Leiden wil binnen vijf jaar zesduizend woningen bouwen Oplossing problemen rond Breehuys nog niet in zicht Achterstand woningbouw bejaarden Gemeente verkoopt grond in Merenwijk aan garage Kempeneers ■Bewoners Hoge Morsweg voelen zich op schopstoel zitten naSTAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 FEBRUAR11979 PAGINA 3 url <vi No« maal ïaplin i (Th< A» dolfijn id, re orgen, Amerl (1965| LEIDEN Wanneer de ge meente Leiden in 1983, dus binnen vijf jaar, elk stukje bouwrijpe grond in de be staande bebouwing en in de randgemeenten met nieuwe woningen vol zet dan zullen na dit jaar alle bouwmoge lijkheden in de Sleutelstad zijn uitgeput. Een bouwpro ductie van circa 6000 wo ningen zou dan in dit geval gerealiseerd moeten worden en dat betekent, dat Leiden in de tachtiger jaren alle achterstand in de woning bouw heeft ingelopen, dat aan de Leidse woningbe hoefte is voldaan, mddr het betekent ook dat er in de stad geen plekje meer te vinden zal zijn waar nog gebouwd kan worden. Ten zij de gemeenteraad dit jaar nog een gesloten front maakt en eenstemmigheid bereikt in de keuze voor de Stevenshof, een immense polder in het zuiden van Leiden waar circa 4000 wo ningen zouden kunnen ver rijzen. De Stevenshofjespolder vanaf de Voorschotense wijk Noord- Hofland gezien (luchtfotografie Frans Rombout). Het Leidse college van b. en w. acht het bittere noodzaak, dat de voorbereidingen voor de bebouwing van de Stevenshofjespolder wordt voortgezet. Nadat de Stevenshof (de laatste en grootste bouwlocatie) is bebouwd zal zich het feit voordoen, dat Leiden verplicht is om over zijn stadsgrenzen heen te kijken en in overleg met de Provincie en buurt- gemeenten tot een oplossing van de precaire situatie te komen. Wethouder C. Waal (stadsontwikke ling) liet zich gistermiddag tegen over de pers in sombere bewoord ingen uit over het gemeentelijke 5- jarenplan, zoals dat in een bijstel lingsnota voor het jaar '78 (en ver der) met betrekking tot het volk shuisvestingsbeleid is neergelegd. „Het is nu eenmaal de tragiek van de stedebouw, dat de goede bouw locaties in de stad al vergeven zijn en dat je je toevlucht zoekt tot die plekken die je het langst hebt laten liggen. Het is voor iedere stad een gegeven, dat het vinden van goede terreinen steeds moeilijker wordt", aldus Waal. De gemeente heeft tot 1983 een prognose opgesteld met betrekking tot de woningbehoefte van de Leid se bevolking en de bouwmogelijkhe den die er tot dat jaar aanwezig zijn. Men veronderstelt dat de vraag en het aanbod in dit opzicht gelijk zullen zijn, wat neerkomt op de bouw van 6000 woningen. Een indruk van de categorieën woning zoekenden in de stad en de daarbij behorende aantallen heeft de ge meente gekregen uit onder meer de rapportage van de stuurgroep één- en tweepersoonshuishoudens en aan de hand van cijfers via het Bureau Huisvesting, waar woningzoekenden zich plegen in te schrijven. Globaal komt het er op neer, dat op dit mo ment een kleine 3000 alleenstaanden en gehuwd of samenwonenden be- nedeh de 65 jaar woningzoekend zijn. Hierbij zijn niet de studenten inbegrepen en ook niet diegenen die zich de gang naar het Bureau Inschrijving bespaard hebben, om dat zij vrezen toch niet binnen een redelijke termijn aan woonruimte geholpen te kunnen worden. In dat opzicht is de prognose onzuiver en moet in de komende tijd bijgesteld worden. Uit bovenstaande blijkt dat de helft van de Leidse woningzoekenden be staat uit mensen die alleen wonen, waarvan een groot aantal van plan is te gaan samenwonen of te trou wen en uit bejaarden. De andere helft bestaat uit gezinnen, waaron der een aantal grote families dat behoefte heeft aan grotere huizen, meest gebouwd in de sociale sector. Hoewel het aantal van de woning zoekende alleenstaanden en meer- persoonshuishoudens en het aantal gezinnen even groot is, denkt de ge meente bij de verwezenlijking van de woningbouw een differentiatie aan te brengen, die tendeert naar bouw voor gezinnen. Een en ander neemt niet weg, dat er