aVoor een milioen ^schade door s brand in school CPN maakt zich zorgen over stadsvernieuwing Voorschoten ■wil antieke boerderij Verkopen Loon-controleweek werkende jongeren Fenomenaal concert in Meesterserie Don Quishocking in Noordwijk ^STAD/REGIOLEIDSE COURANT ZATERDAG 3 FEBRUAR11979 PAGINA 3 Vuur hoogstwaarschijnlijk aangestoken 30 N, J Woon) 21.45] LEIDEN Een felle uitslaande brand heeft gisteravond gewoed in de school voor buitengewoon (zeer moeilijk opvoedbare kinderen) „De Horst" aan de Hoge Morsweg 15. Het voorste gedeelte van de school, waarin zich een gymnastieklokaal en drie leslokalen bevonden, werd in de as gelegd. De achtervleugel bleef overeind. Het aangrenzende huis, dat door een van de leerkrach ten van de school wordt bewoond, liep rook- en waterschade op. De schade wordt op een miljoen gulden ge raamd. Dit hoge schadebedrag aan gebouw en interieur wordt mede veroorzaakt door het feit dat alle kostuums van de stichting folklo ristisch dansensemble „Achalay" in vlammen zijn opgegaan. De waarde van deze kostuums wordt geschat op zeker vijftigduizend gulden, maar volgens een woordvoerder zijn vele kos tuums „onvervangbaar". Het ensemble dreigt door de brand in moeilijkheden te komen, omdat aan een aantal contractuele verplichtin gen niet kan worden voldaan. De brand is gisteravond om tien voor acht door omwonenden ontdekt. De brandweer was om negen uur de brand meester, waarna met het nablussen kon worden begonnen. De „le vende have" van de school enkele huisdie ren kon op het nippertje door de spuitgas ten uit het vuur worden gered. De politie heeft sterke aanwijzingen dat het hier gaat om een geval van brandstichting. Er zijn twee vuurhaarden ontdekt. Een aan de linkerzijde van de school. Deze haard ver spreidde zich al snel over de voorgevel van het gebouw, zodat er hier geen redden meer aan was. De andere vuurhaard bevond zich in de achtervleugel. Deze kon door de brandweer spoedig worden bedwongen. Binnen enkele minuten stegen de vlammen hoog boven het schoolgebouw uit. LEIDEN Het CPN-raadslid D. Hoeven waarschuwt het college van b en w en ir zijn collega's in de gemeenteraad er voor, dat het in Leiden niet goed gaat i met de stadsvernieuwing in de relatie 'j tot de bestaande behoefte aan woon- H ruimte. „Met voorbeelden kan aange- i toond worden dat in delen van het stadsvernieuwingsgebied wel gebouwd wordt maar dat bij deze bouw geen re- kening wordt gehouden met de bestaan- f, de behoefte aan goedkope huurwonin- i| gen. De plannen die één voor eén naar voren komen tonen aan dat met een voortgang van het huidige beleid de wo ningnood, zowel voor gezinnen als voor 1- en 2-persoonshuishoudens, zal blijven voortduren omdat de geplande bouw in de koop-, premiekoop- of premiehuurs- feer zal plaatsvinden", aldus de heer Hoeven. Het raadslid stelt dat het gebrekkige wo ningbouwbeleid wordt veroorzaakt door het ontbreken van de juiste middelen, onbekendheid met verkopen of afstoten van bepaalde panden, zodat de gemeente „achter het net vist en een bouwonderne ming, meestal een projectontwikkelaar, de panden in eigendom verwerft". Hoe ven toont door het noemen van een aan tal namen van projectontwikkelaars, die in Leiden tal van bouwprojecten op sta pel hebben staan, aan waar de schoen zoal wringt. Zo zou de Exploitatie Maat schappij Rijnlandse op de Langegracht voor 2-kamerwoningen een maandelijkse huur van 800,- vragen, terwijl dezelfde maatschappij van plan is om op het