Reinigingsdienst bestreed gladheid met twee miljoen kilo zand en pekel tVORSTTOEL AGE - AMBTENAREN I BUITENDIENST 10NZEKER HHBM Raadsleden op de bres voor boer Vulpen ENWB wil versmalling Churchilllaan ■STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 FEBRUAR11979 PAGINA 3 LF'DEN Het Leids college van b. en w. voelt er voorals nog weinig voor het perso neel van de gemeentereini ging en van andere gemeente lijke buitendiensten een ex- tra-vorsttoelage toe te ken nen. Dit deelt het college mee in antwoord op vragen van het CPN-raadslid D. Hoe ven. Het raadslid meent dat het personeel van de gemeentelij ke buitendiensten gedurende de hevige vorstperiode te ma ken heeft gehad met een ex tra-verzwaring van de werk zaamheden. Het college stelt evenwel dat dit maar voor een zeer gering deel het ge val is. De brandweer is van 1 januari tot 15 januari van dit jaar 98 maal uitgerukt. In 1978: 74 maal. „Dit hogere aantal werd voornamelijk veroorzaakt door het inzetten bij technische hulpverlenin gen. De stijging betekende geen dermate belasting voor het korps dat een financiële vergoeding gerechtvaardigd is", aldus het college. Hetzelf de geldt voor het EHD-perso- neel. Voor wat betreft het perso neel van de reinigingsdienst stelt het college dat de extra inspanning van het personeel is getemperd door het inzet ten van extra-ophaalploegen. Tevens heeft de directeur van deze gemeentelijke dienst zoveel mogelijk de dienstver lening aan de burgerij aan de uitzonderlijke weersomstan digheden aangepast. Zo werd enkele malen het ophalen van grofvuil achterwege gela ten. De door het CPN-raadslid ge vraagde „koudetoeslag" voor bijstandtrekkenden en mini mumloners acht het college veel moeilijker te verwezen lijken. Dit is een zaak van de regering die hieromtrent een speciale bepaling in de Alge mene Bijstandswet zou moe ten opnemen. „Bij het voort duren van een koudegolf kan door ons bij de regering aan dacht voor de hierdoor ont stane bijzondere noden wor den gevraagd", aldus het col lege, dat eraan toevoegt dat tot nog toe bij de Gemeente lijke Sociale Dienst geen aan vragen om extra-bijstand voor bijvoorbeeld de ver hoogde verwarmingskosten zijn ingediend. De dooi veroorzaakt heel wat ongemak. Grote plas sen water en krakende ijslagen. Maar het meest ver- ^T* - - - I rassend is het vuurwerkafval dat nog op de straten i blijkt te liggen. „VERBRAND VUURWERK VAN JAARWISSELING KOMT NU PAS BOVEN WATER" LEIDEN De gemeentereiniging in Leiden heeft in de afgelopen vorstperiode voor de ijsbestrijding een kleine twee miljoen kilo pekel en strooizand gebruikt. De reiniging sdienst is nu dan ook bijna door zijn voorra den zout heen. De kleine voorraad die nog over is wordt nu strikt bewaakt en kan nog hooguit dienen voor een incidentele bestrij ding van gladde plekken in de stad. Ook dan is er nog net genoeg over om hiermee slechts enkele dagen door te gaan. Hierna is de voor raad uitgeput. De gemeentereiniging, die de afgelopen periode constant in de weer is ge weest met het ijsvrij houden van de wegen, heeft berekend dat tot de helft van verleden week al 2000 overuren zijn gemaakt. „We hebben het in geen dertien jaar zo druk ge had als in de laatste drie weken", vertelt een woordvoerder van de gemeentereiniging. „Maar het kan vriezen en dooien, dus we we ten natuurlijk niet of we volgende week weer met de strooiwagen de stad in moeten, hoe gunstig de weerberichten op het moment ook mogen lijken." Sinds het bekend werd dat het bedroevend is gesteld met de zoutvoorraden in het land, heeft ook Leiden zijn voorzorgsmaatregelen moeten nemen. Aanvankelijk werd er voor de strijd