Sylvia Burka: Zeker zes meisjes toaken aanspraak op wereldtitel Van der Looy verrast tegen Rini van Bracht Goede prestatie Menken Leiden in Tilburg Eerste records >p 50 m. iriie slag Jos Hermens geopereerd LOTING WK DAMES Ronde van Spanje gaat toch door PARKER BOB PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 FEBRUAR11979 PAGINA 11 Weersomstandigheden niet ideaal voor toptijden in K - Buiten op het Kijkduinse 'gen®** wan(ielt de Russische schaatsploeg. De is llandse wind en de regen werden gisteren "een i^tseerd. De ploeg, die getraind wordt ,hef.'r de oud wereldkampioen Boris Stenin, Hn spande zich voor de grote strijd om de reldtitel, die vandaag in alle hevigheid zal harsten, want op het kunstijs van De Uit-' zullen de 31 dames voor de wereldtitel een eten knokken. jlverdedigster Tatjana Averina, sinds kort jana Barabasj, omdat zij enkele maanden j- (den het jawoord had gegeven aan de eaatser Boris Barabasj. vreest de concurren- venwei. De angst om het verliezen van de we- eenititel is na de wereldprestaties van de Ca- tga-ese Sylvia Burka, vorige week in Davos, O0'1 de geweldige prestaties van Heiden, het kleine Amerikaanse meisje j vorige week in Noorwegen op vier afstan- ae {je sterkste bleek te zijn, hebben op de het ism grote indruk gemaakt. op de beste seizoentijden heeft Tat- Averina echter niets te vrezen. Met een rïGtentotaal van 173.150 (500 m in 42.0, 1000 n 1.24.22, 1500 m in 2.07.88 en de 3000 m 1.38.48) staat zij aan de top van de voorlo- S_e" wereldranglijst. Averina's ploeggenote de alia Petruseva is de grootste bedreiging ord 173.832 punten. Deze fantastische tijden /er. en op de Uithof niet worden gerealiseerd, geven een vertekend beeld, omdat de bei- op de wonderhaan van Medeo in Alma ■CiiN zijn gemaakt. Ook de wereldtijden van de iadese oud-wereldkampioene Sylvia Burka )6 - 10.24.49 - 2.12.18 - 4.36.43 en 175.437 iten) zijn geen graadmeter omdat deze vo- Iweek onder ideale omstandigheden op de iglandbaan in het Zwitserse Davos zijn ge- R weersomstandigheden zijn hier niet ide- zei oud-wereldkampioene Sylvia Burka ■rmiddag terwijl ze languit op een bank in lal van het hotel lag. „Het wordt een open tpioenschap, er zijn zeker zes meisjes, die spraak op de wereltitel kunnen maken. zeit-e t kansloos Die Burka beschouwt zichzelf als een van 'avorieten voor een medaille. „Ik heb me een 1 op dit wereldkampioenschap voorbereid. in de topsport moet je geluk hebben. De wor- staties zullen afhankelijk zijn van de lo- en de weersomstandigheden van het mo- het Ab Krook: „De tijden van het vorige seizoen geven aan dat Nederland weer op de goede weg is". ment waarop je moet rijden. Kansloos ben ik zeker niet". Voor de Nederlandse dames, Sytje van der Lende, Ria Visser, Sophie Westenbroek en Joke van Rijssel, zal het wereldkampioen schap erg zwaar worden. De ploeg van trainer Ab Krook zal moeten bewijzen dat het Neder landse dames-schaatsen de aansluiting met de wereldtop weer heeft gevonden. Na het natio nale kampioenschap in Heerenveen was Ab Krook diep onder de indruk van Ria Visser, die vooral op de 3000 m haar krachten en ta lenten had getoond. „Voor Ria Visser is dit wereldkampioenschap een eerste test op internationaal niveau. De confrontatie met Averina, Beth Heiden en Syl via Burka zal nog teveel van het goede zijn. Ria Visser moet ervaring opdoen. We mogen niet vergeten, dat ze pas 17 jaar is en dit sei zoen