'Overleg over shirtreclame moet faire kans krijgen' HYS houdt alleen in eerste periode stand Wereld kampioenschap Dames n Plaats voor 26.000 toeschouwers op De Uithof Haranjden HYS op zoek Simpele zege Rien de Roon in marathonkampioenschap naar sponsor NEC—PSV Ajax op 7 maart tegen Real Madrid U a oo a DE UITHOF DEN HAAG r SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 FEBRUAR11979 PAGINA 15 Staatssecretaris Wallis de Vries: (Van onze parlementaire verslaggever) DEN HAAG Het KNVB-plan tot invoering van shirtreclame in het betaald voetbal heeft gisteravond geleid tot een aanzwellend con flict tussen staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) en de Tweede Kamerfractie van PvdA en CDA. De fracties zijn van mening dat de subsidie van het rijk aan het betaald voetbal moet worden stopgezet zodra de shirtreclame werkelijkheid zou worden. De staatssecretaris wenst dit standpunt echter vooralsnog niet in te nemen. Een motie over deze kwestie, inge diend door Joop Worrell (PvdA) en Ben Hen- nekam (CDA) wees hij van de hand als zijn de „zeer voorbarig". De WD-bewindsman liet overigens, geheel in de lijn van het standpunt van zijn eigen par tij, tussen de regels door al duidelijk merken, dat hij er zelf weinig bezwaar tegen zou heb ben het betaald voetbal te blijven financieren als de shirtreclame zou worden ingevoerd. Een hard conflict hierover met de meerder heid van de Kamer (CDA en oppositie) wilde hij echter op dit moment nog niet forceren. Volgens Wallis de Vries handelt de Tweede Kamer niet fatsoenlijk als zij hem nu al wil dwingen het standpunt in te nemen dat shir treclame en rijkssubsidie niet samen mogen gaan. Hij vindt dat eerst gewacht moet wor den op de afronding van alle besprekingen over het al dan niet invoeren van shirtrecla me. „Die besprekingen zijn nog lang niet rond. Er moet nog veel overleg plaatsvinden tussen de KNVB en de drie belangrijkste ge ldschieters van het betaald voetbal, het rijk, de gemeenten en de Stichting Nationale Sport- totalisator. Ook de NOS moet in dat overleg worden betrokken. Verder is het overleg over de shirtreclame binnen de voetbalwereld zelf aan strenge voorwaarden gebonden, zoals de voorwaarde van een democratische besluitvor ming en de voorwaarde om tot een cao voor profvoetballers te komen. Als al deze wegen zijn bewandeld en er is uiteindelijk een be sluit genomen om shirtreclame in te voeren, kom ik weer naar de Kamer om een eindoor deel te vragen. De Kamer kan dan veel beter alles, wat tot het besluit heeft geleid, tegen el kaar afwegen", aldus Wallis de Vries. CDA-woordvoerder Hennekan merkte op, dat alle besprekingen „onnodig werk" zullen zijn, omdat het standpunt van de Kamermeerder heid over de shirtreclame al overduidelijk vastligt. „De staatssecretaris kan de mening van de Kamer nu toch alvast aan de betrok kenen meedelen?", zo vroeg hij zich af. Wallis de Vries voelde hier echter niets voor. Naar zijn mening moet het overleg over de shirtreclame een faire kans krijgen. „Het zou mijnerzijds niet getuigen van goede trouw als ik op de wijze die de Kamer wenst, aan de besprekingen zou deelnemen", aldus de staats secretaris. „Ik sluit niet uit, dat er aan de hand van een aantal duidelijke voor's en tegen's uiteindelijk een besluit tot invoering van shirtreclame zal worden genomen, maar ik ben niet van plan daarom het overleg nu al te gaan blokkeren." CRM-minister Gardeniers liet de Kamer 's middags weten, dat haar ministerie in