Zoutkeet-complex dure premiewoningen te bouwen. Koop- of premiewoningen zullen voorts verrijzen op het terrein van de Glascom aan de Oude Singel, wonin gen in de vrije sector op de plaats van drankenhandel Post, dure panden op het LBF-terrein, de Morssingel en het Noord einde, waar Westland/Utrecht op het mo ment aan het bouwen is. Gevreesd wordt voorts, dat een dergelijke trend zich voortzet in andere stadsvernieuwingsge bieden in Leiden. Voorts is de CPN niet te spreken over |het feit, dat er in het afgelopen jaar in de stadsvernieuwingswijken in verhou ding tot dure woningen slechts weinig woningwetwoningen zijn gebouwd. Vol gens het Bureau Statistiek Leiden zou den dit jaar van de 518 in uitvoering zijnde woningen er slechts 34 woningwet woningen gerealiseerd worden. De CPN betwijfelt of in de toekomst het stadsver nieuwingsproces ten gunste van de socia le woningbouw verder in gang kan wor den gezet, te meer omdat in toekomstige bouwlocaties als de Leeuwenhoek en Roomburg volgens de planning niet aan de bestaande behoefte zal worden vol daan. Het verdient, aldus de communis ten, aanbeveling om in de Stevenshof, waar 4000 woningen zouden kunnen wor den gebouwd, de behoefte aan sociale woningbouw meer aandacht te geven dan in genoemde gebieden het geval is. Hoeven geeft b en w in overweging mee, dat het indien noodzakelijk, mogelijk is, grond van projectontwikkelaars te ontei genen indien deze het volkshuisvesting sbeleid in de weg staan. LEIDEN In het kader van de acties tegen de onderbeta ling van werkende jongeren (ontduiking van het mini mumloon door werkgevers) organiseert de afdeling Lei den van de Beweging van Werkende Jongeren (KWJ) van maandag 5 tot en met vrijdag 9 februari een zoge naamde loon-controleweek. In deze week kunnen werken de jongeren, die menen on derbetaald te worden (of on derbetaald. zijn) een bezoek brengen aan de KWJ aan het Noordeinde 2a (voormalig Ma rine-complex, meteen rechts achter het hek) om daar te bepraten hoe het eventuele achterstallige loon alsnog kan worden verkregen. De KWJ verzoekt degenen die komen om, voorzover in bezit, het sa larisstrookje waaruit de on derbetaling blijkt mee te ne men. Bij de KWJ kunnen de werkende jongeren gedurende de week elke dag van tien tot acht uur terecht. Vertegenwoordigers van de KWJ zijn tijdens de loon-con troleweek ook aanspreekbaar in een paar clubhuizen. Op dinsdag 6 februari houden de clubhuizen De Klinker (Be- rlagestraat 2), Op Eigen Wie ken (Merenwijk) en De Zeven sprong) (Bernardkade 35) een „onderbetaald" spreekuur van acht tot negen uur, het Bree- huys aan de Breestraat 19 staat op woensdag 7 februari open van twee tot vier uur, op donderdag 7 februari kan men terecht bij het Leids Vri jetijdscentrum van negen tot tien uur en op zaterdag 10 fe bruari tenslotte ook nog in „Shelter" in Leiderdorp, van negen tot tien uur. Het is ook mogelijk de KWJ gedurende de loon-controle week te bellen, dat kan dage lijks van tien tot acht uur op het nummer 121139. 3 A (I A (I d 02 .