de grote stap van jong Oranje bij de kernploeg heeft gemaakt", aldus Krook, die eraan toevoegt, dat het een groot voordeel is voor eigen publiek te rijden. DEN HAAG Gisteravond is in het stad huis aan de Groenmarkt de loting verricht voor de strijd om de wereldtitel schaatsen voor dames, die het komende weekeinde op de Uithof wordt gehouden. Sijtje van der Lende moet op de eerste dag tweemaal tegen titelverdedigster Tatjana Averina uit Rusland aantreden Het duo opent het toernooi in de eerste rit van de 500 meter en treft elkaar, als derde paar van de 1500 meter opnieuw. Ook debu tante Ria Visser krijgt tweemaal met eenzelf de rijdster te maken: de Amerikaanse Sarah Docter. Het resultaat van de loting was: 500 meter: le rit: Averina (Rus) Van der Lende (Ned); 2e rit: Petreseva (Rus) Karlsson (Zwe); 3e rit: Zalenkova (Rus) Filipsson (Zwe); 4e rit: Zaborskih (rus) Albrecht (Odl); 5e rit Rys (Pol) Heiden (Vst); 6e rit: Jensen (Noo) Burka (Can); 7e rit: Westenbroek (ned) Ota (Jap); 8e rit: Van Rijssel (Ned) Mary Docter (Vst); 9e rit: Kostron (Vst) Webster (Can); 10e rit: Sarah Docter (Vst) Visser (Ned); 11e rit: Vogt (Can) Tollefsen (Noo); 12e rit: Palle (Zwe) Ferran (Eng); 13e rit: Vives (Fra) Dittmann (Odl.); 14e rit: Lier (Zwi) Hyvarinen (Fin); 15e rit: Moradiec (Pol) Smuda (Wdl.); 16e rit: Viksaas (Noo) solo. 1500 meter: le rit Filipsson Albrecht; 2e rit: Zaborskin Karlsson; 3e rit: Averina Van der Len de; 4e rit: Zalenkova Burka; 5e rit: Petroe- Sylvia Burka heeft zich goed op dit kampioenschap voorbereid, maar vindt dat je in de topsport ook geluk moet hebben. seva Rys; 6e nt: Heiden Jensen; 7e rit: Westenbroek Ota; 8e rit: Palle Kostron; 9e rit: Mary Docter Tollefsen; 10e rit: Sa rah Docter Visser; 11e rit: Webster Van Rijssel; 12e rit: Vogt Lier; 13e rit: Hyvari nen Smuda; 14e rit: Dittmann Viksaas; 15e rit: Moradiec Ferran; 16e rit: Vives. Ontsp; tannen Ria Visser komt uit Zuid Holland en rijdt een echte thuiswedstrijd. Voor haar vele fans zal ze op De Uithof willen schitteren. Zij zal er echter voor moeten waken dat ze zich niet gaat forceren. Ook ontspannen moet ze het wereldkampioenschap tot een goed eind kun nen brengen. Haar prestaties hebben dat be wezen. Hogere verwachtingen heeft trainer Ab Krook wel van de Nederlandse kampioene Sijtje van der Lende. De 29-jarige Friezin zal bij het WK dames een betere prestatie moeten leveren dan vorig jaar. Sijtje was toen de beste Ne derlandse in het wereldtoernooi met een te leurstellende twaalfde plaats. „Dit jaar zal het beslist beter gaan. De tijden in het vorige seizoen geven aan dat Nederland weer op de goede weg is. Opnieuw een twaalfde plaats zou droevig zijn", aldus Ab Krook. WIL VAN DER PLAS -ron Davis won de 200 meter wisselslag in een lubsse recordt'jd van 2.17.55 seconden. "cSieedo Meet zwemwedstrijden ge- zich ■ids- 00 ~W mag J blij- ^"i onze verslaggever) ^ÏRSFOORT - De Nederlandse zwemwereld heeft er sinds ^"sravond weer een aardige attractie bij. Tijdens de inter- fe£sonale Speedo Meet-wedstrijden in het Sportfondsenbad te j.en~:rsfoort kon men kennis nemen van een uit Amerika gewaaid evenement: de 50 meter vrije slag. Vanzelfspre- 1 leverde dit bij de dames en bij de heren een nieuw record. Enith Brigitta tikte als snelste vrouw aan e, .72, Albert Boonstra bij de heren in 24.96. het mee konden beiden het echter lang niet bolwerken tegen JS,:terke buitenlandse concurrentie. De