tegen de gladheid uitgegaan van een vaste formule voor het mengen van pekel met zand. Twee delen pekel op één deel zand, zo was dat nog m het begin van januari, maar nu heeft men deze formule al uit nood om moeten draaien en gebruikt de gemeentereini ging twee delen zand tegen één deel zout om de gladde wegen te lijf te gaan. Nederlands goedkoopste natuurproduct, zout, begint waa rachtig een schaarstegoed te worden, waar voor men straks misschien wel goudgeld neer wil tellen. Het stropien van zout heeft bij een aantal lief hebbers van de landelijke flora enige onge rustheid gezaaid. Van sommige kanten werd gevreesd dat stadsgroen en bermbeplanting langs de wegen van het zoutstrooisel te lijden hebben gehad. Miljoenen kilo's zout zijn in de aardbodem verdwenen en het is bekend dat zout een slechte kunstmest is voor plantjes en dergelijke. In Den Haag waren de berichten zo alarmerend, dat men hier al sprak van een onherstelbare schade aan de flora. In een stad als Leiden blijken deze berichten wel mee te vallen. De gemeentereiniging erkent dat het strooien van zout geen beste zaak is voor het milieu. „We doen ons best om alleen daar te strooien waar het geen kwaad voor het milieu kan. Daarom gebruiken we in sommige geval len alleen maar zand als we weten dat zout hier schade aan kan richten. We moeten het groen zoveel mogelijk ontzien, vandaar dat we in die stadsdelen waar veel openbaar groen is erg omzichtig te werk gaan en waar het mo gelijk is putjes open zetten, zodat het zoute dooiwater snel weg kan stromen", aldus een woordvoerder. Volgens een bioloog van de universiteitstuin, de Hortus Botanicus, hoeft men zich geen zor gen te maken over de flora in de stad. De Nederlandse planten zijn over het algemeen tegen een koud en zout stootje bestand. Te vens zijn de planten op dit moment in rust, houden hun winterslaap en gebruiken dus maar weinig voedsel uit de aarde. Dat bete kent dat het zout de planten geen schade kan toebrengen. Een zwakke heester, zoals de li guster, zou volgens deze bioloog met gemak de winter door kunnen komen. Zelfs als het vriest en de heesters voor 20% invriezen, dan blijft er nog genoeg levenssap over om in de lente in volle pracht uit te bloeien. Vuurwerk Waar de gemeentereiniging wel mee gecon fronteerd wordt nu de dooi is ingezet, zijn de grote hoeveelheden straatvuil, die de laatste weken door een deken van sneeuw en ijs wer den afgedekt. Pas nu begint men onder de modder de resten van het afgeschoten vuur werk van de jaarwisseling te ontdekken. „Die troep hebben we tot op de dag van vandaag niet op kunnen ruimen", aldus een woordvoer der van de gemeentereiniging. „Het is dus te begrijpen dat we door al dat achterstallige werk en het oponthoud vanwege de gladheid enorme vertragingen in ons dienstrooster heb ben opgelopen. Op sommige dagen werkten we met zo'n 50 man aan de gladheidsbestrij- ding, daar waren ook mensen bij van de op haaldienst van grof huisvuil. Die dienst heeft alle tijd stilgelegen. Nou maar hopen dat de dooi doorzet, want dan kunnen we misschien volgende week maandag volgens rooster met dat werk aan de slag", aldus de zegsman van de overbelaste gemeentereinigingsdienst. Niet alleen de Nederlandse Spoorwegen heb ben de afgelopen wintermaand flinke winsten geboekt doordat grote delen van de (auto)mo- biele bevolking genoodzaakt waren van het o- penbaar vervoer gebruik te maken, maar ook de busondernemingen voeren wel tijdens de koudeperiode. De NZH, de grootste busonder neming in Leiden, weet nog niet precies welke winst er gemaakt is, maar „het telt beslist aan", zo stelde men op het hoofdkantoor in