Dierenhulpdienst Leiden heeft winterse vuurproef achter de rug ,Hou m laat me los" geen blijspel om te lachen STAD/REGIO Sr Honderden dieren werden gered, maar de reserves zijn uitgeput Ducdalf en Springplank mogen personeel benoemen Visser 't Hooft viert zestig-jarig bestaan Gevarieerd concert LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 FEBRUAR11979 PAGINA 5 de, In de< de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Ook voor witte zwanen, voorzien van een wat vervuild verendek, zijn de tijden slecht. Het lied is eentonig geworden, er komt wat meer lucht, maar toch zitten onze „gevleugelde vrienden" nog in de penarie. Januari is me het maandje wel geweest. Daar kunnen Carla en Hans Raymaekers, die in de Leidse Anna Paulownastraat al ruim 6 jaar hun Dierenhulpdienst draaiend houden, erg goed van meepraten. Ze kijken uit op een troosteloze woestenij die gemarkeerd wordt door de ruïnes van een renovatie die een stuk wijk onherkenbaar zal gaan veranderen. Zoals Raymaekers zegt: „Oud-Noord wordt straks Nieuw-Noord". De ambulan cewagen staat om de hoek op een nog redelijk bereik baar gedeelte straat. Daar mee moet geopereerd wor den. Figuurlijk zou je kun nen zeggen: de reddingswa gen staat er met warmge- draaide motor, want Hans moet na een oproep in een mum van tijd weg kunnen. En dat is de laatste vier- weken nogal eens voorgeko men. „Kijk, dat is nou eéri van onze gasten", vertelt Hans pp z'n hurken zittend op het natte trottoir. Z'n vrouw Carla heeft een wat recalcitrante zwaan in de houdgreep: „slachtoffer met vleugelklachten", licht ze toe. „Het beest wil weg. We hebben achterin de tuin een gloednieuwe ijzeren hok met stevige spijlen, waar die zwaan zich aan te goed wil doen. Een hongerlap; een broodje per dag is niks". In de hokken in de schuur begint het wat nastiger te worden. Carla: „je moet maar even gaan kijken, Hans, er is zojuist een eend gebracht, maar ik weet niet wat er mee is". Hans: „soms zaten we met een overbevolking: hele regimenten meerkoeten, een kuifeend, wilde eenden, dodaarsjes (het LC- dodaarsje hadden de Raymaekers boven in het bad), futen, een wulp sinds overleden ,-JIA meeuwen, reigers, volop Koperwieken, niet te vergeten een mus, en vele spreeuwen". „En allemaal van die lekkere jongens ook, wat het voeren betreft", vult Carla aan, „je moet niet denken dat ze allemaal hetzelfde vreten. Neem die reigers; kom maar 'ns aan kleine visjes. Nu heeft m'n vader, verwoed hengelaar, er een massa van ingevroren, maar dat was wel nodig ook. We hadden er een fuut bij die in één keer zes van die vissies wegvrat, dié had een knappe honger. Ik krijg ook brood van m'n ouders en van de buren. Dat brood is het niet, dat loopt wel los. Bovendien, zitten te verrekken van de honger doen ze ook niet meer, die vogels. Alleert de waterleren hebben het wel behoorlijk zwaar gehad. Maar en dat vind ik echt goed nieuws dik tachtig procent is weer gezond teruggegaan. Als j e had j gezien hoe ze hier als vodden binnenkwamen. Ja, wat dat aangaat hebben we een danbare winterperiode achter de rug, omdat we zoveel hebben kunnen loslaten. De vogels kwamen met dozen tegelijk". „En die stomme reiger, weet je nog Hans? Als een dweil en met z'n kop naar beneden. We hebben hem even in de gang laten staan, daar was het niet al te warm. Zo'n vogel moet je niet te snel ontdooien. Wat later stond-ie keurig in de keuken, samen met Bolle, de dikke rooie kater. En maar water drinken uit het bakje van de kat. Bolle wist helemaal niet hoe-ie het had. Nou, gezond en met een buik vol vis is de reiger er weer vandoor gegaan". Voor Carla Raymaekers, die thuis de „receptie" voert en de ...telefooncentrale" bedient en soms zes keer allemaal verschillende bellers moet vertellen, dat „die eend waar u het over hebt echt wel bij ons bekend is. Alleen hij zit niet vastgevroren. Hij zit er alleen maar te zitten. Er is werkelijk niks aan de hand", voor Carla dus zijn het allemaal routinezaken, maar de laatste tijd is het bijna uit de hand gelopen. Hans. de man van de aan- en afvoer: „Vanaf 1 januari hebben we 220 gevalletjes gehad. Doorgaans zijn het er gemiddeld zo'n 70 80, met een toptijd in maart en april, als er veel jonge vogels zijn". Jawel, Carla had een enkele keer 14 klussies op één dag: „dan nog thuis verzorgen, naar de dierenarts brengen. Ik had dagen van 60 of 70 telefoontjes. Met Nieuwjaar waren er 11 gevalletjes, dat is voor een feestdag altijd nog spectaculair, want voor ons is het natuurlijk ook Nieuwjaar. Nou ja, dan zeg je tegen je man: zal ik het maar wagen en de aardappels opzetten? Dan gaat de telefoon en zet je de piepers maar weer af. Eten op de kachel, eten weer van de kachel. Weer aan de slag met aangevoerde slachtoffertjes van een barre wintermaand: verkleumde vogels, half vastgevroren, uitgehongerd, een poot afgevroren, door de kou bevangen. Akelige dieren, die je langzaam aan moet ontdooien, anders stoof je ze in hun eigen velletje". Zoals moge blijken functioneert de Dierenhulpdienst (een vereniging die volgens de telling van eergisteren 1411 betalende leden telt, een jaarlijkse groei van bijna 300) niet voor Jan Joker. De dieren zitter er niet zelden om te springen (voor zover ze dat dan nog kunnen tenminste) en de dierlievende mensen dragen ze aan. Maar de afgelopen maand heeft toch ook wel het schrikbewind van een zekere koning Winter op een vaak schrijnende manier een bepaald accent gegeven. Carla gaat er even voor zitten, in de harige nabijheid van Bolle op de bank, terwijl andere poezebeesten plaatjes liggen te zijn, al slapende met de kopjes tegen elkaar (daar is ook nog „Bovenlicht", een logee, die zich dagen terug via een bovenraampje toegang heeft verschaft tot de huiskamer van de hulpdienst en over een kwartier weer door z'n bazinnetje zal worden opgehaald): „maar wat denk je ervan, als je twee keer per dag moet tanken. We hebben een kapitaal aan benzine verstookt: in één week net zoveel als anders in een maand. Dat betekent normaal gesproken 75 gulden per week aan benzine, tegen nu weken van 130-140 gulden. Dat loopt de spuigaten uit. Je noet het niet zo zwart-wit zien, maar we zijn door onze reserves heen. Het blijft allemaal hartstikke leuk hoor, maar het wordt nijpend nou. Dit heeft zich in die zes jaren van i Carla en Hans: ..De portefeuille is leeg, de meeste vogelbuiken gelukkig vol bedrijfje nog niet eerder voorgedaan, dat we zo klem zijn komen te zitten. Was het verspreid over het hele jaar gekomen, dan hadden we het kunnen verwerken. Verder is het gewoon een gezonde zaak. En we houden er beslist niet mee op". Carla en Hans Raymaekers vinden het erg fijn als de mensen lid willen worden. „Maar daar gaat het nu even niet om", moet Hans kwijt. „Maar bank en giro zijn nu leeg. Mochten er mankementen aan de ambulance komen, zijn de gevolgen niet te overzien. We hebben al ingeteerd op het geld van de komende maanden. We hopen nu op „vrijwillige bijdragen" van meelevende mensen die ons aan een reservetje willen helpen. We moeter er weer bovenop komen om de neerslag van een slechte maand te niet te doen. Het zal een maand of drie kosten voor we weer zijn ingelopen. We hebben de beesten niet in de kou laten zitten. Ik hoop, dat men nu ook ons niet in de kou zal laten. We zijn. in