Noorse Lene Jenssen 27.33, en bij de heren zegevierde de zilveren medaille- ïaar van Montreal op de 100 meter vrije slag, de Ameri- Jim Montgomery in 23.98. Tussen de nummers twee en op deze afstand de beide Amerikanen Jack Éabashoff en 3ottom restte slechts één honderste van een seconde. van\ is het voorlopig nog maar helemaal de vraag of dit iginJmer inderdaad ook als officiële afstand kan worden geac- rd. Weliswaar is het redelijk spectaculair voor het pu- dezê-' maar aan de andere kant stapelen de problemen bij de ^procedure zich bijvoorbeeld op. Wie immers in deze su- >ure-Print te laat vertrekt, is al bij voorbaat kansloos. Het vorjlg aws diverse valse starts. «tbrak c m n£.enl2Lls in de series van de vijftig meter moesten de Neder- ILy^1se deelnemers - van wie Henk Elzerman overigens op het )1 ontbrak, hij raakte jongstleden woensdag licht gewond i, aWn verkeersongeval in Den Haag - ook bij de andere ou"irdelen de eer aan de buitenlanders laten. "f* Ran en Berber Kamstra kwamen in de finale 200 meter £nelslag dames niet verder dan een zevende en achtste its in respectievelijk 2.26,61 en 2.27,98. De Engelse Sharon won deze afstand in 2.17.55, hetgeen een nieuw Brits foulrd betekende, voor de Canadese Nancy Garapick in ee^27 Qe heren 200 meter wisselslag persoonlijk een vierde uiteindelijk voor Fred Eefting in 2.12,02. Hier kwam de 'Jen medaille terecht bij de Amerikaan Scott Span. SASSENHEIM - In de derde en vierde ronde van de natio nale titelstrijd in bet drie banden heeft de jeugd zich afgezet van de ouderen. Drie kanshebbers kwamen gisteren in Sassenheim naar voren: Rini van Bracht, Christ van der Smissen en vreemd ge noeg Joop de Wilde, die zijn eerste nederlaag leed maar desondanks nog uitzichten heeft op zijn eerste landsti tel. Van dit drietal is Rini van Bracht torenhoog favoriet. De 32-jarige Waalwijker maakt tot nu toe de beste indruk. Hij speelt zijn partijen zoals men dat van hem gewend is. Hij bleef ongeslagen en vijzel de zijn moyenne op tot 1.058. ruim boven zijn concurrenten, die bovendien al twee verlies- punten achter hun naam heb ben staan. In de derde ronde eiste Van Bracht alle aan dacht op. Met uitgebalanceerd serie-spel oogstte hij bewon dering en degradeerde hij Tiest Brosens tot een figu rant. In de vierde ronde leed Rini van Bracht zijn eerste nederlaag tegen debutant Van der Looy, die eerder titelver dediger Van der Smissen ver raste. Christ van der Smissen en Herman Popeyus leefden zich uit in de verdediging. Popey us werd de dupe. Hij kreeg geen enkele goede aanvangs- stoot. Knarsetandend over zijn onmacht en het misfor tuin gaf ijzeren Herman zich al in een vroeg stadium ge wonnen. De technisch begaaf dere Van der Smissen zette de wedstrijd naar zijn hand. Zonder de voorzichtigheid een moment uit het oog te verlie zen ging hij langzaam maar zeker op weg naar de over winning, die aansluiting met De Waalwijker stelt alles in het werk om de degradatieli miet (0.850) te voorkomen en verkiest daarvoor de aanval. De verdediging wordt slechts bij uitzondering gehanteerd. Tegen De Wilde leverde deze strijdwijze voor de eerste maal succes op al had hij er wel 73 beurten voor nodig. De Wilde speelde verkrampt. Tegen de druk van het moe ten winnen was hij niet opge wassen. Nochthans blijft De Wilde met vier matchpunten kanshebber op de titel, al steekt zijn moyenne van 0.836 schril af tegen dat van Van