winnen is. En daar is het niet ver meer vandaan. Illllllllillllillllllllllllllllliillllllll lllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuw record autoverkoop AMSTERDAM In Neder land zijn vorig jaar 584.585 nieuwe personen- en combi natieauto's verkocht, waar mee een nieuw autoverkoo- prekord werd bereikt. Dat heeft de RAI in Amsterdam meegedeeld. Vooral de Duitse autofabrie- ken (Opel, BMW en VW) heb ben vorig jaar van de hogere autoverkoop kunnen profite ren, maar ook de Amerikaan se auto's (lage koers van de dollar) ziet men tegenwoordig steeds meer op de weg in ons land. De Franse en de Japan se merken hebben in het af gelopen jaar enig terrein moe ten prijsgeven. Van Agt contra Van derKlaauw (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Premier Van Agt heeft zich gedistantieerd van de uitlatingen die minis ter Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) vorige week heeft gedaan ten aanzien van de relaties tussen Nederland en het buitenland. WD-bijeenkomst in Zwolle gezegd, dat het vertrouwen van. het buitenland in ons land sinds het aantreden van het kabinet-Van Agt aanzien lijk is gestegen. Van Agt zei gisteren hierover: „Als men mij zou vragen hoe het aan zien van Nederland in het buitenland momenteel is, zou ik zeggen dat dit ten opzichte van de vorige kabinetsperiode hetzelfde is gebleven". (Van onze speciale verslaggever Frans Wijnands) PUEBLA - Vrijdagmiddag 12 urn- plaatselijke tijd. Pater Pedro Arrupe, de generaal-overste van de Jezuïeten, heeft in Puebla de 26.000 leden van zijn sociëteit opgeroepen „in de vuur linie" actief te zijn ter verbetering van het lot van tientallen miljoenen in de wereld. De „zwarte Paus", zoals de Jezuieten-generaal genoemd wordt, wilde in Puebla liever geen commen taar geven op het verloop van de La tijns-Amerikaanse bisschoppenconfe rentie (Celam), maar hij sprak over De oproep van Arrupe is juist gericht aan de leden van de sociëteit zelf, om dat er verdeeldheid bestaat over de rol die de Jezuieten moeten spelen. Een deel blijft van oordeel dat de orde zich niet al te nadrukkelijk in die zg. „frontlijn" moet bewegen. Het is in Puebla niet duidelijk of Pa ter Arrupe zal of wil proberen beide groepen nader tot elkaar te brengen. Het zoeken naar een nieuw engage ment met Christus en de huidige maatschappij wordt volgens de gene raal-overste wel eens verkeerd begre pen of uitgelegd, en dat leidt dan vol gens Pater Arrupe tot de kritische uit spraak dat de „ene Bask - Ignatius van Loyola - de orde heeft gesticht, en dat een andere Bask - in dit geval Pater Arrupe - bezig is diezelfde orde af te breken." West-Europese deelnemers en waarne mers bij Celam die vrijwel zonder uit zondering goed bekend zijn met de Latijns-Amerikaanse situatie, zijn una niem vol lof over de moedige opstel ling van veel Jezuïeten in Zuid-Ameri- Ka. Vandaar dat veel overheden het niet zo begrepen hebben op de Jezuïe ten, en vandaar ook dat de Mexicaan- j se regering vijf lijfwachten ter be- schikking heeft gesteld van pater Ar rupe. Pater Arrupe merkte in Puebla ook nog op, dat de opvoeding van de men sen in Zuid Amerika steeds kritischer moet zijn in een veranderende maat schappij, en dat de voortdurende be weging binnen de orde de Jezuieten in de vuurlijn moet houden, ongeacht de risico's die daaraan verbonden zijn en de fouten die daarbij gemaakt wor den. PARIJSE MODE Op een show in Parijs werden gisteren voorjaar- en zomercollecties gepresenteerd Op de foto een klas siek moden van St. Laurent, en een korte avondjurk van Dior.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7