het redelijke, overal op afgegaan, en daar willen we ook mee doorgaan. Eenmalige bijdragen zijn heel erg welkom. Laat men ons het laatste beetje door helpen. Degenen die al hebben geholpen worden vanzelfsprekend hartelijk bedankt". De gemeenten in de omtrek, waarbinnen de Dierenhulpdienst werkzaam is, laten van zich spreken. Behalve Oegstgeest, dat z'n bijdragen van 25 gulden (per jaar) verhoogde tot 100 gulden; geheel vrijwillig. Hans: „dat vind ik heel erg leuk. Het gaat om Het gebaar en dat gebaar maakt Oegstgeest. Van Leiden en de andere hebben we nog nooit iets gehoord". De Vereniging Dierenhulpdienst Leiden ronkt verder. Zelfs een zielige merel die ogenschijnlijk niets scheelt, maar toch zit te kniesoren, krijgt bijstand van het duo Raymaekers: „laat 'm maar een dagje hier. morgen is die doerak weer opgeknapt", zegt Hans dan. Als je je dan al bekommert over het lot van een doorgezakt merel (want volgens mij had ik er zo één onlangs T.P.), dan moet er toch wel iest verwarmends schuilen in de thans lege portefeuille van deze Dierenhulpdienst, tel. 071-134687; giro 1936486. n De' hou- de Zilk. jaar een In- iging i het In-, haps- yana- i het oorn- ronne praat r het haar je Deling n het over chter- mu- op Voor- ert in irmen nenle- n. Da LEIDEN Het ziet ernaar uit dat de openbare kleuterschool „De Ducdalf" en de openbare kleuterschool „De Springlank" in de Merenwijk in het kader van een experiment waarbij deze twee scholen taken van de ge- meente overnemen ook de bevoegd heid zullen krijgen zelf personeel te benoemen. Behalve de meeste raadsle den die zitting hebben in de raads commissie onderwijs bleek ook wet houder D. Tesselaar gisteravond be reid om de twee scholen die bevoegd heid toe te kennen. De twee scholen stellen de mogelijkheid om zelf perso neel te benoemen als voorwaarde voor voortzetting van het experiment. Een bestuurscommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de twee scholen (onderwijzers en ouders) en een raadslid zal zich gaan bezighou den met de taken die door de gemeen te worden overgedragen. De bestuurs commissie mag leerplannen, werkplan nen en lesroosters gaan samenstellen, leer- en hulpmiddelen aanschaffen, voorstellen doen aan de gemeenteraad voor extra voorzieningen, en meer van dat soort zaken. Volgens het voorstel van het college is het niet de bedoe ling dat de beheerstaken (beheer ge bouw, onderhoud) worden overgedra gen. De diverse raadsleden waren gistera vond echter de mening toegedaan dat behalve de bevoegdheid om zelf perso neel te benoemen de bestuurscommis sie ook de mogelijkheid moet krijgen zelf wat aan onderhoud te doen. „Ik vind dat je zover mogelijk moet gaan in de vorm van onderhoud", vond het D'66-raadslid J. Th. Hoekema. De heer Hoekema vind dat de scholen de mo gelijkheid moeten hebben om bij het verhuur van schoollokalen (een over gedragen taak) zelf een tarief daar voor te stellen. De raadsleden C. El- zenga (WD) en H. Passchier (PSP) drongen aan op een algemeen tarief in Leiden voor het verhuur van loka len, dus geen verschillen van school tot school. Wethouder Tesselaar wilde dat tot het experiment beperken. „De scholen moeten zelf maar zien op te lossen hoe zij met hun tarieven de aan het verhuur verbonden lasten denken te compenseren", aldus de wethouder. De heer Elzenga stelde met betrekking tot de handel en wandel rond het per soneel liever te zien dat de bevoegd heid om personeel te ontslaan bij het college bleef, en dat de bestuurscom missie in dezen bindend advies zou krijgen. De vertegenwoordigers van de Duc dalf en De Springplank lieten gistera vond weten het op prijs* te stellen om klein onderhoud gedelegeerd te krij gen. „Zonder de scholendienst mag je niet eens een spijker in de muur slaan", aldus een woordvoerder. De raadsleden bleken daartoe wel bereid. Wethouder Tesselaar stelde nog steeds van mening te zijn dat het practischer is als de scholendienst dat soort zaken voor zijn rekening neemt. De gemeenteraad zal zich in maart over het experiment uitspreken. LEIDEN Het christelijk lyceum dr. W. A. Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1 in Leiden viert dit jaar het 60-jarig bestaan. Op 26 maart 1919 besloot het bestuur van de Vere niging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Leiden „met 's Heeren hulpe" per 1 september 1919 een christelijke HBS te openen. De school werd aanvankelijk gehuisvest in het pand Witte Singel 7; in. 1921 werd het gebouw aan de Kagerstraat be trekken. In 1953 kreeg de christelijke HBS er een Gymnasium bij. Zo ontstond het Lyceum. Een af deling MMS volgde in 1961. Het christelijk lyceum kreeg haar huidige naam in 1968 bij de invoering vgn de Mammoetwet. In dat jaar vond ook de fusie met de Leidse Hout-ulo plaats, waardoor uiteinde lijk een scholengemeenschap ontstond met alle vor men van voortgezet onderwijs: Gymnasium, Athe neum, HAVO en MAVO. Het jubileum van de school zal worden gevierd met activiteiten en festiviteiten, verspreid over het gehe le'jaar. Vanavond wordt een klassiek muziekcon cours gehouden voor leerlingen met medewerking van het pas opgerichte schoolkoor. Solisten uit di verse leerjaren wedijveren onder het oog van een jury in artistieke prestaties. Aanvang 19.45 uur, in de aula van het gebouw Kagerstraat 1. Het jubi leumjaar wordt woensdag 14 februari geopend om acht uur in de aula voor ouders en docenten. Prof dr. J. Verkuyl zal dan spreken over de betekenis van het onderwijs in de ontwikkelingslanden. Prof. Verkuyl is oud-leerling van de school. Zijn rede zal tevens het startsein voor het project „Beurzen voor India" geven. In het kader van dit project zal geld worden ingezameld voor het beurzenfonds van de Methodist Technical Institute in Baroda, Gujurat in Zuid-India. De Methodistenkerken in India hebben zes technische scholen gesticht waar jongeren uit de laagste lagen van de maatschappij - een bijzon der kansarme groep worden opgeleid. Daarvoor ontbreekt echter de overheidssubsidie, beurzen moeten van buiten af komen. „Dankbaarheid voor 60 jaar christelijk onderwijs in vrijheid en welvaart kan niet beter gestalte krijgen dan aan hulp aan hen die zo'n voorrecht missen", aldus de school. Aan de actie zal aandacht worden geschonken op 14, 15 en 16 februari, van 11 tot 16 juni en op 22 en 23 november. Het gironummer van de actie is 606030 ten name van jubileum Chr. Lyceum dr. W. A. Visser 't Hooft, met vermelding „India". Op 28 februari, 1 en 2 maart voeren de leerlingen de thriller „The Ghosttrain" op onder regie van J. Nijhof. Aanvang acht uur in de aula. Een populair muziekconcours voor de leerlingen vindt plaats op 23 maart, vanaf kwart voor acht in de aula. Ergens in maart of april zal een schaaksi- multaan tegen een bekende Nederlandse schaker worden georganiseerd. Op 13 en 14 september wor den er „Volksspelen" in en om de school georgani seerd, gecombineerd ftiet feestelijkheden en een op treden van het docentencabaret. Van 27 tot en met 29 september wordt de school- tentoonstelling gehouden, een expositie van werk op het gebied van de expressievakken, fotografie, natuurwetenschappen, aardrijkskunde etc. De reü nie van de oud-leerlingen heeft plaats op 3 novem ber. Op 1 december is er een open dag voor de ouders. Er bestaat dan gelegenheid