absoluut gezien meer kleinere huizen (tot maximaal drie vertrek ken) worden geprojecteerd dan voordien door Volkshuisvesting was begroot Een grote rol in de behoef te naar kleine maar zelfstandige wooneenheden speelt het feit, dat sinds 1975 ook 18-jarigen zich bij de gemeente als woningzoekend kunnen laten inschrijven. Dat de categorie van 3000 alleen- of samen wonende woningzoekenden niet in haar geheel naar de toekomstige nieuwbouwwijken zal verhuizen, houdt verband met de verwachting, dat door het leegkomen van kleine woningen in de stad een aantal per sonen via doorstroming in de be staande woningen terecht zal ko men. In lokaties, gelegen binnen de be staande bebouwing zijn er in totaal mogelijkheden voor maximaal 3262 woningen. Behalve de in de onlangs gepresenteerde „gatennota" geraam de 1989 woningen gaat het om in aanbouw zijnde woningen en voorts om vervangende nieuwbouw, alsme de woningbouw buiten stadsver nieuwingsgebieden. Bovendien kun nen in drie onderhanden zijnde projecten, die buiten de bestaande bebouwing liggen (Bockhorst/Kop- pelstein, Waardeiland en Merenwijk) in totaal ten hoogste 1633 woningen worden opgeleverd. Buiten eventue le woningbouw in Leeuwenhoek, Roomburg, Coebel en Stevenshof jespolder bedragen de per 1 januari 1979 bestaande totale bouwmoge lijkheden derhalve maximaal 4900 wonigen. De ervaring heeft de ge meente echter geleerd dat van de genoemde 3262 er in de praktijk waarschijnlijk slechts 2000 gereali seerd kunnen worden, omdat een deel van de geprojecteerde woning bouw voor rekening komt van par ticulieren, die anders van plan zou den kunnen zijn. De maximale bouwruimte in nog ter hand te ne men locaties te weten: Leeuwen hoek, Roomburg, Coebel en Ste venshof, bedraagt voor elk van deze gebieden respectievelijk 2458, 600,500 en 4000 woningen. De Stevenshof blijft in het kader van het Streekplan Zuid-Holland West de enige overblijvende moge lijkheid van een grotere bouwloca tie binnen de gemeentegrenzen voor het kunnen dekken van de eigen, Leidse behoefte na 1983. Op grond hiervan acht de gemeente hét nood zakelijk, dat de voorbereidingen (overeenkomstig de wensen van de Provincie, die voor wat Leiden be treft tot 1990 11.000 woningen ge bouwd wenst te zien) voor de be bouwing van de Stevenshofjespol der worden voortgezet. Die voorbe reidingen moeten dan zodanig wor den ingericht dat aansluitend op de totstandkoming van de woningen in de andere locaties, de eerste wonin gen in het gebied Stevenshof kun nen worden opgeleverd. Na bebouwing van de Ste venshof is de bouwlocatie-re serve in Leiden uitgeput, het onderste is dan uit de kan gehaald, de bodem is in zicht, maar dat is dan wel de bodem die figuurlijk ge zien een vruchtbaar overleg tussen Provincie en aangren zende gemeenten mogelijk moet maken en beslist geen bodem om in praktische zin ook maar één woning op te bouwen. LEIDEN Ook in het kader van de woningbouw voor bejaarden denkt de gemeente binnen vijf jaar een achter stand te kunnen inlopen. Het percen tage van 7%, dat van het totale wo ningbouwprogramma voor bejaarden woningen is bestemd, zal dan flink opgeschroefd moeten worden en onge veer moeten eindigen rond de 9%. Het tekort aan bejaardenwoningen kan voor dit jaar op circa 1300 woningen worden gesteld De gemeente denkt in de behoefte van bejaardenwoningen te kunnen voorzien door ondermeer in de bin nenstad, overeenkomstig de uitgangs punten van het betreffende structuur plan, open-gatenbouw te plegen, een verbeteringsplan op te stéllen voor 16 Leidse hofjes (40 woningen per jaar), door renovatie van woningwetwonin gen en door de bouw van kleine woo neenheden in de nieuwbouwlokaties te realiseren. Voorts wil men het ver lies van 46 bedden, dat ontstaat als de bejaardenoorden Groenhoven, Haagwijk en Roomburg aan renovatie worden onderworpen, compenseren door de bouw van een nieuw bejaar denoord met rond 100 bedden. De ge meente heeft hiertoe een verzoek aan het College van Gedeputeerde Staten gestuurd. „Gezien de stringente