Haarlem. „Maar of die winst nou zo groot zal uitvallen als bij de NS het geval is, wensen we te betwijfelen. We hebben meer bussen in gezet om het aanbod te verwerken, maar we hebben ook veel deuken opgelopen tijdens de gladheid en dat zijn meestal geen deuken die je voor honderd gulden weg kan werken, dus we zijn al blij als de winst de kosten zou dek ken." LEIDEN Na de bewoners van de Me- renwijk zijn nu ook het PPR-raadslid L. Beijen het CDA-raadslid mevrouw M. Kokxhoorn op de bres gesprongen voor boer Vulpen. Tijdens de raadsvergade ring van maandag 5 februari willen de raadsleden het college interpelleren over de problemen rond de toekomst van de boerderij aan de Broekweg 3. De familie Vulpen bewoont de boerderij in de Merenwijk al tientallen jaren. Aan vankelijk oefende de heer Vulpen een boerenbedrijf uit. Toen de Merenwijk langzaam werd volgebouwd, richtte de plantsoenendienst een kinderboerderij op het erf van boer Vulpen in. In 1976 verrichtte de dienst Gemeente werken een onderzoek naar de mogelijk heden tot restauratie van de boerderij. Uit dit onderzoek bleek dat de boerderij voor 250.000,— hersteld zou kunnen worden. Dit bedrag werd door de ge meenteraad in augustus van dat jaar be schikbaar gesteld. Eind 1978 bleek er niets aan de boerderij gedaan te zijn. De heer Vulpen, die enkele jaren tevoren de boerderij aan de gemeente had verkocht, kreeg de aanzegging binnen enkele maanden de woning te verlaten omdat het gemeentebestuur van plan was de boerderij te slopen. Onder meer hiertegen protesteren de bei de raadsleden. Zij stellen dat het college wel erg op de feiten vooruit loopt. De gemeenteraad heeft nog helemaal geen toestemming voor sloop gegeven. Ook Gedeputeerde Staten hebben aan het plan geen goedkeuring gehecht. Vandaar dat de raadsleden er bij het college op aandringen boer Vulpen nog in ieder ge val tot 1 mei respijt te geven. Tijdens een kort geding begin januari werd boer Vulpen aangezegd voor 15 fe bruari de boerderij te verlaten. De twee raadsleden wijzen erop dat de door de gemeente aan Vulpen aangeboden ver vangende woonruimte aan de Eikenrode door de heer Vulpen ongeschikt wordt geacht. Zij willen hem daarom de tijd geven zelf woonruimte elders in het land te zoeken. Tijdens de interpellatie willen de raadsle den het college onder meer vragen welke bezwaren er zijn tegen een verlenging van de bewoning van de boerderij door de boer en zijn vrouw. Volgens de heer Beijen en mevrouw Kokxhoorn kan het alleen maar nuttig zijn als boer Vulpen buiten de diensturen van het gemeente- personeel toezicht op de boerderij houdt. Tevens vragen de beide raadsleden zich af of nieuwbouw niet veel duurder gaat worden dan de restauratie van de boer derij. In dit verband wijzen zij ook op de reactie van de Merenwijkbewoners, die een handtekeningenactie hebben ont ketend voor behoud van de boerderij en voor respijt voor boer Vulpen. Bovendien gaan de raadsleden in hun vragen aan b. en w. in op de antwoor den die het college in eerdere instantie hebben gegeven op vragen van het raad slid Beijen. Deze had het college ge vraagd hoe het te verklaren is dat in 1976 werd gesteld dat de boerderij voor 250.000,— kon worden hersteld terwijl in 1978 de enige oplossing sloop lijkt te zijn. Het college antwoordde toen dat bij de aanbesteding van de herstelwerk zaamheden is gebleken dat dit bedrag lang niet toereikend was. Het nieuwbouwplan omvat een boerderij met een woonhuis, een stal voor de die ren, ruimte voor de plantsoenendienst en een school-biologisch centrum. In deze nieuwe boerderij zou geen plaats zijn voor een particulier zoals boer Vulpen. Het