^OORSCHOTEN Burgemeester en 30 {Wethouders stellen de gemeenteraad beidvoor om tot de verkoop over te gaan 11 (van de voormalige boerderij „Cornelia gelegen aan de Leidseweg 227. ^jwlet dit voorstel wordt een toezegging rmajingelost gedaan aan de vorige gemeen te- 16 (raad. Mevr. R. Begeer wees vorig jaar ojoitijdens een commissievergadering van o- immj>enbare werken op de onhoudbare toe stand rondom deze boerderij ontstaan door de vestiging van Lompen en Meta- lenhandel J. van Lierop. Korte tijd daarna deed ze de mededeling de 17e eeuwse stalramen verdwenen °P®waren. Volgens de handelaar zijn deze 'aK/Jgestolen tijdens een periode dat hij ziek maMvas. Slechts een raam kon nog achter- kestAiaald worden en staat thans in de ge- 30 (meentelijke werkplaats. Dit voorval is al gg^jjeen bewijs voor de slechte toestand en Jvaarin deze 17e eeuwse bouwmanswo- I5.friing oorspronkelijk behorende tot het Violandgoed „Derbice" thans verkeert. Hoe- e "Vel de boerderij genoemd wordt in het ,ve£iboek „Voorschoten, historische studiën", De Cornelia- Hoeve in haar huidige kom mervolle staat. is het geen monument. Voorschoten telt nog een stuk of tien 17e eeuwse boerde rijen en bovendien hield iedereen er re kening mee dat deze boerderij zou moe ten wijken voor de aan te leggen Rijks weg 11. In 1961 kocht de gemeente de boerderij aan van het R.K. Armbestuur St. Lau- rentius uit Rotterdam. Met de pachter Van der Voort werd een regeling getrof fen en deze vertrok in 1962 naar elders. De weidegronden werden bestemd voor woningbouw. De gemeente kwam tot de onaangename ontdekking dat op deze weilanden een recht van vrij uitzicht rustte ten gunste van „Berbice". Dit oude recht werd door de gemeente afge kocht.' De boerderij werd tot 1965 ge bruikt als noodhuisvesting voor spoedei sende gevallen. Daarna werd de boerde rij verhuurd aan het schildersbedrijf Van der Weide, een stukje tuin als volk stuin aan de heer C. P. van der Werf en in 1974 kreeg J. van Lierop, handelaar in lompen en oude metalen de voormali ge stal. De gemeente Voorschoten ver richtte alleen het hoogst noodzakelijke onderhoud en dat blijkt voldoende ge weest te zijn om van de oude boerderij een soort bouwval te maken. Oude boer derijen liggen thans goed in de woning markt en ook voor deze boerderij zijn er gegadigden. De gemeente is bereid tot verkoop over te gaan mits de bepaling opgenomen wordt tot restauratie. Inmid dels is er allang overeenstemming be reikt over het handhaven van deze oude boerderij. De toekomstige koper krijgt met de boerderij vele onzekerheden. Hoewel Voorschoten de aanleg van de Rijksweg 11 afwijst, gaat Rijkswaterstaat door met de voorbereidingen van deze autoweg. Het tracé van de toekomstige Rijksweg 11 is al diverse malen iets verschoven. De weg gaat nu niet meer dwars door de rozentuin van „Berbice" en ook staat de boerderij niet meer in de toekomstige weg. Wel zal de boerderij bij realisatie van de rijksweg direkt naast het talud van de rijksweg komen te liggen. Minder ritten opNZH- lijnen LEIDEN Op diverse bu slijnen komen vanaf mei één of meer ritten te vervallen. Dit vloeit voort uit het on langs door het ministerie van Verkeer en Waterstaat opge stelde Normeringssysteem Voorzieningenniveau Streek vervoer (NVS). De Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij n.v. heeft onlangs haar dienstregeling aan het N.V.S. getoetst Deze toetsing zal resulteren in het verminderen van sommige rit ten op bestaande buslijnen. Er moet echter nog met het ministerie over deze uitkomst van de toetsing worden ge sproken, zodat de te verwach ten nieuwe dienstregeling nog niet definitief kan worden Verwacht wordt wel dat lijn 31, (Katwijk aan Zee - Leiden Meerburg) op zaterdag- en zondagochtend een rit zal moeten laten vallen. Ook op de lijn 40 (Noordwijk - Lei derdorp) zullen op de zondag morgen enkele ritten op het traject Noordwijk - Leiden Station worden