tot het volgen van een speciaal les-programma met discussie. LEIDEN In de Kapelzaal werd woensdagavond een concert in de rijksdaalderse rie verzorgd door Paul Peter Spiering, viool, en Hans Broekman, piano. De goed ge vulde zaal kon luisteren naar een gevarieerd programma met werken van Handel, Schubert en Prokofieff. Dat een en ander minder goed uit de verf kwam lag niet zozeer aan de program makeuze als wel aan de nog wat „jonge" toon van de vio list. Door de kracht en diepte die er toch in aanleg in aan wezig waren lijkt hij wel wat te beloven. Routine zal zeker een gepolijstere en diepere toon tot reusltaat hebben. Het na de pauze gespeelde werk was hartstochtelijker van karakter en er werd meer mee gedaan dan met de aan de pauze voorafgaande. Een sonate van Brahms, opus 78 en de polonaise de concert van de Pool Wieniawsky wer den vol vaart gespeeld en de violist gaf hier blijk van een goede techniek. De pianist verdient lof voor zijn heldere spel. Zowel ondersteunend als leidend was er sprake van verzorgde en nauwkeurige in terpretaties. In de werken van voor de pauze was de accentlegging minder consequent dan ge wenst, iets wat vooral merk-, baar was in de Sonate nr. 3 van Handel, die niet overal even „pittig" werd aangepakt. Prokofieffs Vijf melodieën zakten bij vlagen weg in een lauwheid die deze neoklassie ke componist eigenlijk niet vereent. LEIDEN Niemand durit te genwoordig nog een blijspel te schrijven dat het publiek echt vrolijk naar huis laat gaan. Te vaak proberen schrijvers het stuk een ernsti ge ondertoon te geven, zodat het publiek er toch nog iets van opsteekt. Zo'n blijspel met boodschap moest ook „Hou me vast, laat me los" voorstellen, dat gisteravond in de Schouwburg gespeeld werd. Dat die bedoeling mis lukte lag aan twee dingen, nl. aan het stuk zelf en aan de spelers. Helaas gebeurt vrij dikwijls ook in dit geval, dat schrij vers slechts wat vage kreten slaken, waaruit het publiek dan een diepere betekenis moet halen. Zo zegt Ellen in het stuk herhaaldelijk dat ze niet gelukkig met een man kan zijn, omdat ze te intelli gent is; het lukt haar maar niet om gewoon huisvrouw te zijn. Vanwege die herhalingen lijkt het .er veel op dat de schrijver iets wil zeggen over De Vrouw en Het Huwelijk, maar wat, dat komen we niet te weten. Verder was het stuk te uitge sponnen. Dat iemand zelf moord wil plegen, heeft een publiek snel genoeg door: een onverwachte ontmoeting en hernieuwde kennismaking hoeven ook niet lang te du ren. Schisgal wilde echter al direkt laten zien, dat zijn per sonages zichzelf en anderen voor de gek houden: ze zijn niet alleen zielig, ze willen het ook zijn. Eén of twee voor beelden hiervan waren toch wel voldoende geweest. Daar naast heeft Schisgal een be paalde struktuur ingebouwd, waardoor dezelfde handelin- gen door andere personen herhaald worden. Op zich wel een leuk idee, maar op den duur langdradig. Die langdradigheid kwam ook door dat de akteurs maar matig spel lieten zien. Alles werd heel zwaar gespeeld; zelfs tussendoor grappen, die op een terloopse manier ge bracht moeten worden, kre gen veel nadruk. Op die ma nier gingen veel komische ef- fekten verloren. Misschien moet Joop Doderer wat meer vertrouwd raken met zijn rol, zodat hij met minder klem gaat spelen. Tenslotte was zijn rol oorspronkelijk van Rijk de Gooyer, die er waar schijnlijk heel wat soepeler mee omsprong. Maar eigenlijk is het wachten op iemand die het aandurft een recht-toe- recht-aan blijspel te schrijven, zodat akteurs niet meer ge hinderd worden door vaag ge doe, met dubbele bodems.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5