college stelde in zijn antwoord dat de gemeentelijke plantsoenendienst voor het beheren van de kinderboerderij over capabel personeel beschikt LEIDEN De eerste enige echte wielrijdersbond (ENWB) afdeling Leiden vindt dat elk deel van een wijk in Zuid-West alleen via een aansluiting op de Chur- chilllaan bereikbaar moet zijn voor auto's. Dit stelt de ENWB in zijn reactie op het verkeerscirculatieplan voor Zuid-West. Door een dergelij ke maatregel wordt de veilig heid van de fietser aanzien lijk verhoogd. Uit onderzoeken is gebleken dat de meeste ongelukken waar fietsers bij betrokken zijn in Zuid-West voorname lijk plaatshebben in de wij ken en niet op de Churchill laan, zoals in het verkeerscir culatieplan wordt gesugge- reerd. De route Vijf Meilaan - Herenstraat - Koninginnelaan wijst de ENWB af als auto route. Dit is niet zozeer van wege de situatie in Zuid-West maar vanwege de situatie op de Herenstraat. In zijn reactie stelt de ENWB dat de Churchilllaan moet worden gereconstrueerd tot een tweestrooksweg. De kruis punten zouden heel overzich telijk moeten worden inge deeld en alle stoplichten zou den moeten worden verwij derd. De bond stelt zich na melijk op het standpunt dat alleen stoplichten noodzake lijk zijn daar waar de vlotte afwikkeling van het verkeer van fietsers in gevaar komt. Omdat de bond denkt dat dit voorstel politiek niet haalbaar zal zijn komt hij met enkele alternatieven. In ieder geval moet de Churchilllaan twee rijstroken voor het doorgaand autoverkeer krijgen, aldus de ENWB De in het verkeerscirculatie plan voorgestelde tunnel on der het toekomstige knoop punt Churchilllaan - Haagweg - Churchillbrug, juicht de ENWB toe. De in het plan op genomen tunnels bij de Ver- distraat en Telderkade vallen volgens de bond onder de ca tegorie „leuterpraat". „Dat geld, als het er al zal zijn, kan beter gebruikt worden om alle wegen in Leiden die drukker zijn dan de Chur chilllaan te ondertunnelen. Wanneer men per se een tun nel onder de Churchilllaan wil, dan zal men deze moeten aanleggen onder het zwaarst belaste kruispunt, dat bij de Vijf Meilaan", aldus .de ENWB. Meesterserie Het Rotterdams Philharmoniscb Orkest geeft morgen een concert in de Meesterserie in de Stadsgehoorzaal. Het orkest staat onder leiding van David Zinman. Als soliste treedt de Venezolaanse pianiste Judit Jaimes op. .Het orkest voert vóór de pauze de Canzona nr. 2 van Gabrieli, de Serenata Notturna KV239 van Mozart en het bekende pianoconcert van Schumann uit. Na de pau ze komen gedeelten uit de muziek bij een „Midzomer- nachtsdroom" van Mendelssohn-Barthold J aan bod. Toe gangskaarten zijn te verkrijgen bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden, indien voorradig ook nog aan de zaal op de concertavond. Telefonisch reserveren: 141141. Het con cert begint om 20.00 uur. Schotland en Wales De werkgemeenschap „De Ratel" houdt zondag 4 februa ri om half elf in de grote zaal van het Leidse Volkshuis een diareeks over Schotland en Wales begeleid door de heer A. A. Olivier. De toegangsprijs is inclusief twee kopjes koffie, 1.75 gulden, p Kindercircus Het kindercircus Elleboog treedt zondag 4 februari om drie uur op in het LAK-theater. Plaatsbespreken is aan te bevelen: tussen twee en zes uur, tel. 124890. Wira Kan weer Het jubileumprogramma „40 jaar cabaret" van Wim Kan, dat in januari geen doorgang kon vinden vanwege een duimblessure van de cabaretier wordt nu morgen en overmorgen ten tonele gevoerd. Wim Kan wordt bijge staan door Corrie Vonk en Ru van Veen. Beide voorstel lingen beginnen om kwart over acht. Jubilaris LEIDEN Vijftig jaar geleden trad de heer