Bracht. Piet de Jong werkte tegen Van der Looy de hatelijke nul achter zijn naam weg. Gedurende de gehele partij draaide de Rotterdammer ruim boven de een. Door een slecht eindschot belandde hij er juist onder: 0.952. De uitslagen van de derde ronde 38 69 5 0.550 60 63 7 0.952 43 63 4 0.682 60 73 4 0 821 54 73 6 0.739 31 52 4 0.596 60 52 5 1.153 njn: [Vilde Rini van Bracht stal de show met uitgebalanceerd se rie-spel. Brosens De Ruyter Van der Looy Van Bracht De Jong Van der Smissen 1.132 De stand na vier ronden: achter eenvolgens punten, hoogste serie 60 53 5 1.132 60 71 6 0.845 52 71 6 0.732 60 53 5 1.132 45 53 5 0.849 58 53 7 1.094 60 53 5 de top inhield. "Over het ge- Verkrampt middelde bekommerde hij zich niet. Na 69 beurten kwam er een einde aan de lij densweg van Popeyus. Joop de Wilde werd het slachtoffer van de daden drang van Henny de Ruyter. 2. Van der Smissen 3. De Wilde 4. Van der Looy 5. Brosens 6. Popeyus 7. De Jong 8. De Ruyter 4 9 0.865 4 6 0.749 2 8 0.913 2 8 0.842 2 6 0.815 taak 'e«dk)rtwereld cur- dar"> PAOLO - Na twee trai- Vefjen voor de Grote Prijs Brazilië voert Patrick De- (ler (Fra) de rangschikking aan. Jan Lammers staat op de twintigste en laatste plaats. RUHPOLDING De laatste medaille in het wereldkampi oenschap biathlon viel ten deel aan de estafetteploeg van Oost Duitsland. Tweede werd Finland voor Rusland. GRIEVER GAAT WEG BU FC GRONINGEN GRONINGEN De doelman van de eerste divisieclub FC Groningen, Azing Griever zal aan het eind van het seizoen de club verla ten. Hoewel Groningen zijn doelverdediger graag wil behouden konden beide partijen niet tot overeenstemming komen over het contract. Groningen had de 33-jarige Griever een contract op dezelfde voorwaarden als het lopende seizoen voorgelegd. Griever heeft daarop laten weten dat hij de club gaat verlaten. Indien er geen nieuwe ver eniging voor hem komt wil hij zich als trainer gaan bekwamen. In mei hoopt hij het examen voor het b-diploma te halen. Azing Griever startte vijftien jaar geleden zijn profloopbaan bij Groningen. Hij was afkomstig van de As- sense amateurclub Achilles. Behoudens enkele seizoenen, die hij doorbracht bij Heerenveen, heeft hij nog steeds bij Groningen gespeeld. MADRID De Ronde van Spanje gaat dit jaar door op de geplande data. De „Vuelta" is geadopteerd door de Spaanse wielerbond. Vorige week maakte de orga nisator van de laatste 24 jaar bekend dat de Spaanse ronde niet kon doorgaan wegens grote financiële moei lijkheden en vanwege de moeilijkheden met Baskische demonstranten tijdens de laatste etappes. Nu de Spaanse wielerbond de Vuelta voor een jaar heeft overgenomen lijken alle moeilijkheden voorbij. De veertig miljoen peseta's (1,2 miljoen gulden) aan organi satiekosten zijn bij elkaar gescharreld en de Baskische provincies worden in het nog samen te stellen route- schema zorgvuldig gemeden. Dit in samenspraak met de vroegere organisatoren, die het volgend jaar weer willen proberen. De bestaande contracten bliiven geldig. Dat betekent in elk geval dat Joop Zoetemelk van start zal gaan. Menidiburu wil ook de Belg Michel Pollentier contracteren. LEIDEN/TILBURG De ijshockeyploeg van Menken Leiden heeft gisteravond in Tilburg een goede prestatie geleverd tegen de Tilburg Trappers. De eindstand 3-3 geeft eigenlijk geen goed beeld van de wedstrijd. Vooral in de laatste perio de was het Leidse team sterker dan zijn Tilburgse