wijze, waarop de 7%-norm door de regering wordt gehanteerd", menen de burge meester en wethouders van de ge meente Leiden evenwel, dat er maar een kleine kans bestaat, „dat Gedepu teerde Staten op ons verzoek positief zullen reageren". Cathy Downes en Rhonda Liss Toneelgroep Gajes geeft 13 en 14 februari twee openbare repetities van het kindertheater „Het sprookje van 1001 angst". Op beide dagen begint de repetitie om twee uur inhetLAK-theater, Levendaal 150. H. Mis In de kapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag 6 februari om negen uur een H. Mis voor de overledenen opgedra gen. Voorganger is em. pastoor J. A. van Kleef Bej aardencarnaval De katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden afdeling Leiden viert dinsdag 6 februari een carnavals feest in het Antonius-clubhuis aan de Lange Mare. Cere moniemeester is de heer Westgeest uit Noordwijk. Het carnavalsfeest begint om half twee Sprokkelspeldag In het leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt za terdag 17 februari om tien uur een sprokkelspeldag ge houden door de werkgemeenschap „De Ratel". Op het programma staan wedstrijden sjoelen en klaverjassen. In lichtingen: tel. 210317. Nostalgische avond Liefhebbers van een nostalgisch avondje kunnen zater dagavond 3 februari hun hart weer eens ophalen in het LAK-theater aan het Leidse Levendaal. De Britse groep Esta brengt daar „The haertache and sorrowshow", een show boordevol liedjes uit vervlogen tijden. Cathy Dow nes en Rhonda Liss zingen voor de pauze liedjes uit de jaren twintig en dertig en na de pauze songs als „Lip stick on your collar" en „Johnny Angel" een en ander aantrekkelijk verpakt en met piano-begeleiding. Het is de tweede maal dat deze show naar Leiden komt. Aan vang: half negen. LEIDEN De gemeente Leiden is met het garagebedrijf Kempeneers eindelijk tot overeenstemming gekomen over de verkoop van grond in de Merenwijk. Zoals bekend moet het bedrijf dat thans aan de Langestraat is gevestigd, wijken voor nieuwbouw in het Herengracht/Zijlsingelgebied. Met het garagebedrijf is afgesproken dat de verhuizing achttien maan den na het verlenen van de bouwvergunning zal plaatsvin den. Overigens heeft het garagebedrijf nog steeds een schadever goedingsprocedure tegen de gemeente lopen voor nodeloos ge maakte architectenkosten. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening vroeg het PPR- raadslid L. Beijen zich af of met het garagebedrijf tevens is afgesproken dat deze zijn eis tot schadevergoeding zal intrek ken. Bovendien maakte de heer Beijen zich zorgen over het feit dat Kempeneers heeft bedongen zich als enige in zijn branche in de Merenwijk te kunnen vestigen. Wethouders C. Waal verklaarde dat volgens de normen van de Bovag één garagebedrijf in een wijk als de Merenwijk voldoende is. ADVERTENTIE Bk. (In 2.00 Hor» p morgen 1810 I.B.T.T. Dt f "klassi mattinal Pistache met. 14.1 3 bezettinc 10 (S) J< icroproci t 4 EIDEN De bewoners van acht woningen aan de oge Morsweg voelen zich door de gemeente op een Ichopstoel gezet. Op de plaats waar zij wonen en waar kelen van hen hun bedrijf uitoefenen moet ruimte orden gereserveerd voor de aanleg van een brug over Rijn. Alleen het CDA-raadslid J. van Zijn en het PN-raadslid D. Hoeven toonden gisteravond tijdens n vergadering van de raadscommissie voor ruimtelij- ordening begrip voor de bezwaren die de bewoners en deze plannen hebben ingediend. is er maar één huis in de binnenstad wordt gesloopt ten ïoeve van het verkeer, staat de hele raad op zijn kop. Nu it het om acht woningen van kleine middenstanders en nu erklaart het college de bezwaarschriften ongegrond", aldus de Van Zijp. Het is weliswaar nog niet geheel zeker of de koningen gesloopt moeten worden. Een en ander hangt af van toekomst van de Stevenshofjespolder. Bovendien kan de leenteraad zijn voorkeur nog uitspreken voor de realisering een openbaar vervoersverbinding over de Haagsche louwweg wanneer de Stevenshofjespolder wordt bebouwd, brug hoeft dan niet voor