W. van der Velden (64) in dienst bij de Rotterdamsche Bankvereni- ging, tegenwoordig de AMRO-bank. Gistermiddag werd dit feit op de vestiging Rapenburg van de bank, waar de heer Van der Velden werkzaam is, met een receptie gevierd. De gouden jubilaris kreeg van de directie van de AMRO-bank een dasspeld met briljant en een getuig schrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel aangeboden. Van het personeel kreeg de heer Van der Velden een bijna complete filmuitrusting. Na de recep tie werd hem met zijn gezin een etentje aangeboden. De heer Van der Velden begon in 1929 als 14-jarige bij de AMRO-bank. In 1936 werd hij hoofd van de boekhou- dafdeling. In 1954 verhuisde de familie Van der Velden naar Baarn, maar heimwee dreef hen al na vier jaar weer terug naar Leiden. In 1964 werd de heer Van der Velden chef van de interne controle, de functie die hij tot zijn pensionering in augustus dit jaar zal blijven be kleden. Daarna zal hij zich wijden aan zijn hobby's, vis sen, lezen, vogels, de hond, voetbalclub LFC en basket balclub Parker. Edwin Kooien wint museum-speurtocht LEIDEN De heer drs. A. J. F. Gogelein, conservator van het museum Boerhaave aan de Steenstraat la reikte gistermiddag de prijzen uit die verbonden zijn aan de in no vember vorig jaar gehouden speurtocht voor de jeugd. Twintig deelnemers losten de bij de speur tocht behorende raadsels foutloos op; zij kregen allen een prijs tijdens de feestelijke bijeenkomst in het museum. De door het lot aangewezen Edwin Kooien (11) uit Leiden kreeg de hoofdprijs. De an dere negentien prijswinnaars kregen een fraaie troostprijs: Brigitta van der Berg (6) uit Voorhout; Paul Verwey (8) uit Linscho- ten; Jitske Stafleu (10) uit Noordwijk; Evert van der Meulen (10) uit Noordwijk; Anneke Lindhout (10) uit Noordwijk; Barbara van der Berg (10) uit Voorhout; Anita van Essen (11) uit Noordwijk; Coby van der Wiel (11, uit Noordwijk; Gerard Hoekstra (11) ui Noordwijk; Amarantha Scheurde (11) ui Schiedam; Marcel Nell (11) uit Leiderdorp Anton van der Putten (11) uit Leiderdorp Wieland Koornstra (11) uit Oegstgeest; Jan Tjeenk (11) uit Oegstgeest; Gert-Jan Lodder (13) uit Leiden; Dirk-Jan de Vink (14) uil Leiden. I Fietstunnel i nabij Kooilaan gaat ruim drie j miljoen kosten LEIDEN De (iets en voet- j gangerstunnel onder de Wil lem de Zwijgerlaan nabij de Kooilaan gaat naar schatting 3,75 miljoen gulden kosten. Deze hoge kosten worden mede veroorzaakt door het feit, dat ten behoeve van de tunnelaanleg een groot aantal kabels en leidingen moet worden omgelegd. Vanavond zal de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning zich over het tunnelplan buigen. De aanleg van de tun nel is een logisch gevolg van hetgeen in het Verkeerscircu latieplan wordt gesteld over de gevaarlijke situatie op het kruispunt Kooilaan, Willem de Zwijgerlaan en IJsselmeer- laan. Aansluiting op de IJsselmeer- laan wordt verkregen via de ventweg van de Willem de Zwijgerlaan en de Pieter Bothstraat. Aan de westzijde van de Kooilaan is reeds een vrijliggend fietspad. Aan de oostzijde zal te zijnertijd eveneens een vrijliggend fiets pad naar de Herensingel wor den aangelegd. Bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal een aanvraag worden ingediend voor het verkrijgen van subsi die. Volgens berekeningen be draagt deze rijksbijdrage, die kan worden verleend op basis van de regeling voorzieningen te behoeve van het wegver keer, ongeveer 1,6 miljoen gulden. Voorts is het project opgenomen in het plan voor de besteding van de gelden in het fonds Bovenwijkse Voor zieningen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3