over leg met de NOS momenteel hard werkt aan een regeling ter voorkoming van sluikreclame op televisie. „Een ontwerp-regeling is al bijna gereed", aldus de minister. Zij zei het toe te juichen dat de NOS zich nu al zeer kritisch opstelt tegenover de steeds toenemende sluik reclame via de televisie. DEN HAAG HYS In tervan heeft gisteravond voor ongeveer drieduizend toeschouwers de inhaalwedstrijd tegen beker- en veelvoudig landskampioen Feenstra Flyers met 4 tegen 10 verlo ren. HYS ging in deze wedstrijd erg sterk van start, maar in de tweede pe riode zakte de Haagse ploeg helemaal weg. De voorsprong van 2—0 en 31 werd in deze fase omgezet tot een ach terstand van 37. In de derde en laat ste periode was het alleen nog maar de vraag met welke uitslag de Friezen genoegen zouden nemen. Bij Feenstra Flyers viel het sterke spel van Jan Jansen, Larry van Wieren en Jack de Heer op. HYS kwam in de eerste periode op een voorsprong van 3—1. Daar mocht Feen stra Flyers nog blij mee zijn. Twee spe lers van de Friese formatie moesten in dit deel van de wedstrijd een straf van twee minuten uitzitten. Maar tijdens dat verblijf van Larry van Wieren en Brian de Bruyn kwam de sterke Haagse ploeg niet aan doelpunten toe. De wedstrijd was 10 minuten en 39 se conden oud, toen Carl van Harrewijn voor 10 zorgde met een fraai af standsschot nadat de puck was terugge komen van doelman Harry van Bielsen na een actie van Harry Turk. Geen twee minuten later was het weer raak. Een schot van dezelfde Turk trof doel: 2—0. Door een fout van Carl van Har rewijn kon Leo Koopmans de stand op 21 brengen. Voor HYS volgde 18 seconden later een belangrijk doelpunt. Uit een combinatie met McKenzie zorgde Roskam voor 3— 1. Feenstra probeerde nog iets terug te doen. maar doelman Hogendoorn wilde in deze fase van de wedstrijd niet zwichten. In de tweede periode was HYS echter nergens meer. Binnen zes minuten was de stand door Van Wieren en Jack de Heer in evenwicht: 3—3. Hogendoorn deelde ook mee in de ma laise en ging onzeker te werk. Hij had ook schuld aan de vierde treffer van de Flyers, die van de stick kwam van Larry van Wieren. Even daarna zorgde McDonald voor 35. Daarna ontstond paniek-ijshockey bij de Hagenaars, die niet voor hun doel konden wegkomen. Van Wieren en Frank van Soldt voerden de stand op tot 37. HYS geloofde er niet meer in en gooide zorgvuldig de derde lijn op het ijs, die het niet eens zo gek deed. De enige spelers die in de tweede peri ode bij HYS goed bleven draaien, wa ren Dave Bell en aanvaller Harry Turk. Coach Brian McSheffrey faalde volkomen. Hij had de kans bij de stand van 33, HYS op een voorsprong van 43 te helpen, maar miste alleen voor de Heerenveense doelman. Elf se conden daarna faalde Van Wieren niet en kon Heerenveen de bakens verzet ten. De fut was er bij de Hagenaars vanaf dat moment helemaal uit. Twintig seconden was de laatste perio de oud. toen John van Bielsen de stand op 3—8 bracht. Harry Turk kon iets te rug doen en bracht na negen minuten en 21 seconden de stand op 48. Maar met Turk in de strafbank zorgde Way- na Zuk voor 49. De tiende treffer kwam op naam van Jack de Heer. In de laatste vijf minuten kon HYS niet veel meer opbrengen en ook Feenstra nam duidelijk gas terug. Door vechten verdwenen in de slotfase Bronkhorst (HYS) en Reiding (Heerenveen) na een match-penalty van het ijs. Komende twee wedstrijden morgen thuis tegen Bondsspaarbank uit Gronin gen en zaterdag in Antwerpen tegen Olympia