opgeheven. Er vervalt tevens een rit op de zondagmorgen op lijn 42 (Noordwijk - Leiderdorp). Op lijn 43 (Den Haag - Leiden) verdwijnt er op maandag tot en met zaterdag in de vroege ochtend een rit Op lijn 50 (Leiden - Haarlem) vervallen er in de vroege ochtend van maandag tot en met vrijdag eveneens enkele ritten. Op deze buslijn verdwijnen te vens op zaterdag een aantal ritten en op zondagmorgen eéri rit. Op de lijn 60 (Noord- wijkerhout - Leiden Meren wijk) wordt op het gedeelte Noordwijkerhout - Leiden sta tion de zondagochtenddienst teruggebracht van een half uur-dienst tot een uurdienst. Op de zondagavond wordt de uurdienst verhoogd tot een half-uurdienst. Bij lijn 88 (Lis- se - Den Haag) vervalt 's mid dags de laatste rit Den Haag -Lisse. De tijdelijk ingestelde buslijn 11 (Leiden - Station), Cen trum, Hoge Rijndijk, Leider dorp - St. Elisabeth Zieken huis) wordt met ingang van zondag 4 februari opgeheven. Vanaf deze datum zal het vervoer op deze route worden overgenomen door lijn 101 van de N.A.L. LEIDEN Zonder twijfel was het optreden gisteravond van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest in de uitverkochte Stadsgehoor zaal een nieuw hoogtepunt in de Mees terse rie-concerten. Het orkest leverde onder lei ding van David Zinman en met soliste Judit Jaimes een prestatie van niveau. David Zin man is een voortreffelijk dirigent en ook gis teravond toonde hij zijn inspirerende inzet, zijn stijlvolle „dirigeerplezier" en zijn heldere kijk op de mogelijkheden die de partituur biedt. Judit Jaimes, een pianiste van Venezolaanse afkomst, bleek een virtuoze vertolkster van het Concert voor piano en orkest van Schu mann, opus 54. Ze zette Schumann neer op een tamelijk resolute, strenge manier, maar ook de verstilde momenten waren overtuigend in hun ernst. De warme klankkleur in de Sonata pian e forte van Gabrieli, door twee koperkwartetten, was van een helderheid en zuiverheid die de zaal voortdurend in hun ban hielden. Na deze opening werd de Serenata nottuma in D, K.V.239, van Mozart op originele wijze ge speeld. De lichte veerkrachtigheid, de opborre lende ondeugendheid, het was een verrassende vertolking. Alleen het Marcia leek ons iets te snel gespeeld, met te overdreven tegenstellin gen die bij vlagen voor een veredeld draaior- geleffekt zorgden. De na de pauze gespeelde fragmenten van de muziek bij „Een midzomernachts droom" van Mendelsshohn-Bartholdy werd eveneens uitste kend uitgevoerd. De aangename lichtheid van Mendelssohns muziek, de meesterlijke uit werking van de korte stukken als de Elfen- dans, het Allegro Appassionato zorgden voor boeiend luistergenot. Het Rotterdams Philhar- monisch heeft de Leidse muziekliefhebbers een niet licht te vergeten avond bezorgd. VEREN A KOPERDRAAT Buck Teeth: boeiend kijkspel LEIDEN Op het informa tie-stencil van het LAK staat vermeld waarover „Buck Teeth", gisteravond in dat zelfde theater, gaat. De ont moeting van een acteur (Hans Dagelet) en een actrice (Elja Pelgrom) in de hemel. Wat is houding en wat „echt" gedrag? Dat „Buck Teeth" zich in de hemel afspeelde, begreep ik pas toen ik het stenciltje las. Zoals zo vaak bij dit soort ta melijk mimische voorstellin gen is de lijn van het verhaal niet al te duidelijk, maar dat was, gelukkig, gisteravond van geen belang. Het werke lijk thema, althans de contou ren ervan, werd toch wel zichtbaar: de afwisseling tus sen restanten van het acteren, de nep-houding, de fictie, en de werkelijkheid, gemeend