het openbaar vervoer te worden gelegd en er dient dan alleen een verbinding over het iter voor langzaam verkeer te komen. Dit kan geschieden ider tot sloop van een van de woningen over te gaan. Wel de gemeente dan een deel van de grond moeten onteige- -Dubbelzachte Jonge - WVERTENTIt A.s. ZATERDAG WATERPOLO- WEDSTRIJD ZIJL/LGB- ZIAN/VIT Zwembad „de Zijl" Aanvang 19.15 uur. Advertentie aangeboden door MERCASOL LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat er spoedig een eind wordt gemaakt aan de overlast die de bezoekers van clubhuis ,/t Breehuys" aan de Breestraat veroorzaken. Wel zegde hoofdcommissaris Van Voorden gistermiddag tijdens een vergadering van de raads commissie voor politionele aangelegenheden toe dat de politie nadrukkelijker een oogje in het zeil zal houden, maar volgens het merendeel van de commissieleden zal het aan de houding van de stafle den liggen of er daadwerke lijk een oplossing voor de problemen komt. Zoals bekend hebben omwonenden hun beklag gedaan over het gedrag van de 'bezoekers van het clubhuis. Met name op de zaterdagavonden, wanneer er een swingavond voor mid delbare scholen in het clubhuis is, is het zeer rumoerig rond het pand. De leiding werkt voor deze avond met pasjes. Het gevolg is dat verschillende jongelui, die doordeweeks wel aan ac tiviteiten in het clubhuis kunnen deel nemen, zaterdagavond niet worden toegelaten, omdat zij geen scholier zijn. Volgens het bestuur en de staf van het clubhuis is het deze groep die voor de nodige overlast voor de bewo ners zorgt. Zij gaat uit agressie over tot baldadigheden. Op zaterdagavon den zijn al verschillende ruiten van omliggende winkels en antennes van auto's gesneuveld. De bewoners stellen dat het voor het overgrote deel de bezoekers aan de swingavond zelf zijn die rond het slui tingsuur voor de verstoring van de nachtrust zorgen. Zij vinden dat de leiding niet krachtdadig genoeg op treedt tegen de baldadigheid op straat. Volgens de omwonenden wordt er in het clubhuis te veel alcohol geschon ken, waardoor de jongeren tot hun ge drag komen. Andere grieven van de bewoners zijn de geluidsoverlast en de overal rondslingerende fietsen. Tijdens de vergadering wezen het be stuur en de staf van het „Breehuys" er de commissieleden nadrukkelijk op dat zij voor wat betreft de oplossing van de problemen voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van andere in stanties. Zo is bij de gemeente een aanvraag ingediend voor het plaatsen van fietsklemmen in de Schoolsteeg. Tevens overweegt het bestuur subsidie te vragen voor de installatie van een biertap, waardoor het probleem dat de bezoekers van de swingavond de bier flesjes mee naar buiten nemen en daar aan gruzelementen gooien, voor komen kan worden. Met andere club huizen in de binnenstad is overleg ge start over de kennelijke behoefte aan opvang van de jongeren die buiten de pasjesregeling van ,,'t Breehuys" val len. Met de politie is de leiding van het clubhuis in overleg getreden over het handhaven van de openbare orde buiten het pand. Op de vraag van het CDA-raadslid J. Walenkamp wat de staf zélf aan de problemen wil gaan doen. bleef het antwoord vooralsnog vaag. De leiding van het clubhuis overweegt een stren gere selectie bij het uitgeven van de pasjes toe te passen. Op de suggestie van burgemeester Vis om het schenken van alcohol achterwege te laten, wilde het be stuurslid Goedhart niet ingaan. „Het lijkt me niet zinvol de alco hol af te schaffen." De heer Goedhart bestreed dat het vaak voorkomt dat jongeren in be schonken toestand het clubhuis verlaten. „Per avond zetten we zeshonderd gulden om. Als je be denkt dat er zo'n driehonderd be zoekers binnenkomen, kun je toch bepaald niet van drankmisbruik spreken." De heer Van Voorden stelde dat de politie toch niet de indruk heeft dat er weinig wordt geschonken, gezien de vaak agres sieve houding die de bezoekers bij het verlaten van het clubhuis te genover de politie aannemen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3