zijn voor de Hagenaars enorm belangrijk. Worden beide wed strijden niet in een overwinning omge zet, dan kunnen de Hagenaars, evenals verleden jaar de play off-wedstrijden wel weer vergeten. Als Menken (Leiden) niet voor een ver rassing weet te zorgen, spelen weer de zelfde vier teams in deze na-competitie als vorig jaar. Dat zijn dan Feenstra Flyers, de Bisschop, Bondsspaarbank en Tilburg Trappers. Met het vertoon de spel van gisteren in de tweede en derde periode verdient HYS In tervan niet anders. ARTHUR VAN RIJSWIJK Van onze sportredactie) DEN HAAG - HYS is druk op zoek naar een nieuwe sponsor. Het con tract met de firma Inter- vam loopt aan het eind van het seizoen af en het zit er niet in dat beide par tijen voor nog een periode met elkaar in zee gaan. Voorzitter Ger Naber van HYS:„Enige tijd geleden hebben wij een groot aan tal bedrijven in Den Haag en omgeving een brief ge zonden met de vraag of er interesse was in sponsoring of co-sponsoring. Daar heb ben we erg veel reacties op gehad. Er zijn ook al enke le besprekingen geweest We hebben goede hoop,hoe wel het om een behoorlijk bedrag gaat. Met Intervam waren we als sponsor voor de duur van enkele jaren erg ingenomen. Maar het bedrag van deze firma was niet hoog genoeg om to- pijshockey te kunnen spe len. Dat wisten we van te voren. Denk nu maar niet dat Intervam een huis meer heeft verkocht door de sponsoring van HYS". In de wandelgangen wordt al gesproken over de fir ma's Caballero en Konmar. Van beiden firma's heb ben we reactie ontvangen. Maar voor de rest is er nog niets bekend. Het is gewoon afwachten. Maar de hoop dat we een goede sponsor krijgen voor het volgend seizoen is er zeker bij ons". HYS denkt duidelijk aan de toekomst. Coach en trainer McSheffrey heeft bij de vereniging een con- trakt getekend voor drie jaar. Het is de bedoeling dat HYS met nog enkele spelers een overeenkomst aangaat voor meerdere sei zoenen. (Van onze verslaggever) GRONINGEN De overmacht die op de Groningse kunstijsbaan door Rien de Roon ten toon werd gespreid bij het Ne derlandse marathonkampioenschap was ronduit verbluffend. Na 86 van de te rijden 150 ronden ging De Roon alleen aan de leiding om negen ronden later de platgeschaatste concurrenten op één ronde achterstand te zetten. Vanaf dat moment was de nationale marathonkam pioen bekend. Rien de Roon controleer de aan de kop van het peloton het tem po, hij duldde tot vijf ronden voor het einde geen enkele uitlooppoging meer. De 38-jarige schoenwinkelier uit Oud-Be- ijerland verklaarde over zijn simpel ge slaagde ontsnapping: „Het tempo viel even stil en toen dacht ik, laat ik nu maar gaan. Ik ben geen echte marathon rijder op natuurijs. Mijn grootste kracht ligt in de bochten die ik erg snel neem". Dit laatste dan in tegenstelling tot echte natuurijsrijders als Dries van Wijhe die er totaal niet aan te pas kwam en Jan Roelof Kruithof die na een val in de be ginfase veel kracht verspeelde bij het in lopen van zijn achterstand. Maar niet al leen aan zijn bochtenstijl dankte Rien de Roon zijn titel. De opmerking van de onttroonde kampioen Henk Portengen sprak boekdelen: „Nadat Rien weg ging was er tussen de andere gegadigden geen enkele samenwerking". De eerste 25 ronden werden in een moordend tempo afgewerkt waardoor de zwakkere broeders de trainingspakken en de schaatsbeschermers vlot konden aantrekken. Alle favorieten, met uitzon dering dan van Dries van Wijhe, droegen een steentje bij aan de hoge