tegenstan der. Door het sterke spel van de Leidenaren hing er zelfs een overwinning in de lucht. Dit wisten de Tilburgers evenwel op het nippertje te voorkomen. De tussenstanden: 1-1, 1-0 en 1-2. Voor ruim tweeduizend toeschouwers verloor HYS Intervam gisteravond op De Uithof met 7-8 van Bondsspaarbank uit Groningen. Door deze nederlaag kunnen de Hagenaars de wedstrijden voor de play-offs van het kampioenschap van Nederland wel vergeten. De Bisschop versloeg in Amsterdam Olympia met 11-5. Tus senstanden: 4-1,1-3 en 6-1. De stand aan kop: 1. Bisschop 13-21, 2. Feenstra 12-19, 3. Tilburg 13-17, 4. Bondsspaarbank 13-17, 5. Menken 13-14, 6. Olympia 13-13 en 7. HYS 13-12. BOSTON Jos Hermens is in Boston aan beide benen geopereerd door de Ameri kaanse chirurg Leach. De Nijmeegse atleet vertrok vo rige week naar de Verenigde Staten om op de orthopaedi- sche afdeling van de Mike-fa- brieken aangepast schoeisel aan te schaffen. Daar kreeg hij het advies dr. Leach te raadplegen. De Amerikaanse marathonlo per Bill Rodgers had hem al eerder naar hem verwezen. Na overleg met dr. Hermans, die enige tijd geleden even eens een operatie verrichtte, ging Hermens naar Leach toe en werd direct in de kliniek opgenomen. Volgens Leach was de operatie geslaagd en gaf hij de atleet direct tachtig procent kans op volledig her stel. Hermens kwam met groot op timisme uit de narcose. Ten slotte had Leach met veel succes tien andere atleten ge opereerd. Een van hen was de Nieuwzeelander John Wal ker, die het afgelopen jaar wel dertig verschillende art sen consulteerde en tenslotte door Leach aan volledig her stel werd geholpen. Walker liep onlangs een nieuw we reldrecord (indoor) op de 1500 meter. ADVERTENTIE Zaterdag 3 februari: 5 MEIHAL Oud-Beijerland. Aanvang 21.00 uur Russisch paar wint ijsdansen ZAUKEB Het Kussiscne paar Natalia Linitsjoek/Gen- nadi Karponosov behaalde gisteravond de Europese titel ijsdansen. Het duo onttroon de Irina Moisejeva en Andrej Minenkov, die eerder de we reldtitel aan hun landgenoten verspeelden. De Oostduitse wereldkampioe ne Anette Poetzsch lijkt sinds gisteren voor de derde achter eenvolgende maal haar Euro pese titel kunstrijden voor da mes te prolongeren. De 18-ja- rige scholiere uit Karlmarx- stadt slaagde erin haar voor sprong op de Westduitse Dag- mar Lurz en de Finse Kristi- ne Wegelius te behouden. As- trid Jansen in de Wal staat nog op een twintigste plaats. De uitslag van het ijsdansen was: 1. Natalia Linitsjoek en Ge nnadi Karponosov (Rus) plaatscijfer 9 en 207,02 pun ten; 2. Irina Moisejeva en An drej Minenkov (Rus) 21 - 201,72; 3. Krisztina Regoeczy en Andras Sallay (Hon) 26 - 201,20; 4. Lilian Rehakova en Stanislav Drastich (Tsj) 34 - 196,62; 5. Natalia Karamyshe- va en Rostislav Sinityn (Rus) 47-191,48. Basketbalzege Jumpers (Van onze basketbalmedewerker) DEN HAAG De Tekkels/Jumpers heeft gisteravond het competitieduel tegen PSV met ruim verschil gewonnen. Het werd 114 tegen 75 na een ruststand van 5540. De Hagenaars zijn in dit duel geen moment in gevaar geweest Het werd daardoor een matte vertoning tegen het onderaan- staande PSV, dat de degradatie nauwelijks nog kan ontlopen. In sporthal Overbosch waren de Amerikanen Filer en Jones met respectievelijk 27 en 23 treffers, de uitblinkers. Bovendien viel het spel van Wim Teske van Jumpers op, die 21 maal raak schoot.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11