handelen, eerlijkheid. „Buck Teeth" is als volgt op gebouwd. De cowboy-held Buck Teeth wordt neerge schoten, komt in de hemel en ontmoet een zich als een fon dantengel gedragende vrouw. Teeth poogt natuurlijk op nieuw de held uit te hangen maar raakt steeds verstrikt in de netten van de vrouw die zich als een femme fatale poogt voor te doen. Iedere keer wanneer Teeth zijn rol vergeet en werkelijk met haar wil gaan vrijen, deinst zij ver schrikt terug. Ook andersom kan de vrouw het spel van Teeth niet altijd aan. Maar in doorsnee is zij toch de over heersende figuur. In een uiterst eenvoudige en tourage spelen Dagelet en Pelgrom dit spel van schijn en werkelijkheid vaardig. De overgangen zijn kort en di rect, de emoties beperkt Het is vooral een spel van twee typen met het fysiek. Het sy mpathieke van de voorstelling bestaat hieruit dat al het ac cent op het spel ligt en niet op decor of rekwisieten. Bij Baal hebben Dagelet en Pel grom dit lichamelijke spel goed genoeg onder de knie gekregen om ,3uck Teeth" met name visueel tot een boeiend kijkspel te maken. Mogelijk dat een iets concre tere lijn het stuk meer kracht geeft. Maar misschien is dat een stokpaardje van de recen sent. Paul van der Plank NOORDWIJK In de Noordwijkse Kuip treedt dinsdag 13 februari de Nederlandse Cabaretgroep „Don Quishocking" op. „Trappen Op" is de titel van het zevende en tot nu toe meest politieke programma van de cabaretgroep. Don Quishocking is in 1967 ontstaan uit het Amsterdamse Studentencabaret. Een jaar later won de groep de eerste prijs op het Camarettenfestival in Delft. Daarna had de groep di verse radio- en televisieoptredens en nam zij de eerste lang speelplaat op. In 1972 kwam „Don Quishocking" met het volle dige programma „Waar het valt, daar ligt het". In hetzelfde jaar bood Wim lbo, de grootvader van het Nederlandse caba ret, de groep de Zilveren Trap aan. Via de programma's „Zand in je badpak" (1974) en „Afscheidstournee" (1976), ko men ze in Noordwijk met het nieuwe programma „Trappen Op". De studentikoze uitstraling van de groep (Anke en George Groot, Jacques Klöters, Fred Florusse en Willem Jan Gevers) is verdwenen. De groep is nu gevestigd na jarenlang zwoegen op kosten van „rechts" en Jinks". Don Quishocking heeft aan snelheid gewonnen. Kaarten voor het optreden dat om 20.30 uur begint, zijn in de voorverkoop onder meer verkrijgbaar bij het Noordwijkse VVV en Dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. De toegangs prijs bedraagt 12,50 gulden. CJP-houders en 65-plussers beta len 7,50 gulden Kortweg OEGSTGEEST - In het arti kel dat op woensdag 31 janu ari onder de kop „Rommel markt om dierenasiel Oegst- geest uit de nood te helpen" in onze krant verscheen,is een fout geslopen in een giro nummer. In het stuk staat dat eventuele giften gestort kun nen worden op nummer 409132772 van de AMRO-bank (gironummer 92100). Het giro nummer van de bank is even wel 9200. LEIDERDORP De Leider- dorpse politie raadt iedereen af zich nog op het ijs te bege ven. Het ijs is op sommige plaatsen erg dun en niet in staat iemand te dragen. De politie zegt dit omdat geble ken is dat nog veel jongelui zich op het ijs wagen. ALPHEN AAN DEN RIJN Annelies Vaes en Jaak Visse naken van theatergroep Bent brengen morgen in de aula van „De Driehoorne" het pro gramma „Claustrofobie". Het programma is samengesteld uit zeventig gedichten van Hugo Claus

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3