snelheden die gehaald werden. Arie Eriks, die als derde zou eindigen, Co Giling, Jos Pronk, Henk Portengen, Jeen van de Berg (51 jaar!) voerden regelmatig het langgerekte lint van schaatsers aan. Op merkelijk was ook het gretige rijden van Jan Kooiman uit Ammerstol die op het allerlaatste moment als b-rijder toch mocht deelnemen. Sleuren Alle goede bedoelingen om een uitloop poging met een ronde voorsprong te be kronen ten spijt bleef het rijdersveld bijeen tot Rien de Roon met zijn super- lange slag definitief afstand nam. De concurrentie gunde elkaar geen uitloop poging. Ging er iemand weg dan was er wel een ander bereid om eendrachtig aan het peloton te gaan sleuren. En dat werk had men aan De Roon moeten overlaten. Vijf ronden voor het einde lukte het Henk Holland wel een halve baan af stand te nemen. De Overijsselse mara thonkampioen hield dapper vol en een tweede plaats was de beloning. Arie Er iks won de sprint van het moegestreden peloton voor Jos Pronk, Co Giling en Bennie van de Weiden. Rien de Roon liet men voor de 2000 bezoekers nog een ronde extra rijden om hem een triom fantelijke finishte bereiden. De dames maakten er een dermate vlak ke race van dat de jury van aankomst na de officiële uitslag zelfs een repri mande toevoegde. „De jury is van me ning dat de dames voor iets meer strijd moeten zorgen." Van de zeventien rijd sters haalden er zestien de meet. Veertig baantjes lang gingen de marathonrijd sters gezamenlijk rond. Titelverdedigster Atje Keulen-Deelstra werd door het lage tempo als favoriete beschouwd, maar toen Lenie van de Hoorn uit Ter Aar de houdster van het werelduurrecord een van haar spaarzame tempoverhogin gen plaatste viel Atje Keulen-Deelstra af. Marathonkampioene werd de rappe Ine ke Kooiman uit Ammerstol, die daarmee haar tweede nationale titel veroverde. Een halve schaats achter Ineke Kooiman finishte de Drentse Margriet Pomper uit Smilde, terwijl Gerda Timmer uit Wer kendam de Groningse Alida Pasveer net van een erepodiumplaats afhield. De uitslagen: 1. Rien de Roon (Oud-Beijer- land); op een ronde: 2. Henk Holland (Ambt- Delden); op 100 meter: 3. Arie Eriks (Wierin- gen); 4. Jos Pronk (Graft); 5. Co Giling (War menhuizen); 6. Ben van der Weide (Heeren veen); 7. Anne Postmus (Lutjegast); 8. Henk Portengen (Diemen); 9. Wim Westerveld (Eem- nes); 10. Herman Fokke (Kockengen). Dames: 1. Tineke Kooyman (Am merstol); 2. Margriet Pomper (Smilde); 3. Ge rda Timmer (Werkendam); 4. Alida Pasveer (Groningen); 5. Anita Vriesema (Den Haag); 6. Sjoukje Kramer (Akkrum); 7. Atje Keulen (Irn- sum); 8. Monique Kaufman (Den Haag); 9. Le nie van den Hoorn (Ter Aar); 10. Gees je Poep- jes (Lemmer). een week verschoven ZEIST De inhaalwedstrijd voor de eredivisie NEC PSV, die was vastgesteld voor gisteren, is verschoven naar woensdag 7 februari. De aanvang is 20.00 uur. Feyenoord heeft in Santa Cruz de Tenerife, op de Ca- narische Eilanden waar de ploeg verblijft om te trainen, met 51 gewonnen van een plaatselijke selectie. Voor de Rotterdammers doelpuntte De Leeuw drie keer, Van der Lem en Notten produceerden de andere twee treffers. MADRID Ajax speelt de eerste wedstrijd van het toer nooi om de Trofee Santiago Bernabeu, een hele competi tie tussen de vier vroegere winnaars van de Europese beker voor landskampioenen, te weten Real Madrid, Bayern München, AC Milan en Ajax, op 7 maart in Ma drid. Daarna ontmoeten de Amster dammers op 21 maart thuis Bayern. Het volledige pro gramma van het toernooi, zoals dat door vertegenwoor digers van de vier clubs werd overeengekomen, is: 7 maart: Real Madrid—Ajax en Bayern München—AC Milan. 21 maart: Ajax—Bayern en Real Madrid—AC Milan. 11 april: AC Milan—Ajax en Bayern— Real Madrid. 24 april: Ajax— Real Madrid en AC Milan— Bayern. 9 mei: Bayern—Ajax en AC Milan—Real Madrid. 22 mei: Ajax—AC Milan en Real Madrid—Bayern. *"rr~ De Uithof biedt nu nog een lege aanblik, maar komend weekeeinde zullen ongetwi|feld vele mensen de tribunes vullen om de verrichtingen van Ria Visser te volgen tijdens haar eerste wereldkampioenschap. DEN HAAG Ongeveer ze sentwintigduizend toeschou wers kunnen zaterdag en zon dag op De Uithof terecht bij de wereldkampioenschappen hardrijden voor dames. De Haagse schaatstempel kan het meeste publiek bergen van alle stadions in Neder land. Dat heeft men te dan ken aan het feit dat het cen trum bij de opening mede werking heeft verleend aan de International Skating Lea gue, de prof-organisatie ,die de staan tribun es neerzette en destijds mede werd opgericht door Jan Bols, Ard Schenk, Kees Verkerk en Eddy Ver- heijen. De huidige directeur van het schaatscentrum.Jan Klok,was ook een van de organisatoren van het profschaatsen. De or ganisatie verkreeg het recht om de eerste jaren wedstrij den te 'organiseren. Het is echter maar bij twee keer ge bleven. Maar De Uithof zat wel goed met de toeschouwer saccommodatie. De baan werd echter door de KNSB besmet verklaard. Het wereld kampioenschap voor dames is weer de eerste grote wed strijd weer op De Uithof, na dat de boyot twee jaar gele den werd opgeheven. Voor de wereldkampioen schappen op De Uithof heb ben vijftien landen zich aan gemeld. De eerste ploegen zijn reeds in het Atlantichotel in Kijkduin aangekomen. Gro te belangstelling verwacht het organisatiecomité uit Oud-Be- yerland.de woonplaats van Ria Visser,nu deze als jongste telg van 17 jaar aan de titel strijd meedoetHet publiek zal de wedstrijduitslagen kunnen volgen op de nieuwe elektro nische scorebord dat met me dewerking van het gewest Zuid Holland van de KNSB werd aangeschaft. De wed strijden beginnen beide dagen om 14.00 uur. Een schaatsevenement onder auspiciën van de KNSB van grote internationale allure, met de hoogstgeklasseerden uit Canada, DDR, Noorwegen, Polen, USSR. Zweden. USA en Nederland. De wedstrijden vangen op beide dagen aan orr. 14.00 uur en zi|n vanaf de gunstige staanplaatstribune te volgen door lezers van de Leidsche Courant voor de reductiepriis van vijf gulden per dag, ofwel 10 gulden voor het totale programma. Op de bestelbon kunnen slechts twee gereduceerde plaatsbewijzen per dag wor- dën besteld. Elke kaart meer kost t 7.50. De kaarten kunnen worden afgehaald tijdens de gebruikeli|ke kantooruren aan de balie van de Leidsche Courant. Kort Rapenburg 6, Leiden. óf indien U de bestelbon nu direkt inzendt aan het Schaatscentrum „De Uithof' Jaap Edenweg 10. Den Haag staan Uw reduktiekaarten aan een speciale kassa voor U gereed. Zaterdag 3 en zondag 4 februari a.s. Schaatscentrum De Uithof i~ I Organisatiecomitee schaatswereldkampioenschap hardrijden dames 1979 j Bestelbon voor reductiekaart(en) a f 5,— p.p.p.d. I woonplaats verzoekt overhandiging van kaarten voor zaterdag 3 februari zondag 4 februari 1979 Ondergetekende t.g.v. het.schaatskamuioenschao.oD De Uithof. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DAMES 3 en 4 februari 1979

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15